Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 11 2019-08-22 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 11 2019-08-22

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Nord giv
ingen i zon
1098632
ED
kn
10832
kn7
10954
765
EK54
54
Kkn76
KD93
Dkn9
EKD
832
E10842
76

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N57595
S57595
Ö76835
V76835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hellström - Olan Hedström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 Ö-4 K 200 20/0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Eva Engström - Kerstin Engström 3 N+1 K 170 17/3
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Inger Byström - Bo Byléhn 3 N+1 6 170 17/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 2 N+1 D 140 12/8
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 N= 3 140 12/8
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 N= D 140 12/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö-2 E 100 8/12
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö-1 E 50 6/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Karin Eriksson - Sture Holm 2 S-2 E -100 4/16
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 V= Kn -110 2/18
Karin Selin - Hjördis Smedberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 V= Kn -140 0/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Öst giv
N-S i zon
4
KDkn106
E54
kn653
7532
E2
8
KD10982
EKkn96
93
Kkn976
7
D108
8754
D1032
E4

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N56837
S46837
Ö86496
V86496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 Ö-1 E 50 18/2
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-1 5 50 18/2
Karin Selin - Hjördis Smedberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 Ö-1 4 50 18/2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö= 2 -110 14/6
Christer Hellström - Olan Hedström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 Ö+1 E -140 12/8
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö+2 E -170 10/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 4 Ö= E -420 4/16
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 Ö= E -420 4/16
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö= E -420 4/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö= E -420 4/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö= E -420 4/16

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Syd giv
Ö-V i zon
kn8
kn983
Dkn10754
8
D10
K106
K83
D10954
EK765
ED5
6
Ekn63
9432
742
E92
K72

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N26432
S26432
Ö11791010
V11791010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V-2 10 200 19/1
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT V-2 D 200 19/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT V-1 D 100 15/5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V-1 D 100 15/5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Karin Selin - Hjördis Smedberg 2 Ö+1 7 -140 12/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 3 V+2 10 -150 10/10
Margareta Sandberg - Per Sandberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V+2 D -170 7/13
Agneta Boberg - Jan Berggren Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 Ö+2 E -170 7/13
Liz Callbo - Roger Edholm Christer Hellström - Olan Hedström 5 V= D -600 4/16
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3NT V+1 D -630 2/18
Eva Engström - Kerstin Engström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D N-4 E -800 0/20

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Väst giv
alla i zon
108
KDkn84
Ekn6
E87
32
105
K1043
Kkn954
K764
7632
D85
102
EDkn95
E9
972
D63

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N88101111
S99111111
Ö44212
V44212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S+2 9 660 20/0
Liz Callbo - Roger Edholm Christer Hellström - Olan Hedström 3NT N+1 5 630 15/5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N+1 4 630 15/5
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3NT N+1 10 630 15/5
Agneta Boberg - Jan Berggren Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT N+1 7 630 15/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 N= 10 620 10/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N= 5 600 5/15
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT N= 7 600 5/15
Eva Engström - Kerstin Engström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N= 6 600 5/15
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Karin Selin - Hjördis Smedberg 3NT N= 4 600 5/15
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Inger Byström - Bo Byléhn 4 N-1 7 -100 0/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Nord giv
N-S i zon
E9762

ED10
109764
D85
KD8543
876
5
Kkn103
7
Kkn93
Ekn32
4
Ekn10962
542
KD8

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N75657
S75656
Ö47776
V47776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Agneta Boberg - Jan Berggren 2 S-1 5 -100 20/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N-2 2 -200 16/4
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2 S-2 5 -200 16/4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 N-2 7 -200 16/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 S-3 5 -300 9/11
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Eva Engström - Kerstin Engström 2 N-3 7 -300 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Byström - Bo Byléhn 2 N-3 7 -300 9/11
Karin Selin - Hjördis Smedberg Karin Eriksson - Sture Holm 2 S-3 5 -300 9/11
Christer Hellström - Olan Hedström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 S-4 5 -400 3/17
Ylva Papp - Agneta Danielsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S-4 7 -400 3/17
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3D S-4 5 -1100 0/20

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Öst giv
Ö-V i zon
1074
E10872
2
ED106
D82
Dkn5
Dkn1054
53
K96
943
9863
kn72
Ekn53
K6
EK7
K984

