Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 2 2019-06-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 2 2019-06-20

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Nord giv
ingen i zon
652
109
kn42
EDkn65
Ekn
D87
D1093
K1097
KD104
EKkn4
85
842
9873
6532
EK76
3

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N55444
S55444
Ö77889
V77889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö-1 E 50 12.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Marianne Norström - Said Eliasson 3 Ö-1 3 50 12.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 Ö-1 K 50 12.0/4.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 Ö-1 K 50 12.0/4.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö-1 3 50 12.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Barreby - Solveig Lundström 2 Ö= 3 -110 6.0/10.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT Ö+1 6 -150 4.0/12.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V= 5 -400 1.0/15.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V= 6 -400 1.0/15.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson     - -/10.9

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Öst giv
N-S i zon
Kkn108
K5
K1043
D87
E93
kn7
976
kn10653
7652
E1082
kn5
E42
D4
D9643
ED82
K9

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N710899
S710899
Ö53433
V53433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N+1 8 630 14.0/2.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N+1 7 630 14.0/2.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+1 2 630 14.0/2.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT N+2 Kn 180 10.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Marianne Norström - Said Eliasson 3 S= Kn 110 8.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 S-1 E -100 5.0/11.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2NT N-1 2 -100 5.0/11.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT N-2 2 -200 1.0/15.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Barreby - Solveig Lundström 2NT N-2 2 -200 1.0/15.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson     - -/10.9

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn96
E876
963
E8
10
Dkn54
10752
K1092
EK2
K1032
K
D7643
87543
9
EDkn84
kn5

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N49496
S49496
Ö94936
V94936
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Björn Backlund 4D S= K 590 16.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S+3 4 510 14.0/2.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Marianne Norström - Said Eliasson 2 N+3 2 200 12.0/4.0
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S+1 10 110 10.0/6.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-1 2 -50 8.0/8.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Karin Eriksson - Sture Holm 2 V= E -110 5.0/11.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö= 9 -110 5.0/11.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 Ö+2 9 -130 2.0/14.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+2 E -170 0.0/16.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström     - -/9.9

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Väst giv
alla i zon
865
D87
K973
KD8
K73
E92
10842
E92
E109
K10643
kn
kn1073
Dkn42
kn5
ED65
654

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N58466
S58466
Ö85866
V85867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT N= 6 120 16.0/0.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Karin Eriksson - Sture Holm Pass   12.0/4.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Pass   12.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg Pass   12.0/4.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S-1 2 -100 7.0/9.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Marianne Norström - Said Eliasson 1NT N-1 4 -100 7.0/9.0
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö+1 D -140 4.0/12.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+2 2 -170 2.0/14.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 S-3 4 -300 0.0/16.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström     - -/9.9

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Nord giv
N-S i zon
EK54
D532
975
kn3
Dkn763
kn9
ED
D1097
1092
6
K864
E6542
8
EK10874
kn1032
K8

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N48959
S48959
Ö85484
V85484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Norström - Said Eliasson 4 S= 9 620 16.0/0.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S= E 140 14.0/2.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4D V-1 2 100 11.0/5.0
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Byström - Bo Byléhn 4D Ö-1 E 100 11.0/5.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S-1 E -100 5.0/11.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Margareta Barreby - Solveig Lundström 4 S-1 E -100 5.0/11.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N-1 Kn -100 5.0/11.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-1 E -100 5.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 S-2 D -200 0.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/7.9

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Öst giv
Ö-V i zon
E109863
10
K9874
8
kn2
K843
kn1032
K72
74
972
E65
kn9653
KD5
EDkn65
D
ED104

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N810101210
S810101210
Ö43212
V43212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Margareta Barreby - Solveig Lundström 6 N= E 980 16.0/0.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N+2 E 480 12.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Norström - Said Eliasson 4 N+2 E 480 12.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 N+1 5 480 12.0/4.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N+1 E 450 7.0/9.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 6 450 7.0/9.0
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Byström - Bo Byléhn 4NT S= Kn 430 4.0/12.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 6 N-1 2 -50 1.0/15.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 6NT S-1 2 -50 1.0/15.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/7.9

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Syd giv
alla i zon
95
KD4
EK542
Ekn5
ED10874
73
973
98
K3
kn92
Dkn6
KD632
kn62
E10865
108
1074

