Kommande tävlingar
30/07 SM Par Mixed 2014
30/07 SM Par Mixed, omg 1
30/07 SM Lag Veteraner
Rapporterade tävlingar
28/07 SM Par Damer, omg 5
27/07 SM Par Damer, omg 3
27/07 SM Par Damer, omg 2
Svenska Bridgeförbundet » Guldgruvan, kval 2012-08-04 [Alla givar]  [Alla givar PDF]  [Tävlingsinfo] [Simultan] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

Guldgruvan, kval 2012-08-04

Partävling, 81 bord, 162 par. Antal brickor: 42. Medel: 3360.7.

Klicka på ett par för att se deras privatprotokoll.

Nyhet

Se resultatet i mobilen. Klicka här eller gå till m.svenskbridge.se
Plac Par Klubb Poäng Procent
1 Sandra Rimstedt - Jessica Larsson Harplinge BK - Filbyter Bridge 4320.3 64.29
2 Peter Bertheau - Per-Ola Cullin Uppsalabridgen 4098.2 60.98
3 Cecilia Rimstedt - Johan Upmark Konga BK - BK Lavec 3950.7 58.79
4 Ylva Strandberg - Gudrun Strandberg Arla BK 3921.3 58.35
5 Bo Roos - Magnus Goransson Skara BS 3865.9 57.53
6 Nils Ahlen - Tom Gards BK Everfresh - BK Bjorken 3862.2 57.47
7 Joachim Borgel - Tommi Ramstedt Lindesbergs BS 3844.2 57.20
8 Gosta Viktor - Jonas Rosenvik BK S:t Erik 3837.7 57.11
9 Urban Bjorklund - Krister Ahlesved Bollnas BK - Uppsalabridgen 3816.0 56.79
10 Erik Westling - Tomas Melin Skogs BK 3806.1 56.64
11 Lennart Bylund - Sjunne Johansson Sundsvallsbridgen 3790.2 56.40
12 Ivar Holmquist - Anders Blomqvist Uppsalabridgen 3786.3 56.34
13 Rolf Westman - Mats Johansson Uppsalabridgen 3783.2 56.30
14 Bo Stanley - Peder Olrog Orebridgen - BK S:t Erik 3782.3 56.28
15 Kjell Holmgren - Lennart Rehle Bollnas BK - BK S:t Erik 3779.3 56.24
16 Ted Jansson - Kjell Hansson Mariehamns BK 3762.7 55.99
17 Hans Granath - Mikael Hermansson Filbyter Bridge 3753.4 55.85
18 Mats Ellemark - Kenneth Osterberg Solvesborgs BK - Hassleholms BK 3743.8 55.71
19 Jordan Gachev - Leif Lysebring Bulgaria - Varnamo BK 3720.0 55.36
20 Johan Gronkvist - Thomas Brehmer Orebridgen 3701.3 55.08
21 Greger Alfonsson - Christer Johansson Emmaboda BK - Karlshamns BK 3700.5 55.07
22 Berith Andersson - Henrik Oldenburg Boden-Savast BS - Lulea BK 3695.7 55.00
23 Helena Stromberg - Dan Bylund Sundsvallsbridgen 3687.5 54.87
24 Bjorn Ohlsson - Christer Sandberg Solvesborgs BK 3684.8 54.83
25 Hakan Lindblom - Peter Backlund BK S:t Erik 3684.5 54.83
26 Mattias Weiler - Gunnar Andersson BK S:t Erik - BK ALERT 3667.4 54.57
27 Goran Hammarstrom - Mikael Arnberg BK S:t Erik 3661.8 54.49
28 Michael Lemborn - Tore Stormo Karlstads BK - Arla BK 3657.8 54.43
29 Jan Olofsson - Leif Olofsson Kullabygdens BK 3656.1 54.41
30 Oskar Eriksson - Peter Swensson Uppsalabridgen 3644.9 54.24
31 Niclas Bjorkstrand - Lars Kjellersson Borlange BK 3644.3 54.23
32 Bo Sundell - Christer Eriksson Storsjobygdens BK - Uppsalabridgen 3643.2 54.21
33 Jaan Heinlo - Kjell Sedelius Gnesta BK 3635.3 54.10
34 Soren Axelsson - Claes-Erik Andersson Bredaryds BK 3631.1 54.03
35 Lars-Ake Gustafsson - May Moore Molnlycke BS - BK Lyx 3628.7 54.00
