Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Falu BK » Sommarbridge 2012-06-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Sommarbridge 2012-06-19

Partävling, 9 bord, 17 par. Antal brickor: 24. Medel: 168.3.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 14, Håkan Jonasson - Svante Olsson
14 N-1 50 5.0 36% 5 36.0%8D5Kn8742Kn10976 EKn537435EK543
21NT Ö-1 -50 6.0 43% 11 39.5%DKn103943DKn1053Kn 5ED86986EK964
Rond 2, som NS mot par 4, Hans Johansson - Tore Sjöberg
31NT V= -90 2.0 14% 13 31.0%Kn65Kn98K9876K5 EK10D10753D10643
44 Ö= -620 0.0 0% 13 23.2%3E109532KKn42D2 DKn4D871095E763
Rond 3, som ÖV mot par 16, Bo Fällström - Lennart Östman
53NT S+1 -630 6.0 43% 19 27.2%108763E6534Kn43 94KKn8D87K10852
61NT N+2 -150 3.0 21% 22 26.2%EKn937528521095 D52983KD6E864
Rond 4, som ÖV mot par 1, Sven Johannesson - Barbro Johannesson
72 S= -90 6.0 43% 28 28.6%ED8ED1062103E98 Kn6539874KKn662
85 Ö-2 -100 6.0 43% 34 30.4%E87106EKD107Kn74 52K95495432K9
Rond 5, Frirond
9  - 5.4 39% 39.4 31.3%D9E653E2KD1083 E103D10842D4374
10  - 5.4 39% 44.8 32.1%D4KEK109862532 832D10642543Kn8
Rond 6, som ÖV mot par 12, Kent Maltein - Erik Gulliksson
115 V-1 -50 7.0 50% 51.8 33.7%D841096EKKn9737 KKn62KD873D854
126 S= -1430 0.0 0% 51.8 30.9%6E987108754653 Kn97Kn65493KKn42
Rond 7, som ÖV mot par 15, Svante Johansson - Per Norman
134 Ö+1 650 7.0 50% 58.8 32.4%KDKn10874EKnDD62 53KD82K108EK75
142 Ö+1 140 10.0 71% 68.8 35.1%Kn1062107525E1083 84EK43KD876K7
Rond 8, som NS mot par 13, Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson
154 Ö-1 50 11.0 79% 79.8 38.1%Kn98732D63Kn4KD KEKn107598631042
165 V-2 200 13.0 93% 92.8 41.5%D875Kn10763D9810 D5EKn10754KD932
Rond 9, som NS mot par 7, Elisabeth Helsing - Frank Lundh
171 Ö+2 -140 0.0 0% 92.8 39.1%83EKn976Kn43753 KDKnK10D982EKKn2
183 V-2 100 7.0 50% 99.8 39.7%Kn84Kn952KKn10548 K62EK10733DKn43
Rond 10, som ÖV mot par 9, Miro Bakrac - Gösta Edström
192 N= -110 0.0 0% 99.8 37.6%D104DKD5EDKn1063 9EKn6538648542
201NT S+3 -180 5.0 36% 104.8 37.5%EKn3105KKn865532 K764E832103874
Rond 11, som NS mot par 3, Börje Löfstedt - Monica Eriksson
215 V= -450 9.0 64% 113.8 38.8%D107652863E973 KKn43942E94Kn52
222 Ö+1 -140 6.0 43% 119.8 39.0%976532E4KKn785 84K632D105E632
Rond 12, som ÖV mot par 17, Carina Jacobsson - Ewa Pettersson
231NT Ö= 90 9.0 64% 128.8 40.0%Kn10753K74Kn6KD6 E96D852EK9272
242 Ö+1 110 1.0 7% 129.8 38.7%K96EKn2KD10832Kn E83953E6E8732

