Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Måndagsbridgen 2014-11-03 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Måndagsbridgen 2014-11-03

Partävling, 36 bord, 72 par. Antal brickor: 24. Medel: 840.0.

Privatprotokoll för Rolf Häggström - Bertil E Olsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 1, Eva Måre - Bengt Nilsson
13NT N-3 -150 6 9% 6 9.0%D8DKnEK1064Kn543 EK1097E8749362
23NT Ö+1 -430 27 39% 33 24.0%865KD87652854 E7297542104DKn10
32 N+1 110 63 90% 96 46.0%4109K1064EKn9654 Kn7532Kn75ED9K7
Rond 2, som NS mot par 2, Per Laving - Benny Holm
44 V-1 100 27 39% 123 44.2%EKn108541032D982 D3D75297654K5
5Pass 38 54% 161 46.2%ED8Kn95E9210643 KKn1095106286KD7
64 Ö+2 -680 8 11% 169 40.3%D932Kn954K10843 64K764E832Kn97
Rond 3, som NS mot par 3, Lil Danielsson - Inger Fransson
72 N-1 -100 44 63% 213 43.6%EKnEDKn298621072 542K543D74E84
82 S+2 130 26 37% 239 42.8%DKn42K62876437 106ED10EKKn95KKn9
92NT S-1 -50 45 64% 284 45.1%E32Kn9KKn65D1053 Kn1075K105D93E97
Rond 4, som NS mot par 4, Christer Thunvik - Tore Georgsson
104 Ö-1 100 24 34% 308 44.0%632D1097KD863Kn KD94Kn8E1052K102
113NT N= 400 22 31% 330 42.8%K102EK1073KKn106D ED873D93Kn9863
123 S= 110 45 64% 375 44.6%Kn54Kn9854D10975 D1098EK84EK432
Rond 5, som NS mot par 5, Barbro Larshagen - Tommy Falk
131NT S-1 -100 32 46% 407 44.7%K7KKn3K10842Kn62 Kn1096D654E6954
143NT V+2 -460 12 17% 419 42.7%DKn764K10DKn9393 1053E975242Kn65
154 S= 620 60 86% 479 45.6%Kn75832E1098642 K1086543EK10K53
Rond 6, som NS mot par 6, Börje Karlsson - Dick Didriksson
162 S= 110 32 46% 511 45.6%6KD43D1064K743 KDKn956282EDKn9
174 N-1 -50 26 37% 537 45.1%EKn53E4EK4ED108 D862Kn109Kn92732
184 V-3 150 46 66% 583 46.3%KKn328764KKn832 E1095ED109107532
Rond 7, som NS mot par 7, Christina Nygren - Viveca Järnland
193NT V-3 300 68 97% 651 48.9%KKn104EKn64K97K8 761075Kn1084Kn1094
201 V-1 100 12 17% 663 47.4%8765KD107210E54 93Kn93ED974KD6
212 Ö-1 50 26 37% 689 46.9%Kn109K1072Kn65323 E42EDKn96107ED9
Rond 8, som NS mot par 8, Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein
224 V+1 -650 22 31% 711 46.1%DKn6E84Kn94D964 875D986532K82
234 Ö+1 -650 31 44% 742 46.0%87324E542Kn762 Kn95463KDKn7D103
243NT Ö= -400 58 83% 800 47.6%85KD654Kn72D92 E9642Kn91096354

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Nord giv
ingen i zon
D8
Dkn
EK1064
kn543
2
K10953
kn82
E1097
kn6543
62
D75
KD8
EK1097
E874
93
62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 3NT S+1 5 430 69/1
Åke Jeverud - Florence Bodin P-G Norlin - Lena Norlin 3NT N+1 6 430 69/1
Marita Clausen - Karin Englund Birger Bogstag - Rune Strand 3NT N= 8 400 65/5
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Inger Nygård - Lottie Neunmüller 3NT S= 3 400 65/5
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 1NT S+3 2 180 62/8
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Åke Falkunge - Peter Flodqvist 2 V-3 D 150 60/10
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Börje Karlsson - Dick Didriksson 2 S+1 5 140 57/13
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Bo Haglund - Bo Andersson 2 S+1 3 140 57/13
Christer Thunvik - Tore Georgsson Lil Danielsson - Inger Fransson 2NT N= 4 120 53/17
Katarina Befrits - Göran Hartzell Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 1NT S+1 2 120 53/17
Per Laving - Benny Holm Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 2 S= 2 110 48/22
Monica Grangien - Åsa Albihn Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 2 S= Kn 110 48/22
Bengt Lauthers - Hans Jitelius John Dryden - Anders Ohlsson 2 S= 2 110 48/22
Margret Edström - Annika Magnusson Enrico Ponzio - Hans Bergman 1NT V-2 E 100 44/26
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 1NT N= 6 90 42/28
Christina Nygren - Viveca Järnland Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3NT S-1 9 -50 32/38
Fred Norling - Bertil Wahlström Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 S-1 2 -50 32/38
Eva Karam - Lena Eriksson Anders Oldinger - Curt Wallin 2NT N-1 3 -50 32/38
Karl Lindberg - Bill Nylind Barbro Folke - Monica Schött 3NT S-1 3 -50 32/38
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz 3NT S-1 2 -50 32/38
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 S-1 2 -50 32/38
Staffan Troell - Clary Sundblad Rickard Malmsjö - Anders Walldov 3NT S-1 3 -50 32/38
Lars Andersson - Bengt Orre Bengt Stahre - Lars Nilsson 3 S-1 2 -50 32/38
Ola Weinberg - Anders Björkman Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 4 S-1 E -50 32/38
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 4 S-2 8 -100 16/54
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Marc Bygdeman - Lars Nabseth 4 S-2 E -100 16/54
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT N-2 6 -100 16/54
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT S-2 3 -100 16/54
Caroline Freund - Gabriella Männik Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 3NT N-2 3 -100 16/54
Sten Rundin - Eva Belfrage Mårten Hilding - Klas Änggård 2NT S-2 3 -100 16/54
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT N-2 6 -100 16/54
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Eva Måre - Bengt Nilsson 3NT N-3 8 -150 6/64
Birgitta Elding - Solveig Lewander Barbro Larshagen - Tommy Falk 3NT S-3 5 -150 6/64
Annette Lindberg - Birgit Franklin Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 3NT S-3 9 -150 6/64
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Tomas Clason - Roger Boström 3NT N-4 4 -200 2/68
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Sidney Hage - Bengt Wärn 3NT S-5 3 -250 0/70

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Öst giv
N-S i zon
865
K
D87652
854
KDkn109
D
Ekn
EK732
43
Ekn10863
K93
96
E72
97542
104
Dkn10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Olle Fahlén - Lena Fahlén 6NT V-3 5 150 70/0
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Marc Bygdeman - Lars Nabseth 6 Ö-2 10 100 68/2
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 4 Ö-1 10 50 63/7
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Tomas Clason - Roger Boström 4 V-1 2 50 63/7
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 V-1 7 50 63/7
Monica Grangien - Åsa Albihn Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 5 Ö-1 D 50 63/7
Karl Lindberg - Bill Nylind Barbro Folke - Monica Schött 2 V+2 5 -170 58/12
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Inger Nygård - Lottie Neunmüller 2 V+3 K -200 56/14
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Sidney Hage - Bengt Wärn 2 V+4 2 -230 54/16
Eva Karam - Lena Eriksson Anders Oldinger - Curt Wallin 5 Ö= 9 -400 52/18
Christer Thunvik - Tore Georgsson Lil Danielsson - Inger Fransson 4 Ö= 10 -420 40/30
Christina Nygren - Viveca Järnland Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 4 V= K -420 40/30
Birgitta Elding - Solveig Lewander Barbro Larshagen - Tommy Falk 4 Ö= D -420 40/30
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 Ö= 10 -420 40/30
Fred Norling - Bertil Wahlström Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 V= 2 -420 40/30
Sten Rundin - Eva Belfrage Mårten Hilding - Klas Änggård 4 V= K -420 40/30
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 Ö= D -420 40/30
Staffan Troell - Clary Sundblad Rickard Malmsjö - Anders Walldov 4 Ö= D -420 40/30
Bengt Lauthers - Hans Jitelius John Dryden - Anders Ohlsson 4 V= 7 -420 40/30
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö= E -420 40/30
Ola Weinberg - Anders Björkman Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 4 Ö= D -420 40/30
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Eva Måre - Bengt Nilsson 3NT Ö+1 D -430 27/43
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 3NT V+1 6 -430 27/43
Caroline Freund - Gabriella Männik Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 4 V+1 8 -450 22/48
Lars Andersson - Bengt Orre Bengt Stahre - Lars Nilsson 4 V+1 8 -450 22/48
Katarina Befrits - Göran Hartzell Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 4 Ö+1 D -450 22/48
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 3NT V+2 K -460 17/53
Margret Edström - Annika Magnusson Enrico Ponzio - Hans Bergman 3NT V+2 10 -460 17/53
Per Laving - Benny Holm Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 4 V+2 6 -480 11/59
Marita Clausen - Karin Englund Birger Bogstag - Rune Strand 4 V+2 8 -480 11/59
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Åke Falkunge - Peter Flodqvist 4 V+2 3 -480 11/59
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Bo Haglund - Bo Andersson 4 V+2 8 -480 11/59
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz 3NT V+3 5 -490 4/66
Åke Jeverud - Florence Bodin P-G Norlin - Lena Norlin 3NT V+3 2 -490 4/66
Annette Lindberg - Birgit Franklin Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 3NT V+3 6 -490 4/66
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Börje Karlsson - Dick Didriksson 6 V= D -980 0/70

