Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 scratch 2015-06-10 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 scratch 2015-06-10

Partävling, 27 bord, 54 par. Antal brickor: 24. Medel: 624.6.

Privatprotokoll för Erwin Wilhelm - Jan Öhman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 39, Bodil Wikström - Gun Bellander
13 Ö= 140 39.0 75% 39 75.0%E96Kn108731052E5 D102KD96EKKn6103
24 S+1 -650 25.0 48% 64 61.5%KKn4EK352109652 D865324976374
Rond 2, som NS mot par 41, Sverker Hellsten - Lotti Hellsten
34 N+1 450 21.0 40% 85 54.3%EDKn10874E3D434 95292EK1087K32
43 V= -140 29.0 56% 114 54.8%3Kn9E109752KD42 DKn97663864E96
Rond 3, som ÖV mot par 49, Anitha Lindgren - Marian Krook
54 N= -130 42.0 81% 156 60.0%852KD971042964 E10976E6437633
64 V+1 150 14.0 27% 170 54.5%KKD10853843E94 EKn4296KDKn97210
Rond 4, som ÖV mot par 56, Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman
72 Ö+2 130 33.0 63% 203 55.7%43762EKKn9763Kn E852KD8D1052K5
84 Ö-2 -100 29.0 56% 232 55.8%KD92DEK2ED1082 Kn764354864394
Rond 5, som NS mot par 37, Sven Grahn - Wiveca Lindström
93NT Ö= -600 41.0 79% 273 58.3%K872K103875332 10543Kn74KD21065
106 S+1 1460 44.0 85% 317 61.0%D84Kn10K86KKn743 EEKD632EKn102E5
Rond 6, som NS mot par 43, Hanna Lewandowski - Åke Kajrup
113D S= 470 51.0 98% 368 64.4%DKn764108K108532 9EKn52EKn632D86
123NT N-1 -100 10.3 20% 378.3 60.7%E108E92K43D1076 DKn3Kn63ED52E85
Rond 7, som ÖV mot par 50, Nicolae Östner - Evert Bengtsson
132 N-1 100 42.0 81% 420.3 62.2%D10982DKn843EKn3 E53KKn74K102754
142D N+1 -570 0.0 0% 420.3 57.8%952EKn2KKn53987 K8398765E10846
Rond 8, som ÖV mot par 31, Sten Ahlgren - Christer Ekberg
153NT N+2 -660 10.0 19% 430.3 55.2%6542E7387Kn1086 97398E106432K5
162 Ö= 110 33.0 63% 463.3 55.7%Kn7498765EK376 863EKKnKn94KD108
Rond 9, som NS mot par 38, Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin
173 Ö-2 100 45.0 87% 508.3 57.5%Kn10KnKn652ED10763 ED65532ED8342
184 N+3 710 10.0 19% 518.3 55.4%KDKn73E10472E109 E52K8EK9KD652
Rond 10, som ÖV mot par 58, Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin
192 S= -110 15.0 29% 533.3 54.0%ED2EDKn109710982 K851087E4D7654
204 V-1 -100 18.0 35% 551.3 53.0%532E10531092KKn4 EK987K974KED8
Rond 11, som ÖV mot par 42, Göran Nyqvist - Peter Perulf
213 V= 140 20.0 38% 571.3 52.3%KD83865D5KKn109 EKn109694E109433
226D N-1 100 48.0 92% 619.3 54.1%107Kn7543ED5K96 9532986D108754
Rond 12, som NS mot par 52, Christian Söderlund - Örjan Söderlund
232 V+2 -130 14.0 27% 633.3 53.0%Kn985KD10D53973 D632EKn8396E85
244 S-1 -50 7.0 13% 640.3 51.3%74E1083EKDKn7D2 KKn82DKn92103965

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Nord giv
ingen i zon
5
E42
D843
KD976
D102
KD96
EKkn6
103
E96
kn10873
1052
E5
Kkn8743
5
97
kn842

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N95475
S95475
Ö48958
V48958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Sten Ahlgren - Christer Ekberg 4D Ö-2   300 52.0/0.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Mona Andersson - Sonja Christensson 4 Ö-2 4 100 49.0/3.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Christian Söderlund - Örjan Söderlund 4D Ö-1   100 49.0/3.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars Jarming - Monica Lannerud 4 V-1 5 50 38.0/14.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö-1 Kn 50 38.0/14.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Inga Derving - Ulla Nilborn 4 Ö-1 2 50 38.0/14.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö-1 Kn 50 38.0/14.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 5 50 38.0/14.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V-1   50 38.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö-1   50 38.0/14.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Tommy Lööf - Karin Eresund 4 Ö-1   50 38.0/14.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 4 V-1   50 38.0/14.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S-1 K -50 26.0/26.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 S-1 E -50 26.0/26.0
Ann Lilliengren - Ulf Pernvi Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 S-1   -50 26.0/26.0
Jeanette Andersson - Erik Andersson Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 2 S-2   -100 21.0/31.0
Anita Olofsson - Mona Berge Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N-2   -100 21.0/31.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö= 4 -140 13.0/39.0
Jan Schneider - Ester Schneider Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 3 Ö= 2 -140 13.0/39.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= 4 -140 13.0/39.0
Bodil Wikström - Gun Bellander Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3 Ö=   -140 13.0/39.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Tor Holmberg - Marianne Forsberg 3 Ö=   -140 13.0/39.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö=   -140 13.0/39.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö= 9 -420 5.0/47.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö=   -420 5.0/47.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 3NT V+2   -460 2.0/50.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ingrid Wallin - Ann Lange 4D V+1 5 -690 0.0/52.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Öst giv
N-S i zon
E
kn1075
EKkn84
EKkn
D86532
4
9763
74
Kkn4
EK3
52
109652
1097
D9862
D10
D83

