Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Fredagsbridgen 2014-03-07 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagsbridgen 2014-03-07

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 7, Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson
13NT Ö-1 -50 3 15% 3 15.0%K6DKn1096Kn94Kn54 ED742E52EK963
26 S= -1430 1 5% 4 10.0%KnKKn1087Kn953Kn82 876ED93282973
34D N= -510 0 0% 4 6.7%EKD1065910210873 732EKD6325KKn9
Rond 2, som ÖV mot par 8, Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar
43NT S+1 -630 7 35% 11 13.8%Kn1084D6E648753 962K10831087592
53NT N-2 200 19 95% 30 30.0%D96D762KnKKn862 K52E10KD872754
62 N= -110 11 55% 41 34.2%Kn954EK7EK8275 D8785210953E84
Rond 3, som ÖV mot par 1, Bengt Eklind - Bo Haglund
73 V-1 -100 9 45% 50 35.7%610643E543EK109 Kn1098KD921092Kn8
85 S= -450 5 25% 55 34.4%10987KD732D974 K63Kn8752Kn10865
91NT V= 90 10 50% 65 36.1%932KDKn3E1076103 DKn646KD92E742
Rond 4, som NS mot par 2, Ulla Wennborg - Margot Fischerström
101NT S-2 -200 4 20% 69 34.5%1065E105410Kn10952 D9883ED964E76
113NT V+1 -430 11 55% 80 36.4%765KKn9652E953 K32D986583742
121NT Ö= -90 13 65% 93 38.8%DKn76EKn424KD42 989753Kn7632E7
Rond 5, som NS mot par 3, Eva Lindqwister - Olle Lindqwister
131NT V-1 100 12 60% 105 40.4%97D65ED74Kn1076 D108638KKn862E8
142 S+2 130 16 80% 121 43.2%63K432E86D1092 KDKn45972EKn875
154 S-1 -100 5 25% 126 42.0%D42Kn64E4KD542 EKn98763D108869
Rond 6, som NS mot par 4, Simon Ekenberg - Gustaf Trolle
166 N+1 940 17 85% 143 44.7%EK8EK92DEDKn87 D43Kn854E831095
173NT N+1 430 19 95% 162 47.6%EDKn8763983E94 K65E1042ED5D103
184 N+1 650 9 45% 171 47.5%652EDKn87E10DKn4 EKD743959K965
Rond 7, som NS mot par 5, Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg
194 S+1 450 7 35% 178 46.8%ED62Kn6D10652E2 K984K94KKDKn107
204 S= 620 12 60% 190 47.5%KKn95974EKD1096 EKn9542KD6KKnKn4
214 V+2 -480 10 50% 200 47.6%KKn63875KD10543 KnED9754Kn1063Kn7
Rond 8, som ÖV mot par 6, Luise Riepe - Anna-Karin Garpö
222 S-1 50 17 85% 217 49.3%942D543E98423 Kn5K2DKn65ED962
234 S-1 100 18 90% 235 51.1%D653265E1063Kn10 E107Kn8KKn98D732
247 V-2 -100 0 0% 235 49.0%KD54965EK10863 EKn106ED10E84372

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Nord giv
ingen i zon
kn109
843
ED653
72
ED742
E5
2
EK963
K6
Dkn1096
kn94
kn54
853
K72
K1087
D108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT Ö-2 7 100 20/0
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 3NT Ö-1 7 50 17/3
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Bengt Eklind - Bo Haglund 3NT Ö-1 8 50 17/3
Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge Inga Fieber - Astrid Thörn 4 V= 3 -130 14/6
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Max Sandin - Christina Ohlin 3 V+3 8 -230 12/8
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 2 V+5 8 -260 10/10
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Karl Persson - Göran Walander 4 Ö= 2 -420 8/12
Simon Ekenberg - Gustaf Trolle Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 4 V+1 Kn -450 4/16
Leif Nilsson - Peter Nordén Cristina Ringström - Per Gjellan 4 V+1 9 -450 4/16
Hans Nerell - Peter Flodqvist S G Olsson - Björn Sonnevi 4 V+1 E -450 4/16
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 V+3 3 -510 0/20

