Kommande tävlingar
01/11 Manfred Kamras minne
01/11 Ludvikaguldet 2014
08/11 Allsvenskan Division II
Rapporterade tävlingar
12/10 Guldskvadern 2014
11/10 Oskarskamns BK - Jubileumsguld
11/10 Döderhultskampen Omg 1
Svenska Bridgeförbundet » Simultantävling Oktobersilver 2009-10-29 [Föregående]  [Alla givar]  [Nästa]   [Tävlingsinfo] [Simultan] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

Simultantävling Oktobersilver 2009-10-29

Bricka 16

Förbundet Svensk Bridge, Sverige 2009.10.29

Väst giv
Ö-V i zon
52
E85
109
KDkn752
Kkn984
4
8643
1084
63
K109732
EDkn
E6
ED107
Dkn6
K752
93

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N85658
S85558
Ö48774
V47664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Benny Olsson - Kenth Sandéhn Patrik Elofsson - Karl-Axel Karlsson 3NT S+1 4 430 111.0/1.0
Dan Bylund - Helena Strömberg Eric Boberg - Sven Ponton 3NT S+1   430 111.0/1.0
Göran Fredriksson - Sten Andersson Kent Karlsson - Gert Bodén 4 Ö-4 3 400 102.0/10.0
Klas Diamant - Veronica Helenius Börje Vestesson - Karl-Olov Dalquist 3NT N= 10 400 102.0/10.0
Pär Unander - Jesper Rundin Mark Drapsa - David Eriksson 3NT S= 4 400 102.0/10.0
Bo-Lennart Grähs - Lena Friberg-Davidsson Ingegerd Peterson - Britt Björk 3NT N= 7 400 102.0/10.0
Ulf Martin Ödlund - Sonja Ödlund Lennart Bylund - Kent Sjöberg 3NT S=   400 102.0/10.0
Peter Johansson - Ann Lundberg Per-Gunnar Sundström - Sofi Sundström     400 102.0/10.0
Lars Jarl - Kristian Lövberg Magda Persson - Gunnel Ohlsson 3 V-4 D 400 102.0/10.0
Claes Stymne - Kari Kiuttu Göran Stylander - Gerd Stylander 2 V-3 K 300 93.0/19.0
Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg Arne Svensson - Dennis Svensson 3 Ö-3 9 300 93.0/19.0
Maria Paulsson - Liselotte Nilsson Karin Bengtsson - Gullan Persson 2 Ö-2 9 200 85.0/27.0
Marita Indersons - Ulf Nilsson Robert Storm - Ann-Christin Ahlström 2 Ö-2   200 85.0/27.0
Mikael Fahlander - Dan Granberg Tommy Hagström - Jan Norberg 3 Ö-2   200 85.0/27.0
Gun Paulsson - Vivi-Ann Harrysson Rolf Sandberg - Georg Kress 3 Ö-2 K 200 85.0/27.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Gudrun Svensson - Kjell Karlsson 2 Ö-2   200 85.0/27.0
Emma Paulsson - Thomas Winther Ingvar Hultén - Stig Anderberg 2 Ö-2 10 200 85.0/27.0
Andreas Westman - Nichlas Eliazohn Anna-Karin Larsson - Karin Göransson-Ödlund 3 N=   110 73.0/39.0
Nils Svensson - Sten Jonsson Bengt Peterson - Lars-Olof Carlsson 3 N= 6 110 73.0/39.0
Håkan Dahl - Tony Hjalmarsson Uno Andersson - Per Fåhraeus 3 N= E 110 73.0/39.0
Sture Stridsberg - Sune Eriksson Gunnar Larsson - Anders Andersson 3 N=   110 73.0/39.0
Anne-Marie Wikström - Isa Brabonjiqi Niclas Björkstrand - Moa Petersen 3 N= D 110 73.0/39.0
Ylva Karlsson-Uisk - Ahto Uisk Siw Magnusson - Håkan Magnusson 3 N=   110 73.0/39.0
Anna-Lena Belfrage - Ingrid Vestergård Ulf Pehrson - Hugo Bergström 2 Ö-1 9 100 63.0/49.0
Holger Oscarsson - Per-Erik Bruksner Gun Gyldén - Lena Gustafsson 2 Ö-1   100 63.0/49.0
Robin Björkstrand - Sven-Åke Arvendahl Peter Johansson - Mats Häll 2 Ö-1 9 100 63.0/49.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Robert Andersson - Sven-Erik Andersson 3 Ö-1   100 63.0/49.0
