Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Sommarserien #3 2014-06-02 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien #3 2014-06-02

Partävling, 16 bord, 31 par. Antal brickor: 27. Medel: 378.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Per Clarin - Tuve Gustavsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 38, Thomas Malmström - Birgitta Nilsson
11NT N+1 -120 5.0 18% 5 18.0%D862K732ED674 K107586592E1092
23NT S+1 -630 17.0 61% 22 39.5%K91085410962ED6 765293Kn75K872
33NT N= -400 5.0 18% 27 32.3%Kn87KKnE8643E103 K10109865258652
Rond 2, som NS mot par 45, Urban Karlsson - Johan Tesch
45 V-1 100 28.0 100% 55 49.2%EKKn108Kn9Kn4K843 73108D87652Kn92
55D V-4 800 18.0 64% 73 52.2%EK976253EKn872 Kn1085E10K952EK4
62 S-1 -50 9.0 32% 82 48.8%872743E63E1054 E10653K52D87K6
Rond 3, som ÖV mot par 31, Kerstin Hägglund - Christina Truuberg
73NT N+2 -660 3.0 11% 85 43.4%Kn966432DKn5Kn54 KD72E951067632
83 V= 140 28.0 100% 113 50.5%DKn106109EKD51092 K973E107276543
93 N= -140 23.0 82% 136 54.0%9ED82KEK97532 D84105431076538
Rond 4, som ÖV mot par 35, Anders Hellström - Mi Andrén
105D Ö= 850 26.0 93% 162 57.9%EK96Kn52EKD1054 Kn8752K10943962
113NT S+2 -460 14.0 50% 176 57.2%432107543DKn6D4 D10865E86310983
125D V-2 -300 10.0 36% 186 55.4%EKn10531095210864 K876KD873Kn953
Rond 5, som NS mot par 32, Kjell Fagerberg - Conny Lövgren
132 N= 110 19.0 68% 205 56.4%E104K97432106EK D732Kn5K752DKn2
143 S+1 170 10.0 36% 215 54.9%Kn101043EKKn1087Kn7 EK3EK872109632
153NT N+2 660 23.0 82% 238 56.7%KKnE1096ED53D106 E9874Kn5KKn8K87
Rond 6, som NS mot par 36, Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino
161NT Ö+1 -120 9.0 32% 247 55.2%DKn864ED3Kn9655 927652D73EKn64
174D N-1 -100 2.0 7% 249 52.4%EKn42E8Kn98KKn65 3K632D65D10984
181NT Ö-1 50 15.0 54% 264 52.4%D86D83ED88653 EK3K75Kn10543102
Rond 7, som ÖV mot par 33, Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg
194D N+1 -690 4.0 14% 268 50.4%EKn10KKn10KKn5Kn854 D63257432KD76
203NT Ö-1 -100 2.0 7% 270 48.2%K764EDKn1088Kn52 ED97D1096542E3
211NT N= -90 14.0 50% 284 48.3%83EK94Kn64KKn86 D975105K872953
Rond 8, som NS mot par 37, Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg
222 V-1 100 13.0 46% 297 48.2%7K10963E976D92 KD4E82K10321053
231NT S= 90 10.0 36% 307 47.7%ED85454DKn104D10 K1010872E76K873
244NT N+1 460 9.0 32% 316 47.0%10E95KKn72EKKn108 EDKn73KKn107D5D6
Rond 9, som ÖV mot par 34, Elena Ström - Erik Åsbrink
254 Ö= 620 17.0 61% 333 47.6%D986EK5KKn87E2 104324E5KKn8763
262 S-2 200 10.0 36% 343 47.2%K7874EK1075Kn109 E52Kn9652DKn2ED
273NT Ö+1 430 21.0 75% 364 48.2%73K105ED98632D KD106582Kn10EK73

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Nord giv
ingen i zon
E3
Dkn9
K104
Dkn653
K1075
865
92
E1092
D862
K732
ED6
74
kn94
E104
kn8753
K8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 1NT N+2 8 150 28.0/0.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Eva Uddling - Roland Rosenqvist 2NT N= 2 120 23.0/5.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Lars Andersson - Tommy Eneqvist 1NT N+1 2 120 23.0/5.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Gunnar Enmark - Paul Iwarson 1NT N+1 3 120 23.0/5.0
Thomas Malmström - Birgitta Nilsson Per Clarin - Tuve Gustavsson 1NT N+1 3 120 23.0/5.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Urban Karlsson - Johan Tesch 3 V-2 D 100 18.0/10.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Jessica Larsson - Mattias Weiler 1NT S= 5 90 14.0/14.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1NT S= 2 90 14.0/14.0
Sven-Owe Andersson - Tora Philip Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg 1NT N= 2 90 14.0/14.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Bengt Stahre - Mart Altmäe 2 V-1 D 50 10.0/18.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 2NT N-1 2 -50 6.0/22.0
Magnus Gauffin - Christer Årenborg Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 1NT S-1 7 -50 6.0/22.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Anders Hellström - Mi Andrén 1NT N-1 6 -50 6.0/22.0
Olle Wademark - Jan Andersson Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 1NTD N-1 2 -100 1.0/27.0
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 1NT N-2 6 -100 1.0/27.0
Göran Ryman - Lars G Andersson     - -/17.4

