Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Söndagsbarometer HCP 2013-10-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Söndagsbarometer HCP 2013-10-13

Partävling, 7 bord, 14 par. Antal brickor: 24. Medel: 144.0.

Privatprotokoll för Dan Martinson - Karin Martinson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 13, Berit Strandberg - Eva Klingspor
13NT V-2 -100 4 33% 4 33.0%Kn10EKDK85KDKn54 D73298542E1063
24D S-2 500 12 100% 16 66.5%DKn9875EKD9797 Kn873ED3262DKn10
34 S-1 50 10 83% 26 72.0%54232763Kn10853 8763EK10K85474
Rond 2, som ÖV mot par 14, Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson
43 S= -110 9 75% 35 72.8%E8743874EK997 Kn52D10653D8665
53 V-3 -150 2 17% 37 61.6%EK9654E873DKn4 D7D9438764E96
65 Ö= 650 5 42% 42 58.3%3DKn109876D4EK7 ED987E3KDKn843
Rond 3, som NS mot par 4, Siv Holst - Hans Holst
72 N= 110 10 83% 52 61.9%E98643E82Kn879 1052KKn10542E1086
85 Ö+1 -420 8 67% 60 62.5%DKn109D109643K53 8532Kn852K10865
94 N= 420 4 33% 64 59.2%94D106427EKD95 K532EK5E941082
Rond 4, som ÖV mot par 6, Rolf Eriksson - Paul Iwarson
104 S= -620 5 42% 69 57.5%972102E3Kn87632 10653K53DKn8D94
112 S-1 50 9 75% 78 59.1%EKn59754KKn5263 D972KnE96KKn1054
124 V-1 -50 5 42% 83 57.7%EK42Kn97543K97 DKn10983K62DKnE4
Rond 5, som ÖV mot par 8, Arne Svensson - Lars Kronvall
136 Ö= 1430 10 83% 93 59.6%DKn87EKn10742E37 E4K953Kn4EKKn53
143 Ö+2 200 8 67% 101 60.1%D6KKn1098763KKn4 53EED10842D1072
154 S-2 200 8 67% 109 60.6%981042E9876433 Kn4EK873DK10872
Rond 6, som NS mot par 10, Tore Stormo - Gudrun Strandberg
166NT Ö= -1440 3 25% 112 58.4%9854Kn497654Kn4 D763108733E1086
173 V-2 100 10 83% 122 59.8%EKn87EK7K74D84 10943Kn84232E109
181NT Ö+1 -120 1 8% 123 56.9%EKn103Kn952KE975 82E73Kn97321032
Rond 7, som ÖV mot par 12, Britten Lundqvist - Dan Johansson
192NT Ö-1 -100 8 67% 131 57.5%D1073D76594EDKn 62K102EKn8763K8
204 Ö+2 680 11 92% 142 59.2%E98424K5EKn752 KD7E105Kn962KD4
211 V+1 110 12 100% 154 61.1%94D10621094DKn102 KDKn854E85K543
Rond 8, som NS mot par 1, Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson
226 Ö-1 100 10 83% 164 62.1%Kn10KDKn965E8654 986104D972E962
234 N+1 650 12 100% 176 63.8%Kn4ED965K86552 E10Kn1087E10973K9
243NT S+2 460 12 100% 188 65.3%ED975EKn1075837 8D43EKKn10D10832

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Nord giv
ingen i zon
EK9864
1073
7
E97
D732
98542
E106
3
kn10
EKD
K85
KDkn54
5
kn6
Dkn9432
10862

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Holst - Hans Holst Per Örneblad - Anders Kihlberg 6 Ö-6 5 300 12/0
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3NT V-2 K 100 8/4
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 4D Ö-1 E 100 8/4
Berit Strandberg - Eva Klingspor Dan Martinson - Karin Martinson 3NT V-2 E 100 8/4
Arne Svensson - Lars Kronvall Tor Simensen - Birgitta Alenius 4 V-1 7 50 4/8
Mårten Hilding - Kerstin Grandell Britten Lundqvist - Dan Johansson 2 V+2 E -170 2/10
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 2D N-3 E -500 0/12