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Syd giv
Ö-V i zon
4
109
K1064
Ekn9654
K
K8643
752
D1032
ED10986
ED2
kn83
8
kn7532
kn75
ED9
K7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Troell - Clary Sundblad Rickard Malmsjö - Anders Walldov 1NT N+2 8 150 69/1
Katarina Befrits - Göran Hartzell Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 1NT N+2 8 150 69/1
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1NT N+1 10 120 66/4
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Eva Måre - Bengt Nilsson 2 N+1 10 110 63/7
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 N= 8 110 63/7
Christer Thunvik - Tore Georgsson Lil Danielsson - Inger Fransson 3 Ö-1 K 100 55/15
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Börje Karlsson - Dick Didriksson 3 V-1 6 100 55/15
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 3 V-1 4 100 55/15
Karl Lindberg - Bill Nylind Barbro Folke - Monica Schött 2 Ö-1 5 100 55/15
Annette Lindberg - Birgit Franklin Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 4 V-1 4 100 55/15
Lars Andersson - Bengt Orre Bengt Stahre - Lars Nilsson 3 Ö-1 K 100 55/15
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Inger Nygård - Lottie Neunmüller 1NT N-1 8 -50 47/23
Monica Grangien - Åsa Albihn Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 3 S-1 3 -50 47/23
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Åke Falkunge - Peter Flodqvist 5 N-2 E -100 44/26
Christina Nygren - Viveca Järnland Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 2 Ö= K -110 28/42
Birgitta Elding - Solveig Lewander Barbro Larshagen - Tommy Falk 2 Ö= K -110 28/42
Marita Clausen - Karin Englund Birger Bogstag - Rune Strand 1 Ö+1 E -110 28/42
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Marc Bygdeman - Lars Nabseth 2 Ö= 5 -110 28/42
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 Ö= 6 -110 28/42
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 Ö= 9 -110 28/42
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 2 Ö= K -110 28/42
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Tomas Clason - Roger Boström 2 Ö= Kn -110 28/42
Caroline Freund - Gabriella Männik Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 2 Ö= K -110 28/42
Fred Norling - Bertil Wahlström Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 Ö= K -110 28/42
Eva Karam - Lena Eriksson Anders Oldinger - Curt Wallin 2 Ö= 5 -110 28/42
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz 2 Ö= 7 -110 28/42
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 1 Ö+1 2 -110 28/42
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Bo Haglund - Bo Andersson 2 Ö= K -110 28/42
Margret Edström - Annika Magnusson Enrico Ponzio - Hans Bergman 2 Ö= K -110 28/42
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 3 Ö= K -140 10/60
Sten Rundin - Eva Belfrage Mårten Hilding - Klas Änggård 2 Ö+1 2 -140 10/60
Bengt Lauthers - Hans Jitelius John Dryden - Anders Ohlsson 3 Ö= K -140 10/60
Per Laving - Benny Holm Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 3 V+1 4 -170 5/65
Ola Weinberg - Anders Björkman Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 2 Ö+2 2 -170 5/65
Åke Jeverud - Florence Bodin P-G Norlin - Lena Norlin 3 V+3 4 -230 2/68
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Sidney Hage - Bengt Wärn 5 V= E -650 0/70

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Väst giv
alla i zon
Ekn1085
4
1032
D982
K642
EK98
EK
kn64
97
kn1063
Dkn8
E1073
D3
D752
97654
K5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Margret Edström - Annika Magnusson 4 V-3 9 300 70/0
Lil Danielsson - Inger Fransson Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 4 Ö-2 9 200 55/15
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3NT Ö-2 5 200 55/15
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 V-2 8 200 55/15
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Marita Clausen - Karin Englund 4 V-2 8 200 55/15
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Nils Ahlén - Kjell Eriksson 4 V-2 4 200 55/15
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Sten Rundin - Eva Belfrage 4 V-2 8 200 55/15
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Eva Karam - Lena Eriksson 4 V-2 3 200 55/15
Karl Lindberg - Bill Nylind Mårten Hilding - Klas Änggård 4 V-2 4 200 55/15
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Barbro Folke - Monica Schött 3NT V-2 8 200 55/15
Bo Haglund - Bo Andersson Staffan Troell - Clary Sundblad 4 Ö-2 9 200 55/15
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist P-G Norlin - Lena Norlin 3NT Ö-2 9 200 55/15
Bengt Stahre - Lars Nilsson Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4 V-2 2 200 55/15
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 4 V-2 9 200 55/15
Bengt Lauthers - Hans Jitelius Enrico Ponzio - Hans Bergman 3NT V-2 Kn 200 55/15
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 1D N= D 160 40/30
Barbro Larshagen - Tommy Falk Christer Thunvik - Tore Georgsson 4 V-1 8 100 27/43
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Per Laving - Benny Holm 4 V-1 5 100 27/43
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3NT Ö-1 D 100 27/43
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Marc Bygdeman - Lars Nabseth 3NT Ö-1 8 100 27/43
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Sidney Hage - Bengt Wärn 4 Ö-1 2 100 27/43
Olle Fahlén - Lena Fahlén Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 Ö-1 K 100 27/43
Charlotte Huldt - Margareta Belaieff Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3NT V-1 5 100 27/43
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Fred Norling - Bertil Wahlström 2 V-1 8 100 27/43
Annette Lindberg - Birgit Franklin Rickard Malmsjö - Anders Walldov 3 V-1 4 100 27/43
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Åke Jeverud - Florence Bodin 3NT V-1 10 100 27/43
Lars Andersson - Bengt Orre Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 4 V-1 8 100 27/43
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Katarina Befrits - Göran Hartzell 3NT V-1 10 100 27/43
Ola Weinberg - Anders Björkman John Dryden - Anders Ohlsson 3 V= 2 -140 14/56
Birgitta Elding - Solveig Lewander Börje Karlsson - Dick Didriksson 3 V+1 E -170 11/59
Anders Oldinger - Curt Wallin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 V+1 4 -170 11/59
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Birger Bogstag - Rune Strand 2 N-2 Kn -200 8/62
Eva Måre - Bengt Nilsson Christina Nygren - Viveca Järnland 3NT V= 5 -600 6/64
Caroline Freund - Gabriella Männik Åke Falkunge - Peter Flodqvist 4 V= 5 -620 3/67
Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli Monica Grangien - Åsa Albihn 4 V= 8 -620 3/67
Tomas Clason - Roger Boström Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 3NT V+1 8 -630 0/70

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Nord giv
N-S i zon
ED8
kn95
E92
10643
642
KD73
Kkn1054
kn
73
E84
D73
E9852
Kkn1095
1062
86
KD7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist P-G Norlin - Lena Norlin 3NT V-3 Kn 150 70/0
Ola Weinberg - Anders Björkman John Dryden - Anders Ohlsson 2 S= Kn 110 68/2
Birgitta Elding - Solveig Lewander Börje Karlsson - Dick Didriksson 2NT Ö-2 Kn 100 65/5
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 1NT Ö-2 10 100 65/5
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Åke Jeverud - Florence Bodin 1NT N= 5 90 62/8
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Sten Rundin - Eva Belfrage 1 S= Kn 80 60/10
Olle Fahlén - Lena Fahlén Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 1NT Ö-1 5 50 55/15
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Barbro Folke - Monica Schött 4 V-1 E 50 55/15
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 2 Ö-1 Kn 50 55/15
Bengt Lauthers - Hans Jitelius Enrico Ponzio - Hans Bergman 2 Ö-1 8 50 55/15
Barbro Larshagen - Tommy Falk Christer Thunvik - Tore Georgsson Pass   38/32
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Pass   38/32
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Per Laving - Benny Holm Pass   38/32
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Birger Bogstag - Rune Strand Pass   38/32
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Marc Bygdeman - Lars Nabseth Pass   38/32
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Marita Clausen - Karin Englund Pass   38/32
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Sidney Hage - Bengt Wärn Pass   38/32
Charlotte Huldt - Margareta Belaieff Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Pass   38/32
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Pass   38/32
Anders Oldinger - Curt Wallin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Pass   38/32
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Fred Norling - Bertil Wahlström Pass   38/32
Bo Haglund - Bo Andersson Staffan Troell - Clary Sundblad Pass   38/32
Bengt Stahre - Lars Nilsson Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Pass   38/32
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 1NT Ö= Kn -90 21/49
Caroline Freund - Gabriella Männik Åke Falkunge - Peter Flodqvist 1NT Ö= 5 -90 21/49
Karl Lindberg - Bill Nylind Mårten Hilding - Klas Änggård 1NT Ö= 10 -90 21/49
Annette Lindberg - Birgit Franklin Rickard Malmsjö - Anders Walldov 1NT Ö= Kn -90 21/49
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Margret Edström - Annika Magnusson 2 S-1 Kn -100 16/54
Lars Andersson - Bengt Orre Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 3 V= 4 -110 12/58
Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli Monica Grangien - Åsa Albihn 3 V= 2 -110 12/58
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Katarina Befrits - Göran Hartzell 3 V= 6 -110 12/58
Tomas Clason - Roger Boström Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 2 V+2 5 -130 7/63
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Eva Karam - Lena Eriksson 3 V+1 8 -130 7/63
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Nils Ahlén - Kjell Eriksson 2NT V+1 2 -150 4/66
Eva Måre - Bengt Nilsson Christina Nygren - Viveca Järnland 3 V+1 8 -170 2/68
Lil Danielsson - Inger Fransson Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 3D S-2 Kn -500 0/70

