Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BF Club Centrum » Onsdagsspel 2019-09-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
BF Club Centrum

Onsdagsspel 2019-09-18

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Nord giv
ingen i zon
D753
D98743
E42
42
EK65
Dkn6
K986
Kkn8
kn10
873
kn5432
E1096
2
K1095
ED107

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N699108
S799108
Ö64435
V64435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Bo Byléhn - Olan Hedström 2 S+1 4 140 9/1
Said Eliasson - Carin Dahlberg Jan Berggren - Inger Byström 2 N+1 8 140 9/1
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Olsson - Viktoria Einarsson 2NT S= 6 120 6/4
Klas Löfgren - Agneta Boberg Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N= 2 110 4/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 4 S-2 E -100 1/9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3 N-2 5 -100 1/9

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Öst giv
N-S i zon
kn85
D
D54
EKkn732
KD643
743
76
964
1072
Ekn95
982
D105
E9
K10862
EKkn103
8

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N1012988
S101210810
Ö21352
V21352
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Bo Byléhn - Olan Hedström 4D V-5 D 1100 10/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 3NT N+2 7 660 8/2
Said Eliasson - Carin Dahlberg Jan Berggren - Inger Byström 3NT N+1 5 630 6/4
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Olsson - Viktoria Einarsson 5 S= K 600 4/6
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 2 S+1 K 110 2/8
Klas Löfgren - Agneta Boberg Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N-1 7 -100 0/10

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn3
E8732
82
kn65
EK1096
K96
E107
E7
87542
Dkn10
D96
109

54
Kkn543
KD8432

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N108747
S108747
Ö34696
V34696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4D V-1 5 200 10/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Rune Lind - Reidar Cedersund 4 V-1 E 100 5/5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V-1 Kn 100 5/5
Inger Olsson - Viktoria Einarsson Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 4 V-1 8 100 5/5
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Jan Berggren - Inger Byström 4 V-1 6 100 5/5
Karin Eriksson - Sture Holm Bo Byléhn - Olan Hedström 3 V= Kn -140 0/10

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Väst giv
alla i zon
D
ED10863
93
E1087
K5432
K42
E107
65
kn76
kn97
kn864
kn94
E1098
5
KD52
KD32

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N1291189
S12911810
Ö14253
V14253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Bo Byléhn - Olan Hedström 3NT S+1 7 630 8/2
Said Eliasson - Carin Dahlberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N+1 6 630 8/2
Inger Olsson - Viktoria Einarsson Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 3NT S+1 7 630 8/2
Klas Löfgren - Agneta Boberg Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N+3 7 170 4/6
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Jan Berggren - Inger Byström 2NT S+1 2 150 2/8
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3NT S-1 7 -100 0/10

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Nord giv
N-S i zon
985
43
E84
97542
K10432
E5
10976
108
Ekn7
kn10976
Dkn32
kn
D6
KD82
K5
EKD63

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N104657
S104657
Ö39686
V39686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 4 S= E 130 7/3
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Jan Berggren - Inger Byström 2 S+2 E 130 7/3
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 4 S= E 130 7/3
Bo Byléhn - Olan Hedström Inger Olsson - Viktoria Einarsson 3 S+1 E 130 7/3
Said Eliasson - Carin Dahlberg Rune Lind - Reidar Cedersund 3 V-2 E 100 2/8
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Klas Löfgren - Agneta Boberg 5 S-1 E -100 0/10

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Öst giv
Ö-V i zon
D
K62
Kkn32
EDkn52
1098743
73
E108
83
EK62
D854
D74
64
kn5
Ekn109
965
K1097

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N109956
S109956
Ö24384
V24384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Olan Hedström Inger Olsson - Viktoria Einarsson 3NT N+1 6 430 10/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 2 S+2 E 170 8/2
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 3 N+1 E 130 6/4
Said Eliasson - Carin Dahlberg Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N= E 110 4/6
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Jan Berggren - Inger Byström 3 V-1 E 100 2/8
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Klas Löfgren - Agneta Boberg 2 V= 6 -110 0/10

