Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Enköpings BS » Enköpings BS - Enaträffen 2019-10-13 [Tävlingsinfo] [PBN]
Enköpings BS

Enköpings BS - Enaträffen 2019-10-13

Bricka 1

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
ingen i zon
Ekn6
95
ED62
Dkn84
109
EK8732
K83
E10
K75432
4
kn95
965
D8
Dkn106
1074
K732

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N87658
S86658
Ö45785
V56785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT N= 5 400 25.0/1.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Simon Hult - Mikael Rimstedt 3NT N= 4 400 25.0/1.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Jan Matsson - Kenneth Karlsson 3D V-2 D 300 22.0/4.0
Hans Kvick - Niklas Warne Eva Andersson - Björn Andersson 1NT N+2 3 150 20.0/6.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Mickey Maretics - Anette Maretics 2 V-2 D 100 16.0/10.0
Andreas Abragi - Castor Mann Peter Ventura - Mårten Gustawsson 2D V-1 9 100 16.0/10.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Niclas Örnerdal - Mårten Howe 3 Ö-2 D 100 16.0/10.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 1NT N= 3 90 12.0/14.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 2 V-1 D 50 7.0/19.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 2 V-1 D 50 7.0/19.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Linnea Edlund - Mats Johansson 3 Ö-1 D 50 7.0/19.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 2 V-1 D 50 7.0/19.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Peter Swensson - Mari Lindblom 2 Ö= D -110 1.0/25.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Göran Rångevall - Lars Olsson 2 Ö= 3 -110 1.0/25.0

Bricka 2

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
N-S i zon
10865
K103
9876
kn9
4
E542
E10432
752
9
Dkn976
Dkn5
K1086
EKDkn732
8
K
ED43

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N645117
S645117
Ö68824
V68824
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Kvick - Niklas Warne Eva Andersson - Björn Andersson 4 S+2 E 680 24.0/2.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 S+2 E 680 24.0/2.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Linnea Edlund - Mats Johansson 5 S+1 E 680 24.0/2.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Peter Swensson - Mari Lindblom 5 S= E 650 11.0/15.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 S+1 E 650 11.0/15.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Mickey Maretics - Anette Maretics 4 S+1 4 650 11.0/15.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 4 N+1 D 650 11.0/15.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 S+1 E 650 11.0/15.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Jan Matsson - Kenneth Karlsson 4 S+1 E 650 11.0/15.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Simon Hult - Mikael Rimstedt 5 S= E 650 11.0/15.0
Andreas Abragi - Castor Mann Peter Ventura - Mårten Gustawsson 4 S+1 3 650 11.0/15.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Niclas Örnerdal - Mårten Howe 4 S+1 4 650 11.0/15.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 4 S+1 E 650 11.0/15.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Göran Rångevall - Lars Olsson 3 S+3 E 230 0.0/26.0

Bricka 3

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
Ö-V i zon
EK75
EK3
Ekn108
87
Dkn32
10754
976
E10
9864
kn986
D43
93
10
D2
K52
KDkn6542

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N121210912
S121210912
Ö11331
V11331
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Hans Kvick - Niklas Warne 6NT N= 8 990 19.0/7.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Eva Andersson - Björn Andersson 6NT N= 6 990 19.0/7.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 6NT N= 6 990 19.0/7.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Tomas Brenning - Johan Nilsson 6NT N= 8 990 19.0/7.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 6NT N= 8 990 19.0/7.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Johnny Östberg - Olle Wademark 6NT N= 8 990 19.0/7.0
Andreas Abragi - Castor Mann Peter Bertheau - Markus Bertheau 6NT N= 9 990 19.0/7.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Niclas Örnerdal - Mårten Howe 6NT N= 9 990 19.0/7.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Peter Swensson - Mari Lindblom 6 S= D 920 8.0/18.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 6 S= 6 920 8.0/18.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Simon Hult - Mikael Rimstedt 6 S= 5 920 8.0/18.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 3NT N+3 2 490 2.0/24.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 3NT N+3 8 490 2.0/24.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Peter Ventura - Mårten Gustawsson 3NT N+3 8 490 2.0/24.0

Bricka 4

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
alla i zon
D107
EKD1087
E7
74
E
432
1098653
E52
9863
kn5
Kkn2
Dkn93
Kkn542
96
D4
K1086

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N759107
S75997
Ö68222
V68222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Tomas Brenning - Johan Nilsson 4 N+2 2 680 26.0/0.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 N+1 D 650 23.0/3.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Johnny Östberg - Olle Wademark 4 N+1 3 650 23.0/3.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 2 N+4 2 230 20.0/6.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Niclas Örnerdal - Mårten Howe 2 N+3 9 200 18.0/8.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Eva Andersson - Björn Andersson 2 N+2 D 170 15.0/11.0
Andreas Abragi - Castor Mann Peter Bertheau - Markus Bertheau 3 N+1 D 170 15.0/11.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Peter Swensson - Mari Lindblom 3 N= D 140 11.0/15.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Peter Ventura - Mårten Gustawsson 2 N+1 D 140 11.0/15.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Hans Kvick - Niklas Warne 4 S-1 10 -100 4.0/22.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 N-1 D -100 4.0/22.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 4 N-1 D -100 4.0/22.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 4 N-1 D -100 4.0/22.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Simon Hult - Mikael Rimstedt 4 N-1 D -100 4.0/22.0

