Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Björken » Tisdag 12.00 (barometer) 2019-10-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Björken

Tisdag 12.00 (barometer) 2019-10-08

Bricka 1

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Nord giv
ingen i zon
10643
D87532
E4
kn
E975
K
kn973
D1094
D82
964
K106
EK52
Kkn
Ekn10
D852
8763

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N451067
S451067
Ö87375
V87375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 3 N= E 140 19.0/1.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Einar Lestander - Ulf Folkesson 3 N= E 140 19.0/1.0
Göran Olsson - Bo Lundin Inger Öberg - Lars Öberg 2 N= K 110 16.0/4.0
Ingemar Lindgren - Fred Östling Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 1NT Ö-1 2 50 9.0/11.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Jan Berglund - Leif Sandberg 1NT Ö-1 8 50 9.0/11.0
Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist Seppo Larvia - Laila Cederqvist 1NT Ö-1 8 50 9.0/11.0
Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf Anders Åström - John-Elof Oskarsson 2 V-1 Kn 50 9.0/11.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Robert Ullsten - Hans Granberg 2 V-1 Kn 50 9.0/11.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg Inger Olsson - Vivianne Lundin 1NT Ö-1 5 50 9.0/11.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll 1NT Ö= 2 -90 2.0/18.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Barbro Isaksson - Erik-O Sandström 2 Ö+1 6 -110 0.0/20.0
Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson     - 9.3/-

Bricka 2

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Öst giv
N-S i zon
1085
Ekn653
kn10954
KDkn9743
K
6
EK72
6
D2
ED873
kn8543
E2
109874
K2
D1096

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N371033
S471033
Ö96398
V96398
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Lindgren - Fred Östling Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 3NT Ö-5 7 250 20.0/0.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 4 V-1 E 50 18.0/2.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Robert Ullsten - Hans Granberg 3 V+1 E -170 15.0/5.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll 3 V+1 E -170 15.0/5.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Jan Berglund - Leif Sandberg 4 V= E -420 9.0/11.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg Inger Olsson - Vivianne Lundin 4 V= Kn -420 9.0/11.0
Göran Olsson - Bo Lundin Inger Öberg - Lars Öberg 4 V= Kn -420 9.0/11.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Barbro Isaksson - Erik-O Sandström 4 V= Kn -420 9.0/11.0
Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist Seppo Larvia - Laila Cederqvist 4 V+1 Kn -450 2.0/18.0
Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf Anders Åström - John-Elof Oskarsson 4 V+1 9 -450 2.0/18.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Einar Lestander - Ulf Folkesson 4 Ö+1 3 -450 2.0/18.0
Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson     - 9.3/-

Bricka 3

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Syd giv
Ö-V i zon
D653
EK74
10
D743
1082
kn52
EKkn983
E
Kkn
9863
762
K982
E974
D10
D54
kn1065

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N84684
S84684
Ö59758
V59758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Olsson - Bo Lundin Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 3 Ö-2 E 200 20.0/0.0
Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 2 S+1 E 140 18.0/2.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Einar Lestander - Ulf Folkesson 2 S= K 110 16.0/4.0
Robert Ullsten - Hans Granberg Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 3 V-1 4 100 14.0/6.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Inger Öberg - Lars Öberg 3 N-1 7 -50 11.0/9.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Anders Åström - John-Elof Oskarsson 3 S-1 E -50 11.0/9.0
Inger Olsson - Vivianne Lundin Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 2 V= 4 -90 7.0/13.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Ingemar Lindgren - Fred Östling 2 V= E -90 7.0/13.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 3 V= E -110 2.0/18.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Britt Lundquist - Marianne Laitinen 3 V= 3 -110 2.0/18.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Barbro Isaksson - Erik-O Sandström 2 V+1 E -110 2.0/18.0
Seppo Larvia - Laila Cederqvist     - -/8.0