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N781057
S781057
Ö63375
V63375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N+3 2 200 15.0/1.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N+3 3 200 15.0/1.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Norström - Said Eliasson 2 S+2 E 170 11.0/5.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S+2 E 170 11.0/5.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V-1 E 100 7.0/9.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Inger Byström - Bo Byléhn 3 V-1 E 100 7.0/9.0
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S-1 9 -100 4.0/12.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Karin Eriksson - Sture Holm 2NT N-2 K -200 2.0/14.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Henry Häljeryd - Olan Hedström 2D V+1 E -870 0.0/16.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 9.9/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Väst giv
ingen i zon
Dkn5
108
D8752
EK7
10843
2
kn3
D109654
K
KD73
EK1064
832
E9762
Ekn9654
9
kn

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N571098
S561098
Ö86335
V86335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3D S= 2 530 16.0/0.0
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S= Kn 420 13.0/3.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Norström - Said Eliasson 4 S= 2 420 13.0/3.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Henry Häljeryd - Olan Hedström 3 S= 5 140 9.0/7.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S+1 2 140 9.0/7.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Karin Eriksson - Sture Holm 1 S+1 9 110 6.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S-1 9 -50 3.0/13.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S-1 2 -50 3.0/13.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Inger Byström - Bo Byléhn 4 S-3 2 -150 0.0/16.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 9.9/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Nord giv
Ö-V i zon
1096
8765
E8542
D
8532
E92
kn6
E543
KD7
K3
1097
kn9862
Ekn4
Dkn104
KD3
K107

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68978
S68978
Ö74464
V74464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT S= 3 400 16.0/0.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Karin Eriksson - Sture Holm 1NT S+2 3 150 10.0/6.0
Marianne Norström - Said Eliasson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT S+2 3 150 10.0/6.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 1NT S+2 4 150 10.0/6.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT S+2 4 150 10.0/6.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT S+2 4 150 10.0/6.0
Liz Callbo - Roger Edholm Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S+1 2 140 2.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Byström - Bo Byléhn 2 S+1 5 140 2.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margareta Barreby - Solveig Lundström 2 S+1 6 140 2.0/14.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn     - -/8.7

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Öst giv
alla i zon
105
KDkn
E74
KD875
EKD97
10764
K1086
kn8632
932
953
63
4
E85
Dkn2
Ekn10942

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N117858
S117858
Ö26482
V26482
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 5D V-3 K 800 16.0/0.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Karin Eriksson - Sture Holm 5 S= E 600 10.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingemar Svensson - Renate Rhodin 5 S= E 600 10.0/6.0
Liz Callbo - Roger Edholm Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 S= E 600 10.0/6.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 S= K 600 10.0/6.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 S= E 600 10.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Byström - Bo Byléhn 5 V-3 K 300 4.0/12.0
Marianne Norström - Said Eliasson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N+2 Kn 200 2.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margareta Barreby - Solveig Lundström 3NT N-1 4 -100 0.0/16.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn     - -/8.7

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Syd giv
ingen i zon
10852
KDkn6
kn
E632
KD4
E1098
8743
84
Ekn97
72
EK1096
K7
63
543
D52
Dkn1095

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N83544
S83544
Ö510898
V510898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Margareta Barreby - Solveig Lundström 5 Ö-1 D 50 16.0/0.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S-1 4 -50 14.0/2.0
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Norström - Said Eliasson 2 Ö= D -110 12.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1NT Ö+1 D -120 10.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö+1 D -130 7.0/9.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö+1 D -130 7.0/9.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Henry Häljeryd - Olan Hedström 4 N-3 E -150 2.0/14.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö+3 6 -150 2.0/14.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT V+2 K -150 2.0/14.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - 9.1/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Väst giv
N-S i zon
K54
K10432
Ekn2
D10
D973
E75
D1096
52
kn8
Dkn9
K743
K976
E1062
86
85
Ekn843

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N97998
S96998
Ö45445
V46445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N+1 Kn 140 16.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT N+1 6 120 13.0/3.0
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Norström - Said Eliasson 1NT N+1 4 120 13.0/3.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S= 5 110 10.0/6.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Margareta Barreby - Solveig Lundström 1NT N= 6 90 5.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Henry Häljeryd - Olan Hedström 1NT N= 6 90 5.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1NT N= 6 90 5.0/11.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT N= 6 90 5.0/11.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S-2 E -200 0.0/16.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - 9.1/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Nord giv
alla i zon
D10843
kn974
E106
9

