Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-09-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-09-19

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
ingen i zon
54
K8
D942
kn7532
E96
1064
kn1087
1084
Kkn102
Dkn73
5
EKD6
D873
E952
EK63
9

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N68555
S68555
Ö75878
V75878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Poul Steckhahn - Christer Hellström 2D S= E 180 14.0/0.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 S= E 110 10.0/4.0
Ingemar Svensson - Kent Sjöberg Laila Näslund - Eva Angestad 3 N= E 110 10.0/4.0
Roger Lundström - Leif Löfgren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1 S+2 4 110 10.0/4.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Karin Selin - Gunilla Hermansson 1 Ö-1 E 50 5.0/9.0
Annica Sjödin - Viveca Carlsson Lena Johansson - Ulla Nilsson 1NT V-1 2 50 5.0/9.0
Rune Lind - Urszula Lind Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt 1 Ö+1 E -110 1.0/13.0
Eva Engström - Kerstin Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= E -110 1.0/13.0
Hans Gösta Engren - Linda Eklund     - -/5.8

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
N-S i zon
K5
K85
E854
KD106
Dkn976
72
kn1072
kn5
E832
D10
K3
98432
104
Ekn9643
D96
E7

Optimalt kontrakt: 7D Ö-6 1400
 NT
N9912512
S791158
Ö44171
V44171
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Jacobsson - Lena Andersson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S+2 9 680 13.0/1.0
Eva Engström - Kerstin Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+2 Kn 680 13.0/1.0
Ingemar Svensson - Kent Sjöberg Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N+1 3 630 10.0/4.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S= D 620 7.0/7.0
Annica Sjödin - Viveca Carlsson Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 S= 7 620 7.0/7.0
Roger Lundström - Leif Löfgren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT N+5 2 240 4.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 N+2 3 200 2.0/12.0
Rune Lind - Urszula Lind Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt 2 S+2 D 170 0.0/14.0
Hans Gösta Engren - Linda Eklund     - -/5.8

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Syd giv
Ö-V i zon
EK1097
EK86
K
853
D6
104
E8654
D742
kn852
D95
kn10
Kkn109
43
kn732
D9732
E6

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N691098
S691098
Ö74245
V74245
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt Lars Magnusson - Göran Berggren 4 N= 10 420 14.0/0.0
Laila Näslund - Eva Angestad Jan Jacobsson - Lena Andersson 2 N+2 Kn 170 11.0/3.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ingemar Svensson - Kent Sjöberg 2 N+2 Kn 170 11.0/3.0
Roger Lundström - Leif Löfgren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 N+2 Kn 140 5.0/9.0
Annica Sjödin - Viveca Carlsson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 N+1 9 140 5.0/9.0
Rune Lind - Urszula Lind Hans Gösta Engren - Linda Eklund 2 N+1 10 140 5.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Ulla Nilsson 2 N+1 Kn 140 5.0/9.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Karin Selin - Gunilla Hermansson 1 N+1 10 110 0.0/14.0
Eva Engström - Kerstin Engström     - -/6.1

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Väst giv
alla i zon
9
E109432
D875
85
E6
KDkn6
kn932
KD4
KD1085
8
K64
Ekn32
kn7432
75
E10
10976

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N34632
S34633
Ö10971010
V10971010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Jan Jacobsson - Lena Andersson 4 Ö-3 E 300 14.0/0.0
Rune Lind - Urszula Lind Hans Gösta Engren - Linda Eklund 4 V-1 E 100 12.0/2.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 Ö+1 E -140 10.0/4.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ingemar Svensson - Kent Sjöberg 3NT V= 9 -600 7.0/7.0
Annica Sjödin - Viveca Carlsson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT V= 2 -600 7.0/7.0
Roger Lundström - Leif Löfgren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V= E -620 4.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Ulla Nilsson 3NT V+1 E -630 2.0/12.0
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT V+2 8 -660 0.0/14.0
Eva Engström - Kerstin Engström     - -/6.1

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
N-S i zon
kn
ED87532
Kkn
975
3
9
ED109832
Ekn103
E105
K6
7654
KD86
KD987642
kn104