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N129111111
S129111111
Ö14222
V14222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3NT S+3 D 490 20/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT S+2 D 460 15/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT S+2 D 460 15/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S+2 D 460 15/5
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Eva Engström - Kerstin Engström 3NT S+2 4 460 15/5
Liz Callbo - Roger Edholm Agneta Boberg - Jan Berggren 3NT S+1 5 430 10/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Byström - Bo Byléhn 4 S= D 420 8/12
Christer Hellström - Olan Hedström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT S= D 400 4/16
Ylva Papp - Agneta Danielsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S= 4 400 4/16
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT S= 5 400 4/16
Karin Selin - Hjördis Smedberg Karin Eriksson - Sture Holm 3 S+1 D 170 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Syd giv
alla i zon
972
D10962
Ekn53
9
6
E83
D1096
Ekn843
EKDkn5
K4
K872
75
10843
kn75
4
KD1062

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N32422
S32422
Ö91181011
V91181011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT V-2 6 200 20/0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Karin Selin - Hjördis Smedberg 2 Ö= 4 -110 18/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö+1 4 -170 16/4
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT Ö+2 5 -180 14/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Christer Hellström - Olan Hedström 3 Ö+2 4 -200 12/8
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö= 5 -600 9/11
Agneta Boberg - Jan Berggren Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT V= 6 -600 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 4 Ö= K -620 6/14
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg 3NT V+1 2 -630 3/17
Inger Byström - Bo Byléhn Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT V+1 2 -630 3/17
Karin Eriksson - Sture Holm Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+2 3 -660 0/20

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Väst giv
ingen i zon
10753
976
kn75
Dkn10
862
kn854
E4
9765

EKD32
D9862
EK3
EKDkn94
10
K103
842

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N43285
S33285
Ö991157
V991157
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Liane Svensson - Birgitta Svensson 3D S= E 530 20/0
Agneta Boberg - Jan Berggren Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 S= E 140 18/2
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 Ö-2 E 100 16/4
Liz Callbo - Roger Edholm Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S-1 8 -50 13/7
Karin Eriksson - Sture Holm Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S-1 E -50 13/7
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 4D S-2 E -300 9/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg 4D S-2 E -300 9/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Christer Hellström - Olan Hedström 4 Ö= E -420 4/16
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö= 4 -420 4/16
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Karin Selin - Hjördis Smedberg 4 Ö= E -420 4/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 Ö= E -450 0/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn43
EKDkn3
D102
6
E108
1042
Ekn985
103
7652
765
7
KD874
K9
98
K643
Ekn952

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N899910
S899910
Ö54343
V54343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Agneta Boberg - Jan Berggren 3NT S+2 8 460 18/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT S+2 8 460 18/2
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S+2 8 460 18/2
Liz Callbo - Roger Edholm Karin Selin - Hjördis Smedberg 3NT S+1 5 430 10/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3NT S+1 9 430 10/10
Christer Hellström - Olan Hedström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S+1 5 430 10/10
Eva Engström - Kerstin Engström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+1 4 430 10/10
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Byström - Bo Byléhn 3NT S+1 5 430 10/10
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N= 4 400 4/16
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N= K 140 2/18
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg 4 N-1 7 -50 0/20

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Öst giv
alla i zon
KD85
K84
KD1083
K
E43
Dkn10753
kn
1086
kn762
962
96
Ekn72
109
E
E7542
D9543

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N811699
S811699
Ö42643
V42743
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 N= 2 600 19/1
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT S= D 600 19/1
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Karin Eriksson - Sture Holm 3 N+3 9 170 16/4
Liz Callbo - Roger Edholm Karin Selin - Hjördis Smedberg 3 N+2 E 150 8/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Agneta Boberg - Jan Berggren 3 N+2 E 150 8/12
Liane Svensson - Birgitta Svensson Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3 S+2 D 150 8/12
Christer Hellström - Olan Hedström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N+2 9 150 8/12
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg 2 N+3 9 150 8/12
Eva Engström - Kerstin Engström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N+2 9 150 8/12
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Byström - Bo Byléhn 4 N+1 8 150 8/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT N-2 9 -200 0/20

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Syd giv
ingen i zon
D9832
KD9
764
ED
EK1064
kn54
D5
K105
kn
E872
E108
kn9832
75
1063
Kkn932
764