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Öst giv
N-S i zon
KD54
4
EK104
D654
876
ED932
82
973
kn
Kkn1087
kn953
kn82
E10932
65
D76
EK10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 6 S= 6 1430 19/1
Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge Inga Fieber - Astrid Thörn 6 S= E 1430 19/1
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 N+3 5 710 16/4
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Max Sandin - Christina Ohlin 4 S+2 9 680 8/12
Simon Ekenberg - Gustaf Trolle Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 4 S+2 2 680 8/12
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Bengt Eklind - Bo Haglund 4 S+2 E 680 8/12
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Karl Persson - Göran Walander 4 S+2 E 680 8/12
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 4 S+2 8 680 8/12
Leif Nilsson - Peter Nordén Cristina Ringström - Per Gjellan 4 S+2 8 680 8/12
Hans Nerell - Peter Flodqvist S G Olsson - Björn Sonnevi 4 S+2 8 680 8/12
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4NT N-2 9 -200 0/20

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Syd giv
Ö-V i zon
8
kn
Dkn87643
ED64
732
EKD632
5
Kkn9
EKD1065
9
102
10873
kn94
108754
EK9
52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 4D N= 9 510 20/0
Leif Nilsson - Peter Nordén Cristina Ringström - Per Gjellan 5 N= 9 400 18/2
Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge Inga Fieber - Astrid Thörn 5 Ö-2 E 200 16/4
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 5 Ö-1 E 100 12/8
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Bengt Eklind - Bo Haglund 5 Ö-1 E 100 12/8
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 5 Ö-1 E 100 12/8
Simon Ekenberg - Gustaf Trolle Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 6 N-1 E -50 8/12
Hans Nerell - Peter Flodqvist S G Olsson - Björn Sonnevi 5D N-1 D -100 6/14
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 6D N-2 9 -300 3/17
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Karl Persson - Göran Walander 6D N-2 9 -300 3/17
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Max Sandin - Christina Ohlin 4 Ö= E -620 0/20

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Väst giv
alla i zon
ED753
52
D32
ED6
962
K1083
10875
92
kn1084
D6
E64
8753
K
Ekn974
Kkn9
Kkn104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Bo Haglund Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 3NT S+1 10 630 13/7
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 3NT S+1 5 630 13/7
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Ulla Wennborg - Margot Fischerström 3NT S+1 8 630 13/7
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT N+1 8 630 13/7
Ulf Lindgren - Mona Hellingh S G Olsson - Björn Sonnevi 3NT N+1 8 630 13/7
Karl Persson - Göran Walander Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 3NT N+1 4 630 13/7
Leif Nilsson - Peter Nordén Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 3NT S+1 7 630 13/7
Hans Nerell - Peter Flodqvist Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 3NT N+1 8 630 13/7
Inga Fieber - Astrid Thörn Cristina Ringström - Per Gjellan 3NT N= 3 600 4/16
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Max Sandin - Christina Ohlin 5 S-1 9 -100 1/19
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 5 N-1 E -100 1/19

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Nord giv
N-S i zon
kn108743
5
E1063
103
K52
E10
KD872
754
D96
D762
kn
Kkn862
E
Kkn9843
954
ED9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Bo Haglund Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 3 Ö-3 E 150 19/1
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Ulla Wennborg - Margot Fischerström 2 V-3 5 150 19/1
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Max Sandin - Christina Ohlin 2 S+1 7 140 16/4
Inga Fieber - Astrid Thörn Cristina Ringström - Per Gjellan 2 S= K 110 13/7
Hans Nerell - Peter Flodqvist Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 2 N= 2 110 13/7
Ulf Lindgren - Mona Hellingh S G Olsson - Björn Sonnevi 3 Ö-1 E 50 10/10
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 S-1 K -100 6/14
Karl Persson - Göran Walander Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 2 S-1 4 -100 6/14
Leif Nilsson - Peter Nordén Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 3 S-1 K -100 6/14
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 3 S-2 4 -200 1/19
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 3NT N-2 Kn -200 1/19

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Öst giv
Ö-V i zon
K32
D109643
D
K103
D87
852
10953
E84
kn954
EK7
EK82
75
E106
kn
kn764
Dkn962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Nilsson - Peter Nordén Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 2 Ö-2 Kn 200 20/0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Ulla Wennborg - Margot Fischerström 3 N= E 140 16/4
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 N+1 7 140 16/4
Ulf Lindgren - Mona Hellingh S G Olsson - Björn Sonnevi 2 N+1 E 140 16/4
Bengt Eklind - Bo Haglund Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 2 N+1 E 110 9/11
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 2 S= 2 110 9/11
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 2 N= E 110 9/11
Hans Nerell - Peter Flodqvist Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 2 N= E 110 9/11
Inga Fieber - Astrid Thörn Cristina Ringström - Per Gjellan 1NT Ö-1 D 100 4/16
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Max Sandin - Christina Ohlin 2 N-1 K -50 1/19
Karl Persson - Göran Walander Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 3 S-1 4 -50 1/19