Bricka 1

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Nord giv
ingen i zon
K10942
Kkn
EKD3
D8
Ekn53
743
5
EK543
8
D5
kn8742
kn10976
D76
E109862
1096
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Miro Bakrac - Gösta Edström Carina Jacobsson - Ewa Pettersson 4 N= 5 420 14.0/0.0
Kent Maltein - Erik Gulliksson Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 5D V-2 K 300 12.0/2.0
Mats Hamp - Vera Södergren Bo Fällström - Lennart Östman 4 N-1 Kn -50 9.0/5.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 4 N-1 D -50 9.0/5.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Börje Löfstedt - Monica Eriksson 5D N-1 Kn -100 3.0/11.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 4 N-2 Kn -100 3.0/11.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 N-2 Kn -100 3.0/11.0
Svante Johansson - Per Norman Rolf Westin - Lars Björkman 4 N-2 Kn -100 3.0/11.0
Hans Johansson - Tore Sjöberg     - -/7.4

Bricka 2

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Öst giv
N-S i zon
EK96
kn10
EK42
D52
5
ED86
986
EK964
Dkn103
943
Dkn1053
kn
8742
K752
7
10873

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Miro Bakrac - Gösta Edström Carina Jacobsson - Ewa Pettersson 2 N= Kn 110 14.0/0.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Börje Löfstedt - Monica Eriksson 2 V-2 K 100 12.0/2.0
Mats Hamp - Vera Södergren Bo Fällström - Lennart Östman 2 V-1 E 50 8.0/6.0
Kent Maltein - Erik Gulliksson Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 2 V-1 E 50 8.0/6.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 1NT Ö-1 7 50 8.0/6.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2NT N-1 Kn -100 4.0/10.0
Svante Johansson - Per Norman Rolf Westin - Lars Björkman 1 V+1 K -110 2.0/12.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 1NT N-2 Kn -200 0.0/14.0
Hans Johansson - Tore Sjöberg     - -/7.4

Bricka 3

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Syd giv
Ö-V i zon
kn65
kn98
K9876
K5
843
K32
Ekn42
Ekn9
D972
E654
D10
872
EK10
D107
53
D10643

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Fällström - Lennart Östman Elisabeth Helsing - Frank Lundh 2 S= 8 90 14.0/0.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Kent Maltein - Erik Gulliksson 2 N-1 4 -50 9.0/5.0
Miro Bakrac - Gösta Edström Håkan Jonasson - Svante Olsson 3 S-1 3 -50 9.0/5.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman Carina Jacobsson - Ewa Pettersson 1NT S-1 2 -50 9.0/5.0
Svante Johansson - Per Norman Börje Löfstedt - Monica Eriksson 3 S-1 2 -50 9.0/5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Rolf Westin - Lars Björkman 1 Ö= 3 -80 4.0/10.0
Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt Hans Johansson - Tore Sjöberg 1NT V= 7 -90 2.0/12.0
Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson Mats Hamp - Vera Södergren 1NTD N-1 7 -100 0.0/14.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin     - -/6.0

Bricka 4

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Väst giv
alla i zon
3
E109532
Kkn42
D2
E985
K4
86
Kkn1098
K10762
kn6
ED73
54
Dkn4
D87
1095
E763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Miro Bakrac - Gösta Edström Håkan Jonasson - Svante Olsson 2 N+1 4 140 14.0/0.0
Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson Mats Hamp - Vera Södergren 4 N-1 5 -100 12.0/2.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Kent Maltein - Erik Gulliksson 3 Ö= 7 -140 9.0/5.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman Carina Jacobsson - Ewa Pettersson 3 Ö= D -140 9.0/5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Rolf Westin - Lars Björkman 2 Ö+2 10 -170 6.0/8.0
Svante Johansson - Per Norman Börje Löfstedt - Monica Eriksson 4 N-2 5 -200 3.0/11.0
Bo Fällström - Lennart Östman Elisabeth Helsing - Frank Lundh 4 N-2 5 -200 3.0/11.0
Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt Hans Johansson - Tore Sjöberg 4 Ö= D -620 0.0/14.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin     - -/6.0

