Kommande tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
24/10 RM Lag Veteran BBO - Gröna His
04/11 Guldsimultanrally
Rapporterade tävlingar
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
Sydöstra Sveriges BF » DM Par Veteran final... Kval till SM 2019-10-06 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sydöstra Sveriges BF

DM Par Veteran final... Kval till SM 2019-10-06

Bricka 1

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Nord giv
ingen i zon
Ekn1063
E98
E1042
D
9
kn74
Kkn73
Ekn542
K875
105
D65
K1063
D42
KD632
98
987

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N46997
S46997
Ö97436
V97436
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 2 N+3 10 200 17/1
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Matti Johansson - Mats Modin 2 N+3 5 200 17/1
Greger Alfonsson - Gabor Barath Tomas Blomster - Leif Freij 2 N+2 5 170 12/6
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Pia Olofsson - Göran Emvall 3 N+1 10 170 12/6
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Lars Moquist - Claes Lindh 2 N+2 10 170 12/6
Göran Svensson - Lennart Hallberg Anders Johansson - Morgan Kronlund 2 N+1 3 140 8/10
Thomas Winther - Ingemar Andersson Margot Bröms - Per Hansson 2 N= 6 110 6/12
Göran Magnusson - Christer Magnusson Inge Magnusson - Leif Johansson 4 N-2 3 -100 2/16
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Sture Rundgren - Bengt Bellander 4 N-2 K -100 2/16
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 3 N-2 6 -100 2/16

Bricka 2

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Öst giv
N-S i zon
EK7
K8
KDkn93
652
104
E754
2
EKkn1097
D62
D1062
E7654
4
kn9853
kn93
108
D83

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N36263
S37263
Ö1061069
V1061069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Greger Alfonsson - Gabor Barath Tomas Blomster - Leif Freij 4 Ö-1 10 50 17/1
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 4 Ö-1 9 50 17/1
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Sture Rundgren - Bengt Bellander 2 N-1 4 -100 14/4
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Matti Johansson - Mats Modin 2 Ö= 10 -110 12/6
Göran Magnusson - Christer Magnusson Inge Magnusson - Leif Johansson 3 V+1 5 -130 9/9
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 3 V+1 E -130 9/9
Thomas Winther - Ingemar Andersson Margot Bröms - Per Hansson 2 V+1 K -140 5/13
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Pia Olofsson - Göran Emvall 2 Ö+1 K -140 5/13
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Lars Moquist - Claes Lindh 4 V= K -420 2/16
Göran Svensson - Lennart Hallberg Anders Johansson - Morgan Kronlund 3D N-4 5 -1100 0/18

Bricka 3

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Syd giv
Ö-V i zon
98
D1086
KD6532
kn
KD6
K7
kn974
10984
104
Ekn932
E8
D763
Ekn7532
54
10
EK52

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N47574
S47574
Ö96858
V96858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Magnusson - Christer Magnusson Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 2 S= 10 110 14/4
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Thomas Winther - Ingemar Andersson 2 S= K 110 14/4
Sture Rundgren - Bengt Bellander Gunnar Nilsson - Anders Dahl 2 S= Kn 110 14/4
Greger Alfonsson - Gabor Barath Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 2 S= 4 110 14/4
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Lars Moquist - Claes Lindh 2 S= 10 110 14/4
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Tomas Blomster - Leif Freij 3 S-1 7 -50 7/11
Inge Magnusson - Leif Johansson Pia Olofsson - Göran Emvall 3 S-1 7 -50 7/11
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Margot Bröms - Per Hansson 4 S-2 8 -100 4/14
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Anders Johansson - Morgan Kronlund 3NT N-4 3 -200 2/16
Matti Johansson - Mats Modin Göran Svensson - Lennart Hallberg 3D S-2 K -300 0/18

Bricka 4

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Väst giv
alla i zon
E4
kn54
ED8
KD642
KD98
K63
Kkn94
kn5
1063
ED107
652
983
kn752
982
1073
E107

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86668
S86668
Ö56775
V56775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inge Magnusson - Leif Johansson Pia Olofsson - Göran Emvall 1NT Ö-2 8 200 18/0
Matti Johansson - Mats Modin Göran Svensson - Lennart Hallberg 1NT N+2 7 150 16/2
Göran Magnusson - Christer Magnusson Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 1NT N+1 7 120 12/6
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Thomas Winther - Ingemar Andersson 1NT N+1 7 120 12/6
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Margot Bröms - Per Hansson 1NT N+1 3 120 12/6
Sture Rundgren - Bengt Bellander Gunnar Nilsson - Anders Dahl 2 V-1 D 100 7/11
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Tomas Blomster - Leif Freij 2 V-1 K 100 7/11
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Anders Johansson - Morgan Kronlund 2 N= 6 90 3/15
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Lars Moquist - Claes Lindh 1NT N= 4 90 3/15
Greger Alfonsson - Gabor Barath Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 1NT Ö= 4 -90 0/18

Bricka 5

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Nord giv
N-S i zon
9
1065
9854
EKD108
83
Kkn3
7632
kn975
E10642
4
ED10
6432
KDkn75
ED9872
Kkn

