Kommande tävlingar
03/10 INSTÄLLD... Jubileumsguld
04/10 INSTÄLLD...BK Tre Sang - Jubil
24/10 SM Par Junior, direktfinal
Rapporterade tävlingar
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
Kvissleby BK » Partävling fredag 2019-09-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling fredag 2019-09-20

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Curt Mähler - Lasse Jansson 1NT N+3 7 180 8/0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 2 S+1 4 140 5/3
Axel Berglund - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Erik Sundqvist 1 S+2 8 140 5/3
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 S= D 90 2/6
Thure Åström - Lena Åström Åsa Wallner - Lilly Arborelius 3 S-2 4 -100 0/8

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Curt Mähler - Lasse Jansson 3NT S+2 Kn 660 8/0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 Ö-4 E 200 6/2
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 1NT S+2 2 150 4/4
Thure Åström - Lena Åström Åsa Wallner - Lilly Arborelius 1 Ö= 7 -80 2/6
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2NT S-1 8 -100 0/8

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Curt Mähler - Lasse Jansson 3D V-2 K 500 8/0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 Ö-2 E 200 6/2
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3 S+1 4 130 4/4
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2NT S-1 10 -50 2/6
Thure Åström - Lena Åström Åsa Wallner - Lilly Arborelius 1 Ö+1 5 -110 0/8

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 4 N+1 9 650 8/0
Thure Åström - Lena Åström Curt Mähler - Lasse Jansson 2NT N+1 4 150 6/2
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 6 S-1 8 -100 4/4
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 6NT N-2 9 -200 2/6
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 N-3 5 -300 0/8

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 Ö-2 E 100 8/0
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Axel Berglund - Evy Wåglöf 2 Ö-1 E 50 6/2
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 4 N-1 E -100 4/4
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 Ö= E -110 1/7
Thure Åström - Lena Åström Curt Mähler - Lasse Jansson 2 Ö= 4 -110 1/7

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Axel Berglund - Evy Wåglöf 3 S-1 E -50 8/0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3 V+1 E -170 6/2
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 2 Ö+3 2 -200 3/5
Thure Åström - Lena Åström Curt Mähler - Lasse Jansson 2 V+3 10 -200 3/5
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 V= E -620 0/8

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Curt Mähler - Lasse Jansson Åsa Wallner - Lilly Arborelius 2 Ö-2 4 200 8/0
Thure Åström - Lena Åström Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 1NT Ö-1 4 100 6/2
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 V= 9 -140 3/5
Axel Berglund - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 Ö+1 9 -140 3/5
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 V+2 E -170 0/8

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 N-1 Kn -50 8/0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 N-2 8 -100 4/4
Axel Berglund - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 N-2 8 -100 4/4
Thure Åström - Lena Åström Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2NT S-2 4 -100 4/4
Curt Mähler - Lasse Jansson Åsa Wallner - Lilly Arborelius 4 N-3 3 -150 0/8

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 N+2 10 150 8/0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 S= 5 130 6/2
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 S+1 2 110 4/4
Thure Åström - Lena Åström Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 S= 4 90 2/6
Curt Mähler - Lasse Jansson Åsa Wallner - Lilly Arborelius 3NT N-2 5 -100 0/8

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Curt Mähler - Lasse Jansson 2NT N+2 3 180 8/0
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 2NT N= 5 120 5/3
Thure Åström - Lena Åström Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 1NT N+1 2 120 5/3
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Axel Berglund - Evy Wåglöf 3NT N-1 2 -100 2/6
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 N-4 K -400 0/8

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thure Åström - Lena Åström Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Pass   8/0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Curt Mähler - Lasse Jansson 4 N-1 9 -50 5/3
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 N-1 10 -50 5/3
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 4 N-2 10 -100 1/7
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 N-2 10 -100 1/7

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3 V= K -140 8/0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Curt Mähler - Lasse Jansson 4 V= K -420 4/4
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 V= 10 -420 4/4
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 V= K -420 4/4
Thure Åström - Lena Åström Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4D N-2 Kn -500 0/8

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 2NT V-3 6 300 8/0
Curt Mähler - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3NT V-2 10 200 6/2
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 V-1 E 100 4/4
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Åsa Wallner - Lilly Arborelius 1NT Ö= 5 -90 2/6
Thure Åström - Lena Åström Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3D S-1 8 -200 0/8

