Kommande tävlingar
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
09/05 Inställd ... Kerstin Strandber
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Kolmårdens BK » Kolmården Måndag 18:00 Sommarbridge 2019-08-12 [Tävlingsinfo] [PBN]
Kolmårdens BK

Kolmården Måndag 18:00 Sommarbridge 2019-08-12

Bricka 1

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Nord giv
ingen i zon
kn64
76
Kkn10975
105
5
Ekn42
D8
Kkn8763
97
KD10953
E43
94
EKD10832
8
62
ED2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Hans Sääf - Ted Gotthard 5 S= E 450 14.0/4.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Karin Ekström - Gunilla Petterson 4 S+1 Kn 450 14.0/4.0
Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg 4 S+1 E 450 14.0/4.0
Susanne Hammar - Mikael Askbom Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud 4 S+1 E 450 14.0/4.0
Stig Sjöberg - Thorsten Johansson Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 4 S+1 3 450 14.0/4.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 4 S= E 420 8.0/10.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Anders Gustafsson - Maria Lundemo 3 S+2 E 200 6.0/12.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Ove Olofsson - Ulf Andersson 5 V-1 2 50 4.0/14.0
Ann Sjöberg - Elisabet Johansson Maud Johansson - Leif Johansson 5 S-1 E -50 1.0/17.0
Peter Rosén - Ove Björn Rolf Persson - Eva Andersson 4 S-1 E -50 1.0/17.0
Dan Sundström - Renée Sundström     - 9.7/-

Bricka 2

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Öst giv
N-S i zon
kn10
ED4
D9432
EKD
ED9752
K92

kn965
K8643
865
K75
103

kn1073
Ekn1086
8742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Rosén - Ove Björn Rolf Persson - Eva Andersson 5 S+1 E 620 18.0/0.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Hans Sääf - Ted Gotthard 4D V-2 E 300 15.0/3.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Karin Ekström - Gunilla Petterson 5D V-2 K 300 15.0/3.0
Susanne Hammar - Mikael Askbom Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud 3 S+3 2 230 12.0/6.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Anders Gustafsson - Maria Lundemo 4 S+3 9 190 10.0/8.0
Stig Sjöberg - Thorsten Johansson Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 3 V= E -140 8.0/10.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 4 V= D -420 5.0/13.0
Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg 4 V= E -420 5.0/13.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Ove Olofsson - Ulf Andersson 3D V= E -530 2.0/16.0
Ann Sjöberg - Elisabet Johansson Maud Johansson - Leif Johansson 4D V= K -590 0.0/18.0
Dan Sundström - Renée Sundström     - 9.7/-

Bricka 3

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Syd giv
Ö-V i zon
kn94
E53
D863
K52
EK52
D
K9742
ED4
87
Kkn9876
E10
kn87
D1063
1042
kn5
10963

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Karin Ekström - Gunilla Petterson 3NT V-1 Kn 100 18.0/0.0
Rolf Persson - Eva Andersson Ove Olofsson - Ulf Andersson 3 V+1 E -130 16.0/2.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 3NT V= 8 -600 14.0/4.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Susanne Hammar - Mikael Askbom 4 Ö= Kn -620 12.0/6.0
Hans Sääf - Ted Gotthard Dan Sundström - Renée Sundström 3NT V+1 5 -630 9.0/9.0
Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson Håkan Lind - Birgitta Qvist 3NT V+1 3 -630 9.0/9.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Anders Gustafsson - Maria Lundemo 4 Ö+1 3 -650 6.0/12.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 3NT V+2 4 -660 3.0/15.0
Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg Peter Rosén - Ove Björn 3NT V+2 3 -660 3.0/15.0
Stig Sjöberg - Thorsten Johansson Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg 3NT V+3 3 -690 0.0/18.0
Maud Johansson - Leif Johansson     - 10.1/-