Bricka 5

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Nord giv
N-S i zon
KDkn5
974
E965
76
94
Kkn8
D87
K10852
108763
E653
4
kn43
E2
D102
Kkn1032
ED9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Westin - Lars Björkman Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT S+1 2 630 8.0/6.0
Miro Bakrac - Gösta Edström Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 3NT S+1 2 630 8.0/6.0
Kent Maltein - Erik Gulliksson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 3NT S+1 5 630 8.0/6.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Börje Löfstedt - Monica Eriksson 3NT S+1 2 630 8.0/6.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 3NT S+1 2 630 8.0/6.0
Bo Fällström - Lennart Östman Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 3NT S+1 2 630 8.0/6.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 3NT S+1 5 630 8.0/6.0
Hans Johansson - Tore Sjöberg Svante Johansson - Per Norman 3NT S= 2 600 0.0/14.0
Mats Hamp - Vera Södergren     - 6.0/-

Bricka 6

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Öst giv
Ö-V i zon
1084
Dkn6
E1073
Dkn3
D52
983
KD6
E864
Ekn93
752
852
1095
K76
EK104
kn94
K72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Maltein - Erik Gulliksson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 3NT N+1 3 430 14.0/0.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Börje Löfstedt - Monica Eriksson 1NT N+2 10 150 11.0/3.0
Bo Fällström - Lennart Östman Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 1NT N+2 3 150 11.0/3.0
Rolf Westin - Lars Björkman Sven Johannesson - Barbro Johannesson 1NT N+1 9 120 5.0/9.0
Miro Bakrac - Gösta Edström Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 1NT N+1 9 120 5.0/9.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 2NT S= D 120 5.0/9.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 1NT N+1 3 120 5.0/9.0
Hans Johansson - Tore Sjöberg Svante Johansson - Per Norman 3NT N-1 3 -50 0.0/14.0
Mats Hamp - Vera Södergren     - 6.0/-

Bricka 7

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Syd giv
alla i zon
K1097
kn3
ED92
1075
kn653
9874
Kkn6
62
ED8
ED1062
103
E98
42
K5
8754
KDkn43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Hans Johansson - Tore Sjöberg 3 Ö-1 K 100 12.0/2.0
Svante Johansson - Per Norman Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 1NT Ö-1 D 100 12.0/2.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Kent Maltein - Erik Gulliksson 1NT Ö-1 K 100 12.0/2.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 2 S= 9 90 8.0/6.0
Börje Löfstedt - Monica Eriksson Rolf Westin - Lars Björkman 2 V= K -110 6.0/8.0
Bo Fällström - Lennart Östman Miro Bakrac - Gösta Edström 1NT Ö+1 K -120 4.0/10.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman Mats Hamp - Vera Södergren 3 Ö= K -140 1.0/13.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 2 Ö+1 D -140 1.0/13.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh     - 7.3/-

Bricka 8

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Väst giv
ingen i zon
964
Ekn2
kn86
E1083
52
K954
95432
K9
E87
106
EKD107
kn74
KDkn103
D873

D652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman Mats Hamp - Vera Södergren 3 S= 2 140 12.0/2.0
Svante Johansson - Per Norman Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 3 S= 2 140 12.0/2.0
Bo Fällström - Lennart Östman Miro Bakrac - Gösta Edström 3 S= K 140 12.0/2.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 5 Ö-2 K 100 8.0/6.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Hans Johansson - Tore Sjöberg 4 Ö-1 K 50 6.0/8.0
Börje Löfstedt - Monica Eriksson Rolf Westin - Lars Björkman 3 S-1 2 -50 3.0/11.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 3 S-1 9 -50 3.0/11.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Kent Maltein - Erik Gulliksson 3 Ö= K -110 0.0/14.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh     - 7.3/-

