Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel barometer 2019-09-26 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel barometer 2019-09-26

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
ingen i zon
Dkn9
Kkn2
542
Kkn75
K65
ED1098654
8
E
E102
3
1073
1098632
8743
7
EKDkn96
D4

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N68469
S68469
Ö64964
V64964
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund 3NT N= 2 400 18/0
Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 5D V-2 2 300 16/2
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V-1 4 50 13/5
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V-1 2 50 13/5
Annica Sjödin - Emil Tibblin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 S-2 E -100 10/8
Lena Johansson - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V= 5 -140 5/13
Johanna Larsson - Viveca Carlsson Roger Lundström - Leif Löfgren 3 V= 9 -140 5/13
Urszula Lind - Rune Lind Laila Näslund - Eva Angestad 3 V= 5 -140 5/13
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Sören Jansson - Ingemar Svensson 3 V= 5 -140 5/13
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+1 5 -170 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
N-S i zon
Kkn1082
62
K85
K82
5
K10973
E76
Dkn63
ED964
ED
Dkn9
1054
73
kn854
10432
E97

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N45354
S44354
Ö981089
V981089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annica Sjödin - Emil Tibblin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT V-2 2 100 18/0
Lena Johansson - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V-1 2 50 12/6
Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö-1 E 50 12/6
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Sören Jansson - Ingemar Svensson 3NT Ö-1 4 50 12/6
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-1 2 50 12/6
Poul Steckhahn - Christer Hellström Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund 2 Ö-1 7 50 12/6
Johanna Larsson - Viveca Carlsson Roger Lundström - Leif Löfgren 2NT V= 2 -120 6/12
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V= 2 -140 4/14
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT Ö= 7 -400 1/17
Urszula Lind - Rune Lind Laila Näslund - Eva Angestad 3NT Ö= 7 -400 1/17

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Syd giv
Ö-V i zon
kn2
E983
K8
KD1084
EK96
107542
D65
3
10874
D6
kn10973
E5
D53
Kkn
E42
kn9762

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N105859
S105859
Ö37573
V37573
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund Lena Johansson - Gun Thuvesson 2 S+2 E 130 12/6
Gunilla Hermansson - Karin Selin Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 N+1 Kn 130 12/6
Roger Lundström - Leif Löfgren Annica Sjödin - Emil Tibblin 3 N+1 Kn 130 12/6
Urszula Lind - Rune Lind Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 N+1 Kn 130 12/6
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N+1 Kn 130 12/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 3 N+1 3 130 12/6
Poul Steckhahn - Christer Hellström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N+1 2 130 12/6
Sören Jansson - Ingemar Svensson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 N+1 E 110 4/14
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 5 N-1 D -50 1/17
Kerstin Engström - Eva Engström Johanna Larsson - Viveca Carlsson 5 S-1 E -50 1/17

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Väst giv
alla i zon
53
ED6
kn875
Ekn43
ED87
107
D643
K96
Kkn964
kn985
109
87
102
K432
EK2
D1052

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N1010968
S1010968
Ö33474
V33474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S+1 4 630 18/0
Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund Lena Johansson - Gun Thuvesson 3 Ö-2 5 200 16/2
Urszula Lind - Rune Lind Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 S+1 4 140 14/4
Sören Jansson - Ingemar Svensson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 N+2 9 130 11/7
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N+1 9 130 11/7
Poul Steckhahn - Christer Hellström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT N= 7 120 8/10
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 3 N= 8 110 6/12
Gunilla Hermansson - Karin Selin Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT S-1 8 -100 2/16
Roger Lundström - Leif Löfgren Annica Sjödin - Emil Tibblin 3 N-1 4 -100 2/16
Kerstin Engström - Eva Engström Johanna Larsson - Viveca Carlsson 4 S-1 E -100 2/16

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
N-S i zon
K87654
94
97
K42
Ekn93
853
EKD63
5
D10
EK762
kn54
1098
2
Dkn10
1082
EDkn763