3
Kkn9854
KD10872
Ekn9762
1085
7
654
K5
EKD62
D32
Ekn3

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N261099
S471199
Ö86244
V86244
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 5D V-3 7 800 16.0/0.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Marianne Norström - Said Eliasson 4 S+2 7 680 13.0/3.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 S+1 K 680 13.0/3.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liz Callbo - Roger Edholm 4 S+1 K 650 9.0/7.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 S+1 K 650 9.0/7.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S= 8 620 4.0/12.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 N= 7 620 4.0/12.0
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S= K 620 4.0/12.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Henry Häljeryd - Olan Hedström 5 V-3 Kn 300 0.0/16.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 10.9/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Öst giv
ingen i zon
K63
E1096543
9
76
E74
KD7
Ekn4
K984
kn
kn8
D108732
ED32
D109852
2
K65
kn105

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N11561
S11561
Ö11116511
V11116511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 5D N= 2 550 16.0/0.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Marianne Norström - Said Eliasson 3 N-4 Kn -200 14.0/2.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT V+1 3 -430 12.0/4.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT V+2 3 -460 10.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Henry Häljeryd - Olan Hedström 3NT V+3 9 -490 6.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+3 10 -490 6.0/10.0
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+3 E -490 6.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liz Callbo - Roger Edholm 5D S-3 E -500 1.0/15.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 5D S-3 E -500 1.0/15.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 10.9/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Syd giv
N-S i zon
K73
10943
kn10743
kn
10
EDkn75
D5
K10872
kn9862
862
982
65
ED54
K
EK6
ED943

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9117109
S91171010
Ö42533
V42533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 N+1 8 620 16.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT N= 2 600 14.0/2.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2D V-2 Kn 300 12.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Margareta Barreby - Solveig Lundström 3 S+1 Kn 170 10.0/6.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byléhn 3 N= 6 110 8.0/8.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 S-1 10 -100 6.0/10.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 S-2 E -200 2.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Norström - Said Eliasson 3NT N-2 6 -200 2.0/14.0
Karin Eriksson - Sture Holm Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S-2 E -200 2.0/14.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström     - -/6.8

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Väst giv
Ö-V i zon
EDkn1085
D
EK9
D32

K6542
42
Ekn8754
K943
kn1073
Dkn865
762
E98
1073
K1096

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76497
S76497
Ö67945
V67945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N= 8 420 16.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+3 8 200 14.0/2.0
Karin Eriksson - Sture Holm Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N+2 E 170 12.0/4.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 N+1 D 140 9.0/7.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Norström - Said Eliasson 3 N= 8 140 9.0/7.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 N-1 Kn -50 4.0/12.0
Liz Callbo - Roger Edholm Margareta Barreby - Solveig Lundström 4 N-1 3 -50 4.0/12.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byléhn 4 N-1 Kn -50 4.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N-2 D -100 0.0/16.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström     - -/6.8

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Nord giv
ingen i zon
K1052
9543
E9
765
Dkn8
KD76
kn4
EKkn2
96
kn
KD107532
D84
E743
E1082
86
1093

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N44664
S44664
Ö99778
V99778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Liz Callbo - Roger Edholm 5 Ö-2 E 100 16.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT V-1 2 50 10.0/6.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V-1 7 50 10.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V-1 2 50 10.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V-1 5 50 10.0/6.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Ingemar Svensson - Renate Rhodin 5 Ö-1 8 50 10.0/6.0
Marianne Norström - Said Eliasson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT V+2 2 -150 4.0/12.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3NT V= 2 -400 2.0/14.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+1 7 -430 0.0/16.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - 8.5/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Öst giv
N-S i zon
kn932
K107
75
E1094
874
Ekn5
ED62
863
EK6
864
Kkn98
D52
D105
D932
1043
Kkn7

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N86786
S86786
Ö57657
V57657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 Ö-2 3 100 12.0/4.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö-2 2 100 12.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V-2 3 100 12.0/4.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3 Ö-2 3 100 12.0/4.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT Ö-2 2 100 12.0/4.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 Ö-1 2 50 5.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö-1 2 50 5.0/11.0
Marianne Norström - Said Eliasson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö= 7 -90 2.0/14.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Liz Callbo - Roger Edholm 1NT V+1 2 -120 0.0/16.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - 8.5/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Syd giv
Ö-V i zon
E107
kn7653
kn10
E64
KDkn84
ED104
D853
92
2
EK964
D10853
653
K98
72
Kkn972

