Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Onsdagsmötet 2015-05-20 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Onsdagsmötet 2015-05-20

Partävling, 30 bord, 60 par. Antal brickor: 24. Medel: 696.0.

Privatprotokoll för Jane Ellner - Ellen Norman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 27, Michael Jungstedt - Tomoko Hansen
13NT N+1 -430 16.0 28% 16 28.0%E954323210KKn98 10D10964K852632
22 Ö+2 170 35.0 60% 51 44.0%EKn1083KEK410982 9754DKn1074DK54
36NT V= 1440 47.6 82% 98.6 56.7%KKnED96KD10E1076 E91075EKn963KD9
Rond 2, som ÖV mot par 28, Viviann Rosenlund - Gill Norberg
44 V-1 -100 21.0 36% 119.6 51.5%87EKDKn5242865 EKn10652696KDKn10
54 V-5 -250 16.0 28% 135.6 46.8%D538542D986Kn4 Kn1084K1097KnKD52
65D V-1 -200 0.0 0% 135.6 39.0%Kn943KKn1067D942 EE9Kn1086E107653
Rond 3, som ÖV mot par 21, Anneliese Schapira - Ingrid Stockman
73 N-2 200 53.0 91% 188.6 46.4%85Kn6KKn6KD10963 EK10643983D974
84 Ö= 420 38.0 66% 226.6 48.9%EKKn109432K62EK 10852K865DKnD97
94 N= -420 9.0 16% 235.6 45.2%EEKn102KKn10K9753 765KD9686Kn864
Rond 4, som NS mot par 22, Jan Christiernin - Gösta Thorén
103 S+2 200 38.0 66% 273.6 47.3%DKn94E3EKn53853 106KDKn654D2KKn6
116 S-2 -100 2.0 3% 275.6 43.3%1063D63Kn10873E3 EKKn8EK52KD1075
122 S+3 200 42.0 72% 317.6 45.7%1043DKn5K865EK5 KKn9E109742109Kn10
Rond 5, som NS mot par 23, Helga Lagergren - Thure Söderberg
133NT S+1 630 20.0 34% 337.6 44.8%KnDKn654DKn976K3 K62EK2EK4Kn974
143NT S+4 520 11.0 19% 348.6 42.9%EK7K4872EK1082 DKn1086EKn3EKDKn4
154 Ö-1 50 46.0 79% 394.6 45.3%632E108753EK97 K1096432KKn10D84
Rond 6, som NS mot par 24, Laijla Sjölander - Marianne Näslund
164 S= 420 54.0 93% 448.6 48.3%EKD972EK6102E3 3Kn974251098764
173 V-1 50 27.0 47% 475.6 48.2%K1073EKn108Kn10632 KnK1064D432D754
185 S-1 -100 19.0 33% 494.6 47.4%963K95KD29742 DKn4EEKn875KD53
Rond 7, som NS mot par 25, Elena Ström - Irene Rune
192 N+1 140 40.0 69% 534.6 48.5%ED874DKn105K982 Kn6572D5ED10863
203D N-1 -200 2.0 3% 536.6 46.2%106EDKn329765K3 D842K6Kn1083286
214 N-2 -200 9.0 16% 545.6 44.8%KKn5410ED842E102 D1098KDKn965765
Rond 8, som ÖV mot par 26, Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman
225 N-2 100 23.0 40% 568.6 44.6%EKDKn1069657542 985462EK98DKn9
231NT Ö= 90 27.0 47% 595.6 44.7%9754DKn2K8D1073 E6K63EKn1052652
245 Ö= 400 42.0 72% 637.6 45.8%KKn92EE972EDKn7 86D4D43K109642

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Nord giv
ingen i zon
Kkn86
kn75
kn7
ED105
10
D10964
K852
632
E95432
32
10
Kkn98
D7
EK8
ED9643
74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fred Norling - Lars Dahlin Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT S+2 4 460 55.0/3.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3NT N+2 E 460 55.0/3.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 3NT N+2 8 460 55.0/3.0
Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel Karin Lagerkvist - Arne Svensson 3NT S+2 4 460 55.0/3.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Birgitta Wallin - Marianne Petri 3NT N+1 8 430 42.0/16.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Marianne Stockman - Ruth Mogård 3NT S+1 6 430 42.0/16.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Jane Ellner - Ellen Norman 3NT N+1 8 430 42.0/16.0
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 3NT N+1 9 430 42.0/16.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3NT N+1 3 430 42.0/16.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Mona Iwarson - Paul Iwarson 3NT N+1 E 430 42.0/16.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Peter Ahlström - Göran Sundeman 3NT N+1 E 430 42.0/16.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT N+1 6 430 42.0/16.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Ulla Edström - Bengt Marcusson 3NT N+1 8 430 42.0/16.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3NT N= 9 400 28.0/30.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 3NT N= 4 400 28.0/30.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Thomas Magnusson - Lars Nilsson 3NT S= 2 400 28.0/30.0
Jan Nordlund - Inger Söderin Olle Fahlén - Roger Boström 3NT N= 9 400 28.0/30.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3NT N= 2 400 28.0/30.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Margareta Winell - Tomas Clason 2D Ö-2 E 300 22.0/36.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 3 S= 10 110 20.0/38.0
Laijla Sjölander - Marianne Näslund Helga Lagergren - Thure Söderberg 2 S= 10 90 18.0/40.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Gunnar Ericsson - Jan Nelson 3 S-1 10 -50 13.0/45.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin (SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo 3NT S-1 6 -50 13.0/45.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Nils Ahlén - Tore Baars 3NT S-1 4 -50 13.0/45.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Åsel Floderus - Christine Hargevik 3NT N-1 8 -50 13.0/45.0
Birger Bogstag - Rune Strand Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 3NT N-2 E -100 6.0/52.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Sigvard Carlefred - Stig Litzén 4 S-2 10 -100 6.0/52.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 3NT N-2 3 -100 6.0/52.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Elena Ström - Irene Rune 3NT N-3 3 -150 2.0/56.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 6 S-4 10 -200 0.0/58.0

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Öst giv
N-S i zon
K62
E32
109875
kn3
9754
Dkn1074
D
K54
Ekn1083
K
EK4
10982
D
9865
kn632
ED76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birger Bogstag - Rune Strand Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 Ö-2 3 100 58.0/0.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Marianne Stockman - Ruth Mogård 3NT Ö-1 6 50 53.0/5.0
Fred Norling - Lars Dahlin Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 Ö-1 9 50 53.0/5.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Nils Ahlén - Tore Baars 4 Ö-1 5 50 53.0/5.0
Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel Karin Lagerkvist - Arne Svensson 4 Ö-1 9 50 53.0/5.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Elena Ström - Irene Rune 2 Ö= 6 -110 46.0/12.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Åsel Floderus - Christine Hargevik 2 Ö= 6 -110 46.0/12.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 2 Ö= 3 -110 46.0/12.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Ulla Gräns - Siv Önefäldt 2 Ö+1 9 -140 37.0/21.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 2 Ö+1 9 -140 37.0/21.0
Jan Nordlund - Inger Söderin Olle Fahlén - Roger Boström 2 Ö+1 D -140 37.0/21.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Ulla Edström - Bengt Marcusson 3 Ö= 3 -140 37.0/21.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Sigvard Carlefred - Stig Litzén 2 Ö+1 3 -140 37.0/21.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3 Ö= 9 -140 37.0/21.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Birgitta Wallin - Marianne Petri 3 Ö+1 9 -170 23.0/35.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Thomas Magnusson - Lars Nilsson 2 Ö+2 9 -170 23.0/35.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Jane Ellner - Ellen Norman 2 Ö+2 6 -170 23.0/35.0
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 2 Ö+2 9 -170 23.0/35.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 Ö+2 5 -170 23.0/35.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 Ö+2 8 -170 23.0/35.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Margareta Winell - Tomas Clason 2 Ö+2 9 -170 23.0/35.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 2 Ö+2 6 -170 23.0/35.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin (SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo 1 Ö+4 D -200 11.0/47.0
Laijla Sjölander - Marianne Näslund Helga Lagergren - Thure Söderberg 2 Ö+3 2 -200 11.0/47.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 2 Ö+3 9 -200 11.0/47.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 3 Ö+2 3 -200 11.0/47.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Gunnar Ericsson - Jan Nelson 4 Ö= Kn -420 4.0/54.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 4 Ö= 9 -420 4.0/54.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 Ö= 9 -420 4.0/54.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Kerstin Grandell - Eva Backhammar 4 Ö+1 9 -450 0.0/58.0

