Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Måndagsbridgen 2015-08-17 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Måndagsbridgen 2015-08-17

Partävling, 26 bord, 52 par. Antal brickor: 24. Medel: 600.0.

Privatprotokoll för Annette Lindberg - Hans Jitelius

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 24, Nils Wikstad - Rune Strand
14 Ö= 420 45 90% 45 90.0%8532K63264286 KD74DK9EKDKn53
21NT V+3 180 38 76% 83 83.0%104E5DKn10946532 EKn63K9E8KKn1084
33NT V= 600 46 92% 129 86.0%E65KKn97399532 K7410EKn52EK1086
Rond 2, som ÖV mot par 21, Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund
45 V= 650 24 48% 153 76.5%EKn53E8EK95Kn97 K4KDKn53Kn3D1086
52 N+4 -230 42 84% 195 78.0%K4542K10487532 9873298965EKD
61NT V= 90 18 36% 213 71.0%KKn1089610972ED3 7E432E654KKn102
Rond 3, som ÖV mot par 25, Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson
71NT V+1 120 18 36% 231 66.0%KD96Kn8751096Kn3 EKn42ED10K4K1098
83 S-1 50 22 44% 253 63.2%E93ED43Kn95474 Kn7K109EK8621062
93NT Ö-2 -200 2 4% 255 56.7%Kn987Kn103Kn83K73 KDEK10542EDKn102
Rond 4, som ÖV mot par 22, Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck
102 S-1 100 23 46% 278 55.6%1073D84K943Kn98 E6K10752DKn8K32
113NT Ö= 400 36 72% 314 57.1%EKn4365EK2E1094 D65EKn9Kn8764Kn8
121NT Ö= 90 37 74% 351 58.5%973E84EKn62EKn4 Kn4DKn1099753D106
Rond 5, som NS mot par 26, Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg
135 S= 600 43 86% 394 60.6%EKn106342765Kn73 K1076EK10942ED9
143 V-1 50 31 62% 425 60.7%K82KDKn6KD1085E Kn64310732Kn2985
156 S= 1430 49 98% 474 63.2%D865E75K1054E2 EKKn92Kn32ED769
Rond 6, som ÖV mot par 23, Barbara Lane - Nils Ahlén
164 N-3 150 43 86% 517 64.6%84ED96432K962 KKn93Kn5KD932107
173 N+2 -150 30 60% 547 64.4%KD843D10872K9Kn 1096K95431054K2
185 S+1 -620 14 28% 561 62.3%10952Kn1098754310 8KDE85DKn107542
Rond 7, som ÖV mot par 28, Åke Falkunge - Michael Jungstedt
194 V= 620 32 64% 593 62.4%Kn106KDKn10751075Kn EK875K96KD543
204 V-1 -100 23 46% 616 61.6%EKn105KD1095K862 D862EKn4D63E74
214 Ö-1 -50 8 16% 624 59.4%EDKn10842D32E82 K31097410976K106
Rond 8, som NS mot par 34, Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg
223 N-1 -50 27 54% 651 59.2%D8410862K108K84 E1076DKn975E752
232 Ö+1 -110 15 30% 666 57.9%Kn10987EKnD109854 K632EK64953E7
243 Ö+1 -170 25 50% 691 57.6%D5986542DKn1063 Kn7KKnEK943Kn954

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Nord giv
ingen i zon
kn109
75
kn10875
1074
KD74
D
K9
EKDkn53
8532
K632
642
86
E6
Ekn10984
ED3
92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Haglund - Bo Andersson Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 5D V-1 7 100 48/2
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Margareta Axner - Margaretha Brodin 4 Ö-2 E 100 48/2
Annika Magnusson - Eva Sandgren Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 Ö-2 3 100 48/2
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Lars Magnusson - Peter Flodqvist 4 Ö-1 9 50 35/15
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 5 V-1 5 50 35/15
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 V-1 7 50 35/15
Bengt Wärn - Lars Törnlund Sigvard Carlefred - Anders Bodecker 4 Ö-1 E 50 35/15
Margaret Eriksson - Marianne Karta Barbara Lane - Nils Ahlén 4 V-1 7 50 35/15
Marianne Stockman - Ruth Mogård Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 V-1 5 50 35/15
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Tomas Clason - Roger Boström 3 Ö-1 9 50 35/15
Annette Ander - Ninnie Nygren Franciska Levy - Jan Nordlund 4 Ö-1 E 50 35/15
Jan Larsson - Birger Bogstag Siv Holst - Hans Holst 4 Ö-1 E 50 35/15
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Eva Wiklander - Mona Hellingh 4 V-1 E 50 35/15
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 4D S-1 E -100 24/26
Sidney Hage - Jolanta Abrigo Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3 V= Kn -110 22/28
Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 V+1 7 -130 19/31
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3 V+1 7 -130 19/31
Ulla Bohlin - Gill Norberg Karl Lindberg - Bill Nylind 3 Ö= E -140 13/37
Paul Iwarson - Lars Ekenlöv Birgitta Alenius - Brita Klevstad 2 V+1 7 -140 13/37
Fred Norling - Bertil Wahlström Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 3 Ö= E -140 13/37
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 V+1 7 -140 13/37
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 Ö= E -420 5/45
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 Ö= E -420 5/45
Nils Wikstad - Rune Strand Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 Ö= 9 -420 5/45
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Thomas Muth - Kerstin Thulin 4 Ö= E -420 5/45
P-G Norlin - Lena Norlin Rolf Norlin - Bengt Marcusson 5D S-3 E -500 0/50

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Öst giv
N-S i zon
KD92
Dkn82
K32
97
Ekn63
K9
E8
Kkn1084
104
E5
Dkn1094
6532
875
107643
765
ED

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Haglund - Bo Andersson Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 2NT V-3 D 150 50/0
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 S+1 E 140 48/2
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Thomas Muth - Kerstin Thulin 3NT Ö-2 7 100 46/4
Bengt Wärn - Lars Törnlund Sigvard Carlefred - Anders Bodecker 3NT V-1 2 50 42/8
Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 V-1 D 50 42/8
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Eva Wiklander - Mona Hellingh 3NT Ö-1 4 50 42/8
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 2 V+1 9 -110 38/12
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Åke Falkunge - Michael Jungstedt 1NT V+1 2 -120 34/16
Sidney Hage - Jolanta Abrigo Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 1NT V+1 2 -120 34/16
Fred Norling - Bertil Wahlström Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 2NT V= 2 -120 34/16
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Lars Magnusson - Peter Flodqvist 3 V+1 D -130 25/25
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 V+2 9 -130 25/25
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 V+1 D -130 25/25
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Margareta Axner - Margaretha Brodin 1 V+3 K -130 25/25
Ulla Bohlin - Gill Norberg Karl Lindberg - Bill Nylind 2 V+2 8 -130 25/25
P-G Norlin - Lena Norlin Rolf Norlin - Bengt Marcusson 3 V+1 D -130 25/25
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 2 V+3 8 -150 16/34
Annette Ander - Ninnie Nygren Franciska Levy - Jan Nordlund 2 V+3 D -150 16/34
Jan Larsson - Birger Bogstag Siv Holst - Hans Holst 3 V+2 D -150 16/34
Nils Wikstad - Rune Strand Annette Lindberg - Hans Jitelius 1NT V+3 2 -180 12/38
Paul Iwarson - Lars Ekenlöv Birgitta Alenius - Brita Klevstad 3 S-2 8 -200 8/42
Marianne Stockman - Ruth Mogård Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 N-2 6 -200 8/42
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3 S-2 E -200 8/42
Margaret Eriksson - Marianne Karta Barbara Lane - Nils Ahlén 2NT V+3 8 -210 4/46
Annika Magnusson - Eva Sandgren Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT V= K -400 2/48
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Tomas Clason - Roger Boström 3NT V+2 2 -460 0/50

