Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Lördagshissen 2013-02-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Lördagshissen 2013-02-23

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 239.8.

Privatprotokoll för Lars Ekmark - Lars Almberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 5, Rolf Borg - Gunnar Andersson
14 Ö= 420 17.0 85% 17 85.0%EKD3EKn7538D73 10965D9263K982
26 S-2 200 20.0 100% 37 92.5%652765ED103K108 9EK10982976429
33NT S-7 350 12.0 60% 49 81.7%62KKn1086K76525 ED10984D53ED108
Rond 2, som NS mot par 7, Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson
44 V-2 200 14.0 70% 63 78.8%Kn3E97543EKKn86 9K108875432E102
52 N-2 -200 8.0 40% 71 71.0%1064E10974K8763 Kn92DKn1042KKn986
63NT V+1 -630 7.0 35% 78 65.0%KKn7109874275KD 1093Kn6598610762
Rond 3, som ÖV mot par 9, Einar Pyk - Kerstin Pyk
73 N+1 -130 6.0 30% 84 60.0%73ED62KD108763 EK48753D10Kn942
84 V-2 -100 4.0 20% 88 55.0%104Kn643KD9EK83 D72ED98854752
94 Ö-1 -100 10.0 50% 98 54.4%KnEKKn107497D842 K8752832E52Kn3
Rond 4, som NS mot par 8, Hans Nerell - Hans Lind
102 Ö= -110 2.0 10% 100 50.0%E9D93Kn852DKn74 DKn1073106E1094E2
111 N+1 110 18.0 90% 118 53.6%106EKn986429543 EKD843873KD87
121NT N= 90 8.0 40% 126 52.5%975EK10Kn76KKn73 DKn42Kn5425ED64
Rond 5, som NS mot par 4, Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen
134 S-1 -100 0.0 0% 126 48.5%K7E109D10643K92 EKn108523KKnKn853
144 Ö= -420 4.0 20% 130 46.4%Kn973D9Kn1042D74 610742D9765E82
156NT N-1 -100 6.0 30% 136 45.3%EKD4EKn85EK5107 9D1042Kn3KDKn542
Rond 6, som NS mot par 3, Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström
162 Ö+2 -170 4.5 23% 140.5 43.9%ED97652106K743 Kn1064384K82Kn109
173NT Ö+2 -460 4.0 20% 144.5 42.5%1054KKn529752K5 Kn9384D3Kn108643
186NT V= -990 2.0 10% 146.5 40.7%DKn10872D8610852 K942Kn76573296
Rond 7, som ÖV mot par 12, Lars Manneteg - Carmen Tuason
191NT Ö= 90 14.0 70% 160.5 42.3%K95E103E83Kn876 D1076D8DKn921092
203 N-3 300 19.0 95% 179.5 44.9%D5DKn42D8751032 EKKn1098K643DKn7
214 Ö= 420 10.0 50% 189.5 45.1%9752EK1065EEKn2 K10833KD74K1043
Rond 8, som ÖV mot par 14, Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl
222 V+2 130 19.0 95% 208.5 47.4%D9K72Kn10638432 EK7594KD984KKn
234 N+1 -650 0.0 0% 208.5 45.3%K108531064D85Kn7 Kn76Kn97EK962109
245 S= -400 0.0 0% 208.5 43.5%KKn6544Kn7KKn632 ED83KKn86D10984

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
kn74
K108
D109
Ekn64
?
10965
D92
63
K982
?
EKD3
Ekn753
8
D73
?
82
64
EKkn7542
105