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Syd giv
alla i zon
ED543
Ekn5
86
D75
kn1098
KD92
1092
kn8
6
10643
E543
EK109
K72
87
KDkn7
6432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
S G Olsson - Björn Sonnevi Inga Fieber - Astrid Thörn 2 N+2 E 170 20/0
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 2 N= K 110 16/4
Cristina Ringström - Per Gjellan Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 2 N= E 110 16/4
Leif Nilsson - Peter Nordén Ulf Lindgren - Mona Hellingh 2 N= E 110 16/4
Bengt Eklind - Bo Haglund Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 3 V-1 8 100 11/9
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 3 V-1 8 100 11/9
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 3 N-1 4 -100 6/14
Karl Persson - Göran Walander Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 2 N-1 K -100 6/14
Hans Nerell - Peter Flodqvist Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 2 N-1 2 -100 6/14
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 V+1 8 -140 2/18
Max Sandin - Christina Ohlin Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 2 N-2 E -200 0/20

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Väst giv
ingen i zon
Ekn5
93
E1098654
2
K63
kn8752
kn
10865
10987

KD732
D974
D42
EKD1064

EKkn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cristina Ringström - Per Gjellan Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 4D S+2 Kn 790 20/0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 5NTD N= 10 670 18/2
Bengt Eklind - Bo Haglund Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 5 S= 3 450 15/5
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 4 S+1 3 450 15/5
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 4 S= Kn 420 10/10
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 4 S= Kn 420 10/10
Karl Persson - Göran Walander Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 4 S= Kn 420 10/10
S G Olsson - Björn Sonnevi Inga Fieber - Astrid Thörn 5 N-1 4 -50 5/15
Leif Nilsson - Peter Nordén Ulf Lindgren - Mona Hellingh 6NT S-1 10 -50 5/15
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 5 S-2 3 -100 1/19
Max Sandin - Christina Ohlin Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 4 S-2 Kn -100 1/19

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Nord giv
Ö-V i zon
K75
109874
853
kn9
Dkn64
6
KD92
E742
932
KDkn3
E1076
103
E108
E52
kn4
KD865

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl Persson - Göran Walander Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 5 V-2 Kn 200 20/0
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 2 S= 6 90 17/3
S G Olsson - Björn Sonnevi Inga Fieber - Astrid Thörn 1NT S= 2 90 17/3
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1 S= K 70 14/6
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 2 S-1 6 -50 12/8
Bengt Eklind - Bo Haglund Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 1NT V= 10 -90 10/10
Leif Nilsson - Peter Nordén Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3 N-2 9 -100 8/12
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 2 V+1 Kn -110 4/16
Max Sandin - Christina Ohlin Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 2 V= Kn -110 4/16
Cristina Ringström - Per Gjellan Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 2 V= Kn -110 4/16
Hans Nerell - Peter Flodqvist Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 2 V+1 Kn -140 0/20

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Öst giv
alla i zon
1065
E1054
10
kn10952
E73
kn9
Kkn732
KD4
Kkn42
KD762
85
83
D98
83
ED964
E76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Max Sandin - Christina Ohlin Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT V-2 Kn 200 20/0
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 Ö-1 8 100 16/4
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 4 Ö-1 8 100 16/4
Hans Nerell - Peter Flodqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 2NT V-1 2 100 16/4
Leif Nilsson - Peter Nordén Karl Persson - Göran Walander 1NT S= K 90 12/8
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Ulf Lindgren - Mona Hellingh 1NT S-1 K -100 10/10
Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge Cristina Ringström - Per Gjellan 2 Ö= 6 -110 8/12
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 2NT V+2 2 -180 6/14
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Ulla Wennborg - Margot Fischerström 1NT S-2 4 -200 4/16
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Bengt Eklind - Bo Haglund 1NT S-3 Kn -300 1/19
S G Olsson - Björn Sonnevi Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 2 N-3 8 -300 1/19