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Syd giv
Ö-V i zon
10875432
kn43
2
kn4
E9
1075
Ekn963
KD9
Kkn
ED96
KD10
E1076
D6
K82
8754
8532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Ulla Gräns - Siv Önefäldt 6 Ö-2 8 200 58.0/0.0
Laijla Sjölander - Marianne Näslund Helga Lagergren - Thure Söderberg 6 Ö-1 6 100 54.9/3.1
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Mona Iwarson - Paul Iwarson 7NT V-1 8 100 54.9/3.1
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Marianne Stockman - Ruth Mogård 3 V+3 5 -170 50.7/7.3
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin (SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo 4 Ö+2 5 -170 50.7/7.3
Ulla Robin - Carin Stenberg Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 2NT V+3 7 -210 47.6/10.4
Birger Bogstag - Rune Strand Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 5 V+1 10 -620 45.6/12.4
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Birgitta Wallin - Marianne Petri 3NT V+2 4 -660 42.4/15.6
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Margareta Winell - Tomas Clason 3NT V+2 7 -660 42.4/15.6
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Gunnar Ericsson - Jan Nelson 3NT V+3 8 -690 33.1/24.9
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 3NT Ö+3 D -690 33.1/24.9
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 3NT V+3 4 -690 33.1/24.9
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4NT Ö+2 8 -690 33.1/24.9
Jan Nordlund - Inger Söderin Olle Fahlén - Roger Boström 3NT Ö+3 D -690 33.1/24.9
Fred Norling - Lars Dahlin Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö+3 D -690 33.1/24.9
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Åsel Floderus - Christine Hargevik 3NT V+3 7 -690 33.1/24.9
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Nils Ahlén - Tore Baars 6 V= 5 -1370 22.8/35.2
Johannes Norrby - Eva Aadde Kerstin Grandell - Eva Backhammar 6 V= 10 -1370 22.8/35.2
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 6 V= 4 -1370 22.8/35.2
Jan Christiernin - Gösta Thorén Thomas Magnusson - Lars Nilsson 6NT Ö= D -1440 10.4/47.6
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Jane Ellner - Ellen Norman 6NT V= 4 -1440 10.4/47.6
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Elena Ström - Irene Rune 6NT V= 4 -1440 10.4/47.6
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 6NT V= 5 -1440 10.4/47.6
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Peter Ahlström - Göran Sundeman 6NT Ö= 8 -1440 10.4/47.6
Eva Klingspor - Berit Strandberg Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 6NT Ö= 7 -1440 10.4/47.6
Leif Nilsson - Peter Nordén Ulla Edström - Bengt Marcusson 6NT V= 7 -1440 10.4/47.6
Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel Karin Lagerkvist - Arne Svensson 6NT V= 4 -1440 10.4/47.6
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 6NT Ö= D -1440 10.4/47.6
Margit Henriksson - Ann Lindquist Sigvard Carlefred - Stig Litzén 6NT Ö+1 2 -1470 0.0/58.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Klas Änggård - Dag Ehrenpreis     A= 29.0/29.0

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Väst giv
alla i zon
K9
10873
KD1073
E7
Ekn10652
6
96
KDkn10
87
EKDkn52
42
865
D43
94
Ekn85
9432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 V-2 E 200 52.0/6.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Gunnar Ericsson - Jan Nelson 4 Ö-2 E 200 52.0/6.0
Elena Ström - Irene Rune Laijla Sjölander - Marianne Näslund 4 V-2 K 200 52.0/6.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 3NT V-2 3 200 52.0/6.0
Margareta Winell - Tomas Clason Johannes Norrby - Eva Aadde 4 V-2 K 200 52.0/6.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Margit Henriksson - Ann Lindquist 4 V-2 10 200 52.0/6.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Ulla Edström - Bengt Marcusson 4 V-2 K 200 52.0/6.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri Ulla Gräns - Siv Önefäldt 4 V-1 K 100 37.0/21.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 V-1 K 100 37.0/21.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 3 V-1 E 100 37.0/21.0
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Jane Ellner - Ellen Norman 4 V-1 K 100 37.0/21.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Fred Norling - Lars Dahlin 4 V-1 K 100 37.0/21.0
Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 4 V-1 E 100 37.0/21.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3 V-1 D 100 37.0/21.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 4 V-1 K 100 37.0/21.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Jan Christiernin - Gösta Thorén 2 V= K -110 28.0/30.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 V+2 E -170 25.0/33.0
Hans Alexandersson - Peter Flodqvist Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 3 Ö+1 9 -170 25.0/33.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Thomas Magnusson - Lars Nilsson 4D N-1 E -200 22.0/36.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Elisabeth Forsell - Florence Bodin 4 V= E -620 10.0/48.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 V= E -620 10.0/48.0
Olle Fahlén - Roger Boström Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 V= E -620 10.0/48.0
Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed Jan Nordlund - Inger Söderin 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Birger Bogstag - Rune Strand 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Nils Ahlén - Tore Baars 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 Ö= 2 -620 10.0/48.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Sigvard Carlefred - Stig Litzén 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Leif Nilsson - Peter Nordén 4 Ö= 9 -620 10.0/48.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 4 Ö= 3 -620 10.0/48.0

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Nord giv
N-S i zon
K976
Dkn3
EK
10763
kn1084
K1097
kn
KD52
D53
8542
D986
kn4
E2
E6
1075432
E98

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Wallin - Marianne Petri Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3NT N+1 9 630 58.0/0.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Gunnar Ericsson - Jan Nelson 3NT N= 2 600 50.0/8.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Jan Christiernin - Gösta Thorén 3NT N= 8 600 50.0/8.0
Margareta Winell - Tomas Clason Johannes Norrby - Eva Aadde 3NT N= 6 600 50.0/8.0
Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3NT N= 8 600 50.0/8.0
Hans Alexandersson - Peter Flodqvist Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 3NT N= 8 600 50.0/8.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Sigvard Carlefred - Stig Litzén 3NT S= 7 600 50.0/8.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 3NT N= 4 600 50.0/8.0
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Jane Ellner - Ellen Norman 4 V-5 E 250 42.0/16.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Leif Nilsson - Peter Nordén 2 Ö-3 E 150 40.0/18.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 2 S+1 9 110 34.0/24.0
Elena Ström - Irene Rune Laijla Sjölander - Marianne Näslund 2 S+1 7 110 34.0/24.0
Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed Jan Nordlund - Inger Söderin 2 N+1 8 110 34.0/24.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 S= K 110 34.0/24.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Birger Bogstag - Rune Strand 3 S= K 110 34.0/24.0
Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 S= 2 90 28.0/30.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Elisabeth Forsell - Florence Bodin 3NT N-1 8 -100 17.0/41.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Marianne Stockman - Ruth Mogård 3NT N-1 9 -100 17.0/41.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N-1 5 -100 17.0/41.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 3NT N-1 4 -100 17.0/41.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Fred Norling - Lars Dahlin 3NT S-1 Kn -100 17.0/41.0
Olle Fahlén - Roger Boström Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 S-1 9 -100 17.0/41.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Nils Ahlén - Tore Baars 3NT N-1 5 -100 17.0/41.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 3NT N-1 9 -100 17.0/41.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT N-1 Kn -100 17.0/41.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Margit Henriksson - Ann Lindquist 2NT N-1 8 -100 17.0/41.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Thomas Magnusson - Lars Nilsson 3NT N-2 4 -200 3.0/55.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Peter Ahlström - Göran Sundeman 5 S-2 K -200 3.0/55.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3NT N-2 3 -200 3.0/55.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Ulla Edström - Bengt Marcusson 3NT N-2 2 -200 3.0/55.0

