Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Falu BK » Söndagsbridge mindre rutinerade med hcp 2012-02-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Söndagsbridge mindre rutinerade med hcp 2012-02-19

Partävling, 5 bord, 9 par. Antal brickor: 18. Medel: 54.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Mats Hamp - Jan Snibb

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 9, Ingrid Engström - Bengt Everbrand
14 V+1 450 5.0 83% 5 83.0%E87K8EKKnK10732 D10954324432D8
23 Ö+2 150 4.0 67% 9 75.0%K98DKn64D8543K Kn33EKn72ED10432
Rond 2, som NS mot par 4, Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson
31NT N+1 120 0.0 0% 9 50.0%EKn5E7642D3K62 KD974108K102D54
43NT Ö+1 -630 0.0 0% 9 37.5%94273K95K10987 Kn6531084283EKn5
Rond 3, som ÖV mot par 6, Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard
51NT Ö+1 120 3.0 50% 12 40.0%62ED62ED541032 DKn987874Kn2EK9
62 N-2 100 5.0 83% 17 47.2%K108KD7562Kn532 E9651084KDKn584
Rond 4, som NS mot par 5, Sven Johannesson - Barbro Johannesson
72 Ö-1 100 2.0 33% 19 45.1%EKn653276D10942 D854EDK954253
82 V= -110 1.0 17% 20 41.6%84310953Kn10EKKn8 107D762ED65254
Rond 5, som NS mot par 1, Ann Eriksson - Gunilla Fridberg
92NT N+4 240 2.0 33% 22 40.7%D104ED9242E865 EKKn96575Kn86D9
105D Ö-1 200 6.0 100% 28 46.6%Kn762EDD2KKn852 54753KKnED10643
Rond 6, som ÖV mot par 3, Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner
112 S+3 -200 2.0 33% 30 45.4%D8KKn8510763Kn32 E52D10974K5496
123NT Ö+1 430 6.0 100% 36 49.9%D382KD642KKn106 K9864EKKn97374
Rond 7, som ÖV mot par 2, Stig Ericson - Karin Ericson
132 N-2 200 6.0 100% 42 53.8%EKn108D8642KnDKn6 6593K1074EK1053
144 Ö= 420 3.0 50% 45 53.5%DKn982EKn42103K9 EK105978542ED10
Rond 8, som ÖV mot par 10, Carina Jacobsson - Karin Hedlund
154 Ö+3 510 3.0 50% 48 53.3%1083EKKn8764104D 95D103E65EKKn87
165 N-2 100 3.0 50% 51 53.1%Kn10842Kn963103D9 E3E10852K6K1065
Rond 9, Frirond
17  - 3.2 53% 54.2 53.1%D62K6EK107E643 E8Kn87Kn9542K92
18  - 3.2 53% 57.4 53.1%KD6KKn10942E63E Kn108432832D1074

Bricka 1

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Nord giv
ingen i zon
K
D1097652
5
kn654
D1095432
4
432
D8
E87
K8
EKkn
K10732
kn6
Ekn3
D109876
E9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 3 N+2 E 200 6.0/0.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 3 S-3 8 -150 4.0/2.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Stig Ericson - Karin Ericson 4 Ö+1 E -450 1.0/5.0
Ingrid Engström - Bengt Everbrand Mats Hamp - Jan Snibb 4 V+1 2 -450 1.0/5.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner     - -/2.4

Bricka 2

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Öst giv
N-S i zon
D107652
EK852
10
6
kn3
3
Ekn72
ED10432
K98
Dkn64
D8543
K
E4
1097
K96
kn9875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Stig Ericson - Karin Ericson 5D Ö-2 E 300 6.0/0.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 5 Ö-2 4 100 4.0/2.0
Ingrid Engström - Bengt Everbrand Mats Hamp - Jan Snibb 3 Ö+2 E -150 2.0/4.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 3 N-2 K -200 0.0/6.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner     - -/2.4

Bricka 3

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn5
E7642
D3
K62
82
KDkn
865
Ekn1098
1063
953
Ekn974
73
KD974
108
K102
D54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Stig Ericson - Karin Ericson 3NT N= 7 400 6.0/0.0
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Ingrid Engström - Bengt Everbrand 2 S+1 K 140 3.0/3.0
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3 S= Kn 140 3.0/3.0
Mats Hamp - Jan Snibb Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 1NT N+1 7 120 0.0/6.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson     - 4.0/-