Bricka 5

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
N-S i zon
53
1062
kn1098643
9
9864
E943
7
EK54
Kkn107
kn85
K5
D732
ED2
KD7
ED2
kn1086

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N610668
S610668
Ö73775
V63674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Edlund - Mats Johansson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3 N+1 10 130 24.0/2.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Peter Swensson - Mari Lindblom 3 S+1 E 130 24.0/2.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Andreas Abragi - Castor Mann 3 N+1 10 130 24.0/2.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 1 S= 7 70 19.0/7.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Jan Matsson - Kenneth Karlsson 1 S= 7 70 19.0/7.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Tomas Brenning - Johan Nilsson 3 Ö-1 Kn 50 14.0/12.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 3 Ö-1 E 50 14.0/12.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Hans Kvick - Niklas Warne 3 Ö-1 E 50 14.0/12.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 1 S-1 7 -100 7.0/19.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 3NT S-1 E -100 7.0/19.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Eva Andersson - Björn Andersson 1 S-1 7 -100 7.0/19.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Peter Bertheau - Markus Bertheau 3NT S-1 9 -100 7.0/19.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT S-2 E -200 1.0/25.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Simon Hult - Mikael Rimstedt 1 S-2 7 -200 1.0/25.0

Bricka 6

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
Ö-V i zon
ED3
105
K10964
E92
K109
Dkn2
E72
Dkn107
kn6542
K873
83
63
87
E964
Dkn5
K854

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N910779
S910779
Ö43563
V43563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 3D Ö-2 8 500 26.0/0.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Peter Swensson - Mari Lindblom 1NT V-3 4 300 24.0/2.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Tomas Brenning - Johan Nilsson 1NT N+3 2 180 22.0/4.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 S+1 D 130 12.0/14.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3 N+1 2 130 12.0/14.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Andreas Abragi - Castor Mann 3 N+1 5 130 12.0/14.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 2 N+2 6 130 12.0/14.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Jan Matsson - Kenneth Karlsson 2 N+2 8 130 12.0/14.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 2 N+2 6 130 12.0/14.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Peter Bertheau - Markus Bertheau 3 N+1 6 130 12.0/14.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Simon Hult - Mikael Rimstedt 3 S+1 6 130 12.0/14.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Hans Kvick - Niklas Warne 3 N+1 6 130 12.0/14.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Eva Andersson - Björn Andersson 2 Ö-1 7 100 2.0/24.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 2 Ö= 4 -110 0.0/26.0

Bricka 7

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
alla i zon
E9652
1064
82
E95
103
kn853
D10975
84
Kkn8
E972
E6
10632
D74
KD
Kkn43
KDkn7

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N866108
S866108
Ö46734
V46734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Östberg - Olle Wademark Ulf Nohrén - Jonas Engström 4 N= 3 620 25.0/1.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Peter Bertheau - Markus Bertheau 4 N= E 620 25.0/1.0
Hans Kvick - Niklas Warne Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 2 N+2 E 170 18.0/8.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 2 S+2 5 170 18.0/8.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Eva Andersson - Björn Andersson 2 S+2 8 170 18.0/8.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Andreas Abragi - Castor Mann 2 S+2 8 170 18.0/8.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 2 S+2 8 170 18.0/8.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 2 S+1 8 140 10.0/16.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 2 N+1 3 140 10.0/16.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 S+1 8 140 10.0/16.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Niclas Örnerdal - Mårten Howe 4 N-1 6 -100 4.0/22.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 S-1 8 -100 4.0/22.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Göran Rångevall - Lars Olsson 2 S-1 8 -100 4.0/22.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 3NT S-2 9 -200 0.0/26.0

Bricka 8

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
ingen i zon
D
kn8
K87432
8632
K974
ED94
D5
kn54
kn82
1076
kn96
KD107
E10653
K532
E10
E9

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N68675
S68675
Ö65767
V65767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Brenning - Johan Nilsson Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 3 N= K 110 26.0/0.0
Hans Kvick - Niklas Warne Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 2 N= K 90 21.0/5.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Eva Andersson - Björn Andersson 2 N= K 90 21.0/5.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 2 N= K 90 21.0/5.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Peter Bertheau - Markus Bertheau 2 N= K 90 21.0/5.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Ulf Nohrén - Jonas Engström 2 S-1 4 -50 15.0/11.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Göran Rångevall - Lars Olsson 3 N-1 K -50 15.0/11.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 1NT Ö= 5 -90 12.0/14.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 2D S-1 2 -100 9.0/17.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3NT S-2 4 -100 9.0/17.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Andreas Abragi - Castor Mann 1NT V+1 D -120 6.0/20.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 3NT S-3 7 -150 4.0/22.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 2D S-2 D -300 2.0/24.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Niclas Örnerdal - Mårten Howe 6D N-5 6 -1100 0.0/26.0

Bricka 9

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
Ö-V i zon
ED1062
1087
D7
K93
854
kn65
962
E874
3
EK9
K10843
Dkn62
Kkn97
D432
Ekn5
105

