Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 hcp o partnergaranti max 54 par 2014-10-01 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 hcp o partnergaranti max 54 par 2014-10-01

Partävling, 24 bord, 47 par. Antal brickor: 24. Medel: 529.4.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 53, Einar Nilsson - Thore Lindström
11NT Ö+4 -210 26.0 59% 26 59.0%DKn932D642D964 E106532K7Kn10973
23 V+4 -190 34.0 77% 60 68.0%10862109810Kn10863 ED93Kn532Kn7694
Rond 2, som NS mot par 52, Ester Schneider - Mona Berge
36 S= 980 30.0 68% 90 68.0%KDKnEKKn10K10EK72 84D986532EKn65
44 V+2 -680 10.0 23% 100 56.8%4864K1076DKn1082 K8Kn75E9843K74
Rond 3, som NS mot par 51, Göran Olsson - Karin Eresund
51NT Ö+2 -150 31.0 70% 131 59.4%E83K6332DKn874 Kn7658742KKn754
64 V+1 -650 6.0 14% 137 51.8%E854KnKD86Kn1076 D1092D109929532
Rond 4, som ÖV mot par 50, Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg
73 N-2 200 31.0 70% 168 54.4%10KKn759764K1086 E87ED964103E32
84 V+1 450 31.0 70% 199 56.4%E8EKn10710963Kn75 543K9842ED8EK
Rond 5, som ÖV mot par 49, Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson
92NT S= -120 10.0 23% 209 52.7%95210952EKn8544 KKn106KD92KKn876
104 Ö-2 -200 7.0 16% 216 49.0%K1096EDKn10Kn107D5 D25432EK42EKn8
Rond 6, som NS mot par 48, Nina Nilsson - Jane Brändemar
115 V-2 100 36.0 82% 252 52.0%K6421054Kn64284 E9875E86D10532
124 S-1 -100 7.0 16% 259 49.0%ED10932EK4D432 7Kn1052KKn1072K65
Rond 7, som NS mot par 47, Bengt Rylander - Terezia Lagerman
134 V+2 -680 7.0 16% 266 46.5%1052854E953293 K8Kn10762KKn6Kn65
141NT V-1 50 31.0 70% 297 48.1%Kn10875EKn86KD72 64D73Kn1063KKn109
Rond 8, som NS mot par 46, Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson
15Pass 13.0 30% 310 46.9%82ED104Kn8432KKn D43K53EK910872
162NT Ö+1 -150 18.0 41% 328 46.6%10986EKKn3875D10 Kn4862KDKn93752
Rond 9, som NS mot par 45, Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson
173 Ö= -140 9.0 20% 337 45.0%86532Kn876EK83 Kn764EK974D752
183 N-1 -100 31.0 70% 368 46.4%D10964DKn6KnEKD8 EKn859542108976
Rond 10, som ÖV mot par 44, Håkan Myrhagen - Peter Moricz
196NT V-3 -300 3.0 7% 371 44.3%E107EK8E8742Kn9 KD92DKn4KKnE752
204D Ö-1 -200 2.0 5% 373 42.4%KD10872D73E87Kn Kn96452KD6K982
Rond 11, som NS mot par 43, Lars G Svensson - Greger Jonsson
212 N+1 140 24.0 55% 397 43.0%K43ED109475KKn9 D10K839864E863
222NT N= 120 18.0 41% 415 42.9%EKn375ED106E1085 K9642E108K4DKn6
Rond 12, som ÖV mot par 54, Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors
234 V-1 -100 10.0 23% 425 42.0%D876EKKn543D27 EK9428275Kn1095
244 N-2 100 30.0 68% 455 43.1%ED49K10832E954 2DKn85424DKn863

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Nord giv
ingen i zon

Dkn932
D642
D964
Dkn94
E65
85
kn872
K87
1084
EK3
EK105
E106532
K7
kn1097
3

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N48663
S48663
Ö95779
V95779
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Christina Leander Ester Schneider - Mona Berge 1NT N+2 6 150 44.0/0.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 3NT V-1 2 50 41.0/3.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mona Andersson - Birgitta Forsström 3NT Ö-1 6 50 41.0/3.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg 2 S-2 2 -100 36.0/8.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Göran Olsson - Karin Eresund 2 S-2 2 -100 36.0/8.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 2 S-2 2 -100 36.0/8.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S-3 5 -150 32.0/12.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Lars G Svensson - Greger Jonsson 1NT Ö+3 3 -180 29.0/15.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT Ö+2 6 -180 29.0/15.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Einar Nilsson - Thore Lindström 1NT Ö+4 5 -210 26.0/18.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö= Kn -400 17.0/27.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö= Kn -400 17.0/27.0
Christer Ekberg - Max Elander Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö= 5 -400 17.0/27.0
Stig Unoson - Monica Wester Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö= 6 -400 17.0/27.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT Ö= 6 -400 17.0/27.0
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3NT Ö= 5 -400 17.0/27.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö= 5 -400 17.0/27.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Håkan Myrhagen - Peter Moricz 3NT Ö= 6 -400 17.0/27.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+1 2 -430 5.0/39.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 5 -430 5.0/39.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT Ö+1 2 -430 5.0/39.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 3NT Ö+1 2 -430 5.0/39.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lars Jarming - Monica Lannerud 3NT Ö+2 6 -460 0.0/44.0
Marianne Andersson - Eva Landin     - -/23.8