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Syd giv
Ö-V i zon
10983
E8642
763
4
K74
10
Ekn52
EK1086
E65
Kkn973
9
9532
Dkn2
D5
KD1084
Dkn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Ander - Ninnie Nygren Franciska Levy - Jan Nordlund 3NT V-2 10 200 50/0
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 2 S-1 E -50 48/2
Bo Haglund - Bo Andersson Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 2 V= 8 -90 46/4
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 S-2 10 -100 44/6
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3 V= 3 -110 40/10
Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 V+1 7 -110 40/10
Paul Iwarson - Lars Ekenlöv Birgitta Alenius - Brita Klevstad 3 V= 3 -110 40/10
Margaret Eriksson - Marianne Karta Barbara Lane - Nils Ahlén 2NT V= 2 -120 34/16
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 2NT V= 3 -120 34/16
P-G Norlin - Lena Norlin Rolf Norlin - Bengt Marcusson 2NT V= 7 -120 34/16
Bengt Wärn - Lars Törnlund Sigvard Carlefred - Anders Bodecker 3 V+1 6 -130 26/24
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 V+1 10 -130 26/24
Sidney Hage - Jolanta Abrigo Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3 V+1 E -130 26/24
Ulla Bohlin - Gill Norberg Karl Lindberg - Bill Nylind 3 V+1 6 -130 26/24
Jan Larsson - Birger Bogstag Siv Holst - Hans Holst 3 V+1 7 -130 26/24
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 S-3 E -150 18/32
Marianne Stockman - Ruth Mogård Kerstin Karlström - Lena Göransson 2 V+3 7 -150 18/32
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Eva Wiklander - Mona Hellingh 3 V+2 7 -150 18/32
Fred Norling - Bertil Wahlström Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 2NT V+2 3 -180 13/37
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Tomas Clason - Roger Boström 2NT V+2 7 -180 13/37
Annika Magnusson - Eva Sandgren Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 S-4 10 -200 10/40
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Thomas Muth - Kerstin Thulin 3D S-3 E -500 8/42
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 5 V= 7 -600 4/46
Nils Wikstad - Rune Strand Annette Lindberg - Hans Jitelius 3NT V= 10 -600 4/46
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Margareta Axner - Margaretha Brodin 3NT V= 4 -600 4/46
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Lars Magnusson - Peter Flodqvist 3NT V+1 7 -630 0/50

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Väst giv
alla i zon
D97
1094
D86
K432
K4
KDkn53
kn3
D1086
Ekn53
E8
EK95
kn97
10862
762
10742
E5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Karl Lindberg - Bill Nylind 6NT Ö-3 4 300 50/0
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 5NT Ö-1 2 100 46/4
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Margareta Axner - Margaretha Brodin 6 V-1 6 100 46/4
Marianne Stockman - Ruth Mogård Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 5 V-1 2 100 46/4
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 3NT Ö= 2 -600 40/10
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Sigvard Carlefred - Anders Bodecker 3NT Ö= 4 -600 40/10
Nils Wikstad - Rune Strand Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 3NT Ö= 4 -600 40/10
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT Ö+1 7 -630 32/18
Thomas Muth - Kerstin Thulin Barbara Lane - Nils Ahlén 3NT Ö+1 4 -630 32/18
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Fred Norling - Bertil Wahlström 3NT Ö+1 7 -630 32/18
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Kerstin Karlström - Lena Göransson 3NT Ö+1 4 -630 32/18
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Annette Ander - Ninnie Nygren 3NT Ö+1 2 -630 32/18
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Annette Lindberg - Hans Jitelius 5 V= 2 -650 26/24
Bo Haglund - Bo Andersson Lars Magnusson - Peter Flodqvist 3NT Ö+2 4 -660 15/35
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT V+2 3 -660 15/35
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Bengt Wärn - Lars Törnlund 3NT V+2 2 -660 15/35
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT Ö+2 2 -660 15/35
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Margaret Eriksson - Marianne Karta 3NT Ö+2 3 -660 15/35
Tomas Clason - Roger Boström Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 3NT Ö+2 2 -660 15/35
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Franciska Levy - Jan Nordlund 3NT Ö+2 2 -660 15/35
Rolf Norlin - Bengt Marcusson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT V+2 3 -660 15/35
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Siv Holst - Hans Holst 3NT Ö+2 6 -660 15/35
P-G Norlin - Lena Norlin Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT Ö+2 4 -660 15/35
Annika Magnusson - Eva Sandgren Ulla Bohlin - Gill Norberg 3NT Ö+3 3 -690 3/47
Eva Wiklander - Mona Hellingh Jan Larsson - Birger Bogstag 3NT Ö+3 2 -690 3/47
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Sidney Hage - Jolanta Abrigo 6NT Ö+1 4 -1470 0/50

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Nord giv
N-S i zon
EDkn106
KDkn73
D3
6
98732
98
965
EKD
K4
542
K104
87532
5
E106
Ekn872
kn1094

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 4 N+3 K 710 50/0
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Sidney Hage - Jolanta Abrigo 4 N+2 3 680 45/5
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Margaret Eriksson - Marianne Karta 4 N+2 4 680 45/5
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 N+2 4 680 45/5
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Annette Ander - Ninnie Nygren 4 N+2 2 680 45/5
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 N+1 2 650 36/14
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Margareta Axner - Margaretha Brodin 4 N+1 5 650 36/14
Thomas Muth - Kerstin Thulin Barbara Lane - Nils Ahlén 4 N+1 3 650 36/14
Tomas Clason - Roger Boström Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 4 N+1 2 650 36/14
Eva Wiklander - Mona Hellingh Jan Larsson - Birger Bogstag 4 N+1 8 650 36/14
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Siv Holst - Hans Holst 4NT S= E 630 30/20
Bo Haglund - Bo Andersson Lars Magnusson - Peter Flodqvist 4 N= 2 620 24/26
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 4 N= 4 620 24/26
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Karl Lindberg - Bill Nylind 4 N= 8 620 24/26
Marianne Stockman - Ruth Mogård Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 4 N= 2 620 24/26
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Franciska Levy - Jan Nordlund 4 N= 8 620 24/26
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT S= E 600 14/36
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Bengt Wärn - Lars Törnlund 3NT S= E 600 14/36
Nils Wikstad - Rune Strand Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 3NT S= E 600 14/36
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT S= E 600 14/36
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Fred Norling - Bertil Wahlström 3NT S= 8 600 14/36
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Annette Lindberg - Hans Jitelius 2 N+4 2 230 8/42
Rolf Norlin - Bengt Marcusson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 N+1 5 170 6/44
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Sigvard Carlefred - Anders Bodecker 3 N= 8 140 4/46
P-G Norlin - Lena Norlin Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT S-1 E -100 2/48
Annika Magnusson - Eva Sandgren Ulla Bohlin - Gill Norberg 4 N-2 2 -200 0/50

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Öst giv
Ö-V i zon
D952
Kkn1075
kn83
4
7
E432
E654
Kkn102
Kkn108
96
10972
ED3
E643
D8
KD
98765