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Öst giv
N-S i zon
EK104
K104
kn10
EK43
kn873
ED32
62
Dkn10
D
kn9875
EKD97
97
9652
6
8543
8652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 5D Ö-2 5 300 11/1
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 4D Ö-2 5 300 11/1
Mårten Hilding - Kerstin Grandell Britten Lundqvist - Dan Johansson 4D Ö-1 5 100 8/4
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 4 Ö-1 5 50 6/6
Siv Holst - Hans Holst Per Örneblad - Anders Kihlberg 1NT N-1 E -100 4/8
Arne Svensson - Lars Kronvall Tor Simensen - Birgitta Alenius 4 Ö+1 5 -450 2/10
Berit Strandberg - Eva Klingspor Dan Martinson - Karin Martinson 4D S-2 D -500 0/12

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Syd giv
Ö-V i zon
EDkn9
kn85
10
ED962
8763
EK10
K854
74
542
32
763
kn10853
K10
D9764
EDkn92
K

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Holst - Hans Holst Per Örneblad - Anders Kihlberg 4 S+1 E 450 10/2
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 S+1 7 450 10/2
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 5 S= 7 450 10/2
Arne Svensson - Lars Kronvall Tor Simensen - Birgitta Alenius 4 S= 6 420 6/6
Mårten Hilding - Kerstin Grandell Britten Lundqvist - Dan Johansson 3NT N= 3 400 4/8
Berit Strandberg - Eva Klingspor Dan Martinson - Karin Martinson 4 S-1 E -50 2/10
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 6D S-1 5 -100 0/12

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Väst giv
alla i zon
D96
K9
kn1075
D1084
kn52
D10653
D86
65
E8743
874
EK9
97
K10
Ekn2
432
EKkn32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson Mårten Hilding - Kerstin Grandell 3NT S+1 3 630 12/0
Siv Holst - Hans Holst Berit Strandberg - Eva Klingspor 2NT S+1 3 150 10/2
Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén Britten Lundqvist - Dan Johansson 2 S+2 2 130 7/5
Tor Simensen - Birgitta Alenius Tore Stormo - Gudrun Strandberg 2 S+2 2 130 7/5
Per Örneblad - Anders Kihlberg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 3 S= 2 110 3/9
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Dan Martinson - Karin Martinson 3 S= 2 110 3/9
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Arne Svensson - Lars Kronvall 3NT S-1 2 -100 0/12

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Nord giv
N-S i zon

Kkn52
E952
K10752
D7
D943
8764
E96
EK9654
E87
3
Dkn4
kn10832
106
KDkn10
83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén Britten Lundqvist - Dan Johansson 4D Ö-2 8 300 12/0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Dan Martinson - Karin Martinson 3 V-3 E 150 10/2
Siv Holst - Hans Holst Berit Strandberg - Eva Klingspor 3 N= E 110 8/4
Tor Simensen - Birgitta Alenius Tore Stormo - Gudrun Strandberg 2 Ö-1 8 50 6/6
Per Örneblad - Anders Kihlberg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 2 Ö+1 3 -140 4/8
Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson Mårten Hilding - Kerstin Grandell 2D Ö= K -470 1/11
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Arne Svensson - Lars Kronvall 2D Ö= K -470 1/11