Optimalt kontrakt:   4S;
 NT
N58437
S58437
Ö859105
V859105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Einar Pyk - Kerstin Pyk Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 4 Ö-1 E 50 20.0/0.0
Dan Martinson - Karin Martinson Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 3 S-1 2 -50 18.0/2.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 4 S-2 K -100 15.0/5.0
Johan Dahl - Margaretha Dahl Birgit von Schreeb - Björn Westergren 4 S-2 D -100 15.0/5.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin Gunnar Enmark - Per Melker 3 Ö= E -140 10.0/10.0
Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 1 Ö+2 E -140 10.0/10.0
Ami Emilsson - Håkan Emilsson Björn Sörenstam - Bo Haglund 3 Ö= E -140 10.0/10.0
Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson Hans Nerell - Hans Lind 1 Ö+3 E -170 6.0/14.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Lars Ekmark - Lars Almberg 4 Ö= E -420 3.0/17.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 4 Ö= E -420 3.0/17.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Lars Manneteg - Carmen Tuason 4D Ö= E -590 0.0/20.0

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Öst giv
N-S i zon
?
E
Dkn43
Kkn85
ED63
?
9
EK10982
97642
9
?
652
765
ED103
K108
?
KDkn108743


kn7542

Optimalt kontrakt:   6NX;
 NT
N1244127
S1244126
Ö18916
V18916
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Einar Pyk - Kerstin Pyk Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 6 S= E 1430 20.0/0.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Lars Manneteg - Carmen Tuason 5 S+1 9 680 13.0/7.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 4 S+2 K 680 13.0/7.0
Ami Emilsson - Håkan Emilsson Björn Sörenstam - Bo Haglund 4 S+2 E 680 13.0/7.0
Johan Dahl - Margaretha Dahl Birgit von Schreeb - Björn Westergren 4 S+2 E 680 13.0/7.0
Dan Martinson - Karin Martinson Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 5 S+1 9 680 13.0/7.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 4 S+2 9 680 13.0/7.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin Gunnar Enmark - Per Melker 4 S+1 E 650 4.0/16.0
Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 S+1 E 650 4.0/16.0
Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson Hans Nerell - Hans Lind 5 S= E 650 4.0/16.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Lars Ekmark - Lars Almberg 6 S-2 E -200 0.0/20.0

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
?
K7
E4
ED9843
K63
?
ED10984
D53

ED108
?
62
Kkn1086
K7652
5
?
kn53
972
kn10
kn9742

Optimalt kontrakt:   4S;
 NT
N67225
S67225
Ö6610117
V7610117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 3NT Ö-3 Kn 300 20.0/0.0
Ami Emilsson - Håkan Emilsson Björn Sörenstam - Bo Haglund 3 V= E -140 18.0/2.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 3 V+1 3 -170 15.0/5.0
Dan Martinson - Karin Martinson Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 3 V+1 3 -170 15.0/5.0
Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 3 V+2 E -200 11.0/9.0
Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson Hans Nerell - Hans Lind 2 V+3 4 -200 11.0/9.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Lars Ekmark - Lars Almberg 3NT S-7 8 -350 8.0/12.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 4 V= E -620 6.0/14.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Lars Manneteg - Carmen Tuason 4 V+1 E -650 3.0/17.0
Johan Dahl - Margaretha Dahl Birgit von Schreeb - Björn Westergren 4 V+1 3 -650 3.0/17.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin Gunnar Enmark - Per Melker 5D N-5 5 -1100 0.0/20.0

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Väst giv
alla i zon
?
kn3
E97543
EKkn
86
?
KD1054
Dkn
D10
K943
?
E8762
62
96
Dkn75
?
9
K108
875432
E102

Optimalt kontrakt:   6SX;
 NT
N5121258
S5121258
Ö70080
V70080
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Enmark - Per Melker Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 4 N+2 E 680 19.0/1.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Lars Manneteg - Carmen Tuason 4 N+2 E 680 19.0/1.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 4 V-2 E 200 14.0/6.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Dan Martinson - Karin Martinson 4 V-2 E 200 14.0/6.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 4 V-2 E 200 14.0/6.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Hans Nerell - Hans Lind 3 V-1 E 100 9.0/11.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Magnus Rasmussen - Dan Johansson 4 V-1 E 100 9.0/11.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 V= E -110 5.0/15.0
Johan Dahl - Margaretha Dahl Björn Sörenstam - Bo Haglund 2 V= E -110 5.0/15.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 2 V+1 E -140 1.0/19.0
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Ami Emilsson - Håkan Emilsson 3 V= K -140 1.0/19.0