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Muth - Kerstin Thulin Barbara Lane - Nils Ahlén 3 V-2 Kn 200 50/0
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 2 S= E 110 48/2
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Karl Lindberg - Bill Nylind 2 V-1 10 100 45/5
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Kerstin Karlström - Lena Göransson 2 Ö-1 D 100 45/5
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gerd Lindberg - Siv Önefäldt Pass   40/10
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Sidney Hage - Jolanta Abrigo Pass   40/10
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Margaret Eriksson - Marianne Karta Pass   40/10
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Siv Holst - Hans Holst 2 N-1 2 -50 36/14
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Annette Lindberg - Hans Jitelius 1NT V= Kn -90 32/18
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Margareta Axner - Margaretha Brodin 2 V= 9 -90 32/18
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Åke Falkunge - Michael Jungstedt 1NT V= 7 -90 32/18
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Fred Norling - Bertil Wahlström 3 N-2 E -100 26/24
Tomas Clason - Roger Boström Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 2 N-2 10 -100 26/24
P-G Norlin - Lena Norlin Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 S-2 8 -100 26/24
Eva Wiklander - Mona Hellingh Jan Larsson - Birger Bogstag 1 Ö+2 9 -110 22/28
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Sigvard Carlefred - Anders Bodecker 2NT Ö= 10 -120 17/33
Marianne Stockman - Ruth Mogård Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 1NT V+1 5 -120 17/33
Annika Magnusson - Eva Sandgren Ulla Bohlin - Gill Norberg 1NT V+1 7 -120 17/33
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Franciska Levy - Jan Nordlund 1NT Ö+1 Kn -120 17/33
Nils Wikstad - Rune Strand Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 1NT V+2 Kn -150 10/40
Rolf Norlin - Bengt Marcusson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1NT V+2 Kn -150 10/40
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Annette Ander - Ninnie Nygren 1NT S-3 7 -150 10/40
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Bengt Wärn - Lars Törnlund 1NT Ö+3 2 -180 6/44
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Berit Strandberg - Lars Strandberg 2 N-4 7 -200 4/46
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3D N-2 Kn -300 2/48
Bo Haglund - Bo Andersson Lars Magnusson - Peter Flodqvist 3D N-4 7 -800 0/50

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Syd giv
alla i zon
1085
2
kn8753
D765
Ekn42
ED10
K4
K1098
KD96
kn875
1096
kn3
73
K9643
ED2
E42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbara Lane - Nils Ahlén Sidney Hage - Jolanta Abrigo 3NT V-1 2 100 49/1
Annika Magnusson - Eva Sandgren Birgitta Alenius - Brita Klevstad 1NT V-1 5 100 49/1
Bo Haglund - Bo Andersson Berit Strandberg - Lars Strandberg 1NT V= 5 -90 44/6
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Lars Magnusson - Peter Flodqvist 1NT V= 7 -90 44/6
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 1NT V= 2 -90 44/6
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 V= 2 -110 40/10
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Annette Lindberg - Hans Jitelius 1NT V+1 5 -120 32/18
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Nils Wikstad - Rune Strand 1NT V+1 2 -120 32/18
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 1NT V+1 7 -120 32/18
Eva Wiklander - Mona Hellingh Siv Holst - Hans Holst 1NT V+1 5 -120 32/18
Annette Ander - Ninnie Nygren Ellis Wohlner - Carin Stenberg 1NT V+1 3 -120 32/18
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 1NT V+1 5 -120 32/18
P-G Norlin - Lena Norlin Jan Larsson - Birger Bogstag 1NT V+1 3 -120 32/18
Kerstin Karlström - Lena Göransson Tomas Clason - Roger Boström 1NT V+2 5 -150 24/26
Bengt Wärn - Lars Törnlund Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 Ö+2 E -170 21/29
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 2 V+2 2 -170 21/29
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 1NT V+3 2 -180 16/34
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 1NT V+3 7 -180 16/34
Karl Lindberg - Bill Nylind Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 1NT V+3 7 -180 16/34
Olle Fahlén - Lena Fahlén Rolf Norlin - Bengt Marcusson 2 Ö+3 5 -200 11/39
Franciska Levy - Jan Nordlund Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 Ö+3 3 -200 11/39
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Margareta Axner - Margaretha Brodin 1NT V+4 2 -210 8/42
Margaret Eriksson - Marianne Karta Thomas Muth - Kerstin Thulin 4 V= 2 -620 4/46
Ulla Bohlin - Gill Norberg Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 V= 2 -620 4/46
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Fred Norling - Bertil Wahlström 4 V= 2 -620 4/46
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 Ö+1 2 -650 0/50

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Väst giv
ingen i zon
K2
kn865
D73
EKkn5
kn7
K109
EK862
1062
E93
ED43
kn954
74
D108654
72
10
D983

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 5 Ö-6 3 300 50/0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3 Ö-4 5 200 48/2
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Nils Wikstad - Rune Strand 2 S+2 E 170 45/5
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 2 S+2 E 170 45/5
Kerstin Karlström - Lena Göransson Tomas Clason - Roger Boström 2 V-3 3 150 42/8
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 2 N= Kn 110 39/11
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Margareta Axner - Margaretha Brodin 2 S= E 110 39/11
Karl Lindberg - Bill Nylind Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 3NT Ö-2 5 100 35/15
Franciska Levy - Jan Nordlund Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 5D V-1 K 100 35/15
Barbara Lane - Nils Ahlén Sidney Hage - Jolanta Abrigo 3 Ö-1 10 50 32/18
Bengt Wärn - Lars Törnlund Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 N-1 7 -50 28/22
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Annette Lindberg - Hans Jitelius 3 S-1 E -50 28/22
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 4 S-1 E -50 28/22
Bo Haglund - Bo Andersson Berit Strandberg - Lars Strandberg 1 Ö= 10 -80 24/26
P-G Norlin - Lena Norlin Jan Larsson - Birger Bogstag 3 S-2 E -100 22/28
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 V+1 K -110 16/34
Ulla Bohlin - Gill Norberg Marianne Stockman - Ruth Mogård 3 V= E -110 16/34
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Fred Norling - Bertil Wahlström 2 V+1 K -110 16/34
Eva Wiklander - Mona Hellingh Siv Holst - Hans Holst 3 V= K -110 16/34
Annette Ander - Ninnie Nygren Ellis Wohlner - Carin Stenberg 2 Ö= 10 -110 16/34
Olle Fahlén - Lena Fahlén Rolf Norlin - Bengt Marcusson 1NT V+1 E -120 10/40
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 3 V+1 E -130 4/46
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 V+1 E -130 4/46
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Lars Magnusson - Peter Flodqvist 3 V+1 E -130 4/46
Margaret Eriksson - Marianne Karta Thomas Muth - Kerstin Thulin 3 V+1 E -130 4/46
Annika Magnusson - Eva Sandgren Birgitta Alenius - Brita Klevstad 3 V+1 E -130 4/46

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Nord giv
Ö-V i zon
K6532
E94
96
985