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N559108
S558108
Ö77435
V77435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Bertheau - Markus Bertheau Eva Andersson - Björn Andersson 4 N= E 420 24.0/2.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 4 N= E 420 24.0/2.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 4 N= E 420 24.0/2.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Hans Kvick - Niklas Warne 3 N+1 3 170 14.0/12.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 1 N+3 E 170 14.0/12.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 3 N+1 E 170 14.0/12.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Ulf Nohrén - Jonas Engström 3 N+1 E 170 14.0/12.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Andreas Abragi - Castor Mann 2 N+2 2 170 14.0/12.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Tomas Brenning - Johan Nilsson 3 N+1 E 170 14.0/12.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Johnny Östberg - Olle Wademark 3 N+1 E 170 14.0/12.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 2 N+1 D 140 5.0/21.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Niclas Örnerdal - Mårten Howe 3 N= E 140 5.0/21.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Göran Rångevall - Lars Olsson 4 N-1 E -50 2.0/24.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Mickey Maretics - Anette Maretics 3NT S-2 2 -100 0.0/26.0

Bricka 10

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
alla i zon
K1074
EK8
K986
D3
Ekn652
976
52
E102
98
Dkn5
ED10743
K9
D3
10432
kn
kn87654

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74755
S74654
Ö69688
V69788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Tomas Brenning - Johan Nilsson 3 Ö-1 3 100 24.0/2.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Johnny Östberg - Olle Wademark 2 Ö-1 5 100 24.0/2.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Göran Rångevall - Lars Olsson 2 Ö-1 D 100 24.0/2.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 2 Ö= 5 -90 15.0/11.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Hans Kvick - Niklas Warne 2 Ö= 5 -90 15.0/11.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Niclas Örnerdal - Mårten Howe 2 Ö= 7 -90 15.0/11.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 2 Ö= 7 -90 15.0/11.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Eva Andersson - Björn Andersson 2 Ö= 3 -90 15.0/11.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 2 Ö= 5 -90 15.0/11.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Mickey Maretics - Anette Maretics 3 S-1 5 -100 8.0/18.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 2 Ö+1 7 -110 3.0/23.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Ulf Nohrén - Jonas Engström 2 Ö+1 7 -110 3.0/23.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Andreas Abragi - Castor Mann 2 Ö+1 2 -110 3.0/23.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 2 Ö+1 3 -110 3.0/23.0

Bricka 11

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
ingen i zon
K109
EKkn653
86
kn6
72
1098
E1095
D532
Ekn65
72
kn42
E987
D843
D4
KD73
K104

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N671088
S671088
Ö76354
V76343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Nohrén - Jonas Engström Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 4 N+1 4 450 26.0/0.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Niclas Örnerdal - Mårten Howe 3NT S+1 7 430 23.0/3.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 3NT S+1 9 430 23.0/3.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Jan Matsson - Kenneth Karlsson 4 N= 8 420 19.0/7.0
Eva Andersson - Björn Andersson Göran Rångevall - Lars Olsson 4 N= 2 420 19.0/7.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 3NT S= 9 400 16.0/10.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Hans Kvick - Niklas Warne 3 N+1 5 170 14.0/12.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Stefan Andersson - Peter Forsberg 4 N-1 2 -50 7.0/19.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT S-1 10 -50 7.0/19.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 3NT S-1 5 -50 7.0/19.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 N-1 7 -50 7.0/19.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Mickey Maretics - Anette Maretics 4 N-1 E -50 7.0/19.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Andreas Abragi - Castor Mann 3NT S-1 9 -50 7.0/19.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Johnny Östberg - Olle Wademark 3NT S-2 10 -100 0.0/26.0

Bricka 12

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
N-S i zon
K3
EDkn32
10965
D3
106
9864
KDkn7
E94
D8754
7
E83
kn872
Ekn92
K105
42
K1065

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N771078
S771078
Ö46365
V46365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Hult - Mikael Rimstedt Niclas Örnerdal - Mårten Howe 4 N+1 4 650 26.0/0.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 N= 7 620 22.0/4.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Mickey Maretics - Anette Maretics 4 N= 4 620 22.0/4.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Jan Matsson - Kenneth Karlsson 4 N= 4 620 22.0/4.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 2D Ö-3 5 500 17.0/9.0
Eva Andersson - Björn Andersson Göran Rångevall - Lars Olsson 3D Ö-3 5 500 17.0/9.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 3 N+1 7 170 14.0/12.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Stefan Andersson - Peter Forsberg 3 N= E 140 11.0/15.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Hans Kvick - Niklas Warne 2 N+1 7 140 11.0/15.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 S-1 K -100 4.0/22.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Andreas Abragi - Castor Mann 3NT S-1 D -100 4.0/22.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 4 N-1 7 -100 4.0/22.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Johnny Östberg - Olle Wademark 3NT S-1 K -100 4.0/22.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 4 N-1 7 -100 4.0/22.0

Bricka 13

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
alla i zon
D102
D65
K1094
KD6
E87

Ekn872
kn9843
K43
K984
D5
E1072
kn965
Ekn10732
63
5

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N24875
S24875
Ö119567
V119567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Stefan Andersson - Peter Forsberg 2D S+1 8 870 26.0/0.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Tomas Brenning - Johan Nilsson 2D S= 3 670 24.0/2.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Linnea Edlund - Mats Johansson 2 S+1 3 140 22.0/4.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 2 S= 8 110 18.0/8.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 S= 3 110 18.0/8.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Peter Swensson - Mari Lindblom 2 S= 8 110 18.0/8.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Niclas Örnerdal - Mårten Howe 4 Ö-1 6 100 14.0/12.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Hans Kvick - Niklas Warne 2 Ö= 5 -110 12.0/14.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Louise Hallqvist - Ylva Johansson 1NT Ö+1 10 -120 10.0/16.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 3 V+2 5 -150 5.0/21.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 3 V+2 5 -150 5.0/21.0
Eva Andersson - Björn Andersson Jan Matsson - Kenneth Karlsson 3 V+2 5 -150 5.0/21.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Johnny Östberg - Olle Wademark 2 V+3 5 -150 5.0/21.0
Andreas Abragi - Castor Mann Ulf Nohrén - Jonas Engström 5 V= 3 -600 0.0/26.0