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Syd giv
alla i zon
ED102
E4
10742
EK8
Kkn4
KD872
965
52
987653
kn10

kn9764

9653
EKDkn83
D103

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N10129611
S10128611
Ö31461
V31461
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 6NT N= 8 1440 10/0
Jan Berggren - Inger Byström Bo Byléhn - Olan Hedström 6 S= 9 1370 7/3
Said Eliasson - Carin Dahlberg Klas Löfgren - Agneta Boberg 6 S= D 1370 7/3
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Olsson - Viktoria Einarsson 3NT N+3 9 690 4/6
Rune Lind - Reidar Cedersund Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3NT N+2 Kn 660 2/8
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 S= K 600 0/10

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Väst giv
ingen i zon
D75
E86
kn2
Kkn763
8
kn1032
EK9763
54
EK106
K95
D10
E1082
kn9432
D74
854
D9

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N52263
S52263
Ö81110710
V81110710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Bo Byléhn - Olan Hedström 2 S-2 K -100 10/0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 1 V+3 3 -130 8/2
Said Eliasson - Carin Dahlberg Klas Löfgren - Agneta Boberg 3NT Ö= 2 -400 6/4
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Olsson - Viktoria Einarsson 3NT Ö+1 4 -430 4/6
Rune Lind - Reidar Cedersund Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3NT Ö+2 4 -460 1/9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö+2 4 -460 1/9

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Nord giv
Ö-V i zon
85
K43
97
EK7643
EDkn6
E6
Ekn86
kn109
1043
Dkn952
KD32
8
K972
1087
1054
D52

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N72235
S72235
Ö61111107
V61111107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Agneta Boberg Jan Berggren - Inger Byström 4 N+2 E 480 10/0
Rune Lind - Reidar Cedersund Inger Olsson - Viktoria Einarsson 4 V-1 E 100 8/2
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Bo Byléhn - Olan Hedström 3 N-2 K -100 6/4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Karin Eriksson - Sture Holm 3 V= K -140 4/6
Lena Bergstén - Kirstin Löfgren Said Eliasson - Carin Dahlberg 2NT V+1 E -150 2/8
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö= 2 -620 0/10

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Öst giv
alla i zon
84
K52
D10864
K32
Ekn7
Ekn109
K72
975
D6
763
Ekn3
kn10864
K109532
D84
95
ED

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N46474
S46574
Ö97858
V97858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Bergstén - Kirstin Löfgren Said Eliasson - Carin Dahlberg 1NT V-2 8 200 10/0
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Bo Byléhn - Olan Hedström 2 S+1 9 140 8/2
Rune Lind - Reidar Cedersund Inger Olsson - Viktoria Einarsson 2 S= 9 110 6/4
Klas Löfgren - Agneta Boberg Jan Berggren - Inger Byström 3 V-1 K 100 4/6
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S-2 5 -200 1/9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Karin Eriksson - Sture Holm 2 S-2 9 -200 1/9

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Syd giv
ingen i zon
ED109762
93
9
942
83
76
KD10864
kn86
54
Dkn4
Ekn75
KD75
Kkn
EK10852
32
E103

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N759127
S759127
Ö58200
V58000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Klas Löfgren - Agneta Boberg 4 N+2 E 480 10/0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Jan Berggren - Inger Byström 4 N= K 420 7/3
Rune Lind - Reidar Cedersund Karin Eriksson - Sture Holm 4 N= E 420 7/3
Inger Olsson - Viktoria Einarsson Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3 S+2 K 200 4/6
Lena Bergstén - Kirstin Löfgren Bo Byléhn - Olan Hedström 3 S= K 140 2/8
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 V-2 9 100 0/10

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Väst giv
N-S i zon
953
KD642
E
5432
KD862
E10
kn72
E86
kn1074
kn73
9653
KD
E
985
KD1084
kn1097

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N97945
S97945
Ö43486
V43486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Bergstén - Kirstin Löfgren Bo Byléhn - Olan Hedström 2 V-1 E 50 10/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Klas Löfgren - Agneta Boberg 2 V= E -110 7/3
Rune Lind - Reidar Cedersund Karin Eriksson - Sture Holm 2 V= E -110 7/3
Inger Olsson - Viktoria Einarsson Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 2 V+1 K -140 3/7
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2 V+1 6 -140 3/7
Said Eliasson - Carin Dahlberg Jan Berggren - Inger Byström 4D N-1 Kn -200 0/10