Bricka 4

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Väst giv
alla i zon
942
73
K95
K10987
E8
K5
Dkn107642
D3
KD107
EDkn96
E
642
kn653
10842
83
Ekn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 Ö-1 E 100 6.0/0.0
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Ingrid Engström - Bengt Everbrand 3NT Ö= 5 -600 3.0/3.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Stig Ericson - Karin Ericson 3NT V= 7 -600 3.0/3.0
Mats Hamp - Jan Snibb Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT Ö+1 5 -630 0.0/6.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson     - 4.0/-

Bricka 5

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Nord giv
N-S i zon
E5
Kkn105
1087
kn654
Dkn987
874
kn2
EK9
62
ED62
ED54
1032
K1043
93
K963
D87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Ericson - Karin Ericson Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 2NT Ö= 3 -120 3.0/3.0
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Mats Hamp - Jan Snibb 1NT Ö+1 6 -120 3.0/3.0
Ingrid Engström - Bengt Everbrand Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2NT Ö= 6 -120 3.0/3.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2NT Ö= 6 -120 3.0/3.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson     - -/3.6

Bricka 6

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Öst giv
Ö-V i zon
kn742
E932
E8
E106
E965
1084
KDkn5
84
K108
KD75
62
kn532
D3
kn6
109743
KD97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Ericson - Karin Ericson Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 1NT S-1 5 -50 5.0/1.0
Ingrid Engström - Bengt Everbrand Sven Johannesson - Barbro Johannesson 1NT S-1 K -50 5.0/1.0
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Mats Hamp - Jan Snibb 2 N-2 6 -100 1.0/5.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3 N-2 3 -100 1.0/5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson     - -/3.6

Bricka 7

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Syd giv
alla i zon
Ekn6
532
76
D10942
K1093
kn86
Dkn8
kn86
72
K10974
E103
EK7
D854
ED
K9542
53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 1NT Ö-3 2 300 6.0/0.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Stig Ericson - Karin Ericson 2NT V-2 6 200 4.0/2.0
Mats Hamp - Jan Snibb Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2 Ö-1 2 100 2.0/4.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 S-2 Kn -200 0.0/6.0
Ingrid Engström - Bengt Everbrand     - -/3.1

Bricka 8

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Väst giv
ingen i zon
843
10953
kn10
EKkn8
Dkn952
EKkn8
43
D10
EK6
4
K987
97632
107
D762
ED652
54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Stig Ericson - Karin Ericson 4 V-2 Kn 100 6.0/0.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 V-1 E 50 4.0/2.0
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 2 V= Kn -110 1.0/5.0
Mats Hamp - Jan Snibb Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2 V= E -110 1.0/5.0
Ingrid Engström - Bengt Everbrand     - -/3.1

Bricka 9

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Nord giv
Ö-V i zon
D104
ED92
42
E865

Kkn1043
KD5
Kkn1043
8732
86
E10973
72
EKkn965
75
kn86
D9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 S= D 420 5.0/1.0
Ingrid Engström - Bengt Everbrand Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 4 S= Kn 420 5.0/1.0
Mats Hamp - Jan Snibb Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 2NT N+4 7 240 2.0/4.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2 S= 5 110 0.0/6.0
Stig Ericson - Karin Ericson     - 2.6/-

Bricka 10

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Öst giv
alla i zon
kn762
ED
D2
Kkn852
109
kn10984
E943
97
EKD83
K62
108765
54
753
Kkn
ED10643

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Hamp - Jan Snibb Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 5D Ö-1 E 200 6.0/0.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 N+2 E 130 4.0/2.0
Ingrid Engström - Bengt Everbrand Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 3 Ö= E -140 2.0/4.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Sven Johannesson - Barbro Johannesson 5 N-3 E -300 0.0/6.0
Stig Ericson - Karin Ericson     - 2.6/-