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N61515
S61515
Ö7128118
V7128118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 N-2 9 -100 16.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT Ö= 7 -120 14.0/2.0
Karin Eriksson - Sture Holm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V+1 7 -130 12.0/4.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Inger Byström - Bo Byléhn 3 V+2 Kn -200 10.0/6.0
Marianne Norström - Said Eliasson Liane Svensson - Birgitta Svensson 5 Ö= 8 -600 6.0/10.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT Ö= 7 -600 6.0/10.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 V= 7 -600 6.0/10.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V+1 Kn -650 1.0/15.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 V+1 Kn -650 1.0/15.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - 8.0/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Väst giv
alla i zon
Ekn
10
Ekn9532
K1095
KD3
K964
KD8
873
86542
kn532
4
642
1097
ED87
1076
EDkn

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N11118811
S11118811
Ö11551
V11551
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S+3 6 690 14.0/2.0
Karin Eriksson - Sture Holm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S+3 6 690 14.0/2.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT S+3 4 690 14.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2NT S+4 6 240 10.0/6.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+2 2 150 7.0/9.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 N+2 2 150 7.0/9.0
Marianne Norström - Said Eliasson Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 N+2 8 130 2.0/14.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Inger Byström - Bo Byléhn 3 N+1 6 130 2.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 N+1 Kn 130 2.0/14.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - 8.0/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Nord giv
N-S i zon
EKD107653
D3
53
3

EK974
Ekn4
ED865
842
1062
D98
Kkn109
kn9
kn85
K10762
742

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N15183
S15183
Ö1281255
V1281255
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N-1 10 -100 15.0/1.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 N-1 9 -100 15.0/1.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D N-1 6 -200 12.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liz Callbo - Roger Edholm 5 V= E -450 8.0/8.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Inger Byström - Bo Byléhn 5 V= 3 -450 8.0/8.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Marianne Norström - Said Eliasson 4 V+1 K -450 8.0/8.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5D N-2 8 -500 2.0/14.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5D N-2 2 -500 2.0/14.0
Karin Eriksson - Sture Holm Margareta Barreby - Solveig Lundström 4D N-2 10 -500 2.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 8.1/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn943
108
Ekn7
EKkn
8
Kkn
10964
D87653
D752
D95
KD8532
K106
E76432

10942

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N84111010
S83111010
Ö58233
V58233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S+1 10 450 14.8/1.3
Henry Häljeryd - Olan Hedström Marianne Norström - Said Eliasson 4 S+1 8 450 14.8/1.3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N= K 420 11.4/4.6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1 N+2 2 140 9.1/6.9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N-1 K -50 4.6/11.4
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 K -50 4.6/11.4
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Inger Byström - Bo Byléhn 4 N-1 K -50 4.6/11.4
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liz Callbo - Roger Edholm 4 N-2 K -100 0.1/15.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 8.1/-
Karin Eriksson - Sture Holm Margareta Barreby - Solveig Lundström     40% 6.4/6.4

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Syd giv
alla i zon
Kkn9
102
E742
ED65
5
K84
KD95
kn10987
ED8732
Ekn76
6
32
1064
D953
kn1083
K4

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N56556
S56556
Ö86887
V86887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö-1 8 100 13.0/3.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 Ö-1 K 100 13.0/3.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Norström - Said Eliasson 2 Ö-1 5 100 13.0/3.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1NT V-1 5 100 13.0/3.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Karin Eriksson - Sture Holm 1NT V= 5 -90 8.0/8.0
Inger Byström - Bo Byléhn Liz Callbo - Roger Edholm 2 Ö+1 2 -110 5.0/11.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö= Kn -110 5.0/11.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 Ö+1 3 -140 2.0/14.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+1 9 -630 0.0/16.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström     - -/8.2

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.20

Väst giv
ingen i zon
Kkn102
Ekn95
kn
Ekn109
65
K1062
762
K872
97
D873
953
D654
ED843
4
EKD1084
3

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N101391313
S101391313
Ö30400
V30400
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingemar Svensson - Renate Rhodin 7NT S= 2 1520 16.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunilla Hermansson - Karin Selin 7 S= 10 1510 14.0/2.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Björn Backlund 6 S+1 6 1010 10.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Norström - Said Eliasson 6 S+1 6 1010 10.0/6.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 6 S+1 2 1010 10.0/6.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 N+3 9 510 4.0/12.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Karin Eriksson - Sture Holm 4 S+3 7 510 4.0/12.0
Inger Byström - Bo Byléhn Liz Callbo - Roger Edholm 4 S+3 2 510 4.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S+2 6 460 0.0/16.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström     - -/8.2