Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-09-12 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-09-12

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
ingen i zon
Ekn742
87
1085
E87
985
EK2
D432
1092
K63
D95
kn976
KD3
D10
kn10643
EK
kn654

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N85787
S75787
Ö57656
V57656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Leif Löfgren Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 S+1 2 110 18.0/0.0
Laila Näslund - Eva Angestad Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT S= 2 90 15.0/3.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Annica Sjödin - Mats Johansson 1NT S= 4 90 15.0/3.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Dan Mattsson - Thore Wernkvist Pass   8.0/10.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Elisabeth Jonasson - Louise Edholm Pass   8.0/10.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Pass   8.0/10.0
Margareta Ljunggren - Bo Byléhn Kent Sjöberg - Viveca Carlsson Pass   8.0/10.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Pass   8.0/10.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Carin Risberg - Eva Engström 2NT N-1 6 -50 1.0/17.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Ulla Nilsson - Lena Johansson 2NT N-1 7 -50 1.0/17.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - 7.8/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
N-S i zon
EK102
Kkn965
97
104
6
D8732
Ekn
Dkn762
D943
104
KD82
K93
kn875
E
106543
E85

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N57685
S57685
Ö86647
V86647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Anita Ivrell Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT V-3 2 150 18.0/0.0
Laila Näslund - Eva Angestad Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S+1 2 140 16.0/2.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Annica Sjödin - Mats Johansson 2 N= K 110 14.0/4.0
Margareta Ljunggren - Bo Byléhn Kent Sjöberg - Viveca Carlsson 1 S= D 80 12.0/6.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S-1 6 -100 8.0/10.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Elisabeth Jonasson - Louise Edholm 2 S-1 D -100 8.0/10.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N-1 E -100 8.0/10.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 2NT Ö= 3 -120 4.0/14.0
Emil Tibblin - Leif Löfgren Lena Andersson - Jan Jacobsson 2NT S-2 D -200 1.0/17.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Carin Risberg - Eva Engström 2NT S-2 6 -200 1.0/17.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - 7.8/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Syd giv
Ö-V i zon
52
1075
EK5
kn9642
KD84
Kkn4
Dkn32
103
Ekn73
9862
107
ED5
1096
ED3
9864
K87

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N64434
S64544
Ö78899
V78899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-1 4 100 13.0/5.0
Elisabeth Jonasson - Louise Edholm Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V-1 E 100 13.0/5.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Kent Sjöberg - Viveca Carlsson 3 V-1 9 100 13.0/5.0
Margareta Ljunggren - Bo Byléhn Carin Risberg - Eva Engström 3 V-1 K 100 13.0/5.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 V-1 E 100 13.0/5.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 V-1 E 100 13.0/5.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Laila Näslund - Eva Angestad 2 V= 2 -110 6.0/12.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 3 V= E -140 2.0/16.0
Annica Sjödin - Mats Johansson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 V= E -140 2.0/16.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Emil Tibblin - Leif Löfgren 2 Ö+1 6 -140 2.0/16.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin     - 10.6/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Väst giv
alla i zon
42
Ekn654
EK7
kn84
K86
K87
D632
K106
Dkn9753
10
kn5
D532
E10
D932
10984
E97

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N791069
S791069
Ö53373
V63373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 N+4 5 230 18.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö-2 2 200 16.0/2.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Emil Tibblin - Leif Löfgren 3 N+1 D 170 13.0/5.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N+1 5 170 13.0/5.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Kent Sjöberg - Viveca Carlsson 3 N= D 140 10.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Laila Näslund - Eva Angestad 3 N-1 5 -100 7.0/11.0
Elisabeth Jonasson - Louise Edholm Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N-1 9 -100 7.0/11.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 2 Ö= E -110 3.0/15.0
Annica Sjödin - Mats Johansson Lars Magnusson - Göran Berggren 2 Ö= 2 -110 3.0/15.0
Margareta Ljunggren - Bo Byléhn Carin Risberg - Eva Engström 3 Ö= E -140 0.0/18.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin     - 10.6/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
N-S i zon
K103
964
E8742
94
64
K107
KD10
KD875
EDkn7
Ekn3
kn3
Ekn106
9852
D852
965
32

