Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 3 2019-06-27 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 3 2019-06-27

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Nord giv
ingen i zon
KD1052
kn108
83
D106
kn984
EKD5
ED105
E
7
9763
K7642
kn84
E63
42
kn9
K97532

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N61173
S61173
Ö5121268
V5121268
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Eva Engström - Kerstin Engström 2NT V-1 K 50 18/0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT V+1 5 -120 16/2
Inger Byström - Bo Byléhn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V+3 K -170 13/5
Jan Berggren - Olan Hedström Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 V+3 K -170 13/5
Said Eliasson - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V+2 5 -200 10/8
Karin Eriksson - Sture Holm Bert Hellström - Nils Wänglund 2 V+4 D -230 8/10
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Renate Rhodin - Ingemar Svensson 5 V+1 K -420 6/12
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V+1 K -450 4/14
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ellen Salzberg - Carin Risberg 4 V+2 10 -480 1/17
Gunilla Hermansson - Karin Selin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö+2 E -480 1/17

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Öst giv
N-S i zon
D432
5
Kkn8732
kn9
106
K986
ED106
EK4
Kkn95
Dkn10743

873
E87
E2
954
D10652

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N67243
S67243
Ö661178
V661198
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Bert Hellström - Nils Wänglund 4 Ö+1 E -450 9/9
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 Kn -450 9/9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ellen Salzberg - Carin Risberg 4 Ö+1 2 -450 9/9
Gunilla Hermansson - Karin Selin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V+1 9 -450 9/9
Inger Byström - Bo Byléhn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+1 E -450 9/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö+1 2 -450 9/9
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 Ö+1 E -450 9/9
Said Eliasson - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö+1 E -450 9/9
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö+1 E -450 9/9
Jan Berggren - Olan Hedström Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 V+1 Kn -450 9/9

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Syd giv
Ö-V i zon
ED75
95
Dkn42
654
42
kn104
K873
10832
Kkn1086
763
E5
K97
93
EKD82
1096
EDkn

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N81010810
S8101089
Ö53353
V43353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Jan Berggren - Olan Hedström 3NT S+2 10 460 14/4
Gunilla Hermansson - Karin Selin Said Eliasson - Marianne Norström 3NT S+2 3 460 14/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N+2 7 460 14/4
Bert Hellström - Nils Wänglund Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT S+2 2 460 14/4
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N+2 5 460 14/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N+1 10 430 8/10
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S= 8 420 6/12
Ellen Salzberg - Carin Risberg Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT N= 7 400 4/14
Eva Engström - Kerstin Engström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö-2 E 200 2/16
Inger Byström - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 3 N+1 4 170 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Väst giv
alla i zon
D97642

10765
742
3
ED875
E92
10863
Ekn
kn643
KDkn4
K95
K1085
K1092
83
EDkn

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N544104
S544104
Ö86937
V87937
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D N= K 790 18/0
Inger Byström - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 4 N= K 620 16/2
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Jan Berggren - Olan Hedström 6 V-3 6 300 13/5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-3 7 300 13/5
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V-2 10 200 8/10
Gunilla Hermansson - Karin Selin Said Eliasson - Marianne Norström 4 V-2 9 200 8/10
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V-2 4 200 8/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N+2 K 170 4/14
Bert Hellström - Nils Wänglund Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 Ö-1 E 100 2/16
Ellen Salzberg - Carin Risberg Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 V= 9 -620 0/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Nord giv
N-S i zon
Dkn1083
52
Ekn9
E62
E97
1086
10832
K93

