Kommande tävlingar
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
09/05 Inställd ... Kerstin Strandber
Rapporterade tävlingar
25/07 Swedish Open Junior Pairs - Om
24/07 Swedish Open Junior Pairs - Om
24/07 Swedish Open Junior Pairs - Om
BK Bridgehuset » ligan 9:2 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

ligan 9:2

IMP över fältet, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 12.

Privatprotokoll för Anders Olsson - Sten Ahlgren

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 5, Gunnel Sandblom - Mona Berge
134 S+2 -170 71 % 71 0.0%KD8652105102853 Kn3K9742K97594
144 N-1 50 84 % 155 0.0%7398521072D762 D986ED753Kn1053
154 N-3 300 6 % 161 0.0%3EKKn5432ED7610 1096210753KDKn32
164 N= -420 -28 % 133 0.0%52K32104E109842 D3E10975K92D53
175 N-2 100 72 % 205 0.0%ED9653DKn97854 K1027KKn832Kn1073
183 N-1 100 30 % 235 0.0%92KD9432DKn65E 10865108982D972
195 Ö+1 620 -17 % 218 0.0%KKnEDKn10632EKn32 D53EK652KK987
206 V+1 1390 97 % 315 0.0%2DKn732ED96262 EKnEK75EK108543
212NT N+1 -150 -2 % 313 0.0%108639862E93K5 Kn75EK75DKn5Kn103
224 S= -420 -5 % 308 0.0%984K486EKn8652 5D83EKn75321097
232 S+3 -150 76 % 384 0.0%KDKn8K765DKn4D5 109598108632732
243NT N+2 -460 -33 % 351 0.0%10853539727632 Kn69876EK1081098

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Nord giv
alla i zon
7
ED83
8643
E1076
kn3
K9742
K975
94
KD8652
105
102
853
E1094
kn6
EDkn
KDkn2

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N12109810
S121110810
Ö12353
V12353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT N+2 K 660 31/-31
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S+2 5 660 31/-31
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3NT N+1 3 630 23/-23
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT S+1 7 630 23/-23
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 3NT N+1 10 630 23/-23
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT N+1 K 630 23/-23
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 3NT S= 5 600 15/-15
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT N= 10 600 15/-15
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+2 Kn 170 -71/71
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 N-2 6 -200 -113/113

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Öst giv
ingen i zon
E1054
1064
D94
K94
D986
ED7
53
kn1053
73
9852
1072
D762
Kkn2
Kkn3
EKkn86
E8

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N71191011
S81191011
Ö52422
V52422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3NT S+2 8 460 27/-27
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT S+2 6 460 27/-27
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT S+2 8 460 27/-27
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 3NT S+2 Kn 460 27/-27
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3NT S+1 3 430 17/-17
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT S+1 3 430 17/-17
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4NT S= 5 430 17/-17
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT N= 3 400 9/-9
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 6 S-1 3 -50 -84/84
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-1 5 -50 -84/84

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Syd giv
N-S i zon
KDkn875
D
Kkn104
54
10962
107
53
KDkn32
3
EKkn5432
ED76
10
E4
986
982
E9876

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N76284
S66284
Ö671146
V671146
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 5D Ö-1 10 100 78/-78
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 5D Ö-1 D 100 78/-78
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3 Ö+1 E -170 25/-25
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 Ö+1 E -170 25/-25
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-3 E -300 -6/6
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 Ö+1 E -450 -40/40
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 Ö+1 E -450 -40/40
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 Ö+1 E -450 -40/40
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 4 Ö+1 E -450 -40/40
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+1 E -450 -40/40

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Väst giv
Ö-V i zon
EK10864
kn84
ED7
kn
D3
E10975
K92
D53
52
K32
104
E109842
kn97
D6
kn8653
K76

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N596109
S596109
Ö84734
V84734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 N+2 E 480 43/-43
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 N= K 420 28/-28
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 N= K 420 28/-28
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N= 2 420 28/-28
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 4 N= 10 420 28/-28
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 2 N+3 10 200 -28/28
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N+3 10 200 -28/28
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 1 N+3 2 170 -33/33
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 2 N+2 3 170 -33/33
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 N+1 E 170 -33/33

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Nord giv
ingen i zon
84
E108643
E104
K9
K102
7
Kkn832
kn1073
ED9653
Dkn9
7
854
kn7
K52
D965
ED62

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N78956
S78956
Ö55387
V55387
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4 N= E 420 43/-43
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 4 N= 8 420 43/-43
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 N= 7 420 43/-43
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 N= 7 420 43/-43
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N= 7 420 43/-43
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4D Ö-2 2 300 16/-16
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 Ö-1 K 50 -41/41
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 5 N-1 7 -50 -59/59
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 4 N-1 7 -50 -59/59
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 N-2 E -100 -72/72