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N13221
S13221
Ö1210111112
V1210111112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Poul Steckhahn - Christer Hellström 6NT Ö-1 2 50 18.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Carin Risberg - Eva Engström 3 Ö+3 2 -170 16.0/2.0
Emil Tibblin - Leif Löfgren Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 5 V= 3 -400 14.0/4.0
Annica Sjödin - Mats Johansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 Ö+1 5 -420 12.0/6.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö+2 5 -460 10.0/8.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT Ö+3 5 -490 5.0/13.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kent Sjöberg - Viveca Carlsson 3NT Ö+3 9 -490 5.0/13.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT Ö+3 5 -490 5.0/13.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT Ö+3 2 -490 5.0/13.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Elisabeth Jonasson - Louise Edholm 6NT Ö= 5 -990 0.0/18.0
Margareta Ljunggren - Bo Byléhn     - 10.3/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
Ö-V i zon
D102
kn1098
1092
EK5
Kkn
EKD4
Ekn764
D4
973
63
KD8
108632
E8654
752
53
kn97

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N43464
S43464
Ö810969
V810979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Leif Löfgren Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 1 S= E 80 18.0/0.0
Annica Sjödin - Mats Johansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1 V+2 E -110 13.0/5.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V= E -110 13.0/5.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lars Magnusson - Göran Berggren 1 V+2 E -110 13.0/5.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 V+2 Kn -110 13.0/5.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Carin Risberg - Eva Engström 1 V+3 E -130 6.0/12.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 V+3 E -130 6.0/12.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Elisabeth Jonasson - Louise Edholm 1 V+3 E -130 6.0/12.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kent Sjöberg - Viveca Carlsson 2NT V+2 Kn -180 2.0/16.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT V+1 8 -630 0.0/18.0
Margareta Ljunggren - Bo Byléhn     - 10.3/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Syd giv
alla i zon
K732
E5
K1097
K86
95
D987
Dkn64
kn75
Dkn106
1042
E853
E10
E84
Kkn63
2
D9432

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N97788
S97789
Ö46554
V46554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Anita Ivrell Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT N+1 5 150 18.0/0.0
Emil Tibblin - Leif Löfgren Lars Magnusson - Göran Berggren 1NT S+1 4 120 16.0/2.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Margareta Ljunggren - Bo Byléhn 2 V-1 6 100 14.0/4.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 2NT N-1 3 -100 6.0/12.0
Kent Sjöberg - Viveca Carlsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT S-1 5 -100 6.0/12.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT S-1 7 -100 6.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Elisabeth Jonasson - Louise Edholm 3 N-1 E -100 6.0/12.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Annica Sjödin - Mats Johansson 2NT N-1 D -100 6.0/12.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Poul Steckhahn - Christer Hellström 2NT N-1 Kn -100 6.0/12.0
Carin Risberg - Eva Engström Laila Näslund - Eva Angestad 3 N-1 E -100 6.0/12.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren     - 5.7/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Väst giv
ingen i zon
D
976
1074
Kkn8743
107643
E54
D852
D
E92
Dkn103
E9
10652
Kkn85
K82
Kkn63
E9

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N66546
S66546
Ö67787
V67787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT S-1 4 -50 16.0/2.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Elisabeth Jonasson - Louise Edholm 1NT S-1 3 -50 16.0/2.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Annica Sjödin - Mats Johansson 4 S-1 3 -50 16.0/2.0
Kent Sjöberg - Viveca Carlsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N-2 D -100 11.0/7.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT S-2 D -100 11.0/7.0
Carin Risberg - Eva Engström Laila Näslund - Eva Angestad 1 V+1 4 -110 7.0/11.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Margareta Ljunggren - Bo Byléhn 2 Ö= 5 -110 7.0/11.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 Ö+1 6 -140 4.0/14.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S-3 3 -150 2.0/16.0
Emil Tibblin - Leif Löfgren Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT S-4 3 -200 0.0/18.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren     - 5.7/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
Ö-V i zon
9
753
K9862
Dkn52
Kkn108
kn64
Ekn3
E83
ED43
E98
D105
1074
7652
KD102
74
K96

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N77655
S77655
Ö66688
V66688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 Ö-3 6 300 18.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Elisabeth Jonasson - Louise Edholm 4 Ö-2 4 200 13.0/5.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 4 V-2 9 200 13.0/5.0
Margareta Ljunggren - Bo Byléhn Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö-2 7 200 13.0/5.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Kent Sjöberg - Viveca Carlsson 4 Ö-2 7 200 13.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT V-1 2 100 5.0/13.0
Carin Risberg - Eva Engström Annica Sjödin - Mats Johansson 3 Ö-1 10 100 5.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö-1 10 100 5.0/13.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö-1 K 100 5.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Emil Tibblin - Leif Löfgren 2 Ö+1 10 -140 0.0/18.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer     - 8.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
alla i zon