42

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N22992
S22992
Ö1111447
V1011447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Gunilla Hermansson Roger Lundström - Leif Löfgren 4 S= E 620 14.0/0.0
Rune Lind - Urszula Lind Jan Jacobsson - Lena Andersson 4 N-1 4 -100 11.0/3.0
Eva Engström - Kerstin Engström Annica Sjödin - Viveca Carlsson 4 S-1 9 -100 11.0/3.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingemar Svensson - Kent Sjöberg 4 S-2 9 -200 7.0/7.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Hans Gösta Engren - Linda Eklund 5 N-2 E -200 7.0/7.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 V= Kn -400 3.0/11.0
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5 V= Kn -400 3.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 5D N-3 E -800 0.0/14.0
Lars Magnusson - Göran Berggren     - -/6.5

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
Ö-V i zon
kn
Dkn105
EK9642
D10
K108
982
875
E432
D754
EK4
Dkn10
K97
E9632
763
3
kn865

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N68865
S68865
Ö65578
V65578
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Gunilla Hermansson Roger Lundström - Leif Löfgren 1 Ö-2 3 200 12.0/2.0
Rune Lind - Urszula Lind Jan Jacobsson - Lena Andersson 3NT Ö-2 2 200 12.0/2.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Hans Gösta Engren - Linda Eklund 3 V-2 K 200 12.0/2.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S= E 110 8.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 2 N= E 90 5.0/9.0
Eva Engström - Kerstin Engström Annica Sjödin - Viveca Carlsson 2 N= 4 90 5.0/9.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingemar Svensson - Kent Sjöberg 2 N-2 D -100 2.0/12.0
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT Ö+1 2 -120 0.0/14.0
Lars Magnusson - Göran Berggren     - -/6.5

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Syd giv
alla i zon
1098654
KD1062
E8
7
kn4
D96
EKD6543
EKDkn3
9
K10732
82
2
E8753
kn54
kn1097

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N331076
S331076
Ö1010267
V1010267
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Kent Sjöberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 5 N= 8 650 14.0/0.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Roger Lundström - Leif Löfgren 4 N= E 620 12.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Rune Lind - Urszula Lind 3 Ö-3 E 300 10.0/4.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 V+1 E -110 6.0/8.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V+1 10 -110 6.0/8.0
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt Annica Sjödin - Viveca Carlsson 3 Ö= K -110 6.0/8.0
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 V= E -130 2.0/12.0
Hans Gösta Engren - Linda Eklund Lars Magnusson - Göran Berggren 5D Ö= 2 -750 0.0/14.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/8.8

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Väst giv
ingen i zon

Kkn104
KD63
K9874
D8742
976
E4
Ekn6
E6
ED8532
kn852
2
Kkn10953

1097
D1053

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N107365
S107364
Ö36968
V36969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Kent Sjöberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 Ö-2 2 100 14.0/0.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 N-1 E -50 11.0/3.0
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt Annica Sjödin - Viveca Carlsson 2 S-1 6 -50 11.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Rune Lind - Urszula Lind 3NT N-2 D -100 8.0/6.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 Ö+1 5 -170 6.0/8.0
Hans Gösta Engren - Linda Eklund Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT N-5 2 -250 4.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 Ö= 3 -420 2.0/12.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Roger Lundström - Leif Löfgren 3D Ö= 3 -530 0.0/14.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/8.8

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
Ö-V i zon
ED4
973
kn104
E874
Kkn97
E65
8763
kn10
10832
K82
EKD5
62
65
Dkn104
92
KD953

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N95857
S95857
Ö47586
V47586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Jacobsson - Lena Andersson Ingemar Svensson - Kent Sjöberg 3 Ö-2 K 200 11.0/3.0
Roger Lundström - Leif Löfgren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 5 Ö-2 D 200 11.0/3.0
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V-2 3 200 11.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Hans Gösta Engren - Linda Eklund 3 Ö-2 5 200 11.0/3.0
Laila Näslund - Eva Angestad Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT V-1 7 100 4.0/10.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 V-1 E 100 4.0/10.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Annica Sjödin - Viveca Carlsson 2 Ö-1 D 100 4.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Rune Lind - Urszula Lind 2 V= 3 -110 0.0/14.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson     - 10.1/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
alla i zon
K653
Ekn
K8752
E9
Ekn1074
D1052
E103
10
9
K87
D
Kkn876432
D82
9643
kn964
D5