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Nord giv
N-S i zon
?
1064
E10974
K8763
?
EKD5
Kkn53
95
D32
?
873
862
ED
E10754
?
kn92
D
kn1042
Kkn986

Optimalt kontrakt:   1N;
 NT
N47544
S47544
Ö95868
V95868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Borg - Gunnar Andersson Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 V-4 10 200 20.0/0.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 3NT V-3 4 150 18.0/2.0
Gunnar Enmark - Per Melker Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 3NT V-1 6 50 14.0/6.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Magnus Rasmussen - Dan Johansson 3NT V-1 3 50 14.0/6.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Lars Manneteg - Carmen Tuason 3NT V-1 6 50 14.0/6.0
Johan Dahl - Margaretha Dahl Björn Sörenstam - Bo Haglund 2NT V+2 5 -180 10.0/10.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 2 N-2 4 -200 8.0/12.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 3NT V= 4 -400 5.0/15.0
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Ami Emilsson - Håkan Emilsson 3NT V= 4 -400 5.0/15.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Hans Nerell - Hans Lind 3NT V+1 7 -430 2.0/18.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Dan Martinson - Karin Martinson 3NT V+2 E -460 0.0/20.0

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
?
Kkn7
1098742
75
KD
?
D862
KD3
EKkn
E54
?
E54
E
D10432
kn983
?
1093
kn65
986
10762

Optimalt kontrakt:   6D;
 NT
N21532
S21532
Ö111281011
V111281011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Dahl - Margaretha Dahl Björn Sörenstam - Bo Haglund 6NT Ö-2 5 200 20.0/0.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 6 Ö-1 6 100 15.0/5.0
Gunnar Enmark - Per Melker Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 4 V-1 10 100 15.0/5.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Hans Nerell - Hans Lind 6NT V-1 10 100 15.0/5.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Lars Manneteg - Carmen Tuason 6 V-1 7 100 15.0/5.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Magnus Rasmussen - Dan Johansson 4 V= 10 -620 10.0/10.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 3NT V+1 2 -630 7.0/13.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Dan Martinson - Karin Martinson 3NT V+1 2 -630 7.0/13.0
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Ami Emilsson - Håkan Emilsson 4 V+1 K -650 4.0/16.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 3NT V+2 10 -660 2.0/18.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 6 Ö= 9 -1370 0.0/20.0

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Syd giv
alla i zon
?
D1085

Ekn976432
K
?
EK4
8753
D10
kn942
?
73
ED62
K
D108763
?
kn962
Kkn1094
85
E5

Optimalt kontrakt:   4CX;
 NT
N410699
S410699
Ö93744
V93744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Hans Lind Ami Emilsson - Håkan Emilsson 4 N+1 6 650 20.0/0.0
Gunnar Enmark - Per Melker Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 4 Ö-2 5 200 18.0/2.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Lars Ekmark - Lars Almberg 3 N+1 3 130 14.0/6.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 3 N+1 7 130 14.0/6.0
Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 N= 6 130 14.0/6.0
Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström Johan Dahl - Margaretha Dahl 3 N= 7 110 10.0/10.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 5 N-1 6 -100 8.0/12.0
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 5 N-2 7 -200 5.0/15.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Kerstin Håstad - Matts Håstad 3 S-2 7 -200 5.0/15.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 4 N-3 K -300 1.0/19.0
Dan Martinson - Karin Martinson Lars Manneteg - Carmen Tuason 4 N-3 6 -300 1.0/19.0

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Väst giv
ingen i zon
?
EK853
102
1076
kn106
?
D72
ED98
854
752
?
104
kn643
KD9
EK83
?
kn96
K75
Ekn32
D94