Bricka 4

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Väst giv
alla i zon
952
D1042
D75
kn53
E4
865
9432
K987
D7
Kkn73
EK10
E642
Kkn10863
E9
kn86
D10

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44475
S44465
Ö99967
V98866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 3NT V-4 9 400 20.0/0.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Inger Öberg - Lars Öberg 2 S= 9 110 17.0/3.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Einar Lestander - Ulf Folkesson 2 S= 6 110 17.0/3.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Britt Lundquist - Marianne Laitinen 3 V-1 5 100 14.0/6.0
Inger Olsson - Vivianne Lundin Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 1NT Ö= 10 -90 11.0/9.0
Robert Ullsten - Hans Granberg Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 1NT Ö= 3 -90 11.0/9.0
Göran Olsson - Bo Lundin Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 2 S-1 5 -100 8.0/12.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Barbro Isaksson - Erik-O Sandström 3 Ö+1 E -130 6.0/14.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Anders Åström - John-Elof Oskarsson 3 Ö= D -140 4.0/16.0
Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 2D S-1 8 -200 2.0/18.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Ingemar Lindgren - Fred Östling 2D S-2 7 -500 0.0/20.0
Seppo Larvia - Laila Cederqvist     - -/8.0

Bricka 5

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Nord giv
N-S i zon
K654
E108
10932
43
832
K7654
K64
kn8
EDkn97
932
E85
D5
10
Dkn
Dkn7
EK109762

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N109669
S108566
Ö34764
V34764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Einar Lestander - Ulf Folkesson 3 Ö-3 K 150 18.0/2.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 3 Ö-3 K 150 18.0/2.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson Robert Ullsten - Hans Granberg 3 Ö-3 E 150 18.0/2.0
Anders Åström - John-Elof Oskarsson Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 3 S+1 3 130 11.0/9.0
Seppo Larvia - Laila Cederqvist Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 3 S+1 2 130 11.0/9.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 3 S+1 4 130 11.0/9.0
Göran Olsson - Bo Lundin Inger Olsson - Vivianne Lundin 3 S+1 8 130 11.0/9.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 2 Ö-2 E 100 4.0/16.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Tage Ahlgren - Stefan Fjällström 3 Ö-2 K 100 4.0/16.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Ingemar Lindgren - Fred Östling 3 Ö-2 K 100 4.0/16.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Inger Öberg - Lars Öberg 5 S-1 8 -100 0.0/20.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin     - -/9.7

Bricka 6

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Öst giv
Ö-V i zon
82
43
D9843
kn1087
D976
kn10
E75
EK32
K10543
EKD96
kn
64
Ekn
8752
K1062
D95

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N46111
S46111
Ö9612128
V9612128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 5NT V-2 2 200 20.0/0.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 4 Ö+1 E -650 18.0/2.0
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Einar Lestander - Ulf Folkesson 4 Ö+2 7 -680 8.0/12.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Tage Ahlgren - Stefan Fjällström 4 Ö+2 5 -680 8.0/12.0
Anders Åström - John-Elof Oskarsson Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 4 Ö+2 6 -680 8.0/12.0
Seppo Larvia - Laila Cederqvist Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 5 Ö+1 E -680 8.0/12.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 4 Ö+2 8 -680 8.0/12.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson Robert Ullsten - Hans Granberg 4 Ö+2 6 -680 8.0/12.0
Göran Olsson - Bo Lundin Inger Olsson - Vivianne Lundin 4 Ö+2 5 -680 8.0/12.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Ingemar Lindgren - Fred Östling 4 Ö+2 5 -680 8.0/12.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Inger Öberg - Lars Öberg 5 Ö+1 6 -680 8.0/12.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin     - -/9.7

Bricka 7

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Syd giv
alla i zon
KDkn6
1097
10653
K6
972
EK853
72
1054
1085
64
ED84
9832
E43
Dkn2
Kkn9
EDkn7