36 Torsten Astrand - Joel Forssell Motala Bridgeallians 3602.3 53.61
37 Eva Gunnarsson - Peter Modh Veddige BS 3599.3 53.56
38 Christoffer Jarnestrom - Ulf Ohlund Vasterviks BK 3575.1 53.20
39 Borje Rudenstal - Ola Stavas BK S:t Erik 3571.2 53.14
40 Hans Kvick - Bjorn Alenfalk Uppsalabridgen 3567.0 53.08
41 Kaj Adolfsson - Anders Lindgren BK S:t Erik 3553.4 52.88
42 Elisabeth Stanley - Ylva Johansson ABB BK - Enkopings BS 3553.4 52.88
43 Anders Blome - Ulf Nohren Uppsalabridgen 3539.8 52.68
44 Peter Johansson - Mats Hall Borlange BK 3534.6 52.60
45 Lars Marjoniemi - Peter Forsberg Hallstahammars BK - ABB BK 3532.8 52.57
46 Marito Karlsson - Carl-Ake Hollander Uppsalabridgen - Karlskoga BK 3516.8 52.33
47 Jan Johansson - Bo Gisslander Anderstorps BK - Bredaryds BK 3514.8 52.30
48 Tommy Gunnarsson - Lars Stenlund Salamandern/Wasa - BK Lavec 3503.5 52.14
49 Michael Lindhagen - Sonny Karlsson Oskarshamns BK - Lilla Sallskapet, Kalmar 3495.7 52.02
50 Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Smedstadens BK 3483.1 51.83
51 Kerstin Becker - Lars-Goran Nilsson Mariestads BS - Skovde BA 3480.5 51.79
52 Ragnar Johansson - Michael Runfors Kungshamns BK - Orebridgen 3478.7 51.77
53 Bo Falk - Tomas Svensson Oskarshamns BK 3476.2 51.73
54 Shane Blanchard - Kathrine Bertheau Harplinge BK - Filbyter Bridge 3470.5 51.64
55 Maria Gronkvist - Catharina Forsberg Orebridgen 3460.2 51.49
56 Mikael Fahlander - Peter Huotila Uppsalabridgen 3457.9 51.46
57 Adam Stokka - Olle Sandstrom BK Bjorken 3457.8 51.45
58 Johnny Karlsson - Lars Karlsson Sandvikens BK 3452.7 51.38
59 Kurt Karlsson - Ake Bergman Skovde BA - Hjo BS 3448.1 51.31
60 Patric Holmberg - Peter Tornblom BK S:t Erik 3446.8 51.29
61 Sven-Erik Hallkvist - Kjell Carlsson Sydjamten 3446.2 51.28
62 Fried Weber - Elke Weber Germany - Norrkopingsbridgen 3442.3 51.22
63 Stefan Engstrom - Ingvar Essegard Haparanda BS 3438.8 51.17
64 Ann-Christin Ahlstrom - Dejana Sverker Orebridgen 3438.1 51.16
65 Kajsa Frojd - Peder Linder Sorsele BK 3436.7 51.14
66 Hakan Lovsen - Carl-Eric Weiland Filbyter Bridge 3430.0 51.04
67 Birgitta Ternblad - Sten Ternblad BK S:t Erik 3429.2 51.03
68 H.O. Thulin - Patrik Elofsson Skovde BA 3422.8 50.93
69 Per Jansson - Lars Ohlsson Alno BK - Sigtuna BS 3414.8 50.82
70 Robert Odd - Divert Carlsson BK Redubbelt - Ulricehamns BS 3413.7 50.80
71 Sven Ake Bjerregard - Magnus Eriksson BK S:t Erik - Harplinge BK 3411.8 50.77
72 Bengt Bellander - Kurt Johansson Ryds BK 3410.4 50.75
73 Jerzy Kawa - Per-Hakan Iggstrom BK S:t Erik 3399.5 50.59
74 Lennart Eriksson - Ola Brandborn Arla BK 3394.4 50.51
75 Andreas Plejdrup - Niels Krojgaard Danmark 3391.6 50.47
76 Ronny Lindskar - Lena Schalin OBBA, Karlskrona 3387.8 50.41
77 Anna Bjorling - Lennart Emanuelsson Filbyter Bridge 3385.2 50.38
78 Joakim Nordlindh - Johan Safsten Uppsalabridgen 3375.4 50.23
79 Pal Haugseth - Odd Mollersen NORGE - Norge 3373.5 50.20
80 Rune Svensson - Mikael Rydstedt Kopings BS - Arboga BK 3371.7 50.17