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N88988
S98988
Ö55455
V45355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Matti Johansson - Mats Modin 4 S= 3 620 17/1
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 4 S= 8 620 17/1
Lars Moquist - Claes Lindh Göran Magnusson - Christer Magnusson 3NT S= 6 600 14/4
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Göran Svensson - Lennart Hallberg 2 S+2 8 170 12/6
Pia Olofsson - Göran Emvall Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 4 S-1 8 -100 7/11
Thomas Winther - Ingemar Andersson Sture Rundgren - Bengt Bellander 4 S-1 8 -100 7/11
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 S-1 8 -100 7/11
Inge Magnusson - Leif Johansson Margot Bröms - Per Hansson 4 S-1 8 -100 7/11
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Greger Alfonsson - Gabor Barath 5 S-2 3 -200 1/17
Anders Johansson - Morgan Kronlund Tomas Blomster - Leif Freij 4 S-2 8 -200 1/17

Bricka 6

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn6
kn1085
E10
Ekn107
D9
73
Dkn965
9643
832
EKD942
K3
K2
K10754
6
8742
D85

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N975108
S975108
Ö36834
V36834
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Göran Svensson - Lennart Hallberg 1NT N+2 E 150 18/0
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Matti Johansson - Mats Modin 2 S+1 3 140 15/3
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 2 S+1 7 140 15/3
Pia Olofsson - Göran Emvall Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 2 S= 7 110 9/9
Thomas Winther - Ingemar Andersson Sture Rundgren - Bengt Bellander 2 S= 7 110 9/9
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 2 S= 7 110 9/9
Anders Johansson - Morgan Kronlund Tomas Blomster - Leif Freij 2 S= 7 110 9/9
Inge Magnusson - Leif Johansson Margot Bröms - Per Hansson 2 Ö-1 5 100 4/14
Lars Moquist - Claes Lindh Göran Magnusson - Christer Magnusson 1NT N= K 90 2/16
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Greger Alfonsson - Gabor Barath 2 Ö= 5 -110 0/18

Bricka 7

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Syd giv
alla i zon
kn107
87
kn62
109842
952
K10432
73
K75
E4
Dkn96
ED1054
ED
KD863
E5
K98
kn63

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N62264
S62264
Ö7101078
V7101078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Göran Emvall Lars Moquist - Claes Lindh 3 V+1 Kn -170 13/5
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Gunnar Nilsson - Anders Dahl 3 V+1 Kn -170 13/5
Inge Magnusson - Leif Johansson Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 3 V+1 Kn -170 13/5
Anders Johansson - Morgan Kronlund Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3 V+1 Kn -170 13/5
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Margot Bröms - Per Hansson 3 V+1 Kn -170 13/5
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Göran Magnusson - Christer Magnusson 2 V+2 Kn -170 13/5
Göran Svensson - Lennart Hallberg Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 4 V= Kn -620 4/14
Tomas Blomster - Leif Freij Matti Johansson - Mats Modin 4 V= Kn -620 4/14
Sture Rundgren - Bengt Bellander Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 4 Ö= Kn -620 4/14
Greger Alfonsson - Gabor Barath Thomas Winther - Ingemar Andersson 4 V+1 10 -650 0/18

Bricka 8

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Väst giv
ingen i zon
ED84
2
8
KD109873
Kkn63
EKD75
E5
52
72
kn108
K9764
Ekn6
1095
9643
Dkn1032
4

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N74364
S74364
Ö591079
V691079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Svensson - Lennart Hallberg Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 4 V-1 K 50 15/3
Pia Olofsson - Göran Emvall Lars Moquist - Claes Lindh 4 V-1 K 50 15/3
Tomas Blomster - Leif Freij Matti Johansson - Mats Modin 4 V-1 K 50 15/3
Anders Johansson - Morgan Kronlund Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 V-1 8 50 15/3
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Margot Bröms - Per Hansson 5D N-2 7 -300 10/8
Greger Alfonsson - Gabor Barath Thomas Winther - Ingemar Andersson 3NT Ö= 4 -400 8/10
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Gunnar Nilsson - Anders Dahl 4D N-3 Kn -500 6/12
Sture Rundgren - Bengt Bellander Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 4D S-4 E -800 2/16
Inge Magnusson - Leif Johansson Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 5D N-4 8 -800 2/16
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Göran Magnusson - Christer Magnusson 5D N-4 10 -800 2/16

Bricka 9

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Nord giv
Ö-V i zon
KD74
E1093
2
KDkn8
985
K7652
K93
96
1062
84
kn65
E10542
Ekn3
Dkn
ED10874
73

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N1011101111
S1011101111
Ö32322
V32322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Johansson - Morgan Kronlund Gunnar Nilsson - Anders Dahl 3NT N+3 4 490 18/0
Tomas Blomster - Leif Freij Göran Svensson - Lennart Hallberg 3NT N+2 4 460 12/6
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Greger Alfonsson - Gabor Barath 3NT S+2 9 460 12/6
Inge Magnusson - Leif Johansson Sture Rundgren - Bengt Bellander 3NT S+2 8 460 12/6
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 3NT S+2 2 460 12/6
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 3NT S+2 9 460 12/6
Matti Johansson - Mats Modin Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3NT N+1 4 430 3/15
Göran Magnusson - Christer Magnusson Pia Olofsson - Göran Emvall 3NT N+1 2 430 3/15
Margot Bröms - Per Hansson Lars Moquist - Claes Lindh 3NT N+1 2 430 3/15
Thomas Winther - Ingemar Andersson Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 3NT S+1 5 430 3/15

Bricka 10

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Öst giv
alla i zon
EDkn5
ED98
Dkn3
94
743
kn
109654
D1052
1098
106542
2
EK83
K62
K73
EK87
kn76