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Öst giv
Ö-V i zon

D932
kn954
K10843
Kkn109832
E8
107
52
ED75
kn105
KD6
ED6
64
K764
E832
kn97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 6 V-1 5 100 67/3
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist P-G Norlin - Lena Norlin 6NT V-1 4 100 67/3
Bengt Stahre - Lars Nilsson Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 6 Ö-1 6 100 67/3
Ola Weinberg - Anders Björkman John Dryden - Anders Ohlsson 6 Ö-1 2 100 67/3
Eva Måre - Bengt Nilsson Christina Nygren - Viveca Järnland 4 Ö+1 E -650 37/33
Lil Danielsson - Inger Fransson Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 4 V+1 2 -650 37/33
Barbro Larshagen - Tommy Falk Christer Thunvik - Tore Georgsson 4 V+1 3 -650 37/33
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 4 Ö+1 6 -650 37/33
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 Ö+1 4 -650 37/33
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Birger Bogstag - Rune Strand 4 V+1 3 -650 37/33
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Marc Bygdeman - Lars Nabseth 4 V+1 3 -650 37/33
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Marita Clausen - Karin Englund 4 V+1 3 -650 37/33
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Sidney Hage - Bengt Wärn 4 Ö+1 4 -650 37/33
Tomas Clason - Roger Boström Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 5 V= 3 -650 37/33
Olle Fahlén - Lena Fahlén Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 Ö+1 2 -650 37/33
Charlotte Huldt - Margareta Belaieff Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 4 Ö+1 7 -650 37/33
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 4 Ö+1 Kn -650 37/33
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Nils Ahlén - Kjell Eriksson 4 Ö+1 6 -650 37/33
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Sten Rundin - Eva Belfrage 4 Ö+1 6 -650 37/33
Anders Oldinger - Curt Wallin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 Ö+1 6 -650 37/33
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Eva Karam - Lena Eriksson 4 Ö+1 4 -650 37/33
Karl Lindberg - Bill Nylind Mårten Hilding - Klas Änggård 4 Ö+1 Kn -650 37/33
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Fred Norling - Bertil Wahlström 4 Ö+1 4 -650 37/33
Bo Haglund - Bo Andersson Staffan Troell - Clary Sundblad 4 Ö+1 6 -650 37/33
Annette Lindberg - Birgit Franklin Rickard Malmsjö - Anders Walldov 4 Ö+1 4 -650 37/33
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Åke Jeverud - Florence Bodin 4 Ö+1 6 -650 37/33
Lars Andersson - Bengt Orre Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 4 Ö+1 6 -650 37/33
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Margret Edström - Annika Magnusson 4 Ö+1 4 -650 37/33
Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli Monica Grangien - Åsa Albihn 4 V+1 3 -650 37/33
Bengt Lauthers - Hans Jitelius Enrico Ponzio - Hans Bergman 4 Ö+1 6 -650 37/33
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Per Laving - Benny Holm 4 Ö+2 3 -680 8/62
Caroline Freund - Gabriella Männik Åke Falkunge - Peter Flodqvist 4 Ö+2 E -680 8/62
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 4 Ö+2 Kn -680 8/62
Birgitta Elding - Solveig Lewander Börje Karlsson - Dick Didriksson 6 Ö= E -1430 2/68
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Barbro Folke - Monica Schött 6 Ö= E -1430 2/68
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Katarina Befrits - Göran Hartzell 6 Ö= E -1430 2/68

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Syd giv
alla i zon
Ekn
EDkn2
9862
1072
K73
1086
E103
kn953
D10986
97
Kkn5
KD6
542
K543
D74
E84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börje Karlsson - Dick Didriksson Barbro Larshagen - Tommy Falk 2 S= K 110 68/2
Caroline Freund - Gabriella Männik Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 2 N= 9 110 68/2
Ola Weinberg - Anders Björkman Margret Edström - Annika Magnusson 2 N= 6 110 68/2
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 4 Ö-1 K 100 63/7
John Dryden - Anders Ohlsson Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 3 Ö-1 3 100 63/7
Sidney Hage - Bengt Wärn Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1NT V= D -90 59/11
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 1NT V= 6 -90 59/11
Eva Måre - Bengt Nilsson Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3 N-1 6 -100 44/26
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Lil Danielsson - Inger Fransson 2 N-1 D -100 44/26
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 3 N-1 6 -100 44/26
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 N-1 K -100 44/26
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 3 N-1 4 -100 44/26
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 N-1 8 -100 44/26
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Mårten Hilding - Klas Änggård 3 N-1 K -100 44/26
Barbro Folke - Monica Schött Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 2 N-1 D -100 44/26
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Anders Oldinger - Curt Wallin 2 N-1 K -100 44/26
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Sten Rundin - Eva Belfrage 2 N-1 K -100 44/26
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Eva Karam - Lena Eriksson 3 N-1 K -100 44/26
P-G Norlin - Lena Norlin Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 2 N-1 K -100 44/26
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Enrico Ponzio - Hans Bergman 3 N-1 5 -100 44/26
Per Laving - Benny Holm Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 2 Ö= 3 -110 25/45
Birgitta Elding - Solveig Lewander Christina Nygren - Viveca Järnland 2 Ö= 4 -110 25/45
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Marc Bygdeman - Lars Nabseth 2 Ö= 3 -110 25/45
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 Ö= 5 -110 25/45
Fred Norling - Bertil Wahlström Karl Lindberg - Bill Nylind 2 Ö= 4 -110 25/45
Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy Monica Grangien - Åsa Albihn 2 Ö= K -110 25/45
Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson Christer Thunvik - Tore Georgsson 2 Ö+1 D -140 11/59
Marita Clausen - Karin Englund Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2 Ö+1 E -140 11/59
Birger Bogstag - Rune Strand Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 2 Ö+1 E -140 11/59
Tomas Clason - Roger Boström Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 3 Ö= 3 -140 11/59
Bo Haglund - Bo Andersson Rickard Malmsjö - Anders Walldov 1 Ö+2 3 -140 11/59
Åke Jeverud - Florence Bodin Annette Lindberg - Birgit Franklin 2 Ö+1 3 -140 11/59
Viviann Rosenlund - Kurt Höglund Bengt Stahre - Lars Nilsson 2 Ö+1 4 -140 11/59
Lars Andersson - Bengt Orre Staffan Troell - Clary Sundblad 2 Ö+1 D -140 11/59
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 N-2 K -200 2/68
Katarina Befrits - Göran Hartzell Bengt Lauthers - Hans Jitelius 5 Ö+1 K -680 0/70

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Väst giv
ingen i zon
Dkn42
K62
87643
7
E9875
9875
10
1042
K3
kn43
D2
ED8653
106
ED10
EKkn95
Kkn9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Clason - Roger Boström Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 3NT S+1 10 430 67/3
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT S+1 2 430 67/3
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Mårten Hilding - Klas Änggård 3NT S+1 2 430 67/3
Ola Weinberg - Anders Björkman Margret Edström - Annika Magnusson 3NT S+1 2 430 67/3
Per Laving - Benny Holm Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 2NT S+2 2 180 57/13
Sidney Hage - Bengt Wärn Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1NT S+3 7 180 57/13
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 2NT S+2 10 180 57/13
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Sten Rundin - Eva Belfrage 2NT S+2 2 180 57/13
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Eva Karam - Lena Eriksson 1NT S+3 10 180 57/13
Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy Monica Grangien - Åsa Albihn 2NT S+2 10 180 57/13
Birgitta Elding - Solveig Lewander Christina Nygren - Viveca Järnland 1NT S+2 2 150 48/22
Viviann Rosenlund - Kurt Höglund Bengt Stahre - Lars Nilsson 2NT S+1 5 150 48/22
P-G Norlin - Lena Norlin Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 S+2 10 150 48/22
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Lil Danielsson - Inger Fransson 2 S+2 10 130 26/44
Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson Christer Thunvik - Tore Georgsson 3 S+1 2 130 26/44
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Marc Bygdeman - Lars Nabseth 3 S+1 5 130 26/44
Marita Clausen - Karin Englund Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 4 S= 10 130 26/44
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 3 S+1 2 130 26/44
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 S+2 10 130 26/44
Birger Bogstag - Rune Strand Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3 S+1 10 130 26/44
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2 S+2 4 130 26/44
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 1 S+3 10 130 26/44
Fred Norling - Bertil Wahlström Karl Lindberg - Bill Nylind 3 S+1 10 130 26/44
Barbro Folke - Monica Schött Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 2 S+2 2 130 26/44
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Anders Oldinger - Curt Wallin 3 S+1 2 130 26/44
Bo Haglund - Bo Andersson Rickard Malmsjö - Anders Walldov 3 S+1 2 130 26/44
Åke Jeverud - Florence Bodin Annette Lindberg - Birgit Franklin 3 N+1 K 130 26/44
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 S+1 E 130 26/44
Lars Andersson - Bengt Orre Staffan Troell - Clary Sundblad 3 N+1 K 130 26/44
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Enrico Ponzio - Hans Bergman 2 S+2 10 130 26/44
Katarina Befrits - Göran Hartzell Bengt Lauthers - Hans Jitelius 4 N= 3 130 26/44
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 3 N+1 K 130 26/44
Börje Karlsson - Dick Didriksson Barbro Larshagen - Tommy Falk 2 S+1 10 110 6/64
Caroline Freund - Gabriella Männik Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 2 Ö-1 E 50 4/66
Eva Måre - Bengt Nilsson Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 5 S-1 10 -50 1/69
John Dryden - Anders Ohlsson Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 5 S-1 E -50 1/69