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Syd giv
ingen i zon
765
K
kn9652
E953
kn8
Ekn1042
74
K1086
ED1094
73
EKD10
Dkn
K32
D9865
83
742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 V-1 E 50 20/0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 4 Ö= 2 -420 18/2
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Bengt Eklind - Bo Haglund 3NT V+1 2 -430 11/9
Max Sandin - Christina Ohlin Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT V+1 5 -430 11/9
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Ulla Wennborg - Margot Fischerström 3NT V+1 3 -430 11/9
S G Olsson - Björn Sonnevi Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 3NT V+1 2 -430 11/9
Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge Cristina Ringström - Per Gjellan 3NT V+1 5 -430 11/9
Leif Nilsson - Peter Nordén Karl Persson - Göran Walander 3NT V+1 5 -430 11/9
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 3NT V+2 5 -460 2/18
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 3NT V+2 5 -460 2/18
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3NT Ö+2 3 -460 2/18

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Väst giv
N-S i zon
Dkn76
Ekn42
4
KD42
E1054
D
ED95
kn1095
K32
K1086
K108
863
98
9753
kn7632
E7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
S G Olsson - Björn Sonnevi Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 3 V-2 E 100 20/0
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 1NT Ö= 2 -90 13/7
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Ulla Wennborg - Margot Fischerström 1NT Ö= 3 -90 13/7
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Ulf Lindgren - Mona Hellingh 1NT Ö= 3 -90 13/7
Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge Cristina Ringström - Per Gjellan 1NT Ö= 3 -90 13/7
Leif Nilsson - Peter Nordén Karl Persson - Göran Walander 2 V= D -90 13/7
Hans Nerell - Peter Flodqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 1NT Ö= 2 -90 13/7
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Bengt Eklind - Bo Haglund 1NT Ö+1 E -120 6/14
Yvonne Flodqvist - Hans Bergman Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 1NT V+2 4 -150 4/16
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2NT N-2 Kn -200 2/18
Max Sandin - Christina Ohlin Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2D N-2 3 -500 0/20

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Nord giv
alla i zon
97
D65
ED74
kn1076
EK5
E10732
53
KD9
kn42
Kkn94
109
5432
D10863
8
Kkn862
E8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Ekenberg - Gustaf Trolle Ulla Wennborg - Margot Fischerström 1NTD V-1 9 200 19/1
Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 3D V-1 9 200 19/1
Leif Nilsson - Peter Nordén S G Olsson - Björn Sonnevi 2 S+1 K 110 16/4
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 3 V-1 9 100 12/8
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 1NT V-1 9 100 12/8
Cristina Ringström - Per Gjellan Hans Nerell - Peter Flodqvist 3 V-1 9 100 12/8
Max Sandin - Christina Ohlin Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 1NT V= Kn -90 8/12
Bengt Eklind - Bo Haglund Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 2 V= 9 -110 5/15
Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge Inga Fieber - Astrid Thörn 2 V= 9 -110 5/15
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Karl Persson - Göran Walander 2NT V= 9 -120 2/18
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 Ö+2 2 -170 0/20

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Öst giv
ingen i zon
63
K432
E86
D1092
E95
D10976
D10
643
10872
Ekn8
Kkn543
K
KDkn4
5
972
Ekn875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Ekenberg - Gustaf Trolle Ulla Wennborg - Margot Fischerström 3NT S= 6 400 20/0
Leif Nilsson - Peter Nordén S G Olsson - Björn Sonnevi 3 Ö-3 6 150 18/2
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 2 S+2 D 130 16/4
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 3 S= D 110 14/6
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Karl Persson - Göran Walander 3 V-2 D 100 11/9
Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 2 V-2 6 100 11/9
Bengt Eklind - Bo Haglund Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 4 Ö-1 6 50 6/14
Max Sandin - Christina Ohlin Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 V-1 D 50 6/14
Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge Inga Fieber - Astrid Thörn 2 Ö-1 5 50 6/14
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 S-1 D -50 2/18
Cristina Ringström - Per Gjellan Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 V= 6 -110 0/20

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Syd giv
N-S i zon
D42
kn64
E4
KD542
10
E97
kn97532
1073
K5
K532
KD10
Ekn86
Ekn98763
D108
86
9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Bo Haglund Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 4 S= 3 620 20/0
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 3 S+1 E 170 16/4
Max Sandin - Christina Ohlin Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 S+1 Kn 170 16/4
Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge Inga Fieber - Astrid Thörn 3 S+1 10 170 16/4
Simon Ekenberg - Gustaf Trolle Ulla Wennborg - Margot Fischerström 3 S= 9 140 12/8
Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 5 V-2 2 100 9/11
Leif Nilsson - Peter Nordén S G Olsson - Björn Sonnevi 4 V-2 2 100 9/11
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 4 S-1 E -100 5/15
Cristina Ringström - Per Gjellan Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 S-1 3 -100 5/15
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Karl Persson - Göran Walander 3 V= D -110 2/18
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 V= 2 -130 0/20