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Öst giv
N-S i zon
ED10
KD2
K3
kn9543
7652
93
kn75
K872
K9
10854
10962
ED6
kn843
Ekn76
ED84
10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 3NT S+2 3 660 23.0/5.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3NT S+2 7 660 23.0/5.0
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 3NT N+2 5 660 23.0/5.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Bengt Stahre - Mart Altmäe 3NT S+2 6 660 23.0/5.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Urban Karlsson - Johan Tesch 3NT N+2 10 660 23.0/5.0
Sven-Owe Andersson - Tora Philip Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg 3NT S+2 7 660 23.0/5.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Jessica Larsson - Mattias Weiler 3NT S+1 5 630 11.0/17.0
Olle Wademark - Jan Andersson Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 3NT N+1 2 630 11.0/17.0
Magnus Gauffin - Christer Årenborg Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 3NT S+1 7 630 11.0/17.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Gunnar Enmark - Paul Iwarson 4NT S= 9 630 11.0/17.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT N+1 10 630 11.0/17.0
Thomas Malmström - Birgitta Nilsson Per Clarin - Tuve Gustavsson 3NT S+1 7 630 11.0/17.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Anders Hellström - Mi Andrén 3NT N= 5 600 3.0/25.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3NT N= 8 600 3.0/25.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3 S+1 5 170 0.0/28.0
Göran Ryman - Lars G Andersson     - -/17.4

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Syd giv
Ö-V i zon
95432
ED3
10
Dkn97
K10
1098652
5
8652
kn87
Kkn
E8643
E103
ED6
74
KDkn972
K4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Gunnar Enmark - Paul Iwarson 3NT N+1 K 430 28.0/0.0
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 3NT N= 6 400 23.0/5.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Urban Karlsson - Johan Tesch 3NT N= 3 400 23.0/5.0
Thomas Malmström - Birgitta Nilsson Per Clarin - Tuve Gustavsson 3NT N= 3 400 23.0/5.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Anders Hellström - Mi Andrén 3NT N= 3 400 23.0/5.0
Olle Wademark - Jan Andersson Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 1NT S+2 2 150 18.0/10.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Bengt Stahre - Mart Altmäe 2 N+1 K 140 15.0/13.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 N+1 E 140 15.0/13.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 3 S= 9 110 11.0/17.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 2 S+1 9 110 11.0/17.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Jessica Larsson - Mattias Weiler 4 N-1 K -50 6.0/22.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 S-1 10 -50 6.0/22.0
Sven-Owe Andersson - Tora Philip Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg 4 S-1 6 -50 6.0/22.0
Magnus Gauffin - Christer Årenborg Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 4 S-2 10 -100 1.0/27.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3NT N-2 3 -100 1.0/27.0
Göran Ryman - Lars G Andersson     - -/17.4

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Väst giv
alla i zon
EKkn108
kn9
kn4
K843
6
KD762
E
ED10765
D9542
E543
K1093
73
108
D87652
kn92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Clarin - Tuve Gustavsson Urban Karlsson - Johan Tesch 5 V-1 E 100 28.0/0.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Jessica Larsson - Mattias Weiler 3NT Ö= 7 -600 26.0/2.0
Olle Wademark - Jan Andersson Peder Jensen - Magnus Rasmussen 4 V= 2 -620 23.0/5.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 4 V= E -620 23.0/5.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Magnus Gauffin - Christer Årenborg 5 V= K -650 17.0/11.0
Jan Rudenstedt - Piotr Deyna Magnus Ekman - Peter Carlsson 4 V+1 K -650 17.0/11.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 4 V+1 E -650 17.0/11.0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg 4 V+1 E -650 17.0/11.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 4 V+2 E -680 9.0/19.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 Ö+2 3 -680 9.0/19.0
Anders Hellström - Mi Andrén Bengt Stahre - Mart Altmäe 4 V+2 E -680 9.0/19.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Elena Ström - Erik Åsbrink 4 V+2 K -680 9.0/19.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 6 V= Kn -1430 2.0/26.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Sven-Owe Andersson - Tora Philip 6 V= E -1430 2.0/26.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino 6 V= E -1430 2.0/26.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred     - 14.0/-

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Nord giv
N-S i zon
EK9762
53
E
kn872
3
KD9876
Dkn1084
10
D4
kn42
763
D9653
kn1085
E10
K952
EK4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Magnus Gauffin - Christer Årenborg 7D V-7 K 1700 28.0/0.0
Olle Wademark - Jan Andersson Peder Jensen - Magnus Rasmussen 6 N+1 2 1460 26.0/2.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 6 N= 6 1430 22.0/6.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 6 N= 2 1430 22.0/6.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Jessica Larsson - Mattias Weiler 6 N= 2 1430 22.0/6.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Urban Karlsson - Johan Tesch 5D V-4 E 800 18.0/10.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 5 N+1 2 680 10.0/18.0
Jan Rudenstedt - Piotr Deyna Magnus Ekman - Peter Carlsson 5 N+1 2 680 10.0/18.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 4 N+2 2 680 10.0/18.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 5 N+1 2 680 10.0/18.0
Anders Hellström - Mi Andrén Bengt Stahre - Mart Altmäe 4 N+2 2 680 10.0/18.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Sven-Owe Andersson - Tora Philip 5 N+1 2 680 10.0/18.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Elena Ström - Erik Åsbrink 4 N+2 2 680 10.0/18.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino 5D V-3 E 500 2.0/26.0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg 6NT S-1 D -100 0.0/28.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred     - 14.0/-