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Öst giv
Ö-V i zon
K87
D7543
D9432
E
E9
kn1086
E107653
kn943
Kkn106
7
D942
D10652
82
EK5
Kkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Jane Ellner - Ellen Norman 5D V-1 K 200 58.0/0.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 1NT N+2 10 150 56.0/2.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Nils Ahlén - Tore Baars 3 S= E 140 54.0/4.0
Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 S= E 110 51.0/7.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Ulla Edström - Bengt Marcusson 2 S= E 110 51.0/7.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Marianne Stockman - Ruth Mogård 5 V-1 K 100 48.0/10.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Elisabeth Forsell - Florence Bodin 3 N-1 4 -50 38.0/20.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 S-1 E -50 38.0/20.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Gunnar Ericsson - Jan Nelson 3 S-1 9 -50 38.0/20.0
Olle Fahlén - Roger Boström Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 S-1 E -50 38.0/20.0
Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed Jan Nordlund - Inger Söderin 3 S-1 3 -50 38.0/20.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 S-1 E -50 38.0/20.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Birger Bogstag - Rune Strand 3 S-1 E -50 38.0/20.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 S-1 E -50 38.0/20.0
Hans Alexandersson - Peter Flodqvist Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 2NT S-1 Kn -50 38.0/20.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Jan Christiernin - Gösta Thorén 4 S-2 E -100 23.0/35.0
Margareta Winell - Tomas Clason Johannes Norrby - Eva Aadde 3 S-2 E -100 23.0/35.0
Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 4 S-2 E -100 23.0/35.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Kerstin Grandell - Eva Backhammar 4 S-2 E -100 23.0/35.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 3 S-2 E -100 23.0/35.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Margit Henriksson - Ann Lindquist 3 S-2 E -100 23.0/35.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3 V+1 7 -130 12.0/46.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 4 V= 7 -130 12.0/46.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 3 V+1 7 -130 12.0/46.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Fred Norling - Lars Dahlin 4 V= 7 -130 12.0/46.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Leif Nilsson - Peter Nordén 4 V= 7 -130 12.0/46.0
Elena Ström - Irene Rune Laijla Sjölander - Marianne Näslund 4 S-3 E -150 4.0/54.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 V+3 7 -150 4.0/54.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Sigvard Carlefred - Stig Litzén 4 V+1 K -150 4.0/54.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Thomas Magnusson - Lars Nilsson 5D V= K -750 0.0/58.0

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Syd giv
alla i zon
D2
EK1072
E1052
87
EK10643
983
D974
85
kn6
Kkn6
KD10963
kn97
D54
83
Ekn542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Margit Henriksson - Ann Lindquist 4D V-1 E 200 58.0/0.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Viviann Rosenlund - Gill Norberg 3 V-1 E 100 53.0/5.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 4 V-1 E 100 53.0/5.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Åsel Floderus - Christine Hargevik 4 V-1 E 100 53.0/5.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Sigvard Carlefred - Stig Litzén 2 Ö-1 4 100 53.0/5.0
Thomas Magnusson - Lars Nilsson Laijla Sjölander - Marianne Näslund 3 N-1 8 -100 43.0/15.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 N-1 8 -100 43.0/15.0
Birger Bogstag - Rune Strand Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3 N-1 8 -100 43.0/15.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Olle Fahlén - Roger Boström 3 N-1 8 -100 43.0/15.0
Margareta Winell - Tomas Clason Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3 N-1 8 -100 43.0/15.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3 N-1 8 -100 43.0/15.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 2 V= E -110 35.0/23.0
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 V= E -110 35.0/23.0
Gunnar Ericsson - Jan Nelson Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 2 V+1 E -140 20.0/38.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Birgitta Wallin - Marianne Petri 3 V= E -140 20.0/38.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Elisabeth Forsell - Florence Bodin 2 V+1 E -140 20.0/38.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Helga Lagergren - Thure Söderberg 3 V= E -140 20.0/38.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 2 V+1 E -140 20.0/38.0
Nils Ahlén - Tore Baars Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 3 V= E -140 20.0/38.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Fred Norling - Lars Dahlin 2 V+1 E -140 20.0/38.0
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Jan Nordlund - Inger Söderin 2 V+1 E -140 20.0/38.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V+1 E -140 20.0/38.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Johannes Norrby - Eva Aadde 3 V= E -140 20.0/38.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 V= K -140 20.0/38.0
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 2 V+1 E -140 20.0/38.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Karin Lagerkvist - Arne Svensson 3 V= E -140 20.0/38.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Jane Ellner - Ellen Norman 3 N-2 8 -200 5.0/53.0
Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman Elena Ström - Irene Rune 3 N-2 8 -200 5.0/53.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 N-3 5 -300 1.0/57.0
Ulla Edström - Bengt Marcusson Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 4 N-3 8 -300 1.0/57.0

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Väst giv
ingen i zon
943
D
E983
106543
10852
K865
Dkn
D97
EKkn
109432
K62
EK
D76
Ekn7
10754
kn82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Magnusson - Lars Nilsson Laijla Sjölander - Marianne Näslund 4 Ö-2 2 100 58.0/0.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Elisabeth Forsell - Florence Bodin 3NT Ö-1 4 50 53.0/5.0
Birger Bogstag - Rune Strand Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3NT Ö-1 4 50 53.0/5.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Åsel Floderus - Christine Hargevik 3NT Ö-1 10 50 53.0/5.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Karin Lagerkvist - Arne Svensson 4 Ö-1 4 50 53.0/5.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 Ö= 5 -140 48.0/10.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 Ö+2 5 -170 44.0/14.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Fred Norling - Lars Dahlin 2 Ö+2 7 -170 44.0/14.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Sigvard Carlefred - Stig Litzén 2 Ö+2 6 -170 44.0/14.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 1NT Ö+3 4 -180 40.0/18.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Viviann Rosenlund - Gill Norberg 3NT Ö= 4 -400 38.0/20.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 Ö= 10 -420 20.0/38.0
Gunnar Ericsson - Jan Nelson Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 4 Ö= 6 -420 20.0/38.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Birgitta Wallin - Marianne Petri 4 Ö= 7 -420 20.0/38.0
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 V= E -420 20.0/38.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Jane Ellner - Ellen Norman 4 Ö= Kn -420 20.0/38.0
Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman Elena Ström - Irene Rune 4 Ö= 6 -420 20.0/38.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Helga Lagergren - Thure Söderberg 4 Ö= 5 -420 20.0/38.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 4 Ö= 6 -420 20.0/38.0
Nils Ahlén - Tore Baars Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 4 Ö= 10 -420 20.0/38.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Olle Fahlén - Roger Boström 4 Ö= 5 -420 20.0/38.0
Margareta Winell - Tomas Clason Kerstin Grandell - Eva Backhammar 4 Ö= 2 -420 20.0/38.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö= 6 -420 20.0/38.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 4 Ö= 6 -420 20.0/38.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 4 Ö= 4 -420 20.0/38.0
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 4 Ö= 5 -420 20.0/38.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Margit Henriksson - Ann Lindquist 4 Ö= 5 -420 20.0/38.0
Ulla Edström - Bengt Marcusson Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 4 Ö= 6 -420 20.0/38.0
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Jan Nordlund - Inger Söderin 4 Ö+1 Kn -450 2.0/56.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Johannes Norrby - Eva Aadde 3NT Ö+2 5 -460 0.0/58.0