Bricka 9

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Nord giv
Ö-V i zon
kn72
Kkn97
K1097
kn9
E103
D10842
D43
74
D9
E653
E2
KD1083
K8654

kn865
E652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 4D V-2 Kn 500 14.0/0.0
Hans Johansson - Tore Sjöberg Börje Löfstedt - Monica Eriksson 4 V-3 Kn 300 12.0/2.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman Bo Fällström - Lennart Östman 4 Ö-2 4 200 9.0/5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 2 V-2 Kn 200 9.0/5.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Kent Maltein - Erik Gulliksson 3 S= 7 140 6.0/8.0
Svante Johansson - Per Norman Mats Hamp - Vera Södergren 2 S= 7 110 4.0/10.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 V-1 9 100 2.0/12.0
Rolf Westin - Lars Björkman Miro Bakrac - Gösta Edström 3NT Ö+1 5 -630 0.0/14.0
Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt     - -/5.4

Bricka 10

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Öst giv
alla i zon
kn975
E87
Dkn
K1096
832
D10642
543
kn8
D4
K
EK109862
532
EK106
kn953
7
ED74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Westin - Lars Björkman Miro Bakrac - Gösta Edström 3NTD Ö-5 E 1400 14.0/0.0
Hans Johansson - Tore Sjöberg Börje Löfstedt - Monica Eriksson 4 N+1 E 650 12.0/2.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 4 N= E 620 10.0/4.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman Bo Fällström - Lennart Östman 5 Ö-2 7 200 7.0/7.0
Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 2 N+3 K 200 7.0/7.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Kent Maltein - Erik Gulliksson 2 N+2 K 170 3.0/11.0
Svante Johansson - Per Norman Mats Hamp - Vera Södergren 3 N+1 E 170 3.0/11.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 1 Ö+2 E -110 0.0/14.0
Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt     - -/5.4

Bricka 11

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Syd giv
ingen i zon
E975
542
542
K92
Kkn62
KD873
D8
54
D84
1096
EKkn973
7
103
Ekn
106
EDkn10863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börje Löfstedt - Monica Eriksson Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 3 S= K 110 12.0/2.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3 S= D 110 12.0/2.0
Svante Johansson - Per Norman Elisabeth Helsing - Frank Lundh 3 S= D 110 12.0/2.0
Rolf Westin - Lars Björkman Carina Jacobsson - Ewa Pettersson 3 Ö-1 E 50 7.0/7.0
Kent Maltein - Erik Gulliksson Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 5 V-1 2 50 7.0/7.0
Bo Fällström - Lennart Östman Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 5 S-2 D -100 4.0/10.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Mats Hamp - Vera Södergren 3 V+2 5 -200 2.0/12.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin Hans Johansson - Tore Sjöberg 4 V= K -420 0.0/14.0
Miro Bakrac - Gösta Edström     - -/8.7

Bricka 12

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Väst giv
N-S i zon
1084
KD3
Dkn6
E1087
kn97
kn654
93
Kkn42
6
E987
108754
653
EKD532
102
EK2
D9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Maltein - Erik Gulliksson Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 6 S= 9 1430 14.0/0.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Mats Hamp - Vera Södergren 4 S+2 2 680 12.0/2.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin Hans Johansson - Tore Sjöberg 4 S+1 9 650 7.0/7.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 5 S= 9 650 7.0/7.0
Svante Johansson - Per Norman Elisabeth Helsing - Frank Lundh 5 S= 9 650 7.0/7.0
Bo Fällström - Lennart Östman Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 4 S+1 9 650 7.0/7.0
Rolf Westin - Lars Björkman Carina Jacobsson - Ewa Pettersson 6 S-1 4 -100 1.0/13.0
Börje Löfstedt - Monica Eriksson Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 6 S-1 9 -100 1.0/13.0
Miro Bakrac - Gösta Edström     - -/8.7