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Nord giv
alla i zon
105
KD10
K1042
EDkn2
9763
E865
6
10973
Ekn4
732
D85
8654
KD82
kn94
Ekn973
K

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N1011101011
S1011101011
Ö21332
V21332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4NT N+1 5 660 10/0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Klas Löfgren - Agneta Boberg 3NT N+1 4 630 6/4
Bo Byléhn - Olan Hedström Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT N+1 4 630 6/4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT N+1 4 630 6/4
Lena Bergstén - Kirstin Löfgren Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2 N+1 6 140 2/8
Inger Olsson - Viktoria Einarsson Jan Berggren - Inger Byström 6 N-1 E -100 0/10

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Öst giv
ingen i zon

987432
K84
Ekn73
ED10853

E10963
92
Kkn72
EKDkn65
2
84
964
10
Dkn75
KD1065

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N96402
S97402
Ö468118
V468118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 6 V-1 E 50 8/2
Inger Olsson - Viktoria Einarsson Jan Berggren - Inger Byström 6 V-1 E 50 8/2
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö-1 5 50 8/2
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Klas Löfgren - Agneta Boberg 4 V+1 E -450 3/7
Bo Byléhn - Olan Hedström Rune Lind - Reidar Cedersund 4 V+1 9 -450 3/7
Lena Bergstén - Kirstin Löfgren Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 V+3 4 -510 0/10

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Syd giv
N-S i zon
K62
853
D75
K842
9743
E7
Ekn104
Dkn3
Dkn85
K1096
K96
E6
E10
Dkn42
832
10975

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N52423
S52423
Ö8109119
V8109119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 2 V-2 2 100 10/0
Inger Olsson - Viktoria Einarsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 Ö= 10 -110 8/2
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4 V= 8 -420 6/4
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Karin Eriksson - Sture Holm 4 V+1 5 -450 2/8
Rune Lind - Reidar Cedersund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V+1 4 -450 2/8
Bo Byléhn - Olan Hedström Klas Löfgren - Agneta Boberg 4 V+1 7 -450 2/8

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn
ED84
D53
E942
E8652
93
10862
Kkn
K3
K
Kkn974
D10765
10974
kn107652
E
83

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N53958
S53958
Ö710375
V710375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Viktoria Einarsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N= 10 420 10/0
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+2 10 170 7/3
Bo Byléhn - Olan Hedström Klas Löfgren - Agneta Boberg 3 S+1 2 170 7/3
Jan Berggren - Inger Byström Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 2 N+1 5 140 4/6
Rune Lind - Reidar Cedersund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V+1 D -130 1/9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3 Ö+1 5 -130 1/9

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Nord giv
ingen i zon
K109762

E
ED8743
kn8
Kkn98532
D982
53
D1076
kn10763
105
ED4
E4
K54
Kkn962

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N13551213
S13651313
Ö07800
V07800
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 7 N= 7 1510 10/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Inger Olsson - Viktoria Einarsson 6 N+1 Kn 1010 8/2
Lena Bergstén - Kirstin Löfgren Karin Eriksson - Sture Holm 4 N+3 6 510 5/5
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Rune Lind - Reidar Cedersund 4 N+3 D 510 5/5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 S+3 8 190 2/8
Bo Byléhn - Olan Hedström Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 7 N-1 6 -50 0/10

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Öst giv
N-S i zon

KD75432
E106
E64
kn1092
Ekn96
53
D72
EKD3

K9872
kn1095
87654
108
Dkn4
K83

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N55945
S55945
Ö87487
V88497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Bergstén - Kirstin Löfgren Karin Eriksson - Sture Holm 4 V-1 D 50 10/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Inger Olsson - Viktoria Einarsson 3 N-1 E -100 8/2
Bo Byléhn - Olan Hedström Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 2 Ö= 9 -110 6/4
Jan Berggren - Inger Byström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö= 10 -140 4/6
Said Eliasson - Carin Dahlberg Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3D N-1 E -200 1/9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Rune Lind - Reidar Cedersund 4 N-2 E -200 1/9