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Nord giv
Ö-V i zon
KDkn943
8
7432
D10
765
KD96
86
kn864
E
Ekn102
Kkn10
K9753
1082
7543
ED95
E2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Ahlström - Göran Sundeman Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 5D Ö-3 10 800 58.0/0.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Helga Lagergren - Thure Söderberg 4D N= E 590 56.0/2.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 3D N= E 530 54.0/4.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Jane Ellner - Ellen Norman 4 N= 3 420 49.0/9.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Olle Fahlén - Roger Boström 4 N= 7 420 49.0/9.0
Margareta Winell - Tomas Clason Kerstin Grandell - Eva Backhammar 4 N= E 420 49.0/9.0
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 4 N= 3 420 49.0/9.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Fred Norling - Lars Dahlin 4 V-4 K 400 44.0/14.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Elisabeth Forsell - Florence Bodin 5 V-2 K 200 42.0/16.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Birgitta Wallin - Marianne Petri 3 N+1 Kn 170 33.0/25.0
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 N+1 2 170 33.0/25.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 N+1 E 170 33.0/25.0
Birger Bogstag - Rune Strand Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 2 N+2 7 170 33.0/25.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Johannes Norrby - Eva Aadde 3 N+1 5 170 33.0/25.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Sigvard Carlefred - Stig Litzén 3 N+1 Kn 170 33.0/25.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3 N+1 E 170 33.0/25.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Karin Lagerkvist - Arne Svensson 3 N+1 10 170 33.0/25.0
Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman Elena Ström - Irene Rune 3 N= 5 140 20.0/38.0
Thomas Magnusson - Lars Nilsson Laijla Sjölander - Marianne Näslund 3 N= 10 140 20.0/38.0
Nils Ahlén - Tore Baars Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 3 N= 3 140 20.0/38.0
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Jan Nordlund - Inger Söderin 3 N= E 140 20.0/38.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Margit Henriksson - Ann Lindquist 2 S+1 K 140 20.0/38.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 2 N= E 110 14.0/44.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Marianne Stockman - Ruth Mogård 5 Ö-1 E 100 10.0/48.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Viviann Rosenlund - Gill Norberg 4 V-1 K 100 10.0/48.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 V-1 K 100 10.0/48.0
Gunnar Ericsson - Jan Nelson Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 3 V= K -140 6.0/52.0
Ulla Edström - Bengt Marcusson Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 4D N-2 Kn -300 4.0/54.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 4 V= K -620 1.0/57.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Åsel Floderus - Christine Hargevik 4 V= K -620 1.0/57.0

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Öst giv
alla i zon
Dkn94
E3
Ekn53
853
E82
9
K109876
742
K753
10872
4
ED109
106
KDkn654
D2
Kkn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT N+2 5 660 57.0/1.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Laijla Sjölander - Marianne Näslund 3NT S+2 10 660 57.0/1.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 S+1 7 650 54.0/4.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4 S= 8 620 48.0/10.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Margareta Winell - Tomas Clason 4 S= 8 620 48.0/10.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 4 S= 9 620 48.0/10.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 4 S= 7 620 48.0/10.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Leif Nilsson - Peter Nordén 4 S= 2 620 48.0/10.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Jan Nordlund - Inger Söderin 3NT S= 6 600 42.0/16.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 2NT S+3 6 210 40.0/18.0
Jane Ellner - Ellen Norman Jan Christiernin - Gösta Thorén 3 S+2 6 200 38.0/20.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 2NT N+2 10 180 36.0/22.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 2 S+2 7 170 32.0/26.0
Olle Fahlén - Roger Boström Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 S+1 2 170 32.0/26.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3 S+1 7 170 32.0/26.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 2 S+1 7 140 27.0/31.0
Thomas Magnusson - Lars Nilsson Elena Ström - Irene Rune 2 S+1 8 140 27.0/31.0
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 2 S= 7 110 24.0/34.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Gunnar Ericsson - Jan Nelson 4 S-1 6 -100 15.0/43.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 S-1 7 -100 15.0/43.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Viviann Rosenlund - Gill Norberg 4 S-1 10 -100 15.0/43.0
Fred Norling - Lars Dahlin Nils Ahlén - Tore Baars 4 S-1 7 -100 15.0/43.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 S-1 8 -100 15.0/43.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 4 S-1 E -100 15.0/43.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 4 S-1 9 -100 15.0/43.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 4 S-1 9 -100 15.0/43.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri (SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo 4 S-2 7 -200 3.0/55.0
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 4 S-2 6 -200 3.0/55.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Birger Bogstag - Rune Strand 4 S-2 6 -200 3.0/55.0
Ulla Edström - Bengt Marcusson Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 4 S-2 9 -200 3.0/55.0

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Syd giv
ingen i zon
1063
D63
kn10873
E3
952
kn7
EK96
9642
D74
1098542
D4
kn8
EKkn8
EK
52
KD1075

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 6NT N= 10 990 58.0/0.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT S+3 9 490 55.0/3.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 3NT S+3 2 490 55.0/3.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Gunnar Ericsson - Jan Nelson 3NT N+2 2 460 40.0/18.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 3NT N+2 10 460 40.0/18.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 3NT S+2 E 460 40.0/18.0
Olle Fahlén - Roger Boström Mona Iwarson - Paul Iwarson 3NT N+2 10 460 40.0/18.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3NT S+2 Kn 460 40.0/18.0
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 3NT S+2 Kn 460 40.0/18.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT S+2 E 460 40.0/18.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3NT S+2 E 460 40.0/18.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3NT S+2 9 460 40.0/18.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 3NT S+2 E 460 40.0/18.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 3NT S+2 E 460 40.0/18.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3NT S+2 E 460 40.0/18.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Leif Nilsson - Peter Nordén 3NT N+2 10 460 40.0/18.0
Ulla Edström - Bengt Marcusson Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 4 S+1 E 450 26.0/32.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri (SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo 3NT N+1 10 430 18.0/40.0
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 3NT S+1 K 430 18.0/40.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Laijla Sjölander - Marianne Näslund 3NT S+1 6 430 18.0/40.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Viviann Rosenlund - Gill Norberg 3NT N+1 4 430 18.0/40.0
Fred Norling - Lars Dahlin Nils Ahlén - Tore Baars 3NT S+1 E 430 18.0/40.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Birger Bogstag - Rune Strand 3NT S+1 E 430 18.0/40.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT N+1 9 430 18.0/40.0
Thomas Magnusson - Lars Nilsson Elena Ström - Irene Rune 3NT S= E 400 10.0/48.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 1 S+4 E 150 8.0/50.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Jan Nordlund - Inger Söderin 1 S+2 E 140 6.0/52.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 5NT N-1 10 -50 4.0/54.0
Jane Ellner - Ellen Norman Jan Christiernin - Gösta Thorén 6 S-2 E -100 2.0/56.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Margareta Winell - Tomas Clason 5 S-3 E -150 0.0/58.0

