Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-09-05 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-09-05

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
ingen i zon
kn85
652
ED10
K864
E6
E10
Kkn6
ED7532
K107
kn87
98752
kn9
D9432
KD943
43
10

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N45884
S45884
Ö88557
V98557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2 V= 10 -90 10/0
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 V= E -110 7/3
Laila Näslund - Eva Angestad Karin Selin - Gunilla Hermansson 1 V+2 5 -110 7/3
Kerstin Engström - Eva Engström Ulla Nilsson - Lena Johansson 1 V+3 10 -130 3/7
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+2 E -130 3/7
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Ingemar Svensson - Sören Jansson 1NT V+2 6 -150 0/10

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
N-S i zon
E107
853
E6
KD1043
kn95
KD96
D
E9862
62
E1042
kn108532
kn
KD843
kn7
K974
75

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N85598
S85598
Ö58845
V58845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Karin Selin - Gunilla Hermansson 1 S+2 E 140 10/0
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 V-1 E 50 6/4
Kerstin Engström - Eva Engström Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 V-1 E 50 6/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö-1 3 50 6/4
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 1NT V= 3 -90 2/8
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö= 5 -110 0/10

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Syd giv
Ö-V i zon
D87
K543
KD982
3
1064
D876

D109874
Ekn52
kn9
Ekn1053
kn6
K93
E102
764
EK52

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N68878
S68878
Ö75565
V75565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N+1 3 430 10/0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1 Ö-1 E 100 8/2
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ingemar Svensson - Sören Jansson 1NT S= 6 90 6/4
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Engström - Eva Engström 2NT S-1 7 -50 4/6
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 2 V= 9 -90 2/8
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2NT N-2 10 -100 0/10

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Väst giv
alla i zon
K5
E9653
D75
D75
92
D1042
Ekn1032
103
Ekn10864
7
864
E92
D73
Kkn8
K9
Kkn864

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N95856
S94856
Ö48575
V48575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N= 10 600 10/0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 1NT S+1 3 120 8/2
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 S= 9 110 6/4
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö= 4 -110 3/7
Karin Selin - Gunilla Hermansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö= Kn -110 3/7
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Engström - Eva Engström 2 Ö+2 3 -170 0/10

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
N-S i zon
Kkn975
E5
K32
K96
ED2
K932
74
8542
1083
Dkn1064
kn985
kn
64
87
ED106
ED1073

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N111161010
S111161010
Ö11711
V11711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N+1 4 630 7/3
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Karin Selin - Gunilla Hermansson 3NT N+1 10 630 7/3
Kerstin Engström - Eva Engström Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 3NT N+1 D 630 7/3
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT N+1 10 630 7/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT N= D 600 2/8
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-2 Kn -200 0/10

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
Ö-V i zon
1086
1042
1053
Kkn106
EDkn543
97
86
E52
972
E65
Kkn942
D8
K
KDkn83
ED7
9743

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N85844
S85844
Ö48598
V48598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 V-2 10 200 10/0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 S= E 140 8/2
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V+1 2 -140 4/6
Kerstin Engström - Eva Engström Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 3 V= 2 -140 4/6
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V+1 10 -140 4/6
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Laila Näslund - Eva Angestad 2 V+2 2 -170 0/10

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Syd giv
alla i zon
D1095
Kkn108
73
E43
Kkn2
E7
kn62
K9752
E8743
D942
8
Dkn10
6
653
EKD10954
86

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N49658
S49658
Ö94784
V94784
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N+1 3 630 10/0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 2 S+2 E 130 8/2
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 S= E 110 6/4
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö-1 E 100 4/6
Kerstin Engström - Eva Engström Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 S-1 E -100 2/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V= 3 -110 0/10

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Väst giv
ingen i zon
K842
742
E97
Kkn10
97
10965
Kkn84
D74
D10
kn83
D106532
62
Ekn653
EKD

E9853

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N13891313
S13891313
Ö05100
V05100
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S+3 4 510 10/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+2 4 480 4/6
Kerstin Engström - Eva Engström Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 S+2 8 480 4/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 4 S+2 6 480 4/6
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 4 S+2 E 480 4/6
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S+2 4 480 4/6

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
Ö-V i zon
975
92
EDkn72
D109
K432
KD3
9853
87
Dkn6
E1065
64
Kkn54
E108
kn874
K10
E632

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N78667
S78667
Ö55775
V45774
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT N+2 5 150 10/0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1NT N+1 4 120 8/2
Kerstin Engström - Eva Engström Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2 Ö-1 K 100 6/4
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT S= 3 90 4/6
Karin Selin - Gunilla Hermansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 S= 2 80 2/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Laila Näslund - Eva Angestad 2 N-1 6 -50 0/10