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Öst giv
N-S i zon
10862
1098
10
kn10863
K74
E
KD542
EKD2
kn5
KD764
E983
75
ED93
kn532
kn76
94

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N30251
S30251
Ö101210812
V101210812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nancy Thern - Tommy Lööf Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 6 Ö-1 9 50 40.0/4.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Britt Lindberg - Åke Lindström 6NT V-1 6 50 40.0/4.0
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 6NT V-1 Kn 50 40.0/4.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6NT V-1 Kn 50 40.0/4.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6NT V-1 3 50 40.0/4.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Einar Nilsson - Thore Lindström 3 V+4 8 -190 34.0/10.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Lars G Svensson - Greger Jonsson 5 Ö= 9 -400 32.0/12.0
Christer Ekberg - Max Elander Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 Ö+1 E -420 27.0/17.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 V+1 10 -420 27.0/17.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 5 V+1 Kn -420 27.0/17.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Ester Schneider - Mona Berge 5 V+1 6 -420 27.0/17.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT V+1 Kn -430 21.0/23.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Göran Olsson - Karin Eresund 3NT V+1 3 -430 21.0/23.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V+2 Kn -460 11.0/33.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+2 3 -460 11.0/33.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5NT V= 8 -460 11.0/33.0
Stig Unoson - Monica Wester Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT V+2 Kn -460 11.0/33.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg 3NT Ö+2 9 -460 11.0/33.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT V+2 Kn -460 11.0/33.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Håkan Myrhagen - Peter Moricz 3NT V+2 6 -460 11.0/33.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mona Andersson - Birgitta Forsström 3NT V+2 6 -460 11.0/33.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lars Jarming - Monica Lannerud 6NT V= Kn -990 2.0/42.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 6NT V+1 10 -1020 0.0/44.0
Marianne Andersson - Eva Landin     - -/23.8

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Syd giv
Ö-V i zon
KDkn
EKkn10
K10
EK72
6532
7
D9542
D43
E1097
4
8763
kn1098
84
D986532
Ekn
65

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N10812812
S10812812
Ö34141
V34141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 6NT N= E 990 43.0/1.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Göran Olsson - Karin Eresund 6NT N= 8 990 43.0/1.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Marianne Andersson - Eva Landin 6 N= Kn 980 30.0/14.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 6 S= 2 980 30.0/14.0
Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin Christer Ekberg - Max Elander 6 S= 7 980 30.0/14.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 6 S= 7 980 30.0/14.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 6 S= 6 980 30.0/14.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ester Schneider - Mona Berge 6 S= 5 980 30.0/14.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 N= E 980 30.0/14.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Einar Nilsson - Thore Lindström 6 S= 7 980 30.0/14.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 6 S= 5 980 30.0/14.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 6 S= 5 980 30.0/14.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 6 S= 6 980 30.0/14.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S+2 2 480 12.0/32.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Jan Clementsson - Mats Andersson 5 S+1 6 480 12.0/32.0
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N+2 E 480 12.0/32.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gerd Lindström - Goldy Ramklint 4 S+2 7 480 12.0/32.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 S+2 6 480 12.0/32.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+2 6 480 12.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Jarming - Monica Lannerud 4 S+2 3 480 12.0/32.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Håkan Myrhagen - Peter Moricz 3NT N+2 Kn 460 4.0/40.0
Stig Unoson - Monica Wester Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N+4 4 230 2.0/42.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 7 N-1 E -50 0.0/44.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren     - -/29.2

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Väst giv
alla i zon
4
864
K1076
Dkn1082
ED10953
KD32
52
6
kn762
E109
Dkn
E953
K8
kn75
E9843
K74

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N76212
S76212
Ö5511118
V5511118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö= 4 -620 41.0/3.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 V= D -620 41.0/3.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Einar Nilsson - Thore Lindström 4 Ö= 3 -620 41.0/3.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Jarming - Monica Lannerud 4 V= 6 -620 41.0/3.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V+1 D -650 27.0/17.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 V+1 D -650 27.0/17.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britt Lindberg - Åke Lindström 5 V= 2 -650 27.0/17.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Jan Clementsson - Mats Andersson 4 V+1 D -650 27.0/17.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 V+1 6 -650 27.0/17.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gerd Lindström - Goldy Ramklint 4 Ö+1 4 -650 27.0/17.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 D -650 27.0/17.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Göran Olsson - Karin Eresund 4 V+1 D -650 27.0/17.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 4 V+1 D -650 27.0/17.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V+1 D -650 27.0/17.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Marianne Andersson - Eva Landin 4 V+2 D -680 10.0/34.0
Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin Christer Ekberg - Max Elander 4 V+2 D -680 10.0/34.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 V+2 4 -680 10.0/34.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ester Schneider - Mona Berge 4 V+2 D -680 10.0/34.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+2 D -680 10.0/34.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V+2 D -680 10.0/34.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 V+2 8 -680 10.0/34.0
Stig Unoson - Monica Wester Rolf Bergström - Christer Löfgren 5D S-4 E -1100 2.0/42.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 6 V= D -1430 0.0/44.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren     - -/29.2