KD
EK10542
EDkn102
kn987
kn103
kn83
K73
ED104
87652
D7
64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT V-2 5 200 48/2
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Annette Lindberg - Hans Jitelius 3NT Ö-2 5 200 48/2
Kerstin Karlström - Lena Göransson Tomas Clason - Roger Boström 3NT Ö-2 4 200 48/2
Bo Haglund - Bo Andersson Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 V+2 9 -150 42/8
Barbara Lane - Nils Ahlén Sidney Hage - Jolanta Abrigo 2 V+3 9 -150 42/8
Annika Magnusson - Eva Sandgren Birgitta Alenius - Brita Klevstad 3 N-3 3 -150 42/8
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 2 V+4 7 -170 35/15
Bengt Wärn - Lars Törnlund Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 V+2 2 -170 35/15
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Margareta Axner - Margaretha Brodin 1 V+5 9 -170 35/15
Olle Fahlén - Lena Fahlén Rolf Norlin - Bengt Marcusson 2 V+4 E -170 35/15
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 5 Ö+1 2 -620 21/29
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 5 V+1 5 -620 21/29
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Nils Wikstad - Rune Strand 5 V+1 9 -620 21/29
Ulla Bohlin - Gill Norberg Marianne Stockman - Ruth Mogård 5 V+1 2 -620 21/29
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Fred Norling - Bertil Wahlström 5 V+1 E -620 21/29
Karl Lindberg - Bill Nylind Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 5 V+1 5 -620 21/29
Eva Wiklander - Mona Hellingh Siv Holst - Hans Holst 5 Ö+1 6 -620 21/29
Annette Ander - Ninnie Nygren Ellis Wohlner - Carin Stenberg 5 V+1 E -620 21/29
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 5 V+1 6 -620 21/29
Franciska Levy - Jan Nordlund Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 5 V+1 E -620 21/29
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 5 V+2 9 -640 10/40
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Lars Magnusson - Peter Flodqvist 6 Ö= 8 -1370 4/46
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Åke Falkunge - Michael Jungstedt 6 Ö= E -1370 4/46
Margaret Eriksson - Marianne Karta Thomas Muth - Kerstin Thulin 6 V= E -1370 4/46
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 6 Ö= 8 -1370 4/46
P-G Norlin - Lena Norlin Jan Larsson - Birger Bogstag 6 V= 9 -1370 4/46

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Öst giv
alla i zon
kn542
Ekn
765
10754
E6
K10752
Dkn8
K32
1073
D84
K943
kn98
KD98
963
E102
ED6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Muth - Kerstin Thulin Sidney Hage - Jolanta Abrigo 2 S= 2 110 49/1
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Marianne Stockman - Ruth Mogård 2 S= K 110 49/1
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 1NT S= 5 90 42/8
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 1NT S= 2 90 42/8
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 1NT S= 2 90 42/8
Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 1NT S= 5 90 42/8
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1NT S= 2 90 42/8
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Lars Magnusson - Peter Flodqvist 2 S-1 D -100 27/23
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Folke Ljungström - Bengt Nilsson 1NT S-1 5 -100 27/23
Bengt Wärn - Lars Törnlund Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 1NT S-1 7 -100 27/23
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Annette Lindberg - Hans Jitelius 2 S-1 D -100 27/23
Margaret Eriksson - Marianne Karta Nils Wikstad - Rune Strand 2 S-1 5 -100 27/23
Fred Norling - Bertil Wahlström Kerstin Karlström - Lena Göransson 1NT S-1 2 -100 27/23
Karl Lindberg - Bill Nylind Tomas Clason - Roger Boström 1NT S-1 2 -100 27/23
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Ulla Bohlin - Gill Norberg 1NT S-1 2 -100 27/23
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Eva Wiklander - Mona Hellingh 1NT S-1 2 -100 27/23
P-G Norlin - Lena Norlin Ellis Wohlner - Carin Stenberg 2 S-1 E -100 27/23
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 2 V= 4 -110 15/35
Berit Strandberg - Lars Strandberg Margret Edström - Maj-Britt Bronstein 2 V= 5 -110 15/35
Annika Magnusson - Eva Sandgren Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 2NT Ö= K -120 12/38
Barbara Lane - Nils Ahlén Margareta Axner - Margaretha Brodin 2 V+1 4 -140 8/42
Jan Larsson - Birger Bogstag Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 V+1 4 -140 8/42
Franciska Levy - Jan Nordlund Rolf Norlin - Bengt Marcusson 3 V= Kn -140 8/42
Bo Haglund - Bo Andersson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 1NT S-2 5 -200 3/47
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 1NT S-2 2 -200 3/47
Siv Holst - Hans Holst Annette Ander - Ninnie Nygren 1NT S-3 2 -300 0/50

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Syd giv
ingen i zon
1097
K108743
95
D2
D65
Ekn9
kn8764
kn8
Ekn43
65
EK2
E1094
K82
D2
D103
K7653

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 2 N= E 110 50/0
Barbara Lane - Nils Ahlén Margareta Axner - Margaretha Brodin 3NT V-2 4 100 47/3
P-G Norlin - Lena Norlin Ellis Wohlner - Carin Stenberg 4 Ö-2 2 100 47/3
Bo Haglund - Bo Andersson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3NT Ö-1 3 50 42/8
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 3NT Ö-1 3 50 42/8
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Ulla Bohlin - Gill Norberg 3NT V-1 8 50 42/8
Bengt Wärn - Lars Törnlund Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 2 S-1 5 -50 37/13
Margaret Eriksson - Marianne Karta Nils Wikstad - Rune Strand 3 N-1 E -50 37/13
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2NT Ö= 3 -120 33/17
Jan Larsson - Birger Bogstag Olle Fahlén - Lena Fahlén 2NT V= 10 -120 33/17
Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2NT Ö+1 3 -150 30/20
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 1NT Ö+3 3 -180 25/25
Thomas Muth - Kerstin Thulin Sidney Hage - Jolanta Abrigo 2NT Ö+2 3 -180 25/25
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Marianne Stockman - Ruth Mogård 2NT Ö+2 3 -180 25/25
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2NT Ö+2 5 -180 25/25
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Eva Wiklander - Mona Hellingh 2NT Ö+3 5 -210 19/31
Siv Holst - Hans Holst Annette Ander - Ninnie Nygren 1NT Ö+4 3 -210 19/31
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT Ö= 5 -400 14/36
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Annette Lindberg - Hans Jitelius 3NT Ö= 5 -400 14/36
Annika Magnusson - Eva Sandgren Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 3NT Ö= 6 -400 14/36
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Lars Magnusson - Peter Flodqvist 3NT Ö+1 5 -430 5/45
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT Ö+1 3 -430 5/45
Berit Strandberg - Lars Strandberg Margret Edström - Maj-Britt Bronstein 3NT Ö+1 3 -430 5/45
Fred Norling - Bertil Wahlström Kerstin Karlström - Lena Göransson 3NT Ö+1 6 -430 5/45
Karl Lindberg - Bill Nylind Tomas Clason - Roger Boström 3NT Ö+1 3 -430 5/45
Franciska Levy - Jan Nordlund Rolf Norlin - Bengt Marcusson 3NT Ö+1 3 -430 5/45

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Väst giv
N-S i zon
ED82
K75
K84
753
kn4
Dkn109
9753
D106
973
E84
Ekn62
Ekn4
K1065
632
D10
K982