E32
9854
EK8654
KD53
D984
Dkn6
97
E109
kn765
K72
kn32
kn87642
K10
E103
D10

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N1110789
S1110789
Ö23654
V23654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT S= 3 600 18.0/0.0
Margareta Ljunggren - Bo Byléhn Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N+2 6 150 14.0/4.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Kent Sjöberg - Viveca Carlsson 2 N+3 2 150 14.0/4.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 N+3 5 150 14.0/4.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Elisabeth Jonasson - Louise Edholm 3 N+1 E 130 8.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Emil Tibblin - Leif Löfgren 2 N+2 2 130 8.0/10.0
Carin Risberg - Eva Engström Annica Sjödin - Mats Johansson 2 N+2 2 130 8.0/10.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 2 S= D 110 3.0/15.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 S= 7 110 3.0/15.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 S-1 4 -100 0.0/18.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer     - 8.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Syd giv
ingen i zon
432
kn6543
K
EDkn3
K
KD1072
8653
1076
1085
E98
D972
542
EDkn976

Ekn104
K98

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N13881310
S1388139
Ö05501
V04501
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Annica Sjödin - Mats Johansson 4 S+2 2 480 13.0/5.0
Kent Sjöberg - Viveca Carlsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+2 6 480 13.0/5.0
Elisabeth Jonasson - Louise Edholm Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S+2 K 480 13.0/5.0
Margareta Ljunggren - Bo Byléhn Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 S+2 10 480 13.0/5.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 S+1 D 480 13.0/5.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 4 S+2 10 480 13.0/5.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ulla Nilsson - Lena Johansson 5 S= 8 450 5.0/13.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S+1 E 450 5.0/13.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT S= 2 400 2.0/16.0
Emil Tibblin - Leif Löfgren Laila Näslund - Eva Angestad 1 S+5 K 230 0.0/18.0
Carin Risberg - Eva Engström     - 9.3/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Väst giv
N-S i zon
K753
D9
9842
853
1084
10643
105
Dkn94
kn9
K8752
E763
K7
ED62
Ekn
KDkn
E1062

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N9961010
S9961010
Ö43733
V43733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT S+2 D 660 18.0/0.0
Emil Tibblin - Leif Löfgren Laila Näslund - Eva Angestad 4 S+1 4 650 16.0/2.0
Margareta Ljunggren - Bo Byléhn Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 S= 10 620 13.0/5.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 N= E 620 13.0/5.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2NT S+2 4 180 10.0/8.0
Elisabeth Jonasson - Louise Edholm Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N+1 2 170 8.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Annica Sjödin - Mats Johansson 2NT S+1 4 150 5.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 2NT S+1 4 150 5.0/13.0
Kent Sjöberg - Viveca Carlsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S-1 3 -100 1.0/17.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S-1 9 -100 1.0/17.0
Carin Risberg - Eva Engström     - 9.3/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
alla i zon
kn6
D93
Ekn9763
E5
942
K10654
1042
84
D8
Ekn7
K5
Kkn10962
EK10753
82
D8
D73

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N696109
S59598
Ö73734
V73734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 S= 8 620 18.0/0.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carin Risberg - Eva Engström 3 S+2 4 200 16.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S+1 4 170 14.0/4.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 N+2 K 150 11.0/7.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N+2 Kn 150 11.0/7.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Margareta Ljunggren - Bo Byléhn 3 N= 7 110 8.0/10.0
Kent Sjöberg - Viveca Carlsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S-1 4 -100 4.0/14.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 S-1 8 -100 4.0/14.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Elisabeth Jonasson - Louise Edholm 4 S-1 8 -100 4.0/14.0
Annica Sjödin - Mats Johansson Emil Tibblin - Leif Löfgren 2NT N-4 9 -400 0.0/18.0
Lars Magnusson - Göran Berggren     - 10.4/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
ingen i zon
Dkn42
KD10
D8
10976
K1065
kn8742
109
K5
E9
53
75432
E832
873
E96
EKkn6
Dkn4