Bricka 4

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Väst giv
alla i zon
108643
1052
Kkn962
D975
K87
D87
Ekn3
EKkn
4
54
K1097542
2
EDkn963
E103
D86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Karin Ekström - Gunilla Petterson 4 S= E 620 18.0/0.0
Rolf Persson - Eva Andersson Ove Olofsson - Ulf Andersson 3NT V-6 Kn 600 16.0/2.0
Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson Håkan Lind - Birgitta Qvist 4D Ö-2 E 500 14.0/4.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Anders Gustafsson - Maria Lundemo 4 V-4 10 400 12.0/6.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 4 Ö-3 9 300 10.0/8.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 5D V-1 2 200 8.0/10.0
Hans Sääf - Ted Gotthard Dan Sundström - Renée Sundström 4 S-1 7 -100 6.0/12.0
Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg Peter Rosén - Ove Björn 3 Ö= E -110 3.0/15.0
Stig Sjöberg - Thorsten Johansson Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg 3 Ö= 2 -110 3.0/15.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Susanne Hammar - Mikael Askbom 3NT V+1 2 -630 0.0/18.0
Maud Johansson - Leif Johansson     - 10.1/-

Bricka 5

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Nord giv
N-S i zon
EK98
D87
E65
kn104
kn7
2
KD1083
EK653
10642
EKkn103

D872
D53
9654
kn9742
9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg 4 Ö-5 3 250 18.0/0.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 5D V-1 K 100 13.0/5.0
Rolf Persson - Eva Andersson Susanne Hammar - Mikael Askbom 5 Ö-2 D 100 13.0/5.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Anders Gustafsson - Maria Lundemo 5 V-2 K 100 13.0/5.0
Peter Rosén - Ove Björn Ove Olofsson - Ulf Andersson 5 Ö-2 10 100 13.0/5.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 1NT S= K 90 8.0/10.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 2 Ö-1 9 50 6.0/12.0
Karin Ekström - Gunilla Petterson Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud 3 V= E -110 4.0/14.0
Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard Dan Sundström - Renée Sundström 2NT V= K -120 2.0/16.0
Maud Johansson - Leif Johansson Hans Sääf - Ted Gotthard 3 V+1 K -130 0.0/18.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon     - -/7.5

Bricka 6

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Öst giv
Ö-V i zon
kn74
kn52
EK1064
73
963
K864
kn932
kn10
ED102
D107
75
D962
K85
E93
D8
EK854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 3NT S+2 3 460 18.0/0.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Anders Gustafsson - Maria Lundemo 2NT S+4 9 240 16.0/2.0
Maud Johansson - Leif Johansson Hans Sääf - Ted Gotthard 1NT S+2 2 150 14.0/4.0
Rolf Persson - Eva Andersson Susanne Hammar - Mikael Askbom 1NT S= 2 90 11.0/7.0
Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg 1NT S= 4 90 11.0/7.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 3NT S-1 4 -50 8.0/10.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 2NT S-2 5 -100 4.0/14.0
Karin Ekström - Gunilla Petterson Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud 3NT S-2 4 -100 4.0/14.0
Peter Rosén - Ove Björn Ove Olofsson - Ulf Andersson 3NT S-2 3 -100 4.0/14.0
Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard Dan Sundström - Renée Sundström 3NT S-3 6 -150 0.0/18.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon     - -/7.5

Bricka 7

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Syd giv
alla i zon
72
KD3
kn543
EK94
E8
E109875
K1062
8
kn10963
kn62
D8
652
KD54
4
E97
Dkn1073

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Sääf - Ted Gotthard Lisbet Leijon - Ove Leijon 3NT N+1 Kn 630 17.0/1.0
Ove Olofsson - Ulf Andersson Susanne Hammar - Mikael Askbom 3NT N+1 Kn 630 17.0/1.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 3NT N= Kn 600 9.0/9.0
Maud Johansson - Leif Johansson Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 5 S= E 600 9.0/9.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Peter Rosén - Ove Björn 3NT N= Kn 600 9.0/9.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Karin Ekström - Gunilla Petterson 5 S= E 600 9.0/9.0
Anders Gustafsson - Maria Lundemo Rolf Persson - Eva Andersson 5 S= E 600 9.0/9.0
Stig Sjöberg - Thorsten Johansson Dan Sundström - Renée Sundström 3NT N= 2 600 9.0/9.0
Ann Sjöberg - Elisabet Johansson Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson 4 V-2 E 200 2.0/16.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 3 N+2 E 150 0.0/18.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist     - 8.4/-

