Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Örebridgen » KM Lag Rond 2:1 2019-09-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
Örebridgen

KM Lag Rond 2:1 2019-09-19

Bricka 1

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Nord giv
ingen i zon
K5
D7642
kn10
Dkn86
kn1083
K85
632
E53
964
kn3
E9874
K97
ED72
E109
KD5
1042

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N87989
S87989
Ö56454
V56454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 3NT S+1 5 430 111/-111
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 3NT S= Kn 400 105/-105
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 2NT S+1 8 150 30/-30
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 3 S= Kn 140 30/-30
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 3 S= Kn 140 30/-30
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 3 S= Kn 140 30/-30
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 4 S-1 Kn -50 -35/35
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 S-1 3 -50 -35/35
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 4 S-1 Kn -50 -35/35
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 4 S-1 5 -50 -35/35
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 3 S-1 Kn -50 -35/35
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 4 S-1 Kn -50 -35/35
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 3NT S-2 3 -100 -56/56
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 3NT S-3 Kn -150 -70/70

Bricka 2

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Öst giv
N-S i zon
kn876
5
K96
KD542
KD53
EK4
D
E10863
E42
Dkn1076
E1084
kn
109
9832
kn7532
97

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N34122
S34122
Ö109121111
V109121111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 7 Ö-2 10 100 104/-104
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 6 Ö-2 10 100 104/-104
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 7 Ö-2 10 100 104/-104
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 6 Ö-2 10 100 104/-104
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 6 Ö-1 10 50 91/-91
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 6 Ö-1 10 50 91/-91
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 4 Ö= 10 -420 -14/14
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 4 Ö+2 10 -480 -24/24
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 5 Ö+1 9 -480 -24/24
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 4 Ö+2 3 -480 -24/24
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 6 Ö= 10 -980 -128/128
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 6 Ö= 10 -980 -128/128
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 6 Ö= 3 -980 -128/128
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 6 Ö= 7 -980 -128/128

Bricka 3

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Syd giv
Ö-V i zon
1084
EK2
Dkn
EKD74
E
63
EK9532
kn962
KDkn9753
D84
6
103
62
kn10975
10874
85

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N67837
S67837
Ö56496
V56496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 4D Ö-1 Kn 200 92/-92
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 3 V-2 E 200 92/-92
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 4 Ö-1 8 100 61/-61
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 Ö-1 5 100 61/-61
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 4 Ö-1 8 100 61/-61
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 4 Ö-1 8 100 61/-61
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 2 Ö+1 8 -140 -8/8
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 3 Ö= 8 -140 -8/8
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 3 Ö= 8 -140 -8/8
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 3 Ö= 8 -140 -8/8
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 3 Ö= Kn -140 -8/8
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 4 Ö= 6 -620 -119/119
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 4 Ö= 8 -620 -119/119
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 4D Ö= Kn -790 -150/150

Bricka 4

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Väst giv
alla i zon
kn9
65
9876
kn8743
E6432
D3
kn54
K106
D10
E74
ED102
ED92
K875
Kkn10982
K3
5

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N22632
S22632
Ö111171010
V9107910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 4 V-2 6 200 113/-113
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 4 Ö-2 5 200 113/-113
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 4 V-2 6 200 113/-113
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 2NT Ö-1 8 100 90/-90
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 4 Ö-1 5 100 90/-90
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 4 V-1 6 100 90/-90
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 3NT Ö= 8 -600 -65/65
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 3NT Ö+1 10 -630 -73/73
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 3NT Ö+1 5 -630 -73/73
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 3NT Ö+1 8 -630 -73/73
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 3NT Ö+1 Kn -630 -73/73
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 3NT Ö+2 6 -660 -84/84
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3NT Ö+2 7 -660 -84/84
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 3NT Ö+2 9 -660 -84/84

Bricka 5

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Nord giv
N-S i zon
Dkn62
8
ED98652
5
108
Dkn532
104
Kkn98
E753
K964
Kkn
ED3
K94
E107
73
107642