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N8101159
S8101159
Ö52274
V52274
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Christian Söderlund - Örjan Söderlund 4D S+1   990 52.0/0.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+2 10 660 49.0/3.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Sten Ahlgren - Christer Ekberg 3NT N+2   660 49.0/3.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 4 650 27.0/25.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S+1 6 650 27.0/25.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars Jarming - Monica Lannerud 4 S+1 5 650 27.0/25.0
Jan Schneider - Ester Schneider Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 4 S+1 9 650 27.0/25.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Mona Andersson - Sonja Christensson 4 S+1 6 650 27.0/25.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 4 S+1 3 650 27.0/25.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Inga Derving - Ulla Nilborn 4 S+1 7 650 27.0/25.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ingrid Wallin - Ann Lange 4 S+1 5 650 27.0/25.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S+1 4 650 27.0/25.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 4 650 27.0/25.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 S+1 7 650 27.0/25.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S+1   650 27.0/25.0
Ann Lilliengren - Ulf Pernvi Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 S+1   650 27.0/25.0
Jeanette Andersson - Erik Andersson Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 4 S+1   650 27.0/25.0
Bodil Wikström - Gun Bellander Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 S+1   650 27.0/25.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Tor Holmberg - Marianne Forsberg 4 S+1   650 27.0/25.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+1   650 27.0/25.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Tommy Lööf - Karin Eresund 4 N+1   650 27.0/25.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 4 S+1   650 27.0/25.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S+1   650 27.0/25.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S=   620 6.0/46.0
Anita Olofsson - Mona Berge Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 S=   110 4.0/48.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 3 V-1   50 2.0/50.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 6D S-1 7 -200 0.0/52.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Syd giv
Ö-V i zon
EDkn10874
E3
D43
4
K6
K8764
652
ED10
3
Dkn105
kn9
kn98765
952
92
EK1087
K32

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N41241210
S41241212
Ö90800
V90800
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4D N+1   690 52.0/0.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N+3 D 510 45.0/7.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+3 D 510 45.0/7.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Inger Hermansson - Anita Ekberg 4 N+3 Kn 510 45.0/7.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N+3 D 510 45.0/7.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+3 D 510 45.0/7.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Arne Månsson - Birgitta Lindblad 4 N+3   510 45.0/7.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Lars Jarming - Monica Lannerud 4 N+2 7 480 34.0/18.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Jan Clementsson - Lars Becklén 4 N+2 6 480 34.0/18.0
Jeanette Andersson - Erik Andersson Tommy Lööf - Karin Eresund 4 N+2   480 34.0/18.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 4 N+2   480 34.0/18.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 4 N+2   480 34.0/18.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+1 D 450 21.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mona Andersson - Sonja Christensson 4 N+1 D 450 21.0/31.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 D 450 21.0/31.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Marianne Falck - Hanna Söderberg 4 N+1 D 450 21.0/31.0
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 4 N+1   450 21.0/31.0
Anita Olofsson - Mona Berge Bodil Wikström - Gun Bellander 4 N+1   450 21.0/31.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 4 N+1   450 21.0/31.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christina Leander - Louise Grandinsson 4 N+1   450 21.0/31.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 N= 10 420 8.0/44.0
Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Sten Ahlgren - Christer Ekberg 4 N=   420 8.0/44.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Tor Holmberg - Marianne Forsberg 4 N=   420 8.0/44.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N=   420 8.0/44.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Christian Söderlund - Örjan Söderlund 4 N=   420 8.0/44.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 N+2   200 2.0/50.0
Jan Schneider - Ester Schneider Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 N-1 D -50 0.0/52.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Väst giv
alla i zon
3
kn9
E109752
KD42
E1084
EKD82
K
1085
K52
10754
Dkn3
kn73
Dkn976
63
864
E96

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N78465
S78465
Ö65978
V65978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V-2 3 200 52.0/0.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Lars Jarming - Monica Lannerud 4 V-1 3 100 45.0/7.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Jan Clementsson - Lars Becklén 4 V-1 K 100 45.0/7.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Marianne Falck - Hanna Söderberg 4 V-1 E 100 45.0/7.0
Jeanette Andersson - Erik Andersson Tommy Lööf - Karin Eresund 4 V-1   100 45.0/7.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V-1   100 45.0/7.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christina Leander - Louise Grandinsson 3 Ö-1   100 45.0/7.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N-1 10 -100 38.0/14.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 V+1 E -140 29.0/23.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= 3 -140 29.0/23.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 V=   -140 29.0/23.0
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 3 V=   -140 29.0/23.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 3 V=   -140 29.0/23.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Tor Holmberg - Marianne Forsberg 2 V+1   -140 29.0/23.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 3 V=   -140 29.0/23.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Christian Söderlund - Örjan Söderlund 3 V=   -140 29.0/23.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 V+2 3 -170 17.0/35.0
Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Sten Ahlgren - Christer Ekberg 3 V+1   -170 17.0/35.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Arne Månsson - Birgitta Lindblad 3 V+1   -170 17.0/35.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 2 V+2   -170 17.0/35.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+3 3 -200 10.0/42.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mona Andersson - Sonja Christensson 3 V+2 E -200 10.0/42.0
Jan Schneider - Ester Schneider Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N-2 10 -200 10.0/42.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4D N-2 K -500 6.0/46.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Inger Hermansson - Anita Ekberg 4 V= E -620 3.0/49.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V=   -620 3.0/49.0
Anita Olofsson - Mona Berge Bodil Wikström - Gun Bellander 5D N-4   -1100 0.0/52.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Nord giv
N-S i zon
K4
kn2
K85
EK10875
E10976
E643
763
3
852
KD97
1042
964
Dkn3
1085
EDkn9
Dkn2