ED943
7654
kn754
K6542
Kkn7
KD
D108

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N8771010
S8771010
Ö56633
V56633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N+1 4 650 15/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N+1 E 650 15/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N+1 E 650 15/3
Jan Berggren - Olan Hedström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 9 650 15/3
Karin Eriksson - Sture Holm Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 4 N= 5 620 6/12
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Eva Engström - Kerstin Engström 4 N= E 620 6/12
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Bert Hellström - Nils Wänglund 4 N= 7 620 6/12
Ellen Salzberg - Carin Risberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N= E 620 6/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 N= 7 620 6/12
Said Eliasson - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 5 N-1 E -100 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Öst giv
Ö-V i zon
EK2
Dkn75
8654
97
D
1043
KD1032
D832
108543
E962
E7
Ekn
kn976
K8
kn9
K10654

Optimalt kontrakt: 2D S-1 -100
 NT
N65575
S65575
Ö78867
V78867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Salzberg - Carin Risberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 Ö-2 4 200 17/1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 2NT V-2 5 200 17/1
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö-1 Kn 100 12/6
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Bert Hellström - Nils Wänglund 3 Ö-1 4 100 12/6
Said Eliasson - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö-1 4 100 12/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S-1 D -50 8/10
Jan Berggren - Olan Hedström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT V= 5 -90 6/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö= 4 -110 4/14
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V+1 5 -120 2/16
Karin Eriksson - Sture Holm Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 1NT V+2 D -150 0/18

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Syd giv
alla i zon
103
92
Ekn53
K9653
EKkn95
K106
D1062
E
D8762
E3
874
1082
4
Dkn8754
K9
Dkn74

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N95835
S95835
Ö484108
V484108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bert Hellström - Nils Wänglund 2 V+2 10 -170 18/0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Jan Berggren - Olan Hedström 3 V+2 9 -200 16/2
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 4 V= 9 -620 11/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ellen Salzberg - Carin Risberg 4 V= 9 -620 11/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö= 7 -620 11/7
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V= 5 -620 11/7
Eva Engström - Kerstin Engström Said Eliasson - Marianne Norström 4 V+1 9 -650 3/15
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 V+1 2 -650 3/15
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 9 -650 3/15
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 V+1 9 -650 3/15

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Väst giv
ingen i zon
K874
kn52
E97
K87
1095
10863
832
D52
Dkn
EKD74
KD5
kn103
E632
9
kn1064
E964

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N88596
S88596
Ö55847
V55847
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ellen Salzberg - Carin Risberg 3 N+1 E 170 18/0
Eva Engström - Kerstin Engström Said Eliasson - Marianne Norström 4 Ö-2 E 100 14/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö-2 E 100 14/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö-2 E 100 14/4
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 Ö-1 E 50 9/9
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 Ö-1 Kn 50 9/9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bert Hellström - Nils Wänglund 1 Ö+1 6 -110 4/14
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Jan Berggren - Olan Hedström 1 Ö+1 E -110 4/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö= 3 -110 4/14
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Blanck - Poul Steckhahn 1 Ö+2 Kn -140 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn862

ED42
kn753
E1074
D43
875
964
953
EK7
kn10963
E10
K
kn1098652
K
KD82

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N107898
S107898
Ö36545
V36545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Inger Byström - Bo Byléhn 3D S= 8 530 18/0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Eva Engström - Kerstin Engström 2 S+1 5 140 15/3
Jan Berggren - Olan Hedström Ellen Salzberg - Carin Risberg 3 S= 5 140 15/3
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Said Eliasson - Marianne Norström 4 S-1 E -50 10/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 S-1 8 -50 10/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N-1 Kn -50 10/8
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S-2 E -100 4/14
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3 S-2 8 -100 4/14
Bert Hellström - Nils Wänglund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 S-2 5 -100 4/14
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S-3 4 -150 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Öst giv
alla i zon
EK1085
kn92