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Väst giv
N-S i zon
1043
Dkn5
K865
EK5
E5
83
EDkn43
D764
D8762
K6
72
9832
Kkn9
E109742
109
kn10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Stockman - Ruth Mogård Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 S+1 6 650 56.0/2.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 4 S+1 6 650 56.0/2.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 S+1 8 650 56.0/2.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri (SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo 3 S+2 E 200 42.0/16.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 S+2 E 200 42.0/16.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4 V-4 D 200 42.0/16.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Laijla Sjölander - Marianne Näslund 2 S+3 E 200 42.0/16.0
Jane Ellner - Ellen Norman Jan Christiernin - Gösta Thorén 2 S+3 E 200 42.0/16.0
Fred Norling - Lars Dahlin Nils Ahlén - Tore Baars 3 S+2 E 200 42.0/16.0
Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3 S+2 E 200 42.0/16.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Margareta Winell - Tomas Clason 3 S+2 E 200 42.0/16.0
Eva Klingspor - Berit Strandberg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 S+3 E 200 42.0/16.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 3 S+2 E 200 42.0/16.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 2 V-4 D 200 42.0/16.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Gunnar Ericsson - Jan Nelson 1 S+3 5 170 21.0/37.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Viviann Rosenlund - Gill Norberg 3 S+1 E 170 21.0/37.0
Thomas Magnusson - Lars Nilsson Elena Ström - Irene Rune 2 S+2 4 170 21.0/37.0
Olle Fahlén - Roger Boström Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 S+1 E 170 21.0/37.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Jan Nordlund - Inger Söderin 3 S+1 E 170 21.0/37.0
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 3 S+1 5 170 21.0/37.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 1 S+3 E 170 21.0/37.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 2 S+2 Kn 170 21.0/37.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 2 S+2 E 170 21.0/37.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3 S+1 E 170 21.0/37.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Leif Nilsson - Peter Nordén 3 V-3 D 150 10.0/48.0
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 3 S= E 140 7.0/51.0
Ulla Edström - Bengt Marcusson Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 3 S= E 140 7.0/51.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 1NT Ö-2 7 100 3.0/55.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 1 V-2 E 100 3.0/55.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Birger Bogstag - Rune Strand 1NT V= E -90 0.0/58.0

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Nord giv
alla i zon
kn
Dkn654
Dkn976
K3
D109854
8
832
1062
E73
10973
105
ED85
K62
EK2
EK4
kn974

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 4NT S+1 10 660 54.0/4.0
Jan Nordlund - Inger Söderin Birger Bogstag - Rune Strand 3NT S+2 8 660 54.0/4.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 3NT S+2 5 660 54.0/4.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 3NT S+2 4 660 54.0/4.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Karin Lagerkvist - Arne Svensson 3NT S+2 9 660 54.0/4.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 4 N+1 10 650 38.0/20.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Birgitta Wallin - Marianne Petri 4 N+1 10 650 38.0/20.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Elena Ström - Irene Rune 4 N+1 E 650 38.0/20.0
Margareta Winell - Tomas Clason Eva Klingspor - Berit Strandberg 4 S+1 5 650 38.0/20.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Johannes Norrby - Eva Aadde 4 N+1 5 650 38.0/20.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 5 N= 10 650 38.0/20.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 N+1 10 650 38.0/20.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Åsel Floderus - Christine Hargevik 5 N= E 650 38.0/20.0
Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel Leif Nilsson - Peter Nordén 4 N+1 3 650 38.0/20.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Margit Henriksson - Ann Lindquist 4 S+1 10 650 38.0/20.0
Ulla Edström - Bengt Marcusson Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 5 N= 10 650 38.0/20.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3NT S+1 8 630 20.0/38.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT S+1 10 630 20.0/38.0
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 3NT S+1 9 630 20.0/38.0
Jane Ellner - Ellen Norman Helga Lagergren - Thure Söderberg 3NT S+1 10 630 20.0/38.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 3NT S+1 8 630 20.0/38.0
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Nils Ahlén - Tore Baars 3NT S+1 4 630 20.0/38.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Olle Fahlén - Roger Boström 3NT S+1 5 630 20.0/38.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Elisabeth Forsell - Florence Bodin 4 N= 10 620 8.0/50.0
Laijla Sjölander - Marianne Näslund Jan Christiernin - Gösta Thorén 4 N= 10 620 8.0/50.0
Thomas Magnusson - Lars Nilsson Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 4 N= 10 620 8.0/50.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Fred Norling - Lars Dahlin 4 N= 10 620 8.0/50.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 4 N= 10 620 8.0/50.0
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Gunnar Ericsson - Jan Nelson 2 N+3 10 200 2.0/56.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2 N+2 10 170 0.0/58.0

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Öst giv
ingen i zon
EK7
K4
872
EK1082
4
D9862
1094
9763
9532
1075
Dkn653
5
Dkn1086
Ekn3
EK
Dkn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Elena Ström - Irene Rune 7NT S= 4 1520 56.0/2.0
Thomas Magnusson - Lars Nilsson Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 7NT S= 2 1520 56.0/2.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 7NT S= 10 1520 56.0/2.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 7 S= 2 1510 50.0/8.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Johannes Norrby - Eva Aadde 7 S= 4 1510 50.0/8.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 7 S= 4 1510 50.0/8.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 6NT S+1 8 1020 35.0/23.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 6NT N+1 D 1020 35.0/23.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Elisabeth Forsell - Florence Bodin 6NT S+1 2 1020 35.0/23.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 6NT N+1 3 1020 35.0/23.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 6NT S+1 6 1020 35.0/23.0
Jan Nordlund - Inger Söderin Birger Bogstag - Rune Strand 6NT S+1 6 1020 35.0/23.0
Margareta Winell - Tomas Clason Eva Klingspor - Berit Strandberg 6NT S+1 2 1020 35.0/23.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 6NT S+1 2 1020 35.0/23.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 6NT S+1 9 1020 35.0/23.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Margit Henriksson - Ann Lindquist 6NT S+1 8 1020 35.0/23.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 6NT S+1 2 1020 35.0/23.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Karin Lagerkvist - Arne Svensson 6NT S+1 8 1020 35.0/23.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Olle Fahlén - Roger Boström 6 S+1 10 1010 20.0/38.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Åsel Floderus - Christine Hargevik 6 S+1 4 1010 20.0/38.0
Ulla Edström - Bengt Marcusson Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 6 S+1 8 1010 20.0/38.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Birgitta Wallin - Marianne Petri 3NT S+4 8 520 11.0/47.0
Laijla Sjölander - Marianne Näslund Jan Christiernin - Gösta Thorén 3NT S+4 6 520 11.0/47.0
Jane Ellner - Ellen Norman Helga Lagergren - Thure Söderberg 3NT S+4 6 520 11.0/47.0
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Nils Ahlén - Tore Baars 3NT S+4 2 520 11.0/47.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 3NT S+4 10 520 11.0/47.0
Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel Leif Nilsson - Peter Nordén 3NT S+4 10 520 11.0/47.0
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Gunnar Ericsson - Jan Nelson 4 S+3 4 510 2.0/56.0
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 4 S+3 4 510 2.0/56.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Fred Norling - Lars Dahlin 4 S+3 10 510 2.0/56.0

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Syd giv
N-S i zon
632
E1087
53
EK97
75
KDkn5
ED964
kn5
EDkn984

872
10632
K10
96432
Kkn10
D84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Åsel Floderus - Christine Hargevik 5 V-3 E 150 58.0/0.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Elena Ström - Irene Rune 4 Ö-2 2 100 54.0/4.0
Thomas Magnusson - Lars Nilsson Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 3NTD Ö-1 E 100 54.0/4.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 Ö-2 Kn 100 54.0/4.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 4 Ö-1 6 50 46.0/12.0
Jane Ellner - Ellen Norman Helga Lagergren - Thure Söderberg 4 Ö-1 4 50 46.0/12.0
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Nils Ahlén - Tore Baars 4 Ö-1 9 50 46.0/12.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Olle Fahlén - Roger Boström 2 Ö-1 10 50 46.0/12.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Margit Henriksson - Ann Lindquist 4 Ö-1 2 50 46.0/12.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Karin Lagerkvist - Arne Svensson 3 S-1 7 -100 40.0/18.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2 Ö= 9 -110 37.0/21.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 2 Ö= 10 -110 37.0/21.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 Ö= 4 -140 29.0/29.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Elisabeth Forsell - Florence Bodin 2 Ö+1 9 -140 29.0/29.0
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 2 Ö+1 Kn -140 29.0/29.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Fred Norling - Lars Dahlin 2 Ö+1 2 -140 29.0/29.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Johannes Norrby - Eva Aadde 2 Ö+1 4 -140 29.0/29.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 2 Ö+1 10 -140 29.0/29.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 Ö+2 4 -170 16.0/42.0
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Gunnar Ericsson - Jan Nelson 3 Ö+1 8 -170 16.0/42.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 3 Ö+1 4 -170 16.0/42.0
Margareta Winell - Tomas Clason Eva Klingspor - Berit Strandberg 3 Ö+1 2 -170 16.0/42.0
Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel Leif Nilsson - Peter Nordén 3 V+1 8 -170 16.0/42.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 2 Ö+2 4 -170 16.0/42.0
Ulla Edström - Bengt Marcusson Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 3 Ö+1 4 -170 16.0/42.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Birgitta Wallin - Marianne Petri 4 N-3 E -300 8.0/50.0
Laijla Sjölander - Marianne Näslund Jan Christiernin - Gösta Thorén 4 Ö= 4 -420 3.0/55.0
Jan Nordlund - Inger Söderin Birger Bogstag - Rune Strand 4 Ö= 4 -420 3.0/55.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 4 Ö= 2 -420 3.0/55.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 4 Ö= 3 -420 3.0/55.0