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Muth - Kerstin Thulin Sidney Hage - Jolanta Abrigo 3NT Ö-3 8 150 50/0
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 2 N+1 E 140 44/6
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Marianne Stockman - Ruth Mogård 2 N+1 2 140 44/6
Karl Lindberg - Bill Nylind Tomas Clason - Roger Boström 2 N+1 6 140 44/6
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Eva Wiklander - Mona Hellingh 2 N+1 3 140 44/6
P-G Norlin - Lena Norlin Ellis Wohlner - Carin Stenberg 3 N= E 140 44/6
Berit Strandberg - Lars Strandberg Margret Edström - Maj-Britt Bronstein 2 N= E 110 33/17
Margaret Eriksson - Marianne Karta Nils Wikstad - Rune Strand 2 N= E 110 33/17
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 N= E 110 33/17
Fred Norling - Bertil Wahlström Kerstin Karlström - Lena Göransson 2 N= E 110 33/17
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Ulla Bohlin - Gill Norberg 2 N= 4 110 33/17
Siv Holst - Hans Holst Annette Ander - Ninnie Nygren 2 N= 3 110 33/17
Bengt Wärn - Lars Törnlund Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3 V-2 2 100 26/24
Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2 Ö-1 2 50 21/29
Annika Magnusson - Eva Sandgren Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 3 V-1 E 50 21/29
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 Ö-1 6 50 21/29
Franciska Levy - Jan Nordlund Rolf Norlin - Bengt Marcusson 1NT Ö-1 6 50 21/29
Bo Haglund - Bo Andersson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 1NT Ö= 6 -90 13/37
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 2 Ö= 9 -90 13/37
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 Ö= 6 -90 13/37
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Annette Lindberg - Hans Jitelius 1NT Ö= 5 -90 13/37
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 S-1 D -100 5/45
Barbara Lane - Nils Ahlén Margareta Axner - Margaretha Brodin 2 N-1 3 -100 5/45
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 N-1 3 -100 5/45
Jan Larsson - Birger Bogstag Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 N-1 E -100 5/45
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Lars Magnusson - Peter Flodqvist 2 N-2 3 -200 0/50

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Nord giv
alla i zon
Ekn1063
42
765
kn73
KD8542
E853
kn83
97
Dkn9
D
K1086542

K1076
EK10942
ED9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl Lindberg - Bill Nylind Kerstin Karlström - Lena Göransson 3D S+1 K 870 50/0
Franciska Levy - Jan Nordlund Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT N+1 5 630 48/2
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 3NT N= 9 600 43/7
Annette Lindberg - Hans Jitelius Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg 5 S= E 600 43/7
Paul Iwarson - Lars Ekenlöv Ulla Bohlin - Gill Norberg 3NT S= 7 600 43/7
Marianne Stockman - Ruth Mogård Fred Norling - Bertil Wahlström 5 S= K 600 43/7
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Birgitta Alenius - Brita Klevstad 3D V-1 7 200 36/14
Eva Wiklander - Mona Hellingh P-G Norlin - Lena Norlin 3 V-2 4 200 36/14
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Rolf Norlin - Bengt Marcusson 2D V-1 4 200 36/14
Lars Magnusson - Peter Flodqvist Waldemar Folbrycht - Karin Wallin 3 S+2 E 150 31/19
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Margaret Eriksson - Marianne Karta 2 S+3 K 150 31/19
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 S+2 E 130 23/27
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 3 S+1 E 130 23/27
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 3 S+1 K 130 23/27
Nils Wikstad - Rune Strand Thomas Muth - Kerstin Thulin 3 S+1 K 130 23/27
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3 S+1 K 130 23/27
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 2 S+2 3 130 23/27
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Berit Strandberg - Lars Strandberg 2 S+1 2 110 14/36
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Margret Edström - Maj-Britt Bronstein 3 S= K 110 14/36
Barbara Lane - Nils Ahlén Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 S= K 110 14/36
Annika Magnusson - Eva Sandgren Tomas Clason - Roger Boström 3 V-1 5 100 10/40
Bo Haglund - Bo Andersson Bengt Wärn - Lars Törnlund 5 S-1 K -100 7/43
Sidney Hage - Jolanta Abrigo Margareta Axner - Margaretha Brodin 2 S-1 K -100 7/43
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Annette Ander - Ninnie Nygren 4 S-2 8 -200 3/47
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Jan Larsson - Birger Bogstag 4D S-1 K -200 3/47
Siv Holst - Hans Holst Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 5 S-3 K -300 0/50

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Öst giv
ingen i zon
K82
KDkn6
KD1085
E
ED1097

E963
K732
5
E9854
74
Dkn1064
kn643
10732
kn2
985

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Margret Edström - Maj-Britt Bronstein 4D V-3 E 500 50/0
Siv Holst - Hans Holst Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3 N= 5 140 48/2
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Margaret Eriksson - Marianne Karta 3 N= 5 110 44/6
Paul Iwarson - Lars Ekenlöv Ulla Bohlin - Gill Norberg 3 N= 5 110 44/6
Eva Wiklander - Mona Hellingh P-G Norlin - Lena Norlin 3 N= 5 110 44/6
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 3D V-1 E 100 38/12
Annika Magnusson - Eva Sandgren Tomas Clason - Roger Boström 2 V-2 K 100 38/12
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Birgitta Alenius - Brita Klevstad 3D V-1 E 100 38/12
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Rolf Norlin - Bengt Marcusson 2 N= 5 90 34/16
Annette Lindberg - Hans Jitelius Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg 3 V-1 K 50 31/19
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2NT V-1 K 50 31/19
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Berit Strandberg - Lars Strandberg 2 N-1 5 -50 23/27
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 N-1 5 -50 23/27
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 4 N-1 E -50 23/27
Marianne Stockman - Ruth Mogård Fred Norling - Bertil Wahlström 3 N-1 5 -50 23/27
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Annette Ander - Ninnie Nygren 4 S-1 E -50 23/27
Franciska Levy - Jan Nordlund Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 N-1 5 -50 23/27
Lars Magnusson - Peter Flodqvist Waldemar Folbrycht - Karin Wallin 4D S-1 E -100 13/37
Barbara Lane - Nils Ahlén Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2D N-1 5 -100 13/37
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 3 N-2 5 -100 13/37
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Jan Larsson - Birger Bogstag 3 N-2 5 -100 13/37
Karl Lindberg - Bill Nylind Kerstin Karlström - Lena Göransson 3 N-3 5 -150 8/42
Bo Haglund - Bo Andersson Bengt Wärn - Lars Törnlund 4 Ö+2 Kn -170 6/44
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 3NT N-4 D -200 4/46
Sidney Hage - Jolanta Abrigo Margareta Axner - Margaretha Brodin 1D V+1 E -260 2/48
Nils Wikstad - Rune Strand Thomas Muth - Kerstin Thulin 3D N-2 6 -300 0/50

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Syd giv
N-S i zon
D865
E75
K1054
E2
1043
1098
kn982
Dkn8
7
KD64
3
K1076543
EKkn92
kn32
ED76
9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 6 S= D 1430 49/1
Annette Lindberg - Hans Jitelius Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg 6 S= D 1430 49/1
Eva Wiklander - Mona Hellingh P-G Norlin - Lena Norlin 7D Ö-4 E 800 46/4
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 4 S+2 D 680 42/8
Annika Magnusson - Eva Sandgren Tomas Clason - Roger Boström 5 S+1 D 680 42/8
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Annette Ander - Ninnie Nygren 4 S+2 10 680 42/8
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Berit Strandberg - Lars Strandberg 4 S+1 D 650 27/23
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 S+1 10 650 27/23
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Margret Edström - Maj-Britt Bronstein 5 S= D 650 27/23
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 4 S+1 D 650 27/23
Barbara Lane - Nils Ahlén Åke Falkunge - Michael Jungstedt 5 S= D 650 27/23
Nils Wikstad - Rune Strand Thomas Muth - Kerstin Thulin 4 S+1 D 650 27/23
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 S+1 D 650 27/23
Marianne Stockman - Ruth Mogård Fred Norling - Bertil Wahlström 4 S+1 D 650 27/23
Karl Lindberg - Bill Nylind Kerstin Karlström - Lena Göransson 5 S= D 650 27/23
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Birgitta Alenius - Brita Klevstad 4 S+1 D 650 27/23
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Jan Larsson - Birger Bogstag 5 S= 8 650 27/23
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Rolf Norlin - Bengt Marcusson 4 S+1 D 650 27/23
Bo Haglund - Bo Andersson Bengt Wärn - Lars Törnlund 4 S= D 620 13/37
Sidney Hage - Jolanta Abrigo Margareta Axner - Margaretha Brodin 4 S= 10 620 13/37
Lars Magnusson - Peter Flodqvist Waldemar Folbrycht - Karin Wallin 6 S-1 9 -100 6/44
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 6 S-1 D -100 6/44
Paul Iwarson - Lars Ekenlöv Ulla Bohlin - Gill Norberg 6 S-1 8 -100 6/44
Franciska Levy - Jan Nordlund Olle Fahlén - Lena Fahlén 6 S-1 9 -100 6/44
Siv Holst - Hans Holst Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 6 S-1 8 -100 6/44
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Margaret Eriksson - Marianne Karta 7 S-2 10 -200 0/50