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N99899
S99899
Ö34523
V34523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Inger Olsson - Vivianne Lundin 3NT S+1 E 630 14.0/6.0
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Ingemar Lindgren - Fred Östling 3NT N+1 8 630 14.0/6.0
Inger Öberg - Lars Öberg Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 3NT S+1 K 630 14.0/6.0
Robert Ullsten - Hans Granberg Göran Olsson - Bo Lundin 3NT S+1 E 630 14.0/6.0
Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 3NT N+1 4 630 14.0/6.0
Seppo Larvia - Laila Cederqvist Jan Berglund - Leif Sandberg 3NT N+1 4 630 14.0/6.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Britt Lundquist - Marianne Laitinen 3NT N+1 4 630 14.0/6.0
Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin 3NT S= 3 600 4.0/16.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Anders Åström - John-Elof Oskarsson 3NT S= 3 600 4.0/16.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Einar Lestander - Ulf Folkesson 3NT S= 3 600 4.0/16.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 2NT S+1 3 150 0.0/20.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg     - 8.6/-

Bricka 8

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Väst giv
ingen i zon
E764
kn
10843
K982
52
E8642
EK97
D6
D93
KD
kn62
E10753
Kkn108
109753
D5
kn4

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45575
S45575
Ö88868
V88868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin 3NT Ö-3 10 150 18.0/2.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 3NT Ö-3 8 150 18.0/2.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Anders Åström - John-Elof Oskarsson 3NT Ö-3 8 150 18.0/2.0
Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 3NT Ö-2 10 100 13.0/7.0
Seppo Larvia - Laila Cederqvist Jan Berglund - Leif Sandberg 3NT Ö-2 8 100 13.0/7.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Inger Olsson - Vivianne Lundin 3NT Ö-1 10 50 6.0/14.0
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Ingemar Lindgren - Fred Östling 2NT Ö-1 9 50 6.0/14.0
Inger Öberg - Lars Öberg Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 2NT Ö-1 Kn 50 6.0/14.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Britt Lundquist - Marianne Laitinen 2NT Ö-1 10 50 6.0/14.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Einar Lestander - Ulf Folkesson 3 V-1 9 50 6.0/14.0
Robert Ullsten - Hans Granberg Göran Olsson - Bo Lundin 2NT Ö= 10 -120 0.0/20.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg     - 8.6/-

Bricka 9

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Nord giv
Ö-V i zon
864
E10842
Kkn4
92
10952
Kkn65
87
K108
EK3
D7
ED62
Ekn65
Dkn7
93
10953
D743

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N33423
S33423
Ö10991110
V10991110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 3NT Ö-1 3 100 20.0/0.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Robert Ullsten - Hans Granberg 2 V+1 9 -110 18.0/2.0
Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson Tage Ahlgren - Stefan Fjällström 1NT Ö+1 9 -120 16.0/4.0
Anders Åström - John-Elof Oskarsson Christina Lidström-Nordin - Peter Frost 2NT V+2 8 -180 14.0/6.0
Inger Öberg - Lars Öberg Inger Olsson - Vivianne Lundin 3NT Ö= 9 -600 9.0/11.0
Einar Lestander - Ulf Folkesson Ingemar Lindgren - Fred Östling 3NT Ö= Kn -600 9.0/11.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Seppo Larvia - Laila Cederqvist 3NT V= 4 -600 9.0/11.0
Göran Olsson - Bo Lundin Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 3NT Ö= 5 -600 9.0/11.0
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Britt Lundquist - Marianne Laitinen 3NT Ö+1 9 -630 3.0/17.0
Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 3NT Ö+1 4 -630 3.0/17.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Jan Berglund - Leif Sandberg 3NT Ö+2 4 -660 0.0/20.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson     - 8.5/-

Bricka 10

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Öst giv
alla i zon
85
D1075
7
Dkn9752
kn9743
642
kn862
K
EK2
K983
95
10643
D106
Ekn
EKD1043
E8