Bricka 8

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Väst giv
ingen i zon
E109642
D4
ED10
96
3
E95
K432
E10873
kn87
K872
kn9876
5
KD5
kn1063
5
KDkn42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Svad - Ulf Ekström Karin Ekström - Gunilla Petterson 4 N+1 5 450 18.0/0.0
Maud Johansson - Leif Johansson Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 4 N= 5 420 13.0/5.0
Anders Gustafsson - Maria Lundemo Rolf Persson - Eva Andersson 4 N= 5 420 13.0/5.0
Ove Olofsson - Ulf Andersson Susanne Hammar - Mikael Askbom 4 N= 5 420 13.0/5.0
Stig Sjöberg - Thorsten Johansson Dan Sundström - Renée Sundström 4 N= 5 420 13.0/5.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 4 N-1 5 -50 5.0/13.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 4 S-1 5 -50 5.0/13.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Peter Rosén - Ove Björn 4 N-1 5 -50 5.0/13.0
Hans Sääf - Ted Gotthard Lisbet Leijon - Ove Leijon 4 N-1 8 -50 5.0/13.0
Ann Sjöberg - Elisabet Johansson Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson 4 N-2 5 -100 0.0/18.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist     - 8.4/-

Bricka 9

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Nord giv
Ö-V i zon
7542
D43
E3
10842
Ekn
E8
KD10762
EK6
K963
765
984
Dkn7
D108
Kkn1092
kn5
953

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Johansson - Leif Johansson Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 3NT V-1 D 100 17.0/1.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Hans Sääf - Ted Gotthard 3NT Ö-1 Kn 100 17.0/1.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Peter Rosén - Ove Björn 3 V+2 3 -150 14.0/4.0
Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson Torgny Svad - Ulf Ekström 5 Ö= 2 -600 12.0/6.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 3NT V+2 4 -660 7.0/11.0
Rolf Persson - Eva Andersson Karin Ekström - Gunilla Petterson 3NT V+2 E -660 7.0/11.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Ove Olofsson - Ulf Andersson 3NT V+2 2 -660 7.0/11.0
Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard Lisbet Leijon - Ove Leijon 3NT V+2 4 -660 7.0/11.0
Dan Sundström - Renée Sundström Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 3NT V+3 4 -690 1.0/17.0
Susanne Hammar - Mikael Askbom Anders Gustafsson - Maria Lundemo 3NT V+3 7 -690 1.0/17.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson     - -/12.0

Bricka 10

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Öst giv
alla i zon
EKD8
K1052
9843
10
kn2
Dkn98
K75
ED98
109764
E
102
Kkn754
53
7643
EDkn6
632

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard Lisbet Leijon - Ove Leijon 4 Ö-1 4 100 17.0/1.0
Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson Torgny Svad - Ulf Ekström 2 Ö-1 E 100 17.0/1.0
Susanne Hammar - Mikael Askbom Anders Gustafsson - Maria Lundemo 2 S= Kn 90 14.0/4.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Peter Rosén - Ove Björn 3 S-1 Kn -100 11.0/7.0
Dan Sundström - Renée Sundström Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 3 S-1 E -100 11.0/7.0
Rolf Persson - Eva Andersson Karin Ekström - Gunilla Petterson 3 V= 10 -110 8.0/10.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 1NT V+1 E -120 5.0/13.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Ove Olofsson - Ulf Andersson 1NT V+1 K -120 5.0/13.0
Maud Johansson - Leif Johansson Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 2 V+2 E -130 1.0/17.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Hans Sääf - Ted Gotthard 2 V+2 K -130 1.0/17.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson     - -/12.0

Bricka 11

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Syd giv
ingen i zon
Kkn987
kn103
Dkn
E93
E4
K85
E1042
Dkn62
D32
ED762
K65
84
1065
94
9873
K1075