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N86679
S86678
Ö55664
V55664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Viveca Carlsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT S= 5 400 16.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S= 2 400 16.0/2.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT S= 2 400 16.0/2.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Elisabeth Jonasson - Louise Edholm 1NT S+2 2 150 12.0/6.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Margareta Ljunggren - Bo Byléhn 2NT S= 5 120 9.0/9.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carin Risberg - Eva Engström 1NT S+1 5 120 9.0/9.0
Annica Sjödin - Mats Johansson Emil Tibblin - Leif Löfgren 1NT S= 7 90 6.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3NT S-1 2 -50 3.0/15.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S-1 6 -50 3.0/15.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N-3 5 -150 0.0/18.0
Lars Magnusson - Göran Berggren     - 10.4/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Syd giv
N-S i zon
1052
Dkn853
E854
8
Dkn9864
1076
K7
K2
EK3
942
kn102
D1043
7
EK
D963
Ekn9765

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N810956
S810956
Ö42376
V42376
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lars Magnusson - Göran Berggren 2 V-6 8 300 18.0/0.0
Elisabeth Jonasson - Louise Edholm Kent Sjöberg - Viveca Carlsson 2 S+1 D 110 15.0/3.0
Carin Risberg - Eva Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N= E 110 15.0/3.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Emil Tibblin - Leif Löfgren 2 V-2 8 100 12.0/6.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S= D 90 10.0/8.0
Annica Sjödin - Mats Johansson Margareta Ljunggren - Bo Byléhn 2 V= 5 -110 7.0/11.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V= 8 -110 7.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V= 8 -140 4.0/14.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S-2 K -200 1.0/17.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-2 E -200 1.0/17.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström     - -/11.2

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Väst giv
Ö-V i zon
D1043
1087
E
K10984
kn8
Ekn65
96543
65
K2
KD
kn102
EDkn732
E9765
9432
KD87

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N56797
S55796
Ö77636
V77636
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Jonasson - Louise Edholm Kent Sjöberg - Viveca Carlsson 3NT Ö-3 5 300 18.0/0.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-1 E 100 14.0/4.0
Carin Risberg - Eva Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 Ö-1 7 100 14.0/4.0
Liane Svensson - Anita Ivrell Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö-1 K 100 14.0/4.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Emil Tibblin - Leif Löfgren 3 S-1 3 -50 9.0/9.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S-1 5 -50 9.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 Ö= K -90 4.0/14.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 Ö= 8 -90 4.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= E -90 4.0/14.0
Annica Sjödin - Mats Johansson Margareta Ljunggren - Bo Byléhn 1NT Ö+3 7 -180 0.0/18.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström     - -/11.2

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
ingen i zon
K4
D102
D1095
E1092
kn8653
53
K
K8754
ED92
kn96
8632
Dkn
107
EK874
Ekn74
63

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N51110410
S5101048
Ö72383
V72383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S+1 K 450 18.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N= 2 400 16.0/2.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S+1 8 170 11.0/7.0
Elisabeth Jonasson - Louise Edholm Margareta Ljunggren - Bo Byléhn 3 S+1 K 170 11.0/7.0
Laila Näslund - Eva Angestad Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S+2 K 170 11.0/7.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 3 S+1 7 170 11.0/7.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 S= 8 140 6.0/12.0
Kent Sjöberg - Viveca Carlsson Emil Tibblin - Leif Löfgren 2NT N= 2 120 4.0/14.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Liane Svensson - Anita Ivrell 2 S+1 3 110 1.0/17.0
Carin Risberg - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S= 5 110 1.0/17.0
Annica Sjödin - Mats Johansson     - 6.6/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
N-S i zon
D109
3
kn98765
kn86
K84
Dkn762
K4
E43
E3
EK985
32
K752
kn7652
104
ED10
D109

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N26262
S26262
Ö11611710
V11611710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 6 Ö-1 E 50 18.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö+1 2 -450 10.0/8.0
Elisabeth Jonasson - Louise Edholm Margareta Ljunggren - Bo Byléhn 4 Ö+1 2 -450 10.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö+1 2 -450 10.0/8.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Liane Svensson - Anita Ivrell 4 Ö+1 E -450 10.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö+1 E -450 10.0/8.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö+1 E -450 10.0/8.0
Carin Risberg - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+1 E -450 10.0/8.0
Kent Sjöberg - Viveca Carlsson Emil Tibblin - Leif Löfgren 4 Ö+2 2 -480 1.0/17.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 Ö+2 10 -480 1.0/17.0
Annica Sjödin - Mats Johansson     - 6.6/-