Optimalt kontrakt:   2NX;
 NT
N57486
S57486
Ö85857
V85857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 2 N= E 110 20.0/0.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Lars Ekmark - Lars Almberg 4 V-2 E 100 16.0/4.0
Dan Martinson - Karin Martinson Lars Manneteg - Carmen Tuason 3 V-2 E 100 16.0/4.0
Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 V-2 E 100 16.0/4.0
Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström Johan Dahl - Margaretha Dahl 3 Ö-1 6 50 12.0/8.0
Hans Nerell - Hans Lind Ami Emilsson - Håkan Emilsson 3 N-1 4 -50 10.0/10.0
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 1NT V+1 3 -120 8.0/12.0
Gunnar Enmark - Per Melker Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 2 Ö+1 2 -140 3.0/17.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 2 V+1 E -140 3.0/17.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 3 Ö= 3 -140 3.0/17.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Kerstin Håstad - Matts Håstad 2 V+1 E -140 3.0/17.0

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
?
E10
D96
Dkn864
1075
?
K8752
832
E52
kn3
?
kn
EKkn1074
97
D842
?
D9643
5
K103
EK96

Optimalt kontrakt:   3SX;
 NT
N79486
S79486
Ö54957
V54957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Enmark - Per Melker Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 4D V-5 D 1400 20.0/0.0
Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström Johan Dahl - Margaretha Dahl 2 N+2 E 130 18.0/2.0
Hans Nerell - Hans Lind Ami Emilsson - Håkan Emilsson 2 S= 2 110 15.0/5.0
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 2 S= 2 110 15.0/5.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Lars Ekmark - Lars Almberg 4 Ö-1 E 100 10.0/10.0
Dan Martinson - Karin Martinson Lars Manneteg - Carmen Tuason 3 Ö-1 E 100 10.0/10.0
Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 3 Ö-1 E 100 10.0/10.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 2 N= Kn 90 6.0/14.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 2 Ö= E -110 4.0/16.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Kerstin Håstad - Matts Håstad 2 Ö+2 E -170 2.0/18.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 2D Ö+1 E -870 0.0/20.0

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Öst giv
alla i zon
?
E9
D93
kn852
Dkn74
?
K542
72
63
109653
?
86
EKkn854
KD7
K8
?
Dkn1073
106
E1094
E2

Optimalt kontrakt:   1S,NS
 NT
N69687
S69686
Ö63755
V73755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Enmark - Per Melker Dan Martinson - Karin Martinson 3 Ö-3 D 300 20.0/0.0
Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström Rolf Borg - Gunnar Andersson 3 Ö-2 E 200 18.0/2.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Johan Dahl - Margaretha Dahl 1NT N+2 K 150 16.0/4.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 2 S+1 7 140 14.0/6.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 3 Ö-1 D 100 10.0/10.0
Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson Birgit von Schreeb - Björn Westergren 2 Ö-1 D 100 10.0/10.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Magnus Rasmussen - Dan Johansson 2 Ö-1 D 100 10.0/10.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Kerstin Håstad - Matts Håstad 2 S-1 7 -100 6.0/14.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Hans Nerell - Hans Lind 2 Ö= D -110 2.0/18.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Ami Emilsson - Håkan Emilsson 2 Ö= D -110 2.0/18.0
Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 2 Ö= E -110 2.0/18.0

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Syd giv
ingen i zon
?

106
Ekn98642
9543
?
10752
Ekn9
KD105
kn2
?
kn96
KD542
73
E106
?
EKD843
873

KD87

Optimalt kontrakt:   3NX;
 NT
N97575
S97575
Ö24768
V26758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Johan Dahl - Margaretha Dahl 1 S+1 Kn 110 18.0/2.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Hans Nerell - Hans Lind 1 N+1 K 110 18.0/2.0
Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson Birgit von Schreeb - Björn Westergren 1 S+1 K 110 18.0/2.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 3 Ö-1 E 50 14.0/6.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 2 S-1 E -50 9.0/11.0
Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström Rolf Borg - Gunnar Andersson 3 S-1 K -50 9.0/11.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Kerstin Håstad - Matts Håstad 3NT S-1 K -50 9.0/11.0
Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 4 S-1 K -50 9.0/11.0
Gunnar Enmark - Per Melker Dan Martinson - Karin Martinson 3 S-2 E -100 3.0/17.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Magnus Rasmussen - Dan Johansson 3 S-2 E -100 3.0/17.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Ami Emilsson - Håkan Emilsson 5 N-4 K -200 0.0/20.0