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Hammar - Mikael Askbom Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg 4 Ö-1 6 50 18.0/0.0
Dan Sundström - Renée Sundström Peter Rosén - Ove Björn 3 Ö= 5 -140 16.0/2.0
Maud Johansson - Leif Johansson Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 3 Ö+1 10 -170 11.0/7.0
Rolf Persson - Eva Andersson Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 3 Ö+1 7 -170 11.0/7.0
Ann Sjöberg - Elisabet Johansson Torgny Svad - Ulf Ekström 3 Ö+1 6 -170 11.0/7.0
Anders Gustafsson - Maria Lundemo Karin Ekström - Gunilla Petterson 3 Ö+1 10 -170 11.0/7.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Ove Olofsson - Ulf Andersson 4 V= 5 -420 5.0/13.0
Hans Sääf - Ted Gotthard Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson 4 Ö= 10 -420 5.0/13.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 3NT Ö+1 6 -430 2.0/16.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 4 Ö+1 5 -450 0.0/18.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud     - 7.9/-

Bricka 12

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Väst giv
N-S i zon
1093
43
kn1087
10984
kn642
D1065
K43
K5
D5
EKkn98
ED92
E2
EK87
72
65
Dkn763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Johansson - Leif Johansson Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 6D Ö-1 K 100 18.0/0.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 6 Ö-1 K 50 15.0/3.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 6 Ö-1 E 50 15.0/3.0
Rolf Persson - Eva Andersson Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 5 Ö= E -450 7.0/11.0
Dan Sundström - Renée Sundström Peter Rosén - Ove Björn 4 Ö+1 K -450 7.0/11.0
Hans Sääf - Ted Gotthard Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson 4 Ö+1 K -450 7.0/11.0
Ann Sjöberg - Elisabet Johansson Torgny Svad - Ulf Ekström 4 Ö+1 K -450 7.0/11.0
Anders Gustafsson - Maria Lundemo Karin Ekström - Gunilla Petterson 4 Ö+1 K -450 7.0/11.0
Susanne Hammar - Mikael Askbom Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg 4 Ö+1 E -450 7.0/11.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Ove Olofsson - Ulf Andersson 4NT Ö+1 K -460 0.0/18.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud     - 7.9/-

Bricka 13

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Nord giv
alla i zon
K10
98752
1062
762
D9753
D4
kn54
D43
842
kn3
EKD3
Ekn95
Ekn6
EK106
987
K108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Johansson - Leif Johansson Peter Rosén - Ove Björn 2 V-3 K 300 18.0/0.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Anders Gustafsson - Maria Lundemo 3 Ö-2 K 200 16.0/2.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 3 N= Kn 140 14.0/4.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 2 Ö-1 K 100 7.0/11.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Hans Sääf - Ted Gotthard 2 Ö-1 8 100 7.0/11.0
Rolf Persson - Eva Andersson Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 3 V-1 9 100 7.0/11.0
Karin Ekström - Gunilla Petterson Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 2 V-1 9 100 7.0/11.0
Susanne Hammar - Mikael Askbom Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer 2 V-1 9 100 7.0/11.0
Ove Olofsson - Ulf Andersson Dan Sundström - Renée Sundström 2 Ö-1 E 100 7.0/11.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 2NT Ö= 6 -120 0.0/18.0
Torgny Svad - Ulf Ekström     - -/8.8

Bricka 14

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Öst giv
ingen i zon
K
D5
Dkn965
98642
kn10732
kn1084
E8
D3
954
K72
K1043
1075
ED86
E963
72
EKkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Hammar - Mikael Askbom Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer 3NT S+2 Kn 460 18.0/0.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 3NT S+1 Kn 430 16.0/2.0
Ove Olofsson - Ulf Andersson Dan Sundström - Renée Sundström 3NT S= 10 400 14.0/4.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Anders Gustafsson - Maria Lundemo 3 S= Kn 110 12.0/6.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 1NT S= 3 90 9.0/9.0
Karin Ekström - Gunilla Petterson Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 1NT S= 2 90 9.0/9.0
Maud Johansson - Leif Johansson Peter Rosén - Ove Björn 3NT S-1 Kn -50 4.0/14.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Hans Sääf - Ted Gotthard 2NT S-1 Kn -50 4.0/14.0
Rolf Persson - Eva Andersson Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 2NT N-1 3 -50 4.0/14.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 3NT S-2 2 -100 0.0/18.0
Torgny Svad - Ulf Ekström     - -/8.8