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Öst giv
Ö-V i zon
872
743
E63
E1054
K94
96
Kkn1092
D72
Dkn
EDkn108
54
kn983
E10653
K52
D87
K6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Magnus Gauffin - Christer Årenborg 3 V-2 3 200 28.0/0.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 2 S= 9 110 21.0/7.0
Olle Wademark - Jan Andersson Peder Jensen - Magnus Rasmussen 2 S= E 110 21.0/7.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Anders Björkman - Yvonne Flodqvist 2 S= 9 110 21.0/7.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Jessica Larsson - Mattias Weiler 2 S= 9 110 21.0/7.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino 2 S= Kn 110 21.0/7.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Elena Ström - Erik Åsbrink 2 S= 2 110 21.0/7.0
Jan Rudenstedt - Piotr Deyna Magnus Ekman - Peter Carlsson 2 S-1 9 -50 9.0/19.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 2 S-1 9 -50 9.0/19.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 S-1 9 -50 9.0/19.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Sven-Owe Andersson - Tora Philip 2 S-1 9 -50 9.0/19.0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg 2 S-1 9 -50 9.0/19.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Urban Karlsson - Johan Tesch 2 S-1 9 -50 9.0/19.0
Anders Hellström - Mi Andrén Bengt Stahre - Mart Altmäe 2 S-2 9 -100 2.0/26.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 3D S-2 9 -300 0.0/28.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred     - 14.0/-

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Syd giv
alla i zon
10854
KDkn7
E7
KD8
KD72
E95
106
7632
kn96
6432
Dkn5
kn54
E3
108
K98432
E109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Göran Ryman - Lars G Andersson 3NT N+2 3 660 25.0/3.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 3NT N+2 4 660 25.0/3.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Per Clarin - Tuve Gustavsson 3NT N+2 3 660 25.0/3.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT N+2 3 660 25.0/3.0
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Magnus Ekman - Peter Carlsson 3NT N+1 5 630 17.0/11.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 3NT N+1 2 630 17.0/11.0
Anders Hellström - Mi Andrén Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 3NT N+1 9 630 17.0/11.0
Sven-Owe Andersson - Tora Philip Elena Ström - Erik Åsbrink 3NT N+1 6 630 17.0/11.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Margareta Walldin - Birgitta Alandh 3NT S= K 600 9.0/19.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Magnus Gauffin - Christer Årenborg 3NT S= 7 600 9.0/19.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Olle Wademark - Jan Andersson 3NT N= 4 600 9.0/19.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Bengt Stahre - Mart Altmäe 3NT N= 8 600 9.0/19.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3NT N-1 6 -100 2.0/26.0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 3NT N-1 6 -100 2.0/26.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 5 S-1 7 -100 2.0/26.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson     - 15.3/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Väst giv
ingen i zon
E54
D8752
98
KD8
K973
E
1072
76543
Dkn106
109
EKD5
1092
82
Kkn643
kn643
Ekn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Magnus Gauffin - Christer Årenborg 3D N+1 E 630 28.0/0.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 4 N= K 420 20.0/8.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Margareta Walldin - Birgitta Alandh 4 N= E 420 20.0/8.0
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Magnus Ekman - Peter Carlsson 4 N= E 420 20.0/8.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Bengt Stahre - Mart Altmäe 4 N= E 420 20.0/8.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 S= 2 420 20.0/8.0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 4 N= E 420 20.0/8.0
Sven-Owe Andersson - Tora Philip Elena Ström - Erik Åsbrink 4 N= E 420 20.0/8.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 3 S+1 7 170 10.0/18.0
Anders Hellström - Mi Andrén Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 3 N+1 E 170 10.0/18.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 N+1 K 170 10.0/18.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Göran Ryman - Lars G Andersson 4 V-2 2 100 6.0/22.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Olle Wademark - Jan Andersson 5 N-1 E -50 3.0/25.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 5 N-1 E -50 3.0/25.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Per Clarin - Tuve Gustavsson 3 V= 9 -140 0.0/28.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson     - 15.3/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Nord giv
Ö-V i zon
EK1063
96
ED42
64
D84
10543
107653
8
9
ED82
K
EK97532
kn752
Kkn7
kn98
Dkn10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 5D Ö-3 5 800 28.0/0.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 4D N= K 590 26.0/2.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Olle Wademark - Jan Andersson 5D V-2 E 500 23.0/5.0
Anders Hellström - Mi Andrén Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 5D Ö-2 5 500 23.0/5.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 N= E 420 19.0/9.0
Sven-Owe Andersson - Tora Philip Elena Ström - Erik Åsbrink 4 N= E 420 19.0/9.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Göran Ryman - Lars G Andersson 4D Ö-1 D 200 13.0/15.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Margareta Walldin - Birgitta Alandh 4 Ö-2 6 200 13.0/15.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 4 Ö-2 5 200 13.0/15.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 Ö-2 5 200 13.0/15.0
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Magnus Ekman - Peter Carlsson 3 N= E 140 5.0/23.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Per Clarin - Tuve Gustavsson 3 N= E 140 5.0/23.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Bengt Stahre - Mart Altmäe 3 N= E 140 5.0/23.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3 N= E 140 5.0/23.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Magnus Gauffin - Christer Årenborg 4 N-1 E -50 0.0/28.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson     - 15.3/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Öst giv
alla i zon
3
D107
KDkn86
kn873
kn8752
K
10943
962
EK96
kn52