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N1010668
S1010668
Ö21773
V21773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT S+3 E 690 52.0/0.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S+2 7 660 41.0/11.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT S+2 9 660 41.0/11.0
Mona Andersson - Sonja Christensson Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT S+2 7 660 41.0/11.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S+2 7 660 41.0/11.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT S+2   660 41.0/11.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Christina Leander - Louise Grandinsson 3NT S+2   660 41.0/11.0
Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 3NT S+2   660 41.0/11.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT S+2   660 41.0/11.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bodil Wikström - Gun Bellander 3NT S+2   660 41.0/11.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 3NT S+2   660 41.0/11.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Christian Söderlund - Örjan Söderlund 5 N=   600 30.0/22.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 2NT S+3 3 210 28.0/24.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+1 2 150 21.0/31.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulla Borgström - Monica Wester 2 N+3 8 150 21.0/31.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N+2   150 21.0/31.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Arne Månsson - Birgitta Lindblad 3 N+2   150 21.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jeanette Andersson - Erik Andersson 3 N+2   150 21.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Olofsson - Mona Berge 3 N+2   150 21.0/31.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N+1 K 130 10.0/42.0
Jan Schneider - Ester Schneider Lars Jarming - Monica Lannerud 3 N+1 5 130 10.0/42.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 4 N= 2 130 10.0/42.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 N=   130 10.0/42.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Tor Holmberg - Marianne Forsberg 3 N+1   130 10.0/42.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Inger Hermansson - Anita Ekberg 5 N-1 7 -100 2.0/50.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Marianne Falck - Hanna Söderberg 5 N-1 K -100 2.0/50.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 3NT S-1   -100 2.0/50.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Öst giv
Ö-V i zon
1063
E74
65
kn8532
Ekn42
96
KDkn972
10
K
KD10853
843
E94
D9875
kn2
E10
KD76

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N72265
S72265
Ö6111177
V6111177
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö-2 K 200 50.0/2.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö-2 E 200 50.0/2.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 4 Ö-2   200 50.0/2.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S= 10 110 46.0/6.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Christina Leander - Louise Grandinsson 3 Ö+1   -130 44.0/8.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Olofsson - Mona Berge 3 Ö=   -140 42.0/10.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 4 S-3 9 -150 38.0/14.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 V+1   -150 38.0/14.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 V+1   -150 38.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 3 Ö+2   -200 33.0/19.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Arne Månsson - Birgitta Lindblad 3 Ö+2   -200 33.0/19.0
Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 4D S-3   -500 30.0/22.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 V= 3 -600 28.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= K -620 20.0/32.0
Jan Schneider - Ester Schneider Lars Jarming - Monica Lannerud 4 Ö= K -620 20.0/32.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Inger Hermansson - Anita Ekberg 4 Ö= E -620 20.0/32.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Christian Söderlund - Örjan Söderlund 4 Ö=   -620 20.0/32.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö=   -620 20.0/32.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Tor Holmberg - Marianne Forsberg 4 Ö=   -620 20.0/32.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bodil Wikström - Gun Bellander 4 Ö=   -620 20.0/32.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö+1 K -650 7.0/45.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+1 E -650 7.0/45.0
Mona Andersson - Sonja Christensson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö+1 K -650 7.0/45.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Marianne Falck - Hanna Söderberg 4 Ö+1 8 -650 7.0/45.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 E -650 7.0/45.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö+1   -650 7.0/45.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jeanette Andersson - Erik Andersson 3NT V+2   -660 0.0/52.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Syd giv
alla i zon
KDkn
kn1094
8
108432
E852
KD8
D1052
K5
43
762
EKkn9763
kn
10976
E53
4
ED976

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N82663
S82763
Ö510668
V510668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 5 Ö-1 7 100 39.0/13.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 5 Ö-1 K 100 39.0/13.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 V-1 K 100 39.0/13.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 5 Ö-1 10 100 39.0/13.0
Mona Andersson - Sonja Christensson Rutger Persson - Claes Nilsson 5 Ö-1 7 100 39.0/13.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 V-1 K 100 39.0/13.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Agneta Johansson - Lars Svensson 5 V-1 K 100 39.0/13.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Jan Schneider - Ester Schneider 5 V-1 K 100 39.0/13.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V-1   100 39.0/13.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sten Ahlgren - Christer Ekberg 3NT V-1   100 39.0/13.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V-1   100 39.0/13.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 V-1   100 39.0/13.0
Anita Olofsson - Mona Berge Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V-1   100 39.0/13.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 5 V-1   100 39.0/13.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 V+1 K -130 19.0/33.0
Ann Lilliengren - Ulf Pernvi Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 4 Ö=   -130 19.0/33.0
Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin Tor Holmberg - Marianne Forsberg 3 Ö+1   -130 19.0/33.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 3 V+1   -130 19.0/33.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Erwin Wilhelm - Jan Öhman 2 Ö+2   -130 19.0/33.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 V+2   -130 19.0/33.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö+2 E -150 12.0/40.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Lars Jarming - Monica Lannerud 5 Ö= 5 -600 8.0/44.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 5 Ö= E -600 8.0/44.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 Ö=   -600 8.0/44.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT V+2 Kn -660 2.0/50.0
Bodil Wikström - Gun Bellander Jeanette Andersson - Erik Andersson 3NT V+2   -660 2.0/50.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Arne Månsson - Birgitta Lindblad 3NT V+2   -660 2.0/50.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Väst giv
ingen i zon
85
K862
Dkn1075
75
kn7643
54
8643
94
KD92
D
EK2
ED1082
E10
Ekn10973
9
Kkn63