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N10108710
S10108710
Ö13463
V13463
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Britt Lundquist - Marianne Laitinen 1NT S+1 4 120 19.0/1.0
Anders Åström - John-Elof Oskarsson Christina Lidström-Nordin - Peter Frost 2NT S= 7 120 19.0/1.0
Inger Öberg - Lars Öberg Inger Olsson - Vivianne Lundin 3 N= E 110 15.0/5.0
Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 3 S= 3 110 15.0/5.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Robert Ullsten - Hans Granberg 3NT S-1 6 -100 7.0/13.0
Einar Lestander - Ulf Folkesson Ingemar Lindgren - Fred Östling 3NT S-1 3 -100 7.0/13.0
Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson Tage Ahlgren - Stefan Fjällström 3NT S-1 6 -100 7.0/13.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Jan Berglund - Leif Sandberg 3NT S-1 3 -100 7.0/13.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Seppo Larvia - Laila Cederqvist 3 N-1 E -100 7.0/13.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 3NT S-1 7 -100 7.0/13.0
Göran Olsson - Bo Lundin Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 3NT S-3 4 -300 0.0/20.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson     - 8.5/-

Bricka 11

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Syd giv
ingen i zon
kn6
Dkn95
EK96
K83
D1098
K6
D1073
762
432
E10872
8
kn1094
EK75
43
kn542
ED5

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N910899
S9108910
Ö43443
V43443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 3NT S+1 3 430 20.0/0.0
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Anders Åström - John-Elof Oskarsson 3NT S= 10 400 17.0/3.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 3NT N= 4 400 17.0/3.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 1NT S+3 8 180 14.0/6.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Ingemar Lindgren - Fred Östling 2NT N+1 3 150 12.0/8.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Seppo Larvia - Laila Cederqvist 2 S= 9 90 10.0/10.0
Inger Öberg - Lars Öberg Robert Ullsten - Hans Granberg 3NT N-1 Kn -50 6.0/14.0
Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson Inger Olsson - Vivianne Lundin 3NT N-1 8 -50 6.0/14.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 3NT S-1 8 -50 6.0/14.0
Einar Lestander - Ulf Folkesson Britt Lundquist - Marianne Laitinen 3NT N-2 Kn -100 1.0/19.0
Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll 3NT N-2 Kn -100 1.0/19.0
Göran Olsson - Bo Lundin     - -/8.9

Bricka 12

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Väst giv
N-S i zon
94
10953
E8
Ekn1097
E82
D864
2
KD632
KDkn53
kn72
9743
8
1076
EK
KDkn1065
54

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N89758
S89758
Ö44674
V54674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Einar Lestander - Ulf Folkesson Britt Lundquist - Marianne Laitinen 3 V-4 E 200 20.0/0.0
Inger Öberg - Lars Öberg Robert Ullsten - Hans Granberg 3 N+1 K 130 16.0/4.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 2 S+2 8 130 16.0/4.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Ingemar Lindgren - Fred Östling 3 S+1 E 130 16.0/4.0
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Anders Åström - John-Elof Oskarsson 3 S= E 110 11.0/9.0
Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll 3 S= K 110 11.0/9.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Seppo Larvia - Laila Cederqvist 2 Ö-2 E 100 7.0/13.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 3 Ö-2 K 100 7.0/13.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 2 Ö-1 K 50 3.0/17.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 3 V-1 E 50 3.0/17.0
Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson Inger Olsson - Vivianne Lundin 4 S-1 E -100 0.0/20.0
Göran Olsson - Bo Lundin     - -/8.9

Bricka 13

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Nord giv
alla i zon
108765
K872
K4
72
kn94
kn64
E9
EKDkn3
ED
E
D87632
8654
K32
D10953
kn105
109