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
alla i zon
D9732
10
Kkn75
K107
5
ED9754
983
D43
K1086
kn
D1042
Ekn92
Ekn4
K8632
E6
865

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N55576
S55576
Ö88867
V88867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2 N+2 Kn 170 10/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT S= E 90 7/3
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1NT S= 4 90 7/3
Karin Selin - Gunilla Hermansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 N= Kn 80 4/6
Ingemar Svensson - Sören Jansson Laila Näslund - Eva Angestad 3 N-2 Kn -200 2/8
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-3 Kn -300 0/10

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Syd giv
ingen i zon
87654
E53
KD6
kn5
D93
K
Ekn9742
1083
kn2
10864
1085
K942
EK10
Dkn972
3
ED76

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N97121110
S97121110
Ö35122
V35122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S= E 420 7/3
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S= 3 420 7/3
Ulla Nilsson - Lena Johansson Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 S= E 420 7/3
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Kerstin Engström - Eva Engström 4 N= 5 420 7/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Laila Näslund - Eva Angestad 3 S= E 140 2/8
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 S-1 E -50 0/10

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Väst giv
N-S i zon
D542

E9
Ekn87432
EK1086
Ekn97
kn53
D
3
KD832
KD76
K106
kn97
10654
10842
95

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N62232
S62232
Ö61011910
V711111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 Ö-1 9 50 10/0
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö= 5 -420 8/2
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö+1 9 -450 3/7
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 Ö+1 9 -450 3/7
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Kerstin Engström - Eva Engström 4 Ö+1 5 -450 3/7
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 9 -450 3/7

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
alla i zon
1072
E2
K873
KD52
kn864
D
10954
E1063
EK95
Kkn653
D2
98
D3
109874
Ekn6
kn74

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N77656
S77656
Ö66787
V66787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 V-3 7 300 10/0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö-2 E 200 8/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 2 Ö-1 Kn 100 6/4
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT N-1 K -100 4/6
Ulla Nilsson - Lena Johansson Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 2 Ö= Kn -110 2/8
Laila Näslund - Eva Angestad Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 N-2 E -200 0/10

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
ingen i zon
D1087653
KDkn3
4
E
4
85
KDkn82
kn9864
EK9
E10764
E53
107
kn2
92
10976
KD532

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N33383
S33383
Ö9101058
V9101058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 N= 10 140 9/1
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 N= E 140 9/1
Ulla Nilsson - Lena Johansson Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 5 Ö-1 Kn 50 5/5
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT Ö-1 Kn 50 5/5
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 4D N-1 E -100 1/9
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4D N-1 E -100 1/9

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Syd giv
N-S i zon
Dkn53
KD932
954
5
8642
E1075
kn
K732
K10
84
KD108632
kn9
E97
kn6
E7
ED10864

Optimalt kontrakt: 7D V-6 1400
 NT
N106121111
S106121111
Ö27122
V27122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 Ö-1 Kn 50 9/1
Karin Selin - Gunilla Hermansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö-1 E 50 9/1
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Kerstin Engström - Eva Engström 4 S-1 Kn -100 5/5
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Laila Näslund - Eva Angestad 3 S-1 Kn -100 5/5
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö= Kn -110 2/8
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT S-2 Kn -200 0/10

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Väst giv
Ö-V i zon
kn9542
932

ED753
EK3
8
KD108
K9642
108
Kkn64
Ekn6543
10
D76
ED1075
972
kn8

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N73895
S73895
Ö610538
V610536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+1 6 -110 9/1
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö+1 Kn -110 9/1
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö+2 E -130 6/4
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö+2 Kn -150 4/6
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT V= E -600 2/8
Karin Selin - Gunilla Hermansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT V+1 5 -630 0/10

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
ingen i zon
9732
97
863
E954
E5
Ekn64
ED107
K72
1084
KD52
kn95
Dkn3
KDkn6
1083
K42
1086

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N42252
S42252
Ö9111189
V9111189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Engström - Eva Engström 3NT V+1 3 -430 10/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö+1 Kn -450 4/6
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 V+1 E -450 4/6
Laila Näslund - Eva Angestad Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö+1 K -450 4/6
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V+1 7 -450 4/6
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 V+1 E -450 4/6

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
N-S i zon
Ekn
D10
D86543
EK5
1097432
E765
E7
9
86
kn843
K
D108632
KD5
K92
kn1092
kn74

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N710569
S710569
Ö63773
V63773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Engström - Eva Engström 3NT N+1 2 630 10/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 N+3 3 150 8/2
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 N+1 6 130 4/6
Laila Näslund - Eva Angestad Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N= 8 130 4/6
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N+2 3 130 4/6
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 N= 2 110 0/10