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Nord giv
N-S i zon
E83
K63
32
Dkn874
KD1092
105
D6
E962
4
EDkn9
E1098
K1053
kn765
8742
Kkn754

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N34333
S24333
Ö109101010
V109101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Einar Nilsson - Thore Lindström 5D Ö-2 4 300 44.0/0.0
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3NT Ö-1 5 50 40.0/4.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 3 V-1 2 50 40.0/4.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V-1 3 50 40.0/4.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Monica Wester 2 Ö= 5 -90 36.0/8.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT V+1 7 -120 34.0/10.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Olsson - Karin Eresund 1NT Ö+2 5 -150 31.0/13.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 2NT Ö+1 7 -150 31.0/13.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2NT V+2 8 -180 27.0/17.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2NT V+2 4 -180 27.0/17.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+3 D -200 24.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö= 4 -400 21.0/23.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ester Schneider - Mona Berge 3NT Ö= 4 -400 21.0/23.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 3NT Ö+1 7 -430 13.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö+1 Kn -430 13.0/31.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT Ö+1 8 -430 13.0/31.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+1 5 -430 13.0/31.0
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 4 -430 13.0/31.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö+1 7 -430 13.0/31.0
Christer Ekberg - Max Elander Marianne Andersson - Eva Landin 3NT Ö+2 5 -460 4.0/40.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö+2 8 -460 4.0/40.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT Ö+2 8 -460 4.0/40.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Jan Clementsson - Mats Andersson 2D N-5 4 -1400 0.0/44.0
Britt Lindberg - Åke Lindström     - -/28.5

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Öst giv
Ö-V i zon
E854
kn
KD86
kn1076
Kkn63
EK742
1073
E
7
8653
Ekn54
KD84
D1092
D109
92
9532

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N54254
S54254
Ö791078
V791079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Jarming - Monica Lannerud Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-1 Kn 100 43.0/1.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 V-1 6 100 43.0/1.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Einar Nilsson - Thore Lindström 3 V= 8 -140 40.0/4.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+1 K -170 38.0/6.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 4 V= Kn -620 25.0/19.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Jan Clementsson - Mats Andersson 4 V= K -620 25.0/19.0
Christer Ekberg - Max Elander Marianne Andersson - Eva Landin 4 V= K -620 25.0/19.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 V= K -620 25.0/19.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V= E -620 25.0/19.0
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 4 V= E -620 25.0/19.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Monica Wester 4 V= K -620 25.0/19.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V= K -620 25.0/19.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V= 7 -620 25.0/19.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ester Schneider - Mona Berge 4 V= K -620 25.0/19.0
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= Kn -620 25.0/19.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V= E -620 25.0/19.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 V= E -650 6.0/38.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 V+1 E -650 6.0/38.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 V+1 E -650 6.0/38.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Olsson - Karin Eresund 4 V+1 4 -650 6.0/38.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 Kn -650 6.0/38.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 Kn -650 6.0/38.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V+1 6 -650 6.0/38.0
Britt Lindberg - Åke Lindström     - -/28.5

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Syd giv
alla i zon
Dkn652
32
KD5
D97
E87
ED964
103
E32
10
Kkn75
9764
K1086
K943
108
Ekn82
kn54

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -500
 NT
N36385
S36385
Ö971058
V971058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Mats Andersson Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 N+1 7 140 44.0/0.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 2 N= K 110 42.0/2.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N-1 5 -100 37.0/7.0
Christer Ekberg - Max Elander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-1 7 -100 37.0/7.0
Stig Unoson - Monica Wester Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 N-1 K -100 37.0/7.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 N-1 5 -100 37.0/7.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Junot Delcomyn - Christina Leander 3 V= K -140 32.0/12.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V+2 7 -170 24.0/20.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V+1 2 -170 24.0/20.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Ester Schneider - Mona Berge 2 V+2 D -170 24.0/20.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V+1 5 -170 24.0/20.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 V+1 D -170 24.0/20.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Göran Olsson - Karin Eresund 3 V+1 K -170 24.0/20.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 V+1 D -170 24.0/20.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Marianne Andersson - Eva Landin 3 V+2 2 -200 13.0/31.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-2 5 -200 13.0/31.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 N-2 10 -200 13.0/31.0
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N-2 K -200 13.0/31.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3 V+3 D -230 8.0/36.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V= D -620 3.0/41.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 V= K -620 3.0/41.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 V= 2 -620 3.0/41.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Einar Nilsson - Thore Lindström 4 V= D -620 3.0/41.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson     - -/24.1

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Väst giv
ingen i zon
Kkn6
5
kn54
1098643
543
K9842
ED8
EK
E8
Ekn107
10963
kn75
D10972
D63
K72
D2