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N83255
S83255
Ö5101077
V5101177
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Johanna Larsson - Viveca Carlsson 2 S+1 E 110 18/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 V-1 K 50 16/2
Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg Roger Lundström - Leif Löfgren 2 N-1 6 -100 14/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 Ö= 2 -110 10/8
Sören Jansson - Ingemar Svensson Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund 2 V= 4 -110 10/8
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Johansson - Gun Thuvesson 3 V= 2 -110 10/8
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+2 2 -130 6/12
Laila Näslund - Eva Angestad Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 Ö+1 2 -170 4/14
Annica Sjödin - Emil Tibblin Kerstin Engström - Eva Engström 2 N-2 E -200 1/17
Urszula Lind - Rune Lind Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 N-2 E -200 1/17

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
Ö-V i zon
E64
Kkn95
EKD93
D
9
E10762
10
EK10974
Kkn
D83
kn76542
kn2
D1087532
4
8
8653

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N364105
S364105
Ö96928
V107928
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S= E 420 14/4
Sören Jansson - Ingemar Svensson Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund 4 S= E 420 14/4
Urszula Lind - Rune Lind Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S= E 420 14/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S= E 420 14/4
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Johansson - Gun Thuvesson 4 S= E 420 14/4
Laila Näslund - Eva Angestad Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 S+1 10 170 8/10
Annica Sjödin - Emil Tibblin Kerstin Engström - Eva Engström 3 V-1 K 100 5/13
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Johanna Larsson - Viveca Carlsson 2 V-1 D 100 5/13
Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg Roger Lundström - Leif Löfgren 2 V= E -110 2/16
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N-3 Kn -150 0/18

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Syd giv
alla i zon
E10432
874
765
E9
KDkn75
2
D932
764
6
K105
kn84
KDkn1082
98
EDkn963
EK10
53

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N5610710
S5710710
Ö86353
V75353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V-2 E 200 18/0
Lena Johansson - Gun Thuvesson Sören Jansson - Ingemar Svensson 2 S+2 K 170 13/5
Lena Andersson - Jan Jacobsson Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund 2 S+2 Kn 170 13/5
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S+2 7 170 13/5
Poul Steckhahn - Christer Hellström Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S+2 K 170 13/5
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S= 7 140 4/14
Roger Lundström - Leif Löfgren Urszula Lind - Rune Lind 2 S+1 K 140 4/14
Kerstin Engström - Eva Engström Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 3 S= 4 140 4/14
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Annica Sjödin - Emil Tibblin 3 S= K 140 4/14
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Johanna Larsson - Viveca Carlsson 2 S+1 K 140 4/14

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Väst giv
ingen i zon
K3
Dkn743
D95
E109
D1076
E9
K86
kn754
kn9852
K86
Ekn1074
E4
1052
32
KD8632

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N82726
S82726
Ö4105115
V4105115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N= E 140 18/0
Lena Johansson - Gun Thuvesson Sören Jansson - Ingemar Svensson 4 N-1 E -50 12/6
Lena Andersson - Jan Jacobsson Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund 4 N-1 4 -50 12/6
Roger Lundström - Leif Löfgren Urszula Lind - Rune Lind 2 N-1 2 -50 12/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2NT N-1 4 -50 12/6
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Johanna Larsson - Viveca Carlsson 3 S-1 6 -50 12/6
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Annica Sjödin - Emil Tibblin 1NT S-2 6 -100 6/12
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö+1 K -170 4/14
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V= D -420 2/16
Kerstin Engström - Eva Engström Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 4 V+2 2 -480 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
Ö-V i zon
9853
K10
Dkn62
Kkn5
D1076
ED875
54
E3
Ekn4
9643
87
10972
K2
kn2
EK1093
D864

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N910567
S910567
Ö43864
V43864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 V-4 D 400 18/0
Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund Johanna Larsson - Viveca Carlsson 3 S+1 E 130 15/3
Urszula Lind - Rune Lind Kerstin Engström - Eva Engström 4 S= E 130 15/3
Lena Andersson - Jan Jacobsson Lena Johansson - Gun Thuvesson 3 V-1 D 100 9/9
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Roger Lundström - Leif Löfgren 2 V-1 D 100 9/9
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Annica Sjödin - Emil Tibblin 2 V-1 Kn 100 9/9
Poul Steckhahn - Christer Hellström Sören Jansson - Ingemar Svensson 3 V-1 D 100 9/9
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 5 S-1 E -50 3/15
Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT N-1 9 -50 3/15
Anita Ivrell - Ingrid Persson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V= D -110 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
alla i zon
kn3
kn105
10542
KD94
E642
D82
D97
kn76
KD108
EK643
8
E103
975
97
EKkn63
852