Bricka 15

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Syd giv
N-S i zon
K65
E76
D7
Dkn1097
D87
542
109864
53
kn943
K8
Ekn2
E864
E102
Dkn1093
K53
K2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Karin Ekström - Gunilla Petterson 4 S= 7 620 14.0/4.0
Dan Sundström - Renée Sundström Susanne Hammar - Mikael Askbom 4 S= 5 620 14.0/4.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 4 S= 5 620 14.0/4.0
Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 4 S= 5 620 14.0/4.0
Ove Olofsson - Ulf Andersson Maud Johansson - Leif Johansson 4 S= D 620 14.0/4.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 3NT S= 10 600 5.0/13.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Hans Sääf - Ted Gotthard 3NT S= 10 600 5.0/13.0
Anders Gustafsson - Maria Lundemo Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer 3NT S= 10 600 5.0/13.0
Peter Rosén - Ove Björn Lisbet Leijon - Ove Leijon 3NT S= 4 600 5.0/13.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 3 S+1 6 170 0.0/18.0
Rolf Persson - Eva Andersson     - 8.3/-

Bricka 16

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Väst giv
Ö-V i zon
ED6
kn832
EKkn52
7
84
EK964
D7
K982
kn109752
5
43
D653
K3
D107
10986
Ekn104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ove Olofsson - Ulf Andersson Maud Johansson - Leif Johansson 3NT N+2 5 460 17.0/1.0
Peter Rosén - Ove Björn Lisbet Leijon - Ove Leijon 3NT N+2 7 460 17.0/1.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 3 N+1 5 130 8.0/10.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 3 N+1 4 130 8.0/10.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Karin Ekström - Gunilla Petterson 3 N+1 5 130 8.0/10.0
Dan Sundström - Renée Sundström Susanne Hammar - Mikael Askbom 3 N+1 5 130 8.0/10.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 2 N+2 5 130 8.0/10.0
Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 2 N+2 5 130 8.0/10.0
Anders Gustafsson - Maria Lundemo Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer 3 N+1 6 130 8.0/10.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Hans Sääf - Ted Gotthard 5 N-1 5 -50 0.0/18.0
Rolf Persson - Eva Andersson     - 8.3/-

Bricka 17

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Nord giv
ingen i zon
E653
D1072
7
K732
kn10987

KD1086
E105
KD2
EK4
E93
kn984
4
kn98653
kn542
D6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Svad - Ulf Ekström Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 4 Ö= D -420 18.0/0.0
Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson 4 V+1 7 -450 16.0/2.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 4 V+2 7 -480 10.0/8.0
Dan Sundström - Renée Sundström Anders Gustafsson - Maria Lundemo 4 V+2 7 -480 10.0/8.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Ove Olofsson - Ulf Andersson 4 Ö+2 3 -480 10.0/8.0
Karin Ekström - Gunilla Petterson Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer 4 V+2 7 -480 10.0/8.0
Peter Rosén - Ove Björn Håkan Lind - Birgitta Qvist 4 V+2 7 -480 10.0/8.0
Rolf Persson - Eva Andersson Hans Sääf - Ted Gotthard 3NT Ö+3 3 -490 2.0/16.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 3NT Ö+3 3 -490 2.0/16.0
Susanne Hammar - Mikael Askbom Maud Johansson - Leif Johansson 3NT Ö+3 6 -490 2.0/16.0
Ann Sjöberg - Elisabet Johansson     - 9.2/-

Bricka 18

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Öst giv
N-S i zon
D10532
D109
K5
1087
96
Kkn86542
764
K
kn4
E73
Dkn103
Dkn96
EK87