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Väst giv
Ö-V i zon
EK8
EK92
D
EDkn87
kn7
D763
kn107642
K
109652
10
K95
6432
D43
kn854
E83
1095

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Nilsson - Peter Nordén Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 6 S= Kn 980 20/0
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 6 N+1 10 940 17/3
Karl Persson - Göran Walander S G Olsson - Björn Sonnevi 6 N+1 Kn 940 17/3
Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge Cristina Ringström - Per Gjellan 4 S+2 Kn 480 14/6
Bengt Eklind - Bo Haglund Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 3NT S+2 6 460 9/11
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT S+2 Kn 460 9/11
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT S+2 2 460 9/11
Inga Fieber - Astrid Thörn Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3NT S+2 Kn 460 9/11
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 4 S+1 K 450 3/17
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Max Sandin - Christina Ohlin 4 S+1 Kn 450 3/17
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 6NT S-1 4 -50 0/20

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Nord giv
ingen i zon
EDkn8
763
983
E94
72
kn8
kn10764
kn875
10943
KD95
K2
K62
K65
E1042
ED5
D103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 3NT N+1 K 430 19/1
Leif Nilsson - Peter Nordén Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 3NT S+1 Kn 430 19/1
Bengt Eklind - Bo Haglund Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 3NT S= 4 400 11/9
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 3NT S= 4 400 11/9
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 3NT S= 4 400 11/9
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT S= Kn 400 11/9
Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge Cristina Ringström - Per Gjellan 3NT S= 6 400 11/9
Inga Fieber - Astrid Thörn Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3NT S= 6 400 11/9
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Max Sandin - Christina Ohlin 1 S+2 7 140 3/17
Karl Persson - Göran Walander S G Olsson - Björn Sonnevi 2 N+1 3 140 3/17
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 S-1 Kn -50 0/20

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Öst giv
N-S i zon
652
EDkn87
E10
Dkn4
9
643
Dkn732
E832
kn108
K102
K8654
107
EKD743
95
9
K965

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 S+2 E 680 20/0
Bengt Eklind - Bo Haglund Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 4 S+1 D 650 9/11
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 4 S+1 D 650 9/11
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Eva Lindqwister - Olle Lindqwister 4 S+1 D 650 9/11
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Max Sandin - Christina Ohlin 4 S+1 E 650 9/11
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 4 N+1 2 650 9/11
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 S+1 D 650 9/11
Karl Persson - Göran Walander S G Olsson - Björn Sonnevi 4 S+1 D 650 9/11
Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge Cristina Ringström - Per Gjellan 4 S+1 3 650 9/11
Inga Fieber - Astrid Thörn Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 S+1 2 650 9/11
Leif Nilsson - Peter Nordén Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 4 S+1 9 650 9/11

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Syd giv
Ö-V i zon
ED62
kn6
D10652
E2
105
D7532
987
865
kn73
E108
Ekn43
943
K984
K94
K
KDkn107

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Bengt Eklind - Bo Haglund 4 S+2 2 480 17/3
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 4 S+2 5 480 17/3
S G Olsson - Björn Sonnevi Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 4 N+2 9 480 17/3
Leif Nilsson - Peter Nordén Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 4 S+2 7 480 17/3
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 4 N+1 4 450 7/13
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Max Sandin - Christina Ohlin 4 N+1 E 450 7/13
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 S+1 2 450 7/13
Cristina Ringström - Per Gjellan Karl Persson - Göran Walander 4 S+1 2 450 7/13
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 N+1 3 450 7/13
Inga Fieber - Astrid Thörn Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 4 S+1 2 450 7/13
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 4 N= 8 420 0/20

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Väst giv
alla i zon
K
kn95
974
EKD1096
10763
82
E1086
752
D8
E10743
D532
83
Ekn9542
KD6
Kkn
kn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Max Sandin - Christina Ohlin 3NT S+2 8 660 20/0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 3NT S+1 8 630 16/4
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 3NT S+1 6 630 16/4
S G Olsson - Björn Sonnevi Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 3NT S+1 6 630 16/4
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 S= 8 620 12/8
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Bengt Eklind - Bo Haglund 2 S+1 8 140 9/11
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 2 S+1 8 140 9/11
Inga Fieber - Astrid Thörn Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 4 S-1 8 -100 5/15
Leif Nilsson - Peter Nordén Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 3NT S-1 8 -100 5/15
Cristina Ringström - Per Gjellan Karl Persson - Göran Walander 2 S-2 8 -200 2/18
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 S-3 8 -300 0/20

