Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Öppen Klass 2014-02-24 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Öppen Klass 2014-02-24

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 27. Medel: 243.0.

Privatprotokoll för Rolf Norlin - Lennart Herminge

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 32, Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson
14 S-2 -100 7 39% 7 39.0%8543Kn6943EKD3 EKD7K82D1076105
23 S+1 170 12 67% 19 53.0%K106K1086DKnD764 D52DKn432E6E82
34 N+2 480 17 94% 36 66.7%EKE1074EK7K765 DKn65492D84D108
Rond 2, som NS mot par 37, Peter Bertheau - Paul Iwarson
44 Ö-1 100 14 78% 50 69.5%D6EKn539854972 K108739D732EKn5
53NT S= 600 18 100% 68 75.6%973E763D10964E ED5Kn54K8753K4
61 N+2 140 7 39% 75 69.5%EK7EK1072Kn6K94 D10986843943D3
Rond 3, som ÖV mot par 39, Elsy Bergstedt - Florence Bodin
75D N= -750 0 0% 75 59.6%Kn9432KKn1096575 D107532ED5E963
82 V= 110 8 44% 83 57.6%832DKn63752973 EKD10EK92D10962
93 N+1 -170 5 28% 88 54.3%102638654ED1082 8763D104EKK963
Rond 4, som ÖV mot par 38, Thomas Magnusson - Peter Flodqvist
105 Ö+1 680 6 33% 94 52.2%D107EKKn96E10DKn8 EK4D874D2K972
114 N-1 50 13 72% 107 54.0%Kn9K763KD986Kn8 E104Kn8454E10953
124D N+1 -990 0 0% 107 49.5%EKn62D763231072 D3KKn1095D62D84
Rond 5, som ÖV mot par 40, Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen
134 N= -620 2 11% 109 46.5%E104103D32E10864 DKn7E2Kn9865Kn95
141NT V= 90 6 33% 115 45.6%ED74965987624 Kn52EK10KD10K973
152 V+2 130 4 22% 119 44.0%ED9K42Kn652E62 856EKD7439754
Rond 6, som NS mot par 34, Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg
164 N-1 -50 5 28% 124 43.0%EK3E654353K96 DKn106548ED10972
172 N-1 -50 4 22% 128 41.8%E1032K73KKn87K7 KKn10665432EKn64
184 Ö-1 50 10 56% 138 42.6%1053832Kn9752107 EKKnKD104ED10862
Rond 7, som ÖV mot par 36, Börje Karlsson - Lennart Björklund
194 Ö+1 650 18 100% 156 45.6%Kn109765KD4E956 ED42Kn765210982
204 Ö= 620 9 50% 165 45.8%D82ED1096ED654 K10654KKn85272K
216 Ö= 980 16 89% 181 47.9%KD52KDKn710EDKn3 EKn86EKn9876285
Rond 8, som NS mot par 31, Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist
221NT S-1 -50 3 17% 184 46.5%D1086510EDKn7653 E29654K632EKn8
233NT S-1 -100 12 67% 196 47.3%KKn4D865832Kn73 ED5EKnE654E1052
245 N-3 -150 1 6% 197 45.6%KKn3KD94E109878 E86Kn10K432D954
Rond 9, som ÖV mot par 33, Erling Ribbing - Carl Asklöf
254 Ö+1 650 18 100% 215 47.8%2KDKn4Kn106DKn1094 K7639763EK72E
264 S= -620 9 50% 224 47.9%E94E1065394654 D10D842Kn2D10973
273NT S+2 -460 1 6% 225 46.3%864ED1087532Kn2 EK957642DKn643