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N48565
S48565
Ö85868
V95878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Christer Hellström - Olan Hedström 1NT Ö-2 2 100 20/0
Liz Callbo - Roger Edholm Karin Eriksson - Sture Holm 3NT Ö-1 3 50 16/4
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Karin Selin - Hjördis Smedberg 2 V-1 6 50 16/4
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö-1 2 50 16/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT Ö= 2 -90 12/8
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg 3 Ö= 2 -110 10/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Eva Engström - Kerstin Engström 1NT Ö+1 2 -120 6/14
Inger Byström - Bo Byléhn Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 2NT Ö= 2 -120 6/14
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT Ö= 3 -120 6/14
Margareta Sandberg - Per Sandberg Agneta Boberg - Jan Berggren 3 Ö+1 2 -130 2/18
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ylva Papp - Agneta Danielsson 2NT V+2 8 -180 0/20

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Väst giv
N-S i zon
10862
D62
2
EK543
D75
K1053
kn95
D86
Kkn94
E74
EK1074
9
E3
kn98
D863
kn1072

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N84456
S84456
Ö58887
V58887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Karin Eriksson - Sture Holm 3 Ö-1 Kn 50 17/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT V-1 3 50 17/3
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 Ö-1 7 50 17/3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Agneta Boberg - Jan Berggren 3 Ö-1 2 50 17/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Christer Hellström - Olan Hedström 2 Ö= E -90 10/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Eva Engström - Kerstin Engström 1NT V= E -90 10/10
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT V= E -90 10/10
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Karin Selin - Hjördis Smedberg 1 Ö+1 Kn -110 6/14
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg 2 Ö+2 E -130 3/17
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö+2 E -130 3/17
Inger Byström - Bo Byléhn Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 1NT V+2 3 -150 0/20

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Nord giv
alla i zon
752
K
EKkn1087
E64
KD106
10987643
5
2
E4
Dkn5
D94
KD875
kn983
E2
632
kn1093

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N67467
S67467
Ö75976
V75976
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 5 V-2 K 200 20/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-1 E 100 18/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Selin - Hjördis Smedberg 3 N-1 E -100 15/5
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Eva Engström - Kerstin Engström 3 N-1 E -100 15/5
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Inger Byström - Bo Byléhn 3 V+1 K -170 10/10
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V+1 E -170 10/10
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Christer Hellström - Olan Hedström 3 V+1 E -170 10/10
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 S-2 2 -200 6/14
Anneli Sagersten - Björn Backlund Liz Callbo - Roger Edholm 4 V= E -620 4/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Boberg - Jan Berggren 5D N-3 D -800 1/19
Ylva Papp - Agneta Danielsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4D S-3 3 -800 1/19

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Öst giv
ingen i zon
E1095
D102
E1063
97
D84
EK643
52
E82
732
kn95
kn874
K54
Kkn6
87
KD9
Dkn1063

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N89799
S89799
Ö44644
V44644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Inger Byström - Bo Byléhn 3 V-3 9 150 19/1
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V-3 9 150 19/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N+1 Kn 140 16/4
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 S= K 130 14/6
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Christer Hellström - Olan Hedström 2NT N= Kn 120 12/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Selin - Hjördis Smedberg 1 N+1 8 110 9/11
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Eva Engström - Kerstin Engström 2 S+1 E 110 9/11
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 V-2 9 100 6/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Boberg - Jan Berggren 3NT N-1 Kn -50 2/18
Ylva Papp - Agneta Danielsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N-1 Kn -50 2/18
Anneli Sagersten - Björn Backlund Liz Callbo - Roger Edholm 3 S-1 K -50 2/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Syd giv
N-S i zon
kn642
742
K7632
D
1095
9
D8
Kkn109752
E83
KDkn65
E9
E84
KD7
E1083
kn1054
63

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N17462
S17462
Ö105859
V106859
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Agneta Boberg - Jan Berggren 6 V-3 4 150 20/0
Inger Byström - Bo Byléhn Liz Callbo - Roger Edholm 6 V-1 7 50 17/3
Karin Selin - Hjördis Smedberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 6 V-1 6 50 17/3
Karin Eriksson - Sture Holm Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT V+4 3 -240 14/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö= Kn -400 12/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 V+1 2 -420 10/10
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Christer Hellström - Olan Hedström 3NT Ö+1 5 -430 6/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT Ö+1 K -430 6/14
Eva Engström - Kerstin Engström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT Ö+1 4 -430 6/14
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3NT Ö+3 3 -490 1/19
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö+3 3 -490 1/19

