Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
BK S:t Erik » Måndag fm öppen klass 2011-05-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK S:t Erik

Måndag fm öppen klass 2011-05-23

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Nord giv
ingen i zon
E9832
62
D73
743
kn765
kn9
EKkn2
K92
10
E8753
1086
ED65
KD4
KD104
954
kn108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Hök - Boo Lindblom Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 3NT V-2 3 100 14.0/0.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 3 Ö-1 Kn 50 12.0/2.0
Erling Ribbing - Jan Johansson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 2 N-1 10 -50 10.0/4.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson 1NT V= 3 -90 8.0/6.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 Ö= Kn -110 6.0/8.0
Matts Håstad - Bo Haglund Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 1NT Ö+1 Kn -120 4.0/10.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Åke Falkunge - Peter Flodqvist 2 Ö+1 Kn -140 1.0/13.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz 2 V+1 7 -140 1.0/13.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt     - -/6.7

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Öst giv
N-S i zon
D1074
D6
EKD76
K5
985
E932
kn
kn10876
Ekn6
Kkn754
942
D4
K32
108
10853
E932

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Hök - Boo Lindblom Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 4 N= 7 130 13.0/1.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz 4 N= 4 130 13.0/1.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 1NT N= 4 90 10.0/4.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 S-1 Kn -100 7.0/7.0
Erling Ribbing - Jan Johansson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 4 N-1 5 -100 7.0/7.0
Matts Håstad - Bo Haglund Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 Ö= 2 -140 3.0/11.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3 Ö= 2 -140 3.0/11.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson 3 S-2 Kn -200 0.0/14.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt     - -/6.7

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Syd giv
Ö-V i zon
kn96
E108
E4
Dkn762
KD32

D107
EK9543
5
K943
kn986532
10
E10874
Dkn7652
K
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Matts Håstad - Bo Haglund 3D S+1 7 630 14.0/0.0
Erling Ribbing - Jan Johansson Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 4 S= E 420 12.0/2.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Annette Lindberg - Hubert Thorson 5 Ö-1 E 100 10.0/4.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 S-1 E -50 8.0/6.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 Ö+1 8 -150 6.0/8.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson 5D S-2 7 -300 4.0/10.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Kaj Adolfsson - Anders Lindgren 5D Ö= 8 -750 1.0/13.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Åke Falkunge - Peter Flodqvist 5D V= 8 -750 1.0/13.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson     - 6.4/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Väst giv
alla i zon
D1092
D1098
K6
D87
853
kn2
Ekn954
953
K76
E765
72
10642
Ekn4
K43
D1083
EKkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Ribbing - Jan Johansson Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 3NT S+2 4 660 11.0/3.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT S+2 3 660 11.0/3.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson 3NT S+2 5 660 11.0/3.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3NT S+2 9 660 11.0/3.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Matts Håstad - Bo Haglund 3NT S+1 5 630 4.0/10.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3NT S+1 5 630 4.0/10.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Annette Lindberg - Hubert Thorson 3NT N+1 7 630 4.0/10.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Kaj Adolfsson - Anders Lindgren 3NT S= 3 600 0.0/14.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson     - 6.4/-

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Nord giv
N-S i zon
9
10972
1095
E10652
EKDkn43
D5
E7
Kkn8
10
Ekn843
843
D973
87652
K6
KDkn62
4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Herminge - Rolf Norlin Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3 V-2 10 100 13.0/1.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3NT V-2 10 100 13.0/1.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Annette Lindberg - Hubert Thorson 3NT V-1 2 50 7.0/7.0
Matts Håstad - Bo Haglund Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 5 V-1 E 50 7.0/7.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Mikael Hök - Boo Lindblom 3NT V-1 5 50 7.0/7.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Erling Ribbing - Jan Johansson 4 V-1 10 50 7.0/7.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 V= 10 -420 1.0/13.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Kaj Adolfsson - Anders Lindgren 4 V= 10 -420 1.0/13.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson     - -/6.2