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Syd giv
Ö-V i zon
73
K1053
765
K642
D9862
974
Dkn
D108
Kkn1054
ED6
K1093
7
E
kn82
E842
Ekn953

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N86736
S86736
Ö576107
V575107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Viktoria Einarsson Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3 S-1 2 -50 10/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Karin Eriksson - Sture Holm 4 S-2 6 -100 6/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bo Byléhn - Olan Hedström 4 S-2 2 -100 6/4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 5 S-2 2 -100 6/4
Jan Berggren - Inger Byström Rune Lind - Reidar Cedersund 3 Ö= 2 -140 2/8
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö= E -620 0/10

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Väst giv
alla i zon
KD109
D65
E953
74
8763
kn1098
10
D862
54
EK4
kn762
K953
Ekn2
732
KD84
Ekn10

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N59799
S59799
Ö74644
V74644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT S+1 8 630 10/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bo Byléhn - Olan Hedström 2NT S+1 10 150 7/3
Inger Olsson - Viktoria Einarsson Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2NT S+1 Kn 150 7/3
Jan Berggren - Inger Byström Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT S-1 Kn -100 2/8
Klas Löfgren - Agneta Boberg Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S-1 Kn -100 2/8
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 3NT S-1 Kn -100 2/8

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Nord giv
N-S i zon
kn10
K9643
Ekn3
654
K876
Ekn
K96
Dkn103
9543
D108
D84
EK7
ED2
752
10752
982

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N45645
S45645
Ö98798
V98798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö-1 7 50 10/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 1NT Ö= 2 -90 8/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 1NT Ö+1 5 -120 5/5
Bo Byléhn - Olan Hedström Said Eliasson - Carin Dahlberg 1NT Ö+1 6 -120 5/5
Rune Lind - Reidar Cedersund Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 2 Ö+1 2 -140 2/8
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Inger Olsson - Viktoria Einarsson 3 V+1 6 -170 0/10

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Öst giv
Ö-V i zon
94
Dkn2
kn852
K1098
D8
E854
EK7
ED53
E76532
3
109643
7
Kkn10
K10976
D
kn642

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N82726
S83736
Ö5105107
V5105106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rune Lind - Reidar Cedersund Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3NT V-4 D 400 10/0
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Inger Olsson - Viktoria Einarsson 3NT V-2 10 200 8/2
Bo Byléhn - Olan Hedström Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö-1 Kn 100 6/4
Klas Löfgren - Agneta Boberg Lena Bergstén - Kirstin Löfgren 4 Ö= D -620 3/7
Karin Eriksson - Sture Holm Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö= 10 -620 3/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 Ö+1 6 -650 0/10

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Syd giv
alla i zon
kn108654
K
D109
E32
D3
kn982
E74
Kkn75
K7
E76
Kkn52
D1084
E92
D10543
863
96

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N33474
S33474
Ö910967
V910967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Olsson - Viktoria Einarsson 3 Ö-1 E 100 8/2
Karin Eriksson - Sture Holm Said Eliasson - Carin Dahlberg 2NT Ö-1 4 100 8/2
Lena Bergstén - Kirstin Löfgren Rune Lind - Reidar Cedersund 3 Ö-1 E 100 8/2
Jan Berggren - Inger Byström Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 2 N-1 8 -100 4/6
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Bo Byléhn - Olan Hedström 3 N-2 3 -200 2/8
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Klas Löfgren - Agneta Boberg 2D Ö= E -670 0/10

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.18

Väst giv
ingen i zon
E108763
E63
103
kn3
94
Dkn742
942
D72
kn2
K108
E65
K10854
KD5
95
KDkn87
E96

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N6106118
S6106118
Ö71511
V71511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4 N+2 E 480 8/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Olsson - Viktoria Einarsson 4 N+2 5 480 8/2
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Klas Löfgren - Agneta Boberg 4 N+2 K 480 8/2
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Bo Byléhn - Olan Hedström 3 N+3 E 230 4/6
Lena Bergstén - Kirstin Löfgren Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N+2 8 200 2/8
Karin Eriksson - Sture Holm Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 N+1 8 140 0/10