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N799119
S799119
Ö54411
V54411
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Matti Johansson - Mats Modin Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3NT S+3 Kn 690 14/4
Tomas Blomster - Leif Freij Göran Svensson - Lennart Hallberg 3NT S+3 10 690 14/4
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Greger Alfonsson - Gabor Barath 3NT S+3 4 690 14/4
Anders Johansson - Morgan Kronlund Gunnar Nilsson - Anders Dahl 3NT S+3 4 690 14/4
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 3NT S+3 4 690 14/4
Margot Bröms - Per Hansson Lars Moquist - Claes Lindh 3NT S+2 Kn 660 5/13
Thomas Winther - Ingemar Andersson Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 3NT S+2 7 660 5/13
Inge Magnusson - Leif Johansson Sture Rundgren - Bengt Bellander 3NT S+2 Kn 660 5/13
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 3NT S+2 Kn 660 5/13
Göran Magnusson - Christer Magnusson Pia Olofsson - Göran Emvall 3NT S= 5 600 0/18

Bricka 11

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Syd giv
ingen i zon
1096
EK4
kn1087
E62
EKkn8
Dkn85
6432
3
54
109762
ED9
kn84
D732
3
K5
KD10975

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N96489
S96489
Ö47954
V46954
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Tomas Blomster - Leif Freij 3NT N= 10 400 14/4
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Göran Svensson - Lennart Hallberg 3NT N= 3 400 14/4
Anders Johansson - Morgan Kronlund Thomas Winther - Ingemar Andersson 3NT N= 2 400 14/4
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Sture Rundgren - Bengt Bellander 3NT N= 2 400 14/4
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Pia Olofsson - Göran Emvall 3NT N= 2 400 14/4
Greger Alfonsson - Gabor Barath Inge Magnusson - Leif Johansson 4D Ö-1 K 100 8/10
Matti Johansson - Mats Modin Gunnar Nilsson - Anders Dahl 4 S-1 E -50 5/13
Lars Moquist - Claes Lindh Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 3 N-1 10 -50 5/13
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 4 N-2 5 -100 2/16
Margot Bröms - Per Hansson Göran Magnusson - Christer Magnusson 3D Ö= K -530 0/18

Bricka 12

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Väst giv
N-S i zon
kn3
Dkn109654
8
Dkn5
6
E32
KD10932
1073
KD75
7
kn654
EK94
E109842
K8
E7
862

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N32873
S22873
Ö10115610
V1011566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Bröms - Per Hansson Göran Magnusson - Christer Magnusson 4 V+1 D -150 15/3
Anders Johansson - Morgan Kronlund Thomas Winther - Ingemar Andersson 4 Ö+1 E -150 15/3
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Sture Rundgren - Bengt Bellander 4 Ö+1 D -150 15/3
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Pia Olofsson - Göran Emvall 4 V+1 Kn -150 15/3
Lars Moquist - Claes Lindh Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 5 V= Kn -400 9/9
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 3NT Ö= 10 -400 9/9
Greger Alfonsson - Gabor Barath Inge Magnusson - Leif Johansson 3NT Ö+1 9 -430 6/12
Matti Johansson - Mats Modin Gunnar Nilsson - Anders Dahl 5D N-2 E -500 4/14
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Tomas Blomster - Leif Freij 5D V= D -550 1/17
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Göran Svensson - Lennart Hallberg 5D V= D -550 1/17

Bricka 13

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Nord giv
alla i zon
D
862
953
EDkn1085
EK10864
D10953
kn8
752
Kkn4
E104
9763
kn93
E7
KD762
K42

Optimalt kontrakt: 6D N-2 -500
 NT
N109226
S109226
Ö2311113
V2311113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Göran Emvall Margot Bröms - Per Hansson 3 V+1 3 -170 16/2
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Anders Johansson - Morgan Kronlund 3 V+1 3 -170 16/2
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Tomas Blomster - Leif Freij 3 V+1 3 -170 16/2
Lars Moquist - Claes Lindh Sture Rundgren - Bengt Bellander 2 Ö+3 K -200 11/7
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Göran Magnusson - Christer Magnusson 3 V+2 3 -200 11/7
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 4 Ö= K -620 6/12
Inge Magnusson - Leif Johansson Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 4 Ö= K -620 6/12
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Greger Alfonsson - Gabor Barath 4 V= E -620 6/12
Matti Johansson - Mats Modin Thomas Winther - Ingemar Andersson 4 V+1 E -650 2/16
Göran Svensson - Lennart Hallberg Gunnar Nilsson - Anders Dahl 5D S-3 E -800 0/18

Bricka 14

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Öst giv
ingen i zon
109642
kn974
963
4
D7
ED82
kn7
kn10982
Kkn853
K
KD85
ED5
E
10653
E1042
K763

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N34433
S34433
Ö1087910
V1087910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Svensson - Lennart Hallberg Gunnar Nilsson - Anders Dahl 4 Ö-2 10 100 18/0
Matti Johansson - Mats Modin Thomas Winther - Ingemar Andersson 3NT Ö-1 6 50 16/2
Pia Olofsson - Göran Emvall Margot Bröms - Per Hansson 3NT Ö= 4 -400 12/6
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Göran Magnusson - Christer Magnusson 3NT V= 7 -400 12/6
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Greger Alfonsson - Gabor Barath 3NT Ö= 7 -400 12/6
Lars Moquist - Claes Lindh Sture Rundgren - Bengt Bellander 3NT Ö+1 4 -430 4/14
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 3NT V+1 4 -430 4/14
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Anders Johansson - Morgan Kronlund 3NT Ö+1 2 -430 4/14
Inge Magnusson - Leif Johansson Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 3NT V+1 4 -430 4/14
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Tomas Blomster - Leif Freij 3NT Ö+1 5 -430 4/14