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Öst giv
Ö-V i zon
6542
5
kn10876
1095
ED987
E3
K
Dkn843
3
Dkn109876
D4
EK7
Kkn10
K42
E9532
62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson Mårten Hilding - Kerstin Grandell 5 Ö= 6 -650 7/5
Siv Holst - Hans Holst Berit Strandberg - Eva Klingspor 5 Ö= E -650 7/5
Tor Simensen - Birgitta Alenius Tore Stormo - Gudrun Strandberg 4 Ö+1 6 -650 7/5
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Arne Svensson - Lars Kronvall 4 Ö+1 6 -650 7/5
Per Örneblad - Anders Kihlberg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 4 Ö+1 E -650 7/5
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Dan Martinson - Karin Martinson 5 Ö= E -650 7/5
Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén Britten Lundqvist - Dan Johansson 4 Ö+2 6 -680 0/12

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Syd giv
alla i zon
E98643
E82
kn87
9
kn
7654
EKD63
Dkn5
KD7
D93
109
K7432
1052
Kkn10
542
E1086

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Martinson - Karin Martinson Siv Holst - Hans Holst 2 N= 10 110 10/2
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 2 N= 10 110 10/2
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Mårten Hilding - Kerstin Grandell 2 N= 10 110 10/2
Britten Lundqvist - Dan Johansson Tor Simensen - Birgitta Alenius 2 N-1 10 -100 6/6
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Berit Strandberg - Eva Klingspor 1NT Ö+1 2 -120 4/8
Arne Svensson - Lars Kronvall Per Örneblad - Anders Kihlberg 1NT Ö+2 8 -150 2/10
Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 1NT Ö+4 10 -210 0/12

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Väst giv
ingen i zon
Dkn109
D109643
K53
EK76
E7
10
EDkn732
4
K2
EDkn98764
94
8532
kn85
2
K10865

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Berit Strandberg - Eva Klingspor 5 V= 10 -400 12/0
Dan Martinson - Karin Martinson Siv Holst - Hans Holst 5 Ö+1 Kn -420 8/4
Arne Svensson - Lars Kronvall Per Örneblad - Anders Kihlberg 5 Ö+1 3 -420 8/4
Britten Lundqvist - Dan Johansson Tor Simensen - Birgitta Alenius 5 Ö+1 Kn -420 8/4
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Mårten Hilding - Kerstin Grandell 3NT V+3 D -490 4/8
Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 6NT Ö= Kn -990 2/10
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 6D Ö= 2 -1090 0/12

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Nord giv
Ö-V i zon
94
D10642
7
EKD95
Ekn86
93
Kkn10832
7
D107
kn87
D65
kn643
K532
EK5
E94
1082

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 N+1 7 450 11/1
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Mårten Hilding - Kerstin Grandell 4 N+1 5 450 11/1
Dan Martinson - Karin Martinson Siv Holst - Hans Holst 4 N= 7 420 4/8
Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 4 N= 5 420 4/8
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Berit Strandberg - Eva Klingspor 4 N= 5 420 4/8
Arne Svensson - Lars Kronvall Per Örneblad - Anders Kihlberg 4 N= 4 420 4/8
Britten Lundqvist - Dan Johansson Tor Simensen - Birgitta Alenius 4 N= 5 420 4/8

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Öst giv
alla i zon
ED8
76
K109754
K5
10653
K53
Dkn8
D94
972
102
E3
kn87632
Kkn4
EDkn984
62
E10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mårten Hilding - Kerstin Grandell Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 4 S= D 620 7/5
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Dan Martinson - Karin Martinson 4 S= 5 620 7/5
Tor Simensen - Birgitta Alenius Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 4 S= 5 620 7/5
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Britten Lundqvist - Dan Johansson 4 S= 5 620 7/5
Berit Strandberg - Eva Klingspor Arne Svensson - Lars Kronvall 4 S= 4 620 7/5
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Siv Holst - Hans Holst 4 S= D 620 7/5
Per Örneblad - Anders Kihlberg Tore Stormo - Gudrun Strandberg 2 S+2 4 170 0/12

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Syd giv
ingen i zon
K63
K1032
10743
D2
D972
kn
E96
Kkn1054
Ekn5
9754
Kkn52
63
1084
ED86
D8
E987