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N671037
S671037
Ö75294
V75294
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3D S+2   730 52.0/0.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Rolf Bergström - Christer Löfgren 4D S+1 4 690 50.0/2.0
Bodil Wikström - Gun Bellander Jeanette Andersson - Erik Andersson 5D N=   650 47.0/5.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 5D S=   650 47.0/5.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4D S= 6 590 44.0/8.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 5D Ö-3 E 500 42.0/10.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Arne Månsson - Birgitta Lindblad 4 S+1   450 40.0/12.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 4 S=   420 38.0/14.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Jan Schneider - Ester Schneider 3 S+2 4 200 33.0/19.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+2   200 33.0/19.0
Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin Tor Holmberg - Marianne Forsberg 3 S+2   200 33.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö-4   200 33.0/19.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S+1 9 170 28.0/24.0
Ann Lilliengren - Ulf Pernvi Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 3NT Ö-3   150 26.0/26.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 4D Ö-1 E 100 23.0/29.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 Ö-2   100 23.0/29.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö-1 E 50 19.0/33.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 Ö-1   50 19.0/33.0
Mona Andersson - Sonja Christensson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 3 -50 16.0/36.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Lars Jarming - Monica Lannerud 4D S-1 4 -100 13.0/39.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 5D S-1 9 -100 13.0/39.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö= E -140 10.0/42.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 Ö= 9 -420 5.0/47.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö= E -420 5.0/47.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 V=   -420 5.0/47.0
Anita Olofsson - Mona Berge Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V=   -420 5.0/47.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sten Ahlgren - Christer Ekberg 4D V=   -590 0.0/52.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Nord giv
Ö-V i zon
K872
K103
8753
32
Dkn6
E9652

EKkn84
E9
D8
Ekn10964
D97
10543
kn74
KD2
1065

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N13141
S13141
Ö121012812
V121012811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 V-1 2 100 52.0/0.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V= 7 -600 41.0/11.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 3NT Ö= 3 -600 41.0/11.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT Ö= 3 -600 41.0/11.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö= 4 -600 41.0/11.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ingrid Wallin - Ann Lange 3NT Ö= 3 -600 41.0/11.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Susanne Levin - Lotta Lundberg 3NT V= 2 -600 41.0/11.0
Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö=   -600 41.0/11.0
Jeanette Andersson - Erik Andersson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö=   -600 41.0/11.0
Bodil Wikström - Gun Bellander Arne Månsson - Birgitta Lindblad 3NT Ö=   -600 41.0/11.0
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö=   -600 41.0/11.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V= 2 -620 29.0/23.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 4 V=   -620 29.0/23.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Marianne Falck - Hanna Söderberg 3NT Ö+1 3 -630 22.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+1   -630 22.0/30.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V+1   -630 22.0/30.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT Ö+1   -630 22.0/30.0
Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V+1   -630 22.0/30.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Mona Andersson - Sonja Christensson 4 V+1 3 -650 15.0/37.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 V+1   -650 15.0/37.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT Ö+2 3 -660 10.0/42.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Christina Leander - Louise Grandinsson 3NT V+2   -660 10.0/42.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 3NT V+2   -660 10.0/42.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT Ö+3 K -690 3.0/49.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö+3 4 -690 3.0/49.0
Anita Olofsson - Mona Berge Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 3NT Ö+3   -690 3.0/49.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT Ö+3   -690 3.0/49.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Öst giv
alla i zon
D84
kn10
K86
Kkn743
532
975
D75
D1062
Kkn10976
84
943
98
E
EKD632
Ekn102
E5

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N121313913
S121313913
Ö10040
V10040
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Lööf - Karin Eresund Göran Nyqvist - Peter Perulf 6NT S+1   1470 51.0/1.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Bengt Rylander - Terezia Lagerman 6NT N+1   1470 51.0/1.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 6 S+1 5 1460 44.0/8.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Marianne Falck - Hanna Söderberg 6 S+1 6 1460 44.0/8.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Christina Leander - Louise Grandinsson 6 S+1   1460 44.0/8.0
Jeanette Andersson - Erik Andersson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6 S+1   1460 44.0/8.0
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Sven Grahn - Wiveca Lindström 6 S+1   1460 44.0/8.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ingrid Wallin - Ann Lange 6NT N= 6 1440 37.0/15.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 6NT N=   1440 37.0/15.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 6 S= 5 1430 32.0/20.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Jan Schneider - Ester Schneider 6 S= 2 1430 32.0/20.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 6 S=   1430 32.0/20.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+4 9 720 27.0/25.0
Bodil Wikström - Gun Bellander Arne Månsson - Birgitta Lindblad 3NT S+4   720 27.0/25.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S+3 5 710 20.0/32.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+3 2 710 20.0/32.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Mona Andersson - Sonja Christensson 4 S+3 3 710 20.0/32.0
Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S+3   710 20.0/32.0
Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+3   710 20.0/32.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 4 S+2 6 680 10.0/42.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S+2 2 680 10.0/42.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Susanne Levin - Lotta Lundberg 4 S+2 2 680 10.0/42.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 S+2   680 10.0/42.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S+2   680 10.0/42.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1   650 4.0/48.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 S+3 5 200 2.0/50.0
Anita Olofsson - Mona Berge Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 6NT N-1   -100 0.0/52.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Syd giv
ingen i zon
Dkn764
108
K1085
32
10853
K43

EK10974
EK2
D976
D974
kn5
9
Ekn52
Ekn632
D86

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N38544
S38554
Ö105889
V105889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3D S=   470 51.0/1.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D S=   470 51.0/1.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5D V-2   300 48.0/4.0
Jan Schneider - Ester Schneider Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 5 V-3 K 150 44.0/8.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 4 Ö-3   150 44.0/8.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jeanette Andersson - Erik Andersson 4 Ö-3   150 44.0/8.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 S= E 110 39.0/13.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Tommy Lööf - Karin Eresund 2 S+1   110 39.0/13.0
Mona Andersson - Sonja Christensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 V-2 K 100 32.0/20.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Inga Derving - Ulla Nilborn 3 Ö-2 9 100 32.0/20.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ingrid Wallin - Ann Lange 4 Ö-2 9 100 32.0/20.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 3 Ö-2   100 32.0/20.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-2   100 32.0/20.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 3 Ö-1 E 50 25.0/27.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 3 Ö-1   50 25.0/27.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 S-1 E -50 18.0/34.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Jarming - Monica Lannerud 4 S-1 E -50 18.0/34.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-1 E -50 18.0/34.0
Anita Olofsson - Mona Berge Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT S-1   -50 18.0/34.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Sten Ahlgren - Christer Ekberg 3 S-1   -50 18.0/34.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 V=   -80 12.0/40.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Wikström - Gun Bellander 3D S-1   -100 9.0/43.0
Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S-2   -100 9.0/43.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Clementsson - Lars Becklén 3 V= 5 -110 6.0/46.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= 10 -130 4.0/48.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4D S-2 E -300 2.0/50.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Borgström - Monica Wester 4 V= 2 -420 0.0/52.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Väst giv
N-S i zon
E108
E92
K43
D1076
952
5
10976
kn9432
K764
KD10874
kn8
K
Dkn3
kn63
ED52
E85