Bricka 13

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Nord giv
alla i zon
E96
643
752
kn1098
53
KD82
K108
EK75
KDkn10874
Ekn
D
D62
2
10975
Ekn9643
43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 6 Ö-1 E 100 14.0/0.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Miro Bakrac - Gösta Edström 5 Ö= E -650 7.0/7.0
Mats Hamp - Vera Södergren Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 4 Ö+1 E -650 7.0/7.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Rolf Westin - Lars Björkman 5 Ö= E -650 7.0/7.0
Svante Johansson - Per Norman Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 4 Ö+1 E -650 7.0/7.0
Bo Fällström - Lennart Östman Kent Maltein - Erik Gulliksson 5 Ö= E -650 7.0/7.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Börje Löfstedt - Monica Eriksson 4 Ö+1 E -650 7.0/7.0
Hans Johansson - Tore Sjöberg Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 4 Ö+2 4 -680 0.0/14.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman     - -/5.7

Bricka 14

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Öst giv
ingen i zon
K95
kn9
Ekn1094
952
84
EK43
KD876
K7
kn1062
10752
5
E1083
ED73
D86
32
Dkn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Miro Bakrac - Gösta Edström 1NT N= 2 90 14.0/0.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Börje Löfstedt - Monica Eriksson 2 V-1 5 50 12.0/2.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2 S-2 K -100 10.0/4.0
Mats Hamp - Vera Södergren Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 2 Ö= 3 -110 8.0/6.0
Hans Johansson - Tore Sjöberg Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 3 Ö= 4 -140 4.0/10.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Rolf Westin - Lars Björkman 3 Ö= Kn -140 4.0/10.0
Svante Johansson - Per Norman Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 2 Ö+1 Kn -140 4.0/10.0
Bo Fällström - Lennart Östman Kent Maltein - Erik Gulliksson 3D S-3 K -500 0.0/14.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman     - -/5.7

Bricka 15

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Syd giv
N-S i zon
kn98732
D63
kn4
KD
D654
9842
752
97
E10
K
EKD10
Ekn8653
K
Ekn1075
9863
1042

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Westin - Lars Björkman Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 2 Ö-1 K 50 11.0/3.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Mats Hamp - Vera Södergren 3 Ö-1 K 50 11.0/3.0
Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 Ö-1 9 50 11.0/3.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Börje Löfstedt - Monica Eriksson 5 Ö-1 K 50 11.0/3.0
Svante Johansson - Per Norman Miro Bakrac - Gösta Edström 3 Ö+1 K -130 5.0/9.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Hans Johansson - Tore Sjöberg 2 Ö+2 K -130 5.0/9.0
Bo Fällström - Lennart Östman Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2NT Ö+3 K -210 2.0/12.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin Kent Maltein - Erik Gulliksson 3NT Ö+3 3 -490 0.0/14.0
Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson     - 8.1/-

Bricka 16

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Väst giv
Ö-V i zon
D875
kn10763
D98
10
94
EK2
K63
Ekn875
EKkn10632
984
2
64

D5
Ekn10754
KD932

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Mats Hamp - Vera Södergren 6 V-2 10 200 13.0/1.0
Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 5 V-2 10 200 13.0/1.0
Bo Fällström - Lennart Östman Sven Johannesson - Barbro Johannesson 5 N-2 E -100 10.0/4.0
Rolf Westin - Lars Björkman Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 4 V= 10 -620 6.0/8.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin Kent Maltein - Erik Gulliksson 4 V= 10 -620 6.0/8.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Hans Johansson - Tore Sjöberg 4 V= 8 -620 6.0/8.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Börje Löfstedt - Monica Eriksson 5 Ö= 5 -650 2.0/12.0
Svante Johansson - Per Norman Miro Bakrac - Gösta Edström 5D S-6   -1400 0.0/14.0
Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson     - 8.1/-

Bricka 17

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Nord giv
ingen i zon
83
Ekn976
kn43
753
92
D85432
65
D64
E107654