EKkn76
D9
E54
E109652
53
kn74
K10763
KD
1082
632
D8
kn8743
D94

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1056108
S1056108
Ö37635
V27735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1 N+4 K 200 16/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2D V-1 K 200 16/2
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Inger Byström - Bo Byléhn 3 N+2 K 200 16/2
Gunilla Hermansson - Karin Selin Eva Engström - Kerstin Engström 1 N+3 K 170 9/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 1 N+3 K 170 9/9
Bert Hellström - Nils Wänglund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1 N+3 10 170 9/9
Jan Berggren - Olan Hedström Ellen Salzberg - Carin Risberg 1 N+3 7 170 9/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Said Eliasson - Marianne Norström 1 N+1 3 110 4/14
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3 V-1 K 100 2/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Karin Eriksson - Sture Holm 4 N-1 K -100 0/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Syd giv
ingen i zon
8763
KD642
E
D102
D5
97
KD9832
E83
Ekn10
E83
654
Kkn76
K942
kn105
kn107
954

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N22662
S22662
Ö1011678
V1011678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 3NT Ö-4 10 200 18/0
Bert Hellström - Nils Wänglund Ellen Salzberg - Carin Risberg 3NT Ö-3 Kn 150 15/3
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö-3 Kn 150 15/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S= D 110 12/6
Said Eliasson - Marianne Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö-2 10 100 10/8
Karin Eriksson - Sture Holm Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V-1 K 50 6/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 V-1 K 50 6/12
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Eva Engström - Kerstin Engström 3 V-1 K 50 6/12
Inger Byström - Bo Byléhn Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S-1 E -50 2/16
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 N-2 6 -100 0/18

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Väst giv
N-S i zon
105
K763
1086
kn1096
Ekn98642
5
KD3
83
K
E10942
E9754
K2
D73
Dkn8
kn2
ED754

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N51422
S51422
Ö6129119
V5118108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 6 V-1 10 50 17/1
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö-1 Kn 50 17/1
Inger Byström - Bo Byléhn Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V+2 3 -170 11/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 V+2 Kn -170 11/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 V+1 Kn -170 11/7
Bert Hellström - Nils Wänglund Ellen Salzberg - Carin Risberg 3 V+1 Kn -170 11/7
Karin Eriksson - Sture Holm Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V= Kn -420 3/15
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 4 V= Kn -420 3/15
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Eva Engström - Kerstin Engström 4 V= Kn -420 3/15
Said Eliasson - Marianne Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V= Kn -420 3/15

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Nord giv
alla i zon
Ekn853
952
ED86
kn
72
ED7
kn75
K10632
KD104
K864
K4
ED5
96
kn103
10932
9874

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N25252
S25252
Ö11811810
V11811810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Marianne Norström Karin Eriksson - Sture Holm 5 V-1 E 100 18/0
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N-2 E -200 16/2
Bert Hellström - Nils Wänglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT Ö+3 9 -210 14/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 1NT Ö+5 9 -240 12/6
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Ellen Salzberg - Carin Risberg 3NT Ö= 9 -600 9/9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn 3NT Ö= 10 -600 9/9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT Ö+2 6 -660 6/12
Eva Engström - Kerstin Engström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö+3 6 -690 2/16
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3NT Ö+3 9 -690 2/16
Gunilla Hermansson - Karin Selin Jan Berggren - Olan Hedström 3NT Ö+3 6 -690 2/16

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Öst giv
ingen i zon
1084
E10
D1064
K952
kn7
D9542
2
Ekn863
ED5
K87
EK873
D10
K9632
kn63
kn95
74

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N35364
S35263
Ö1081079
V1081079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö-3 7 150 18/0
Eva Engström - Kerstin Engström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V-1 4 50 15/3
Said Eliasson - Marianne Norström Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö-1 4 50 15/3
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Ellen Salzberg - Carin Risberg 3NT Ö= 3 -400 9/9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT Ö= 2 -400 9/9
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3NT Ö= 2 -400 9/9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT Ö= 2 -400 9/9
Gunilla Hermansson - Karin Selin Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö= 7 -420 2/16
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V= 2 -420 2/16
Bert Hellström - Nils Wänglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V= E -420 2/16