Bricka 14

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
ingen i zon
6
EKkn52
Kkn1065
95
9
D843
ED972
E83
EDkn1054
97
843
107
K8732
106

KDkn642

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N96868
S96868
Ö47575
V47565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Hult - Mikael Rimstedt Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3D Ö-3 K 500 26.0/0.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Linnea Edlund - Mats Johansson 3NT N+1 10 430 24.0/2.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Johnny Östberg - Olle Wademark 2D V-2 E 300 22.0/4.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 2D V-1 E 100 17.0/9.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Hans Kvick - Niklas Warne 2D Ö-1 K 100 17.0/9.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Peter Swensson - Mari Lindblom 2D V-1 6 100 17.0/9.0
Eva Andersson - Björn Andersson Jan Matsson - Kenneth Karlsson 2D V-1 E 100 17.0/9.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3NT N-1 D -50 10.0/16.0
Andreas Abragi - Castor Mann Ulf Nohrén - Jonas Engström 3NT S-1 2 -50 10.0/16.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 3 N-1 10 -50 10.0/16.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 4 N-2 5 -100 4.0/22.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Tomas Brenning - Johan Nilsson 4 N-2 10 -100 4.0/22.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Stefan Andersson - Peter Forsberg 4 N-2 3 -100 4.0/22.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Niclas Örnerdal - Mårten Howe 4D N-3 9 -500 0.0/26.0

Bricka 15

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
N-S i zon
Dkn863
D6
D4
EK97
E1042
kn75
K9
kn864
K
K92
E10653
D1053
975
E10843
kn872
2

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N56786
S55786
Ö87657
V87657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Bertheau - Markus Bertheau Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 2 N+2 9 170 26.0/0.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 2 N= 5 110 23.0/3.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Hans Kvick - Niklas Warne 2 N= 5 110 23.0/3.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Jan Matsson - Kenneth Karlsson 3 V-2 D 100 19.0/7.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Niclas Örnerdal - Mårten Howe 3 V-2 D 100 19.0/7.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 Ö-1 5 50 13.0/13.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Peter Swensson - Mari Lindblom 3 V-1 D 50 13.0/13.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Mickey Maretics - Anette Maretics 3 Ö-1 2 50 13.0/13.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 1NT V-1 9 50 13.0/13.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Peter Ventura - Mårten Gustawsson 3 N-1 5 -100 6.0/20.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Andreas Abragi - Castor Mann 2 N-1 5 -100 6.0/20.0
Eva Andersson - Björn Andersson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3 N-1 5 -100 6.0/20.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3D N-1 2 -200 1.0/25.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Linnea Edlund - Mats Johansson 2 N-2 5 -200 1.0/25.0

Bricka 16

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
Ö-V i zon
973
98
43
Kkn10632
ED652
Dkn105
10
D85
Kkn8
E762
kn9876
E
104
K43
EKD52
974

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N85234
S85234
Ö4711107
V4610107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Nohrén - Jonas Engström Mickey Maretics - Anette Maretics 4 V-1 4 100 25.0/1.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Linnea Edlund - Mats Johansson 5 V-1 3 100 25.0/1.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Jan Matsson - Kenneth Karlsson 4 V= 4 -620 19.0/7.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 4 V= 9 -620 19.0/7.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Niclas Örnerdal - Mårten Howe 4 V= 4 -620 19.0/7.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 Ö= 4 -620 19.0/7.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Peter Ventura - Mårten Gustawsson 4 V+1 9 -650 7.0/19.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 4 V+1 4 -650 7.0/19.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 V+1 10 -650 7.0/19.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Hans Kvick - Niklas Warne 4 V+1 4 -650 7.0/19.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Peter Swensson - Mari Lindblom 4 V+1 10 -650 7.0/19.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Andreas Abragi - Castor Mann 4 V+1 4 -650 7.0/19.0
Eva Andersson - Björn Andersson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 V+1 10 -650 7.0/19.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 4 Ö+1 3 -650 7.0/19.0

Bricka 17

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
ingen i zon
K65
K
kn87432
E108
kn3
ED42

KDkn7543
E10972
8753
D
962
D84
kn1096
EK10965

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N311467
S311467
Ö102965
V92965
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 4D V-6 7 1400 26.0/0.0
Andreas Abragi - Castor Mann Kenneth Wallin - Pasi Kallio 5RD N= E 800 24.0/2.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 5D N= 2 550 21.0/5.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Louise Hallqvist - Ylva Johansson 5D S= K 550 21.0/5.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 6D V-3 K 500 18.0/8.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 5 N= 2 400 9.0/17.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Simon Hult - Mikael Rimstedt 5 S= K 400 9.0/17.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Stefan Andersson - Peter Forsberg 5 S= K 400 9.0/17.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 5 N= 5 400 9.0/17.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Hans Kvick - Niklas Warne 5 N= 2 400 9.0/17.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Eva Andersson - Björn Andersson 5 N= 2 400 9.0/17.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Ulf Nohrén - Jonas Engström 5 N= 2 400 9.0/17.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 5 N= 4 400 9.0/17.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Peter Ventura - Mårten Gustawsson 5 V-2 3 100 0.0/26.0