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Öst giv
N-S i zon
K743
kn765
K10
kn103
10865
108
982
D972
92
KD9432
Dkn65
E
EDkn
E
E743
K8654

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1187108
S1187108
Ö25634
V25634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT N= K 600 102/-102
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 N+1 E 140 24/-24
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N+1 K 140 24/-24
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 3 S+1 10 130 24/-24
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3 S+1 10 130 24/-24
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4 N-1 E -100 -30/30
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT N-1 K -100 -30/30
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-1 E -100 -30/30
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 N-2 K -200 -54/54
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 3 S-2 10 -200 -54/54

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Syd giv
Ö-V i zon
kn109874
984
95
104
D53
EK652
K
K987
K
kn
EDkn10632
Ekn32
E62
D1073
874
D65

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N00350
S00350
Ö121210712
V121210712
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 6 Ö-2 E 200 119/-119
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 6 V-1 Kn 100 108/-108
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 5 V= Kn -600 22/-22
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 Ö+1 E -620 17/-17
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 5 Ö+1 7 -620 17/-17
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT V+3 Kn -690 4/-4
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT V+3 8 -690 4/-4
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 6 Ö= E -1370 -94/94
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 6 Ö= 4 -1370 -94/94
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 6NT V= Kn -1440 -103/103

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Väst giv
alla i zon
D106543
K84
104
Dkn
Ekn
E
K75
EK108543
2
Dkn732
ED962
62
K987
10965
kn83
97

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N00260
S00260
Ö131311713
V131311713
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 6NT V-3 5 300 127/-127
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 V+3 5 -190 78/-78
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 V+4 10 -190 78/-78
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 5 V+2 5 -640 10/-10
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+3 5 -690 0/0
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3NT V+4 6 -720 -3/3
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT V+4 5 -720 -3/3
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 6 Ö= 9 -1370 -93/93
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 V+1 10 -1390 -97/97
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 6 V+1 D -1390 -97/97

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Nord giv
N-S i zon
ED4
Dkn43
642
E82
kn75
EK75
Dkn5
kn103
10863
9862
E93
K5
K92
10
K1087
D9764

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N98778
S98678
Ö45665
V45665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 3D N+1 5 870 115/-115
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1NT S+2 5 150 2/-2
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT N+1 6 150 2/-2
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 1NT S+2 E 150 2/-2
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 1NT S+1 E 120 -7/7
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 S= E 110 -7/7
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N= 6 110 -7/7
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 N= 6 90 -16/16
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 2 Ö-1 10 50 -25/25
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 2 Ö= 10 -110 -59/59

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Öst giv
Ö-V i zon
D32
Ekn975
KD4
D4
5
D83
Ekn7532
1097
984
K4
86
Ekn8652
EKkn1076
1062
109
K3

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N459108
S459108
Ö87333
V88333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 S+1 E 450 15/-15
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4 S= E 420 5/-5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 4 S= 3 420 5/-5
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 S= E 420 5/-5
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S= 10 420 5/-5
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 S= 7 420 5/-5
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S= 7 420 5/-5
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 4 S= 5 420 5/-5
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S= 10 420 5/-5
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 S+1 10 170 -55/55

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Syd giv
alla i zon
743
Dkn10
K9
EKkn86
1095
98
108632
732
KDkn8
K765
Dkn4
D5
E62
E432
E75
1094

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N11710911
S11710911
Ö25242
V25242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3NT S+3 2 690 41/-41
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT S+3 3 690 41/-41
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT S+1 10 630 23/-23
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 3NT N= 3 600 15/-15
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT N= K 600 15/-15
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 3NT S= 5 600 15/-15
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT N= K 600 15/-15
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT N= K 600 15/-15
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S+3 10 150 -76/76
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3NT S-1 10 -100 -104/104

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.13

Väst giv
ingen i zon
ED92
D42
Dkn
ED54
kn6
9876
EK108
1098
10853
53
972
7632
K74
EKkn10
6543
Kkn

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N10811109
S10811109
Ö24232
V24232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT N+3 5 490 40/-40
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Robert Berg 3NT N+2 5 460 33/-33
Bertil Hansson - Lone Stolt Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3NT N+2 3 460 33/-33
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT N+2 8 460 33/-33
Gunnel Sandblom - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N+2 5 460 33/-33
Kent Hermansson - Lars Becklén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT N+2 5 460 33/-33
Anders Nilsson - Thomas Bolin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 S+1 E 450 33/-33
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Peter Moricz - Lotta Lundberg 6NT N-1 3 -50 -72/72
Stig Unoson - Monica Wester Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 6NT N-2 7 -100 -77/77
Kristina Johnson - Tommy Lööf Anders Dahlsson - Sven Norlinder 6NT N-3 7 -150 -89/89