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Väst giv
Ö-V i zon
1063
10
E97
EDkn1032
EK97
7642
D65
87
Dkn84
EK5
kn82
K94
52
Dkn983
K1043
65

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N77756
S77756
Ö66687
V66687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N+2 E 150 20/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V-1 10 100 16/4
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Agneta Boberg - Jan Berggren 3 Ö-1 6 100 16/4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 V-1 10 100 16/4
Inger Byström - Bo Byléhn Liz Callbo - Roger Edholm 3 N-1 E -50 11/9
Karin Eriksson - Sture Holm Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-1 D -50 11/9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Christer Hellström - Olan Hedström 2 V= 10 -110 7/13
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 V= 10 -110 7/13
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3 V= 10 -140 2/18
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V+1 10 -140 2/18
Karin Selin - Hjördis Smedberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö= 5 -140 2/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Nord giv
ingen i zon
Ekn9
K107
kn75
E632
82
532
EK943
kn75
765
EDkn84
102
K109
KD1043
96
D86
D84

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N65576
S64576
Ö68856
V68856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S+1 E 140 20/0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Eva Engström - Kerstin Engström 1NT N+1 Kn 120 18/2
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Agneta Boberg - Jan Berggren 2 S= E 110 14/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Christer Hellström - Olan Hedström 2 S= K 110 14/6
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Liz Callbo - Roger Edholm 2 S= K 110 14/6
Karin Selin - Hjördis Smedberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 K 50 10/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 N-1 E -50 5/15
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Inger Byström - Bo Byléhn 3 S-1 5 -50 5/15
Margareta Sandberg - Per Sandberg Karin Eriksson - Sture Holm 3 S-1 K -50 5/15
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 S-1 5 -50 5/15
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg 2 Ö+1 D -140 0/20

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Öst giv
N-S i zon
EKD6
1052
D983
97
104
KD4
K52
E10863
kn983
kn86
E76
K54
752
E973
kn104
Dkn2

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N56665
S56665
Ö86777
V86777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT V-1 3 50 20/0
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Agneta Boberg - Jan Berggren 1NT Ö= Kn -90 14/6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Karin Eriksson - Sture Holm 1NT V= 3 -90 14/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ylva Papp - Agneta Danielsson 1NT V= E -90 14/6
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Liz Callbo - Roger Edholm 1NT V= D -90 14/6
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg 2 V= E -90 14/6
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 1NT Ö+1 3 -120 6/14
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Eva Engström - Kerstin Engström 1NT V+1 3 -120 6/14
Karin Selin - Hjördis Smedberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT V+1 D -120 6/14
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Inger Byström - Bo Byléhn 2 N-2 E -200 2/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Christer Hellström - Olan Hedström 2 S-4 10 -400 0/20

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Syd giv
Ö-V i zon
86
D64
E9875
964
E1072
K10873
kn63
K
94
E952
KD102
E72
KDkn53
kn
4
Dkn10853

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N83252
S83252
Ö51010811
V51010811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Christer Hellström - Olan Hedström 3 S-1 3 -50 20/0
Agneta Boberg - Jan Berggren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V+1 E -140 18/2
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S-3 K -150 16/4
Liz Callbo - Roger Edholm Eva Engström - Kerstin Engström 4 V= 6 -620 8/12
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V= 8 -620 8/12
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 4 V= 8 -620 8/12
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Karin Selin - Hjördis Smedberg 4 V= 8 -620 8/12
Ylva Papp - Agneta Danielsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 V= 8 -620 8/12
Karin Eriksson - Sture Holm Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V= E -620 8/12
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 V= 8 -620 8/12
Margareta Sandberg - Per Sandberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V+1 8 -650 0/20

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Väst giv
alla i zon
10973
Kkn42
Dkn95
6
Kkn85
D53
E104
K97
ED62
976
K7
Ekn102
4
E108
8632
D8543