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Väst giv
Ö-V i zon
EKD972
EK6
102
E3
kn8654
D103
KDkn8
2
10
85
E97643
KDkn5
3
kn9742
5
1098764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Gunnar Ericsson - Jan Nelson 5D Ö-2 3 500 58.0/0.0
Jane Ellner - Ellen Norman Laijla Sjölander - Marianne Näslund 4 S= 2 420 54.0/4.0
Hans Alexandersson - Peter Flodqvist Karin Lagerkvist - Arne Svensson 4 S= K 420 54.0/4.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 4 N= K 420 54.0/4.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 5D Ö-1 3 200 49.0/9.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4D Ö-1 3 200 49.0/9.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Ulla Gräns - Siv Önefäldt 2 N+2 K 170 46.0/12.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 S+1 K 140 44.0/14.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 1 N+1 E 110 41.0/17.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Eva Klingspor - Berit Strandberg 2 N= K 110 41.0/17.0
Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson Birgitta Wallin - Marianne Petri 3 N-1 K -50 30.0/28.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2 N-1 E -50 30.0/28.0
Elena Ström - Irene Rune Helga Lagergren - Thure Söderberg 4 N-1 E -50 30.0/28.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3 N-1 K -50 30.0/28.0
Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed Olle Fahlén - Roger Boström 4 S-1 K -50 30.0/28.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 N-1 K -50 30.0/28.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 4 N-1 K -50 30.0/28.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 3 N-1 K -50 30.0/28.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Ulla Edström - Bengt Marcusson 4 N-1 K -50 30.0/28.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Thomas Magnusson - Lars Nilsson 4 N-2 K -100 13.0/45.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 4 S-2 K -100 13.0/45.0
Birger Bogstag - Rune Strand Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 4 N-2 K -100 13.0/45.0
Fred Norling - Lars Dahlin Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4D N-1 E -100 13.0/45.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Nils Ahlén - Tore Baars 4 N-2 E -100 13.0/45.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Jan Nordlund - Inger Söderin 4 N-2 K -100 13.0/45.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 4 S-2 K -100 13.0/45.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 4 N-2 K -100 13.0/45.0
Margareta Winell - Tomas Clason Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N-3 D -150 4.0/54.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Viviann Rosenlund - Gill Norberg 5D N-2 K -300 1.0/57.0
Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling Åsel Floderus - Christine Hargevik 5D N-2 10 -300 1.0/57.0

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Nord giv
ingen i zon
K1073

Ekn108
kn10632
ED96
832
9765
EK
8542
EDkn975
K
98
kn
K1064
D432
D754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Alexandersson - Peter Flodqvist Karin Lagerkvist - Arne Svensson 4D Ö-2 Kn 300 58.0/0.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3NT V-4 Kn 200 54.0/4.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 5 V-4 2 200 54.0/4.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 4 V-4 Kn 200 54.0/4.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 3 Ö-2 4 100 42.0/16.0
Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson Birgitta Wallin - Marianne Petri 4 V-2 E 100 42.0/16.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 Ö-2 Kn 100 42.0/16.0
Elena Ström - Irene Rune Helga Lagergren - Thure Söderberg 4 Ö-2 Kn 100 42.0/16.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Thomas Magnusson - Lars Nilsson 3NT V-2 6 100 42.0/16.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 4 Ö-2 Kn 100 42.0/16.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 4 Ö-2 Kn 100 42.0/16.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 4 Ö-2 Kn 100 42.0/16.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 4 Ö-2 Kn 100 42.0/16.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Viviann Rosenlund - Gill Norberg 3 Ö-1 Kn 50 27.0/31.0
Jane Ellner - Ellen Norman Laijla Sjölander - Marianne Näslund 3 V-1 Kn 50 27.0/31.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Nils Ahlén - Tore Baars 4 Ö-1 Kn 50 27.0/31.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Eva Klingspor - Berit Strandberg 4 Ö-1 Kn 50 27.0/31.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 Ö-1 Kn 50 27.0/31.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 4 Ö-1 Kn 50 27.0/31.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 1NT S-2 8 -100 20.0/38.0
Birger Bogstag - Rune Strand Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 2 V= Kn -110 17.0/41.0
Fred Norling - Lars Dahlin Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 2 Ö= Kn -110 17.0/41.0
Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed Olle Fahlén - Roger Boström 2 Ö+1 Kn -140 12.0/46.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Jan Nordlund - Inger Söderin 2 Ö+1 Kn -140 12.0/46.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 2 Ö+1 Kn -140 12.0/46.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 Ö+1 Kn -170 8.0/50.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Gunnar Ericsson - Jan Nelson 2 N-4 8 -200 6.0/52.0
Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling Åsel Floderus - Christine Hargevik 5D S-2 E -300 3.0/55.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Ulla Edström - Bengt Marcusson 5D N-2 E -300 3.0/55.0
Margareta Winell - Tomas Clason Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2D Ö= Kn -470 0.0/58.0

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Öst giv
N-S i zon
963
K95
KD2
9742
5
kn8742
9643
1086
EK10872
D1063
10
Ekn
Dkn4
E
Ekn875
KD53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Alexandersson - Peter Flodqvist Karin Lagerkvist - Arne Svensson 3NT S+1 5 630 58.0/0.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2NT S+2 2 180 56.0/2.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3 N+1 E 130 52.0/6.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Nils Ahlén - Tore Baars 4 S= 5 130 52.0/6.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 4 N= E 130 52.0/6.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Gunnar Ericsson - Jan Nelson 3 S= 5 110 44.0/14.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 3 S= 5 110 44.0/14.0
Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed Olle Fahlén - Roger Boström 2 S+1 5 110 44.0/14.0
Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling Åsel Floderus - Christine Hargevik 3 S= 5 110 44.0/14.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 N= 10 110 44.0/14.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 3D Ö-1 E 100 37.0/21.0
Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson Birgitta Wallin - Marianne Petri 4 Ö-2 K 100 37.0/21.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4 Ö-1 K 50 30.0/28.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Viviann Rosenlund - Gill Norberg 3 Ö-1 E 50 30.0/28.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Peter Ahlström - Göran Sundeman 3 Ö-1 K 50 30.0/28.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 3 Ö-1 D 50 30.0/28.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 3 Ö-1 E 50 30.0/28.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 S-1 5 -100 19.0/39.0
Jane Ellner - Ellen Norman Laijla Sjölander - Marianne Näslund 5 S-1 5 -100 19.0/39.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3NT S-1 5 -100 19.0/39.0
Fred Norling - Lars Dahlin Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 S-1 5 -100 19.0/39.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Jan Nordlund - Inger Söderin 4 S-1 5 -100 19.0/39.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3 N-1 E -100 19.0/39.0
Birger Bogstag - Rune Strand Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 2 Ö= K -110 12.0/46.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman 3 Ö= K -140 9.0/49.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Ulla Edström - Bengt Marcusson 2 Ö+1 E -140 9.0/49.0
Elena Ström - Irene Rune Helga Lagergren - Thure Söderberg 5D S-1 5 -200 5.0/53.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Thomas Magnusson - Lars Nilsson 3NTD N-1 6 -200 5.0/53.0
Margareta Winell - Tomas Clason Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N-3 K -300 2.0/56.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Eva Klingspor - Berit Strandberg 5D S-2 5 -500 0.0/58.0