EKD1054
D104
E98643
E752

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jessica Larsson - Mattias Weiler Magnus Arve - Sigvard Carlefred 5D S= 2 850 28.0/0.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 S= 2 620 26.0/2.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Magnus Gauffin - Christer Årenborg 6RD V-1 K 400 24.0/4.0
Jan Rudenstedt - Piotr Deyna Peder Jensen - Magnus Rasmussen 4D Ö-1 E 200 20.0/8.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Sven-Owe Andersson - Tora Philip 6D V-1 D 200 20.0/8.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Kerstin Hägglund - Christina Truuberg 3 S+2 2 200 20.0/8.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 6 V-1 7 100 14.0/14.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Gunnar Enmark - Paul Iwarson 5 Ö-1 E 100 14.0/14.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 V-1 K 100 14.0/14.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 V= 7 -620 10.0/18.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Göran Ryman - Lars G Andersson 4 Ö+1 E -650 6.0/22.0
Olle Wademark - Jan Andersson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 4 Ö+1 E -650 6.0/22.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Bengt Stahre - Mart Altmäe 4 Ö+1 E -650 6.0/22.0
Anders Hellström - Mi Andrén Per Clarin - Tuve Gustavsson 5D Ö= E -850 2.0/26.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 4D V+1 10 -990 0.0/28.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist     - 17.8/-

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Syd giv
ingen i zon
Kkn
kn
EK109874
EK2
D10865
E86
3
10983
432
107543
Dkn6
D4
E97
KD92
52
kn765

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 6 N= D 920 28.0/0.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Göran Ryman - Lars G Andersson 3NT N+3 D 490 26.0/2.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Magnus Gauffin - Christer Årenborg 3NT S+2 5 460 14.0/14.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3NT N+2 D 460 14.0/14.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 3NT S+2 5 460 14.0/14.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Magnus Arve - Sigvard Carlefred 3NT S+2 5 460 14.0/14.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 3NT S+2 6 460 14.0/14.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Gunnar Enmark - Paul Iwarson 3NT S+2 10 460 14.0/14.0
Anders Hellström - Mi Andrén Per Clarin - Tuve Gustavsson 3NT S+2 4 460 14.0/14.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Bengt Stahre - Mart Altmäe 3NT S+2 5 460 14.0/14.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3NT S+2 6 460 14.0/14.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Sven-Owe Andersson - Tora Philip 3NT S+2 7 460 14.0/14.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Kerstin Hägglund - Christina Truuberg 3NT S+2 6 460 14.0/14.0
Olle Wademark - Jan Andersson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 6 N-1 2 -50 2.0/26.0
Jan Rudenstedt - Piotr Deyna Peder Jensen - Magnus Rasmussen 6NT S-2 5 -100 0.0/28.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist     - 17.8/-

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Väst giv
N-S i zon
D92
EK87
Ekn954
2
K876

KD873
kn953
Ekn1053
10952

10864
4
Dkn643
1062
EKD7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Ekman - Peter Carlsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 S= 5 620 26.0/2.0
Olle Wademark - Jan Andersson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 4 S= 2 620 26.0/2.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 S= K 620 26.0/2.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4D Ö-3 2 500 21.0/7.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Gunnar Enmark - Paul Iwarson 6D Ö-3 E 500 21.0/7.0
Anders Hellström - Mi Andrén Per Clarin - Tuve Gustavsson 5D V-2 E 300 18.0/10.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 4D Ö-1 E 100 16.0/12.0
Jan Rudenstedt - Piotr Deyna Peder Jensen - Magnus Rasmussen 4 Ö-1 K 50 14.0/14.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 4 S-1 5 -100 11.0/17.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Urban Karlsson - Johan Tesch 5 N-1 E -100 11.0/17.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Göran Ryman - Lars G Andersson 5D S-1 K -200 6.0/22.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Magnus Arve - Sigvard Carlefred 6 S-2 K -200 6.0/22.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Sven-Owe Andersson - Tora Philip 5 S-2 7 -200 6.0/22.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Magnus Gauffin - Christer Årenborg 6D S-2 K -500 2.0/26.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Bengt Stahre - Mart Altmäe 6D S-3 3 -800 0.0/28.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist     - 17.8/-