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Väst giv
Ö-V i zon
E102
10
Ekn864
Dkn53
Kkn93
kn5
KD932
107
84
ED96432

K962
D765
K87
1075
E84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Haglund - Bo Andersson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 Ö-2 5 200 50/0
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 2 S= Kn 110 48/2
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 Ö-1 10 100 41/9
Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg 4 Ö-1 10 100 41/9
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 Ö-1 10 100 41/9
Annika Magnusson - Eva Sandgren Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 Ö-1 7 100 41/9
Annette Ander - Ninnie Nygren P-G Norlin - Lena Norlin 4 Ö-1 E 100 41/9
Rolf Norlin - Bengt Marcusson Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 4 Ö-1 8 100 41/9
Eva Wiklander - Mona Hellingh Ellis Wohlner - Carin Stenberg 4 N-1 8 -50 33/17
Jan Larsson - Birger Bogstag Franciska Levy - Jan Nordlund 3NT N-1 6 -50 33/17
Ulla Bohlin - Gill Norberg Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 N-2 E -100 29/21
Tomas Clason - Roger Boström Birgitta Alenius - Brita Klevstad 4 N-2 8 -100 29/21
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Lars Magnusson - Peter Flodqvist 3 Ö= 5 -140 18/32
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 Ö= 10 -140 18/32
Gerd Lindberg - Siv Önefäldt Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 3 Ö= 6 -140 18/32
Berit Strandberg - Lars Strandberg Waldemar Folbrycht - Karin Wallin 3 Ö= 10 -140 18/32
Nils Wikstad - Rune Strand Sidney Hage - Jolanta Abrigo 3 Ö= E -140 18/32
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Margaret Eriksson - Marianne Karta 3 Ö= 5 -140 18/32
Margareta Axner - Margaretha Brodin Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 Ö= 10 -140 18/32
Fred Norling - Bertil Wahlström Karl Lindberg - Bill Nylind 3 Ö= 5 -140 18/32
Siv Holst - Hans Holst Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 Ö= 5 -140 18/32
Barbara Lane - Nils Ahlén Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 N-3 E -150 7/43
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 S-3 5 -150 7/43
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 2 Ö+2 E -170 4/46
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Thomas Muth - Kerstin Thulin 3D Ö= 10 -730 2/48
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Bengt Wärn - Lars Törnlund 5D N-4 E -800 0/50

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Nord giv
ingen i zon
Ekn72
6
E87
E10865
1096
K9543
1054
K2
KD843
D10872
K9
kn
5
Ekn
Dkn632
D9743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Marianne Stockman - Ruth Mogård 5D S+1 K 650 50/0
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Folke Ljungström - Bengt Nilsson 5D N= K 550 48/2
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Margaret Eriksson - Marianne Karta 5 N+1 K 420 44/6
Eva Wiklander - Mona Hellingh Ellis Wohlner - Carin Stenberg 5 N+1 D 420 44/6
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 5 N+1 Kn 420 44/6
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Lars Magnusson - Peter Flodqvist 5 N= K 400 36/14
Margareta Axner - Margaretha Brodin Åke Falkunge - Michael Jungstedt 5 N= K 400 36/14
Ulla Bohlin - Gill Norberg Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 5 S= 10 400 36/14
Annette Ander - Ninnie Nygren P-G Norlin - Lena Norlin 5 S= 10 400 36/14
Siv Holst - Hans Holst Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 5 N= K 400 36/14
Berit Strandberg - Lars Strandberg Waldemar Folbrycht - Karin Wallin 4 N+2 K 170 28/22
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 N+3 K 170 28/22
Tomas Clason - Roger Boström Birgitta Alenius - Brita Klevstad 4 N+2 K 170 28/22
Bo Haglund - Bo Andersson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 N+2 K 150 20/30
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Thomas Muth - Kerstin Thulin 3 S+2 6 150 20/30
Barbara Lane - Nils Ahlén Annette Lindberg - Hans Jitelius 3 N+2 K 150 20/30
Fred Norling - Bertil Wahlström Karl Lindberg - Bill Nylind 4 N+1 K 150 20/30
Jan Larsson - Birger Bogstag Franciska Levy - Jan Nordlund 4 N+1 2 150 20/30
Annika Magnusson - Eva Sandgren Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 N= 2 130 14/36
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Bengt Wärn - Lars Törnlund 2D Ö-1 E 100 10/40
Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg 4 Ö-2 5 100 10/40
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 4 Ö-2 5 100 10/40
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 Ö-1 3 50 4/46
Gerd Lindberg - Siv Önefäldt Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 4 Ö-1 D 50 4/46
Nils Wikstad - Rune Strand Sidney Hage - Jolanta Abrigo 4 V-1 5 50 4/46
Rolf Norlin - Bengt Marcusson Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 4 N-2 K -100 0/50

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Öst giv
N-S i zon
Kkn63
E2
KD976
E8
8
KD
E85
Dkn107542
10952
kn10987543
10
ED74
6
kn432
K963

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg 5D S= K 850 50/0
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 5 S+1 K 680 48/2
Bo Haglund - Bo Andersson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 S+1 K 650 44/6
Gerd Lindberg - Siv Önefäldt Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 4 N+1 10 650 44/6
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 S+1 K 650 44/6
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Lars Magnusson - Peter Flodqvist 4 S= D 620 36/14
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Folke Ljungström - Bengt Nilsson 5 N+1 Kn 620 36/14
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Bengt Wärn - Lars Törnlund 4 N= Kn 620 36/14
Barbara Lane - Nils Ahlén Annette Lindberg - Hans Jitelius 5 S+1 8 620 36/14
Tomas Clason - Roger Boström Birgitta Alenius - Brita Klevstad 5 N+1 Kn 620 36/14
Annette Ander - Ninnie Nygren P-G Norlin - Lena Norlin 5D Ö-3 6 500 30/20
Rolf Norlin - Bengt Marcusson Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 2 N+4 Kn 170 27/23
Siv Holst - Hans Holst Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 N+1 Kn 170 27/23
Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund Thomas Muth - Kerstin Thulin 5D Ö-1 E 100 21/29
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Margaret Eriksson - Marianne Karta 5D Ö-1 E 100 21/29
Ulla Bohlin - Gill Norberg Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 Ö-2 6 100 21/29
Eva Wiklander - Mona Hellingh Ellis Wohlner - Carin Stenberg 5 Ö-2 6 100 21/29
Margareta Axner - Margaretha Brodin Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 V-1 6 50 16/34
Jan Larsson - Birger Bogstag Franciska Levy - Jan Nordlund 6 N-1 10 -100 14/36
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Marianne Stockman - Ruth Mogård 3 Ö= Kn -140 12/38
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 Ö= 4 -420 8/42
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 Ö= E -420 8/42
Nils Wikstad - Rune Strand Sidney Hage - Jolanta Abrigo 4 Ö= 6 -420 8/42
Fred Norling - Bertil Wahlström Karl Lindberg - Bill Nylind 4 Ö+1 E -450 4/46
Berit Strandberg - Lars Strandberg Waldemar Folbrycht - Karin Wallin 4D Ö= E -590 1/49
Annika Magnusson - Eva Sandgren Kerstin Karlström - Lena Göransson 4D Ö= 5 -590 1/49

