Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 6 2019-07-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 6 2019-07-18

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Nord giv
ingen i zon
D842
D85
62
Dkn74
Kkn
Kkn107
kn93
9652
E1075
E9
ED854
E3
963
6432
K107
K108

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N41121
S41121
Ö9121099
V9121099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 3NT Ö-2 3 100 14/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Tom Emanuelz - Hans Selling 3 Ö+3 2 -170 12/2
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V= 2 -400 10/4
Olan Hedström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V+1 D -430 7/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+1 D -430 7/7
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö+2 8 -460 2/12
Said Eliasson - Marianne Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+2 4 -460 2/12
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT Ö+2 7 -460 2/12

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Öst giv
N-S i zon
Dkn6
K109763
9
E42
E987
EDkn85

kn853
K532
2
Ekn654
K107
104
4
KD108732
D96

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47635
S47635
Ö86798
V86797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö-3 K 150 14/0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-2 3 100 9/5
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 2 V-2 9 100 9/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Tom Emanuelz - Hans Selling 4 Ö-2 4 100 9/5
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 Ö-2 4 100 9/5
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V-1 7 50 4/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT Ö= 6 -120 2/12
Said Eliasson - Marianne Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö= D -400 0/14

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Syd giv
Ö-V i zon
kn74
E2
K97542
D3
D92
10864
kn10
E1054
K8653
Dkn95

Kkn87
E10
K73
ED863
962

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N310449
S310449
Ö93994
V93994
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Said Eliasson - Marianne Norström 3NT N= 3 400 14/0
Olan Hedström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S= Kn 130 9/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 S+1 E 130 9/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 S+1 4 130 9/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 S+1 4 130 9/5
Tom Emanuelz - Hans Selling Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5 S-1 10 -50 2/12
Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 S-1 E -50 2/12
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ulla Blanck - Poul Steckhahn 5 S-1 Kn -50 2/12

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Väst giv
alla i zon
KD1052
92
E32
kn97
Ekn843
76
K
KD842
976
104
Dkn1075
1063

EKDkn853
9864
E5

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N67979
S6710710
Ö75363
V65363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S+1 E 650 12/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Said Eliasson - Marianne Norström 4 S+1 D 650 12/2
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 S+1 E 650 12/2
Tom Emanuelz - Hans Selling Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S= E 620 7/7
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 S= E 620 7/7
Olan Hedström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S+1 6 140 3/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 S= K 140 3/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S-1 K -100 0/14

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Nord giv
N-S i zon
KD8
97
KDkn6
D1074
kn95
K653
108
Ekn62
10763
Ekn104
5432
K
E42
D82
E97
9853

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N87577
S87577
Ö56866
V56866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT S+1 5 120 12/2
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Said Eliasson - Marianne Norström 1NT S+1 2 120 12/2
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 1NT S+1 3 120 12/2
Olan Hedström - Bo Byléhn Tom Emanuelz - Hans Selling 2 N+1 E 110 7/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 N= 7 110 7/7
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N= 4 90 3/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 N= 4 90 3/11
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N-1 4 -100 0/14

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Öst giv
Ö-V i zon
EK105
kn9
Ekn42
K106
74
D10843
6
ED742
kn986
K752
108
985
D32
E6
KD9753
kn3

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N61161010
S61161010
Ö71721
V71721
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Said Eliasson - Marianne Norström 3NT N+2 2 460 11/3
Olan Hedström - Bo Byléhn Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT N+2 6 460 11/3
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 3NT N+2 2 460 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT N+2 2 460 11/3
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N+1 9 450 6/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 S= 3 400 2/12
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 S= 8 400 2/12
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 S= 7 400 2/12

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Syd giv
alla i zon
87
Kkn96
Dkn983
97
D932
D2
EK107
Kkn10
EK10
108
42
D86543
kn654
E7543
65
E2

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N36856
S36856
Ö105587
V106587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT Ö-2 4 200 14/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 2 V= 9 -110 12/2
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S-2 K -200 10/4
Said Eliasson - Marianne Norström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT V+3 3 -210 8/6
Anneli Sagersten - Björn Backlund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2NT V+4 8 -240 6/8
Olan Hedström - Bo Byléhn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V+1 8 -630 4/10
Tom Emanuelz - Hans Selling Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V+2 3 -660 2/12
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V+3 3 -690 0/14

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Väst giv
ingen i zon
D5
D864
10
KD8432
Kkn1074
102
ED72
E5
E8
Kkn9
K98543
76
9632
E753
kn6
kn109

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N71611
S71611
Ö61271212
V61271212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 Ö+1 Kn -150 14/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 3 Ö+3 Kn -170 12/2
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5 Ö+1 Kn -420 9/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 Ö+1 Kn -420 9/5
Tom Emanuelz - Hans Selling Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 K -450 6/8
Olan Hedström - Bo Byléhn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+2 8 -460 3/11
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+2 4 -460 3/11
Said Eliasson - Marianne Norström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT V+3 2 -490 0/14