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N27565
S27553
Ö115877
V116877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Rune Lind - Urszula Lind 3 V-2 E 200 14.0/0.0
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT V-1 7 100 12.0/2.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Annica Sjödin - Viveca Carlsson 2 S-1 10 -100 10.0/4.0
Roger Lundström - Leif Löfgren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 Ö= 4 -110 8.0/6.0
Laila Näslund - Eva Angestad Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 Ö+1 4 -130 4.0/10.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 Ö+1 8 -130 4.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Hans Gösta Engren - Linda Eklund 4 Ö= 4 -130 4.0/10.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Ingemar Svensson - Kent Sjöberg 4D Ö+1 Kn -910 0.0/14.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson     - 10.1/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Syd giv
ingen i zon
Kkn654
1072
863
K3
D10
6
E10742
D10874
98732
ED943

E95
E
Kkn85
KDkn95
kn62

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N47666
S47656
Ö96777
V96777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Ulla Nilsson Lars Magnusson - Göran Berggren 4 V-2 4 100 14.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S-1 10 -50 11.0/3.0
Ingemar Svensson - Kent Sjöberg Karin Selin - Gunilla Hermansson 3NT N-1 9 -50 11.0/3.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Jan Jacobsson - Lena Andersson 3 S-2 6 -100 6.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Roger Lundström - Leif Löfgren 3 N-2 4 -100 6.0/8.0
Annica Sjödin - Viveca Carlsson Rune Lind - Urszula Lind 2 S-2 10 -100 6.0/8.0
Eva Engström - Kerstin Engström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S-3 10 -150 1.0/13.0
Hans Gösta Engren - Linda Eklund Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt 4 N-3 E -150 1.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 8.1/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Väst giv
N-S i zon
kn9754
Ekn98
62
E7
D102
1064
1043
Dkn32

K732
E875
K10954
EK863
D5
KDkn9
86

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N58897
S58897
Ö85536
V85536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Jan Jacobsson - Lena Andersson 4 S= D 620 12.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Roger Lundström - Leif Löfgren 4 S= 3 620 12.0/2.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S= 2 620 12.0/2.0
Annica Sjödin - Viveca Carlsson Rune Lind - Urszula Lind 3 S= 2 140 8.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S-1 Kn -100 3.0/11.0
Ingemar Svensson - Kent Sjöberg Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 S-1 Kn -100 3.0/11.0
Eva Engström - Kerstin Engström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S-1 D -100 3.0/11.0
Hans Gösta Engren - Linda Eklund Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt 4 N-1 10 -100 3.0/11.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 8.1/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
alla i zon
K
K108
986432
kn75
ED7542
5
K107
D83
kn1098
Ekn976
E5
K4
63
D432
Dkn
E10962

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N56312
S56312
Ö77101211
V77101211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Laila Näslund - Eva Angestad 4 V+1 8 -650 9.3/4.7
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 Ö+1 E -650 9.3/4.7
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 V+1 5 -650 9.3/4.7
Lena Johansson - Ulla Nilsson Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt 4 V+1 9 -650 9.3/4.7
Hans Gösta Engren - Linda Eklund Annica Sjödin - Viveca Carlsson 4 V+1 5 -650 9.3/4.7
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Jan Jacobsson - Lena Andersson 4 V+2 9 -680 1.3/12.7
Roger Lundström - Leif Löfgren Ingemar Svensson - Kent Sjöberg 4 V+2 10 -680 1.3/12.7
Rune Lind - Urszula Lind     - 6.3/-
Lars Magnusson - Göran Berggren Eva Engström - Kerstin Engström     40% 5.6/5.6

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
ingen i zon
D2
Ekn32
kn106
KD109
1065
8764
932
532
EKkn74
K95
ED5
87
983
D10
K874
Ekn64

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N98766
S98766
Ö45576
V45576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 S+1 5 110 13.9/0.1
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Jan Jacobsson - Lena Andersson 3 Ö-2 E 100 11.6/2.4
Lena Johansson - Ulla Nilsson Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt 1NT Ö-1 7 50 9.3/4.7
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Laila Näslund - Eva Angestad 1NT Ö= 7 -90 5.9/8.1
Hans Gösta Engren - Linda Eklund Annica Sjödin - Viveca Carlsson 1NT Ö= 4 -90 5.9/8.1
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 1 Ö+1 D -110 1.3/12.7
Roger Lundström - Leif Löfgren Ingemar Svensson - Kent Sjöberg 1 V+1 Kn -110 1.3/12.7
Rune Lind - Urszula Lind     - 6.3/-
Lars Magnusson - Göran Berggren Eva Engström - Kerstin Engström     40% 5.6/5.6