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Strandberg - Eva Klingspor Arne Svensson - Lars Kronvall 2 S+1 Kn 140 12/0
Tor Simensen - Birgitta Alenius Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 3 Ö-1 8 50 9/3
Per Örneblad - Anders Kihlberg Tore Stormo - Gudrun Strandberg 3 V-1 3 50 9/3
Mårten Hilding - Kerstin Grandell Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 2 S-1 7 -50 3/9
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Dan Martinson - Karin Martinson 2 S-1 7 -50 3/9
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Britten Lundqvist - Dan Johansson 2 S-1 7 -50 3/9
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Siv Holst - Hans Holst 3 N-1 6 -50 3/9

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Väst giv
N-S i zon
76
108
K10976
kn1086
Dkn10983
K62
Dkn
E4
EK42
kn975
43
K97
5
ED43
E852
D532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Strandberg - Eva Klingspor Arne Svensson - Lars Kronvall 4 V-2 Kn 100 12/0
Mårten Hilding - Kerstin Grandell Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 4 V-1 7 50 7/5
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Dan Martinson - Karin Martinson 4 V-1 Kn 50 7/5
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Britten Lundqvist - Dan Johansson 4 V-1 10 50 7/5
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Siv Holst - Hans Holst 4 V-1 6 50 7/5
Per Örneblad - Anders Kihlberg Tore Stormo - Gudrun Strandberg 4 V= 9 -420 2/10
Tor Simensen - Birgitta Alenius Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 4 V+2 10 -480 0/12

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Nord giv
alla i zon
K10932
D
872
D1086
E4
K953
kn4
EKkn53
Dkn87
Ekn10742
E3
7
65
86
KD10965
942

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Berit Strandberg - Eva Klingspor 4 Ö+1 5 -650 11/1
Britten Lundqvist - Dan Johansson Per Örneblad - Anders Kihlberg 4 Ö+1 5 -650 11/1
Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 Ö+2 K -680 7/5
Tor Simensen - Birgitta Alenius Mårten Hilding - Kerstin Grandell 4 Ö+2 K -680 7/5
Siv Holst - Hans Holst Rolf Eriksson - Paul Iwarson 6 Ö= K -1430 2/10
Arne Svensson - Lars Kronvall Dan Martinson - Karin Martinson 6 Ö= K -1430 2/10
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 6 Ö= K -1430 2/10

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Öst giv
ingen i zon
EKkn82
4
763
9653
53
E
ED10842
D1072
D6
Kkn1098763
Kkn
4
10974
D52
95
EKkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 Ö-1 E 50 9/3
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Berit Strandberg - Eva Klingspor 4 Ö-1 E 50 9/3
Britten Lundqvist - Dan Johansson Per Örneblad - Anders Kihlberg 4 Ö-1 E 50 9/3
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 4 Ö-1 E 50 9/3
Arne Svensson - Lars Kronvall Dan Martinson - Karin Martinson 3 Ö+2 E -200 4/8
Siv Holst - Hans Holst Rolf Eriksson - Paul Iwarson 4 Ö+1 E -450 1/11
Tor Simensen - Birgitta Alenius Mårten Hilding - Kerstin Grandell 5 Ö= E -450 1/11

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Syd giv
N-S i zon
K753
kn6
Kkn52
kn65
kn4
EK873
D
K10872
98
1042
E987643
3
ED1062
D95
10
ED94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Holst - Hans Holst Rolf Eriksson - Paul Iwarson 5D Ö-2 E 300 12/0
Britten Lundqvist - Dan Johansson Per Örneblad - Anders Kihlberg 3 S+1 E 170 10/2
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Berit Strandberg - Eva Klingspor 4 V-2 K 100 8/4
Tor Simensen - Birgitta Alenius Mårten Hilding - Kerstin Grandell 4 S-2 E -200 4/8
Arne Svensson - Lars Kronvall Dan Martinson - Karin Martinson 4 S-2 E -200 4/8
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 4 S-2 D -200 4/8
Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 S-3 E -300 0/12