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N61151
S61151
Ö71112711
V71112711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V-2 10 100 44.0/0.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V= 10 -420 34.0/10.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 4 V= 6 -420 34.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V= 10 -420 34.0/10.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V= 6 -420 34.0/10.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö= 2 -420 34.0/10.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 V= 10 -420 34.0/10.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 V= 10 -420 34.0/10.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Einar Nilsson - Thore Lindström 4 V= 8 -420 34.0/10.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Junot Delcomyn - Christina Leander 4 V= 6 -420 34.0/10.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Göran Olsson - Karin Eresund 3NT V+1 10 -430 24.0/20.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V+1 10 -450 13.0/31.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Marianne Andersson - Eva Landin 4 V+1 10 -450 13.0/31.0
Christer Ekberg - Max Elander Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+1 10 -450 13.0/31.0
Stig Unoson - Monica Wester Barbro Söderberg - Birgit Andersson 4 V+1 10 -450 13.0/31.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V+1 6 -450 13.0/31.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Ester Schneider - Mona Berge 4 V+1 10 -450 13.0/31.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V+1 10 -450 13.0/31.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V+1 10 -450 13.0/31.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 4 V+1 6 -450 13.0/31.0
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V+1 3 -450 13.0/31.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 V+2 10 -480 1.0/43.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V+2 10 -480 1.0/43.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson     - -/24.1

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Nord giv
Ö-V i zon
E84
Ekn843
106
D32
Kkn106
KD
92
Kkn876
952
10952
Ekn854
4
D73
76
KD73
E1095

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N75757
S76868
Ö67575
V56575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Stig Unoson - Monica Wester 1NT Ö-2 7 200 43.0/1.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Ester Schneider - Mona Berge 2 V-2 10 200 43.0/1.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Göran Olsson - Karin Eresund 2NT N+2 2 180 40.0/4.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT N+1 4 150 38.0/6.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2NT S= 6 120 34.0/10.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT S= 7 120 34.0/10.0
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT S+1 6 120 34.0/10.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 V-1 E 100 27.0/17.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö-1 7 100 27.0/17.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Einar Nilsson - Thore Lindström 2 Ö-1 7 100 27.0/17.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 V-1 10 100 27.0/17.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 1NT S= 6 90 22.0/22.0
Christer Ekberg - Max Elander Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT N-1 5 -50 17.0/27.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT S-1 6 -50 17.0/27.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-1 6 -50 17.0/27.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N-1 4 -50 17.0/27.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 3NT S-2 10 -100 10.0/34.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Marianne Andersson - Eva Landin 3NT N-2 8 -100 10.0/34.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 N-2 4 -100 10.0/34.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Jan Clementsson - Mats Andersson 2 V= 6 -110 6.0/38.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö= 6 -120 4.0/40.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2 N-3 E -150 1.0/43.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Håkan Myrhagen - Peter Moricz 2 N-3 4 -150 1.0/43.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz     - 26.0/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Öst giv
alla i zon
E75
97
D
K1096432
D2
5432
EK42
Ekn8
K1096
EDkn10
kn107
D5
kn843
K86
98653
7

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N73243
S73243
Ö6910810
V61010810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Göran Olsson - Karin Eresund 4 Ö-3 7 300 43.0/1.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 Ö-3 7 300 43.0/1.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 4 Ö-2 7 200 37.0/7.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Jan Clementsson - Mats Andersson 4 Ö-2 7 200 37.0/7.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö-2 8 200 37.0/7.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-2 7 200 37.0/7.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Marianne Andersson - Eva Landin 4 Ö-1 7 100 24.0/20.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö-1 7 100 24.0/20.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Stig Unoson - Monica Wester 4 Ö-1 7 100 24.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö-1 7 100 24.0/20.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 Ö-1 7 100 24.0/20.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-1 7 100 24.0/20.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö-1 7 100 24.0/20.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-1 7 100 24.0/20.0
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö-1 7 100 24.0/20.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 Ö= 7 -140 12.0/32.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Einar Nilsson - Thore Lindström 3 Ö= 7 -140 12.0/32.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Ester Schneider - Mona Berge 3 Ö= 7 -140 12.0/32.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 V= D -620 8.0/36.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+1 6 -630 4.0/40.0
Christer Ekberg - Max Elander Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT V+1 2 -630 4.0/40.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+1 6 -630 4.0/40.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 5D N-5 E -1400 0.0/44.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz     - 26.0/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Syd giv
ingen i zon
K642
1054
kn642
84
Dkn10
D7
EK10973
97
3
Kkn932
D85
EKkn6
E9875
E86

D10532

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N52383
S52383
Ö7101059
V710959
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Marianne Andersson - Eva Landin 5 V-2 K 100 36.0/8.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 5 V-2 8 100 36.0/8.0
Stig Unoson - Monica Wester Jan Clementsson - Mats Andersson 5 V-2 4 100 36.0/8.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Christer Ekberg - Max Elander 6 V-2 8 100 36.0/8.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg 5 V-2 K 100 36.0/8.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 V-2 6 100 36.0/8.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Einar Nilsson - Thore Lindström 5 V-2 8 100 36.0/8.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Junot Delcomyn - Christina Leander 5 V-2 2 100 36.0/8.0
Ester Schneider - Mona Berge Mona Andersson - Birgitta Forsström 3NT V-2 K 100 36.0/8.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V-1 4 50 17.0/27.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V-1 2 50 17.0/27.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V-1 4 50 17.0/27.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 5 V-1 K 50 17.0/27.0
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Anitha Lindgren - Marian Krook 5 V-1 4 50 17.0/27.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 5 V-1 K 50 17.0/27.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Håkan Myrhagen - Peter Moricz 3NT V-1 2 50 17.0/27.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 V-1 4 50 17.0/27.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 V-1 8 50 17.0/27.0
Göran Olsson - Karin Eresund Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 5 V-1 6 50 17.0/27.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-2 E -100 6.0/38.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 4 -130 4.0/40.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N-3 E -150 1.0/43.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 S-3 6 -150 1.0/43.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren     - -/28.9