81 Ake Sjoberg - Margareta Sjoberg BK S:t Erik - Arla BK 3370.8 50.16
82 Trille Plejdrup - Sara Stromberg Danmark - Sundsvallsbridgen 3368.2 50.12
83 Johnny Blid - William Hernebrink Filbyter Bridge 3367.0 50.10
84 Lena Westman - Frank Westman Uppsalabridgen 3359.3 49.99
85 Per Clarin - Torbjorn Gustavsson BK S:t Erik 3350.5 49.86
86 Villy Havasi - Per Andersson BK Albrekts 3346.6 49.80
87 Ben Hayes - Johan Sylvan Nasby BS 3344.4 49.77
88 Georg Guttormsson - Ulla Guttormsson VBS Aros 3344.1 49.76
89 Els-Marie Sodergren - Bjorn Wenander Aspero-Branno BK - Molnlycke BS 3340.1 49.70
90 Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson BK Albrekts 3336.5 49.65
91 Marie Gothberg - Gunnar Gothberg Orebridgen 3333.3 49.60
92 Kenneth Karlsson - Romuald Grudzinski Malungs BK 3332.4 49.59
93 Jan Geiborg - Leif Norman Gnesta BK 3331.8 49.58
94 Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg BK S:t Erik - Arla BK 3323.4 49.46
95 Lars Lundqvist - Lena Adolfsson Filbyter Bridge - Valdemarsviks BK 3321.5 49.43
96 Christian Bergek - Anna Bergek Filbyter Bridge 3318.9 49.39
97 John Hornfeldt - Tomas Hornfeldt Storsjobygdens BK 3314.8 49.33
98 Christer Andersson - Leif Andersson Genarps BK 3301.3 49.13
99 Jan Ahlqvist - Jan Konar BK Lyx 3292.7 49.00
100 Jens Brodin - Suzanne Lemborn Gavle BK - Karlstads BK 3292.3 48.99
101 Nils Gardell - Birgitta Samuelsson Kopings BS 3288.7 48.94
102 Rolf Forsberg - Hernando Slottsdahl ABB BK 3277.7 48.78
103 Henrik Malmsten - Anders Johansson Filbyter Bridge 3276.1 48.75
104 Tommy Larsson - Lars-Erik Johansson Filbyter Bridge 3274.3 48.72
105 Kent Maltein - Erik Gulliksson Gavle BK 3270.2 48.66
106 Margareta Mattsson - Linnea Edlund Uppsalabridgen 3267.9 48.63
107 Bertil Blomqvist - Claus Rohnisch Orebridgen 3258.6 48.49
108 Ric Sallsten - Inger Sallsten BK S:t Erik 3255.2 48.44
109 Bengt-Ake Leskinen - Lennart Jonasson Smedstadens BK 3255.1 48.44
110 Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lunds BK 3252.3 48.40
111 Tomas Truedsson - Bo Andersson Kullabygdens BK 3252.2 48.40
112 Peter Ekendahl - Goran Svensson Smedstadens BK 3248.2 48.34
113 Rune Carlsson - Rolf Tjorswaag BK Allians, Halmstad - Norge 3245.1 48.29
114 Lars-Goran Ostlund - Jan Fransson Gavle BK 3238.5 48.19
115 Leif Axelsson - Markus Hedstrom Skovde BA 3232.6 48.10
116 Kristian Ronn Jensen - Ingemar Assarsjo Hjo BS - BK Lyx 3232.0 48.10
117 Gun Karlsson - Royne Gustavsson Filbyter Bridge 3229.5 48.06
118 Sven Danielsson - Jan-Ake Hakanson BK Axet 3209.8 47.76
119 Christer Arenborg - Magnus Gauffin BK S:t Erik 3207.4 47.73
120 Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Folkare BK 3202.7 47.66
121 Hakan Florestedt - Martin Florestedt BK S:t Erik 3189.8 47.47
122 Sune Sundholm - Arne Johansson Gnesta BK 3189.3 47.46
123 Susanne Olausson - Micael Olausson Mariehamns BK 3173.4 47.22
124 Stefan Budin - Tin Budin Stanga BK - Visby BS 3159.7 47.02
125 Patricia Kronback - Anja Gullstrom Gavle BK 3137.0 46.68