EK107
1098
KDkn
K10
D982
EKkn2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Johansson - Tore Sjöberg Håkan Jonasson - Svante Olsson 3NT S= 4 400 14.0/0.0
Svante Johansson - Per Norman Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 2 S= 9 110 12.0/2.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 2 Ö-1 K 50 10.0/4.0
Börje Löfstedt - Monica Eriksson Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 3NT S-1 9 -50 5.0/9.0
Mats Hamp - Vera Södergren Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2NT S-1 9 -50 5.0/9.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Miro Bakrac - Gösta Edström 3NT S-1 9 -50 5.0/9.0
Bo Fällström - Lennart Östman Rolf Westin - Lars Björkman 3 S-1 9 -50 5.0/9.0
Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt Elisabeth Helsing - Frank Lundh 1 Ö+2 E -140 0.0/14.0
Kent Maltein - Erik Gulliksson     - -/8.5

Bricka 18

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Öst giv
N-S i zon
kn84
kn952
Kkn1054
8
ED10975
84
E862
10
3
D6
D97
EK97652
K62
EK1073
3
Dkn43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Svante Johansson - Per Norman Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 3 V-4 8 200 14.0/0.0
Börje Löfstedt - Monica Eriksson Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 4 V-3 8 150 11.0/3.0
Hans Johansson - Tore Sjöberg Håkan Jonasson - Svante Olsson 3NT Ö-3 E 150 11.0/3.0
Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt Elisabeth Helsing - Frank Lundh 3 V-2 2 100 7.0/7.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Miro Bakrac - Gösta Edström 4 V-2 8 100 7.0/7.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin 3 Ö-1 3 50 4.0/10.0
Bo Fällström - Lennart Östman Rolf Westin - Lars Björkman 3 S-1 10 -100 2.0/12.0
Mats Hamp - Vera Södergren Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3 V= 8 -140 0.0/14.0
Kent Maltein - Erik Gulliksson     - -/8.5

Bricka 19

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Syd giv
Ö-V i zon
EK763
1087
Ekn73
7
9
Ekn653
864
8542
D104
D
KD5
EDkn1063
kn852
K942
1092
K9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Miro Bakrac - Gösta Edström Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 2 N= E 110 14.0/0.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin Håkan Jonasson - Svante Olsson 3 N-1 D -50 11.0/3.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Mats Hamp - Vera Södergren 3 N-1 E -50 11.0/3.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Rolf Westin - Lars Björkman 3 N-2 D -100 7.0/7.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 3 N-2 D -100 7.0/7.0
Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson Svante Johansson - Per Norman 4 V= 8 -130 3.0/11.0
Bo Fällström - Lennart Östman Börje Löfstedt - Monica Eriksson 4 Ö= 2 -130 3.0/11.0
Hans Johansson - Tore Sjöberg Kent Maltein - Erik Gulliksson 4D N-2 D -300 0.0/14.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson     - -/9.0

Bricka 20

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Väst giv
alla i zon
102
D964
742
Ekn106
K764
E832
103
874
Ekn3
105
Kkn865
532
D985
Kkn7
ED9
KD9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Johansson - Tore Sjöberg Kent Maltein - Erik Gulliksson 3NT S= 10 600 13.0/1.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Rolf Westin - Lars Björkman 3NT S= 3 600 13.0/1.0
Miro Bakrac - Gösta Edström Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 1NT S+3 2 180 9.0/5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 1NT N+3 6 180 9.0/5.0
Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson Svante Johansson - Per Norman 1NT S+2 2 150 4.0/10.0
Bo Fällström - Lennart Östman Börje Löfstedt - Monica Eriksson 1NT S+2 2 150 4.0/10.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Mats Hamp - Vera Södergren 1NT S+2 2 150 4.0/10.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin Håkan Jonasson - Svante Olsson 1NT S= 2 90 0.0/14.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson     - -/9.0