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Väst giv
N-S i zon
ED10932
EK4
D43
2
Kkn8
98
E965
D987
654
D763
8
Ekn1043
7
kn1052
Kkn1072
K65

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N610987
S510987
Ö72434
V72444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Monica Wester Jan Clementsson - Mats Andersson 3 N+2 8 200 44.0/0.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Marianne Andersson - Eva Landin 2 S+2 8 170 40.0/4.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 3 N+1 8 170 40.0/4.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N+2 8 170 40.0/4.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 N+1 8 140 30.0/14.0
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N+1 8 140 30.0/14.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 3 N= 8 140 30.0/14.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 N= E 140 30.0/14.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1 N+2 8 140 30.0/14.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Junot Delcomyn - Christina Leander 3 N= 8 140 30.0/14.0
Ester Schneider - Mona Berge Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 N= 8 140 30.0/14.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S+1 7 130 22.0/22.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N= E 110 17.0/27.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg 2 N= 8 110 17.0/27.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 2 N= 8 110 17.0/27.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Einar Nilsson - Thore Lindström 2 N= 8 110 17.0/27.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 N-1 8 -100 7.0/37.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N-1 8 -100 7.0/37.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N-1 8 -100 7.0/37.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 N-1 8 -100 7.0/37.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 S-1 8 -100 7.0/37.0
Göran Olsson - Karin Eresund Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 2 N-1 8 -100 7.0/37.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Christer Ekberg - Max Elander 3 N-2 E -200 0.0/44.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren     - -/28.9

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Nord giv
alla i zon
1052
854
E9532
93
Ekn976
EKD3
D
K108
D43
9
10874
ED742
K8
kn10762
Kkn6
kn65

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N05400
S05400
Ö12891210
V12891210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3NT Ö-1 2 100 44.0/0.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2 V+3 E -200 42.0/2.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT Ö+5 2 -240 40.0/4.0
Stig Unoson - Monica Wester Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö= 7 -600 38.0/6.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Göran Olsson - Karin Eresund 4 V= E -620 36.0/8.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö+1 Kn -630 34.0/10.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 4 V+1 3 -650 23.0/21.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Marianne Andersson - Eva Landin 4 V+1 E -650 23.0/21.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V+1 9 -650 23.0/21.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 4 V+1 9 -650 23.0/21.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V+1 9 -650 23.0/21.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+1 9 -650 23.0/21.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 V+1 9 -650 23.0/21.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V+1 2 -650 23.0/21.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V+1 9 -650 23.0/21.0
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 V+1 E -650 23.0/21.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Clementsson - Mats Andersson 4 V+2 2 -680 7.0/37.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Christer Ekberg - Max Elander 4 V+2 9 -680 7.0/37.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V+2 9 -680 7.0/37.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V+2 9 -680 7.0/37.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 V+2 9 -680 7.0/37.0
Einar Nilsson - Thore Lindström Lars Jarming - Monica Lannerud 4 V+2 E -680 7.0/37.0
Ester Schneider - Mona Berge Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V+3 9 -710 0.0/44.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman     - 28.2/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Öst giv
ingen i zon
kn10875
Ekn86
K
D72
D9
954
ED972
543
EK32
K102
854
E86
64
D73
kn1063
Kkn109

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74674
S74674
Ö69668
V69668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V-3 5 150 44.0/0.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT V-2 6 100 41.0/3.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 2NT Ö-2 10 100 41.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 1NT S= 2 90 38.0/6.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2NT Ö-1 9 50 31.0/13.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Christer Ekberg - Max Elander 3 V-1 5 50 31.0/13.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Lars G Svensson - Greger Jonsson 1NT Ö-1 4 50 31.0/13.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT Ö-1 6 50 31.0/13.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT V-1 8 50 31.0/13.0
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 1NT Ö-1 6 50 31.0/13.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N-1 4 -50 24.0/20.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1 Ö= 3 -70 22.0/22.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Clementsson - Mats Andersson 1NT V= 2 -90 18.0/26.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 1NT V= 8 -90 18.0/26.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Göran Olsson - Karin Eresund 1NT V= 6 -90 18.0/26.0
Stig Unoson - Monica Wester Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S-2 E -100 14.0/30.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Håkan Myrhagen - Peter Moricz 1NT V+1 7 -120 10.0/34.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT V+1 Kn -120 10.0/34.0
Ester Schneider - Mona Berge Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT V+1 6 -120 10.0/34.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Marianne Andersson - Eva Landin 2 N-3 K -150 5.0/39.0
Einar Nilsson - Thore Lindström Lars Jarming - Monica Lannerud 2NT Ö+1 Kn -150 5.0/39.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 1NT V+3 7 -180 2.0/42.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+1 Kn -430 0.0/44.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman     - 28.2/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Syd giv
N-S i zon
82
ED104
kn8432
Kkn
Ekn76
kn72
1065
D96
K1095
986
D7
E543
D43
K53
EK9
10872