Bricka 15

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Syd giv
N-S i zon
kn74
KD87
EK953
9
K953
E9654
D2
87
E102
102
kn10874
Kkn6
D86
kn3
6
ED105432

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N97777
S97777
Ö46666
V46566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Margot Bröms - Per Hansson 3 S+1 5 130 18/0
Matti Johansson - Mats Modin Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 3 S= D 110 9/9
Lars Moquist - Claes Lindh Greger Alfonsson - Gabor Barath 3 S= 5 110 9/9
Göran Svensson - Lennart Hallberg Thomas Winther - Ingemar Andersson 3 S= D 110 9/9
Göran Magnusson - Christer Magnusson Sture Rundgren - Bengt Bellander 3 S= 5 110 9/9
Tomas Blomster - Leif Freij Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3 S= E 110 9/9
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Pia Olofsson - Göran Emvall 3 S= D 110 9/9
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 3 S= 8 110 9/9
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 3 S= 8 110 9/9
Anders Johansson - Morgan Kronlund Inge Magnusson - Leif Johansson 3 S-1 D -100 0/18

Bricka 16

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Väst giv
Ö-V i zon
EKD
Ekn8
KD53
D93
10652
5
E102
K8754
8743
D742
76
E106
kn9
K10963
kn984
kn2

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N6101079
S6101079
Ö72263
V72263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Blomster - Leif Freij Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 N+1 3 450 16/2
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 4 S+1 4 450 16/2
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Margot Bröms - Per Hansson 4 N+1 7 450 16/2
Lars Moquist - Claes Lindh Greger Alfonsson - Gabor Barath 3NT N+1 3 430 11/7
Göran Magnusson - Christer Magnusson Sture Rundgren - Bengt Bellander 3NT N+1 7 430 11/7
Anders Johansson - Morgan Kronlund Inge Magnusson - Leif Johansson 4 N= 7 420 8/10
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Pia Olofsson - Göran Emvall 4 N-1 7 -50 5/13
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 4 N-1 8 -50 5/13
Matti Johansson - Mats Modin Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 4 S-2 6 -100 1/17
Göran Svensson - Lennart Hallberg Thomas Winther - Ingemar Andersson 4 N-2 4 -100 1/17

Bricka 17

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Nord giv
ingen i zon
KD7
K986
95
E764
82
5432
K42
D1098
1096
kn107
kn873
532
Ekn543
ED
ED106
Kkn

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N1011131313
S1111131313
Ö22000
V22000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Moquist - Claes Lindh Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 6 S+1 3 1010 18/0
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Thomas Winther - Ingemar Andersson 6NT N= 2 990 14/4
Inge Magnusson - Leif Johansson Matti Johansson - Mats Modin 6NT N= 9 990 14/4
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 6NT N= Kn 990 14/4
Göran Magnusson - Christer Magnusson Greger Alfonsson - Gabor Barath 6 S= 8 980 8/10
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Tomas Blomster - Leif Freij 6 S= 9 980 8/10
Sture Rundgren - Bengt Bellander Pia Olofsson - Göran Emvall 6 S= 8 980 8/10
Margot Bröms - Per Hansson Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 4NT N+2 Kn 490 4/14
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Anders Johansson - Morgan Kronlund 7 S-1 5 -50 2/16
Göran Svensson - Lennart Hallberg Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 7 S-3 2 -150 0/18

Bricka 18

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Öst giv
N-S i zon
Kkn
Kkn10985
D6
D75
7
ED6
K98543
Kkn2
E9654
432
72
E106
D10832
7
Ekn10
9843

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N54664
S54664
Ö79778
V89778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Moquist - Claes Lindh Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 2 Ö-1 7 50 16/2
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Anders Johansson - Morgan Kronlund 3 V-1 10 50 16/2
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3 V-1 10 50 16/2
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Thomas Winther - Ingemar Andersson 2 N-1 7 -100 11/7
Sture Rundgren - Bengt Bellander Pia Olofsson - Göran Emvall 2 N-1 7 -100 11/7
Göran Svensson - Lennart Hallberg Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 3 V= 5 -110 5/13
Göran Magnusson - Christer Magnusson Greger Alfonsson - Gabor Barath 3 V= 7 -110 5/13
Margot Bröms - Per Hansson Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 2 V+1 5 -110 5/13
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Tomas Blomster - Leif Freij 2 V+1 5 -110 5/13
Inge Magnusson - Leif Johansson Matti Johansson - Mats Modin 2 V+2 7 -130 0/18

Bricka 19

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Syd giv
Ö-V i zon
9876
D652
105
943
E1052
K10973
KD
E7
kn43
kn8
Ekn9742
86
KD
E4
863
KDkn1052

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N82333
S82333
Ö510999
V510999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Johansson - Morgan Kronlund Lars Moquist - Claes Lindh 3 V-3 9 300 18/0
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 4 V-1 3 100 15/3
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Gunnar Nilsson - Anders Dahl 4 Ö-1 K 100 15/3
Göran Magnusson - Christer Magnusson Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 3 S-1 K -50 12/6
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 1 Ö+1 8 -110 10/8
Pia Olofsson - Göran Emvall Greger Alfonsson - Gabor Barath 2 Ö+2 K -130 6/12
Sture Rundgren - Bengt Bellander Margot Bröms - Per Hansson 3 Ö+1 K -130 6/12
Thomas Winther - Ingemar Andersson Tomas Blomster - Leif Freij 3 Ö+1 K -130 6/12
Göran Svensson - Lennart Hallberg Inge Magnusson - Leif Johansson 3 V= 9 -140 2/16
Matti Johansson - Mats Modin Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 3 V+1 4 -170 0/18

