Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Östra Mellansvenska BF » Allsvenskan div 4 - IMP-över-fältet, rond 3 halvlek 1 2019-10-13 [Tävlingsinfo] [PBN]
Östra Mellansvenska BF

Allsvenskan div 4 - IMP-över-fältet, rond 3 halvlek 1 2019-10-13

Bricka 1

Filbyter Bridge, Sverige 2019.10.13

Nord giv
ingen i zon
9
K1052
D873
E1054
EK63
Dkn7
E42
873
D842
E94
Kkn10
D96
kn1075
863
965
Kkn2

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N66655
S66655
Ö77788
V77788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Rask - Roger Larsson Andrzej Tracewski - Berndt-Åke Timan 4 Ö-3 8 150 24/-24
Bo Ytterström - Sven Andersson Britt Hellstrand - Kjell Hellstrand 4 Ö-2 6 100 11/-11
Peter Kennerfalk - Anders Ekström Leif Lyngmo - Johan Johansson 4 V-2 5 100 11/-11
Berth Åndberg - Annika Reuter Ove Olofsson - Ulf Andersson 4 V-2 2 100 11/-11
Bengt Hallgren - Sofia Sundström Per Gudmundsen - Karl-Inge Karlsson 4 Ö-2 3 100 11/-11
Göran Hugosson - Ulf Törnell Torgny Andersson - Conny Kling 4 V-2 3 100 11/-11
Bruno Åstrand - Uno Karlsson Benny Lindholm - Anders Gustafsson 4 V-1 3 50 -3/3
Sara Haglind - Ingegärd Andersson Kent Wäppling - Else-Marie Wäppling 3NT Ö= 5 -400 -76/76

Bricka 2

Filbyter Bridge, Sverige 2019.10.13

Öst giv
N-S i zon
K62
EKD10
D7
E1073
10853
5
108642
D94
D97
9842
kn53
kn85
Ekn4
kn763
EK9
K62

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N1210121112
S1210121112
Ö13121
V13121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Hugosson - Ulf Törnell Torgny Andersson - Conny Kling 6NT S= 4 1440 34/-34
Bo Ytterström - Sven Andersson Britt Hellstrand - Kjell Hellstrand 6 S= 2 1430 34/-34
Sara Haglind - Ingegärd Andersson Kent Wäppling - Else-Marie Wäppling 6 S= 4 1430 34/-34
Berth Åndberg - Annika Reuter Ove Olofsson - Ulf Andersson 6 S= 8 1430 34/-34
Bruno Åstrand - Uno Karlsson Benny Lindholm - Anders Gustafsson 6 S= 8 1430 34/-34
Per Rask - Roger Larsson Andrzej Tracewski - Berndt-Åke Timan 6 S= 10 1430 34/-34
Peter Kennerfalk - Anders Ekström Leif Lyngmo - Johan Johansson 7 S-1 3 -100 -102/102
Bengt Hallgren - Sofia Sundström Per Gudmundsen - Karl-Inge Karlsson 7 S-1 8 -100 -102/102

Bricka 3

Filbyter Bridge, Sverige 2019.10.13

Syd giv
Ö-V i zon
kn
D1087
Kkn95
K1083
KD103
K954
E32
D6
E876

D1064
Ekn954
9542
Ekn632
87
72

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N33623
S22623
Ö10107119
V10107119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sara Haglind - Ingegärd Andersson Kent Wäppling - Else-Marie Wäppling 4 V-1 7 100 80/-80
Bengt Hallgren - Sofia Sundström Per Gudmundsen - Karl-Inge Karlsson 3 V= 8 -140 56/-56
Bo Ytterström - Sven Andersson Britt Hellstrand - Kjell Hellstrand 4 Ö= E -620 -20/20
Peter Kennerfalk - Anders Ekström Leif Lyngmo - Johan Johansson 4 V= Kn -620 -20/20
Berth Åndberg - Annika Reuter Ove Olofsson - Ulf Andersson 4 Ö= 7 -620 -20/20
Per Rask - Roger Larsson Andrzej Tracewski - Berndt-Åke Timan 4 Ö= 8 -620 -20/20
Bruno Åstrand - Uno Karlsson Benny Lindholm - Anders Gustafsson 4 V+1 3 -650 -28/28
Göran Hugosson - Ulf Törnell Torgny Andersson - Conny Kling 4 Ö+1 8 -650 -28/28

Bricka 4

Filbyter Bridge, Sverige 2019.10.13

Väst giv
alla i zon
kn862
kn84
92
Kkn98
9753
EK762
K63
D
EKD4
105
85
E6532
10
D93
EDkn1074
1074

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N45324
S45324
Ö8610117
V8610117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Ytterström - Sven Andersson Britt Hellstrand - Kjell Hellstrand 4 Ö= 10 -620 2/-2
Sara Haglind - Ingegärd Andersson Kent Wäppling - Else-Marie Wäppling 4 V= 2 -620 2/-2
Peter Kennerfalk - Anders Ekström Leif Lyngmo - Johan Johansson 4 Ö= 10 -620 2/-2
Bruno Åstrand - Uno Karlsson Benny Lindholm - Anders Gustafsson 4 V= 9 -620 2/-2
Göran Hugosson - Ulf Törnell Torgny Andersson - Conny Kling 4 Ö= 7 -620 2/-2
Per Rask - Roger Larsson Andrzej Tracewski - Berndt-Åke Timan 4 V= 9 -620 2/-2
Berth Åndberg - Annika Reuter Ove Olofsson - Ulf Andersson 4 Ö+1 7 -650 -6/6
Bengt Hallgren - Sofia Sundström Per Gudmundsen - Karl-Inge Karlsson 4 Ö+1 4 -650 -6/6