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Curt Mähler - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 2 V+2 E -170 7/1
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Åsa Wallner - Lilly Arborelius 3 Ö+1 Kn -170 7/1
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 Ö= Kn -420 2/6
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 4 Ö= Kn -420 2/6
Thure Åström - Lena Åström Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 V= D -420 2/6

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Åsa Wallner - Lilly Arborelius 5 V-2 2 100 8/0
Curt Mähler - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 4 Ö-1 E 50 6/2
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3 V+1 9 -130 4/4
Thure Åström - Lena Åström Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 V+2 5 -150 2/6
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 Ö+1 E -450 0/8

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 5 V-1 E 100 8/0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Curt Mähler - Lasse Jansson 3 V+3 4 -170 6/2
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2NT Ö+4 2 -240 4/4
Thure Åström - Lena Åström Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 5 V= 10 -600 2/6
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 5 V+1 6 -620 0/8

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 Ö-1 K 50 8/0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 N-1 2 -50 5/3
Thure Åström - Lena Åström Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3 N-1 E -50 5/3
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3 N-2 Kn -100 2/6
Axel Berglund - Evy Wåglöf Curt Mähler - Lasse Jansson 3 V+1 K -170 0/8

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT V= Kn -400 8/0
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3NT V+1 2 -430 6/2
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT V+2 2 -460 4/4
Axel Berglund - Evy Wåglöf Curt Mähler - Lasse Jansson 3NT V+3 2 -490 1/7
Thure Åström - Lena Åström Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3NT V+3 6 -490 1/7

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 1NT S+2 E 150 8/0
Curt Mähler - Lasse Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 S= E 140 5/3
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Axel Berglund - Evy Wåglöf 2 S+1 E 140 5/3
Thure Åström - Lena Åström Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3 S-1 E -50 2/6
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 S-2 E -100 0/8

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Curt Mähler - Lasse Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 V-1 D 100 5/3
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 Ö-1 D 100 5/3
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT V-1 7 100 5/3
Thure Åström - Lena Åström Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 4 V-1 7 100 5/3
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 Ö= 10 -620 0/8

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Lilly Arborelius Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 Ö+1 4 -110 5/3
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Axel Berglund - Evy Wåglöf 3 Ö= 9 -110 5/3
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 Ö+1 5 -110 5/3
Thure Åström - Lena Åström Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 2 Ö+1 5 -110 5/3
Curt Mähler - Lasse Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 Ö+3 9 -150 0/8

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Åsa Wallner - Lilly Arborelius 3NT S+1 2 430 8/0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3 N+2 E 150 6/2
Curt Mähler - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 N+1 E 130 3/5
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Axel Berglund - Evy Wåglöf 3 N+1 E 130 3/5
Thure Åström - Lena Åström Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 N= E 110 0/8

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Curt Mähler - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 Ö-4 K 400 7/1
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Axel Berglund - Evy Wåglöf 1NT Ö-4 3 400 7/1
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Åsa Wallner - Lilly Arborelius 2 N+1 K 140 2/6
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 2 N+1 E 140 2/6
Thure Åström - Lena Åström Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 N+1 E 140 2/6

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Curt Mähler - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 V+4 5 -170 8/0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Axel Berglund - Evy Wåglöf 5 Ö+1 E -420 3/5
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Åsa Wallner - Lilly Arborelius 5 V+1 7 -420 3/5
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 5 V+1 E -420 3/5
Thure Åström - Lena Åström Johan Arborelius - Erik Sundqvist 5 V+1 9 -420 3/5

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 2 V-3 K 300 8/0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Åsa Wallner - Lilly Arborelius 2 N= 2 110 6/2
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 N-1 4 -50 4/4
Thure Åström - Lena Åström Axel Berglund - Evy Wåglöf 1NT Ö= 3 -90 2/6
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Curt Mähler - Lasse Jansson 1 V+1 D -110 0/8

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 4 N+2 Kn 680 8/0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Curt Mähler - Lasse Jansson 4 S= E 620 6/2
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 Ö+1 E -140 4/4
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Åsa Wallner - Lilly Arborelius 5 S-3 E -300 2/6
Thure Åström - Lena Åström Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 Ö+1 7 -650 0/8

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Åsa Wallner - Lilly Arborelius 4 V-2 Kn 100 7/1
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Curt Mähler - Lasse Jansson 4 V-2 7 100 7/1
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 V-1 Kn 50 3/5
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3 V-1 Kn 50 3/5
Thure Åström - Lena Åström Axel Berglund - Evy Wåglöf 4D S-1 E -100 0/8