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Nord giv
Ö-V i zon
E32
kn9
Kkn65
D1053
K86
ED643
E742
8
D94
872
108
Kkn642
kn1075
K105
D93
E97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Enrico Ponzio - Hans Bergman 2 S= 8 110 70/0
Birger Bogstag - Rune Strand Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 2 V-1 9 100 61/9
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 3 V-1 Kn 100 61/9
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 V-1 E 100 61/9
Caroline Freund - Gabriella Männik Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 3 V-1 2 100 61/9
Fred Norling - Bertil Wahlström Karl Lindberg - Bill Nylind 3 V-1 K 100 61/9
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Anders Oldinger - Curt Wallin 2 V-1 5 100 61/9
Åke Jeverud - Florence Bodin Annette Lindberg - Birgit Franklin 2 V-1 9 100 61/9
Ola Weinberg - Anders Björkman Margret Edström - Annika Magnusson 3 V-1 E 100 61/9
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 1NT S= 3 90 52/18
Per Laving - Benny Holm Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 2 N-1 8 -50 45/25
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Lil Danielsson - Inger Fransson 2NT S-1 3 -50 45/25
Barbro Folke - Monica Schött Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 2 S-1 8 -50 45/25
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Sten Rundin - Eva Belfrage 2 S-1 8 -50 45/25
Bo Haglund - Bo Andersson Rickard Malmsjö - Anders Walldov 1 S-1 8 -50 45/25
Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy Monica Grangien - Åsa Albihn 2 S-1 8 -50 45/25
Eva Måre - Bengt Nilsson Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 2 N-2 8 -100 31/39
Marita Clausen - Karin Englund Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3 N-2 8 -100 31/39
Tomas Clason - Roger Boström Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 2 S-2 8 -100 31/39
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2NT N-2 2 -100 31/39
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Mårten Hilding - Klas Änggård 2 N-2 10 -100 31/39
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 S-2 8 -100 31/39
P-G Norlin - Lena Norlin Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 2 S-2 8 -100 31/39
John Dryden - Anders Ohlsson Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 3 S-2 8 -100 31/39
Börje Karlsson - Dick Didriksson Barbro Larshagen - Tommy Falk 2 V= 9 -110 17/53
Birgitta Elding - Solveig Lewander Christina Nygren - Viveca Järnland 2 V= 2 -110 17/53
Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson Christer Thunvik - Tore Georgsson 2 V= 5 -110 17/53
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 2 V= Kn -110 17/53
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Eva Karam - Lena Eriksson 2 V= 5 -110 17/53
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 2 V= Kn -110 17/53
Sidney Hage - Bengt Wärn Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 V+1 3 -140 8/62
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3 V= 2 -140 8/62
Viviann Rosenlund - Kurt Höglund Bengt Stahre - Lars Nilsson 2 V+1 5 -140 8/62
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Marc Bygdeman - Lars Nabseth 4 S-3 8 -150 3/67
Katarina Befrits - Göran Hartzell Bengt Lauthers - Hans Jitelius 3NT N-3 2 -150 3/67
Lars Andersson - Bengt Orre Staffan Troell - Clary Sundblad 2 V+2 E -170 0/70

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Öst giv
alla i zon
632
D1097
KD863
kn
kn85
EK65
4
ED753
E107
432
kn97
9864
KD94
kn8
E1052
K102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Enrico Ponzio - Hans Bergman Katarina Befrits - Göran Hartzell 3 Ö-3 E 300 70/0
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Nils Ahlén - Kjell Eriksson 3 V-2 K 200 68/2
Ola Weinberg - Anders Björkman Bengt Lauthers - Hans Jitelius 2 S+1 4 140 66/4
P-G Norlin - Lena Norlin Bengt Stahre - Lars Nilsson 1NT N+1 4 120 63/7
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Åke Jeverud - Florence Bodin 1NT S+1 3 120 63/7
Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson Barbro Larshagen - Tommy Falk 2 S+1 E 110 44/26
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Inger Nygård - Lottie Neunmüller 2 S+1 E 110 44/26
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 1 N+2 2 110 44/26
Birger Bogstag - Rune Strand Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 S+1 5 110 44/26
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Marita Clausen - Karin Englund 3 N= 9 110 44/26
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Åke Falkunge - Peter Flodqvist 2 S+1 K 110 44/26
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 S+1 E 110 44/26
Caroline Freund - Gabriella Männik Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3 S= E 110 44/26
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 3 N= 2 110 44/26
Sten Rundin - Eva Belfrage Barbro Folke - Monica Schött 2 N+1 6 110 44/26
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Eva Karam - Lena Eriksson 2 S= 4 110 44/26
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Karl Lindberg - Bill Nylind 3 S= E 110 44/26
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 2 S+1 E 110 44/26
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 S= E 110 44/26
Lars Andersson - Bengt Orre Annette Lindberg - Birgit Franklin 3 S= K 110 44/26
Margret Edström - Annika Magnusson John Dryden - Anders Ohlsson 2 S= E 110 44/26
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Monica Grangien - Åsa Albihn 3 S= E 110 44/26
Lil Danielsson - Inger Fransson Eva Måre - Bengt Nilsson 2 V-1 6 100 24/46
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Christer Thunvik - Tore Georgsson 4 Ö-1 10 100 24/46
Olle Fahlén - Lena Fahlén Tomas Clason - Roger Boström 2 V-1 6 100 24/46
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Per Laving - Benny Holm 2 V= 6 -90 18/52
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Sidney Hage - Bengt Wärn 2 V= 6 -90 18/52
Mårten Hilding - Klas Änggård Fred Norling - Bertil Wahlström 2 V= 2 -90 18/52
Christina Nygren - Viveca Järnland Börje Karlsson - Dick Didriksson 4 N-1 9 -100 10/60
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3 S-1 4 -100 10/60
Anders Oldinger - Curt Wallin Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz 1NT S-1 3 -100 10/60
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 S-1 K -100 10/60
Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 2 S-1 4 -100 10/60
Birgitta Elding - Solveig Lewander Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 2 S-2 4 -200 2/68
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Bo Haglund - Bo Andersson 3 S-2 E -200 2/68
Staffan Troell - Clary Sundblad Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 3 S-2 4 -200 2/68

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Syd giv
ingen i zon
K102
EK1073
Kkn106
D
54
kn984
D875
E42
kn96
652
E42
K1075
ED873
D
93
kn9863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3NT N+2 5 460 66/4
Caroline Freund - Gabriella Männik Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT S+2 2 460 66/4
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Bo Haglund - Bo Andersson 3NT S+2 2 460 66/4
Staffan Troell - Clary Sundblad Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 3NT S+2 2 460 66/4
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Åke Jeverud - Florence Bodin 3NT S+2 2 460 66/4
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 4 S+1 E 450 57/13
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Nils Ahlén - Kjell Eriksson 4 S+1 7 450 57/13
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Karl Lindberg - Bill Nylind 4 S+1 E 450 57/13
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4 S+1 5 450 57/13
Christina Nygren - Viveca Järnland Börje Karlsson - Dick Didriksson 3NT S+1 5 430 45/25
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Inger Nygård - Lottie Neunmüller 3NT N+1 6 430 45/25
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Sidney Hage - Bengt Wärn 3NT S+1 4 430 45/25
Birger Bogstag - Rune Strand Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT S+1 5 430 45/25
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3NT N+1 2 430 45/25
Sten Rundin - Eva Belfrage Barbro Folke - Monica Schött 3NT S+1 7 430 45/25
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 3NT S+1 2 430 45/25
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT N+1 5 430 45/25
Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson Barbro Larshagen - Tommy Falk 4 S= 5 420 32/38
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 4 S= 2 420 32/38
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Marita Clausen - Karin Englund 4 S= E 420 32/38
Lars Andersson - Bengt Orre Annette Lindberg - Birgit Franklin 4 S= 5 420 32/38
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Monica Grangien - Åsa Albihn 4 N= E 420 32/38
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Christer Thunvik - Tore Georgsson 3NT N= 9 400 22/48
Olle Fahlén - Lena Fahlén Tomas Clason - Roger Boström 3NT S= 2 400 22/48
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 3NT N= 7 400 22/48
P-G Norlin - Lena Norlin Bengt Stahre - Lars Nilsson 3NT S= 2 400 22/48
Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 3NT N= 5 400 22/48
Enrico Ponzio - Hans Bergman Katarina Befrits - Göran Hartzell 1NT S+3 7 180 16/54
Anders Oldinger - Curt Wallin Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz 3 N+1 6 170 13/57
Ola Weinberg - Anders Björkman Bengt Lauthers - Hans Jitelius 3 N+1 6 170 13/57
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Per Laving - Benny Holm 2NT S+1 5 150 10/60
Birgitta Elding - Solveig Lewander Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 2 N+1 7 140 7/63
Margret Edström - Annika Magnusson John Dryden - Anders Ohlsson 3 N= 10 140 7/63
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Eva Karam - Lena Eriksson 3 N+1 5 130 4/66
Lil Danielsson - Inger Fransson Eva Måre - Bengt Nilsson 2 N+1 7 110 2/68
Mårten Hilding - Klas Änggård Fred Norling - Bertil Wahlström 4 S-1 7 -50 0/70

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Väst giv
N-S i zon
kn54
kn9854
D109
75
2
K10762
653
D1096
EK763
ED3
kn72
kn8
D1098

EK84
EK432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Caroline Freund - Gabriella Männik Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2NT S+2 9 180 70/0
Lil Danielsson - Inger Fransson Eva Måre - Bengt Nilsson 2 V-3 7 150 64/6
Birger Bogstag - Rune Strand Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 V-3 7 150 64/6
Mårten Hilding - Klas Änggård Fred Norling - Bertil Wahlström 2 Ö-3 E 150 64/6
Staffan Troell - Clary Sundblad Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 4 V-3 Kn 150 64/6
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 2 Ö-3 E 150 64/6
Christina Nygren - Viveca Järnland Börje Karlsson - Dick Didriksson 2 S+1 2 110 45/25
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Christer Thunvik - Tore Georgsson 3 S= 2 110 45/25
Birgitta Elding - Solveig Lewander Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 3 S= 2 110 45/25
Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson Barbro Larshagen - Tommy Falk 2 S+1 2 110 45/25
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Inger Nygård - Lottie Neunmüller 3 N= E 110 45/25
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Marita Clausen - Karin Englund 2 S+1 2 110 45/25
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Nils Ahlén - Kjell Eriksson 2 S+1 2 110 45/25
Anders Oldinger - Curt Wallin Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz 3 S= 2 110 45/25
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Eva Karam - Lena Eriksson 2 S+1 2 110 45/25
Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström Karl Lindberg - Bill Nylind 2 S+1 2 110 45/25
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Bo Haglund - Bo Andersson 3 S= 2 110 45/25
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Åke Jeverud - Florence Bodin 2 S+1 2 110 45/25
Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 2 S+1 2 110 45/25
Enrico Ponzio - Hans Bergman Katarina Befrits - Göran Hartzell 2 S+1 2 110 45/25
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Per Laving - Benny Holm 2 Ö-2 E 100 23/47
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Sidney Hage - Bengt Wärn 2 Ö-2 E 100 23/47
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 2 Ö-2 E 100 23/47
Kerstin Strandberg - Lennart Skargren Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 1 Ö-2 E 100 23/47
Olle Fahlén - Lena Fahlén Tomas Clason - Roger Boström 2 Ö-2 E 100 23/47
Lars Andersson - Bengt Orre Annette Lindberg - Birgit Franklin 2 Ö-2 7 100 23/47
Margret Edström - Annika Magnusson John Dryden - Anders Ohlsson 2 Ö-2 E 100 23/47
Ola Weinberg - Anders Björkman Bengt Lauthers - Hans Jitelius 3 V-2 7 100 23/47
Sten Rundin - Eva Belfrage Barbro Folke - Monica Schött 2NT Ö-1 E 50 11/59
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 2 Ö-1 E 50 11/59
P-G Norlin - Lena Norlin Bengt Stahre - Lars Nilsson 2NT Ö-1 2 50 11/59
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V-1 7 50 11/59
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Monica Grangien - Åsa Albihn 1NT V= 4 -90 6/64
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 S-2 2 -200 3/67
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 3 S-2 2 -200 3/67
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Åke Falkunge - Peter Flodqvist 5D S-3 2 -800 0/70