Bricka 18

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
N-S i zon
kn109763
E865

kn42
KD5
Kkn3
KD9863
6
E42
D
E72
EK10985
8
109742
kn1054
D73

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N20641
S21641
Ö10126912
V11126912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Peter Ventura - Mårten Gustawsson 7 V-2 Kn 100 26.0/0.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 6 V-1 E 50 22.0/4.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Hans Kvick - Niklas Warne 6 V-1 Kn 50 22.0/4.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Eva Andersson - Björn Andersson 6 V-1 Kn 50 22.0/4.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 3NT V+2 Kn -460 17.0/9.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 3NT Ö+2 8 -460 17.0/9.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 3NT V+3 Kn -490 10.0/16.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Simon Hult - Mikael Rimstedt 4NT V+2 6 -490 10.0/16.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Stefan Andersson - Peter Forsberg 3NT V+3 Kn -490 10.0/16.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 3NT V+3 6 -490 10.0/16.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Ulf Nohrén - Jonas Engström 3NT V+3 Kn -490 10.0/16.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 6 V= E -920 4.0/22.0
Andreas Abragi - Castor Mann Kenneth Wallin - Pasi Kallio 6NT V= Kn -990 1.0/25.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Louise Hallqvist - Ylva Johansson 6NT V= Kn -990 1.0/25.0

Bricka 19

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
Ö-V i zon
10953
kn874
5
ED82
ED72
D92
Ekn93
kn6
kn64
EK106
K10764
K
K8
53
D82
1097543

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1100
 NT
N81121
S81121
Ö51211107
V51211107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Rångevall - Lars Olsson Stefan Andersson - Peter Forsberg 3NT V-3 7 300 26.0/0.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Linnea Edlund - Mats Johansson 3NT Ö-2 4 200 24.0/2.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 3NT V-1 2 100 20.0/6.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 5 V-1 E 100 20.0/6.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 6 V-1 7 100 20.0/6.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 5 S-3 Kn -150 16.0/10.0
Andreas Abragi - Castor Mann Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 5D S-3 E -500 14.0/12.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Peter Bertheau - Markus Bertheau 5 Ö= 5 -600 11.0/15.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Peter Swensson - Mari Lindblom 3NT V= 8 -600 11.0/15.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Mickey Maretics - Anette Maretics 5 V+1 K -620 8.0/18.0
Hans Kvick - Niklas Warne Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT V+2 5 -660 5.0/21.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Simon Hult - Mikael Rimstedt 3NT V+2 9 -660 5.0/21.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Tomas Brenning - Johan Nilsson 3NT V+3 2 -690 2.0/24.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Eva Andersson - Björn Andersson 3NT V+4 5 -720 0.0/26.0

Bricka 20

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
alla i zon
kn852
74
kn10954
EK
EK104
EKkn53
62
D6
93
D1096
83
kn10973
D76
82
EKD7
8542

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N48466
S48466
Ö84976
V84976
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 2 N+1 8 140 26.0/0.0
Hans Kvick - Niklas Warne Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 2 N= 3 110 24.0/2.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 4 V-1 K 100 20.0/6.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 V-1 K 100 20.0/6.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Simon Hult - Mikael Rimstedt 4 V-1 E 100 20.0/6.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Peter Bertheau - Markus Bertheau 2 Ö+1 Kn -110 16.0/10.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 3 V= K -140 10.0/16.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Linnea Edlund - Mats Johansson 3 V= K -140 10.0/16.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Eva Andersson - Björn Andersson 2 V+1 K -140 10.0/16.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Peter Swensson - Mari Lindblom 2 V+1 Kn -140 10.0/16.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Mickey Maretics - Anette Maretics 3 V= K -140 10.0/16.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Stefan Andersson - Peter Forsberg 3 V+2 K -200 4.0/22.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Tomas Brenning - Johan Nilsson 3D V= K -730 2.0/24.0
Andreas Abragi - Castor Mann Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 2D V+1 7 -870 0.0/26.0

Bricka 21

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
N-S i zon
Dkn2
8643
K63
Ekn3
765
EKkn752
2
1098
K103
9
Dkn109
KD742
E984
D10
E8754
65

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N57576
S57576
Ö86867
V86867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Kvick - Niklas Warne Tomas Brenning - Johan Nilsson 3NT Ö-3 4 150 26.0/0.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Andreas Abragi - Castor Mann 2 V-2 3 100 24.0/2.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 2 V-1 3 50 22.0/4.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 2 V= D -110 16.0/10.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Peter Ventura - Mårten Gustawsson 2 V= 3 -110 16.0/10.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 2 V= D -110 16.0/10.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 2 V= D -110 16.0/10.0
Eva Andersson - Björn Andersson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 2 V= D -110 16.0/10.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Stefan Andersson - Peter Forsberg 2 V+1 D -140 9.0/17.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Peter Bertheau - Markus Bertheau 3 V= D -140 9.0/17.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 2NT N-2 D -200 4.0/22.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Linnea Edlund - Mats Johansson 3 S-2 E -200 4.0/22.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3D N-1 D -200 4.0/22.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 3NT S-3 2 -300 0.0/26.0

Bricka 22

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
Ö-V i zon
9853
EK6
EDkn
E63
EK10
D985
1076
1054
D7
kn1074
953
Dkn82
kn642
32
K842
K97