Bricka 20

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Väst giv
alla i zon
kn6
kn107
84
EKD852
974
K9
KD1076
kn64
D832
52
E9532
93
EK105
ED8643
kn
107

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1161198
S1161198
Ö27133
V27133
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Matti Johansson - Mats Modin Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 4 S+1 K 650 9/9
Göran Svensson - Lennart Hallberg Inge Magnusson - Leif Johansson 4 S+1 K 650 9/9
Göran Magnusson - Christer Magnusson Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 4 S+1 K 650 9/9
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 5 S= K 650 9/9
Pia Olofsson - Göran Emvall Greger Alfonsson - Gabor Barath 4 S+1 K 650 9/9
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Gunnar Nilsson - Anders Dahl 4 N+1 2 650 9/9
Sture Rundgren - Bengt Bellander Margot Bröms - Per Hansson 4 S+1 K 650 9/9
Thomas Winther - Ingemar Andersson Tomas Blomster - Leif Freij 4 S+1 K 650 9/9
Anders Johansson - Morgan Kronlund Lars Moquist - Claes Lindh 4 S+1 K 650 9/9
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 4 S+1 K 650 9/9

Bricka 21

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Nord giv
N-S i zon
ED54
94
K43
Ekn75
8763
K10853
D
1064
10
ED72
Ekn8652
KD
Kkn92
kn6
1097
9832

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N73175
S73175
Ö6101168
V6101168
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Blomster - Leif Freij Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 2 V+1 9 -110 18/0
Lars Moquist - Claes Lindh Matti Johansson - Mats Modin 3 Ö+1 K -130 15/3
Greger Alfonsson - Gabor Barath Margot Bröms - Per Hansson 2 V+2 3 -130 15/3
Göran Magnusson - Christer Magnusson Anders Johansson - Morgan Kronlund 3 V+2 4 -200 9/9
Pia Olofsson - Göran Emvall Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 3 V+2 E -200 9/9
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Sture Rundgren - Bengt Bellander 3 V+2 4 -200 9/9
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Gunnar Nilsson - Anders Dahl 2 N-2 E -200 9/9
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Inge Magnusson - Leif Johansson 4 V+1 E -450 2/16
Thomas Winther - Ingemar Andersson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 V+1 4 -450 2/16
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Göran Svensson - Lennart Hallberg 4 V+1 3 -450 2/16

Bricka 22

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Öst giv
Ö-V i zon
KD109
K85
10
Dkn752
82
9
Ekn76542
K96
Ekn543
107632
D
84
76
EDkn4
K983
E103

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N96869
S96879
Ö37564
V37564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Winther - Ingemar Andersson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4D V-3 D 800 18/0
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Inge Magnusson - Leif Johansson 3NT S+1 6 430 15/3
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Gunnar Nilsson - Anders Dahl 3NT N+1 4 430 15/3
Göran Magnusson - Christer Magnusson Anders Johansson - Morgan Kronlund 3NT N= 4 400 12/6
Greger Alfonsson - Gabor Barath Margot Bröms - Per Hansson 3 Ö-3 E 300 10/8
Pia Olofsson - Göran Emvall Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 3D V-1 5 200 8/10
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Sture Rundgren - Bengt Bellander 2NT S+1 7 150 6/12
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Göran Svensson - Lennart Hallberg 3 N+1 D 130 4/14
Tomas Blomster - Leif Freij Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 4 S-1 8 -50 2/16
Lars Moquist - Claes Lindh Matti Johansson - Mats Modin 3 N-2 D -100 0/18

Bricka 23

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Syd giv
alla i zon
3
Dkn86
EKkn43
1063
kn10942
E
852
K942
EK5
K10974
96
Ekn7
D876
532
D107
D85

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N46536
S46536
Ö968107
V96897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Matti Johansson - Mats Modin Göran Magnusson - Christer Magnusson 2 Ö-1 10 100 17/1
Göran Svensson - Lennart Hallberg Lars Moquist - Claes Lindh 4 V-1 E 100 17/1
Pia Olofsson - Göran Emvall Anders Johansson - Morgan Kronlund 1NT N-1 7 -100 14/4
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 2 V= K -110 10/8
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Thomas Winther - Ingemar Andersson 3 V= E -110 10/8
Greger Alfonsson - Gabor Barath Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 2 V= E -110 10/8
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Sture Rundgren - Bengt Bellander 2 V+1 K -140 6/12
Tomas Blomster - Leif Freij Inge Magnusson - Leif Johansson 1 V+3 K -170 2/16
Margot Bröms - Per Hansson Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 2 V+2 E -170 2/16
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 2 V+2 E -170 2/16

Bricka 24

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Väst giv
ingen i zon
kn102
7432
EKkn10
E5
K85
E6
D954
K1062
ED743
kn105
76
Dkn4
96
KD98
832
9873

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N47944
S47944
Ö86496
V86496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 1NT V-1 K 50 17/1
Tomas Blomster - Leif Freij Inge Magnusson - Leif Johansson 1NT V-1 2 50 17/1
Pia Olofsson - Göran Emvall Anders Johansson - Morgan Kronlund 3 V= K -140 11/7
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Thomas Winther - Ingemar Andersson 2 Ö+1 3 -140 11/7
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3 V= E -140 11/7
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Sture Rundgren - Bengt Bellander 2 Ö+1 D -140 11/7
Matti Johansson - Mats Modin Göran Magnusson - Christer Magnusson 1NT V+2 10 -150 4/14
Margot Bröms - Per Hansson Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 1NT V+2 E -150 4/14
Greger Alfonsson - Gabor Barath Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 1NT V+2 K -150 4/14
Göran Svensson - Lennart Hallberg Lars Moquist - Claes Lindh 2 Ö+2 9 -170 0/18