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Nord giv
Ö-V i zon
8743
K3
K107543
10
D6
E954
EDkn9
K64
E105
kn82
82
Dkn852
Kkn92
D1076
6
E973

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N57686
S58686
Ö85747
V85747
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 2 V-3 10 300 14/0
Said Eliasson - Marianne Norström Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT V-1 4 100 12/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N-1 2 -50 10/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N-2 4 -100 8/6
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT V+1 5 -120 5/9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT Ö= 9 -120 5/9
Tom Emanuelz - Hans Selling Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT V+2 3 -150 1/13
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Maritha Öhlén - Ove Öhlén 2NT Ö+1 2 -150 1/13

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Öst giv
alla i zon
76
Ekn10854
E63
D8
5
K732
974
E6532
D10942
D
1085
K1097
EKkn83
96
KDkn2
kn4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N59998
S59998
Ö84345
V84345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 N= D 620 13/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N= 9 620 13/1
Tom Emanuelz - Hans Selling Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT S= 2 600 10/4
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N-1 7 -100 4/10
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 N-1 9 -100 4/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N-1 9 -100 4/10
Said Eliasson - Marianne Norström Olan Hedström - Bo Byléhn 4 N-1 D -100 4/10
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 4 N-1 7 -100 4/10

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Syd giv
ingen i zon
D
Ekn10542
Ekn987
7
K853
D8
KD632
32
kn10962
976
54
ED5
E74
K3
10
Kkn109864

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1081168
S1081168
Ö24273
V24273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 N+1 Kn 450 13/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N+1 5 450 13/1
Tom Emanuelz - Hans Selling Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 3NT S+1 2 430 10/4
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 N= Kn 420 7/7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Said Eliasson - Marianne Norström 4 N= 5 420 7/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 N+1 Kn 170 4/10
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Olan Hedström - Bo Byléhn 4 N-1 Kn -50 2/12
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 S-2 K -100 0/14

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Väst giv
N-S i zon
Kkn1074
ED743
E9
4
653
109
K1082
E1096
ED82
kn6
kn64
D873
9
K852
D753
Kkn52

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N671087
S771197
Ö65245
V65245
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 N+1 6 650 11/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 N+1 7 650 11/3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Said Eliasson - Marianne Norström 4 N+1 3 650 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N+1 3 650 11/3
Tom Emanuelz - Hans Selling Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 4 S= 2 620 5/9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 N= Kn 620 5/9
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+3 7 200 2/12
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Olan Hedström - Bo Byléhn 1NT S+2 2 150 0/14

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Nord giv
alla i zon
9872
EK82
EK942
10543
kn94
D7
D953
KDkn
7653
kn63
764
E6
D10
1085
EKkn1082

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N1212111010
S1212111010
Ö11231
V11231
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT N+1 7 630 13/1
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S+1 3 630 13/1
Tom Emanuelz - Hans Selling Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N= K 600 7/7
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S= 3 600 7/7
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Said Eliasson - Marianne Norström 3NT N= Kn 600 7/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 N= K 600 7/7
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Olan Hedström - Bo Byléhn 3 N+2 K 150 2/12
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S-1 3 -100 0/14

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Öst giv
ingen i zon
EK1083
10653
E
D96
kn72
74
KDkn742
42
D94
Ekn82
963
873
65
KD9
1085
EKkn105

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N12710118
S12710118
Ö16323
V16323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tom Emanuelz - Hans Selling Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NTD S= K 550 14/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N+1 3 450 12/2
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Olan Hedström - Bo Byléhn 5 S= K 400 9/5
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Said Eliasson - Marianne Norström 3NT S= Kn 400 9/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+3 3 200 6/8
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N+1 9 170 3/11
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 N+1 9 170 3/11
Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 N+1 E 140 0/14

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Syd giv
N-S i zon
KDkn7
ED86
E107
kn3
109852
kn1094
53
72
43
K72
KD964
EK6
E6
53
kn82
D109854

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N97778
S97777
Ö35664
V35664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT N+2 4 660 14/0
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö-5 9 250 12/2
Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-4 E 200 10/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 N+1 9 130 8/6
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 S= Kn 110 6/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT N= 6 90 4/10
Olan Hedström - Bo Byléhn Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 V-1 K 50 2/12
Said Eliasson - Marianne Norström Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT N-1 K -100 0/14

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Väst giv
Ö-V i zon
D82
kn1054
8653
D4
kn106543

KDkn2
kn62
K
EKD8763
9
K983
E97
92
E1074
E1075

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N46556
S46556
Ö86887
V86877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö-3 9 300 14/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 E 100 10/4
Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-1 E 100 10/4
Olan Hedström - Bo Byléhn Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 Ö-1 E 100 10/4
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 Ö= E -140 4/10
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 Ö= E -140 4/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 Ö= E -140 4/10
Said Eliasson - Marianne Norström Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT V= 8 -600 0/14

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Nord giv
ingen i zon
1063
107
E84
kn9763
EK72
EK
652
EK108
kn54
kn843
D103
D54
D98
D9652
Kkn97
2