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Syd giv
N-S i zon

Ekn1094
10852
Ekn84
Dkn642

D973
D732
K83
D532
EK6
K96
E10975
K876
kn4
105

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N66957
S66957
Ö76486
V76486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 N+1 E 140 18/0
Said Eliasson - Marianne Norström Maritha Öhlén - Ove Öhlén 1NT Ö-2 7 100 16/2
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V-1 E 50 13/5
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byléhn 2 V-1 E 50 13/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Karin Eriksson - Sture Holm 3 N-1 3 -100 8/10
Ellen Salzberg - Carin Risberg Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3 N-1 E -100 8/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-1 7 -100 8/10
Eva Engström - Kerstin Engström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö= 4 -110 3/15
Bert Hellström - Nils Wänglund Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 Ö= Kn -110 3/15
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4D S-2 D -500 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Väst giv
Ö-V i zon
kn102
65
9864
D543
E83
108743
K32
102
K6
EKDkn2
D1075
86
D9754
9
Ekn
EKkn97

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N83396
S83396
Ö491047
V491047
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Karin Eriksson - Sture Holm 3 S= 8 140 17/1
Bert Hellström - Nils Wänglund Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S= 8 140 17/1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 Ö-1 E 100 14/4
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N-1 E -50 12/6
Ellen Salzberg - Carin Risberg Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3 Ö+1 E -170 8/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 Ö+1 E -170 8/10
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö+2 K -170 8/10
Eva Engström - Kerstin Engström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= E -620 2/16
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö= E -620 2/16
Said Eliasson - Marianne Norström Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 V= E -620 2/16

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Nord giv
ingen i zon
94
EDkn8
EKDkn
932
D7
65
1098654
kn105
kn1063
K972
2
E864
EK852
1043
73
KD7

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N89101010
S8910910
Ö54232
V44232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N+3 3 490 18/0
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N+2 4 460 13/5
Bert Hellström - Nils Wänglund Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N+2 4 460 13/5
Said Eliasson - Marianne Norström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT S+2 Kn 460 13/5
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N+2 4 460 13/5
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT N+1 2 430 5/13
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT N+1 7 430 5/13
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+1 Kn 430 5/13
Jan Berggren - Olan Hedström Eva Engström - Kerstin Engström 3NT N+1 3 430 5/13
Ellen Salzberg - Carin Risberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT S= 4 400 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Öst giv
N-S i zon
Ekn762
kn
D95
K982
KD93
842
kn6
6543
1085
E97653
1087
7
4
KD10
EK432
EDkn10

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N12128911
S12128911
Ö11541
V11541
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 6 S= K 1370 17/1
Jan Berggren - Olan Hedström Eva Engström - Kerstin Engström 6 N= E 1370 17/1
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S+3 2 690 14/4
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT S+2 3 660 10/8
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+2 8 660 10/8
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N+2 10 660 10/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT S+1 3 630 6/12
Bert Hellström - Nils Wänglund Inger Byström - Bo Byléhn 5 N+1 7 620 4/14
Ellen Salzberg - Carin Risberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 5 S= K 600 2/16
Said Eliasson - Marianne Norström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 S+2 2 170 0/18

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Syd giv
Ö-V i zon
9753
Ekn1086
754
9
KD
73
EK8
kn107542
862
K92
kn10962
63
Ekn104
D54
D3
EKD8

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65997
S65997
Ö78446
V78446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ellen Salzberg - Carin Risberg 4 S= 4 420 18/0
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 2 S+1 E 140 15/3
Bert Hellström - Nils Wänglund Eva Engström - Kerstin Engström 2 S+1 E 140 15/3
Said Eliasson - Marianne Norström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N= Kn 110 10/8
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S= E 110 10/8
Jan Berggren - Olan Hedström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S= E 110 10/8
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT S-1 5 -50 5/13
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 2 S-1 E -50 5/13
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT S-2 K -100 2/16
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-3 E -150 0/18

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Väst giv
alla i zon
E432
kn5
D5
K8763
1087
E7643
1093
52
965
K2
kn642
EDkn10
KDkn
D1098
EK87
94