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N79698
S79698
Ö54635
V54635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Andreas Abragi - Castor Mann 4 N= Kn 420 19.0/7.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 4 S= 6 420 19.0/7.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Peter Ventura - Mårten Gustawsson 4 N= Kn 420 19.0/7.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Stefan Andersson - Peter Forsberg 4 S= 8 420 19.0/7.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 4 S= 8 420 19.0/7.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 4 S= 8 420 19.0/7.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 4 N= Kn 420 19.0/7.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 N= 6 420 19.0/7.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 3 N+1 Kn 170 9.0/17.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 3 S+1 8 170 9.0/17.0
Hans Kvick - Niklas Warne Tomas Brenning - Johan Nilsson 3NT N-1 4 -50 3.0/23.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Linnea Edlund - Mats Johansson 4 N-1 D -50 3.0/23.0
Eva Andersson - Björn Andersson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 N-1 D -50 3.0/23.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Peter Bertheau - Markus Bertheau 4 N-1 D -50 3.0/23.0

Bricka 23

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
alla i zon
kn4
Ekn5
632
K10875
D62
876
D104
Ekn43
EK7
10432
E875
D6
109853
KD9
Kkn9
92

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N65675
S65675
Ö78768
V78768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Linnea Edlund - Mats Johansson 1NT Ö-2   200 26.0/0.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 1NT V-1 Kn 100 23.0/3.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 2 Ö-1 8 100 23.0/3.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Eva Andersson - Björn Andersson 1 S= 8 80 20.0/6.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Tomas Brenning - Johan Nilsson 1NT V+1 5 -120 15.0/11.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Simon Hult - Mikael Rimstedt 1NT Ö+1 10 -120 15.0/11.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Peter Ventura - Mårten Gustawsson 1NT V+1 7 -120 15.0/11.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Peter Swensson - Mari Lindblom 1NT V+1 5 -120 15.0/11.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Göran Rångevall - Lars Olsson 1NT V+2 Kn -150 9.0/17.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 1NT V+2 5 -150 9.0/17.0
Hans Kvick - Niklas Warne Ulf Nohrén - Jonas Engström 2 N-2 3 -200 5.0/21.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Niclas Örnerdal - Mårten Howe 2D S-1 4 -200 5.0/21.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Stefan Andersson - Peter Forsberg 3 S-3 4 -300 2.0/24.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Andreas Abragi - Castor Mann 2D S-2 3 -500 0.0/26.0

Bricka 24

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
ingen i zon
KD87
EK876
K106
9
10953
104
Ekn9
kn762
kn
Dkn9
87532
D853
E642
532
D4
EK104

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N98111110
S98111111
Ö45222
V45222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Tomas Brenning - Johan Nilsson 4 N+1 5 450 20.0/6.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Göran Rångevall - Lars Olsson 4 N+1 3 450 20.0/6.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Linnea Edlund - Mats Johansson 4 N+1 2 450 20.0/6.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 4 N+1 2 450 20.0/6.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Niclas Örnerdal - Mårten Howe 5 N= Kn 450 20.0/6.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 5 N= 8 450 20.0/6.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Peter Swensson - Mari Lindblom 4 N+1 5 450 20.0/6.0
Hans Kvick - Niklas Warne Ulf Nohrén - Jonas Engström 4 S= 6 420 8.0/18.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Andreas Abragi - Castor Mann 4 S= 3 420 8.0/18.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Simon Hult - Mikael Rimstedt 4 N= 3 420 8.0/18.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Peter Ventura - Mårten Gustawsson 4 S= 10 420 8.0/18.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 4 S= 6 420 8.0/18.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Stefan Andersson - Peter Forsberg 6 N-1 2 -50 1.0/25.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Eva Andersson - Björn Andersson 6 S-1 E -50 1.0/25.0

Bricka 25

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
Ö-V i zon
K10952
75
D1053
93
E6
Ekn104
92
kn10876
43
KD9862
K4
KD4
Dkn87
3
Ekn876
E52

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N2102102
S2102102
Ö93927
V93927
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Andreas Abragi - Castor Mann 4D N+1 3 690 26.0/0.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4D N= K 590 20.0/6.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Peter Bertheau - Markus Bertheau 4D N= K 590 20.0/6.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Simon Hult - Mikael Rimstedt 4D N= K 590 20.0/6.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Peter Ventura - Mårten Gustawsson 4D N= K 590 20.0/6.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Niclas Örnerdal - Mårten Howe 4D N= K 590 20.0/6.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Linnea Edlund - Mats Johansson 5 Ö-1 D 100 12.0/14.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Stefan Andersson - Peter Forsberg 5 Ö-1 D 100 12.0/14.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Hans Kvick - Niklas Warne 4 Ö-1 D 100 12.0/14.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Mickey Maretics - Anette Maretics 5 N-1 K -50 8.0/18.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Göran Rångevall - Lars Olsson 2 N-4 4 -200 6.0/20.0
Eva Andersson - Björn Andersson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 4 Ö= D -620 4.0/22.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Ulf Nohrén - Jonas Engström 5 Ö= D -650 1.0/25.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Johnny Östberg - Olle Wademark 5 Ö= D -650 1.0/25.0

Bricka 26

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
alla i zon
7
D98
ED2
EKkn842
E92
K632
kn108
1073
K53
E10
K9643
D95
Dkn10864
kn754
75
6