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N46223
S46223
Ö87111110
V87111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Urszula Lind - Rune Lind Kerstin Engström - Eva Engström 4 V-1 9 100 18/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Roger Lundström - Leif Löfgren 1 Ö+2 E -140 16/2
Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund Johanna Larsson - Viveca Carlsson 3 V+1 Kn -170 14/4
Anita Ivrell - Ingrid Persson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö+2 E -200 10/8
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 V+2 4 -200 10/8
Poul Steckhahn - Christer Hellström Sören Jansson - Ingemar Svensson 1 Ö+4 K -200 10/8
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Annica Sjödin - Emil Tibblin 2 V+4 9 -230 6/12
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 E -650 2/16
Lena Andersson - Jan Jacobsson Lena Johansson - Gun Thuvesson 4 V+1 K -650 2/16
Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 V+1 K -650 2/16

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Syd giv
ingen i zon
84
72
1098752
K97
Ekn10975
865
K
Ekn8
KD32
EKkn9
D64
62
6
D1043
Ekn3
D10543

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N77423
S77423
Ö6691110
V6691110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 V-1 2 50 17/1
Johanna Larsson - Viveca Carlsson Lena Johansson - Gun Thuvesson 5 V-1 10 50 17/1
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Roger Lundström - Leif Löfgren 2 V+1 10 -140 14/4
Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund Annica Sjödin - Emil Tibblin 2 V+3 7 -200 12/6
Sören Jansson - Ingemar Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V+1 7 -450 5/13
Anita Ivrell - Ingrid Persson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V+1 10 -450 5/13
Kerstin Engström - Eva Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V+1 10 -450 5/13
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Urszula Lind - Rune Lind 4 V+1 10 -450 5/13
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 4 V+1 9 -450 5/13
Poul Steckhahn - Christer Hellström Laila Näslund - Eva Angestad 4 V+1 7 -450 5/13

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Väst giv
N-S i zon
K865
3
ED9
D10984
D103
D654
kn5432
3
E94
K98
106
Ekn762
kn72
Ekn1072
K87
K5

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86788
S86788
Ö57655
V57655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Roger Lundström - Leif Löfgren 3NT S= 2 600 18/0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2NT S+2 3 180 15/3
Poul Steckhahn - Christer Hellström Laila Näslund - Eva Angestad 2NT S+2 3 180 15/3
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Urszula Lind - Rune Lind 1NT S+1 2 120 12/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1 N= E 80 10/8
Johanna Larsson - Viveca Carlsson Lena Johansson - Gun Thuvesson 1 N-1 10 -100 7/11
Kerstin Engström - Eva Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N-1 2 -100 7/11
Sören Jansson - Ingemar Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S-2 3 -200 3/15
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 2 S-2 2 -200 3/15
Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund Annica Sjödin - Emil Tibblin 3NT S-3 3 -300 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
alla i zon
K95
D107
ED104
kn102
kn42
E2
Kkn75
EK93
D7
Kkn53
9832
654
E10863
9864
6
D87

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N66777
S66777
Ö67666
V67666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Roger Lundström - Leif Löfgren 2 S= 9 110 18/0
Lena Johansson - Gun Thuvesson Annica Sjödin - Emil Tibblin 1NT N= 3 90 15/3
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT N= Kn 90 15/3
Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 2 S-1 E -100 7/11
Laila Näslund - Eva Angestad Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT N-1 5 -100 7/11
Urszula Lind - Rune Lind Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S-1 E -100 7/11
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S-1 E -100 7/11
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Kerstin Engström - Eva Engström 1NT N-1 3 -100 7/11
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S-1 E -100 7/11
Johanna Larsson - Viveca Carlsson Sören Jansson - Ingemar Svensson 2NT N-2 4 -200 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
ingen i zon
Dkn95
kn102
kn10
KDkn2
E87643
6
82
9754
K10
EKD9
ED963
83
2
87543
K754
E106