Bricka 25

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn6
Kkn86
93
7643
103
E93
D10652
E102
EK9842
D2
K84
kn8
75
10754
Ekn7
KD95

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N51621
S52611
Ö71071110
V71171111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Moquist - Claes Lindh Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 4 Ö-1 K 100 18/0
Göran Magnusson - Christer Magnusson Göran Svensson - Lennart Hallberg 2 Ö+1 7 -140 16/2
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Inge Magnusson - Leif Johansson 3 Ö+1 K -170 11/7
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Gunnar Nilsson - Anders Dahl 2 Ö+2 7 -170 11/7
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 2 Ö+2 K -170 11/7
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Thomas Winther - Ingemar Andersson 2 Ö+2 D -170 11/7
Pia Olofsson - Göran Emvall Matti Johansson - Mats Modin 2 Ö+3 7 -200 5/13
Sture Rundgren - Bengt Bellander Greger Alfonsson - Gabor Barath 2 Ö+3 D -200 5/13
Tomas Blomster - Leif Freij Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 4 Ö= K -620 1/17
Margot Bröms - Per Hansson Anders Johansson - Morgan Kronlund 4 Ö= K -620 1/17

Bricka 26

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Öst giv
alla i zon
E82
862
962
E987
KDkn104
74
84
kn542
653
EK3
EKD3
KD3
97
Dkn1095
kn1075
106

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N33523
S33523
Ö101071010
V101071010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Bröms - Per Hansson Anders Johansson - Morgan Kronlund 3NT Ö= D -600 17/1
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 3NT Ö= D -600 17/1
Tomas Blomster - Leif Freij Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 3NT Ö+1 D -630 14/4
Lars Moquist - Claes Lindh Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 4 Ö+1 D -650 6/12
Göran Magnusson - Christer Magnusson Göran Svensson - Lennart Hallberg 4 Ö+1 10 -650 6/12
Pia Olofsson - Göran Emvall Matti Johansson - Mats Modin 4 Ö+1 D -650 6/12
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Inge Magnusson - Leif Johansson 4 Ö+1 D -650 6/12
Sture Rundgren - Bengt Bellander Greger Alfonsson - Gabor Barath 4 Ö+1 D -650 6/12
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Gunnar Nilsson - Anders Dahl 4 Ö+1 D -650 6/12
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Thomas Winther - Ingemar Andersson 4 V+1 6 -650 6/12

Bricka 27

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Syd giv
ingen i zon
D8
kn962
E5
Ekn765
K2
83
K108743
D98
kn1073
EKD74
96
K2
E9654
105
Dkn2
1043

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N84577
S85577
Ö58766
V58766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inge Magnusson - Leif Johansson Gunnar Nilsson - Anders Dahl 1 S= 8 80 18/0
Göran Svensson - Lennart Hallberg Pia Olofsson - Göran Emvall 2NT Ö-1 5 50 16/2
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 2 S-1 8 -50 13/5
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Greger Alfonsson - Gabor Barath 1 S-1 8 -50 13/5
Thomas Winther - Ingemar Andersson Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 2 S-2 8 -100 10/8
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Anders Johansson - Morgan Kronlund 2 V+1 D -110 7/11
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Sture Rundgren - Bengt Bellander 2 V+1 D -110 7/11
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Göran Magnusson - Christer Magnusson 2 Ö+1 3 -140 4/14
Tomas Blomster - Leif Freij Lars Moquist - Claes Lindh 3 N-3 E -150 2/16
Margot Bröms - Per Hansson Matti Johansson - Mats Modin 2D Ö= 3 -470 0/18

Bricka 28

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Väst giv
N-S i zon
8652

E872
Ekn1098
109
Dkn942
Kkn96
D4
EKkn43
EK10
1043
K6
D7
87653
D5
7532

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N83232
S83232
Ö510111010
V510111010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Sture Rundgren - Bengt Bellander 4 Ö-2 5 100 18/0
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Göran Magnusson - Christer Magnusson 4 Ö-1 7 50 15/3
Thomas Winther - Ingemar Andersson Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 3NT V-1 8 50 15/3
Inge Magnusson - Leif Johansson Gunnar Nilsson - Anders Dahl 3NT V= Kn -400 12/6
Tomas Blomster - Leif Freij Lars Moquist - Claes Lindh 4 Ö= 3 -420 9/9
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Greger Alfonsson - Gabor Barath 4 Ö= 8 -420 9/9
Göran Svensson - Lennart Hallberg Pia Olofsson - Göran Emvall 3NT V+1 Kn -430 6/12
Margot Bröms - Per Hansson Matti Johansson - Mats Modin 4 V+1 E -450 2/16
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 4 Ö+1 2 -450 2/16
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Anders Johansson - Morgan Kronlund 4 Ö+1 D -450 2/16

Bricka 29

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Nord giv
alla i zon
1093
K72
D54
D1073
K2
E954
K983
K64
EDkn874
103
E10
E98
65
Dkn86
kn762
kn52

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N31311
S31311
Ö910101211
V910101211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Bröms - Per Hansson Göran Svensson - Lennart Hallberg 3NT V+1 7 -630 18/0
Pia Olofsson - Göran Emvall Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 4 Ö+1 D -650 13/5
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Matti Johansson - Mats Modin 4 Ö+1 8 -650 13/5
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 4 Ö+1 6 -650 13/5
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 4 Ö+1 D -650 13/5
Inge Magnusson - Leif Johansson Thomas Winther - Ingemar Andersson 3NT V+2 2 -660 8/10
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Lars Moquist - Claes Lindh 4 Ö+2 D -680 5/13
Greger Alfonsson - Gabor Barath Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 4 Ö+2 D -680 5/13
Göran Magnusson - Christer Magnusson Tomas Blomster - Leif Freij 6 Ö= 5 -1430 1/17
Anders Johansson - Morgan Kronlund Sture Rundgren - Bengt Bellander 6 Ö= 6 -1430 1/17