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Syd giv
N-S i zon
kn6
Dkn876
kn53
EKkn
E109874
10942

854
KD
EK53
KD10842
9
532

E976
D107632

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N84315
S85315
Ö589116
V589106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Jacobsson - Lena Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö-3 10 150 13.9/0.1
Annica Sjödin - Viveca Carlsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö-2 2 100 11.6/2.4
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 Ö-1 7 50 8.1/5.9
Karin Selin - Gunilla Hermansson Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö-1 10 50 8.1/5.9
Poul Steckhahn - Christer Hellström Roger Lundström - Leif Löfgren 2 Ö= 2 -90 4.7/9.3
Lena Johansson - Ulla Nilsson Ingemar Svensson - Kent Sjöberg 3 Ö= 2 -110 2.4/11.6
Lars Magnusson - Göran Berggren Rune Lind - Urszula Lind 3 Ö= E -140 0.1/13.9
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt     - -/7.7
Hans Gösta Engren - Linda Eklund Eva Engström - Kerstin Engström     60% 8.4/5.6

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Väst giv
Ö-V i zon
D764
Dkn986
E74
9
Kkn5
E72
kn9
EK764
1032
53
KD1052
1052
E98
K104
863
Dkn83

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N55977
S55978
Ö87455
V88455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Rune Lind - Urszula Lind 1NT V-2 6 200 11.6/2.4
Annica Sjödin - Viveca Carlsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT V-2 D 200 11.6/2.4
Lena Johansson - Ulla Nilsson Ingemar Svensson - Kent Sjöberg 3NT V-2 D 200 11.6/2.4
Poul Steckhahn - Christer Hellström Roger Lundström - Leif Löfgren 3 N-1 D -50 7.0/7.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 V= D -70 4.7/9.3
Jan Jacobsson - Lena Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT V= D -90 1.3/12.7
Karin Selin - Gunilla Hermansson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V= 9 -90 1.3/12.7
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt     - -/7.7
Hans Gösta Engren - Linda Eklund Eva Engström - Kerstin Engström     60% 8.4/5.6

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
ingen i zon
kn62
K
D9753
ED63
K97
E10643
Kkn104
5
ED83
Dkn52
82
1074
1054
987
E6
Kkn982

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N86134
S86134
Ö561197
V561197
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT S= 3 90 14.0/0.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V-1 6 50 12.0/2.0
Hans Gösta Engren - Linda Eklund Roger Lundström - Leif Löfgren 2 N-1 E -50 10.0/4.0
Ingemar Svensson - Kent Sjöberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N-2 6 -100 8.0/6.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Jan Jacobsson - Lena Andersson 1 V+2 Kn -140 6.0/8.0
Rune Lind - Urszula Lind Lena Johansson - Ulla Nilsson 3 V+1 E -170 3.0/11.0
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt Eva Engström - Kerstin Engström 3 V+1 6 -170 3.0/11.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+3 3 -200 0.0/14.0
Annica Sjödin - Viveca Carlsson     - 6.9/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
N-S i zon
8654
965
Kkn
7432
1097
Ekn82
863
ED9
ED3
D4
D1072
Kkn86
Kkn2
K1073
E954
105

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N44554
S44654
Ö89789
V88789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 Ö-1 10 50 13.0/1.0
Ingemar Svensson - Kent Sjöberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö-1 2 50 13.0/1.0
Hans Gösta Engren - Linda Eklund Roger Lundström - Leif Löfgren 2 Ö= 3 -90 10.0/4.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT V+1 4 -120 8.0/6.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT Ö+3 4 -180 6.0/8.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Jan Jacobsson - Lena Andersson 3NT Ö= 4 -400 2.0/12.0
Rune Lind - Urszula Lind Lena Johansson - Ulla Nilsson 3NT Ö= 4 -400 2.0/12.0
Ann-Kristin Felländer - Ulla Molén-Wallerstedt Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö= 5 -400 2.0/12.0
Annica Sjödin - Viveca Carlsson     - 6.9/-