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn1085
Dkn73
Dkn8
kn
E
K95
E52
D109764
96
E1042
K964
832
D7432
86
1073
EK5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Annette Lindberg - Hubert Thorson 4D V-2 K 500 14.0/0.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 V-2 5 200 11.0/3.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Kaj Adolfsson - Anders Lindgren 5 V-2 10 200 11.0/3.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Pass   8.0/6.0
Matts Håstad - Bo Haglund Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 3 N-1 E -50 4.0/10.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Erling Ribbing - Jan Johansson 3 N-1 2 -50 4.0/10.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3 N-1 2 -50 4.0/10.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Mikael Hök - Boo Lindblom 4 S-2 E -100 0.0/14.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson     - -/6.2

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Syd giv
alla i zon
D752
42
D6
EK1085
kn86
K108
9432
kn76
E
ED9753
Ekn10
D32
K10943
kn6
K875
94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Ribbing - Jan Johansson Lennart Herminge - Rolf Norlin 3 S= 8 140 12.0/2.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 3 N= 6 140 12.0/2.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 3 S= K 140 12.0/2.0
Matts Håstad - Bo Haglund Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz 4 Ö-1 9 100 8.0/6.0
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Mikael Hök - Boo Lindblom 4D S-1 K -200 6.0/8.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Annette Lindberg - Hubert Thorson 4D S-2 8 -500 4.0/10.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 4 Ö= 3 -620 1.0/13.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 Ö= 9 -620 1.0/13.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg     - 6.0/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Väst giv
ingen i zon
9
732
Kkn54
86543
KDkn862
8
D102
EK10
54
EKD1094
E863
D
E1073
kn65
97
kn972

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Mikael Hök - Boo Lindblom 6 V-1 3 50 9.0/5.0
Erling Ribbing - Jan Johansson Lennart Herminge - Rolf Norlin 6 V-1 5 50 9.0/5.0
Matts Håstad - Bo Haglund Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz 4 Ö-1 9 50 9.0/5.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Annette Lindberg - Hubert Thorson 5NT V-1 3 50 9.0/5.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 6 V-1 5 50 9.0/5.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 6 V-1 3 50 9.0/5.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 4 V+1 5 -450 2.0/12.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 6NT V= 4 -990 0.0/14.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg     - 6.0/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Nord giv
Ö-V i zon
1096
Ekn62
E2
ED42
Kkn85
K8
Kkn987
kn8
ED74
10953
D654
K
32
D74
103
1097653

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Hök - Boo Lindblom Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 2NT V-4 2 400 14.0/0.0
Elisabeth Forsell - Lars Ekmark Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 1NT N+3 10 180 12.0/2.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Lennart Herminge - Rolf Norlin 1NT N+2 10 150 9.0/5.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1NT N+2 10 150 9.0/5.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Erling Ribbing - Jan Johansson 3 N+1 5 130 6.0/8.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Matts Håstad - Bo Haglund 3 N-1 6 -50 4.0/10.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Åke Falkunge - Peter Flodqvist 4 N-2 10 -100 2.0/12.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Annette Lindberg - Hubert Thorson 3 V= E -140 0.0/14.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz     - -/6.2

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Öst giv
alla i zon
KD10
E42
D82
K1082
Ekn9843
K
EK3
kn75
652
D863
65
E964
7
kn10975
kn10974
D3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Matts Håstad - Bo Haglund 4 V-1 E 100 14.0/0.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1 V+1 2 -110 11.0/3.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 2 V= 8 -110 11.0/3.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Lennart Herminge - Rolf Norlin 2 V+1 2 -140 4.0/10.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3 V= 2 -140 4.0/10.0
Elisabeth Forsell - Lars Ekmark Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 2 V+1 E -140 4.0/10.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Annette Lindberg - Hubert Thorson 2 V+1 K -140 4.0/10.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Erling Ribbing - Jan Johansson 3 V= E -140 4.0/10.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz     - -/6.2

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Syd giv
ingen i zon
752
753
D82
10843
D4
Dkn10
kn9653
KD7
Ekn96
EK964
K74
2
K1083
82
E10
Ekn965