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Nord giv
alla i zon
K7
Kkn3
K10842
kn62
5432
2
D753
K1087
ED8
E10987
kn9
ED3
kn1096
D654
E6
954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birger Bogstag - Rune Strand Sidney Hage - Bengt Wärn 3 V-2 6 200 70/0
Annette Lindberg - Birgit Franklin Staffan Troell - Clary Sundblad 1NT N+3 7 180 68/2
Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson Börje Karlsson - Dick Didriksson 3 Ö-1 E 100 61/9
Tomas Clason - Roger Boström Caroline Freund - Gabriella Männik 3 V-1 Kn 100 61/9
Bo Haglund - Bo Andersson Lars Andersson - Bengt Orre 3NT V-1 4 100 61/9
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Åke Jeverud - Florence Bodin 3NT V-1 4 100 61/9
Bengt Lauthers - Hans Jitelius Margret Edström - Annika Magnusson 3NT Ö-1 Kn 100 61/9
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 2 Ö-1 E 100 61/9
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Marita Clausen - Karin Englund 1NT N= 3 90 52/18
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 2 N= D 90 52/18
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 1NT N= 10 90 52/18
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 1NT Ö= K -90 41/29
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Olle Fahlén - Lena Fahlén 1NT Ö= Kn -90 41/29
Karl Lindberg - Bill Nylind Sten Rundin - Eva Belfrage 1NT Ö= Kn -90 41/29
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Barbro Folke - Monica Schött 1NT Ö= Kn -90 41/29
P-G Norlin - Lena Norlin Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 1NT Ö= Kn -90 41/29
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ola Weinberg - Anders Björkman 1NT Ö= Kn -90 41/29
Monica Grangien - Åsa Albihn Katarina Befrits - Göran Hartzell 1NT Ö= Kn -90 41/29
Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy John Dryden - Anders Ohlsson 1NT Ö= E -90 41/29
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Barbro Larshagen - Tommy Falk 1NT S-1 2 -100 32/38
Eva Måre - Bengt Nilsson Birgitta Elding - Solveig Lewander 1 Ö+1 E -110 27/43
Christer Thunvik - Tore Georgsson Per Laving - Benny Holm 2 V= 3 -110 27/43
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 2 Ö= E -110 27/43
Mårten Hilding - Klas Änggård Anders Oldinger - Curt Wallin 1 Ö+1 Kn -110 27/43
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Lil Danielsson - Inger Fransson 1NT Ö+1 Kn -120 16/54
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 1NT Ö+1 6 -120 16/54
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 1NT Ö+1 Kn -120 16/54
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Nils Ahlén - Kjell Eriksson 1NT Ö+1 5 -120 16/54
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 1NT Ö+1 Kn -120 16/54
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Åke Falkunge - Peter Flodqvist 2NT Ö= 4 -120 16/54
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Bengt Stahre - Lars Nilsson 1NT Ö+1 Kn -120 16/54
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Christina Nygren - Viveca Järnland 1NT Ö+2 D -150 6/64
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1NT Ö+2 Kn -150 6/64
Eva Karam - Lena Eriksson Fred Norling - Bertil Wahlström 1NT Ö+2 Kn -150 6/64
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 1NT N-3 7 -300 1/69
Enrico Ponzio - Hans Bergman Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 2 N-3 9 -300 1/69

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Öst giv
ingen i zon
Dkn764
K10
Dkn93
93
EK2
43
EK1076
EK7
98
Dkn86
85
D10842
1053
E9752
42
kn65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Marita Clausen - Karin Englund 3NT V-2 6 100 70/0
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Christina Nygren - Viveca Järnland 3NT V-1 7 50 67/3
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 3NT V-1 7 50 67/3
Christer Thunvik - Tore Georgsson Per Laving - Benny Holm 1 V+2 D -110 63/7
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Lil Danielsson - Inger Fransson 3 V= 4 -110 63/7
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 1 V+3 9 -130 60/10
Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson Börje Karlsson - Dick Didriksson 2NT V+1 4 -150 57/13
Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy John Dryden - Anders Ohlsson 1NT V+2 6 -150 57/13
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 2NT V+2 6 -180 54/16
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 3D N-2 8 -300 51/19
P-G Norlin - Lena Norlin Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 3D N-2 Kn -300 51/19
Eva Måre - Bengt Nilsson Birgitta Elding - Solveig Lewander 3NT V= 7 -400 37/33
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT V= D -400 37/33
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Nils Ahlén - Kjell Eriksson 3NT V= 4 -400 37/33
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT Ö= 5 -400 37/33
Karl Lindberg - Bill Nylind Sten Rundin - Eva Belfrage 3NT V= 7 -400 37/33
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 3NT V= 4 -400 37/33
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Barbro Folke - Monica Schött 3NT V= D -400 37/33
Bo Haglund - Bo Andersson Lars Andersson - Bengt Orre 3NT V= D -400 37/33
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Åke Jeverud - Florence Bodin 3NT V= D -400 37/33
Annette Lindberg - Birgit Franklin Staffan Troell - Clary Sundblad 3NT V= D -400 37/33
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Bengt Stahre - Lars Nilsson 3NT V= 7 -400 37/33
Monica Grangien - Åsa Albihn Katarina Befrits - Göran Hartzell 3NT V= 6 -400 37/33
Birger Bogstag - Rune Strand Sidney Hage - Bengt Wärn 3NT V+1 D -430 23/47
Bengt Lauthers - Hans Jitelius Margret Edström - Annika Magnusson 3NT V+1 4 -430 23/47
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Barbro Larshagen - Tommy Falk 3NT V+2 4 -460 12/58
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT V+2 D -460 12/58
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 3NT V+2 K -460 12/58
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3NT V+2 4 -460 12/58
Eva Karam - Lena Eriksson Fred Norling - Bertil Wahlström 3NT V+2 5 -460 12/58
Mårten Hilding - Klas Änggård Anders Oldinger - Curt Wallin 3NT Ö+2 2 -460 12/58
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT V+2 D -460 12/58
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ola Weinberg - Anders Björkman 3NT V+2 6 -460 12/58
Enrico Ponzio - Hans Bergman Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 3NT V+2 D -460 12/58
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 3NT V+3 4 -490 1/69
Tomas Clason - Roger Boström Caroline Freund - Gabriella Männik 3NT V+3 D -490 1/69

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Syd giv
N-S i zon
kn7
5
832
E1098642
E2
98643
D1097
K7
D9
Dkn72
Ekn654
Dkn
K1086543
EK10
K
53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Thunvik - Tore Georgsson Per Laving - Benny Holm 3D S+1 8 930 70/0
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 4D S= K 790 67/3
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ola Weinberg - Anders Björkman 4D S= 9 790 67/3
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Barbro Larshagen - Tommy Falk 4 S= 7 620 60/10
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 S= D 620 60/10
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 4 S= 9 620 60/10
Monica Grangien - Åsa Albihn Katarina Befrits - Göran Hartzell 4 S= 9 620 60/10
Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy John Dryden - Anders Ohlsson 4 S= 10 620 60/10
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Lil Danielsson - Inger Fransson 3 S+2 D 200 52/18
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 S+2 7 200 52/18
Bengt Lauthers - Hans Jitelius Margret Edström - Annika Magnusson 2 S+3 8 200 52/18
Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson Börje Karlsson - Dick Didriksson 3 S+1 7 170 41/29
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Marita Clausen - Karin Englund 3 S+1 D 170 41/29
Eva Karam - Lena Eriksson Fred Norling - Bertil Wahlström 3 S+1 D 170 41/29
Karl Lindberg - Bill Nylind Sten Rundin - Eva Belfrage 3 S+1 9 170 41/29
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 3 S+1 9 170 41/29
Annette Lindberg - Birgit Franklin Staffan Troell - Clary Sundblad 3 S+1 9 170 41/29
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 S+1 7 170 41/29
Enrico Ponzio - Hans Bergman Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 3 S+1 9 170 41/29
Tomas Clason - Roger Boström Caroline Freund - Gabriella Männik 4 Ö-3 E 150 31/39
Bo Haglund - Bo Andersson Lars Andersson - Bengt Orre 4 V-3 Kn 150 31/39
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Nils Ahlén - Kjell Eriksson 3 S= D 140 26/44
Mårten Hilding - Klas Änggård Anders Oldinger - Curt Wallin 1 S+2 9 140 26/44
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 3 S= 7 140 26/44
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Barbro Folke - Monica Schött 3 N= D 110 22/48
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 3 V-2 Kn 100 17/53
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 3 V-2 Kn 100 17/53
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3 V-2 Kn 100 17/53
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Åke Jeverud - Florence Bodin 3 V-2 E 100 17/53
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 V-1 E 50 12/58
Eva Måre - Bengt Nilsson Birgitta Elding - Solveig Lewander 4 S-1 9 -100 8/62
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Christina Nygren - Viveca Järnland 4 S-1 9 -100 8/62
Birger Bogstag - Rune Strand Sidney Hage - Bengt Wärn 4 S-1 7 -100 8/62
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 3 Ö= E -110 4/66
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Bengt Stahre - Lars Nilsson 3 Ö+1 E -130 2/68
P-G Norlin - Lena Norlin Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 5 S-2 9 -200 0/70