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Nord giv
alla i zon
E104
K97432
106
EK
kn65
E6
E943
7654
K98
D108
Dkn8
10983
D732
kn5
K752
Dkn2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 2 N+2 10 170 28.0/0.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 2 N= 10 110 19.0/9.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 2 N= D 110 19.0/9.0
Olle Wademark - Jan Andersson Magnus Gauffin - Christer Årenborg 2 N= 10 110 19.0/9.0
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Eva Uddling - Roland Rosenqvist 2 N= D 110 19.0/9.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 2 N= 10 110 19.0/9.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Bengt Stahre - Mart Altmäe 2 N= 10 110 19.0/9.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Anders Hellström - Mi Andrén 2 N= D 110 19.0/9.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 2 N= D 110 19.0/9.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3 N-1 D -100 6.0/22.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 N-1 10 -100 6.0/22.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 2 N-1 10 -100 6.0/22.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 N-1 10 -100 6.0/22.0
Sven-Owe Andersson - Tora Philip Gunnar Enmark - Paul Iwarson 2 N-1 D -100 6.0/22.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 4 N-3 Kn -300 0.0/28.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist     - 13.6/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Öst giv
ingen i zon
kn10
1043
EKkn1087
kn7
8752
kn6
9542
K85
D964
D95
D63
ED4
EK3
EK872

109632

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Wademark - Jan Andersson Magnus Gauffin - Christer Årenborg 4 N+1 2 450 27.0/1.0
Sven-Owe Andersson - Tora Philip Gunnar Enmark - Paul Iwarson 4 S+1 6 450 27.0/1.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 4 S= 8 420 19.0/9.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 4 N= 4 420 19.0/9.0
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 S= 5 420 19.0/9.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Lars Andersson - Tommy Eneqvist 4 S= 5 420 19.0/9.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 S= 7 420 19.0/9.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Anders Hellström - Mi Andrén 4 S= 8 420 19.0/9.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 3 S+1 5 170 10.0/18.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 S+2 5 170 10.0/18.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3 S+1 7 170 10.0/18.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 4 S-1 5 -50 3.0/25.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S-1 6 -50 3.0/25.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Bengt Stahre - Mart Altmäe 4 S-1 5 -50 3.0/25.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 4 N-1 3 -50 3.0/25.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist     - 13.6/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Syd giv
N-S i zon
Kkn
E1096
ED53
D106
D1053
K4
1042
E943
62
D8732
976
kn52
E9874
kn5
Kkn8
K87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Wademark - Jan Andersson Magnus Gauffin - Christer Årenborg 3NT S+2 3 660 23.0/5.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 3NT N+2 2 660 23.0/5.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3NT N+2 2 660 23.0/5.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3NT N+2 3 660 23.0/5.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT N+2 2 660 23.0/5.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3NT N+2 2 660 23.0/5.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 3NT N+1 7 630 12.0/16.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 3NT S+1 3 630 12.0/16.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 3NT S+1 10 630 12.0/16.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Bengt Stahre - Mart Altmäe 3NT S+1 4 630 12.0/16.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Anders Hellström - Mi Andrén 3NT N+1 2 630 12.0/16.0
Sven-Owe Andersson - Tora Philip Gunnar Enmark - Paul Iwarson 4 S= E 620 6.0/22.0
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3NT N= 3 600 4.0/24.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT N-1 3 -100 1.0/27.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 6NT S-1 E -100 1.0/27.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist     - 13.6/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn864
ED3
kn965
5
K10
Kkn1094
K102
D97
E753
8
E84
K10832
92
7652
D73
Ekn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Urban Karlsson - Johan Tesch 3NT V-2 6 200 28.0/0.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Peder Jensen - Magnus Rasmussen 3NT V-1 D 100 21.0/7.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Magnus Gauffin - Christer Årenborg 2NT Ö-1 9 100 21.0/7.0
Jan Rudenstedt - Piotr Deyna Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 3NT V-1 5 100 21.0/7.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Sven-Owe Andersson - Tora Philip 3NT V-1 5 100 21.0/7.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 V-1 5 100 21.0/7.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anders Hellström - Mi Andrén 2NT V-1 5 100 21.0/7.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Bengt Stahre - Mart Altmäe 1NT V= 6 -90 14.0/14.0
Olle Wademark - Jan Andersson Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 2 V= 2 -110 12.0/16.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 1NT V+1 4 -120 9.0/19.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino 1NT Ö+1 9 -120 9.0/19.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Jessica Larsson - Mattias Weiler 3 Ö+2 9 -150 5.0/23.0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 1NT Ö+2 9 -150 5.0/23.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Margareta Walldin - Birgitta Alandh 2NT V+2 D -180 1.0/27.0
Thomas Malmström - Birgitta Nilsson Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg 2NT V+2 5 -180 1.0/27.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist     - -/12.2

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Nord giv
ingen i zon
Ekn42
E8
kn98
Kkn65
K1085
kn975
EK1042
D976
D104
73
E732
3
K632
D65
D10984

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Malmström - Birgitta Nilsson Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg 3D N= 7 470 28.0/0.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Magnus Gauffin - Christer Årenborg 2 V-4 8 200 26.0/2.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anders Hellström - Mi Andrén 1NTD N= 7 180 24.0/4.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 2 V-3 E 150 22.0/6.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 S+1 8 130 20.0/8.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Sven-Owe Andersson - Tora Philip 3 N= 7 110 16.0/12.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Urban Karlsson - Johan Tesch 3 N= 7 110 16.0/12.0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3 N= 7 110 16.0/12.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Jessica Larsson - Mattias Weiler 2 V-2 6 100 11.0/17.0
Jan Rudenstedt - Piotr Deyna Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 2 V-2 E 100 11.0/17.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Peder Jensen - Magnus Rasmussen 2 V-1 8 50 6.0/22.0
Olle Wademark - Jan Andersson Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 2 V-1 2 50 6.0/22.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Margareta Walldin - Birgitta Alandh 2 V-1 8 50 6.0/22.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino 4D N-1 7 -100 2.0/26.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Bengt Stahre - Mart Altmäe 2 Ö= 2 -110 0.0/28.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist     - -/12.2