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 Ö-1 8 50 14.0/0.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3NT V= 4 -400 11.0/3.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Erling Ribbing - Jan Johansson 3NT V= 3 -400 11.0/3.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 4 Ö= E -420 8.0/6.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Matts Håstad - Bo Haglund 3NT V+1 10 -430 5.0/9.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 3NT V+1 3 -430 5.0/9.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 4 Ö+1 E -450 1.0/13.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz 4 Ö+1 8 -450 1.0/13.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius     - -/5.7

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Väst giv
N-S i zon
Kkn8
E6
843
E8652
D94
kn852
EKkn72
10
107632
74
D6
KD74
E5
KD1093
1095
kn93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz 3 V-3 E 150 14.0/0.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3 Ö-2 3 100 12.0/2.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 1NT N= 2 90 10.0/4.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Åke Falkunge - Peter Flodqvist 2 Ö-1 K 50 5.0/9.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 2 Ö-1 K 50 5.0/9.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Erling Ribbing - Jan Johansson 2 Ö-1 K 50 5.0/9.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Matts Håstad - Bo Haglund 3 V-1 E 50 5.0/9.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3 N-2 D -200 0.0/14.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius     - -/5.7

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Nord giv
alla i zon
EDkn32
D762
62
42
754
kn9
Dkn73
Dkn63
K8
K1084
984
EK109
1096
E53
EK105
875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Erling Ribbing - Jan Johansson 2 N= E 110 14.0/0.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 1NT V-1 D 100 10.0/4.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1NT V-1 E 100 10.0/4.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 1NT V-1 E 100 10.0/4.0
Matts Håstad - Bo Haglund Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson 2 N-1 E -100 5.0/9.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 N-1 E -100 5.0/9.0
Elisabeth Forsell - Lars Ekmark Annette Lindberg - Hubert Thorson 3 N-2 E -200 2.0/12.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Åke Falkunge - Peter Flodqvist 2 S-4 D -400 0.0/14.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson     - -/6.5

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Öst giv
ingen i zon
E42
6
976
Kkn9763
kn1063
D54
32
E1052
KD5
Kkn7
Kkn108
D84
987
E109832
ED54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Forsell - Lars Ekmark Annette Lindberg - Hubert Thorson 2 Ö-3 E 150 14.0/0.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 2 S= 3 110 12.0/2.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 2 S-1 3 -50 8.0/6.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 S-1 6 -50 8.0/6.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 2 S-1 Kn -50 8.0/6.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Erling Ribbing - Jan Johansson 2D S-1 Kn -100 3.0/11.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3D S-1 3 -100 3.0/11.0
Matts Håstad - Bo Haglund Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson 2 V= 6 -110 0.0/14.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson     - -/6.5

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Syd giv
N-S i zon
7
ED1086
KD10863
kn
kn109
974
Ekn54
E93
D86542
2
2
K8654
EK3
Kkn53
97
D1072

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 5D S= 10 850 14.0/0.0
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 5 S+1 4 680 9.0/5.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Erling Ribbing - Jan Johansson 4 N+2 2 680 9.0/5.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 5 N+1 6 680 9.0/5.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 S+2 Kn 680 9.0/5.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz 4 N= 2 620 4.0/10.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Matts Håstad - Bo Haglund 4D Ö-2 5 300 2.0/12.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson 6 S-2 E -200 0.0/14.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin     - 7.2/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Väst giv
Ö-V i zon
kn73
E
EKD752
E97
K1095
kn863
86
1052
D
10742
9
KDkn8643
E8642
KD95
kn1043

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 6 N+1 K 940 13.0/1.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 6 N+1 K 940 13.0/1.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 3NT N+2 K 460 8.0/6.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz 3NT N+2 K 460 8.0/6.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 3NT N+2 K 460 8.0/6.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Erling Ribbing - Jan Johansson 5 S= 3 450 4.0/10.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson 6 S-1 5 -50 2.0/12.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Matts Håstad - Bo Haglund 6 S-2 2 -100 0.0/14.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin     - 7.2/-