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Väst giv
Ö-V i zon
6
KD43
D1064
K743
E42
Ekn105
EK5
1085
10873
987
kn973
62
KDkn95
62
82
EDkn9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3 V-4 6 400 70/0
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Anders Oldinger - Curt Wallin 1NT V-2 D 200 66/4
Mårten Hilding - Klas Änggård Eva Karam - Lena Eriksson 1NT V-2 4 200 66/4
Katarina Befrits - Göran Hartzell Ola Weinberg - Anders Björkman 3 V-2 6 200 66/4
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 2 S+2 6 170 62/8
Fred Norling - Bertil Wahlström Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 2 S+1 E 140 58/12
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 2 S+1 E 140 58/12
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert John Dryden - Anders Ohlsson 2 N+1 E 140 58/12
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Caroline Freund - Gabriella Männik 3 S+1 E 130 53/17
Staffan Troell - Clary Sundblad P-G Norlin - Lena Norlin 3 S+1 E 130 53/17
Tomas Clason - Roger Boström Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2NT N= 9 120 49/21
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 2NT N= 3 120 49/21
Eva Måre - Bengt Nilsson Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 3 S= E 110 32/38
Per Laving - Benny Holm Birgitta Elding - Solveig Lewander 3 S= E 110 32/38
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Börje Karlsson - Dick Didriksson 2 S= E 110 32/38
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Christer Thunvik - Tore Georgsson 2 S= E 110 32/38
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2 S= 4 110 32/38
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Birger Bogstag - Rune Strand 2 S= E 110 32/38
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Sidney Hage - Bengt Wärn 2 S= E 110 32/38
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 2 S= E 110 32/38
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 3 S= E 110 32/38
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 S= E 110 32/38
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Barbro Folke - Monica Schött 2 S= E 110 32/38
Bo Haglund - Bo Andersson Annette Lindberg - Birgit Franklin 3 S= K 110 32/38
Bengt Stahre - Lars Nilsson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 S+1 E 110 32/38
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Lauthers - Hans Jitelius 2 S= E 110 32/38
Margret Edström - Annika Magnusson Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 2 N= K 110 32/38
Barbro Larshagen - Tommy Falk Lil Danielsson - Inger Fransson 1NT V-1 6 100 11/59
Marita Clausen - Karin Englund Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 1NT V-1 4 100 11/59
Charlotte Huldt - Margareta Belaieff Olle Fahlén - Lena Fahlén 1NT V-1 4 100 11/59
Åke Jeverud - Florence Bodin Lars Andersson - Bengt Orre 1NT V-1 4 100 11/59
Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 1NT V-1 4 100 11/59
Enrico Ponzio - Hans Bergman Monica Grangien - Åsa Albihn 1NT V-1 K 100 11/59
Christina Nygren - Viveca Järnland Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 2 S-1 E -50 2/68
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Karl Lindberg - Bill Nylind 3 S-1 E -50 2/68
Sten Rundin - Eva Belfrage Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 S-1 E -50 2/68

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Nord giv
ingen i zon
Ekn53
E4
EK4
ED108
K109
K53
1065
9654
74
D8762
D873
Kkn
D862
kn109
kn92
732

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marita Clausen - Karin Englund Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 4 N+1 7 450 70/0
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Anders Oldinger - Curt Wallin 3NT N+1 7 430 68/2
Per Laving - Benny Holm Birgitta Elding - Solveig Lewander 4 N= 2 420 61/9
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Caroline Freund - Gabriella Männik 4 S= 9 420 61/9
Fred Norling - Bertil Wahlström Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 4 N= 7 420 61/9
Mårten Hilding - Klas Änggård Eva Karam - Lena Eriksson 4 N= 6 420 61/9
Åke Jeverud - Florence Bodin Lars Andersson - Bengt Orre 4 N= 7 420 61/9
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4 N= 2 420 61/9
Barbro Larshagen - Tommy Falk Lil Danielsson - Inger Fransson 3NT N= 6 400 51/19
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3NT N= 6 400 51/19
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3NT N= 2 400 51/19
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 3NT N= 3 400 51/19
Bo Haglund - Bo Andersson Annette Lindberg - Birgit Franklin 3 N= 2 140 46/24
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Birger Bogstag - Rune Strand 2NT N= 2 120 44/26
Eva Måre - Bengt Nilsson Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 3NT S-1 7 -50 26/44
Christina Nygren - Viveca Järnland Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 3NT N-1 2 -50 26/44
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Börje Karlsson - Dick Didriksson 4 N-1 4 -50 26/44
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3NT N-1 6 -50 26/44
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 3NT N-1 2 -50 26/44
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Sidney Hage - Bengt Wärn 4 N-1 2 -50 26/44
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 3NT N-1 2 -50 26/44
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3NT N-1 2 -50 26/44
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Karl Lindberg - Bill Nylind 3NT N-1 7 -50 26/44
Sten Rundin - Eva Belfrage Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N-1 7 -50 26/44
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Barbro Folke - Monica Schött 4 N-1 7 -50 26/44
Staffan Troell - Clary Sundblad P-G Norlin - Lena Norlin 3NT N-1 2 -50 26/44
Katarina Befrits - Göran Hartzell Ola Weinberg - Anders Björkman 3NT N-1 2 -50 26/44
Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 2NT N-1 2 -50 26/44
Margret Edström - Annika Magnusson Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 3NT N-1 5 -50 26/44
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert John Dryden - Anders Ohlsson 4 S-1 6 -50 26/44
Enrico Ponzio - Hans Bergman Monica Grangien - Åsa Albihn 3NT N-1 6 -50 26/44
Tomas Clason - Roger Boström Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT N-2 2 -100 5/65
Charlotte Huldt - Margareta Belaieff Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT N-2 2 -100 5/65
Bengt Stahre - Lars Nilsson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT N-2 8 -100 5/65
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Lauthers - Hans Jitelius 3NT N-2 4 -100 5/65
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Christer Thunvik - Tore Georgsson 3NT N-3 6 -150 0/70

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Öst giv
N-S i zon
Kkn32
8764

Kkn832
4
3
EKD98
D109764
D876
Kkn52
kn64
E5
E1095
ED109
107532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Åke Falkunge - Peter Flodqvist 5RD V-5 2 2200 70/0
Barbro Larshagen - Tommy Falk Lil Danielsson - Inger Fransson 4D V-4 K 800 65/5
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Karl Lindberg - Bill Nylind 3D V-4 8 800 65/5
Fred Norling - Bertil Wahlström Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 6D Ö-4 E 800 65/5
Bengt Stahre - Lars Nilsson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 5D V-4 3 800 65/5
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Sidney Hage - Bengt Wärn 4D V-3 8 500 60/10
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Viviann Rosenlund - Kurt Höglund 3NTD Ö-2 5 300 58/12
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Birger Bogstag - Rune Strand 3NT Ö-5 2 250 56/14
Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli Anders Bodecker - Sigvard Carlefred 5 V-4 8 200 54/16
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 S+1 E 170 52/18
Per Laving - Benny Holm Birgitta Elding - Solveig Lewander 3 V-3 7 150 46/24
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Börje Karlsson - Dick Didriksson 4 V-3 4 150 46/24
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Caroline Freund - Gabriella Männik 3NT V-3 6 150 46/24
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3 V-3 8 150 46/24
Bo Haglund - Bo Andersson Annette Lindberg - Birgit Franklin 3NT Ö-3 5 150 46/24
Eva Måre - Bengt Nilsson Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 2NT Ö-2 7 100 28/42
Christina Nygren - Viveca Järnland Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 3 V-2 2 100 28/42
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Christer Thunvik - Tore Georgsson 3NT Ö-2 9 100 28/42
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing 4D V-1 6 100 28/42
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3 V-2 3 100 28/42
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 3NT Ö-2 2 100 28/42
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Anders Oldinger - Curt Wallin 3NT V-2 6 100 28/42
Sten Rundin - Eva Belfrage Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 V-2 2 100 28/42
Åke Jeverud - Florence Bodin Lars Andersson - Bengt Orre 3NT Ö-2 9 100 28/42
Staffan Troell - Clary Sundblad P-G Norlin - Lena Norlin 3NT V-2 6 100 28/42
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Lauthers - Hans Jitelius 3 V-2 2 100 28/42
Katarina Befrits - Göran Hartzell Ola Weinberg - Anders Björkman 3NT V-2 8 100 28/42
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert John Dryden - Anders Ohlsson 3NT Ö-2 2 100 28/42
Marita Clausen - Karin Englund Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 3NT Ö-1 5 50 13/57
Charlotte Huldt - Margareta Belaieff Olle Fahlén - Lena Fahlén 2NT Ö-1 2 50 13/57
Mårten Hilding - Klas Änggård Eva Karam - Lena Eriksson 4 N-1 E -100 10/60
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Barbro Folke - Monica Schött 2NT Ö= 9 -120 7/63
Enrico Ponzio - Hans Bergman Monica Grangien - Åsa Albihn 2NT Ö= 10 -120 7/63
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3NT V+1 8 -430 3/67
Margret Edström - Annika Magnusson Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 3NT Ö+1 7 -430 3/67
Tomas Clason - Roger Boström Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 5D S-2 E -500 0/70

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn104
Ekn64
K97
K8
E832
K
ED652
D62
D95
D9832
3
E753
76
1075
kn1084
kn1094