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N410364
S410364
Ö831066
V831066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 5 V-1 5 50 120/-120
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 3 Ö+1 7 -170 57/-57
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 3 Ö+1 7 -170 57/-57
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 3 V+1 5 -170 57/-57
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 4 V= 5 -420 -23/23
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 4 Ö= 7 -420 -23/23
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 Ö= 7 -420 -23/23
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 4 Ö= 7 -420 -23/23
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 4 Ö= 7 -420 -23/23
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 4 V= 5 -420 -23/23
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 4 V= 5 -420 -23/23
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 4 Ö= 7 -420 -23/23
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 4 Ö= 7 -420 -23/23
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 4D Ö= 7 -590 -84/84

Bricka 6

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Öst giv
Ö-V i zon
D85
D864
3
Ekn763
32
Kkn109
ED1064
D10
kn764
3
kn97
K9542
EK109
E752
K852
8

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N75986
S85987
Ö58445
V58345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 S= 3 420 116/-116
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 3 N= 6 140 36/-36
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 2 N+1 4 140 36/-36
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 1NT N+1 2 120 30/-30
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 2 N= 6 110 23/-23
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 1 S+1 3 110 23/-23
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 2 N= 3 110 23/-23
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 1NT N-1 3 -50 -29/29
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 4 N-1 6 -50 -29/29
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 4 S-1 E -50 -29/29
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 4 S-2 D -100 -50/50
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 4 N-2 7 -100 -50/50
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 4 N-2 6 -100 -50/50
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 2 N-2 7 -100 -50/50

Bricka 7

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Syd giv
alla i zon
KD10642
92
752
82
Ekn983
765
E963
10
5
EDkn4
108
Ekn9763
7
K1083
KDkn4
KD54

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N55575
S55575
Ö88868
V87867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 2D V-3 2 800 157/-157
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 4D Ö-2 7 500 104/-104
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 3D Ö-2 7 500 104/-104
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 3NT Ö-2 K 200 24/-24
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 3NT V-2 7 200 24/-24
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 3 Ö-1 7 100 -7/7
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 3 Ö-1 K 100 -7/7
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 3NT Ö-1 K 100 -7/7
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3NT Ö-1 K 100 -7/7
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 3NT Ö-1 K 100 -7/7
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 2 N-1 10 -100 -65/65
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 2 N-1 10 -100 -65/65
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 2 Ö= 7 -110 -65/65
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 3NTD S-3 8 -800 -183/183

Bricka 8

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Väst giv
ingen i zon
87
864
kn83
Kkn932
E1053
E1053
KD4
64
kn9
KDkn97
E1072
D5
KD642
2
965
E1087

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N83263
S83263
Ö5101078
V5101078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 4 V= 8 -420 13/-13
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 4 V+1 8 -450 -1/1
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 4 Ö+1 K -450 -1/1
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 4 Ö+1 K -450 -1/1
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 4 Ö+1 K -450 -1/1
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 4 Ö+1 5 -450 -1/1
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 4 Ö+1 K -450 -1/1
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 4 Ö+1 K -450 -1/1
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 Ö+1 K -450 -1/1
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 4 Ö+1 K -450 -1/1
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 4 Ö+1 K -450 -1/1
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 4 Ö+1 6 -450 -1/1
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 4 Ö+1 2 -450 -1/1
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 4 Ö+1 K -450 -1/1

Bricka 9

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Nord giv
Ö-V i zon
54
K93
kn32
ED873
Ekn
EDkn1087
EK74
K
K963
6542
D10
kn65
D10872

9865
10942

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N73253
S73253
Ö691189
V691189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 3 V+2 5 -200 130/-130
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 5 Ö= 10 -650 -5/5
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 5 Ö= 9 -650 -5/5
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 4 V+1 5 -650 -5/5
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 4 V+1 4 -650 -5/5
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 V+1 5 -650 -5/5
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 4 V+1 2 -650 -5/5
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 4 V+1 E -650 -5/5
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 5 V= E -650 -5/5
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 4 V+2 5 -680 -18/18
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 4 V+2 3 -680 -18/18
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 4 V+2 3 -680 -18/18
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 4 V+2 5 -680 -18/18
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 4 V+2 5 -680 -18/18