126 Erik Franzen - Rolf Karlsson Borlange BK - Mariehamns BK 3128.6 46.56
127 Lennart Ekholm - Christer Astrom ABB BK 3110.3 46.28
128 Peter Frojd - Roland Myrvold Filbyter Bridge 3108.2 46.25
129 Hans-Olov Gustafsson - Ove Lundberg BK Bjorken 3102.6 46.17
130 Ulla-Britt Olsson - Eva Benckert BK S:t Erik 3097.8 46.10
131 Lars Lundgren - Per-Ake Jansson Arboga BK - Smedstadens BK 3092.3 46.02
132 Lars Andersson - Ann Axell Gavle BK 3085.3 45.91
133 Lilly Sturesson - Christina Blomberg Sthlms-Polisens BS - BK S:t Erik 3082.7 45.87
134 Tommy Hagstrom - Tuve Gustavsson Uppsalabridgen - BK S:t Erik 3079.7 45.83
135 Viktor Andreasson - Kristina Johnson Hoors BK - Lunds BK 3077.2 45.79
136 Jonatan Westerberg - Marie Binglov Filbyter Bridge 3073.4 45.74
137 Karola Hogberg - Lars Lilja Orebridgen 3063.1 45.58
138 Roger Ahlbom - Zennica Hammar BK Hudik 3060.2 45.54
139 Marianne Kvissberg - Lars Kvissberg Filbyter Bridge 3041.8 45.27
140 Ann-Sofie Axelsson - Fredrik Axelsson Skovde BA 3038.1 45.21
141 Hakan Arebrink - Mats Andihn Molnlycke BS 3036.5 45.19
142 Anette Svenningsson - Monica Johanson BK Opalen 3034.0 45.15
143 Barbro Aberg - Bo Aberg Hedemora BS 3025.5 45.02
144 Kjell Nordin - Kati Nordin Hedemora BS 3007.6 44.76
145 Andrzej Tracewski - Berndt-Ake Timan Nykopings BS - BK S:t Erik 3003.0 44.69
146 Louise Klang - Gerd Holmedahl Billingsfors BS 2981.7 44.37
147 Sven Andersson - Ingegard Andersson Nykopings BS - Stigtomta BK 2980.7 44.36
148 Christina Oldin - Rose-Marie Crossner Axbergs BK - Orebridgen 2974.3 44.26
149 Sven Johannesson - Barbro Johannesson Falu BK 2962.1 44.08
150 Jerry Eklof - Philip Berggren Skovde BA - BK Lyx 2958.4 44.02
151 Annika Bengtzon - Manika Aberg Gavle BK 2936.6 43.70
152 Hans Jakobsson - Arnold Ivansson Partille BK - Stenstorps BK 2917.9 43.42
153 Lennart Karlsson - Leif Lyngmo Filbyter Bridge - Motala Bridgeallians 2917.6 43.42
154 Per Soderberg - Pang Ventura Alvik BC - Folkare BK 2904.1 43.22
155 Britt Larsson - Olle Hedman Askims BK 2880.3 42.86
156 Hans Friberg - Connie Friberg Skara BS 2819.8 41.96
157 Magnus Persson - Runa Persson Arboga BK 2818.7 41.94
158 Christer Swenson - Leif Davidsson Skovde BA - Vetlanda BK 2704.2 40.24
159 Monica Karlsson - Elisabeth Karlsson FCTF:s BK Karlskrona - BK S:t Erik 2617.3 38.95
160 Birgitta Gustafsson - Mari-Anne Elsasdotter Visby BS - BK S:t Erik 2565.3 38.17
161 Gun Gylden - Sven-Olof Eriksson Arboga BK - Kopings BS 2445.0 36.38
162 Lotta Lundberg - Jeanette Andersson Pri-Bri 1936 - Malmo BK 2352.1 35.00




Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)26 65 60 70
http://www.betterbridge.com/web/user_scandinavia.php?ca=SE
http://bridgeforlaget.e-butik.se/?ref=fsbbf
http://www.norrsken.se/
http://www.grandtours.se/Resor/Bridgeresor/Rhen_bridgekryssning/
http://www.reseskaparna.se/bridgeresor/
https://www.birka.se/svenska-bridgeforbundet/
http://www.svenskbridge.se/framtidsgiv
http://www.ricoh.se
http://www.svenskbridge.se/festival