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N7101068
S7101068
Ö63374
V63374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Max Elander Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT S+2 6 180 44.0/0.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Clementsson - Mats Andersson 3 S= 2 140 41.0/3.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg 2 N+1 8 140 41.0/3.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT S+1 6 120 33.0/11.0
Marianne Andersson - Eva Landin Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2NT S= 6 120 33.0/11.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT S= 7 120 33.0/11.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ester Schneider - Mona Berge 2NT S= 6 120 33.0/11.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT S= 6 120 33.0/11.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT S+1 6 120 33.0/11.0
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 N= 5 110 25.0/19.0
Einar Nilsson - Thore Lindström Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 1 N+2 6 110 25.0/19.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S= E 90 22.0/22.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Håkan Myrhagen - Peter Moricz 2 V-1 K 50 20.0/24.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Britt Lindberg - Åke Lindström Pass   13.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Pass   13.0/31.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Pass   13.0/31.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Pass   13.0/31.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bengt Rylander - Terezia Lagerman Pass   13.0/31.0
Göran Olsson - Karin Eresund Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Pass   13.0/31.0
Stig Unoson - Monica Wester Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 1NT S-1 7 -100 4.0/40.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT S-1 6 -100 4.0/40.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars G Svensson - Greger Jonsson 2NT S-1 8 -100 4.0/40.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-2 6 -200 0.0/44.0
Barbro Söderberg - Birgit Andersson     - -/24.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Väst giv
Ö-V i zon
10986
EKkn3
875
D10
KD2
94
62
Kkn9864
E753
D1075
E104
E3
kn4
862
KDkn93
752

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N26532
S26432
Ö1078910
V1078910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2NT Ö-2 K 200 44.0/0.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 Ö-1 Kn 100 39.0/5.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg 2NT Ö-1 K 100 39.0/5.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö-1 Kn 100 39.0/5.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 Ö-1 K 100 39.0/5.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Håkan Myrhagen - Peter Moricz 2 S-2 9 -100 34.0/10.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö= K -110 29.0/15.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö= K -110 29.0/15.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 Ö= K -110 29.0/15.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ester Schneider - Mona Berge 3 Ö= K -110 29.0/15.0
Stig Unoson - Monica Wester Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 3 V+1 10 -130 23.0/21.0
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Mona Andersson - Birgitta Forsström 2 V+2 6 -130 23.0/21.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+3 K -150 18.0/26.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2NT Ö+1 K -150 18.0/26.0
Göran Olsson - Karin Eresund Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT V+2 3 -150 18.0/26.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Clementsson - Mats Andersson 1NT V+3 6 -180 11.0/33.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT V+3 9 -180 11.0/33.0
Marianne Andersson - Eva Landin Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2NT Ö+2 K -180 11.0/33.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2NT Ö+2 3 -180 11.0/33.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Britt Lindberg - Åke Lindström 3 N-4 E -200 6.0/38.0
Christer Ekberg - Max Elander Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+1 K -630 4.0/40.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+2 K -660 1.0/43.0
Einar Nilsson - Thore Lindström Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3NT Ö+2 K -660 1.0/43.0
Barbro Söderberg - Birgit Andersson     - -/24.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Nord giv
ingen i zon
8
6532
kn876
EK83
K92
Dkn8
EK953
D6
ED1053
10
1042
kn1094
kn764
EK974
D
752

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N64845
S64845
Ö68487
V68487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V-3 K 150 43.0/1.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT V-3 E 150 43.0/1.0
Marianne Andersson - Eva Landin Stig Unoson - Monica Wester 4 V-2 K 100 38.0/6.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V-2 E 100 38.0/6.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 Ö-2 E 100 38.0/6.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 Ö-1 E 50 29.0/15.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V-1 6 50 29.0/15.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Einar Nilsson - Thore Lindström 2NT V-1 E 50 29.0/15.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 1NT V-1 3 50 29.0/15.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V-1 8 50 29.0/15.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-1 E 50 29.0/15.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 2 V= E -90 22.0/22.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan Clementsson - Mats Andersson 2 V= E -110 20.0/24.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V+1 E -140 9.0/35.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 E -140 9.0/35.0
Christer Ekberg - Max Elander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 E -140 9.0/35.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 V= E -140 9.0/35.0
Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+1 E -140 9.0/35.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V= E -140 9.0/35.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö= E -140 9.0/35.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 V+1 K -140 9.0/35.0
Göran Olsson - Karin Eresund Lars Jarming - Monica Lannerud 2 Ö+1 E -140 9.0/35.0
Ester Schneider - Mona Berge Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 2 Ö+1 D -140 9.0/35.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson     - -/21.4

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Öst giv
N-S i zon
D10964
Dkn6
kn
EKD8
K2
EK87
D9654
kn3
73
103
EK732
10542
Ekn85
9542
108
976