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Nord giv
N-S i zon
K
kn63
875
KD10543
E987632
K8
E2
96
D1054
102
KD94
E82
kn
ED9754
kn1063
kn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wennborg - Margot Fischerström Bengt Eklind - Bo Haglund 4 V+2 Kn -480 10/10
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 4 V+2 Kn -480 10/10
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Simon Ekenberg - Gustaf Trolle 4 Ö+2 Kn -480 10/10
Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar Max Sandin - Christina Ohlin 4 V+2 Kn -480 10/10
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson 4 V+2 K -480 10/10
Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 V+2 3 -480 10/10
Cristina Ringström - Per Gjellan Karl Persson - Göran Walander 4 V+2 K -480 10/10
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 V+2 Kn -480 10/10
S G Olsson - Björn Sonnevi Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge 5 Ö+1 Kn -480 10/10
Inga Fieber - Astrid Thörn Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 4 V+2 3 -480 10/10
Leif Nilsson - Peter Nordén Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 4 V+2 2 -480 10/10

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Öst giv
Ö-V i zon
E63
E1097
1073
kn105
kn5
K2
Dkn65
ED962
942
D543
E9842
3
KD1087
kn86
K
K874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Ekenberg - Gustaf Trolle Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 4 S= D 420 20/0
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström S G Olsson - Björn Sonnevi 2 S+2 D 170 18/2
Bengt Eklind - Bo Haglund Max Sandin - Christina Ohlin 2 S+1 D 140 15/5
Leif Nilsson - Peter Nordén Inga Fieber - Astrid Thörn 2 S+1 D 140 15/5
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Ulla Wennborg - Margot Fischerström 2 S= 6 110 9/11
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 S= D 110 9/11
Cristina Ringström - Per Gjellan Ulf Lindgren - Mona Hellingh 2 S= D 110 9/11
Karl Persson - Göran Walander Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 S= D 110 9/11
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 2 S-1 D -50 3/17
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 3 S-1 D -50 3/17
Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 2 Ö= K -90 0/20

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Syd giv
alla i zon
4
ED109
D7542
E54
E107
kn8
Kkn98
D732
D6532
65
E1063
kn10
Kkn98
K7432

K986

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cristina Ringström - Per Gjellan Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4D S+1 E 990 20/0
Karl Persson - Göran Walander Hans Nerell - Peter Flodqvist 3D Ö-3 2 800 18/2
Bengt Eklind - Bo Haglund Max Sandin - Christina Ohlin 4 N+1 Kn 650 14/6
Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 4 S+1 8 650 14/6
Leif Nilsson - Peter Nordén Inga Fieber - Astrid Thörn 4 S+1 Kn 650 14/6
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Ulla Wennborg - Margot Fischerström 4 S= 3 620 8/12
Simon Ekenberg - Gustaf Trolle Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 4 N= Kn 620 8/12
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström S G Olsson - Björn Sonnevi 4 S= 3 620 8/12
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 S+2 8 170 4/16
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 4 S-1 8 -100 2/18
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 6 S-2 E -200 0/20

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.07

Väst giv
ingen i zon
98
K8732
Kkn102
D4
Ekn106
ED10
E843
72
KD54
96
5
EK10863
732
kn54
D976
kn95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Gunnar Lindstedt - Monica Lindstedt 7 V-2 D 100 20/0
Bengt Eklind - Bo Haglund Max Sandin - Christina Ohlin 3NT V= 3 -400 17/3
Elisabeth Forsell - Bengt Marcusson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT V= 2 -400 17/3
Leif Nilsson - Peter Nordén Inga Fieber - Astrid Thörn 4 V= 8 -420 14/6
Cristina Ringström - Per Gjellan Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 V+1 10 -450 11/9
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström S G Olsson - Björn Sonnevi 4 V+1 9 -450 11/9
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Franciska Levy - Gianpaolo Vigliar 3NT V+2 7 -460 8/12
Eva Lindqwister - Olle Lindqwister Ulla Wennborg - Margot Fischerström 4 V+2 2 -480 6/14
Simon Ekenberg - Gustaf Trolle Yvonne Flodqvist - Hans Bergman 3NT V+3 2 -490 4/16
Karl Persson - Göran Walander Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 V+3 7 -510 1/19
Marie-Louise Löfgren - Lennart Herminge Fredrik Alfredsson - Emanuel Unge 4 V+3 3 -510 1/19