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Öst giv
N-S i zon
D86
D83
ED8
8653
10954
kn9
762
Ekn97
kn72
E10642
K9
KD4
EK3
K75
kn10543
102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Peder Jensen - Magnus Rasmussen 4 V-3 E 150 28.0/0.0
Olle Wademark - Jan Andersson Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 2 V-2 2 100 25.0/3.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Bengt Stahre - Mart Altmäe 2 V-2 5 100 25.0/3.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anders Hellström - Mi Andrén 2 S= Kn 90 22.0/6.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Jessica Larsson - Mattias Weiler 1NT Ö-1 Kn 50 15.0/13.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Magnus Gauffin - Christer Årenborg 1NT Ö-1 4 50 15.0/13.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 1NT Ö-1 3 50 15.0/13.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 Ö-1 10 50 15.0/13.0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 1NT Ö-1 3 50 15.0/13.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino 1NT Ö-1 3 50 15.0/13.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Margareta Walldin - Birgitta Alandh 1NT Ö= 4 -90 6.0/22.0
Jan Rudenstedt - Piotr Deyna Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 1NT V= 6 -90 6.0/22.0
Thomas Malmström - Birgitta Nilsson Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg 1NT V= 6 -90 6.0/22.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Sven-Owe Andersson - Tora Philip 3 S-1 Kn -100 2.0/26.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Urban Karlsson - Johan Tesch 2 V= 6 -110 0.0/28.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist     - -/12.2

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Syd giv
Ö-V i zon
98
E9864
ED986
2
D632
5
7432
KD76
Ekn10
Kkn10
Kkn5
kn854
K754
D732
10
E1093

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jessica Larsson - Mattias Weiler Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 4D V-5 2 1400 28.0/0.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino 3D N+2 4 730 26.0/2.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Per Clarin - Tuve Gustavsson 4D N+1 5 690 24.0/4.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Gunnar Enmark - Paul Iwarson 3D N+1 10 630 22.0/6.0
Bengt Stahre - Mart Altmäe Elena Ström - Erik Åsbrink 4 N+1 4 450 19.0/9.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 5 N= 10 450 19.0/9.0
Thomas Malmström - Birgitta Nilsson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 4 N= 5 420 16.0/12.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Eva Uddling - Roland Rosenqvist 2 N+3 E 200 12.0/16.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 3 N+2 Kn 200 12.0/16.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Peder Jensen - Magnus Rasmussen 2 N+3 10 200 12.0/16.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 3 N+1 5 170 6.0/22.0
Magnus Gauffin - Christer Årenborg Margareta Walldin - Birgitta Alandh 3 N+1 4 170 6.0/22.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 N+1 5 170 6.0/22.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Göran Ryman - Lars G Andersson 3 N-1 5 -50 1.0/27.0
Anders Hellström - Mi Andrén Sven-Owe Andersson - Tora Philip 4 N-1 4 -50 1.0/27.0
Olle Wademark - Jan Andersson     - -/15.4

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Väst giv
alla i zon
kn10852
43
EK
K1064
ED
97
D1096542
E3
K764
EDkn108
8
kn52
93
K652
kn73
D987

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 3NT Ö-1 9 100 26.0/2.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Per Clarin - Tuve Gustavsson 3NT Ö-1 9 100 26.0/2.0
Anders Hellström - Mi Andrén Sven-Owe Andersson - Tora Philip 3NT V-1 2 100 26.0/2.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Peder Jensen - Magnus Rasmussen 3 V= E -110 18.0/10.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 3 V= 6 -110 18.0/10.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 V= K -110 18.0/10.0
Thomas Malmström - Birgitta Nilsson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 3 V= Kn -110 18.0/10.0
Bengt Stahre - Mart Altmäe Elena Ström - Erik Åsbrink 3 V= 2 -110 18.0/10.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Eva Uddling - Roland Rosenqvist 2NT V= Kn -120 12.0/16.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Göran Ryman - Lars G Andersson 3 V+1 Kn -130 9.0/19.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino 3 V+1 6 -130 9.0/19.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Magnus Gauffin - Christer Årenborg 2 Ö+1 9 -140 6.0/22.0
Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg Magnus Ekman - Peter Carlsson 2 Ö+3 9 -200 4.0/24.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT V= 9 -600 2.0/26.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Gunnar Enmark - Paul Iwarson 3NT V+1 4 -630 0.0/28.0
Olle Wademark - Jan Andersson     - -/15.4