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Nord giv
ingen i zon
ED976
43
952
D72
K1083
KDkn98
K
E84

10
ED108764
K10953
kn542
E7652
kn3
kn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Ribbing - Jan Johansson Kaj Adolfsson - Anders Lindgren 6 Ö-1 4 50 13.0/1.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 6 Ö-1 E 50 13.0/1.0
Elisabeth Forsell - Lars Ekmark Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 4 Ö+1 E -150 10.0/4.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Matts Håstad - Bo Haglund 5 Ö= 4 -400 6.0/8.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Åke Falkunge - Peter Flodqvist 5 Ö= 2 -400 6.0/8.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 5 Ö= E -400 6.0/8.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Annette Lindberg - Hubert Thorson 5 Ö+1 4 -420 1.0/13.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 5 Ö+1 4 -420 1.0/13.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson     - 7.5/-

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Öst giv
N-S i zon
E974
E873
kn6
1032
Kkn5
D96
K8752
K4
8
K104
ED1094
D965
D10632
kn52
3
Ekn87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3NT V-3 4 150 14.0/0.0
Elisabeth Forsell - Lars Ekmark Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 5 Ö-1 2 50 11.0/3.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3NT V-1 3 50 11.0/3.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Annette Lindberg - Hubert Thorson 3 Ö+1 6 -130 6.0/8.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Matts Håstad - Bo Haglund 4 Ö= 2 -130 6.0/8.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 3 V+1 10 -130 6.0/8.0
Erling Ribbing - Jan Johansson Kaj Adolfsson - Anders Lindgren 3NT V= 4 -400 1.0/13.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3NT V= 4 -400 1.0/13.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson     - 7.5/-

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn103
kn74
10973
98
862
KD5
K54
Kkn75
974
10963
Ekn6
ED3
KD5
E82
D82
10642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Ribbing - Jan Johansson Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz 2NT V= 3 -120 11.0/3.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Kaj Adolfsson - Anders Lindgren 1NT V+1 10 -120 11.0/3.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson Matts Håstad - Bo Haglund 2NT V= 3 -120 11.0/3.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1NT V+1 3 -120 11.0/3.0
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3 Ö= K -140 6.0/8.0
Elisabeth Forsell - Lars Ekmark Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 1NT Ö+2 2 -150 3.0/11.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 1NT V+2 3 -150 3.0/11.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3NT V= 10 -600 0.0/14.0
Mikael Hök - Boo Lindblom     - -/7.8

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Väst giv
alla i zon
kn1072
K107
D1064
43
E
E5432
8532
1095
K9863
kn96
EK7
62
D54
D8
kn9
EKDkn87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 1NT S+1 3 120 13.0/1.0
Erling Ribbing - Jan Johansson Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz 1NT S+1 E 120 13.0/1.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 Ö-1 E 100 8.0/6.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3 Ö-1 E 100 8.0/6.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 3 V-1 4 100 8.0/6.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Kaj Adolfsson - Anders Lindgren 3 S-1 E -100 2.0/12.0
Elisabeth Forsell - Lars Ekmark Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 2 S-1 E -100 2.0/12.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson Matts Håstad - Bo Haglund 3 S-1 E -100 2.0/12.0
Mikael Hök - Boo Lindblom     - -/7.8

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Nord giv
N-S i zon
EK83
62
Kkn9
D765
42
K
ED1084
EK983
D1097
E843
7632
10
kn65
Dkn10975
5
kn42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Erling Ribbing - Jan Johansson 3 Ö= 5 -110 13.0/1.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Åke Falkunge - Peter Flodqvist 3 Ö= 5 -110 13.0/1.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Mikael Hök - Boo Lindblom 3 V+1 6 -130 7.0/7.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Lennart Herminge - Rolf Norlin 3 Ö+1 D -130 7.0/7.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 4 Ö= D -130 7.0/7.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Matts Håstad - Bo Haglund 3 V+1 E -130 7.0/7.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 N-2 10 -200 2.0/12.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3NT N-4 7 -400 0.0/14.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson     - 7.0/-

