Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » ligan 2:2 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

ligan 2:2

IMP över fältet, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 12.

Privatprotokoll för Kent Hermansson - Lars Becklén

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 24, Nils Lindblad - Louise Grandinsson
134 N= 620 34 % 34 0.0%KKn9ED83Kn52KD8 E10765E983EKn92
143NT S+1 430 110 % 144 0.0%K8742E52K10843 Kn95KKn10KD103DKn2
154D V-1 100 14 % 158 0.0%4324E102EDKn732 KKn96K1059K10865
164 S+1 450 3 % 161 0.0%1062Kn862E10ED96 EKDKn74K93DKn54
173NT N+2 460 32 % 193 0.0%K86DKn94ED8DKn4 E1092E3KKn54K87
182 N+1 140 36 % 229 0.0%Kn62EK10964103E8 K785KKn54210543
194 V+1 -650 -34 % 195 0.0%94E54K9397642 KKnKn102DKn852D103
204D N-2 -500 -63 % 132 0.0%DKn10642973D1073 KEK852ED87554
216 N= 1430 17 % 149 0.0%KDE10932EDKn8E5 E1032KDKn57Kn1086
225 Ö+1 -620 -121 % 28 0.0%Kn43E1073865D65 ED976K9523873
234 V= -620 -100 % -72 0.0%9410953DKn9ED105 D10KD84107652K7
243NT S+2 460 50 % -22 0.0%E1092EK3D75KD3 DKn510985K9EKn86

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Nord giv
alla i zon
Kkn9
ED83
kn52
KD8
752
kn92
K107
7653
D108643
K4
D64
104
E
10765
E983
Ekn92

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N101011710
S101011710
Ö33263
V33263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 3NT N+2 6 660 46/-46
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 N+1 10 650 46/-46
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N+1 4 650 46/-46
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 4 N= 10 620 34/-34
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 4 N= 4 620 34/-34
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 4 N= 4 620 34/-34
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4 N= 4 620 34/-34
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 N= 9 620 34/-34
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 3NT N= 10 600 25/-25
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-1 8 -100 -111/111
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 5 N-1 8 -100 -111/111
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 6 N-1 3 -100 -111/111

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Öst giv
ingen i zon
K8742

E52
K10843
ED103
E982
kn964
7
6
D76543
87
E965
kn95
Kkn10
KD103
Dkn2

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N97399
S97399
Ö45944
V45944
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT S+1 2 430 110/-110
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 1NT S+3 8 180 57/-57
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 4 Ö-1 K 50 20/-20
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 4 N-1 6 -50 -10/10
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 4 S-1 7 -50 -10/10
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 4 N-1 4 -50 -10/10
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 4 N-1 6 -50 -10/10
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-1 4 -50 -10/10
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-2 7 -100 -30/30
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 N-2 7 -100 -30/30
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 4D N-1 6 -100 -30/30
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 3 V+1 2 -170 -47/47

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Syd giv
N-S i zon
432
4
E102
EDkn732
E1075
EDkn63
K43
9
D8
9872
Dkn8765
4
Kkn96
K105
9
K10865

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N103477
S103488
Ö310955
V310955
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 5 S= E 600 123/-123
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 5 V-3 E 150 28/-28
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4 N= 5 130 19/-19
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4D V-1 2 100 14/-14
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V-1 E 50 -4/4
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 4 V-1 2 50 -4/4
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 4 V-1 2 50 -4/4
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 4 V-1 E 50 -4/4
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 V-1 E 50 -4/4
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 4 V-1 4 50 -4/4
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 5 N-1 7 -100 -45/45
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= E -420 -115/115

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Väst giv
Ö-V i zon
1062
kn862
E10
ED96
53
E10
kn975432
102
98
D754
K86
K873
EKDkn74
K93
D
kn54

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1059108
S1059108
Ö38433
V38433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 4 S+1 E 450 3/-3
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 4 S+1 E 450 3/-3
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 4 S+1 E 450 3/-3
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 4 S+1 4 450 3/-3
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 4 S+1 E 450 3/-3
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 S+1 E 450 3/-3
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+1 E 450 3/-3
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4 S+1 E 450 3/-3
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 S+1 7 450 3/-3
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= 3 420 -9/9
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 4 S= E 420 -9/9
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S= E 420 -9/9

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Nord giv
ingen i zon
K86
Dkn94
ED8
Dkn4
3
K8752
973
E1093
Dkn754
106
1062
652
E1092
E3
Kkn54
K87

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N1011101011
S1011101011
Ö32332
V32332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 5NT N+1 5 490 41/-41
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 3NT N+3 D 490 41/-41
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 3NT N+2 2 460 32/-32
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 3NT N+2 3 460 32/-32
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N+2 7 460 32/-32
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 3NT N+2 7 460 32/-32
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N+2 4 460 32/-32
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3NT N+2 4 460 32/-32
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT N+2 10 460 32/-32
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 6NT N-1 10 -50 -94/94
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6NT N-2 D -100 -99/99
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 6 N-3 10 -150 -113/113

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Öst giv
N-S i zon
kn62
EK10964
103
E8
ED104
D2
E87
Kkn72
9853
kn73
D96
D96
K7
85
Kkn542
10543