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N57533
S57533
Ö867109
V867109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 6NT Ö-4 E 400 20/0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-2 6 200 16/4
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Karin Selin - Hjördis Smedberg 4 V-2 6 200 16/4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3 V-2 6 200 16/4
Liz Callbo - Roger Edholm Eva Engström - Kerstin Engström 4 V-1 6 100 10/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Christer Hellström - Olan Hedström 4 V-1 6 100 10/10
Agneta Boberg - Jan Berggren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-1 6 100 10/10
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 4 V= 6 -620 4/16
Margareta Sandberg - Per Sandberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö= 3 -620 4/16
Karin Eriksson - Sture Holm Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V= 2 -620 4/16
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V+1 6 -650 0/20

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Nord giv
N-S i zon
8652
ED
D6
KD742
kn10943
97
Kkn43
106
EK7
Kkn6
10982
Ekn8
D
1085432
E75
953

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N63733
S53733
Ö6961010
V6961010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S= Kn 110 19/1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S= 10 110 19/1
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Eva Engström - Kerstin Engström 2NT Ö-2 4 100 16/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 2 Ö+1 5 -140 13/7
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 Ö+1 7 -140 13/7
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Karin Eriksson - Sture Holm 1NT Ö+2 4 -150 9/11
Karin Selin - Hjördis Smedberg Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 1NT Ö+2 2 -150 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 V+2 E -170 5/15
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Christer Hellström - Olan Hedström 2 Ö+2 3 -170 5/15
Margareta Sandberg - Per Sandberg Inger Byström - Bo Byléhn 1NT Ö+3 3 -180 2/18
Agneta Boberg - Jan Berggren Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 N-2 2 -200 0/20

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Öst giv
Ö-V i zon
875
EDkn1053
6
953
K1096
7
ED985
ED6
EDkn
K9
kn103
K10872
432
8642
K742
kn4

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N00600
S00600
Ö121271212
V121271212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Karin Eriksson - Sture Holm 4 V= 3 -130 20/0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Christer Hellström - Olan Hedström 3D N-3 E -500 18/2
Karin Selin - Hjördis Smedberg Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 V= E -620 16/4
Liz Callbo - Roger Edholm Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT Ö+1 2 -630 14/6
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Eva Engström - Kerstin Engström 4 V+2 E -680 12/8
Margareta Sandberg - Per Sandberg Inger Byström - Bo Byléhn 3NT Ö+3 8 -690 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+3 2 -690 9/11
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 V+3 6 -710 6/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3NT Ö+4 2 -720 3/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+4 2 -720 3/17
Agneta Boberg - Jan Berggren Liane Svensson - Birgitta Svensson 5D N-5 E -1100 0/20

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Syd giv
alla i zon
53
kn75
EK3
EKkn73
kn94
K8
Dkn9872
96
D2
D642
10654
854
EK10876
E1093

D102

Optimalt kontrakt: 7D V-7 2000
 NT
N137121112
S137121112
Ö06111
V06111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N+3 D 690 17/3
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT N+3 2 690 17/3
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+3 2 690 17/3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Karin Selin - Hjördis Smedberg 3NT N+3 4 690 17/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Engström - Kerstin Engström 4 S+2 D 680 8/12
Margareta Sandberg - Per Sandberg Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 4 S+2 D 680 8/12
Christer Hellström - Olan Hedström Agneta Boberg - Jan Berggren 4 S+2 8 680 8/12
Ylva Papp - Agneta Danielsson Liz Callbo - Roger Edholm 4 S+2 D 680 8/12
Karin Eriksson - Sture Holm Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 S+2 2 680 8/12
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S+1 8 650 2/18
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT N+1 4 630 0/20

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.22

Väst giv
ingen i zon
E93
D
KDkn9
kn10865
kn87652
763
87
D3
KD
Kkn852
E62
972
104
E1094
10543
EK4

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10118610
S10118610
Ö22563
V22563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N+3 2 490 20/0
Karin Eriksson - Sture Holm Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3NT S+2 2 460 18/2
Lars-Anders Svensson - Yngve Sundberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S+1 7 430 16/4
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2D V-2 D 300 14/6
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 S+2 7 150 12/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Engström - Kerstin Engström 3 N+1 E 130 8/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 4 N= K 130 8/12
Margareta Sandberg - Per Sandberg Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 2 N+2 K 130 8/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Karin Selin - Hjördis Smedberg 2 N+1 8 110 3/17
Christer Hellström - Olan Hedström Agneta Boberg - Jan Berggren 2 N+1 5 110 3/17
Ylva Papp - Agneta Danielsson Liz Callbo - Roger Edholm 4 S-1 3 -50 0/20