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Syd giv
Ö-V i zon
932
862
ED8
10982
EK875

K96
KD543
kn106
KDkn1075
1075
kn
D4
E943
kn432
E76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom P-G Norlin - Lena Norlin 3NT V-4 10 400 50/0
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT Ö-2 3 200 48/2
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 Ö-1 4 100 39/11
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Margaret Eriksson - Marianne Karta 4 V-1 8 100 39/11
Barbara Lane - Nils Ahlén Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 4 V-1 E 100 39/11
Nils Wikstad - Rune Strand Margareta Axner - Margaretha Brodin 4 Ö-1 E 100 39/11
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Thomas Muth - Kerstin Thulin 4 V-1 8 100 39/11
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 V-1 10 100 39/11
Annika Magnusson - Eva Sandgren Fred Norling - Bertil Wahlström 3NT V-1 E 100 39/11
Annette Ander - Ninnie Nygren Eva Wiklander - Mona Hellingh 4 Ö-1 E 100 39/11
Kerstin Karlström - Lena Göransson Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 3 V= 10 -140 29/21
Marianne Stockman - Ruth Mogård Karl Lindberg - Bill Nylind 2 V+1 E -140 29/21
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 V+1 8 -170 26/24
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Bengt Wärn - Lars Törnlund 4 V= 8 -620 18/32
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 4 V= 10 -620 18/32
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 V= 8 -620 18/32
Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich Lars Magnusson - Peter Flodqvist 4 V= E -620 18/32
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 V= E -620 18/32
Sidney Hage - Jolanta Abrigo Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund 4 V= 10 -620 18/32
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Jan Larsson - Birger Bogstag 4 V= Kn -620 18/32
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Bo Haglund - Bo Andersson 4 V+1 2 -650 6/44
Ulla Bohlin - Gill Norberg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 V+1 8 -650 6/44
Olle Fahlén - Lena Fahlén Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 V+1 8 -650 6/44
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Franciska Levy - Jan Nordlund 4 V+1 10 -650 6/44
Siv Holst - Hans Holst Rolf Norlin - Bengt Marcusson 4 V+1 E -650 6/44
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Tomas Clason - Roger Boström 4 V+2 2 -680 0/50

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Väst giv
alla i zon
9
763
EK872
D1095
D862
Ekn4
D63
E74
Ekn105
KD10
95
K862
K743
9852
kn104
kn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Bengt Wärn - Lars Törnlund 4 V-1 E 100 27/23
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Berit Strandberg - Lars Strandberg 4 V-1 E 100 27/23
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 4 V-1 E 100 27/23
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 V-1 E 100 27/23
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 V-1 E 100 27/23
Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich Lars Magnusson - Peter Flodqvist 4 V-1 E 100 27/23
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Margaret Eriksson - Marianne Karta 4 V-1 E 100 27/23
Barbara Lane - Nils Ahlén Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 4 Ö-1 10 100 27/23
Nils Wikstad - Rune Strand Margareta Axner - Margaretha Brodin 4 V-1 E 100 27/23
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Thomas Muth - Kerstin Thulin 4 Ö-1 Kn 100 27/23
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 V-1 E 100 27/23
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 V-1 E 100 27/23
Sidney Hage - Jolanta Abrigo Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund 4 Ö-1 9 100 27/23
Ulla Bohlin - Gill Norberg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 V-1 E 100 27/23
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 V-1 E 100 27/23
Kerstin Karlström - Lena Göransson Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 4 V-1 E 100 27/23
Marianne Stockman - Ruth Mogård Karl Lindberg - Bill Nylind 4 V-1 E 100 27/23
Annika Magnusson - Eva Sandgren Fred Norling - Bertil Wahlström 4 V-1 E 100 27/23
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Tomas Clason - Roger Boström 3 V-1 E 100 27/23
Annette Ander - Ninnie Nygren Eva Wiklander - Mona Hellingh 4 V-1 E 100 27/23
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom P-G Norlin - Lena Norlin 4 V-1 E 100 27/23
Olle Fahlén - Lena Fahlén Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 V-1 E 100 27/23
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Franciska Levy - Jan Nordlund 4 V-1 K 100 27/23
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Jan Larsson - Birger Bogstag 4 V-1 E 100 27/23
Siv Holst - Hans Holst Rolf Norlin - Bengt Marcusson 3NT Ö= 4 -600 2/48
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Bo Haglund - Bo Andersson 3NT Ö+1 4 -630 0/50

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Nord giv
N-S i zon
6
K52
EKDkn4
Dkn73
K3
10974
10976
K106
EDkn10842
D
32
E82
975
Ekn863
85
954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Magnusson - Eva Sandgren Fred Norling - Bertil Wahlström 1D N+2 D 540 50/0
Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich Lars Magnusson - Peter Flodqvist 4 Ö-1 8 50 42/8
Barbara Lane - Nils Ahlén Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 4 Ö-1 8 50 42/8
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 Ö-1 8 50 42/8
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 Ö-1 E 50 42/8
Marianne Stockman - Ruth Mogård Karl Lindberg - Bill Nylind 4 Ö-1 8 50 42/8
Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren Tomas Clason - Roger Boström 4 Ö-1 8 50 42/8
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Jan Larsson - Birger Bogstag 4 Ö-1 E 50 42/8
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Gerd Lindberg - Siv Önefäldt 2 Ö= 8 -110 34/16
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Bengt Wärn - Lars Törnlund 3 Ö= 8 -140 22/28
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 Ö= 8 -140 22/28
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Margaret Eriksson - Marianne Karta 3 Ö= 8 -140 22/28
Nils Wikstad - Rune Strand Margareta Axner - Margaretha Brodin 2 Ö+1 8 -140 22/28
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Thomas Muth - Kerstin Thulin 3 Ö= 8 -140 22/28
Sidney Hage - Jolanta Abrigo Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund 2 Ö+1 5 -140 22/28
Ulla Bohlin - Gill Norberg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 Ö+1 5 -140 22/28
Annette Ander - Ninnie Nygren Eva Wiklander - Mona Hellingh 3 Ö= E -140 22/28
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom P-G Norlin - Lena Norlin 2 Ö+1 8 -140 22/28
Olle Fahlén - Lena Fahlén Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 Ö+1 5 -140 22/28
Ellis Wohlner - Carin Stenberg Franciska Levy - Jan Nordlund 3 V= 8 -140 22/28
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 Ö+2 8 -170 9/41
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 Ö+2 8 -170 9/41
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 Ö= 8 -420 3/47
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Bo Haglund - Bo Andersson 4 Ö= 8 -420 3/47
Kerstin Karlström - Lena Göransson Paul Iwarson - Lars Ekenlöv 4 Ö= 8 -420 3/47
Siv Holst - Hans Holst Rolf Norlin - Bengt Marcusson 4 Ö= E -420 3/47