E982
E5432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Persson - Eva Andersson Hans Sääf - Ted Gotthard 4 N+1 E 650 18.0/0.0
Susanne Hammar - Mikael Askbom Maud Johansson - Leif Johansson 4 N= E 620 16.0/2.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 3 N+1 E 170 14.0/4.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 4 V-3 K 150 12.0/6.0
Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 3 S= K 140 10.0/8.0
Karin Ekström - Gunilla Petterson Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer 4 V-2 7 100 7.0/11.0
Peter Rosén - Ove Björn Håkan Lind - Birgitta Qvist 4D V-1 8 100 7.0/11.0
Dan Sundström - Renée Sundström Anders Gustafsson - Maria Lundemo 3 V-1 7 50 2.0/16.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Ove Olofsson - Ulf Andersson 3 V-1 5 50 2.0/16.0
Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson 3 V-1 10 50 2.0/16.0
Ann Sjöberg - Elisabet Johansson     - 9.2/-

Bricka 19

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Syd giv
Ö-V i zon
kn754
KD108
743
53
D98
Ekn42
kn1086
kn10
E
63
EKD92
D9742
K10632
975
5
EK86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ove Olofsson - Ulf Andersson Håkan Lind - Birgitta Qvist 3D S= E 530 18.0/0.0
Anders Gustafsson - Maria Lundemo Maud Johansson - Leif Johansson 3NT V-2 4 200 16.0/2.0
Dan Sundström - Renée Sundström Karin Ekström - Gunilla Petterson 3 S+1 Kn 170 14.0/4.0
Stig Sjöberg - Thorsten Johansson Torgny Svad - Ulf Ekström 2 S+1 Kn 140 12.0/6.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Susanne Hammar - Mikael Askbom 3NT Ö-1 2 100 10.0/8.0
Rolf Persson - Eva Andersson Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 3 Ö+1 E -130 7.0/11.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 3 Ö+1 K -130 7.0/11.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 4 Ö+1 K -150 2.0/16.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Peter Rosén - Ove Björn 4 Ö+1 K -150 2.0/16.0
Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud 2 Ö+3 4 -150 2.0/16.0
Hans Sääf - Ted Gotthard     - -/9.2

Bricka 20

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Väst giv
alla i zon
Kkn85
432
E
Kkn1053
103
E875
KDkn106
E7
E9762
kn
852
D982
D4
KD1096
9743
64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Peter Rosén - Ove Björn 3 S= K 140 18.0/0.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 3 S-1 10 -100 15.0/3.0
Dan Sundström - Renée Sundström Karin Ekström - Gunilla Petterson 2 N-1 Kn -100 15.0/3.0
Anders Gustafsson - Maria Lundemo Maud Johansson - Leif Johansson 3 V= 5 -110 12.0/6.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Susanne Hammar - Mikael Askbom 3 V+2 10 -150 10.0/8.0
Rolf Persson - Eva Andersson Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 1NT V+3 10 -180 8.0/10.0
Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud 2 N-2 Kn -200 6.0/12.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 2 N-3 8 -300 2.0/16.0
Ove Olofsson - Ulf Andersson Håkan Lind - Birgitta Qvist 3NT S-3 D -300 2.0/16.0
Stig Sjöberg - Thorsten Johansson Torgny Svad - Ulf Ekström 3 N-3 2 -300 2.0/16.0
Hans Sääf - Ted Gotthard     - -/9.2

Bricka 21

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Nord giv
N-S i zon
6
8753
83
KDkn1072
D108
Dkn6
ED75
E63
E95
2
Kkn10964
954
Kkn7432
EK1094
2
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Sjöberg - Thorsten Johansson Rolf Persson - Eva Andersson 5 Ö-3 K 150 18.0/0.0
Hans Sääf - Ted Gotthard Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 4 S-1 E -100 16.0/2.0
Dan Sundström - Renée Sundström Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 4 Ö= 8 -130 13.0/5.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Anders Gustafsson - Maria Lundemo 3 Ö+1 E -130 13.0/5.0
Maud Johansson - Leif Johansson Karin Ekström - Gunilla Petterson 4 S-2 E -200 7.0/11.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Ove Olofsson - Ulf Andersson 5 S-2 E -200 7.0/11.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 3 S-2 E -200 7.0/11.0
Susanne Hammar - Mikael Askbom Håkan Lind - Birgitta Qvist 5 S-2 E -200 7.0/11.0
Peter Rosén - Ove Björn Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud 5 S-3 E -300 2.0/16.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 5D S-2 E -500 0.0/18.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg     - 8.4/-