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Väst giv
N-S i zon
?
975
EK10
kn76
Kkn73
?
K83
983
E10432
95
?
E106
D76
KD98
1082
?
Dkn42
kn542
5
ED64

Optimalt kontrakt:   3DX;
 NT
N95876
S95876
Ö48557
V48457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 3 N+1 6 130 20.0/0.0
Gunnar Enmark - Per Melker Dan Martinson - Karin Martinson 2NT N= 6 120 18.0/2.0
Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström Rolf Borg - Gunnar Andersson 2 S= 2 110 13.0/7.0
Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson Birgit von Schreeb - Björn Westergren 2 N+1 8 110 13.0/7.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Ami Emilsson - Håkan Emilsson 3 S= 3 110 13.0/7.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Magnus Rasmussen - Dan Johansson 2 N+1 5 110 13.0/7.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Hans Nerell - Hans Lind 1NT N= K 90 8.0/12.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Pass   5.0/15.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Johan Dahl - Margaretha Dahl Pass   5.0/15.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 2 S-1 9 -100 1.0/19.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Kerstin Håstad - Matts Håstad 4 S-1 8 -100 1.0/19.0

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Nord giv
alla i zon
?
K7
E109
D10643
K92
?
D43
D8652
97
ED6
?
96
Kkn74
E852
1074
?
Ekn10852
3
Kkn
kn853

Optimalt kontrakt:   4S;
 NT
N985117
S985117
Ö44825
V45825
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Enmark - Per Melker Einar Pyk - Kerstin Pyk 4 S+1 5 650 20.0/0.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Johan Dahl - Margaretha Dahl 4 S= 9 620 15.0/5.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 4 S= 6 620 15.0/5.0
Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 4 S= 2 620 15.0/5.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Ami Emilsson - Håkan Emilsson 4 S= 2 620 15.0/5.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 2 S+2 2 170 9.0/11.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Dan Martinson - Karin Martinson 3 S+1 2 170 9.0/11.0
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Rolf Borg - Gunnar Andersson 3 S= 2 140 5.0/15.0
Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson Hans Nerell - Hans Lind 2 S+1 2 140 5.0/15.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Birgit von Schreeb - Björn Westergren 2 N+1 4 110 2.0/18.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 S-1 5 -100 0.0/20.0

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Öst giv
ingen i zon
?
kn973
D9
kn1042
D74
?
1085
Ekn8
EK8
K1063
?
EKD42
K653
3
kn95
?
6
10742
D9765
E82

Optimalt kontrakt:   3N;
 NT
N27322
S27222
Ö116101111
V116101111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Manneteg - Carmen Tuason Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 4 Ö-2 5 100 19.0/1.0
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Rolf Borg - Gunnar Andersson 4 Ö-2 6 100 19.0/1.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Johan Dahl - Margaretha Dahl 4 Ö-1 7 50 14.0/6.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Birgit von Schreeb - Björn Westergren 3NT V-1 4 50 14.0/6.0
Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 5 Ö-1 E 50 14.0/6.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Ami Emilsson - Håkan Emilsson 2D S-2 5 -300 10.0/10.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 3NT V= 2 -400 8.0/12.0
Gunnar Enmark - Per Melker Einar Pyk - Kerstin Pyk 4 Ö= 6 -420 4.0/16.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 Ö= 10 -420 4.0/16.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Dan Martinson - Karin Martinson 4 Ö= 3 -420 4.0/16.0
Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson Hans Nerell - Hans Lind 3NT V+2 9 -460 0.0/20.0

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Syd giv
N-S i zon
?
EKD4
Ekn85
EK5
107
?
kn1062
76
1064
E986
?
8753
K93
D9872
3
?
9
D1042
kn3
KDkn542