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Öst giv
Ö-V i zon
D84
10862
K108
K84
92
EK
Dkn96542
kn3
Kkn53
43
3
ED10976
E1076
Dkn975
E7
52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg P-G Norlin - Lena Norlin 4D Ö-2 D 500 50/0
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Ellis Wohlner - Carin Stenberg 3NT V-3 2 300 48/2
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 4 V-2 10 200 43/7
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Sidney Hage - Jolanta Abrigo 3 V-2 10 200 43/7
Thomas Muth - Kerstin Thulin Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 4 Ö-2 D 200 43/7
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Ulla Bohlin - Gill Norberg 4 V-2 6 200 43/7
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 Ö-1 D 100 36/14
Barbara Lane - Nils Ahlén Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT V-1 6 100 36/14
Annika Magnusson - Eva Sandgren Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 V-1 8 100 36/14
Nils Wikstad - Rune Strand Åke Falkunge - Michael Jungstedt Pass   32/18
Lars Magnusson - Peter Flodqvist Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 S-1 Kn -50 27/23
Annette Lindberg - Hans Jitelius Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 3 N-1 Kn -50 27/23
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Karl Lindberg - Bill Nylind 3 S-1 Kn -50 27/23
Paul Iwarson - Lars Ekenlöv Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 3 S-1 Kn -50 27/23
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 4 S-2 Kn -100 19/31
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Bengt Wärn - Lars Törnlund 3 S-2 Kn -100 19/31
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Margaret Eriksson - Marianne Karta 2 S-2 Kn -100 19/31
Jan Larsson - Birger Bogstag Rolf Norlin - Bengt Marcusson 4 N-2 3 -100 19/31
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3 V= 10 -110 13/37
Olle Fahlén - Lena Fahlén Siv Holst - Hans Holst 3 V= 6 -110 13/37
Gerd Lindberg - Siv Önefäldt Bo Haglund - Bo Andersson 3 V+1 10 -130 7/43
Kerstin Karlström - Lena Göransson Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 3 V+1 10 -130 7/43
Fred Norling - Bertil Wahlström Tomas Clason - Roger Boström 3 V+1 5 -130 7/43
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Annette Ander - Ninnie Nygren 3 V+1 6 -130 7/43
Eva Wiklander - Mona Hellingh Franciska Levy - Jan Nordlund 4 S-4 Kn -200 2/48
Margareta Axner - Margaretha Brodin Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund 3NT Ö+2 5 -660 0/50

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Syd giv
alla i zon
kn1098
7
Ekn
D109854
ED54
108
K7
Kkn632
7
Dkn9532
D108642
K632
EK64
953
E7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Sidney Hage - Jolanta Abrigo 3NT S= 2 600 48/2
Thomas Muth - Kerstin Thulin Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3NT S= K 600 48/2
Olle Fahlén - Lena Fahlén Siv Holst - Hans Holst 3NT N= 2 600 48/2
Lars Magnusson - Peter Flodqvist Berit Strandberg - Lars Strandberg 2 V-4 7 400 42/8
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Margaret Eriksson - Marianne Karta 2 V-4 7 400 42/8
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Karl Lindberg - Bill Nylind 2 V-4 7 400 42/8
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Ulla Bohlin - Gill Norberg 2 N+2 2 170 38/12
Annika Magnusson - Eva Sandgren Marianne Stockman - Ruth Mogård 1NT N+2 7 150 36/14
Jan Larsson - Birger Bogstag Rolf Norlin - Bengt Marcusson 2 N+1 D 140 34/16
Barbara Lane - Nils Ahlén Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 S= K 110 31/19
Kerstin Karlström - Lena Göransson Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 3 N= 7 110 31/19
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 3NT Ö-1 E 100 27/23
Fred Norling - Bertil Wahlström Tomas Clason - Roger Boström 3 Ö-1 E 100 27/23
Nils Wikstad - Rune Strand Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 S= 10 90 24/26
Margareta Axner - Margaretha Brodin Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund 2 Ö= E -90 21/29
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg P-G Norlin - Lena Norlin 2 Ö= E -90 21/29
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Annette Ander - Ninnie Nygren 2NT S-1 K -100 18/32
Gerd Lindberg - Siv Önefäldt Bo Haglund - Bo Andersson 3 Ö= E -110 15/35
Annette Lindberg - Hans Jitelius Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 2 Ö+1 E -110 15/35
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 Ö+1 E -130 11/39
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 Ö+1 E -130 11/39
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3 S-2 10 -200 7/43
Paul Iwarson - Lars Ekenlöv Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 S-2 K -200 7/43
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Ellis Wohlner - Carin Stenberg 4D S-2 10 -500 4/46
Eva Wiklander - Mona Hellingh Franciska Levy - Jan Nordlund 4 Ö= E -620 2/48
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Bengt Wärn - Lars Törnlund 5D S-4 10 -1100 0/50

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.17

Väst giv
ingen i zon
D5
986542
Dkn10
63
E10942
D3
862
1072
K863
E107
75
EKD8
kn7
Kkn
EK943
kn954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Peter Flodqvist Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 V-3 D 150 49/1
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Margaret Eriksson - Marianne Karta 4 V-3 D 150 49/1
Thomas Muth - Kerstin Thulin Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 2 N-1 E -50 45/5
Paul Iwarson - Lars Ekenlöv Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 2 S-1 10 -50 45/5
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Marie-Louise Andersson - Margareta Mühlich 3 S-2 D -100 42/8
Sigvard Carlefred - Anders Bodecker Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 2 Ö+2 E -170 25/25
Margret Edström - Maj-Britt Bronstein Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 V+1 D -170 25/25
Gerd Lindberg - Siv Önefäldt Bo Haglund - Bo Andersson 2 Ö+2 E -170 25/25
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 2 Ö+2 E -170 25/25
Nils Wikstad - Rune Strand Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 V+1 D -170 25/25
Annette Lindberg - Hans Jitelius Mari-Anne Elsasdotter - Nils-Erik Strömberg 3 Ö+1 E -170 25/25
Margareta Axner - Margaretha Brodin Björn Rahmqvist - Lars-Erik Edlund 2 V+2 D -170 25/25
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Karl Lindberg - Bill Nylind 2 Ö+2 E -170 25/25
Birgitta Alenius - Brita Klevstad Ulla Bohlin - Gill Norberg 2 Ö+2 E -170 25/25
Kerstin Karlström - Lena Göransson Torsten Ragnartz - Lennart Ahlgren 2 Ö+2 E -170 25/25
Fred Norling - Bertil Wahlström Tomas Clason - Roger Boström 2 Ö+2 E -170 25/25
Annika Magnusson - Eva Sandgren Marianne Stockman - Ruth Mogård 2 Ö+2 3 -170 25/25
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Annette Ander - Ninnie Nygren 2 V+2 5 -170 25/25
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg P-G Norlin - Lena Norlin 2 Ö+2 7 -170 25/25
Jan Larsson - Birger Bogstag Rolf Norlin - Bengt Marcusson 3 V+1 D -170 25/25
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Ellis Wohlner - Carin Stenberg 2 V+2 D -170 25/25
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Sidney Hage - Jolanta Abrigo 3 Ö+2 E -200 7/43
Olle Fahlén - Lena Fahlén Siv Holst - Hans Holst 2 Ö+3 E -200 7/43
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Bengt Wärn - Lars Törnlund 2 Ö+4 K -230 4/46
Barbara Lane - Nils Ahlén Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 V= D -420 2/48
Eva Wiklander - Mona Hellingh Franciska Levy - Jan Nordlund 4 V+1 D -450 0/50