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Nord giv
N-S i zon
kn102
kn73
ED10
D1072
D975
105
K872
953
83
EK94
kn64
Kkn86
EK64
D862
953
E4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Peder Jensen - Magnus Rasmussen 1NT N+3 8 180 28.0/0.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1NT N+2 K 150 25.0/3.0
Urban Karlsson - Johan Tesch Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino 1NT Ö-3 E 150 25.0/3.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 1NT N+1 6 120 20.0/8.0
Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg Magnus Ekman - Peter Carlsson 1NT N+1 3 120 20.0/8.0
Bengt Stahre - Mart Altmäe Elena Ström - Erik Åsbrink 1NT N+1 E 120 20.0/8.0
Kerstin Hägglund - Christina Truuberg Gunnar Enmark - Paul Iwarson 2 V-2 7 100 16.0/12.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Per Clarin - Tuve Gustavsson 1NT N= 8 90 14.0/14.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 1 S= 10 80 12.0/16.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Magnus Gauffin - Christer Årenborg 1 Ö-1 E 50 8.0/20.0
Anders Hellström - Mi Andrén Sven-Owe Andersson - Tora Philip 1NT Ö-1 E 50 8.0/20.0
Thomas Malmström - Birgitta Nilsson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 1NT Ö-1 2 50 8.0/20.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Göran Ryman - Lars G Andersson 1NT N-1 8 -100 4.0/24.0
Magnus Arve - Sigvard Carlefred Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3 S-2 10 -200 1.0/27.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 N-2 E -200 1.0/27.0
Olle Wademark - Jan Andersson     - -/15.4

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Öst giv
Ö-V i zon
7
K10963
E976
D92
109865
D
854
Kkn87
Ekn32
kn754
Dkn
E64
KD4
E82
K1032
1053

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Hellström - Mi Andrén Gunnar Enmark - Paul Iwarson 4D N= E 590 28.0/0.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Urban Karlsson - Johan Tesch 1NT Ö-3 2 300 26.0/2.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3 Ö-2 3 200 24.0/4.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 N+1 D 140 21.0/7.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Kerstin Hägglund - Christina Truuberg 3 N= D 140 21.0/7.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 1NT N+1 6 120 18.0/10.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Jessica Larsson - Mattias Weiler 2 V-1 9 100 13.0/15.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Magnus Arve - Sigvard Carlefred 2 Ö-1 2 100 13.0/15.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Olle Wademark - Jan Andersson 2 V-1 3 100 13.0/15.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 2 V-1 3 100 13.0/15.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Peder Jensen - Magnus Rasmussen 2 V= 2 -110 6.0/22.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 2 V= 6 -110 6.0/22.0
Magnus Gauffin - Christer Årenborg Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 2 V= 9 -110 6.0/22.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Bengt Stahre - Mart Altmäe 1NT Ö+1 D -120 2.0/26.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Sven-Owe Andersson - Tora Philip 2 V+1 9 -140 0.0/28.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson     - 15.1/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Syd giv
alla i zon
ED854
54
Dkn104
D10
963
EKDkn9
83
Ekn4
kn72
63
K952
9652
K10
10872
E76
K873

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 2 N+1 6 140 28.0/0.0
Anders Hellström - Mi Andrén Gunnar Enmark - Paul Iwarson 1 N+1 6 110 25.0/3.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 N= 6 110 25.0/3.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Peder Jensen - Magnus Rasmussen 1NT V-1 4 100 19.0/9.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Magnus Arve - Sigvard Carlefred 1NT V-1 5 100 19.0/9.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Sven-Owe Andersson - Tora Philip 1NT V-1 5 100 19.0/9.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Urban Karlsson - Johan Tesch 2 V-1 D 100 19.0/9.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Jessica Larsson - Mattias Weiler 1NT S= Kn 90 10.0/18.0
Magnus Gauffin - Christer Årenborg Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 1NT S= E 90 10.0/18.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Olle Wademark - Jan Andersson 1NT S= Kn 90 10.0/18.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Kerstin Hägglund - Christina Truuberg 1NT S= E 90 10.0/18.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 1NT S= E 90 10.0/18.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 1NT S-1 E -100 3.0/25.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 3 N-1 6 -100 3.0/25.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Bengt Stahre - Mart Altmäe 2 N-2 6 -200 0.0/28.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson     - 15.1/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Väst giv
ingen i zon
10
E95
Kkn72
EKkn108
K862
D832
8
9743
954
64
E109643
52
EDkn73
Kkn107
D5
D6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Peder Jensen - Magnus Rasmussen 6NT S= 3 990 26.0/2.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 6NT N= E 990 26.0/2.0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Magnus Arve - Sigvard Carlefred 6NT N= E 990 26.0/2.0
Magnus Gauffin - Christer Årenborg Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg 2D Ö-4 D 800 22.0/6.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Jessica Larsson - Mattias Weiler 3NT S+3 3 490 17.0/11.0
Göran Ryman - Lars G Andersson Olle Wademark - Jan Andersson 3NT N+3 9 490 17.0/11.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 3NT S+3 2 490 17.0/11.0
Anders Hellström - Mi Andrén Gunnar Enmark - Paul Iwarson 3NT N+3 2 490 17.0/11.0
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Sven-Owe Andersson - Tora Philip 3NT N+2 9 460 9.0/19.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Urban Karlsson - Johan Tesch 5NT N= 8 460 9.0/19.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Bengt Stahre - Mart Altmäe 5NT N= 4 460 9.0/19.0
Per Clarin - Tuve Gustavsson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 4NT N+1 6 460 9.0/19.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 3NT N+1 10 430 4.0/24.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 6NT N-1 E -50 2.0/26.0
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Kerstin Hägglund - Christina Truuberg 6 N-2 E -100 0.0/28.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson     - 15.1/-

