Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » onsdag 18.30scratch 2014-07-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30scratch 2014-07-23

Partävling, 23 bord, 46 par. Antal brickor: 24. Medel: 528.0.

Privatprotokoll för Jan Öhman - Erwin Wilhelm

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 52, Ebon Agvard - Kuno Wahlgren
17 N= -1510 2 5% 2 5.0%3KKn73210538543 D7610549742Kn102
23 N-1 100 20 45% 22 25.0%EK984107KKn5494 1052D8621092K76
Rond 2, som NS mot par 50, Stig Unoson - Calle Erlandsson
31NT S+1 120 27 61% 49 37.0%KKn96E963Kn9ED3 D42542K108KKn84
42 S-1 -100 13 30% 62 35.2%Kn102E82Kn1096542 K76D10653K52KKn
Rond 3, som NS mot par 36, Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén
53 Ö-1 50 26 59% 88 40.0%1073Kn1043242D103 KDKn854DED8564
62 N-1 -50 30 68% 118 44.7%8610976D6E10643 E72D82E1098K92
Rond 4, som ÖV mot par 31, Agneta Johansson - Lars Svensson
74 Ö+1 650 26 59% 144 46.7%KD4DKn1032K9753 3E964D82EDKn83
84 N+3 -510 18 41% 162 46.0%D106583Kn1085965 873Kn5KD2KKn1072
Rond 5, som ÖV mot par 37, Jan Schneider - Ester Schneider
93 V+1 170 30 68% 192 48.4%10832Kn10E53EDKn8 EK759D9864962
104 Ö+2 680 36 82% 228 51.8%KKn955EK2D10542 ED87864264EKn7
Rond 6, som ÖV mot par 32, Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist
115 S-3 150 44 100% 272 56.2%Kn910961085D9743 ED865K875D9E5
127 S= -2210 5 11% 277 52.4%4287654KKn10782 10932D985310764
Rond 7, som ÖV mot par 38, Göran Olsson - Karin Eresund
131 S= -80 30 68% 307 53.6%76982KD109ED73 K92KD6432Kn1042
145 Ö-2 -100 32 73% 339 55.0%Kn61053EDKn96E42 K4810854DKn10987
Rond 8, som ÖV mot par 33, Lars G Svensson - Greger Jonsson
153 N= -140 21 48% 360 54.5%E1082KD106510764 KKn7439862KD98
163NT N+1 -430 21 48% 381 54.1%95109653DKn7986 KKn862D985Kn742
Rond 9, som NS mot par 39, Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson
175 S-1 -50 1 2% 382 51.1%KDKn5265Kn3D762 E7EK1082KD9K85
183NT Ö+1 -430 13 30% 395 49.9%K1098K2K632865 76542EKn96107107
Rond 10, som NS mot par 34, Gerda Sevonius - Ulla Nilborn
194 V= -620 6 14% 401 48.0%KKn54Kn8664E963 1073KKn52Kn108742
204 N+2 680 38 86% 439 49.9%EKn8EKn62K63EK8 KD62D1075109632
Rond 11, som ÖV mot par 40, Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson
214 V-1 -50 17 39% 456 49.4%874E43KD108543 D106KDKn108DKn546
222 V+2 170 41 93% 497 51.4%Kn62D10EK74DKn102 ED85Kn5Kn1096E65
Rond 12, som NS mot par 35, Christer Ekberg - Max Elander
234 N= 130 27 61% 524 51.8%EKn9K8D9E87432 D10D43K7432KKn9
244D Ö-2 300 6 14% 530 50.2%32KDKn7DKn10D1083 4E6542EK972E2