Bricka 10

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Öst giv
alla i zon
D1053
E87
D972
E10
K74
kn1053
E83
KD6
E962
K62
K654
kn5
kn8
D94
kn10
987432

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N65555
S65555
Ö77878
V77878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 3NT V-3 5 300 93/-93
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 3NT V-3 2 300 93/-93
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 3NT V-2 5 200 65/-65
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 1NT V-2 5 200 65/-65
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 2 V-1 E 100 35/-35
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 1NT Ö-1 Kn 100 35/-35
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 3NT V-1 5 100 35/-35
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 1 Ö= 9 -70 -21/21
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 1 Ö= Kn -80 -25/25
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 1NT V= 5 -90 -26/26
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 2NT V= 2 -120 -37/37
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 1NT V+1 7 -120 -37/37
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 2D S-2 Kn -500 -129/129
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 3NT V= 7 -600 -146/146

Bricka 11

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Syd giv
ingen i zon
kn8732
D3
D95
754
EK94
kn106
E86
D102
D1065
2
K102
Ekn983

EK98754
kn743
K6

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N36936
S36936
Ö1054106
V954106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 3 S= 2 140 96/-96
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 4D V-1 D 100 88/-88
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 4 Ö-2 E 100 88/-88
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 4 Ö-1 E 50 70/-70
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 4 S-1 E -50 43/-43
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 4 Ö= E -130 15/-15
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 2 Ö+1 E -140 13/-13
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 2 Ö+2 E -170 2/-2
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 5D S-2 E -300 -40/40
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 Ö= E -420 -75/75
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 4 V= D -420 -75/75
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 4 Ö= E -420 -75/75
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 4 Ö= E -420 -75/75
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 4 Ö= E -420 -75/75

Bricka 12

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.19

Väst giv
N-S i zon
KDkn954
7
6432
K3
E6
kn9
EK109
E9754
872
EK1086
85
kn108
103
D5432
Dkn7
D62

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N12352
S14362
Ö118978
V118978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thorbjörn Fredriksson - Jörgen Pihl Kjell Abrahamsson - Agneta Sträng Abrahamsson 2NT Ö-3 10 150 66/-66
Dan Storås - Lars S Karlsson Per-Erik Larsson - Eva Jansdotter 3NT V-3 Kn 150 66/-66
Lars-Göran Nexing - Annika Forsberg Bo Stanley - Anki Johansson 4 Ö-2 10 100 49/-49
Lennart Johansson - Thomas Larsson Leif Lindman - Rolf Johansson 4D Ö-1 10 100 49/-49
Jimmy Herrdin - Peter Ärlegård Magnus Hultman - Johan Karlsson 4 V-1 K 50 30/-30
Leif Andersson - Anders Persson Leif Bengtsson - Christina Oldin 4 Ö-1 10 50 30/-30
Adam Winberg - Linus Jorner Björn Forsberg - Michael Runfors 3NT V-1 K 50 30/-30
Ann-Christin Ahlström - Dejana Sverker Conny Svensson - Rickard Knutsson 3 Ö= 10 -140 -34/34
Leif Svenzon - Johan Grönkvist Maria Grönkvist - Rolf Selander 3 Ö= 10 -140 -34/34
Sture Johansson - Björn Hackberg Karl-Erik Nilsson - Leif Erlandsson 3 Ö= 10 -140 -34/34
Tommy Jansson - Leif Kjellberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 2 Ö+1 10 -140 -34/34
Göran Oldin - Bo Alsenmyr Henry Fredén - Erik Spångberg 2 V+1 K -140 -34/34
Kerstin Olausson - Ann Bergström Karola Högberg - Lars Lilja 4 V+1 7 -150 -34/34
Anders Israelsson - Birgitta Karlsson Tomas Persson - Gunnar Göthberg 5 V+1 7 -420 -116/116