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N11761
S11761
Ö1212678
V1111678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Öberg - Lars Öberg Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 3 V+1 8 -130 20.0/0.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 4 V+1 2 -150 18.0/2.0
Einar Lestander - Ulf Folkesson Anders Åström - John-Elof Oskarsson 2NT V+3 5 -210 16.0/4.0
Ingemar Lindgren - Fred Östling Britt Lundquist - Marianne Laitinen 5 V= 7 -600 10.0/10.0
Seppo Larvia - Laila Cederqvist Christina Lidström-Nordin - Peter Frost 3NT V= 5 -600 10.0/10.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin 3NT V= 6 -600 10.0/10.0
Göran Olsson - Bo Lundin Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 3NT Ö= 9 -600 10.0/10.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Inger Olsson - Vivianne Lundin 3NT V= 7 -600 10.0/10.0
Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson Robert Ullsten - Hans Granberg 5 Ö+1 9 -620 4.0/16.0
Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson Barbro Isaksson - Erik-O Sandström 3NT V+2 6 -660 1.0/19.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 3NT V+2 6 -660 1.0/19.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll     - 11.3/-

Bricka 14

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Öst giv
ingen i zon
94
KD8653
kn
Kkn85
D1087
kn
D8632
D72
3
E1042
E9754
1096
EKkn652
97
K10
E43

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N951098
S951098
Ö48345
V48345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Einar Lestander - Ulf Folkesson Anders Åström - John-Elof Oskarsson 2 S+2 Kn 170 20.0/0.0
Inger Öberg - Lars Öberg Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 2 S+1 2 140 17.0/3.0
Ingemar Lindgren - Fred Östling Britt Lundquist - Marianne Laitinen 3 S= Kn 140 17.0/3.0
Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson Barbro Isaksson - Erik-O Sandström 4 S-1 Kn -50 11.0/9.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 4 S-1 Kn -50 11.0/9.0
Göran Olsson - Bo Lundin Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 4 S-1 Kn -50 11.0/9.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Inger Olsson - Vivianne Lundin 3NT S-1 6 -50 11.0/9.0
Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson Robert Ullsten - Hans Granberg 4 S-2 Kn -100 4.0/16.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 3NT S-2 3 -100 4.0/16.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin 4 S-2 Kn -100 4.0/16.0
Seppo Larvia - Laila Cederqvist Christina Lidström-Nordin - Peter Frost 6D N-3 E -500 0.0/20.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll     - 11.3/-

Bricka 15

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Syd giv
N-S i zon
Kkn102
63
D2
Ekn1096
D743
E82
987643
9865
Dkn1054
Kkn10
3
E
K97
E5
KD87542

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N1136510
S1136510
Ö210782
V210782
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Seppo Larvia - Laila Cederqvist 6 S= E 1370 19.0/1.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg Tage Ahlgren - Stefan Fjällström 6 S= E 1370 19.0/1.0
Einar Lestander - Ulf Folkesson Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 5 S+1 E 620 13.0/7.0
Ingemar Lindgren - Fred Östling Anders Åström - John-Elof Oskarsson 5 S+1 E 620 13.0/7.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 5 S+1 E 620 13.0/7.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Britt Lundquist - Marianne Laitinen 5 S+1 9 620 13.0/7.0
Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 5 S= E 600 6.0/14.0
Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll 5 S= 9 600 6.0/14.0
Göran Olsson - Bo Lundin Jan Berglund - Leif Sandberg 5 S= 9 600 6.0/14.0
Inger Olsson - Vivianne Lundin Robert Ullsten - Hans Granberg 3 S+2 3 150 2.0/18.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin 6 S-1 9 -100 0.0/20.0
Inger Öberg - Lars Öberg     - -/11.3

Bricka 16

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Väst giv
Ö-V i zon
7
E102
E1092
EK653
Ekn6
KD8653
764
8
KD103
974
Kkn8
kn109
98542
kn
D53
D742