Bricka 21

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Nord giv
N-S i zon
D107652

863
E973
E
EKD8763
KD10
108
98
kn105
kn752
KD64
Kkn43
942
E94
kn52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 V+1 10 -450 9.0/5.0
Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt Börje Löfstedt - Monica Eriksson 5 V= E -450 9.0/5.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman Miro Bakrac - Gösta Edström 5 V= 5 -450 9.0/5.0
Kent Maltein - Erik Gulliksson Svante Johansson - Per Norman 4 V+1 7 -450 9.0/5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 4 V+1 5 -450 9.0/5.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Mats Hamp - Vera Södergren 4 V+1 6 -450 9.0/5.0
Bo Fällström - Lennart Östman Hans Johansson - Tore Sjöberg 4 V+2 6 -480 1.0/13.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 4 V+2 7 -480 1.0/13.0
Rolf Westin - Lars Björkman     - -/8.2

Bricka 22

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Öst giv
Ö-V i zon
976532
E4
Kkn7
85
EDkn
Dkn10
E9863
D4
K10
9875
42
Kkn1097
84
K632
D105
E632

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Fällström - Lennart Östman Hans Johansson - Tore Sjöberg 1NT V-1 5 100 14.0/0.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Mats Hamp - Vera Södergren 1NT V= 5 -90 12.0/2.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin Sven Johannesson - Barbro Johannesson 1NT V+1 7 -120 9.0/5.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 1NT V+1 2 -120 9.0/5.0
Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt Börje Löfstedt - Monica Eriksson 2 Ö+1 8 -140 6.0/8.0
Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman Miro Bakrac - Gösta Edström 1NT V+2 3 -150 4.0/10.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson 1NT Ö+3 3 -180 2.0/12.0
Kent Maltein - Erik Gulliksson Svante Johansson - Per Norman 3NT V= 3 -600 0.0/14.0
Rolf Westin - Lars Björkman     - -/8.2

Bricka 23

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Syd giv
alla i zon
8
kn96
D10874
10954
E96
D852
EK92
72
kn10753
K74
kn6
KD6
KD42
E103
53
Ekn83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Maltein - Erik Gulliksson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 Ö-2 5 200 13.0/1.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 4D Ö-1 E 200 13.0/1.0
Miro Bakrac - Gösta Edström Hans Johansson - Tore Sjöberg 1NT Ö-1 3 100 10.0/4.0
Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 1 Ö= 5 -80 8.0/6.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin Bo Fällström - Lennart Östman 1NT Ö= 2 -90 5.0/9.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 1NT Ö= 3 -90 5.0/9.0
Mats Hamp - Vera Södergren Rolf Westin - Lars Björkman 1 Ö+1 5 -110 1.0/13.0
Svante Johansson - Per Norman Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2 Ö= 5 -110 1.0/13.0
Börje Löfstedt - Monica Eriksson     - -/6.3

Bricka 24

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.06.19

Väst giv
ingen i zon
1072
1086
4
K109654
E83
953
E6
E8732
K96
Ekn2
KD10832
kn
Dkn54
KD74
kn975
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Erik Hedström - Lars Thuresson Beate Haslum-Nilsson - Elizabeth Ekman 2 Ö+1 D -110 13.0/1.0
Carina Jacobsson - Ewa Pettersson Elisabeth Bäckman - Tom Hjertstedt 2 Ö+1 D -110 13.0/1.0
Håkan Jonasson - Svante Olsson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 2 Ö+2 D -130 10.0/4.0
Miro Bakrac - Gösta Edström Hans Johansson - Tore Sjöberg 3NT V= 6 -400 8.0/6.0
Ingrid Engström - Inga-Lill Nordin Bo Fällström - Lennart Östman 3NT Ö+1 4 -430 4.0/10.0
Mats Hamp - Vera Södergren Rolf Westin - Lars Björkman 3NT V+1 5 -430 4.0/10.0
Svante Johansson - Per Norman Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT Ö+1 5 -430 4.0/10.0
Kent Maltein - Erik Gulliksson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT Ö+2 K -460 0.0/14.0
Börje Löfstedt - Monica Eriksson     - -/6.3