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N10109811
S10108810
Ö33432
V33432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jeanette Andersson - Erik Andersson 3NT N+1   630 51.9/0.1
Jan Schneider - Ester Schneider Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT N= K 600 40.6/11.4
Inger Hermansson - Anita Ekberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N= K 600 40.6/11.4
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 3NT N=   600 40.6/11.4
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 3NT N=   600 40.6/11.4
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Sten Ahlgren - Christer Ekberg 3NT N=   600 40.6/11.4
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT N=   600 40.6/11.4
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N=   600 40.6/11.4
Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N=   600 40.6/11.4
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N=   600 40.6/11.4
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Wikström - Gun Bellander 2NT N+2   180 29.4/22.6
Rutger Persson - Claes Nilsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2NT S+1 5 150 26.0/26.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö-3 E 150 26.0/26.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Inga Derving - Ulla Nilborn 3 N+1 4 130 21.5/30.5
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ingrid Wallin - Ann Lange 4 S= 5 130 21.5/30.5
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Borgström - Monica Wester 1 Ö-2 E 100 18.1/33.9
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Clementsson - Lars Becklén 1 Ö-1 5 50 15.9/36.1
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S-1 5 -100 10.3/41.8
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N-1   -100 10.3/41.8
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N-1   -100 10.3/41.8
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Tommy Lööf - Karin Eresund 3NT N-1   -100 10.3/41.8
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Jarming - Monica Lannerud 2 S-2 5 -200 2.4/49.6
Christina Leander - Louise Grandinsson Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 3NT S-2   -200 2.4/49.6
Anita Olofsson - Mona Berge Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N-2   -200 2.4/49.6
Åke Lindström - Britt Lindberg Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 3NT Ö= K -400 36.4/26.0
Mona Andersson - Sonja Christensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT V+1 10 -430 31.2/31.2
Susanne Levin - Lotta Lundberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT Ö+2 K -460 26.0/36.4

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Nord giv
alla i zon
Kkn10987
D
95
KD102
E53
Kkn74
K102
754
D
10982
Dkn843
Ekn3
642
E653
E76
986

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -200
 NT
N74395
S74395
Ö591046
V591046
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Åke Lindström - Britt Lindberg 3 N+1 10 170 49.0/3.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N+2   170 49.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N+2   170 49.0/3.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+2   170 49.0/3.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N= D 140 36.0/16.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Sonja Christensson 2 N+1 D 140 36.0/16.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Jan Clementsson - Lars Becklén 2 N+1 10 140 36.0/16.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Inger Hermansson - Anita Ekberg 2 N+1 3 140 36.0/16.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N+1 8 140 36.0/16.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 N+1   140 36.0/16.0
Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 N=   140 36.0/16.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 2 N+1   140 36.0/16.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 N+1   140 36.0/16.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 N= 2 110 20.0/32.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 2 N= D 110 20.0/32.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 N= 10 110 20.0/32.0
Ann Lilliengren - Ulf Pernvi Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N=   110 20.0/32.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N=   110 20.0/32.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Gun Bellander 2 N=   110 20.0/32.0
Anita Olofsson - Mona Berge Christian Söderlund - Örjan Söderlund 2 N=   110 20.0/32.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 N-1 D -100 10.0/42.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Jan Schneider - Ester Schneider 2 N-1 10 -100 10.0/42.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Erwin Wilhelm - Jan Öhman 2 N-1   -100 10.0/42.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Christina Leander - Louise Grandinsson 3 V+1   -170 6.0/46.0
Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin Jeanette Andersson - Erik Andersson 3D N-1   -200 4.0/48.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 N-3 D -300 2.0/50.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V= 7 -620 0.0/52.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Öst giv
ingen i zon

K
D962
EKkn105432
K83
98765
E1084
6
952
Ekn2
Kkn53
987
EDkn10764
D1043
7
D

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N96698
S96698
Ö27644
V37644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Erwin Wilhelm - Jan Öhman 2D N+1   570 52.0/0.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S= E 420 47.0/5.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Sonja Christensson 4 S= 6 420 47.0/5.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S=   420 47.0/5.0
Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S=   420 47.0/5.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Jan Schneider - Ester Schneider 5 N= E 400 39.0/13.0
Ann Lilliengren - Ulf Pernvi Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N=   400 39.0/13.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 N=   400 39.0/13.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 N=   400 39.0/13.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 5 N-1 3 -50 22.0/30.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 5 N-1 E -50 22.0/30.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S-1 6 -50 22.0/30.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 S-1 6 -50 22.0/30.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Jan Clementsson - Lars Becklén 6 N-1 E -50 22.0/30.0
Ulla Borgström - Monica Wester Åke Lindström - Britt Lindberg 5 S-1 E -50 22.0/30.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 5 N-1 5 -50 22.0/30.0
Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin Jeanette Andersson - Erik Andersson 4 S-1   -50 22.0/30.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1   -50 22.0/30.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Gun Bellander 5 N-1   -50 22.0/30.0
Anita Olofsson - Mona Berge Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 5 N-1   -50 22.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 N-1   -50 22.0/30.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S-1   -50 22.0/30.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 N-2 3 -100 6.0/46.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Christian Söderlund - Örjan Söderlund 4 S-2   -100 6.0/46.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Christina Leander - Louise Grandinsson 6 N-2   -100 6.0/46.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 5 S-3 8 -150 1.0/51.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Inger Hermansson - Anita Ekberg 6 S-3 E -150 1.0/51.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Syd giv
N-S i zon
E
KD642
Dkn9
ED72
973
98
E106432
K5
6542
E73
87
kn1086
KDkn108
kn105
K5
943