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N118567
S118567
Ö24865
V24865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Lindgren - Fred Östling Anders Åström - John-Elof Oskarsson 4D V-2 E 500 20.0/0.0
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Seppo Larvia - Laila Cederqvist 4 S= 8 420 18.0/2.0
Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll 4 N+1 9 150 16.0/4.0
Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 3 N+1 9 130 13.0/7.0
Inger Olsson - Vivianne Lundin Robert Ullsten - Hans Granberg 4 N= 9 130 13.0/7.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg Tage Ahlgren - Stefan Fjällström 2 N+1 K 110 9.0/11.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Britt Lundquist - Marianne Laitinen 2 N+1 9 110 9.0/11.0
Einar Lestander - Ulf Folkesson Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 3 V-1 7 100 5.0/15.0
Göran Olsson - Bo Lundin Jan Berglund - Leif Sandberg 3 V-1 7 100 5.0/15.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin 5 S-1 4 -50 2.0/18.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 5 N-2 K -100 0.0/20.0
Inger Öberg - Lars Öberg     - -/11.3

Bricka 17

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Nord giv
ingen i zon
EK84
10972
kn65
kn8
D9765
KD4
87
E52

63
KD109432
KD97
kn1032
Ekn85
E
10643

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N52876
S52776
Ö811567
V811567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Göran Olsson - Bo Lundin 5 V-4 K 200 20.0/0.0
Ingemar Lindgren - Fred Östling Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 4 Ö-3 E 150 18.0/2.0
Inger Olsson - Vivianne Lundin Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 3NT V-2 10 100 16.0/4.0
Inger Öberg - Lars Öberg Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 5 Ö-1 5 50 12.0/8.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Barbro Isaksson - Erik-O Sandström 4 Ö-1 8 50 12.0/8.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 3NT V-1 E 50 12.0/8.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Jan Berglund - Leif Sandberg 4 Ö= 8 -130 5.0/15.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Anders Åström - John-Elof Oskarsson 4 Ö= Kn -130 5.0/15.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson Tage Ahlgren - Stefan Fjällström 3 Ö+1 E -130 5.0/15.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Robert Ullsten - Hans Granberg 3 Ö+1 5 -130 5.0/15.0
Seppo Larvia - Laila Cederqvist Einar Lestander - Ulf Folkesson 2 Ö+3 Kn -150 0.0/20.0
Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson     - 8.6/-

Bricka 18

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Öst giv
N-S i zon
854
KD8
kn10542
K7
E62
Ekn74

D109864
Dkn93
9652
96
kn53
K107
103
EKD873
E2

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N5105710
S5105710
Ö83863
V83863
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Seppo Larvia - Laila Cederqvist Einar Lestander - Ulf Folkesson 3NT N+2 3 660 20.0/0.0
Inger Olsson - Vivianne Lundin Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 5 S= 10 600 18.0/2.0
Inger Öberg - Lars Öberg Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 4 V-3 4 150 15.0/5.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson Tage Ahlgren - Stefan Fjällström 3 S+2 E 150 15.0/5.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Jan Berglund - Leif Sandberg 3 S+1 8 130 10.0/10.0
Ingemar Lindgren - Fred Östling Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 2 S+2 10 130 10.0/10.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Göran Olsson - Bo Lundin 3 S+1 9 130 10.0/10.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Anders Åström - John-Elof Oskarsson 5 S-1 E -100 4.0/16.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 5 N-1 D -100 4.0/16.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Robert Ullsten - Hans Granberg 5 S-1 5 -100 4.0/16.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Barbro Isaksson - Erik-O Sandström 5 S-2 8 -200 0.0/20.0
Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson     - 8.6/-

Bricka 19

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn953
6
K8
Ekn874
D2
109842
ED9
K93
876
EDkn53
32
D105
K104
K7
kn107654
62