Bricka 30

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Öst giv
ingen i zon
D10752
10
E742
E85
98
E953
865
K972
kn43
KDkn8
kn10
kn1063
EK6
7642
KD93
D4

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N5116109
S7126109
Ö61723
V61723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Lars Moquist - Claes Lindh 4 S+2 E 480 17/1
Anders Johansson - Morgan Kronlund Sture Rundgren - Bengt Bellander 4 S+2 E 480 17/1
Greger Alfonsson - Gabor Barath Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 3NT S+2 2 460 14/4
Göran Magnusson - Christer Magnusson Tomas Blomster - Leif Freij 4 N+1 K 450 10/8
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 4 N+1 K 450 10/8
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 4 N+1 K 450 10/8
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Matti Johansson - Mats Modin 4 N= D 420 6/12
Inge Magnusson - Leif Johansson Thomas Winther - Ingemar Andersson 1NT S+4 7 210 4/14
Pia Olofsson - Göran Emvall Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 2 N+3 Kn 200 1/17
Margot Bröms - Per Hansson Göran Svensson - Lennart Hallberg 2 N+3 K 200 1/17

Bricka 31

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Syd giv
N-S i zon

ED984
E63
87654
kn64
632
1098
ED102
D1087
K5
KDkn742
3
EK9532
kn107
5
Kkn9

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N94975
S94975
Ö48456
V49466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Blomster - Leif Freij Pia Olofsson - Göran Emvall 3D Ö-1 K 100 16/2
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Lars Moquist - Claes Lindh 3D Ö-1 E 100 16/2
Sture Rundgren - Bengt Bellander Matti Johansson - Mats Modin 3D Ö-1 E 100 16/2
Anders Johansson - Morgan Kronlund Greger Alfonsson - Gabor Barath 3 Ö-1 E 50 12/6
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Margot Bröms - Per Hansson 4 N-1 K -100 8/10
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Göran Svensson - Lennart Hallberg 2 S-1 10 -100 8/10
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Thomas Winther - Ingemar Andersson 2 S-1 7 -100 8/10
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Inge Magnusson - Leif Johansson 3 Ö= E -110 4/14
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 2 S-2 10 -200 2/16
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Göran Magnusson - Christer Magnusson 6 N-3 6 -300 0/18

Bricka 32

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Väst giv
Ö-V i zon
D65
D1054
D52
EK3
K7
K63
4
kn1096542
Ekn832
Ekn7
98763
1094
982
EKkn10
D87

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N34445
S34445
Ö98886
V98886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Göran Magnusson - Christer Magnusson 3D Ö-1 E 200 18/0
Sture Rundgren - Bengt Bellander Matti Johansson - Mats Modin 1NT S-2 K -100 16/2
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Göran Svensson - Lennart Hallberg 3 V= 5 -110 11/7
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Lars Moquist - Claes Lindh 3 V= 2 -110 11/7
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Thomas Winther - Ingemar Andersson 2 Ö= E -110 11/7
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 2 Ö= K -110 11/7
Tomas Blomster - Leif Freij Pia Olofsson - Göran Emvall 2 Ö+1 2 -140 4/14
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Inge Magnusson - Leif Johansson 3 Ö= E -140 4/14
Anders Johansson - Morgan Kronlund Greger Alfonsson - Gabor Barath 2 Ö+1 9 -140 4/14
Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson Margot Bröms - Per Hansson 2D Ö= 10 -670 0/18

Bricka 33

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Nord giv
ingen i zon
kn8764
107
92
K842
K32
E85
E876
D109
D105
Dkn94
103
E653
E9
K632
KDkn54
kn7

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N45454
S55454
Ö87989
V87989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Matti Johansson - Mats Modin Greger Alfonsson - Gabor Barath 1NT V-1 4 50 17/1
Sture Rundgren - Bengt Bellander Göran Svensson - Lennart Hallberg 2 Ö-1 K 50 17/1
Thomas Winther - Ingemar Andersson Lars Moquist - Claes Lindh 2 S-1 7 -50 14/4
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Anders Johansson - Morgan Kronlund 1NT V= 9 -90 12/6
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Göran Magnusson - Christer Magnusson 2 N-2 Kn -100 9/9
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Inge Magnusson - Leif Johansson 1NT S-2 8 -100 9/9
Margot Bröms - Per Hansson Tomas Blomster - Leif Freij 1NT V+1 4 -120 6/12
Pia Olofsson - Göran Emvall Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3 Ö= E -140 4/14
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 1NT V+2 4 -150 1/17
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 2 S-3 2 -150 1/17

Bricka 34

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Öst giv
N-S i zon
E973
96542
K32
10
KD105
Kkn8
E106
Ekn9
kn82
1073
Dkn7
KD54
64
ED
9854
87632