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Margret Edström - Annika Magnusson 2NT Ö-4 Kn 400 70/0
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Christina Nygren - Viveca Järnland 3NT V-3 4 300 68/2
Marita Clausen - Karin Englund Inger Nygård - Lottie Neunmüller 1NT Ö-2 Kn 200 63/7
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2NT Ö-2 Kn 200 63/7
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Sten Rundin - Eva Belfrage 2NT V-2 9 200 63/7
Viviann Rosenlund - Kurt Höglund Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 1NT Ö-2 3 200 63/7
Per Laving - Benny Holm Eva Måre - Bengt Nilsson 1NT N+2 8 150 56/14
Annette Lindberg - Birgit Franklin P-G Norlin - Lena Norlin 1NT N+2 2 150 56/14
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Staffan Troell - Clary Sundblad 1NT N+2 4 150 56/14
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 1NT N+1 3 120 49/21
Mårten Hilding - Klas Änggård Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 1NT N+1 8 120 49/21
Åke Jeverud - Florence Bodin Bo Haglund - Bo Andersson 1NT N+1 9 120 49/21
Bengt Lauthers - Hans Jitelius Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 1NT N+1 3 120 49/21
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 2NT V-1 Kn 100 40/30
Sidney Hage - Bengt Wärn Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 1NT V-1 Kn 100 40/30
Olle Fahlén - Lena Fahlén Caroline Freund - Gabriella Männik 2 V-1 7 100 40/30
Barbro Folke - Monica Schött Eva Karam - Lena Eriksson 2 V-1 7 100 40/30
Enrico Ponzio - Hans Bergman Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 2 Ö-1 Kn 100 40/30
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 1NT N-1 3 -50 33/37
Karl Lindberg - Bill Nylind Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 1NT N-1 2 -50 33/37
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Birger Bogstag - Rune Strand 1NT V= 4 -90 29/41
Katarina Befrits - Göran Hartzell Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V= 10 -90 29/41
Lil Danielsson - Inger Fransson Birgitta Elding - Solveig Lewander 1NT N-2 2 -100 24/46
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 1NT N-2 3 -100 24/46
John Dryden - Anders Ohlsson Monica Grangien - Åsa Albihn 1NT N-2 9 -100 24/46
Börje Karlsson - Dick Didriksson Christer Thunvik - Tore Georgsson 2 V= 4 -110 17/53
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Tomas Clason - Roger Boström 2 V= E -110 17/53
Anders Oldinger - Curt Wallin Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 2 Ö= 8 -110 17/53
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Ola Weinberg - Anders Björkman 2 Ö= 7 -110 17/53
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 2NT V= 10 -120 10/60
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 1NT V+1 4 -120 10/60
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Bengt Stahre - Lars Nilsson 1NT Ö+1 5 -120 10/60
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Barbro Larshagen - Tommy Falk 2 V+1 7 -140 4/66
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 V+1 8 -140 4/66
Fred Norling - Bertil Wahlström Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz 2 V+1 4 -140 4/66
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Lars Andersson - Bengt Orre 2 V+2 4 -170 0/70

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Väst giv
alla i zon
8765
KD1072
10
E54
ED104
E5
Kkn83
1093
Kkn2
864
652
kn872
93
kn93
ED974
KD6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Margret Edström - Annika Magnusson 4 N= 6 620 70/0
Fred Norling - Bertil Wahlström Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz 2 V-3 10 300 68/2
Marita Clausen - Karin Englund Inger Nygård - Lottie Neunmüller 1 V-2 8 200 61/9
Sidney Hage - Bengt Wärn Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 2 V-2 10 200 61/9
Åke Jeverud - Florence Bodin Bo Haglund - Bo Andersson 3 Ö-2 Kn 200 61/9
Viviann Rosenlund - Kurt Höglund Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 2 V-2 10 200 61/9
Annette Lindberg - Birgit Franklin P-G Norlin - Lena Norlin 2 V-2 10 200 61/9
John Dryden - Anders Ohlsson Monica Grangien - Åsa Albihn 2 V-2 10 200 61/9
Lil Danielsson - Inger Fransson Birgitta Elding - Solveig Lewander 3 N+1 K 170 50/20
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 N+1 2 170 50/20
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 2 N+2 2 170 50/20
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Staffan Troell - Clary Sundblad 3 N+1 3 170 50/20
Bengt Lauthers - Hans Jitelius Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 3 N+1 K 170 50/20
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Barbro Larshagen - Tommy Falk 2 N+1 7 140 33/37
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 1 N+2 7 140 33/37
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 N+1 2 140 33/37
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Tomas Clason - Roger Boström 2 N+1 K 140 33/37
Olle Fahlén - Lena Fahlén Caroline Freund - Gabriella Männik 3 N= K 140 33/37
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3 N= K 140 33/37
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 3 N= 2 140 33/37
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 3 N= 4 140 33/37
Barbro Folke - Monica Schött Eva Karam - Lena Eriksson 3 N= 2 140 33/37
Karl Lindberg - Bill Nylind Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 N= 6 140 33/37
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Sten Rundin - Eva Belfrage 2 N+1 K 140 33/37
Mårten Hilding - Klas Änggård Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 3 N= 2 140 33/37
Anders Oldinger - Curt Wallin Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 2 N= 2 110 19/51
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Ola Weinberg - Anders Björkman 2 N= 2 110 19/51
Per Laving - Benny Holm Eva Måre - Bengt Nilsson 1 V-1 7 100 12/58
Börje Karlsson - Dick Didriksson Christer Thunvik - Tore Georgsson 1NT Ö-1 7 100 12/58
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 1NT V-1 Kn 100 12/58
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Christina Nygren - Viveca Järnland 1 V-1 10 100 12/58
Katarina Befrits - Göran Hartzell Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1NT V-1 7 100 12/58
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Bengt Stahre - Lars Nilsson 1NT Ö= 4 -90 6/64
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Birger Bogstag - Rune Strand 3 N-1 4 -100 3/67
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Lars Andersson - Bengt Orre 4 N-1 6 -100 3/67
Enrico Ponzio - Hans Bergman Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 4 N-2 6 -200 0/70

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Nord giv
N-S i zon
kn109
K1072
kn6532
3
3
854
KD98
kn8654
KD8765
3
E4
K1072
E42
EDkn96
107
ED9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Laving - Benny Holm Eva Måre - Bengt Nilsson 4 N= K 620 68/2
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 S= 3 620 68/2
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Sten Rundin - Eva Belfrage 4 S= 3 620 68/2
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Tomas Clason - Roger Boström 4D Ö-3 E 500 64/6
Enrico Ponzio - Hans Bergman Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 4D Ö-2 10 300 62/8
Börje Karlsson - Dick Didriksson Christer Thunvik - Tore Georgsson 3 N+1 K 170 56/14
Marc Bygdeman - Lars Nabseth Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 S+2 3 170 56/14
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3 S+1 K 170 56/14
Åke Jeverud - Florence Bodin Bo Haglund - Bo Andersson 3 S+1 3 170 56/14
Katarina Befrits - Göran Hartzell Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 S+1 3 170 56/14
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 3 S= 3 140 47/23
Marita Clausen - Karin Englund Inger Nygård - Lottie Neunmüller 3 S= 3 140 47/23
Rickard Malmsjö - Anders Walldov Bengt Stahre - Lars Nilsson 3 S= 3 140 47/23
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Margret Edström - Annika Magnusson 3 S= 3 140 47/23
Sidney Hage - Bengt Wärn Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3 Ö-2 10 100 39/31
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Birger Bogstag - Rune Strand 2 Ö-2 E 100 39/31
Anders Oldinger - Curt Wallin Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 3 Ö-2 7 100 39/31
Barbro Folke - Monica Schött Eva Karam - Lena Eriksson 2 Ö-2 10 100 39/31
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Christina Nygren - Viveca Järnland 2 Ö-1 Kn 50 26/44
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 2 Ö-1 10 50 26/44
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt 2 Ö-1 10 50 26/44
Fred Norling - Bertil Wahlström Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz 4 Ö-1 E 50 26/44
Karl Lindberg - Bill Nylind Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 Ö-1 E 50 26/44
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Lars Andersson - Bengt Orre 3 Ö-1 E 50 26/44
Annette Lindberg - Birgit Franklin P-G Norlin - Lena Norlin 3 Ö-1 E 50 26/44
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Ola Weinberg - Anders Björkman 2 Ö-1 10 50 26/44
Bengt Lauthers - Hans Jitelius Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 2 V-1 10 50 26/44
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Barbro Larshagen - Tommy Falk 4 S-1 3 -100 12/58
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 4 S-1 3 -100 12/58
Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 4 N-1 K -100 12/58
Viviann Rosenlund - Kurt Höglund Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4 S-1 3 -100 12/58
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Staffan Troell - Clary Sundblad 4 N-1 K -100 12/58
Lil Danielsson - Inger Fransson Birgitta Elding - Solveig Lewander 2 Ö= 9 -110 3/67
Olle Fahlén - Lena Fahlén Caroline Freund - Gabriella Männik 2 Ö= 7 -110 3/67
Mårten Hilding - Klas Änggård Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 2 Ö= 10 -110 3/67
John Dryden - Anders Ohlsson Monica Grangien - Åsa Albihn 2 Ö= 2 -110 3/67