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Väst giv
Ö-V i zon
9854
kn4
97654
kn4
Ekn
E952
kn102
D975
K102
KD6
EKD8
K32
D763
10873
3
E1086

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Svensson - Lars Kronvall Siv Holst - Hans Holst 6 V-2 Kn 200 12/0
Berit Strandberg - Eva Klingspor Britten Lundqvist - Dan Johansson 6NT V-1 9 100 10/2
Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén Tor Simensen - Birgitta Alenius 4NT V+1 5 -660 8/4
Dan Martinson - Karin Martinson Tore Stormo - Gudrun Strandberg 6NT Ö= E -1440 3/9
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Mårten Hilding - Kerstin Grandell 6NT V= Kn -1440 3/9
Per Örneblad - Anders Kihlberg Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 6NT V= 9 -1440 3/9
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Rolf Eriksson - Paul Iwarson 6NT Ö= 3 -1440 3/9

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Nord giv
ingen i zon
Ekn87
EK7
K74
D84
KD6
D5
109865
kn62
52
10963
EDkn
K753
10943
kn842
32
E109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Mårten Hilding - Kerstin Grandell 1NT N+1 5 120 12/0
Dan Martinson - Karin Martinson Tore Stormo - Gudrun Strandberg 3 V-2 E 100 10/2
Berit Strandberg - Eva Klingspor Britten Lundqvist - Dan Johansson 1NT N= 5 90 8/4
Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén Tor Simensen - Birgitta Alenius 1NT N-1 6 -50 5/7
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Rolf Eriksson - Paul Iwarson 1NT N-1 10 -50 5/7
Arne Svensson - Lars Kronvall Siv Holst - Hans Holst 1NT N-2 3 -100 1/11
Per Örneblad - Anders Kihlberg Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 1NT N-2 6 -100 1/11

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Öst giv
N-S i zon
Ekn103
kn952
K
E975
D754
K1064
ED4
D4
K96
D8
10865
Kkn86
82
E73
kn9732
1032

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén Tor Simensen - Birgitta Alenius 3NT Ö-3 2 150 12/0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Mårten Hilding - Kerstin Grandell 1NT Ö-1 2 50 10/2
Arne Svensson - Lars Kronvall Siv Holst - Hans Holst 1NT V= 2 -90 6/6
Per Örneblad - Anders Kihlberg Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 1NT Ö= 7 -90 6/6
Berit Strandberg - Eva Klingspor Britten Lundqvist - Dan Johansson 1NT Ö= 2 -90 6/6
Dan Martinson - Karin Martinson Tore Stormo - Gudrun Strandberg 1NT Ö+1 2 -120 1/11
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Rolf Eriksson - Paul Iwarson 1NT Ö+1 2 -120 1/11

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Syd giv
Ö-V i zon
94
E984
K10
109764
62
K102
Ekn8763
K8
D1073
D765
94
EDkn
EKkn85
kn3
D52
532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Siv Holst - Hans Holst 3 V-2 9 200 12/0
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Arne Svensson - Lars Kronvall 3 S= K 140 10/2
Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson Berit Strandberg - Eva Klingspor 3 V-1 9 100 4/8
Mårten Hilding - Kerstin Grandell Per Örneblad - Anders Kihlberg 2 Ö-1 E 100 4/8
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 3NT Ö-1 E 100 4/8
Britten Lundqvist - Dan Johansson Dan Martinson - Karin Martinson 2NT Ö-1 5 100 4/8
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Tor Simensen - Birgitta Alenius 3 Ö-1 E 100 4/8

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Väst giv
alla i zon
kn105
KD832
43
1063
KD7
E105
kn962
KD4
E9842
4
K5
Ekn752
63
kn976
ED1087
98