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75785
S74674
Ö68557
V68557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Mickey Maretics - Anette Maretics 2 S= 3 110 23.0/3.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Ulf Nohrén - Jonas Engström 3 N= 3 110 23.0/3.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Andreas Abragi - Castor Mann 2 S= Kn 110 23.0/3.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Linnea Edlund - Mats Johansson 3 N= E 110 23.0/3.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Peter Ventura - Mårten Gustawsson 2 Ö-1 6 100 18.0/8.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Kenneth Wallin - Pasi Kallio 2 S-1 Kn -100 14.0/12.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Hans Kvick - Niklas Warne 2 N-1 E -100 14.0/12.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Göran Rångevall - Lars Olsson 3NT N-1 4 -100 14.0/12.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Johnny Östberg - Olle Wademark 2 S-2 Kn -200 6.0/20.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Peter Bertheau - Markus Bertheau 3 N-2 E -200 6.0/20.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Simon Hult - Mikael Rimstedt 2 S-2 Kn -200 6.0/20.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Niclas Örnerdal - Mårten Howe 3NT N-2 4 -200 6.0/20.0
Eva Andersson - Björn Andersson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 3 S-2 Kn -200 6.0/20.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Stefan Andersson - Peter Forsberg 4 S-4 Kn -400 0.0/26.0

Bricka 27

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
ingen i zon
kn32
54
ED542
K104
EK84
108
K8
kn9765
D765
K973
1096
E3
109
EDkn62
kn73
D82

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N79968
S69968
Ö62475
V62475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Rångevall - Lars Olsson Jan Matsson - Kenneth Karlsson 3D S= 5 470 26.0/0.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Johnny Östberg - Olle Wademark 2 S+1 D 140 24.0/2.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Mickey Maretics - Anette Maretics 3 N+1 E 130 20.0/6.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Peter Bertheau - Markus Bertheau 3 N+1 6 130 20.0/6.0
Andreas Abragi - Castor Mann Linnea Edlund - Mats Johansson 3 N+1 E 130 20.0/6.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Peter Ventura - Mårten Gustawsson 2 S= E 110 16.0/10.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 V-2 5 100 14.0/12.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 1NT N= 5 90 12.0/14.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Ulf Nohrén - Jonas Engström 3 Ö-1 9 50 8.0/18.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 2 V-1 5 50 8.0/18.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Hans Kvick - Niklas Warne 3 V-1 2 50 8.0/18.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Eva Andersson - Björn Andersson 2 V= 5 -110 2.0/24.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Louise Hallqvist - Ylva Johansson 2 V= 5 -110 2.0/24.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Simon Hult - Mikael Rimstedt 2 V= 5 -110 2.0/24.0

Bricka 28

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
N-S i zon
52
E
KDkn843
K854
EKD9
10876
102
kn106
1043
D9432
E76
D3
kn876
Kkn5
95
E972

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N99578
S99578
Ö33765
V33765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Andersson - Peter Forsberg Ulf Nohrén - Jonas Engström 3D Ö-2 9 300 24.0/2.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 3D Ö-2 9 300 24.0/2.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Peter Bertheau - Markus Bertheau 3D Ö-2 9 300 24.0/2.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3 N+1 2 130 16.0/10.0
Andreas Abragi - Castor Mann Linnea Edlund - Mats Johansson 4 N= 2 130 16.0/10.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 N= 2 130 16.0/10.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Hans Kvick - Niklas Warne 4 N= 2 130 16.0/10.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 4 N= 2 130 16.0/10.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Mickey Maretics - Anette Maretics 2D Ö-1 K 100 9.0/17.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Simon Hult - Mikael Rimstedt 3 V-2 9 100 9.0/17.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Peter Ventura - Mårten Gustawsson 2 Ö-1 9 50 6.0/20.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Jan Matsson - Kenneth Karlsson 4 N-1 3 -100 3.0/23.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Johnny Östberg - Olle Wademark 3NT S-1 D -100 3.0/23.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Eva Andersson - Björn Andersson 3NTD N-1 3 -200 0.0/26.0

Bricka 29

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
alla i zon
8543
832
109
Ekn82
EK109
Kkn109
kn52
43
72
D54
8743
10976
Dkn6
E76
EKD6
KD5

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N98688
S99688
Ö44655
V44645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peter Swensson - Mari Lindblom 3NT S+1 E 630 21.0/5.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3NT S+1 E 630 21.0/5.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Mickey Maretics - Anette Maretics 3NT S+1 K 630 21.0/5.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Göran Rångevall - Lars Olsson 3NT S+1 E 630 21.0/5.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Peter Bertheau - Markus Bertheau 3NT S+1 E 630 21.0/5.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Jan Matsson - Kenneth Karlsson 3NT S+1 E 630 21.0/5.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Niclas Örnerdal - Mårten Howe 3NT S= 4 600 8.0/18.0
Hans Kvick - Niklas Warne Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 3NT S= E 600 8.0/18.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 3NT S= E 600 8.0/18.0
Andreas Abragi - Castor Mann Simon Hult - Mikael Rimstedt 3NT S= E 600 8.0/18.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Peter Ventura - Mårten Gustawsson 3NT S= 2 600 8.0/18.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 3NT S= 10 600 8.0/18.0
Eva Andersson - Björn Andersson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT S= E 600 8.0/18.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 1NT S+3 3 180 0.0/26.0