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Öst giv
Ö-V i zon
ED
1072
K97652
104
kn52
Kkn96
E
97532
10964
D53
D8
EK86
K873
E84
kn1043
Dkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 3 N= E 110 14.0/0.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 V-1 2 100 12.0/2.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Erling Ribbing - Jan Johansson Pass   5.0/9.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Åke Falkunge - Peter Flodqvist Pass   5.0/9.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Mikael Hök - Boo Lindblom Pass   5.0/9.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Lennart Herminge - Rolf Norlin Pass   5.0/9.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Matts Håstad - Bo Haglund Pass   5.0/9.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Pass   5.0/9.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson     - 7.0/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Syd giv
alla i zon
K
E3
K96543
kn1093
1076
Dkn109542
2
75
E9842
K87
D107
84
Dkn53
6
Ekn8
EKD62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Ribbing - Jan Johansson Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 5 S+1 2 620 12.0/2.0
Matts Håstad - Bo Haglund Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 5 S+1 D 620 12.0/2.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 5 S+1 2 620 12.0/2.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 5 N= E 600 7.0/7.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 5 N= 7 600 7.0/7.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 4 N+1 7 150 3.0/11.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N+1 7 150 3.0/11.0
Elisabeth Forsell - Lars Ekmark Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT S-1 D -100 0.0/14.0
Åke Falkunge - Peter Flodqvist     - 8.1/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Väst giv
ingen i zon
Dkn1072
10
4
Ekn10643
94
K98642
E75
D5
63
D75
Kkn982
K97
EK85
Ekn3
D1063
82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Matts Håstad - Bo Haglund Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 N+2 5 480 13.0/1.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N+2 5 480 13.0/1.0
Erling Ribbing - Jan Johansson Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt 4 S+1 D 450 7.0/7.0
Elisabeth Forsell - Lars Ekmark Lennart Herminge - Rolf Norlin 4 N+1 3 450 7.0/7.0
Annette Lindberg - Hubert Thorson Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 N+1 5 450 7.0/7.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 N+1 5 450 7.0/7.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3NT S= 6 400 2.0/12.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 3 V-1 4 50 0.0/14.0
Åke Falkunge - Peter Flodqvist     - 8.1/-

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Nord giv
Ö-V i zon
10543
9854
D3
642
kn872
Kkn72
107654
ED9
E106
E
EKkn1083
K6
D3
Kkn982
D975

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 4 V-1 4 100 14.0/0.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Erling Ribbing - Jan Johansson 4 Ö+1 D -150 12.0/2.0
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3NT Ö= 8 -600 9.0/5.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 3NT V= 3 -600 9.0/5.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Matts Håstad - Bo Haglund 3NT Ö+1 2 -630 4.0/10.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT Ö+1 8 -630 4.0/10.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Annette Lindberg - Hubert Thorson 3NT Ö+1 8 -630 4.0/10.0
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3NT Ö+3 9 -690 0.0/14.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren     - 7.9/-

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.23

Öst giv
alla i zon
Kkn63
64
Dkn5
kn853
E87
D832
E82
D107
2
EK1097
K10963
62
D10954
kn5
74
EK94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundqvist - Margaret Siewertz Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3 S-1 6 -100 14.0/0.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 3 Ö+2 E -200 11.0/3.0
Per Grivenfeldt - Michael Jungstedt Matts Håstad - Bo Haglund 2 Ö+3 3 -200 11.0/3.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Annette Lindberg - Hubert Thorson 4 S-3 3 -300 8.0/6.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö= E -620 5.0/9.0
Bengt Wärn - Ulla-Britt Olsson Elisabeth Forsell - Lars Ekmark 4 Ö= E -620 5.0/9.0
Åke Falkunge - Peter Flodqvist Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 5 Ö= E -650 1.0/13.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Erling Ribbing - Jan Johansson 4 Ö+1 E -650 1.0/13.0
Kaj Adolfsson - Anders Lindgren     - 7.9/-