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Arne Svensson - Lars Kronvall 3 V+2 4 -200 11/1
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 2 Ö+3 3 -200 11/1
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Siv Holst - Hans Holst 4 V+1 4 -650 7/5
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Tor Simensen - Birgitta Alenius 4 V+1 K -650 7/5
Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson Berit Strandberg - Eva Klingspor 3NT V+2 2 -660 4/8
Mårten Hilding - Kerstin Grandell Per Örneblad - Anders Kihlberg 4 Ö+2 9 -680 1/11
Britten Lundqvist - Dan Johansson Dan Martinson - Karin Martinson 4 Ö+2 7 -680 1/11

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Nord giv
N-S i zon
E732
K975
kn7
986
KDkn85
4
E85
K543
94
D1062
1094
Dkn102
106
Ekn83
KD632
E7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Tor Simensen - Birgitta Alenius 1NT N+3 9 180 12/0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 1NT S+1 K 120 10/2
Mårten Hilding - Kerstin Grandell Per Örneblad - Anders Kihlberg 3 S= 5 110 8/4
Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson Berit Strandberg - Eva Klingspor 2D V-1 Kn 100 5/7
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Siv Holst - Hans Holst 3 V-2 7 100 5/7
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Arne Svensson - Lars Kronvall 1NT V-1 Kn 50 2/10
Britten Lundqvist - Dan Johansson Dan Martinson - Karin Martinson 1 V+1 Kn -110 0/12

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Öst giv
Ö-V i zon
kn10
KDkn965
E8654
KD7432
E72

D743
E5
83
Kkn103
Kkn1085
986
104
D972
E962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Arne Svensson - Lars Kronvall 5 Ö-3 10 300 12/0
Dan Martinson - Karin Martinson Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 6 Ö-1 10 100 10/2
Siv Holst - Hans Holst Britten Lundqvist - Dan Johansson 2 V+2 K -170 7/5
Per Örneblad - Anders Kihlberg Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 3 V+1 K -170 7/5
Tor Simensen - Birgitta Alenius Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 5 V= Kn -650 3/9
Berit Strandberg - Eva Klingspor Mårten Hilding - Kerstin Grandell 4 V+1 K -650 3/9
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 5D N-4 E -800 0/12

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Syd giv
alla i zon
kn4
ED965
K865
52
KD976
K43
Dkn2
108
8532
2
4
EDkn7643
E10
kn1087
E10973
K9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Martinson - Karin Martinson Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 4 N+1 E 650 12/0
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 5D Ö-2 5 500 10/2
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Arne Svensson - Lars Kronvall 5 Ö-3 E 300 8/4
Tor Simensen - Birgitta Alenius Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 V-2 6 200 5/7
Berit Strandberg - Eva Klingspor Mårten Hilding - Kerstin Grandell 4D V-1 E 200 5/7
Per Örneblad - Anders Kihlberg Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 4 V-1 E 100 2/10
Siv Holst - Hans Holst Britten Lundqvist - Dan Johansson 3 V= E -140 0/12

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2013.10.13

Väst giv
ingen i zon
ED975
Ekn1075
83
7
Kkn6
K82
652
kn654
10432
96
D974
EK9
8
D43
EKkn10
D10832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Martinson - Karin Martinson Simon Ekenberg - Fredrik Alfredsson 3NT S+2 8 460 12/0
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 4 N+1 E 450 10/2
Berit Strandberg - Eva Klingspor Mårten Hilding - Kerstin Grandell 3NT S+1 2 430 7/5
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Arne Svensson - Lars Kronvall 3NT S+1 5 430 7/5
Siv Holst - Hans Holst Britten Lundqvist - Dan Johansson 3NT S= 5 400 4/8
Tor Simensen - Birgitta Alenius Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 2NT S= 2 120 2/10
Per Örneblad - Anders Kihlberg Åsa Selin-Finberg - Christine Bodén 4 N-1 E -50 0/12