Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Onsdag 18.30 Partävling HCP-beräkning 2013-05-22 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 18.30 Partävling HCP-beräkning 2013-05-22

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 24. Medel: 480.3.

Privatprotokoll för Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 18, Mona Andersson - Lena Kampf
13NT S= 400 27.0 68% 27 68.0%D7537632D103105 EK6KD5Kn962EKKn
23 V= -110 24.0 60% 51 64.0%7Kn106K109496532 EK4D9858KKn1087
Rond 2, som NS mot par 17, Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson
33 V-1 100 29.0 73% 80 67.0%107Kn73E9643DKn9 E9841065K8EK64
44 Ö-1 100 27.0 68% 107 67.2%10987D74E75K76 E53E86EKn108543
Rond 3, som ÖV mot par 16, Thore Lindström - Carl-Eric Fransson
52 N+1 -140 28.0 70% 135 67.8%D9K54652E9762 7621096K1097433
63NT V+2 660 40.0 100% 175 73.2%97642K987K2E2 1085632E1094364
Rond 4, som NS mot par 15, Lisbeth Ringdahl - Marianne Servin
75 S+1 680 29.0 73% 204 73.1%DKn963KD5E42EKn EKKn1076432Kn10K3
84 Ö-1 50 37.0 93% 241 75.6%E310910863KKn754 Kn872KKn82D9423
Rond 5, som NS mot par 14, Jeanette Svensson - Lisa Engström
94 V+3 -710 23.0 58% 264 73.7%D95Kn8Kn96Kn8654 K8742D82KD1092
104 Ö-2 200 40.0 100% 304 76.3%54K54EKn832E103 D732E2D979852
Rond 6, som NS mot par 13, Schneider Ester - Jan Schneider
112NT N+1 150 35.0 88% 339 77.4%K973E32D53D104 E6D9K842E7632
122 Ö+3 -150 9.0 23% 348 72.8%942KD9DKn75Kn65 E10738754E94102
Rond 7, som NS mot par 12, Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg
133 Ö-4 400 25.3 63% 373.3 72.1%ED9859653K864 D8643EKD8EKn109
143NT Ö+1 -430 12.0 30% 385.3 69.1%983Kn942ED4752 751065Kn1072K843
Rond 8, som NS mot par 11, Ildiko Lang - Wiviann Hassel
153 Ö+2 -150 19.0 48% 404.3 67.7%108732KD92K2D10 KKn64Kn1085D3962
163NT N-1 -50 18.0 45% 422.3 66.2%Kn73KDKn1085K3E2 K54292EDKn654D
Rond 9, som NS mot par 22, Birgitta Flamholc - Peter Flamholc
171 N= 70 11.0 28% 433.3 64.0%D9ED42E42EK65 Kn832Kn86K53942
183NT Ö= -400 27.0 68% 460.3 64.2%Kn862K10621098E3 10943Kn84KKn5876
Rond 10, som ÖV mot par 21, Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald
191NT S= -90 13.0 33% 473.3 62.6%D8D654ED62K52 9643EKn8KKn7549
204 S-1 100 27.0 68% 500.3 62.9%DKn532ED6Kn9537 EK751072Kn108632
Rond 11, som ÖV mot par 20, Anita Olofsson - Ulf Schjånberg
215D N= -750 0.0 0% 500.3 59.9%K1082EKD104Kn1032 E7654984632D8
223NT V+1 630 30.0 75% 530.3 60.5%Kn2KD1082EKn5D84 EK9Kn7KD7410762
Rond 12, som ÖV mot par 19, Agneta Gerdtsson - Margareta Gerdtsson
234D V-1 -200 21.0 53% 551.3 60.2%10528763Kn981076 DKn98643EEK762
243NT Ö= 400 13.0 33% 564.3 59.1%EKD86E94Kn5E82 Kn1010ED1083KKn764