Optimalt kontrakt:   3N;
 NT
N11810911
S11810910
Ö25332
V25332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Enmark - Per Melker Einar Pyk - Kerstin Pyk 3NT N+3 7 690 19.0/1.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Johan Dahl - Margaretha Dahl 3NT N+3 9 690 19.0/1.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 3NT N+2 5 660 15.0/5.0
Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson Hans Nerell - Hans Lind 3NT N+2 3 660 15.0/5.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 4 N= 3 620 12.0/8.0
Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 5 N= 3 600 10.0/10.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 6NT N-1 2 -100 6.0/14.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Birgit von Schreeb - Björn Westergren 5 N-1 3 -100 6.0/14.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Ami Emilsson - Håkan Emilsson 6 S-1 7 -100 6.0/14.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Dan Martinson - Karin Martinson 6NT N-2 2 -200 1.0/19.0
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Rolf Borg - Gunnar Andersson 6NTD N-1 8 -200 1.0/19.0

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
?
ED9
7652
106
K743
?
K872
kn10
Dkn7
E865
?
5
EKD93
E9543
D2
?
kn10643
84
K82
kn109

Optimalt kontrakt:   4H;
 NT
N63364
S53364
Ö7101079
V7101079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 5 Ö-1 Kn 100 18.8/1.2
Björn Sörenstam - Bo Haglund Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 3NT V-1 3 100 18.8/1.2
Einar Pyk - Kerstin Pyk Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 3 Ö= Kn -140 15.5/4.5
Gunnar Enmark - Per Melker Ami Emilsson - Håkan Emilsson 3 Ö+2 Kn -150 10.0/10.0
Hans Nerell - Hans Lind Kerstin Håstad - Matts Håstad 2 Ö+3 Kn -150 10.0/10.0
Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 2NT V+1 7 -150 10.0/10.0
Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson Dan Martinson - Karin Martinson 3 Ö+2 K -150 10.0/10.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 2 Ö+2 Kn -170 4.5/15.5
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Lars Manneteg - Carmen Tuason 3NT V+1 10 -630 2.3/17.7
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Rolf Borg - Gunnar Andersson 4 Ö+1 Kn -650 0.1/19.9
Johan Dahl - Margaretha Dahl Magnus Rasmussen - Dan Johansson     A- 8.0/8.0

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
1054
Kkn52
9752
K5
?
ED2
D10763
kn10
D72
?
K876
E9
EK864
E9
?
kn93
84
D3
kn108643

Optimalt kontrakt:   3N;
 NT
N52222
S52222
Ö810101111
V811111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Hans Lind Kerstin Håstad - Matts Håstad 1 Ö= Kn -80 20.0/0.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Rolf Borg - Gunnar Andersson 2NT V+3 2 -210 18.0/2.0
Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 3NT V= 2 -400 16.0/4.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 3NT Ö+1 4 -430 13.0/7.0
Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson Dan Martinson - Karin Martinson 3NT V+1 5 -430 13.0/7.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 4 Ö+1 6 -450 10.0/10.0
Gunnar Enmark - Per Melker Ami Emilsson - Håkan Emilsson 3NT Ö+2 Kn -460 4.0/16.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 3NT Ö+2 6 -460 4.0/16.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Lars Manneteg - Carmen Tuason 3NT V+2 5 -460 4.0/16.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 3NT Ö+2 Kn -460 4.0/16.0
Johan Dahl - Margaretha Dahl Magnus Rasmussen - Dan Johansson 3NT Ö+2 6 -460 4.0/16.0

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Öst giv
N-S i zon
?
Dkn1087
2
D86
10852
?
6
ED
EK10
EKDkn743
?
E53
K109843
kn954
?
K942
kn765
732
96