Bricka 11

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Syd giv
ingen i zon
7
E32
E982
K10875
E52
D10974
K54
96
D8
Kkn85
10763
kn32
Kkn109643
6
Dkn
ED4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 S+2 9 480 6.0/0.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Mats Hamp - Jan Snibb 2 S+3 4 200 4.0/2.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 4 S-1 9 -50 2.0/4.0
Ingrid Engström - Bengt Everbrand Stig Ericson - Karin Ericson 3NT N-2 5 -100 0.0/6.0
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg     - 2.6/-

Bricka 12

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Väst giv
N-S i zon
Ekn1075
654
kn
E972
K9864
EKkn973
7
4
D3
82
KD642
Kkn106
2
D10
E109853
D853

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Engström - Bengt Everbrand Stig Ericson - Karin Ericson 4 V-1 Kn 50 6.0/0.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2 V+1 Kn -140 4.0/2.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 2NT Ö+1 8 -150 2.0/4.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Mats Hamp - Jan Snibb 3NT Ö+1 3 -430 0.0/6.0
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg     - 2.6/-

Bricka 13

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Nord giv
alla i zon
KD942
Kkn
D962
82
65
93
K1074
EK1053
Ekn108
D8642
kn
Dkn6
73
E1075
E853
974

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 1 N= Kn 80 6.0/0.0
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Sven Johannesson - Barbro Johannesson Pass   4.0/2.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ingrid Engström - Bengt Everbrand 3 N-1 D -100 2.0/4.0
Stig Ericson - Karin Ericson Mats Hamp - Jan Snibb 2 N-2 D -200 0.0/6.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund     - 2.8/-

Bricka 14

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Öst giv
ingen i zon
3
KD65
KD76
kn632
EK105
97
8542
ED10
Dkn982
Ekn42
103
K9
764
1083
Ekn9
8754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3NT V= 6 -400 6.0/0.0
Stig Ericson - Karin Ericson Mats Hamp - Jan Snibb 4 Ö= E -420 3.0/3.0
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 Ö= E -420 3.0/3.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ingrid Engström - Bengt Everbrand 4D Ö+1 10 -690 0.0/6.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund     - 2.8/-

Bricka 15

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Syd giv
N-S i zon
ED62
5
KDkn73
943
95
D103
E65
EKkn87
1083
EKkn8764
104
D
Kkn74
92
982
10652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Ericson - Karin Ericson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 Ö+3 9 -510 3.0/3.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Ingrid Engström - Bengt Everbrand 4 Ö+3 2 -510 3.0/3.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 4 Ö+3 9 -510 3.0/3.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Mats Hamp - Jan Snibb 4 Ö+3 8 -510 3.0/3.0
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard     - -/2.8

Bricka 16

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Väst giv
Ö-V i zon
KD7
D
Ekn82
E7432
E3
E10852
K6
K1065
kn10842
kn963
103
D9
965
K74
D9754
kn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 4 V-2 K 200 6.0/0.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Ingrid Engström - Bengt Everbrand 2 N-2 Kn -100 3.0/3.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Mats Hamp - Jan Snibb 5 N-2 6 -100 3.0/3.0
Stig Ericson - Karin Ericson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2 V+1 K -140 0.0/6.0
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard     - -/2.8

Bricka 17

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Nord giv
ingen i zon
D62
K6
EK107
E643
K107
9542
83
D1085
kn9543
ED103
D6
kn7
E8
kn87
kn9542
K92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 3NT N+1 5 430 6.0/0.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT N= 3 400 3.0/3.0
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Ingrid Engström - Bengt Everbrand 3NT N= 3 400 3.0/3.0
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Stig Ericson - Karin Ericson 3NT N-1 3 -50 0.0/6.0
Mats Hamp - Jan Snibb     - 3.2/-

Bricka 18

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2012.02.19

Öst giv
N-S i zon
KD6
Kkn10942
E63
E
7
D765
KD954
Kkn2
E95
E
kn1087
98653
kn108432
83
2
D1074

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Jacobsson - Karin Hedlund Ingrid Engström - Bengt Everbrand 1 N+1 9 110 6.0/0.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 4 N-1 Kn -100 4.0/2.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3 V= E -110 1.0/5.0
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Stig Ericson - Karin Ericson 3 V= E -110 1.0/5.0
Mats Hamp - Jan Snibb     - 3.2/-