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Nord giv
Ö-V i zon
kn75
98762
10943
10
10432
4
E5
Kkn8763
D986
EK5
Kkn87
E2
EK
Dkn103
D62
D954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3NT V-4 D 400 28.0/0.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 3NT Ö-3 D 300 26.0/2.0
Olle Wademark - Jan Andersson Jessica Larsson - Mattias Weiler 5 V-2 9 200 23.0/5.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3NT Ö-2 D 200 23.0/5.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Urban Karlsson - Johan Tesch 3NT Ö-1 D 100 20.0/8.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 2 S-1 3 -50 18.0/10.0
Bengt Stahre - Mart Altmäe Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 3NT Ö= D -600 16.0/12.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Göran Ryman - Lars G Andersson 4 Ö= D -620 11.0/17.0
Magnus Gauffin - Christer Årenborg Magnus Arve - Sigvard Carlefred 4 Ö= D -620 11.0/17.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Per Clarin - Tuve Gustavsson 4 Ö= D -620 11.0/17.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Kerstin Hägglund - Christina Truuberg 4 Ö= D -620 11.0/17.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT Ö+1 D -630 6.0/22.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Peder Jensen - Magnus Rasmussen 4 Ö+1 D -650 3.0/25.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Sven-Owe Andersson - Tora Philip 4 Ö+1 D -650 3.0/25.0
Anders Hellström - Mi Andrén Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3NT Ö+2 D -660 0.0/28.0
Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg     - 14.6/-

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Öst giv
alla i zon
94
KD103
43
87642
E52
kn9652
Dkn2
ED
K7
874
EK1075
kn109
Dkn10863
E
986
K53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 4D V-1 9 200 27.0/1.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Peder Jensen - Magnus Rasmussen 4 V-2 9 200 27.0/1.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Kerstin Hägglund - Christina Truuberg 4 V-1 9 100 24.0/4.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 3 Ö= D -110 22.0/6.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Urban Karlsson - Johan Tesch 3 V= D -140 20.0/8.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Per Clarin - Tuve Gustavsson 2 S-2 D -200 18.0/10.0
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 S-3 D -300 15.0/13.0
Anders Hellström - Mi Andrén Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3 S-3 2 -300 15.0/13.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Göran Ryman - Lars G Andersson 3NT Ö= D -600 7.0/21.0
Olle Wademark - Jan Andersson Jessica Larsson - Mattias Weiler 3NT Ö= 2 -600 7.0/21.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3NT Ö= D -600 7.0/21.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Sven-Owe Andersson - Tora Philip 3NT Ö= D -600 7.0/21.0
Bengt Stahre - Mart Altmäe Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 3NT V= 9 -600 7.0/21.0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3NT V= K -600 7.0/21.0
Magnus Gauffin - Christer Årenborg Magnus Arve - Sigvard Carlefred 3NT V+1 K -630 0.0/28.0
Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg     - 14.6/-

Bricka 27

BK S:t Erik, Sverige 2014.06.02

Syd giv
ingen i zon
E42
ED9764
K
kn86
KD1065
82
kn10
EK73
73
K105
ED98632
D
kn98
kn3
754
109542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Thormählen - Carl-Henrik Starkenberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT Ö-2 Kn 100 28.0/0.0
Bengt Stahre - Mart Altmäe Thomas Malmström - Birgitta Nilsson 2 V+1 6 -140 26.0/2.0
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Urban Karlsson - Johan Tesch 3 Ö+2 Kn -150 24.0/4.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Peder Jensen - Magnus Rasmussen 3 Ö+3 Kn -170 22.0/6.0
Anders Björkman - Yvonne Flodqvist Jan Rudenstedt - Piotr Deyna 3 V+2 E -200 20.0/8.0
Anders Hellström - Mi Andrén Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3NT Ö= Kn -400 17.0/11.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Kerstin Hägglund - Christina Truuberg 3NT Ö= Kn -400 17.0/11.0
Magnus Gauffin - Christer Årenborg Magnus Arve - Sigvard Carlefred 5 Ö+1 Kn -420 13.0/15.0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 4 V= K -420 13.0/15.0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Göran Ryman - Lars G Andersson 3NT Ö+1 Kn -430 7.0/21.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3NT Ö+1 Kn -430 7.0/21.0
Elena Ström - Erik Åsbrink Per Clarin - Tuve Gustavsson 3NT Ö+1 Kn -430 7.0/21.0
Hannu Oikarainen - Anders d´Aquino Sven-Owe Andersson - Tora Philip 3NT Ö+1 Kn -430 7.0/21.0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 4 V+1 2 -450 1.0/27.0
Olle Wademark - Jan Andersson Jessica Larsson - Mattias Weiler 4 Ö+1 2 -450 1.0/27.0
Åke Sjöberg - Margareta Sjöberg     - 14.6/-