Optimalt kontrakt:   6N;
 NT
N01160
S01160
Ö121212712
V121212712
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson Dan Martinson - Karin Martinson 7NT V-1 D 50 20.0/0.0
Johan Dahl - Margaretha Dahl Magnus Rasmussen - Dan Johansson 3 V+3 D -170 18.0/2.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Rolf Borg - Gunnar Andersson 4 V+3 2 -190 16.0/4.0
Hans Nerell - Hans Lind Kerstin Håstad - Matts Håstad 5 V+1 D -420 14.0/6.0
Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 5 V+2 2 -440 12.0/8.0
Einar Pyk - Kerstin Pyk Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 6 V= D -920 10.0/10.0
Gunnar Enmark - Per Melker Ami Emilsson - Håkan Emilsson 6 V+1 2 -940 7.0/13.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 6 V+1 D -940 7.0/13.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 6 Ö= 9 -980 4.0/16.0
Lars Ekmark - Lars Almberg Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 6NT V= D -990 2.0/18.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Lars Manneteg - Carmen Tuason 7NT V= D -1520 0.0/20.0

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
?
E82
Kkn76
K765
53
?
D1076
D8
Dkn92
1092
?
K95
E103
E83
kn876
?
kn43
9542
104
EKD4

Optimalt kontrakt:   2S;
 NT
N66756
S66756
Ö77587
V77587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 3 N= 5 140 20.0/0.0
Dan Martinson - Karin Martinson Ami Emilsson - Håkan Emilsson 2 S= 7 110 18.0/2.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 1 S= 10 80 16.0/4.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 4 N-1 6 -50 14.0/6.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 1 V= 5 -80 11.0/9.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Einar Pyk - Kerstin Pyk 1 V= 6 -80 11.0/9.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 1NT Ö= E -90 6.0/14.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Lars Ekmark - Lars Almberg 1NT Ö= 4 -90 6.0/14.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 1 V+1 Kn -90 6.0/14.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Johan Dahl - Margaretha Dahl 1NT Ö+1 E -120 2.0/18.0
Gunnar Enmark - Per Melker Hans Nerell - Hans Lind 3 N-3 3 -150 0.0/20.0

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Väst giv
alla i zon
?
64
EK10963
102
854
?
EKkn109
8
K643
Dkn7
?
D5
Dkn42
D875
1032
?
8732
75
Ekn9
EK96

Optimalt kontrakt:   2H;
 NT
N75856
S75856
Ö68577
V68577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Håstad - Matts Håstad Einar Pyk - Kerstin Pyk 2 N= D 110 20.0/0.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Johan Dahl - Margaretha Dahl 1NT Ö-1 E 100 16.0/4.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 2 V-1 E 100 16.0/4.0
Dan Martinson - Karin Martinson Ami Emilsson - Håkan Emilsson 2 V-1 E 100 16.0/4.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 2 V= E -90 11.0/9.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 2 V= E -90 11.0/9.0
Gunnar Enmark - Per Melker Hans Nerell - Hans Lind 2 V= E -110 7.0/13.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 2 V= E -110 7.0/13.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 2 V+1 10 -140 4.0/16.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Lars Ekmark - Lars Almberg 3 N-3 D -300 1.0/19.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 4 N-3 D -300 1.0/19.0

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Nord giv
N-S i zon
?
D
D9742
kn9863
95
?
K1083
3
KD74
K1043
?
9752
EK1065
E
Ekn2
?
Ekn64
kn8
1052
D876

Optimalt kontrakt:   4S;
 NT
N33323
S33323
Ö1010101110
V1010101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson 4 V-2 8 100 20.0/0.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 4 V-1 3 50 18.0/2.0
Rolf Borg - Gunnar Andersson Johan Dahl - Margaretha Dahl 2 V+3 7 -200 16.0/4.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl 4 V= 10 -420 10.0/10.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Lars Ekmark - Lars Almberg 4 Ö= 7 -420 10.0/10.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 4 V= Kn -420 10.0/10.0
Birgit von Schreeb - Björn Westergren Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 4 V= 5 -420 10.0/10.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Einar Pyk - Kerstin Pyk 4 V= 9 -420 10.0/10.0
Gunnar Enmark - Per Melker Hans Nerell - Hans Lind 4 V+1 2 -450 2.0/18.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 4 V+1 9 -450 2.0/18.0
Dan Martinson - Karin Martinson Ami Emilsson - Håkan Emilsson 4 V+1 9 -450 2.0/18.0