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N73685
S73685
Ö610748
V610748
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Max Elander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= E 140 43.0/1.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N= E 140 43.0/1.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1 N+1 10 110 40.0/4.0
Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 V-1 E 50 37.0/7.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 5 V-1 E 50 37.0/7.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Barbro Söderberg - Birgit Andersson 4 N-1 E -100 31.0/13.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N-1 E -100 31.0/13.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-1 E -100 31.0/13.0
Göran Olsson - Karin Eresund Lars Jarming - Monica Lannerud 4 N-1 E -100 31.0/13.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+1 E -110 26.0/18.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V= K -130 17.0/27.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V= K -130 17.0/27.0
Marianne Andersson - Eva Landin Stig Unoson - Monica Wester 3 V+1 K -130 17.0/27.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Einar Nilsson - Thore Lindström 4 V= E -130 17.0/27.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V+1 E -130 17.0/27.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 E -130 17.0/27.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Håkan Myrhagen - Peter Moricz 3 Ö+1 E -130 17.0/27.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 V+1 E -130 17.0/27.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+2 E -150 8.0/36.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S-2 2 -200 3.0/41.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan Clementsson - Mats Andersson 4 N-2 E -200 3.0/41.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4D N-1 E -200 3.0/41.0
Ester Schneider - Mona Berge Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 4 N-2 E -200 3.0/41.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson     - -/21.4

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Syd giv
Ö-V i zon
kn854
103
9
KD10643
KD92
Dkn4
Kkn
E752
E107
EK8
E8742
kn9
63
97652
D10653
8

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N42211
S42211
Ö911101212
V911101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 6NT Ö-4 K 400 44.0/0.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Marianne Andersson - Eva Landin 6NT V-3 K 300 41.0/3.0
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 6NT V-3 K 300 41.0/3.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6NT V-2 K 200 34.0/10.0
Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin Anitha Lindgren - Marian Krook 6NT V-2 K 200 34.0/10.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Stig Unoson - Monica Wester 6NT V-2 K 200 34.0/10.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Nina Nilsson - Jane Brändemar 6NT V-2 K 200 34.0/10.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6NT V-2 K 200 34.0/10.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6NT Ö-1 5 100 25.0/19.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Göran Olsson - Karin Eresund 5NT V-1 K 100 25.0/19.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5NT V-1 K 100 25.0/19.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Junot Delcomyn - Christina Leander 6NT V-1 K 100 25.0/19.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V= K -600 17.0/27.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3NT V= K -600 17.0/27.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V= K -600 17.0/27.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 3NT V= K -600 17.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT V+1 3 -630 9.0/35.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V+1 K -630 9.0/35.0
Ester Schneider - Mona Berge Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+1 5 -630 9.0/35.0
Einar Nilsson - Thore Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+1 K -630 9.0/35.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 5NT V= 10 -660 2.0/42.0
Christer Ekberg - Max Elander Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT V+2 6 -660 2.0/42.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 3NT V+2 4 -660 2.0/42.0
Jan Clementsson - Mats Andersson     - -/24.9

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Väst giv
alla i zon
E3
EKkn94
kn5432
10
kn964
52
KD6
K982
KD10872
D73
E87
kn
5
1086
109
ED76543

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N87944
S77944
Ö55497
V55497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Stig Unoson - Monica Wester 4 N= Kn 620 44.0/0.0
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4D Ö-1 6 200 42.0/2.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö-1 10 100 28.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Marianne Andersson - Eva Landin 4 Ö-1 10 100 28.0/16.0
Christer Ekberg - Max Elander Barbro Söderberg - Birgit Andersson 4 Ö-1 6 100 28.0/16.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö-1 E 100 28.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö-1 E 100 28.0/16.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Gerd Lindström - Goldy Ramklint 4 Ö-1 E 100 28.0/16.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö-1 10 100 28.0/16.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 8 100 28.0/16.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 3 Ö-1 3 100 28.0/16.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö-1 6 100 28.0/16.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Göran Olsson - Karin Eresund 4 Ö-1 E 100 28.0/16.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Junot Delcomyn - Christina Leander 4 Ö-1 6 100 28.0/16.0
Ester Schneider - Mona Berge Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö-1 10 100 28.0/16.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 N-1 K -100 12.0/32.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N-1 Kn -100 12.0/32.0
Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1 E -100 12.0/32.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö+1 E -140 7.0/37.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö= E -140 7.0/37.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö+1 E -170 4.0/40.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 S-3 6 -300 1.0/43.0
Einar Nilsson - Thore Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-3 Kn -300 1.0/43.0
Jan Clementsson - Mats Andersson     - -/24.9

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Nord giv
N-S i zon
K43
ED1094
75
Kkn9
E82
752
KDkn2
1074
kn9765
kn6
E103
D52
D10
K83
9864
E863

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N871078
S871078
Ö35364
V35364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 2 N+3 5 200 44.0/0.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT N+2 9 180 42.0/2.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N+2 2 170 37.0/7.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N+1 6 170 37.0/7.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Göran Olsson - Karin Eresund 2 N+2 5 170 37.0/7.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N+2 5 170 37.0/7.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT S+2 K 150 32.0/12.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 3 N= 7 140 24.0/20.0
Christer Ekberg - Max Elander Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2 N+1 7 140 24.0/20.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 N+1 7 140 24.0/20.0
Stig Unoson - Monica Wester Britt Lindberg - Åke Lindström 2 N+1 6 140 24.0/20.0
Marianne Andersson - Eva Landin Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N+1 2 140 24.0/20.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 N+1 6 140 24.0/20.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Junot Delcomyn - Christina Leander 2 N+1 5 140 24.0/20.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT S+1 K 120 12.0/32.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT S+1 K 120 12.0/32.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT S+1 K 120 12.0/32.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ester Schneider - Mona Berge 1NT S+1 K 120 12.0/32.0
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT S+1 2 120 12.0/32.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S= K 90 6.0/38.0
Einar Nilsson - Thore Lindström Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 Ö-1 K 50 4.0/40.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 N-1 E -100 2.0/42.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Jan Clementsson - Mats Andersson 2 Ö= 3 -110 0.0/44.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 17.9/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn3
75
ED106
E1085
D1085
643
972
742
7
KDkn92
kn853
K93
K9642
E108
K4
Dkn6