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N895108
S995108
Ö44835
V44835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Lindgren - Fred Östling Seppo Larvia - Laila Cederqvist 4 N= E 420 20.0/0.0
Robert Ullsten - Hans Granberg Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 3 Ö-4 Kn 400 18.0/2.0
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 3 V-2 E 200 15.0/5.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 4 V-2 E 200 15.0/5.0
Einar Lestander - Ulf Folkesson Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin 2 N+2 3 170 10.0/10.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Inger Öberg - Lars Öberg 3 N+1 E 170 10.0/10.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Anders Åström - John-Elof Oskarsson 2 N+2 E 170 10.0/10.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 2 N+1 3 140 6.0/14.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Göran Olsson - Bo Lundin 4 V-1 8 100 4.0/16.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson Christina Lidström-Nordin - Peter Frost 4 N-1 3 -50 2.0/18.0
Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 4 N-2 E -100 0.0/20.0
Inger Olsson - Vivianne Lundin     - 10.9/-

Bricka 20

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Väst giv
alla i zon
E2
7
Ekn98643
Dkn3
kn863
EK1093
5
764
D975
kn64
D1072
102
K104
D852
K
EK985

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N1210658
S1210659
Ö13674
V13674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Einar Lestander - Ulf Folkesson Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin 3NT S+2 10 660 20.0/0.0
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 3NT S+1 3 630 16.0/4.0
Ingemar Lindgren - Fred Östling Seppo Larvia - Laila Cederqvist 3NT S+1 E 630 16.0/4.0
Robert Ullsten - Hans Granberg Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 3NT S+1 E 630 16.0/4.0
Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 3NT S= K 600 11.0/9.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Anders Åström - John-Elof Oskarsson 3NT S= 3 600 11.0/9.0
Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 3 N+1 4 130 8.0/12.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Göran Olsson - Bo Lundin 2 S+1 5 110 6.0/14.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 5 N-1 5 -100 2.0/18.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Inger Öberg - Lars Öberg 5 N-1 9 -100 2.0/18.0
Gun Ivarsson - Inger Oscarsson Christina Lidström-Nordin - Peter Frost 3NT S-1 10 -100 2.0/18.0
Inger Olsson - Vivianne Lundin     - 10.9/-

Bricka 21

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Nord giv
N-S i zon
Kkn54
543
D1095
K4
10832
K87
kn83
kn52
D
D1096
EK76
ED86
E976
Ekn2
42
10973

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N44565
S44465
Ö98878
V98878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Vivianne Lundin Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 1 S+1 2 110 20.0/0.0
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 1NT Ö-1 6 50 17.0/3.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Seppo Larvia - Laila Cederqvist 2NT V-1 5 50 17.0/3.0
Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson Jan Berglund - Leif Sandberg 1 Ö+1 E -90 13.0/7.0
Anders Åström - John-Elof Oskarsson Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 1NT Ö= 6 -90 13.0/7.0
Inger Öberg - Lars Öberg Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 2 Ö= 9 -110 8.0/12.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Ingemar Lindgren - Fred Östling 1 Ö+2 E -110 8.0/12.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll 2 Ö+1 E -110 8.0/12.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg Einar Lestander - Ulf Folkesson 1NT Ö+1 6 -120 3.0/17.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 1NT Ö+1 2 -120 3.0/17.0
Göran Olsson - Bo Lundin Christina Lidström-Nordin - Peter Frost 1NT Ö+3 7 -180 0.0/20.0
Robert Ullsten - Hans Granberg     - 10.5/-