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
?
kn
EDkn86
E752
D105
?
EK75
94
KD984
Kkn
?
D9
K72
kn1063
8432
?
1086432
1053

E976

Optimalt kontrakt:   3H;
 NT
N74975
S84975
Ö59367
V59367
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Rolf Borg - Gunnar Andersson 5D V-2 Kn 500 20.0/0.0
Gunnar Enmark - Per Melker Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 4 V-2 Kn 200 18.0/2.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Birgit von Schreeb - Björn Westergren 3 N= 9 140 16.0/4.0
Johan Dahl - Margaretha Dahl Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 1 N+1 Kn 110 14.0/6.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 4 N-1 6 -50 11.0/9.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Dan Martinson - Karin Martinson 3 N-1 D -50 11.0/9.0
Ami Emilsson - Håkan Emilsson Einar Pyk - Kerstin Pyk 2 V= Kn -90 8.0/12.0
Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 4D N-1 Kn -100 6.0/14.0
Hans Nerell - Hans Lind Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 3 V= Kn -110 4.0/16.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 3 V+1 Kn -130 1.0/19.0
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Lars Ekmark - Lars Almberg 2 V+2 Kn -130 1.0/19.0

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Syd giv
alla i zon
?
D42
K8532
kn10
832
?
kn76
kn97
EK962
109
?
K10853
1064
D85
kn7
?
E9
ED
743
EKD654

Optimalt kontrakt:   2C;
 NT
N105868
S105868
Ö17371
V17371
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Lars Ekmark - Lars Almberg 4 N+1 3 650 20.0/0.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 3NT S+1 E 630 18.0/2.0
Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 5 S= E 600 16.0/4.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Rolf Borg - Gunnar Andersson 3 S+2 E 150 10.0/10.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 1 S+4 E 150 10.0/10.0
Ami Emilsson - Håkan Emilsson Einar Pyk - Kerstin Pyk 3 S+2 E 150 10.0/10.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Birgit von Schreeb - Björn Westergren 3 S+2 E 150 10.0/10.0
Johan Dahl - Margaretha Dahl Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 3 S+2 E 150 10.0/10.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Dan Martinson - Karin Martinson 3 S+1 E 130 4.0/16.0
Gunnar Enmark - Per Melker Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 2NT V= 6 -120 2.0/18.0
Hans Nerell - Hans Lind Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 N-3 5 -300 0.0/20.0

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2013.02.23

? ?
Väst giv
ingen i zon
?
2
D9532
K9843
75
?
ED83
Kkn86
D
10984
?
Kkn654
4
kn7
Kkn632
?
1097
E107
E10652
ED

Optimalt kontrakt:   5SX;
 NT
N4111048
S4111048
Ö82295
V82295
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Löfmark - Kristina Rosdahl Lars Ekmark - Lars Almberg 5 S= E 400 20.0/0.0
Kerstin Håstad - Matts Håstad Dan Martinson - Karin Martinson 4 S+1 10 150 18.0/2.0
Hans Nerell - Hans Lind Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 Ö-2 E 100 14.0/6.0
Magnus Rasmussen - Dan Johansson Rolf Borg - Gunnar Andersson 5 Ö-2 E 100 14.0/6.0
Björn Sörenstam - Bo Haglund Birgit von Schreeb - Björn Westergren 4 Ö-2 9 100 14.0/6.0
Gunnar Enmark - Per Melker Eva Wiklander - Ingrid Linnarsson 4 Ö-1 E 50 8.0/12.0
Ami Emilsson - Håkan Emilsson Einar Pyk - Kerstin Pyk 4 Ö-1 E 50 8.0/12.0
Johan Dahl - Margaretha Dahl Birgitta Björkå-Dahlberg - Catharina Westrin 4 V-1 9 50 8.0/12.0
Ann-Cathrin Svensson - Arne Svensson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 2 Ö+2 E -170 3.0/17.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Caroline Wachtmeister - Elisabeth Lalin 3 Ö+1 E -170 3.0/17.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Enrico Ponzio - Agneta Aicardi-Holmström 4 Ö= 10 -420 0.0/20.0