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn6
E84
kn94
D964
E92
Kkn107
KD107
Ekn
K1043
6532
E
10753
875
D9
86532
K82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Caroline Freund - Gabriella Männik 4 V-1 6 100 69/1
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Lars Andersson - Bengt Orre 4 Ö-1 8 100 69/1
Christer Thunvik - Tore Georgsson Birgitta Elding - Solveig Lewander 1NT V+2 4 -150 65/5
Börje Karlsson - Dick Didriksson Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 1NT V+2 4 -150 65/5
Sten Rundin - Eva Belfrage Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 2 V+2 D -170 61/9
Margret Edström - Annika Magnusson Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 2 V+2 9 -170 61/9
Christina Nygren - Viveca Järnland Barbro Larshagen - Tommy Falk 2NT V+2 4 -180 54/16
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 1NT V+3 Kn -180 54/16
Tomas Clason - Roger Boström Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 2NT Ö+2 6 -180 54/16
Staffan Troell - Clary Sundblad Bengt Stahre - Lars Nilsson 1NT V+3 6 -180 54/16
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 1NT V+3 4 -180 54/16
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 3 V+2 D -200 46/24
Anders Oldinger - Curt Wallin Fred Norling - Bertil Wahlström 2 V+3 6 -200 46/24
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Åke Jeverud - Florence Bodin 3 Ö+2 8 -200 46/24
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Karl Lindberg - Bill Nylind 1NT V+4 4 -210 42/28
John Dryden - Anders Ohlsson Enrico Ponzio - Hans Bergman 3NT V= D -600 40/30
Eva Måre - Bengt Nilsson Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 4 Ö= 2 -620 36/34
Barbro Folke - Monica Schött Mårten Hilding - Klas Änggård 4 V= D -620 36/34
Bo Haglund - Bo Andersson P-G Norlin - Lena Norlin 4 V= 4 -620 36/34
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Birger Bogstag - Rune Strand 3NT Ö+1 6 -630 31/39
Sidney Hage - Bengt Wärn Marc Bygdeman - Lars Nabseth 3NT V+1 4 -630 31/39
Lil Danielsson - Inger Fransson Per Laving - Benny Holm 4 V+1 6 -650 22/48
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 4 V+1 4 -650 22/48
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Marita Clausen - Karin Englund 4 V+1 6 -650 22/48
Olle Fahlén - Lena Fahlén Nils Ahlén - Kjell Eriksson 4 V+1 6 -650 22/48
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 4 Ö+1 5 -650 22/48
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Katarina Befrits - Göran Hartzell 4 V+1 D -650 22/48
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Bengt Lauthers - Hans Jitelius 4 Ö+1 5 -650 22/48
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 3NT V+2 D -660 12/58
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT V+2 4 -660 12/58
Eva Karam - Lena Eriksson Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 3NT Ö+2 8 -660 12/58
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 V+2 D -680 5/65
Viviann Rosenlund - Kurt Höglund Rickard Malmsjö - Anders Walldov 4 V+2 D -680 5/65
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Annette Lindberg - Birgit Franklin 4 V+2 6 -680 5/65
Monica Grangien - Åsa Albihn Ola Weinberg - Anders Björkman 4 V+2 D -680 5/65
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT V+3 6 -690 0/70

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Syd giv
alla i zon
8732
4
E542
kn762
D
D872
1063
EK854
EK106
EKkn1095
98
9
kn954
63
KDkn7
D103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Birger Bogstag - Rune Strand 6 Ö-1 K 100 66/4
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 6 Ö-1 K 100 66/4
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 6 Ö-1 K 100 66/4
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Lars Andersson - Bengt Orre 6 Ö-1 K 100 66/4
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Katarina Befrits - Göran Hartzell 6 Ö-1 K 100 66/4
Eva Måre - Bengt Nilsson Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 4 Ö+1 K -650 31/39
Lil Danielsson - Inger Fransson Per Laving - Benny Holm 4 Ö+1 7 -650 31/39
Christer Thunvik - Tore Georgsson Birgitta Elding - Solveig Lewander 4 Ö+1 K -650 31/39
Börje Karlsson - Dick Didriksson Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 4 Ö+1 K -650 31/39
Christina Nygren - Viveca Järnland Barbro Larshagen - Tommy Falk 4 Ö+1 K -650 31/39
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 4 Ö+1 K -650 31/39
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Marita Clausen - Karin Englund 5 Ö= K -650 31/39
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 4 Ö+1 K -650 31/39
Sidney Hage - Bengt Wärn Marc Bygdeman - Lars Nabseth 4 Ö+1 K -650 31/39
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 4 Ö+1 K -650 31/39
Tomas Clason - Roger Boström Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 Ö+1 K -650 31/39
Olle Fahlén - Lena Fahlén Nils Ahlén - Kjell Eriksson 5 Ö= K -650 31/39
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Caroline Freund - Gabriella Männik 5 Ö= K -650 31/39
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 4 Ö+1 K -650 31/39
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 4 Ö+1 K -650 31/39
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 Ö+1 K -650 31/39
Anders Oldinger - Curt Wallin Fred Norling - Bertil Wahlström 4 Ö+1 K -650 31/39
Eva Karam - Lena Eriksson Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 5 Ö= K -650 31/39
Barbro Folke - Monica Schött Mårten Hilding - Klas Änggård 4 Ö+1 K -650 31/39
Sten Rundin - Eva Belfrage Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 Ö+1 K -650 31/39
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Karl Lindberg - Bill Nylind 4 Ö+1 Kn -650 31/39
Bo Haglund - Bo Andersson P-G Norlin - Lena Norlin 4 Ö+1 K -650 31/39
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Åke Jeverud - Florence Bodin 4 Ö+1 K -650 31/39
Viviann Rosenlund - Kurt Höglund Rickard Malmsjö - Anders Walldov 5 Ö= K -650 31/39
Staffan Troell - Clary Sundblad Bengt Stahre - Lars Nilsson 4 Ö+1 K -650 31/39
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Annette Lindberg - Birgit Franklin 4 Ö+1 K -650 31/39
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 4 Ö+1 D -650 31/39
Monica Grangien - Åsa Albihn Ola Weinberg - Anders Björkman 4 Ö+1 K -650 31/39
Margret Edström - Annika Magnusson Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 4 Ö+1 K -650 31/39
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Bengt Lauthers - Hans Jitelius 4 Ö+1 K -650 31/39
John Dryden - Anders Ohlsson Enrico Ponzio - Hans Bergman 5 Ö+1 K -680 0/70

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.03

Väst giv
ingen i zon
85
KD654
kn72
D92
D1073
107
ED4
Ekn63
Kkn
E832
K85
K1087
E9642
kn9
10963
54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Fahlén - Lena Fahlén Nils Ahlén - Kjell Eriksson 4 V-2 K 100 70/0
Tomas Clason - Roger Boström Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 3 V+1 8 -130 67/3
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Karl Lindberg - Bill Nylind 2 V+2 K -130 67/3
Margret Edström - Annika Magnusson Bengt Gustafsson - Elsie Zinelli 2NT Ö+3 2 -210 64/6
Christer Thunvik - Tore Georgsson Birgitta Elding - Solveig Lewander 3NT Ö= 10 -400 58/12
Rolf Häggström - Bertil E Olsson Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 3NT Ö= 9 -400 58/12
Anders Oldinger - Curt Wallin Fred Norling - Bertil Wahlström 3NT V= 4 -400 58/12
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Lars Andersson - Bengt Orre 3NT Ö= 4 -400 58/12
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ellis Wohlner - Birgitta Noorzoy 3NT Ö= 9 -400 58/12
Eva Måre - Bengt Nilsson Tore Stormo - (Tha) Jan Johansson 3NT Ö+1 4 -430 39/31
Börje Karlsson - Dick Didriksson Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3NT V+1 K -430 39/31
Christina Nygren - Viveca Järnland Barbro Larshagen - Tommy Falk 3NT Ö+1 2 -430 39/31
Inger Nygård - Lottie Neunmüller Birger Bogstag - Rune Strand 3NT V+1 K -430 39/31
Sidney Hage - Bengt Wärn Marc Bygdeman - Lars Nabseth 3NT V+1 5 -430 39/31
Nina Nyblaeus - Kerstin Gråberg Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3NT V+1 8 -430 39/31
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Caroline Freund - Gabriella Männik 3NT Ö+1 2 -430 39/31
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Staffan Bredberg - Lars-Erik Edlund 3NT Ö+1 2 -430 39/31
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT Ö+1 4 -430 39/31
Staffan Tellenbach - Torsten Ragnartz Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT Ö+1 Kn -430 39/31
Barbro Folke - Monica Schött Mårten Hilding - Klas Änggård 3NT Ö+1 10 -430 39/31
Bo Haglund - Bo Andersson P-G Norlin - Lena Norlin 3NT V+1 8 -430 39/31
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Annette Lindberg - Birgit Franklin 3NT Ö+1 6 -430 39/31
Anders Bodecker - Sigvard Carlefred Katarina Befrits - Göran Hartzell 3NT V+1 4 -430 39/31
Lil Danielsson - Inger Fransson Per Laving - Benny Holm 3NT Ö+2 6 -460 12/58
Mari-Anne Elsasdotter - Erling Ribbing Marita Clausen - Karin Englund 3NT Ö+2 4 -460 12/58
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Kerstin Strandberg - Lennart Skargren 3NT Ö+2 Kn -460 12/58
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT Ö+2 10 -460 12/58
Tomoko Hansen - Bengt Jensfelt Charlotte Huldt - Margareta Belaieff 3NT Ö+2 6 -460 12/58
Eva Karam - Lena Eriksson Lars Ekenlöv - Lars-Bertil Löfström 3NT Ö+2 4 -460 12/58
Sten Rundin - Eva Belfrage Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 3NT Ö+2 2 -460 12/58
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Åke Jeverud - Florence Bodin 3NT Ö+2 Kn -460 12/58
Viviann Rosenlund - Kurt Höglund Rickard Malmsjö - Anders Walldov 3NT V+2 K -460 12/58
Staffan Troell - Clary Sundblad Bengt Stahre - Lars Nilsson 3NT Ö+2 6 -460 12/58
Monica Grangien - Åsa Albihn Ola Weinberg - Anders Björkman 3NT V+2 5 -460 12/58
John Dryden - Anders Ohlsson Enrico Ponzio - Hans Bergman 3NT Ö+2 2 -460 12/58
Teddie af Burén - Gunilla Engelbert Bengt Lauthers - Hans Jitelius 3NT Ö+2 Kn -460 12/58