Per-Åke Pettersson - Olle Morell Joakim Nordlindh - Joakim Möller 2 N=   90 57.0/55.0
Anders Johansson - Carola Eklund Ulf Thorsson - Rein Jakoby 2 N=   90 57.0/55.0
Bertil Holmqvist - Rolf Wallström Mona Nilsson - Ture Tjärnström     -50 42.0/70.0
Ivar Holmquist - Ewa Holmquist Hans Orr - Claes Hallström 3 N-1   -50 42.0/70.0
Sven-Olov Hellqvist - Egon Bohman Thomas Johnsson - Kent Bäckström 3 N-1   -50 42.0/70.0
Ebbe Karlsson - Margareta Carlsson Arve Fröseth - Anders Larsson 4 N-1 3 -50 42.0/70.0
Rogert Deiwall - Kristofer Carlsson Gunnar Goop - Göte Hagberg 3 N-1 7 -50 42.0/70.0
Margareta Olsson - Sven Olsson Tor Helenius - Paul-Bertil Persson 3 N-1 6 -50 42.0/70.0
Åke Enander - Lars Svensson Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 3 N-1 6 -50 42.0/70.0
Håkan Gustafsson - Sixten Ek Josef Wingård - Carl-Martin Rydenlund 3 N-1 6 -50 42.0/70.0
Leo Lub - Bertil Jönsson Rolf Harrysson - Ronny U Persson 3 N-1 E -50 42.0/70.0
Mats Ahlström - Villy Havasi Bertil Persson - Kjell Larsson 3 N-1 E -50 42.0/70.0
Allan Hagman - Magnus Persson Nils Gardell - Birgitta Samuelsson 3 N-1   -50 42.0/70.0
Jan Malmström - Jesper Swedenborg Bengt Larsson - Kenneth Svensson 3 N-1 6 -50 42.0/70.0
Carina Eliasson - Siv Jacobsson Britt-Marie Fraenkel - Agneta Svenberg 3 N-1 6 -50 42.0/70.0
Bonje Rosengren - Börje Karlsson Mikael Rydstedt - Tommie Brunzell 3 N-2   -100 20.0/92.0
Erik Jirovsky - Vilnis Indersons Rune Svensson - Pererik Åkerberg 3NT S-2   -100 20.0/92.0
Kerstin Ernby - Per-Olov Törnqvist Calle Ek - Pia Malmgren 2 S-2 4 -100 20.0/92.0
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Allan Johansson - C-O Andersson 3 N-2 6 -100 20.0/92.0
Inger Eriksson - Svante Eriksson Elsie Robertsson - Ann-Mari Juselius 5 N-2 E -100 20.0/92.0
Lilian Helgeson - Ulf Andersson Christer Swenson - Markus Hedström 3NT S-2 4 -100 20.0/92.0
Micael Svensson - Terese Andersson Tuve Olofsson - Lars Lundgren 4 N-2   -100 20.0/92.0
Bengt Jutell - Mary-Ann Dahlberg Torgny Svensson - Laima Rosén 4 N-2   -100 20.0/92.0
Per Andersson - Gunilla Karlsson Elena Bolaños - Henrik Johansson 3 N-2 6 -100 20.0/92.0
Malin Westling - Niklas Westling Nils-Olov Jakobsson - Leif Nordh     -110 10.0/102.0
Bertil Eriksson - Karl-Axel Gustavsson Jimmy Johansson - Lennart Johansson 2 Ö+1 6 -140 8.0/104.0
Eva Liljefors - Lennart Liljefors Kurt Karlsson - Rolf Andersson 3 N-3 6 -150 4.0/108.0
Leif Åkerdahl - Lillemor Åkerdahl Inger Byström - Laila Näslund 4 N-3   -150 4.0/108.0
Lena Westman - Frank Westman Linnea Edlund - Ia Börling 2 S-3   -150 4.0/108.0
Margaretha Bengtsson - Sven-Åke Bengtsson Gert Forsström - Bengt Nilsson 3D S-4 4 -800 0.0/112.0
Siv Lundmark - Karl-Lennart Lundmark     - 71.8/-
Bengt Carlsson - Birgitta Carlsson     - -/63.8
Mats Hollström - Ove Bergman     - 61.8/-
Eva Norberg - Henrik Lehtonen     - -/58.3
Ulla Hindsén - Claes Börjesson     - -/61.0
Hans Börling - Torsten Andersson     - -/53.1
Anita Adlertz-Hansson - Evert Ramström     - -/49.8