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Syd giv
Ö-V i zon
ED874
Dkn105
K98
2
932
E9864
32
K94
K10
K3
Ekn10764
kn75
kn65
72
D5
ED10863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson (SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo 3 V-3 2 300 57.0/1.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3 Ö-3 7 300 57.0/1.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 3 V-2 2 200 54.0/4.0
Gunnar Ericsson - Jan Nelson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 N= 6 140 40.0/18.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 2 N+1 E 140 40.0/18.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3 N= K 140 40.0/18.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 3 N= E 140 40.0/18.0
Jane Ellner - Ellen Norman Elena Ström - Irene Rune 2 N+1 E 140 40.0/18.0
Birger Bogstag - Rune Strand Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 N+1 Kn 140 40.0/18.0
Olle Fahlén - Roger Boström Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 2 N+1 5 140 40.0/18.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Margareta Winell - Tomas Clason 2 N+1 E 140 40.0/18.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 2 N+1 E 140 40.0/18.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Johannes Norrby - Eva Aadde 3 N= Kn 140 40.0/18.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 2 N+1 3 140 40.0/18.0
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 2 N+1 5 140 40.0/18.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Ulla Edström - Bengt Marcusson 2 N+1 E 140 40.0/18.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 2 N= E 110 25.0/33.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 N= Kn 110 25.0/33.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 3 Ö-1 5 100 21.0/37.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 2 V-1 2 100 21.0/37.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 N-1 E -50 12.0/46.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Elisabeth Forsell - Florence Bodin 4 N-1 6 -50 12.0/46.0
Nils Ahlén - Tore Baars Jan Nordlund - Inger Söderin 3 N-1 E -50 12.0/46.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Fred Norling - Lars Dahlin 2 N-1 E -50 12.0/46.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Eva Klingspor - Berit Strandberg 3 N-1 E -50 12.0/46.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 3 N-1 E -50 12.0/46.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Margit Henriksson - Ann Lindquist 4 N-1 E -50 12.0/46.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 2 Ö= E -90 4.0/54.0
Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman Laijla Sjölander - Marianne Näslund 2 N-2 10 -100 1.0/57.0
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Thomas Magnusson - Lars Nilsson 4 N-2 5 -100 1.0/57.0

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Väst giv
alla i zon
106
EDkn32
9765
K3
EK95
754
EK
E1075
kn73
1098
D4
Dkn942
D842
K6
kn10832
86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3NT Ö-4 Kn 400 58.0/0.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Ulla Gräns - Siv Önefäldt 4 V-3 E 300 53.0/5.0
Nils Ahlén - Tore Baars Jan Nordlund - Inger Söderin 2 V-3 7 300 53.0/5.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 3NT V-3 Kn 300 53.0/5.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 4 V-3 6 300 53.0/5.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson (SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo 3NT V-2 Kn 200 46.0/12.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Eva Klingspor - Berit Strandberg 3NT Ö-2 2 200 46.0/12.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Peter Ahlström - Göran Sundeman 3 V-2 7 200 46.0/12.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Elisabeth Forsell - Florence Bodin 2 N+1 Kn 140 41.0/17.0
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Thomas Magnusson - Lars Nilsson 2 N+1 3 140 41.0/17.0
Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman Laijla Sjölander - Marianne Näslund 2NT Ö-1 Kn 100 36.0/22.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Fred Norling - Lars Dahlin 3 V-1 E 100 36.0/22.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 3 V-1 10 100 36.0/22.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 1NT V= Kn -90 28.0/30.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 1NT V= 2 -90 28.0/30.0
Birger Bogstag - Rune Strand Mona Iwarson - Paul Iwarson 1NT Ö= K -90 28.0/30.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 1NT V= 2 -90 28.0/30.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Johannes Norrby - Eva Aadde 1NT V= E -90 28.0/30.0
Gunnar Ericsson - Jan Nelson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 V= 10 -110 16.0/42.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 1 V+1 10 -110 16.0/42.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Margareta Winell - Tomas Clason 3 Ö= K -110 16.0/42.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 1 V+1 E -110 16.0/42.0
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 1 V+1 10 -110 16.0/42.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Ulla Edström - Bengt Marcusson 1 V+1 9 -110 16.0/42.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 2 V= 6 -110 16.0/42.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 1NT V+1 2 -120 8.0/50.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 2NT Ö+2 3 -180 5.0/53.0
Olle Fahlén - Roger Boström Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 2NT V+2 9 -180 5.0/53.0
Jane Ellner - Ellen Norman Elena Ström - Irene Rune 3D N-1 D -200 2.0/56.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Margit Henriksson - Ann Lindquist 1NT Ö+4 2 -210 0.0/58.0

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Nord giv
N-S i zon
Kkn54
10
ED842
E102
E72
7532
kn1097
kn3
63
E864
K3
KD984
D1098
KDkn9
65
765

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Johannes Norrby - Eva Aadde 4 N= 6 620 58.0/0.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Eva Klingspor - Berit Strandberg 3 V-5 E 250 56.0/2.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson (SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo 2 N+2 E 170 52.0/6.0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 2 N+2 4 170 52.0/6.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3 N+1 3 170 52.0/6.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Michael Jungstedt - Tomoko Hansen 2 N+1 6 140 45.0/13.0
Nils Ahlén - Tore Baars Jan Nordlund - Inger Söderin 2 S+1 Kn 140 45.0/13.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 2 N+1 K 140 45.0/13.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Margit Henriksson - Ann Lindquist 3 N= 8 140 45.0/13.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2 N= 4 110 36.0/22.0
Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman Laijla Sjölander - Marianne Näslund 2 N= K 110 36.0/22.0
Kerstin Westberg - Birgitta Bremer Margareta Winell - Tomas Clason 2 N= K 110 36.0/22.0
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Ulla Edström - Bengt Marcusson 2 N= K 110 36.0/22.0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 2 N= K 110 36.0/22.0
Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom Ulla Gräns - Siv Önefäldt 2 Ö-2 8 100 29.0/29.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 Ö-2 D 100 29.0/29.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 2 Ö-1 6 50 26.0/32.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 1NT Ö= K -90 24.0/34.0
Gunnar Ericsson - Jan Nelson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 N-1 4 -100 20.0/38.0
Olle Fahlén - Roger Boström Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 3 N-1 K -100 20.0/38.0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 3 N-1 K -100 20.0/38.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 2 Ö+1 Kn -110 16.0/42.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Elisabeth Forsell - Florence Bodin 4 N-2 K -200 9.0/49.0
Jan Christiernin - Gösta Thorén Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4 N-2 K -200 9.0/49.0
Jane Ellner - Ellen Norman Elena Ström - Irene Rune 4 N-2 K -200 9.0/49.0
Birger Bogstag - Rune Strand Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 N-2 6 -200 9.0/49.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Fred Norling - Lars Dahlin 2NT N-2 4 -200 9.0/49.0
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel 4 N-2 6 -200 9.0/49.0
Marianne Stockman - Ruth Mogård Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 4D N-2 E -500 1.0/57.0
Viviann Rosenlund - Gill Norberg Thomas Magnusson - Lars Nilsson 4D S-2 3 -500 1.0/57.0