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N57856
S56856
Ö86587
V86587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 2 N+1 5 140 36/-36
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 2 N+1 9 140 36/-36
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 N+1 6 140 36/-36
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N= 3 110 28/-28
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 2 N= 9 110 28/-28
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT Ö-2 8 100 24/-24
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 1NT V-1 E 50 5/-5
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 2 N-1 3 -100 -37/37
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 2 Ö= 8 -110 -39/39
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 2 Ö= 8 -110 -39/39
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö= 8 -110 -39/39
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 2 V= E -110 -39/39

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Syd giv
Ö-V i zon
94
E54
K93
97642
ED872
87
E64
EKkn
10653
KD963
107
85
Kkn
kn102
Dkn852
D103

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N45111
S45111
Ö88111110
V88111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 2 V+1 9 -140 96/-96
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 2 Ö+3 3 -200 80/-80
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 3 V+3 2 -230 73/-73
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 V+4 9 -230 73/-73
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 4 V+1 6 -650 -34/34
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 4 V+1 K -650 -34/34
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 V+1 7 -650 -34/34
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+2 2 -680 -44/44
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 4 V+2 6 -680 -44/44
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 4 V+2 4 -680 -44/44
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+2 7 -680 -44/44
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4 V+2 9 -680 -44/44

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Väst giv
alla i zon
Dkn10642
97
3
D1073

106
K109642
Ekn986
E98753
Dkn43
kn
K2
K
EK852
ED875
54

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N65677
S65777
Ö78656
V78656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 3D Ö-2 E 500 127/-127
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-3 E 300 96/-96
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 4 V-3 9 300 96/-96
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 2 Ö-2 E 200 75/-75
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 3 S-1 E -100 15/-15
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-1 Kn -100 15/-15
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4 S-2 9 -200 -6/6
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 4 N-3 Kn -300 -27/27
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4D N-2 3 -500 -63/63
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4D N-2 Kn -500 -63/63
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 4D N-3 Kn -800 -114/114
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 4D S-4 E -1100 -151/151

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Nord giv
N-S i zon
KD
E10932
EDkn8
E5
98764
74
K1096
92
kn5
86
5432
KD743
E1032
KDkn5
7
kn1086

Optimalt kontrakt: 7 N= 2210
 NT
N1010131112
S1010131112
Ö33021
V33021
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6 N+1 K 1460 29/-29
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 6 N+1 Kn 1460 29/-29
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 6 N+1 6 1460 29/-29
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 6 N+1 6 1460 29/-29
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6 N+1 3 1460 29/-29
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 N+1 K 1460 29/-29
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 6 N+1 3 1460 29/-29
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 6 N= K 1430 17/-17
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 6 N= K 1430 17/-17
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 6 N= 8 1430 17/-17
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 5 N+2 D 710 -127/127
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 N+3 5 710 -127/127

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Öst giv
Ö-V i zon
kn43
E1073
865
D65
85
D8
K94
Ekn10942
K102
kn64
EDkn1072
K
ED976
K952
3
873

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N52985
S52985
Ö89458
V79446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 5 Ö-1 E 100 51/-51
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 4NT Ö-1 E 100 51/-51
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 5 Ö-1 5 100 51/-51
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 5 Ö-1 5 100 51/-51
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-1 4 -50 8/-8
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 3 Ö= 2 -110 -6/6
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö= 5 -110 -6/6
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 4 Ö= 3 -130 -17/17
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 Ö+1 9 -130 -17/17
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 4 Ö= E -130 -17/17
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 4 Ö+2 E -170 -28/28
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 5 Ö+1 E -620 -121/121

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Syd giv
alla i zon
94
10953
Dkn9
ED105
EKkn876
E62
K8
kn6
532
kn7
E43
98432
D10
KD84
107652
K7

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N57734
S57734
Ö766109
V766109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+1 D -140 29/-29
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 1 V+3 D -170 19/-19
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 1 V+3 D -170 19/-19
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 2 V+2 D -170 19/-19
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 2 V+2 D -170 19/-19
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 1 V+3 D -170 19/-19
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 V+2 D -170 19/-19
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 1 V+3 D -170 19/-19
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 1 V+3 9 -170 19/-19
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 2 V+2 10 -170 19/-19
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= D -620 -100/100
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 V= D -620 -100/100

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.07

Väst giv
ingen i zon
E1092
EK3
D75
KD3
73
kn
Ekn108432
1072
K864
D7642
6
954
Dkn5
10985
K9
Ekn86

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N10691011
S10691011
Ö27432
V27432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Hansson - Lone Stolt Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N+2 7 460 50/-50
Kent Hermansson - Lars Becklén Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT S+2 Kn 460 50/-50
Anders Nilsson - Thomas Bolin Lars-Åke Svensson - Jerker Persson 3NT N+1 6 430 40/-40
Roger Bergforsen - Susanne Levin Mona Berge - Margareta Malmhagen 3NT N+1 6 430 40/-40
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N+1 6 430 40/-40
Jan Ahlkvist - Sven Gerdtsson Alicia Carlsson - Jan Nilsson 4 S= E 420 39/-39
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4 N= 6 420 39/-39
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3D V-2 E 300 3/-3
Stig Unoson - Per Stahl Marek Drukier - Hanna Lewandowski 3D V-1 E 100 -49/49
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Göran Grönvall - Lotta Lundberg 4 S-1 7 -50 -84/84
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Mats Andersson - Bonnie Clementsson 4 S-1 E -50 -84/84
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulla Linse - Ildiko Lang 4 S-1 7 -50 -84/84