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N56655
S56655
Ö87788
V87788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT Ö-2 9 100 13/1
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V-2 6 100 13/1
Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V-1 6 50 9/5
Anneli Sagersten - Björn Backlund Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT V-1 10 50 9/5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT Ö= 5 -400 3/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT V= 3 -400 3/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT V= 3 -400 3/11
Said Eliasson - Marianne Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V= 3 -400 3/11

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Öst giv
N-S i zon
D1073
Dkn75
K65
KD
E864
93
Ekn4
kn972
K
K62
10972
E10865
kn952
E1084
D83
43

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N45876
S45876
Ö98557
V98557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Tom Emanuelz - Hans Selling 2 N+1 E 140 12/2
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 N+1 K 140 12/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 2 N+1 K 140 12/2
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1 S+1 4 110 8/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 S-1 6 -100 6/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Olan Hedström - Bo Byléhn 3 N-2 10 -200 3/11
Said Eliasson - Marianne Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 N-2 K -200 3/11
Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N-4 E -400 0/14

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Syd giv
Ö-V i zon
kn65432
4
D65
EKkn
109
D652
Ekn843
108
K7
EK1073
K7
9643
ED8
kn98
1092
D752

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N75396
S75396
Ö38933
V38933
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 N= K 420 13/1
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N= K 420 13/1
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Said Eliasson - Marianne Norström 3 N+1 E 170 7/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 N+2 E 170 7/7
Anneli Sagersten - Björn Backlund Tom Emanuelz - Hans Selling 2 N+2 K 170 7/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N+1 E 170 7/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Olan Hedström - Bo Byléhn 3 N= E 140 2/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 4 Ö-1 E 100 0/14

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Väst giv
alla i zon
73
105
E985
kn9643
EKD852
Kkn98
10
85
4
E7632
732
K1072
kn1096
D4
KDkn64
ED

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N79145
S79146
Ö641096
V641096
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 3 S+1 E 130 14/0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V-1 E 100 12/2
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Said Eliasson - Marianne Norström 2 V+1 E -140 8/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 V= E -140 8/6
Anneli Sagersten - Björn Backlund Tom Emanuelz - Hans Selling 2 V+1 10 -140 8/6
Liane Svensson - Birgitta Svensson Olan Hedström - Bo Byléhn 2 V+2 E -170 4/10
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V= E -620 2/12
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö+1 K -650 0/14

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Nord giv
N-S i zon
K3
E
D9654
D9862
Ekn865
Dkn92
7
K104
72
K853
Ekn10832
5
D1094
10764
K
Ekn73

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N95456
S96456
Ö47986
V47986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 S= 7 110 14/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V-2 E 100 11/3
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Olan Hedström - Bo Byléhn 2 Ö-2 4 100 11/3
Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak Said Eliasson - Marianne Norström 1NT Ö-1 7 50 8/6
Tom Emanuelz - Hans Selling Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT N-1 8 -100 5/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N-1 2 -100 5/9
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 V= 2 -140 2/12
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 V+2 2 -200 0/14

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Öst giv
Ö-V i zon
652
E1087
K109
1043
Dkn10
2
Dkn8753
Dkn7
EK97
KDkn
E642
K9
843
96543

E8652

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N62633
S62633
Ö71071010
V7107910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak Said Eliasson - Marianne Norström 4 Ö-1 E 100 13/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö-1 3 100 13/1
Tom Emanuelz - Hans Selling Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT Ö= 3 -600 10/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+1 5 -630 6/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö+1 2 -630 6/8
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT Ö+1 2 -630 6/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT Ö+2 5 -660 1/13
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT Ö+2 9 -660 1/13

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Syd giv
alla i zon
EK964
4
Ekn8
EDkn5

E10873
D7532
1072
Dkn107
K5
10964
984
8532
Dkn962
K
K63

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1079109
S1079109
Ö36434
V36434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 4 N= 5 620 11/3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Olan Hedström - Bo Byléhn 4 N= 10 620 11/3
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 N= 6 620 11/3
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Tom Emanuelz - Hans Selling 4 N= 4 620 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2D Ö-2 E 500 6/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1 N+2 10 140 4/10
Said Eliasson - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 10 -100 2/12
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5D N-1 6 -200 0/14

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.07.18

Väst giv
ingen i zon
kn65
D83
D865
Kkn8
K743
kn106
kn103
532
92
K542
EK72
D76
ED108
E97
94
E1094

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N97788
S97788
Ö46655
V46655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Carin Risberg - Maud Ljung-Lapychak 1NT N+2 5 150 13/1
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT N+2 K 150 13/1
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Tom Emanuelz - Hans Selling 2 S+1 Kn 140 10/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 S= Kn 110 7/7
Said Eliasson - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S= Kn 110 7/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Olan Hedström - Bo Byléhn 1 Ö-1 9 50 4/10
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 1 N-1 E -50 2/12
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT Ö= 7 -90 0/14