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N87898
S76798
Ö45444
V45444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Eva Engström - Kerstin Engström 3NT S+1 3 630 17/1
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT S+1 3 630 17/1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ellen Salzberg - Carin Risberg 4 N= 2 620 14/4
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT S= 9 600 12/6
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 1NT S+3 10 180 9/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT S+2 4 180 9/9
Said Eliasson - Marianne Norström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N+1 10 170 6/12
Jan Berggren - Olan Hedström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT N+1 2 120 4/14
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 N-1 2 -100 2/16
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-2 6 -200 0/18

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Nord giv
N-S i zon
EK64
E8
Ekn8
Dkn102
kn
KD63
762
E9874
D983
kn94
543
653
10752
10752
KD109
K

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N81191010
S8119109
Ö52423
V52423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N+1 3 630 16/2
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N+1 6 630 16/2
Jan Berggren - Olan Hedström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N+1 3 630 16/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT N= Kn 600 12/6
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT N+4 8 210 10/8
Said Eliasson - Marianne Norström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2NT N+1 4 150 8/10
Ellen Salzberg - Carin Risberg Eva Engström - Kerstin Engström 3 N= 4 140 6/12
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 N-1 6 -100 2/16
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Karin Eriksson - Sture Holm 5 N-1 3 -100 2/16
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 N-1 4 -100 2/16

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Öst giv
Ö-V i zon
94
Ekn942
kn9532
3
EKkn652
D8
K
D987
1087
K1063
1087
E62
D3
75
ED64
Kkn1054

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N69736
S69736
Ö746107
V746107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Marianne Norström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V-2 3 200 18/0
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-1 3 100 16/2
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V= 3 -140 13/5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Karin Eriksson - Sture Holm 2 V+1 3 -140 13/5
Jan Berggren - Olan Hedström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 S-3 K -150 10/8
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 V+2 3 -170 7/11
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Inger Byström - Bo Byléhn 3 V+1 3 -170 7/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Bert Hellström - Nils Wänglund 4 N-4 10 -200 3/15
Ellen Salzberg - Carin Risberg Eva Engström - Kerstin Engström 3 V+2 3 -200 3/15
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 V= 3 -620 0/18

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Syd giv
alla i zon
E9
kn9762
D5
9874
8743
E84
82
EDkn3
KD65
K103
K93
K106
kn102
D5
Ekn10764
52

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N57647
S57647
Ö86796
V86796
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Salzberg - Carin Risberg Said Eliasson - Marianne Norström 4 Ö-1 6 100 18/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N-1 9 -100 16/2
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V+1 D -140 13/5
Jan Berggren - Olan Hedström Karin Eriksson - Sture Holm 2 V+1 D -140 13/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 Ö+1 5 -170 9/9
Inger Byström - Bo Byléhn Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 Ö+1 E -170 9/9
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Eva Engström - Kerstin Engström 3 S-2 E -200 6/12
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= 5 -620 2/16
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 Ö= 6 -620 2/16
Bert Hellström - Nils Wänglund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö= 5 -620 2/16

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.27

Väst giv
ingen i zon
D98
EK42
7
Dkn432
102
kn9863
E62
1065
EKkn76

KDkn1093
87
543
D1075
854
EK9

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N72722
S72722
Ö5115115
V5115115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Salzberg - Carin Risberg Said Eliasson - Marianne Norström 5 Ö-1 9 50 18/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö= E -130 15/3
Bert Hellström - Nils Wänglund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö+1 K -130 15/3
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 Ö+2 K -150 10/8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S-3 E -150 10/8
Jan Berggren - Olan Hedström Karin Eriksson - Sture Holm 2 Ö+3 E -150 10/8
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Eva Engström - Kerstin Engström 5 Ö= K -400 6/12
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 3 -450 3/15
Inger Byström - Bo Byléhn Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 Ö+1 E -450 3/15
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 5D S-3 E -500 0/18