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N98111011
S98111011
Ö45222
V45222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Lotta Lundberg Mona Andersson - Sonja Christensson 5 N+1 Kn 680 51.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+2   680 51.0/1.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT N+2 8 660 42.0/10.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT N+2 6 660 42.0/10.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 3NT N+2 8 660 42.0/10.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT N+2 4 660 42.0/10.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3NT N+2   660 42.0/10.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 3NT N+2   660 42.0/10.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 3NT N+2   660 42.0/10.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N+1 Kn 650 25.0/27.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+1 8 650 25.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 N+1 8 650 25.0/27.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N+1 8 650 25.0/27.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 N=   650 25.0/27.0
Jeanette Andersson - Erik Andersson Anita Olofsson - Mona Berge 4 N+1   650 25.0/27.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N+1   650 25.0/27.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N+1   650 25.0/27.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 4 N+1   650 25.0/27.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 4 N+1   650 25.0/27.0
Bodil Wikström - Gun Bellander Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+1   630 13.0/39.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT S+1   630 13.0/39.0
Jan Schneider - Ester Schneider Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N= 8 620 9.0/43.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ingrid Wallin - Ann Lange 4 N= Kn 620 9.0/43.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Tor Holmberg - Marianne Forsberg 3NT N=   600 6.0/46.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 N+2 8 170 4.0/48.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 4 N-1 3 -100 1.0/51.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 4 N-1   -100 1.0/51.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Väst giv
Ö-V i zon
E109
D
7652
E9542
863
EKkn
kn94
KD108
kn74
98765
EK3
76
KD52
10432
D108
kn3

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N77576
S77576
Ö56857
V56857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö-2   200 52.0/0.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 2 Ö-1 K 100 45.0/7.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1NT V-1 9 100 45.0/7.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö-1 K 100 45.0/7.0
Jan Schneider - Ester Schneider Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö-1 K 100 45.0/7.0
Bodil Wikström - Gun Bellander Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT V-1   100 45.0/7.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1 Ö-1   100 45.0/7.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1NT V= 9 -90 33.0/19.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1NT Ö= 2 -90 33.0/19.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ingrid Wallin - Ann Lange 1NT Ö= K -90 33.0/19.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 1NT V=   -90 33.0/19.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 1NT V=   -90 33.0/19.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 1NT V=   -90 33.0/19.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Mona Andersson - Sonja Christensson 2 N-2 E -100 25.0/27.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N-2   -100 25.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 Ö= K -110 19.0/33.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Erwin Wilhelm - Jan Öhman 2 Ö=   -110 19.0/33.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Tor Holmberg - Marianne Forsberg 2 Ö=   -110 19.0/33.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 2 Ö=   -110 19.0/33.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1NT V+1 4 -120 14.0/38.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 2 Ö+1 Kn -140 12.0/40.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT V+2 D -150 7.0/45.0
Jeanette Andersson - Erik Andersson Anita Olofsson - Mona Berge 3 S-3   -150 7.0/45.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT V+2   -150 7.0/45.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT V+2   -150 7.0/45.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö+1 4 -170 2.0/50.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 1NT V+3   -180 0.0/52.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Nord giv
ingen i zon
kn10
kn
kn652
ED10763
98742
E964
974
9
K3
KD1087
K10
Kkn85
ED65
532
ED83
42

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N99578
S99578
Ö34765
V34765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö-3 4 150 52.0/0.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Jan Clementsson - Lars Becklén 3 N= K 110 49.0/3.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N=   110 49.0/3.0
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 3 Ö-2   100 45.0/7.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 3 Ö-2   100 45.0/7.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-1 4 50 34.0/18.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 V-1 4 50 34.0/18.0
Jan Schneider - Ester Schneider Mona Andersson - Sonja Christensson 2 Ö-1 4 50 34.0/18.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö-1 5 50 34.0/18.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-1 4 50 34.0/18.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Susanne Levin - Lotta Lundberg 3 Ö-1 4 50 34.0/18.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 V-1   50 34.0/18.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 3 Ö-1   50 34.0/18.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö-1   50 34.0/18.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Anita Olofsson - Mona Berge 3 N-1   -50 24.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö= 2 -110 21.0/31.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Arne Månsson - Birgitta Lindblad 1 Ö+1   -110 21.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 Ö+1 E -140 13.0/39.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 Ö= 2 -140 13.0/39.0
Ann Lilliengren - Ulf Pernvi Jeanette Andersson - Erik Andersson 3 Ö=   -140 13.0/39.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö=   -140 13.0/39.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö+1   -140 13.0/39.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bodil Wikström - Gun Bellander 3 Ö=   -140 13.0/39.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 3 S-3   -150 6.0/46.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 3 Ö+1 4 -170 3.0/49.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars Jarming - Monica Lannerud 3 Ö+1 3 -170 3.0/49.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT S-4   -200 0.0/52.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Öst giv
N-S i zon
KDkn73
E104
72
E109
109
Dkn963
kn1084
43
864
752
D653
kn87
E52
K8
EK9
KD652