Bricka 5

Filbyter Bridge, Sverige 2019.10.13

Nord giv
N-S i zon
kn74
K6
K1042
E983
5
Dkn9875
kn953
52
E1098
104
D876
D64
KD632
E32
E
Kkn107

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N11971111
S11971111
Ö14522
V14522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sara Haglind - Ingegärd Andersson Kent Wäppling - Else-Marie Wäppling 4D S+1 3 990 71/-71
Bo Ytterström - Sven Andersson Britt Hellstrand - Kjell Hellstrand 4 S+1 D 650 21/-21
Per Rask - Roger Larsson Andrzej Tracewski - Berndt-Åke Timan 4 S+1 D 650 21/-21
Berth Åndberg - Annika Reuter Ove Olofsson - Ulf Andersson 4 S= D 620 13/-13
Bruno Åstrand - Uno Karlsson Benny Lindholm - Anders Gustafsson 4 S= D 620 13/-13
Göran Hugosson - Ulf Törnell Torgny Andersson - Conny Kling 4 S= D 620 13/-13
Peter Kennerfalk - Anders Ekström Leif Lyngmo - Johan Johansson 6 S-1 D -100 -76/76
Bengt Hallgren - Sofia Sundström Per Gudmundsen - Karl-Inge Karlsson 6 N-1 10 -100 -76/76

Bricka 6

Filbyter Bridge, Sverige 2019.10.13

Öst giv
Ö-V i zon
kn542
Ekn83
75
D52
D983
K72
KD82
K9
K106
10
10963
108643
E7
D9654
Ekn4
Ekn7

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N751079
S751079
Ö68364
V68364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sara Haglind - Ingegärd Andersson Kent Wäppling - Else-Marie Wäppling 4 S= K 420 26/-26
Bengt Hallgren - Sofia Sundström Per Gudmundsen - Karl-Inge Karlsson 4 S= K 420 26/-26
Bruno Åstrand - Uno Karlsson Benny Lindholm - Anders Gustafsson 4 S= K 420 26/-26
Göran Hugosson - Ulf Törnell Torgny Andersson - Conny Kling 4 S= K 420 26/-26
Per Rask - Roger Larsson Andrzej Tracewski - Berndt-Åke Timan 3 S+2 3 200 -19/19
Peter Kennerfalk - Anders Ekström Leif Lyngmo - Johan Johansson 2 S+2 8 170 -23/23
Bo Ytterström - Sven Andersson Britt Hellstrand - Kjell Hellstrand 3 S= 8 140 -31/31
Berth Åndberg - Annika Reuter Ove Olofsson - Ulf Andersson 2 S+1 K 140 -31/31

Bricka 7

Filbyter Bridge, Sverige 2019.10.13

Syd giv
alla i zon

1087
Ekn983
D9653
kn54
kn6543
D1065
4
ED102
KD92

EKkn72
K98763
E
K742
108

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N79356
S68356
Ö641077
V641077
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sara Haglind - Ingegärd Andersson Kent Wäppling - Else-Marie Wäppling 3 Ö-2 E 200 65/-65
Peter Kennerfalk - Anders Ekström Leif Lyngmo - Johan Johansson 4 V-2 7 200 65/-65
Per Rask - Roger Larsson Andrzej Tracewski - Berndt-Åke Timan 4 V-2 7 200 65/-65
Bo Ytterström - Sven Andersson Britt Hellstrand - Kjell Hellstrand 4 V= 5 -620 -38/38
Berth Åndberg - Annika Reuter Ove Olofsson - Ulf Andersson 4 V= 8 -620 -38/38
Bengt Hallgren - Sofia Sundström Per Gudmundsen - Karl-Inge Karlsson 4 V= 3 -620 -38/38
Bruno Åstrand - Uno Karlsson Benny Lindholm - Anders Gustafsson 4 V= 6 -620 -38/38
Göran Hugosson - Ulf Törnell Torgny Andersson - Conny Kling 4 V+1 3 -650 -43/43

Bricka 8

Filbyter Bridge, Sverige 2019.10.13

Väst giv
ingen i zon
kn83
K953
KD3
853
EK94
D6
E9654
D9
10752
Ekn8
kn872
Ekn
D6
10742
10
K107642

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N64746
S64746
Ö79697
V79697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Hugosson - Ulf Törnell Torgny Andersson - Conny Kling 3NT V-3 8 150 40/-40
Per Rask - Roger Larsson Andrzej Tracewski - Berndt-Åke Timan 3NT Ö-2 6 100 31/-31
Peter Kennerfalk - Anders Ekström Leif Lyngmo - Johan Johansson 4 Ö-1 10 50 20/-20
Bruno Åstrand - Uno Karlsson Benny Lindholm - Anders Gustafsson 4 Ö-1 10 50 20/-20
Sara Haglind - Ingegärd Andersson Kent Wäppling - Else-Marie Wäppling 1NT Ö+1 4 -120 -14/14
Bo Ytterström - Sven Andersson Britt Hellstrand - Kjell Hellstrand 2 Ö+1 10 -140 -17/17
Bengt Hallgren - Sofia Sundström Per Gudmundsen - Karl-Inge Karlsson 3 Ö= 10 -140 -17/17
Berth Åndberg - Annika Reuter Ove Olofsson - Ulf Andersson 4 Ö= 6 -420 -63/63