Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » onsdag 18.30scratch 2014-07-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30scratch 2014-07-23

Partävling, 23 bord, 46 par. Antal brickor: 24. Medel: 528.0.

Privatprotokoll för Anders Olsson - Sten Ahlgren

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 17, Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark
16 N= -980 20 45% 20 45.0%3KKn73210538543 D7610549742Kn102
23D Ö-1 -100 16 36% 36 40.5%EK984107KKn5494 1052D8621092K76
Rond 2, som ÖV mot par 16, Ulla Wästberg - Hans Wästberg
32NT S= -120 17 39% 53 40.0%10873K108776532 E5DKnED42109765
43NT V-3 -300 2 5% 55 31.2%E985Kn7D74E1087 D43K94E863D93
Rond 3, som NS mot par 15, Nina Nilsson - Jane Brändemar
53 Ö-3 150 41 93% 96 43.6%1073Kn1043242D103 KDKn854DED8564
61 Ö= -70 24 55% 120 45.5%8610976D6E10643 E72D82E1098K92
Rond 4, som NS mot par 14, Britt Lindberg - Åke Lindström
74 Ö+1 -650 18 41% 138 44.9%E95287Kn4K10762 Kn10876K5E106954
84 N+2 480 19 43% 157 44.6%EKKn2EKD10943ED 94762E9764843
Rond 5, som NS mot par 13, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
93 Ö+1 -170 14 32% 171 43.2%964ED86K721053 DKnK75432Kn10K74
104 Ö+1 -650 22 50% 193 43.9%104EK103Kn1098763 632DKn97D53K98
Rond 6, som NS mot par 24, Karen Nielsen - Camilla Kellerman
113 S-2 -100 9 20% 202 41.7%K4EDKn43642K82 107322EKKn73Kn106
127NT N= 2220 43 98% 245 46.4%DKn83EKKn106KDKn9 EK9765DE42E53
Rond 7, som ÖV mot par 23, Peter Moricz - Per-Olof Olsson
133 S= -140 7 16% 252 44.1%76982KD109ED73 K92KD6432Kn1042
144 S= -420 15 34% 267 43.4%Kn61053EDKn96E42 K4810854DKn10987
Rond 8, som NS mot par 22, Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard
154 N-1 -100 12 27% 279 42.3%9EDKn107587KKn53 D6543EKn9432E2
163NT S+2 460 38 86% 317 45.0%E104E210642D1053 D73KKn874EK3EK
Rond 9, som ÖV mot par 21, Lisa Engström - Sonja Christensson
174 S= -420 31 70% 348 46.5%1094Kn73108652Kn4 863D94E74E1093
183NT Ö+3 490 44 100% 392 49.4%DKn3D10ED954Kn94 E87543Kn8EKD32
Rond 10, som NS mot par 20, Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg
194 Ö-2 200 31 70% 423 50.5%KKn54Kn8664E963 1073KKn52Kn108742
204 N+2 680 38 86% 461 52.3%EKn8EKn62K63EK8 KD62D1075109632
Rond 11, som NS mot par 19, Göran Nyqvist - Peter Perulf
213 V= -140 10 23% 471 50.9%EKKn32765K2EKn7 9592E109876392
223 V+1 -170 3 7% 474 48.9%K1039874832743 974EK632D5K98
Rond 12, som NS mot par 18, Mats Andersson - Claudia Sjöberg
233 N+1 130 27 61% 501 49.4%EKn9K8D9E87432 D10D43K7432KKn9
244D Ö-2 300 6 14% 507 48.0%32KDKn7DKn10D1083 4E6542EK972E2