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N13991313
S1310101313
Ö03300
V03300
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Susanne Levin - Lotta Lundberg 6NT S+1 10 1470 48.0/4.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anitha Lindgren - Marian Krook 6NT S+1   1470 48.0/4.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6NT S+1   1470 48.0/4.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 6NT S+1   1470 48.0/4.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Anita Olofsson - Mona Berge 6NT S+1   1470 48.0/4.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 6 N+1   1460 40.0/12.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 N+1   1460 40.0/12.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bodil Wikström - Gun Bellander 6 N+1   1460 40.0/12.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 S+1   1390 36.0/16.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S+4 6 720 25.0/27.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT S+4 8 720 25.0/27.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S+4 D 720 25.0/27.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 3NT S+4 Kn 720 25.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT S+4 9 720 25.0/27.0
Jan Schneider - Ester Schneider Mona Andersson - Sonja Christensson 3NT N+4 3 720 25.0/27.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT S+4 D 720 25.0/27.0
Ann Lilliengren - Ulf Pernvi Jeanette Andersson - Erik Andersson 3NT N+4   720 25.0/27.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT S+4   720 25.0/27.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 3NT S+4   720 25.0/27.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars Jarming - Monica Lannerud 4 N+3 5 710 10.0/42.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 N+3 3 710 10.0/42.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+3   710 10.0/42.0
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 4 N+3   710 10.0/42.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Arne Månsson - Birgitta Lindblad 4 N+3   710 10.0/42.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S+3 3 690 3.0/49.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+3 9 690 3.0/49.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 3 N+4 5 260 0.0/52.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Syd giv
Ö-V i zon
kn9764
K642
832
kn
K85
1087
E4
D7654
ED2
E
Dkn1097
10982
103
Dkn953
K65
EK3

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N23755
S23755
Ö119577
V119577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wallin - Ann Lange Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S= E 140 47.0/5.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 S+1 E 140 47.0/5.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S=   140 47.0/5.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Bodil Wikström - Gun Bellander 3 S=   140 47.0/5.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 2 S+1   140 47.0/5.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 S=   140 47.0/5.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 S= E 110 37.0/15.0
Mona Andersson - Sonja Christensson Inga Derving - Ulla Nilborn 2 S= E 110 37.0/15.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Sten Ahlgren - Christer Ekberg 2 S=   110 37.0/15.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Erwin Wilhelm - Jan Öhman 2 S=   110 37.0/15.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 Ö-1 E 100 32.0/20.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars Jarming - Monica Lannerud 2 S-1 8 -50 26.0/26.0
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Falck - Hanna Söderberg 3 S-1 E -50 26.0/26.0
Jeanette Andersson - Erik Andersson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S-1   -50 26.0/26.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 S-1   -50 26.0/26.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S-1   -50 26.0/26.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 3 S-2 4 -100 17.0/35.0
Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 S-2   -100 17.0/35.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 3 S-2   -100 17.0/35.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S-2   -100 17.0/35.0
Jan Schneider - Ester Schneider Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö= E -110 9.0/43.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V= K -110 9.0/43.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö= E -110 9.0/43.0
Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö+1   -110 9.0/43.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anita Olofsson - Mona Berge 4 Ö=   -130 4.0/48.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Susanne Levin - Lotta Lundberg 4 V+1 4 -150 1.0/51.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3 V+2 7 -150 1.0/51.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Väst giv
alla i zon
Dkn64
2
Dkn73
10753
EK987
K974
K
ED8
532
E1053
1092
Kkn4
10
Dkn86
E8654
962

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N67346
S67346
Ö761097
V761097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Schneider - Ester Schneider Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 V-2 D 200 51.0/1.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö-2 4 200 51.0/1.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 4 V-1 2 100 34.0/18.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 V-1 7 100 34.0/18.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars Jarming - Monica Lannerud 4 V-1 D 100 34.0/18.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö-1 5 100 34.0/18.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V-1 D 100 34.0/18.0
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Falck - Hanna Söderberg 4 V-1 D 100 34.0/18.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Susanne Levin - Lotta Lundberg 4 V-1 D 100 34.0/18.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V-1 2 100 34.0/18.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V-1 3 100 34.0/18.0
Jeanette Andersson - Erik Andersson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V-1   100 34.0/18.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Bodil Wikström - Gun Bellander 4 V-1   100 34.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anita Olofsson - Mona Berge 5 V-1   100 34.0/18.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1   100 34.0/18.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 V-1   100 34.0/18.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 V-1   100 34.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 1NT Ö=   -90 18.0/34.0
Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 V=   -140 14.0/38.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 V=   -140 14.0/38.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V=   -140 14.0/38.0
Mona Andersson - Sonja Christensson Inga Derving - Ulla Nilborn 1 V+3 2 -170 8.0/44.0
Christina Leander - Louise Grandinsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V+2   -170 8.0/44.0
Tommy Lööf - Karin Eresund Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 2 V+2   -170 8.0/44.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V= 2 -620 2.0/50.0
Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V=   -620 2.0/50.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Sten Ahlgren - Christer Ekberg 4 V=   -620 2.0/50.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Nord giv
N-S i zon
72
KD
Kkn876
D762
Ekn1096
94
E10943
3
KD83
865
D5
Kkn109
54
Ekn10732
2
E854

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N76847
S76847
Ö47596
V47596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gun Bellander Tommy Lööf - Karin Eresund 4 Ö-3   150 52.0/0.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 V-2 K 100 48.0/4.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Inga Derving - Ulla Nilborn 3 Ö-2 2 100 48.0/4.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-2   100 48.0/4.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 4 V-1 K 50 43.0/9.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö-1 E 50 43.0/9.0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 2 V=   -110 40.0/12.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 V= 7 -140 32.0/20.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V= K -140 32.0/20.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V= 6 -140 32.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 3 V=   -140 32.0/20.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3 V=   -140 32.0/20.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 V+1   -140 32.0/20.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 2 V+1   -140 32.0/20.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 V+1 8 -170 19.0/33.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 V+1 K -170 19.0/33.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Mona Andersson - Sonja Christensson 3 V+1 K -170 19.0/33.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars Jarming - Monica Lannerud 3 V+1 K -170 19.0/33.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Sten Ahlgren - Christer Ekberg 3 V+1   -170 19.0/33.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V+1   -170 19.0/33.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-3 E -300 10.0/42.0
Jan Schneider - Ester Schneider Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S-3 3 -300 10.0/42.0
Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Anita Olofsson - Mona Berge 4 S-3   -300 10.0/42.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 V=   -420 3.0/49.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jeanette Andersson - Erik Andersson 4 V=   -420 3.0/49.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V=   -420 3.0/49.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Christina Leander - Louise Grandinsson 4 V=   -420 3.0/49.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Öst giv
Ö-V i zon
EKDkn8
EKD1086
kn
3
9532