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N44533
S44533
Ö987910
V987910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Göran Magnusson - Christer Magnusson 2NT Ö+2 9 -180 18/0
Margot Bröms - Per Hansson Tomas Blomster - Leif Freij 4 V= 10 -420 16/2
Matti Johansson - Mats Modin Greger Alfonsson - Gabor Barath 3NT V+1 7 -430 8/10
Pia Olofsson - Göran Emvall Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3NT Ö+1 8 -430 8/10
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 3NT Ö+1 2 -430 8/10
Thomas Winther - Ingemar Andersson Lars Moquist - Claes Lindh 3NT V+1 2 -430 8/10
Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson Anders Johansson - Morgan Kronlund 3NT V+1 6 -430 8/10
Bengt Lennartsson - Stig Magnusson Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 3NT Ö+1 8 -430 8/10
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Inge Magnusson - Leif Johansson 3NT Ö+1 6 -430 8/10
Sture Rundgren - Bengt Bellander Göran Svensson - Lennart Hallberg 3NT Ö+2 8 -460 0/18

Bricka 35

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Syd giv
Ö-V i zon
1075
E10875
1095
65
96
Kkn
kn8743
Ekn102
E43
D432
ED
D874
KDkn82
96
K62
K93

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N23564
S23564
Ö1010778
V1010778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Blomster - Leif Freij Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 5 Ö-2 K 200 18/0
Greger Alfonsson - Gabor Barath Göran Svensson - Lennart Hallberg 2 S-1 4 -50 15/3
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Anders Johansson - Morgan Kronlund 2 S-1 K -50 15/3
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Margot Bröms - Per Hansson 1NT Ö= K -90 12/6
Thomas Winther - Ingemar Andersson Göran Magnusson - Christer Magnusson 2 S-2 8 -100 10/8
Matti Johansson - Mats Modin Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 3 Ö+1 D -130 5/13
Lars Moquist - Claes Lindh Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 2 V+2 6 -130 5/13
Sture Rundgren - Bengt Bellander Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 3 V+1 5 -130 5/13
Inge Magnusson - Leif Johansson Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 3 V+1 7 -130 5/13
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Pia Olofsson - Göran Emvall 3NT Ö= K -600 0/18

Bricka 36

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Väst giv
alla i zon
753
Dkn98
KD
EK85
Kkn62
E54
92
D1092
ED9
K632
1053
kn64
1084
107
Ekn8764
73

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N58757
S58757
Ö75575
V75575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Greger Alfonsson - Gabor Barath Göran Svensson - Lennart Hallberg 3NT N+2 3 660 18/0
Thomas Winther - Ingemar Andersson Göran Magnusson - Christer Magnusson 1NT N+4 2 210 15/3
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Anders Johansson - Morgan Kronlund 1NT N+4 2 210 15/3
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Margot Bröms - Per Hansson 1NT Ö-2 7 200 12/6
Gunnar Nilsson - Anders Dahl Pia Olofsson - Göran Emvall 1NT N+3 3 180 9/9
Inge Magnusson - Leif Johansson Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 1NT N+3 3 180 9/9
Tomas Blomster - Leif Freij Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson 3 N+1 3 130 6/12
Sture Rundgren - Bengt Bellander Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 3 S= 2 110 4/14
Lars Moquist - Claes Lindh Sven Barbus - Bernt Sigvardsson 1NT S= 2 90 2/16
Matti Johansson - Mats Modin Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 3 N-2 4 -200 0/18

Bricka 37

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Nord giv
N-S i zon
K104
kn1093
E98
K52
853
E72
K64
10964
E76
KD84
D107
ED8
Dkn92
65
kn532
kn73

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N45565
S45564
Ö87878
V87878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 2NT V-1 Kn 50 16/2
Sture Rundgren - Bengt Bellander Tomas Blomster - Leif Freij 3NT Ö-1 D 50 16/2
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 2NT Ö-1 D 50 16/2
Lars Moquist - Claes Lindh Inge Magnusson - Leif Johansson 1NT Ö= 6 -90 7/11
Göran Svensson - Lennart Hallberg Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 1NT Ö= D -90 7/11
Margot Bröms - Per Hansson Gunnar Nilsson - Anders Dahl 1NT Ö= 6 -90 7/11
Thomas Winther - Ingemar Andersson Pia Olofsson - Göran Emvall 1NT Ö= D -90 7/11
Greger Alfonsson - Gabor Barath Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 1NT Ö= D -90 7/11
Anders Johansson - Morgan Kronlund Matti Johansson - Mats Modin 1NT Ö= D -90 7/11
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Göran Magnusson - Christer Magnusson 1NT Ö+1 D -120 0/18

Bricka 38

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.10.06

Öst giv
Ö-V i zon
76
K10873
D32
kn43
kn43
kn52
kn8
D10985
K10852

K10654
K62
ED9
ED964
E97
E7

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N781159
S681159
Ö65284
V65274
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Moquist - Claes Lindh Inge Magnusson - Leif Johansson 4 N+1 6 450 14/4
Kjell-Åke Jacobsson - Bengt Bengtsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 N+1 5 450 14/4
Sture Rundgren - Bengt Bellander Tomas Blomster - Leif Freij 4 N+1 4 450 14/4
Thomas Winther - Ingemar Andersson Pia Olofsson - Göran Emvall 4 S+1 5 450 14/4
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt Bengt Lennartsson - Stig Magnusson 4 N+1 2 450 14/4
Göran Svensson - Lennart Hallberg Karl-Erik Johansson - Hans Bengtsson 4 S= 6 420 6/12
Margot Bröms - Per Hansson Gunnar Nilsson - Anders Dahl 4 S= 8 420 6/12
Greger Alfonsson - Gabor Barath Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson 4 S= 9 420 6/12
Anders Johansson - Morgan Kronlund Matti Johansson - Mats Modin 6 N-1 10 -50 2/16
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson Göran Magnusson - Christer Magnusson 3RD N-1 10 -200 0/18