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1199109
S1198109
Ö13422
V13422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+2 9 460 44.0/0.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+1 9 450 40.0/4.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Göran Olsson - Karin Eresund 5 S= 2 450 40.0/4.0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S+1 7 450 40.0/4.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= 3 420 32.0/12.0
Christer Ekberg - Max Elander Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 S= 2 420 32.0/12.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S= 6 420 32.0/12.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S= 6 420 32.0/12.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 S= 6 420 32.0/12.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT S= 6 400 26.0/18.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 S+2 6 170 24.0/20.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin 2 S+1 3 140 22.0/22.0
Einar Nilsson - Thore Lindström Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 N+1 K 130 20.0/24.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars G Svensson - Greger Jonsson 2NT N= K 120 18.0/26.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-1 6 -50 10.0/34.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S-1 6 -50 10.0/34.0
Stig Unoson - Monica Wester Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S-1 9 -50 10.0/34.0
Marianne Andersson - Eva Landin Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S-1 6 -50 10.0/34.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 6 -50 10.0/34.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ester Schneider - Mona Berge 4 S-1 6 -50 10.0/34.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Junot Delcomyn - Christina Leander 4 S-1 3 -50 10.0/34.0
Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg Barbro Söderberg - Birgit Andersson 6 S-2 2 -100 2.0/42.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N-3 D -150 0.0/44.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 17.9/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Syd giv
alla i zon
10
D96
Ekn106
KD832
EK942
82
75
kn1095
D876
EKkn543
D2
7
kn53
107
K9843
E64

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N810212
S810212
Ö4310105
V4310105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 V-2 K 200 43.0/1.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V-2 K 200 43.0/1.0
Marianne Andersson - Eva Landin Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N= E 110 40.0/4.0
Nancy Thern - Tommy Lööf Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 Ö-1 3 100 34.0/10.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ester Schneider - Mona Berge 4 V-1 E 100 34.0/10.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Einar Nilsson - Thore Lindström 3 Ö-1 10 100 34.0/10.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö-1 7 100 34.0/10.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-1 K 100 34.0/10.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3 S-1 8 -100 28.0/16.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 K -140 24.0/20.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Christer Ekberg - Max Elander 2 Ö+1 8 -140 24.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Olsson - Karin Eresund 3 Ö= E -140 24.0/20.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britt Lindberg - Åke Lindström 3 V+1 K -170 16.0/28.0
Stig Unoson - Monica Wester Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 V+1 K -170 16.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V+1 K -170 16.0/28.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 K -170 16.0/28.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V+1 E -170 16.0/28.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 V+2 K -200 8.0/36.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg 2 Ö+3 4 -200 8.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 Ö+2 K -200 8.0/36.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V= 8 -620 4.0/40.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 10 -650 2.0/42.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 V+2 K -680 0.0/44.0
Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin     - 20.0/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.01

Väst giv
ingen i zon
K97
63
ED976
K72
2
Dkn8542
4
Dkn863
ED4
9
K10832
E954
kn108653
EK107
kn5
10

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N37496
S36385
Ö106946
V106946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nancy Thern - Tommy Lööf Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S= 2 420 44.0/0.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö-4 8 200 42.0/2.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2 S+1 D 140 36.0/8.0
Marianne Andersson - Eva Landin Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 S= 4 140 36.0/8.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 3 N= 4 140 36.0/8.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 S= 4 140 36.0/8.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Olsson - Karin Eresund 2 S+1 4 140 36.0/8.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 Ö-2 K 100 29.0/15.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Christer Ekberg - Max Elander 3 V-2 3 100 29.0/15.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Björn Klefbohm - Ingrid Modén-Öberg 4 S-1 4 -50 24.0/20.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 N-1 4 -50 24.0/20.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ester Schneider - Mona Berge 4 S-1 4 -50 24.0/20.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-2 4 -100 14.0/30.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-2 4 -100 14.0/30.0
Stig Unoson - Monica Wester Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3D S-1 4 -100 14.0/30.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Einar Nilsson - Thore Lindström 4 S-2 4 -100 14.0/30.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S-2 8 -100 14.0/30.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 S-2 4 -100 14.0/30.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N-2 D -100 14.0/30.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britt Lindberg - Åke Lindström 2NT Ö= Kn -120 6.0/38.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mona Andersson - Birgitta Forsström 2 V+2 3 -130 4.0/40.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 V= 9 -140 2.0/42.0
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Håkan Myrhagen - Peter Moricz 3 Ö+2 E -150 0.0/44.0
Judit Derzsi-Jalgard - Susanne Levin     - 20.0/-