986
D108754
107
kn7543
ED5
K96
64
92
K107432
Ekn2

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N6911109
S6911109
Ö74222
V74222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 3NT N+3   490 52.0/0.0
Susanne Levin - Lotta Lundberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT N+2 7 460 50.0/2.0
Inger Hermansson - Anita Ekberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N+1 E 450 45.0/7.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Sten Ahlgren - Christer Ekberg 4 N+1   450 45.0/7.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin 4 N+1   450 45.0/7.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ann Lilliengren - Ulf Pernvi 4 N+1   450 45.0/7.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT S+1   430 40.0/12.0
Jan Schneider - Ester Schneider Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 N= 3 420 34.0/18.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N= E 420 34.0/18.0
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N=   420 34.0/18.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jeanette Andersson - Erik Andersson 4 N=   420 34.0/18.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 N=   420 34.0/18.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT S= 5 400 26.0/26.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars Jarming - Monica Lannerud 3NT S= 7 400 26.0/26.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Christina Leander - Louise Grandinsson 3NT S=   400 26.0/26.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Mona Andersson - Sonja Christensson 3 N+2 6 200 22.0/30.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 N+2 10 170 20.0/32.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 6 N-1 E -50 14.0/38.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Inga Derving - Ulla Nilborn 6 S-1 4 -50 14.0/38.0
Bodil Wikström - Gun Bellander Tommy Lööf - Karin Eresund 6 N-1   -50 14.0/38.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6NT S-1   -50 14.0/38.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1   -50 14.0/38.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N-2 6 -100 4.0/48.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 7NTD N-1 E -100 4.0/48.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Agneta Johansson - Lars Svensson 6 N-2 10 -100 4.0/48.0
Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Anita Olofsson - Mona Berge 6D S-1   -100 4.0/48.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Erwin Wilhelm - Jan Öhman 6D N-1   -100 4.0/48.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Syd giv
alla i zon
kn985
KD10
D53
973
K4
52
E10842
Dkn42
E107
9764
Kkn7
K106
D632
Ekn83
96
E85

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33575
S33575
Ö1010768
V1010768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N= 7 110 52.0/0.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jeanette Andersson - Erik Andersson 1NT V-1   100 50.0/2.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Pass   41.0/11.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Pass   41.0/11.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Jan Schneider - Ester Schneider Pass   41.0/11.0
Mona Andersson - Sonja Christensson Jane Brändemar - Nina Nilsson Pass   41.0/11.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Pass   41.0/11.0
Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin Bodil Wikström - Gun Bellander Pass   41.0/11.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Elisabet Hudin - Gunnar Hudin Pass   41.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Sven Grahn - Wiveca Lindström Pass   41.0/11.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 N-1 7 -100 29.0/23.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N-1   -100 29.0/23.0
Ann Lilliengren - Ulf Pernvi Christina Leander - Louise Grandinsson 3 S-1   -100 29.0/23.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N-1   -100 29.0/23.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V+1 8 -110 23.0/29.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V+1   -110 23.0/29.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT Ö= 3 -120 20.0/32.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+2 8 -130 14.0/38.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 V+2 K -130 14.0/38.0
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Christian Söderlund - Örjan Söderlund 2 V+2   -130 14.0/38.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 V+1   -130 14.0/38.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 2 V+2   -130 14.0/38.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT V+2 5 -150 8.0/44.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Susanne Levin - Lotta Lundberg 1NT V+3 5 -180 5.0/47.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Tommy Lööf - Karin Eresund 1NT V+3   -180 5.0/47.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Inger Hermansson - Anita Ekberg 2 S-2 K -200 1.0/51.0
Anita Olofsson - Mona Berge Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 N-2   -200 1.0/51.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.10

Väst giv
ingen i zon
74
E1083
EKDkn7
D2
D965
765
8542
Kkn
E103
K4
96
E108743
Kkn82
Dkn92
103
965

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N48966
S48966
Ö84476
V84476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 6 450 52.0/0.0
Tor Holmberg - Marianne Forsberg Ingrid Modén-Öberg - Karen Månsson 4 N=   420 50.0/2.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 N+1 E 170 45.0/7.0
Mona Andersson - Sonja Christensson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N+2 10 170 45.0/7.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 N+2   170 45.0/7.0
Anita Olofsson - Mona Berge Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 N+2   170 45.0/7.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-3   150 40.0/12.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 N+1 E 140 28.0/24.0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N+1 E 140 28.0/24.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 S= K 140 28.0/24.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 N+1 E 140 28.0/24.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Jan Schneider - Ester Schneider 3 N= E 140 28.0/24.0
Sten Ahlgren - Christer Ekberg Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 2 N+1   140 28.0/24.0
Håkan Myrhagen - Gunilla Wallin Bodil Wikström - Gun Bellander 3 N=   140 28.0/24.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Elisabet Hudin - Gunnar Hudin 2 N+1   140 28.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N=   140 28.0/24.0
Arne Månsson - Birgitta Lindblad Tommy Lööf - Karin Eresund 2 N+1   140 28.0/24.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jeanette Andersson - Erik Andersson 3 N=   140 28.0/24.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Inger Hermansson - Anita Ekberg 3 N+1 E 130 16.0/36.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2 N= E 110 13.0/39.0
Ann Lilliengren - Ulf Pernvi Christina Leander - Louise Grandinsson 2 N=   110 13.0/39.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 N-1 9 -50 7.0/45.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Susanne Levin - Lotta Lundberg 4 S-1 Kn -50 7.0/45.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S-1 9 -50 7.0/45.0
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Christian Söderlund - Örjan Söderlund 4 S-1   -50 7.0/45.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N-2   -100 2.0/50.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V=   -140 0.0/52.0