Bricka 22

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Öst giv
Ö-V i zon
kn853
1054
D543
106
4
Kkn9832
9862
E7
EK76
D
Ekn
D98532
D1092
E76
K107
Kkn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Johansson - Leif Johansson Karin Ekström - Gunilla Petterson 2NT Ö-1 7 100 17.0/1.0
Peter Rosén - Ove Björn Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud 3 Ö-1 7 100 17.0/1.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg 2 V= 4 -110 14.0/4.0
Dan Sundström - Renée Sundström Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 2 V+1 5 -140 11.0/7.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Ove Olofsson - Ulf Andersson 3 V= 10 -140 11.0/7.0
Stig Sjöberg - Thorsten Johansson Rolf Persson - Eva Andersson 2NT V+1 3 -150 8.0/10.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 4 V= 10 -620 4.0/14.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Anders Gustafsson - Maria Lundemo 4 V= 5 -620 4.0/14.0
Susanne Hammar - Mikael Askbom Håkan Lind - Birgitta Qvist 4 V= 4 -620 4.0/14.0
Hans Sääf - Ted Gotthard Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard 3NT Ö+1 Kn -630 0.0/18.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg     - 8.4/-

Bricka 23

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Syd giv
alla i zon
EDkn10
kn9862
D
1094
97632
E73
kn7
EK3

D1054
108532
kn762
K854
K
EK964
D85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Johansson - Leif Johansson Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 3NT S= 2 600 16.0/2.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Susanne Hammar - Mikael Askbom 3NT N= 4 600 16.0/2.0
Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg Rolf Persson - Eva Andersson 3NT S= 9 600 16.0/2.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Peter Rosén - Ove Björn 1 V-2 D 200 12.0/6.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Hans Sääf - Ted Gotthard 3NT S-1 K -100 7.0/11.0
Dan Sundström - Renée Sundström Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 3NT S-1 K -100 7.0/11.0
Lisbet Leijon - Ove Leijon Karin Ekström - Gunilla Petterson 2 N-1 Kn -100 7.0/11.0
Ove Olofsson - Ulf Andersson Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud 2 N-1 7 -100 7.0/11.0
Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 2NT S-2 3 -200 2.0/16.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Anders Gustafsson - Maria Lundemo 3NT N-3 7 -300 0.0/18.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer     - -/7.9

Bricka 24

Kolmårdens BK, Sverige 2019.08.12

Väst giv
ingen i zon
103
954
D8
D107653
Dkn87
10
K97654
98
E952
62
Ekn103
Kkn2
K64
EKDkn873
2
E4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbet Leijon - Ove Leijon Karin Ekström - Gunilla Petterson 4 S= K 420 17.0/1.0
Ove Olofsson - Ulf Andersson Christer Thomsson - Ingvar Sjögerud 4 S= D 420 17.0/1.0
Ulla Lindberg - Elisabeth Malmberg Rolf Persson - Eva Andersson 5 Ö-4 E 200 14.0/4.0
Maud Johansson - Leif Johansson Gunhild Wärn - Yvonne Pettersson 3 S+1 9 170 12.0/6.0
Gun Karlberg - Bo Lennart Karlberg Hans Sääf - Ted Gotthard 5D Ö-1 E 100 10.0/8.0
Håkan Lind - Birgitta Qvist Anders Gustafsson - Maria Lundemo 5 S-1 4 -50 6.0/12.0
Karl-Gösta Larsson - Anita Larsson Susanne Hammar - Mikael Askbom 5 S-1 9 -50 6.0/12.0
Anna-Maj Sääf - Marianne Gotthard Stig Sjöberg - Thorsten Johansson 5 S-1 D -50 6.0/12.0
Torgny Svad - Ulf Ekström Peter Rosén - Ove Björn 5D S-1 9 -100 2.0/16.0
Dan Sundström - Renée Sundström Ann Sjöberg - Elisabet Johansson 4D Ö= K -590 0.0/18.0
Lars-Magnus Gustafsson - Peter Holmer     - -/7.9