Bricka 22

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Öst giv
Ö-V i zon
8
EDkn92
EK76
1084
K52
7654
93
Kkn65
Dkn976
K1083
D8
32
E1043

kn10542
ED97

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N1012988
S1112989
Ö21354
V21354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Isaksson - Erik-O Sandström Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 5 S+2 6 440 20.0/0.0
Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson Jan Berglund - Leif Sandberg 5 S= 4 400 17.0/3.0
Anders Åström - John-Elof Oskarsson Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 3NT S= 5 400 17.0/3.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist 2 V-3 E 300 14.0/6.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Seppo Larvia - Laila Cederqvist 4 S+2 9 170 11.0/9.0
Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg Einar Lestander - Ulf Folkesson 4 S+2 9 170 11.0/9.0
Inger Olsson - Vivianne Lundin Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 2 S+1 6 110 7.0/13.0
Tage Ahlgren - Stefan Fjällström Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll 1 N+1 D 110 7.0/13.0
Inger Öberg - Lars Öberg Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg 3NT N-1 Kn -50 3.0/17.0
Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin Ingemar Lindgren - Fred Östling 3NT S-1 2 -50 3.0/17.0
Göran Olsson - Bo Lundin Christina Lidström-Nordin - Peter Frost 3NT N-3 3 -150 0.0/20.0
Robert Ullsten - Hans Granberg     - 10.5/-

Bricka 23

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Syd giv
alla i zon
85
EK7
K987
kn543
642
kn8642
kn3
D106
Ekn107
10
E642
K982
KD93
D953
D105
E7

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N78879
S78878
Ö54554
V54554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Einar Lestander - Ulf Folkesson Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 1NT N+2 7 150 16.0/4.0
Ingemar Lindgren - Fred Östling Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 1NT S+2 2 150 16.0/4.0
Anders Åström - John-Elof Oskarsson Seppo Larvia - Laila Cederqvist 1NT N+2 7 150 16.0/4.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Inger Olsson - Vivianne Lundin 1NT S+2 2 150 16.0/4.0
Göran Olsson - Bo Lundin Barbro Isaksson - Erik-O Sandström 1NT N+2 7 150 16.0/4.0
Inger Öberg - Lars Öberg Tage Ahlgren - Stefan Fjällström 1NT N+1 7 120 9.0/11.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll 2NT S= 2 120 9.0/11.0
Robert Ullsten - Hans Granberg Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 2 S= 6 90 6.0/14.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin 2 S-1 6 -100 3.0/17.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 3NT N-1 7 -100 3.0/17.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 3NT N-2 3 -200 0.0/20.0
Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist     - 7.6/-

Bricka 24

BK Björken, Sverige 2019.10.08

Väst giv
ingen i zon
1097653
K1086

D62
KD842
742
kn986
5
E
E3
E105432
kn1043
kn
Dkn95
KD7
EK987

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N93979
S93979
Ö49364
V49364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Lindgren - Fred Östling Gunilla Bohman - Britt-Inger Norberg 5D Ö-3 E 500 20.0/0.0
Anders Åström - John-Elof Oskarsson Seppo Larvia - Laila Cederqvist 3NT S+1 6 430 18.0/2.0
Einar Lestander - Ulf Folkesson Gun Ivarsson - Inger Oscarsson 5D Ö-2 E 300 16.0/4.0
Britt Lundquist - Marianne Laitinen Britt-Louise Lovén - Kinna Lundin 3 S= 5 140 14.0/6.0
Inger Öberg - Lars Öberg Tage Ahlgren - Stefan Fjällström 2 S+2 4 130 12.0/8.0
Jan Berglund - Leif Sandberg Inger Olsson - Vivianne Lundin 2 S= 5 110 10.0/10.0
Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg Gunborg Näslund - Marie-Louise Nilsson 4 S-1 6 -50 8.0/12.0
Linnea Lundqvist - Louise Lundström Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson 5D S-1 D -100 6.0/14.0
Christina Lidström-Nordin - Peter Frost Åsa-Lena Ståhl - Lena Malmhäll 3 Ö= K -110 4.0/16.0
Robert Ullsten - Hans Granberg Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf 4 Ö= E -130 1.0/19.0
Göran Olsson - Bo Lundin Barbro Isaksson - Erik-O Sandström 4 Ö= E -130 1.0/19.0
Gull-Mari Rosén - Per Hedqvist     - 7.6/-