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Öst giv
Ö-V i zon
72
KD1053
1073
K86
9854
62
EK98
Dkn9
EKDkn106
9
65
7542
3
Ekn874
Dkn42
E103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helga Lagergren - Thure Söderberg Jan Christiernin - Gösta Thorén 4 N= E 420 56.0/2.0
Laijla Sjölander - Marianne Näslund Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 4 S= E 420 56.0/2.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Kerstin Grandell - Eva Backhammar 4 N= E 420 56.0/2.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Elena Ström - Irene Rune 3 N= E 140 52.0/6.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Eva Klingspor - Berit Strandberg 5 Ö-1 E 100 50.0/8.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 4 N-1 E -50 44.0/14.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Viviann Rosenlund - Gill Norberg 5 S-1 E -50 44.0/14.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 5 S-1 K -50 44.0/14.0
Olle Fahlén - Roger Boström Birger Bogstag - Rune Strand 5 S-1 E -50 44.0/14.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 4 N-1 E -50 44.0/14.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 5 N-2 E -100 35.0/23.0
Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman Jane Ellner - Ellen Norman 5 N-2 E -100 35.0/23.0
Nils Ahlén - Tore Baars Olle Magnuson - Milly Holmgren 5 N-2 E -100 35.0/23.0
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Sigvard Carlefred - Stig Litzén 5 N-2 E -100 35.0/23.0
Fred Norling - Lars Dahlin Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 3 Ö+1 D -170 29.0/29.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 Ö+1 E -170 29.0/29.0
Jan Nordlund - Inger Söderin Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 2 Ö+3 2 -200 26.0/32.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Thomas Magnusson - Lars Nilsson 5D S-2 E -300 23.0/35.0
Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 5D N-2 E -300 23.0/35.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Ulla Gräns - Siv Önefäldt 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Gunnar Ericsson - Jan Nelson Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 Ö= 3 -620 10.0/48.0
Margareta Winell - Tomas Clason Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 Ö= D -620 10.0/48.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ulla Edström - Bengt Marcusson 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Leif Nilsson - Peter Nordén 4 Ö= E -620 10.0/48.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 4 Ö= 4 -620 10.0/48.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 4 Ö= E -620 10.0/48.0

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Syd giv
alla i zon
K10
95
D97643
EK8
E6
K63
Ekn1052
652
9754
Dkn2
K8
D1073
Dkn832
E10874

kn94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3NT N= 8 600 56.0/2.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 3NT N= K 600 56.0/2.0
Nils Ahlén - Tore Baars Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT N= 7 600 56.0/2.0
Jan Nordlund - Inger Söderin Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 1NT V-2 2 200 52.0/6.0
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 2 S+1 7 140 48.0/10.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Viviann Rosenlund - Gill Norberg 3 S= E 140 48.0/10.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 2 S+1 10 140 48.0/10.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 2NT N= 3 120 44.0/14.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Jan Christiernin - Gösta Thorén 1 S+1 E 110 41.0/17.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 2 S= E 110 41.0/17.0
Gunnar Ericsson - Jan Nelson Marianne Stockman - Ruth Mogård 1 V= E -70 38.0/20.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 1NT Ö= 8 -90 31.0/27.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Thomas Magnusson - Lars Nilsson 1NT V= 4 -90 31.0/27.0
Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman Jane Ellner - Ellen Norman 1NT Ö= D -90 31.0/27.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Leif Nilsson - Peter Nordén 1NT V= E -90 31.0/27.0
Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 1NT V= 7 -90 31.0/27.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 1NT Ö= 3 -90 31.0/27.0
Olle Fahlén - Roger Boström Birger Bogstag - Rune Strand 2 S-1 E -100 23.0/35.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3NT N-1 7 -100 23.0/35.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Eva Klingspor - Berit Strandberg 1NT V+1 3 -120 18.0/40.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Kerstin Grandell - Eva Backhammar 1NT V+1 E -120 18.0/40.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ulla Edström - Bengt Marcusson 1NT V+1 3 -120 18.0/40.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Elena Ström - Irene Rune 1NT V+2 E -150 13.0/45.0
Fred Norling - Lars Dahlin Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 1NT V+2 E -150 13.0/45.0
Laijla Sjölander - Marianne Näslund Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2 N-2 5 -200 9.0/49.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 3 S-2 10 -200 9.0/49.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT N-3 2 -300 4.0/54.0
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Sigvard Carlefred - Stig Litzén 3NT N-3 5 -300 4.0/54.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 4 S-3 6 -300 4.0/54.0
Margareta Winell - Tomas Clason Peter Ahlström - Göran Sundeman 1NTD Ö+1 D -380 0.0/58.0

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2015.05.20

Väst giv
ingen i zon
E743
kn109752
kn10
5
86
D4
D43
K109642
Kkn92
E
E972
EDkn7
D105
K863
K865
83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Waldemar Folbrycht - Karin Wallin Birgitta Petersson - GunBritt Beijbom 3 N= 5 140 57.0/1.0
Ulla-Britt Olsson - Nils Wikstad Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3 N= Kn 140 57.0/1.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3NT V-2 7 100 52.0/6.0
Michael Jungstedt - Tomoko Hansen Elena Ström - Irene Rune 1 Ö-2 8 100 52.0/6.0
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Viviann Rosenlund - Gill Norberg 3NT Ö-2 3 100 52.0/6.0
Laijla Sjölander - Marianne Näslund Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 3NT Ö-1 3 50 43.0/15.0
Olle Fahlén - Roger Boström Birger Bogstag - Rune Strand 3NT Ö-1 6 50 43.0/15.0
Åsel Floderus - Christine Hargevik Kerstin Westberg - Birgitta Bremer 5 Ö-1 3 50 43.0/15.0
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ulla Edström - Bengt Marcusson 3NT V-1 Kn 50 43.0/15.0
Karin Lagerkvist - Arne Svensson Leif Nilsson - Peter Nordén 3NT Ö-1 6 50 43.0/15.0
Birgitta Horn af Åminne - Anita Deckel Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 5 Ö-1 K 50 43.0/15.0
Nils Ahlén - Tore Baars Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 N-1 E -50 36.0/22.0
(SPA) Albert Sola - (SPA) Jolanta Abrigo Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3 V+2 Kn -150 30.0/28.0
Gunnar Ericsson - Jan Nelson Marianne Stockman - Ruth Mogård 2 V+3 Kn -150 30.0/28.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Ingegerd Sjögerud - Sigbritt Israelson 4 V+1 Kn -150 30.0/28.0
Helga Lagergren - Thure Söderberg Jan Christiernin - Gösta Thorén 4 Ö+1 3 -150 30.0/28.0
Bjarne Stub-Hansen - Kerstin Ulvenholm Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 Ö+2 6 -150 30.0/28.0
Margareta Winell - Tomas Clason Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 Ö+4 6 -170 24.0/34.0
Ann-Katrin Olofsson - Marianne Ekman Jane Ellner - Ellen Norman 5 Ö= 6 -400 16.0/42.0
Jan Nordlund - Inger Söderin Lil Danielsson - Nils-Erik Strömberg 3NT V= Kn -400 16.0/42.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Eva Klingspor - Berit Strandberg 5 Ö= 3 -400 16.0/42.0
Johannes Norrby - Eva Aadde Ulf Wilkenson - Karl-Erik Westling 3NT V= Kn -400 16.0/42.0
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Sigvard Carlefred - Stig Litzén 3NT Ö= 6 -400 16.0/42.0
Margit Henriksson - Ann Lindquist Hans Alexandersson - Peter Flodqvist 3NT Ö= 6 -400 16.0/42.0
Ulla Robin - Carin Stenberg Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3NT V= 10 -400 16.0/42.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 5 V+1 E -420 8.0/50.0
Birgitta Wallin - Marianne Petri Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT V+1 Kn -430 5.0/53.0
Fred Norling - Lars Dahlin Bengt Sjöborg - Jan-Ove Hed 3NT Ö+1 6 -430 5.0/53.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Thomas Magnusson - Lars Nilsson 3NT Ö+2 3 -460 1.0/57.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3NT Ö+2 6 -460 1.0/57.0