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64645
S64645
Ö78798
V78798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö-3 2 150 18/0
Johanna Larsson - Viveca Carlsson Sören Jansson - Ingemar Svensson 3 Ö-2 6 100 14/4
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Kerstin Engström - Eva Engström 4 V-2 K 100 14/4
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö-2 2 100 14/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1 S= 6 80 10/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Roger Lundström - Leif Löfgren 2 Ö-1 3 50 8/10
Urszula Lind - Rune Lind Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 Ö+1 2 -90 6/12
Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 2NT Ö= 2 -120 3/15
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2NT Ö= E -120 3/15
Lena Johansson - Gun Thuvesson Annica Sjödin - Emil Tibblin 2 V+1 K -140 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Syd giv
N-S i zon
ED9864
EK
EK6
54
10
kn8654
kn10985
kn2
K72
1032
D72
KD93
kn53
D97
43
E10876

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N10771210
S10771210
Ö35512
V35512
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 5 N+1 9 680 17/1
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 N+2 2 680 17/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Engström - Eva Engström 4 N+1 2 650 11/7
Lena Johansson - Gun Thuvesson Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 4 N+1 2 650 11/7
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N+1 3 650 11/7
Poul Steckhahn - Christer Hellström Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N+1 K 650 11/7
Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund Urszula Lind - Rune Lind 4 N= 2 620 6/12
Annica Sjödin - Emil Tibblin Sören Jansson - Ingemar Svensson 1 N+5 K 230 4/14
Gunilla Hermansson - Karin Selin Roger Lundström - Leif Löfgren 3 N+2 D 200 2/16
Lena Andersson - Jan Jacobsson Johanna Larsson - Viveca Carlsson 6 N-1 K -100 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn65
109
98
E9864
7
86
KDkn54
107532
1094
K432
E1032
KD
ED832
EDkn75
76
kn

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N7410118
S7410118
Ö68314
V68314
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annica Sjödin - Emil Tibblin Sören Jansson - Ingemar Svensson 5D Ö-3 Kn 800 18/0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S+2 K 480 16/2
Lena Johansson - Gun Thuvesson Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 4 S+1 6 450 14/4
Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund Urszula Lind - Rune Lind 1 Ö-2 E 200 10/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Engström - Eva Engström 2 S+3 K 200 10/8
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 S+3 K 200 10/8
Lena Andersson - Jan Jacobsson Johanna Larsson - Viveca Carlsson 3 S+1 K 170 5/13
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 2 N+2 E 170 5/13
Gunilla Hermansson - Karin Selin Roger Lundström - Leif Löfgren 4 N-1 Kn -50 2/16
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S-2 K -100 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
ingen i zon
98752
83
95
8762
kn106
K42
ED74
EKkn
D4
1076
K1063
D1094
EK3
EDkn95
kn82
53

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N43664
S43664
Ö910769
V910769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund 2 S= E 110 17/1
Poul Steckhahn - Christer Hellström Johanna Larsson - Viveca Carlsson 2 S= E 110 17/1
Anita Ivrell - Ingrid Persson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö-1 2 50 13/5
Roger Lundström - Leif Löfgren Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö-1 Kn 50 13/5
Gunilla Hermansson - Karin Selin Kerstin Engström - Eva Engström 2 S-1 E -50 9/9
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S-1 K -50 9/9
Sören Jansson - Ingemar Svensson Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 3 V= 3 -110 6/12
Annica Sjödin - Emil Tibblin Lena Andersson - Jan Jacobsson 2NT V= 8 -120 4/14
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2NT V+1 8 -150 2/16
Lena Johansson - Gun Thuvesson Urszula Lind - Rune Lind 3NT Ö+1 9 -430 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
N-S i zon
KD5
K93
D863
E43
10873
D64
1054
kn109
62
kn5
EK92
KD862
Ekn94
E10872
kn7
75

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N67997
S67997
Ö76444
V76444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Johanna Larsson - Viveca Carlsson 3 S+1 4 170 18/0
Lena Johansson - Gun Thuvesson Urszula Lind - Rune Lind 1NT N+2 2 150 15/3
Gunilla Hermansson - Karin Selin Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö-3 E 150 15/3
Sören Jansson - Ingemar Svensson Hjördis Smedberg - Kent Sjöberg 2 S+1 Kn 140 10/8
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Olsson Rolf - May-Britt Vesterlund 2 S+1 4 140 10/8
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S+1 10 140 10/8
Annica Sjödin - Emil Tibblin Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö-1 E 50 5/13
Roger Lundström - Leif Löfgren Laila Näslund - Eva Angestad 1NT Ö-1 10 50 5/13
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S-1 Kn -100 1/17
Anita Ivrell - Ingrid Persson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S-1 Kn -100 1/17