Bricka 30

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
ingen i zon
Ekn63
E
EK932
E96
10954
Dkn5
kn865
K4
D872
K64
7
kn8752
K
1098732
D104
D103

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N101110910
S101110910
Ö31243
V31243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Niclas Örnerdal - Mårten Howe 3NT N+2 5 460 23.0/3.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3NT N+2 2 460 23.0/3.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 3NT N+2 3 460 23.0/3.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 3NT N+2 2 460 23.0/3.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Mickey Maretics - Anette Maretics 4 S+1 Kn 450 14.0/12.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Göran Rångevall - Lars Olsson 4 N+1 7 450 14.0/12.0
Andreas Abragi - Castor Mann Simon Hult - Mikael Rimstedt 4 S+1 K 450 14.0/12.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Peter Ventura - Mårten Gustawsson 4 S+1 10 450 14.0/12.0
Eva Andersson - Björn Andersson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 S+1 10 450 14.0/12.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peter Swensson - Mari Lindblom 3NT N+1 7 430 6.0/20.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Peter Bertheau - Markus Bertheau 3NT N+1 2 430 6.0/20.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Jan Matsson - Kenneth Karlsson 3NT N+1 2 430 6.0/20.0
Hans Kvick - Niklas Warne Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 4 S= 3 420 1.0/25.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 4 N= 4 420 1.0/25.0

Bricka 31

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
N-S i zon
ED3
EK1098652
kn
9
K102
Dkn
K10432
D105
9875

975
EKkn732
kn64
743
ED86
864

Optimalt kontrakt: 6D V-3 500
 NT
N441167
S441167
Ö98171
V98171
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4D N+1 E 990 24.0/2.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Göran Rångevall - Lars Olsson 4D N+1 E 990 24.0/2.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 4D N+1 E 990 24.0/2.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Hans Kvick - Niklas Warne 4 N+1 E 650 14.0/12.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 5 N= E 650 14.0/12.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 N+1 E 650 14.0/12.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Johnny Östberg - Olle Wademark 4 N+1 E 650 14.0/12.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Peter Bertheau - Markus Bertheau 5 N= E 650 14.0/12.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Simon Hult - Mikael Rimstedt 4 N+1 E 650 14.0/12.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 4 N+1 E 650 14.0/12.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 6D Ö-3 3 500 6.0/20.0
Eva Andersson - Björn Andersson Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 5D Ö-2 Kn 300 4.0/22.0
Andreas Abragi - Castor Mann Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 3 N+2 E 200 2.0/24.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Peter Swensson - Mari Lindblom 5 Ö-2 2 100 0.0/26.0

Bricka 32

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
Ö-V i zon
K2
E976
8753
542
43
2
EDkn4
EKkn1096
Ekn10975
K1053
10
87
D86
Dkn84
K962
D3

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N13522
S23522
Ö11881110
V11881110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 2 Ö+3 D -200 26.0/0.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Johnny Östberg - Olle Wademark 4 Ö= 6 -620 24.0/2.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT Ö+1 D -630 21.0/5.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Peter Bertheau - Markus Bertheau 3NT Ö+1 D -630 21.0/5.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Hans Kvick - Niklas Warne 4 Ö+1 D -650 12.0/14.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 Ö+1 D -650 12.0/14.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Göran Rångevall - Lars Olsson 4 Ö+1 D -650 12.0/14.0
Andreas Abragi - Castor Mann Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 4 Ö+1 5 -650 12.0/14.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Simon Hult - Mikael Rimstedt 4 Ö+1 D -650 12.0/14.0
Eva Andersson - Björn Andersson Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 4 Ö+1 D -650 12.0/14.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 4 Ö+1 D -650 12.0/14.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 3NT Ö+2 D -660 3.0/23.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3NT Ö+2 D -660 3.0/23.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Peter Swensson - Mari Lindblom 3NT Ö+3 5 -690 0.0/26.0

Bricka 33

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
ingen i zon
E542
kn
Dkn964
E63
D6
K109873
8
Dkn94
kn8
E62
K753
K752
K10973
D54
E102
108

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N4104117
S4104117
Ö73914
V73914
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Niclas Örnerdal - Mårten Howe 3D S+3 8 830 26.0/0.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 4 S+2 9 480 21.0/5.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Eva Andersson - Björn Andersson 4 S+2 8 480 21.0/5.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Peter Swensson - Mari Lindblom 4 S+2 8 480 21.0/5.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 4 S+2 5 480 21.0/5.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 4 S+1 9 450 16.0/10.0
Andreas Abragi - Castor Mann Johnny Östberg - Olle Wademark 3 S+3 3 230 13.0/13.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Peter Bertheau - Markus Bertheau 3 S+3 8 230 13.0/13.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Jan Matsson - Kenneth Karlsson 2 S+3 D 200 8.0/18.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Göran Rångevall - Lars Olsson 3 S+2 D 200 8.0/18.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3 S+2 3 200 8.0/18.0
Hans Kvick - Niklas Warne Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 S= D 140 4.0/22.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 5 V-2 D 100 1.0/25.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Stefan Andersson - Peter Forsberg 4D V-1 D 100 1.0/25.0

Bricka 34

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
N-S i zon
kn1075
Dkn
Ekn43
Kkn4
432
K952
8
ED865
D98
E76
D952
1073
EK6
10843
K1076
92

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N7108109
S7108109
Ö63433
V63433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3D V-4 Kn 800 26.0/0.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Peter Swensson - Mari Lindblom 1NT N+3 5 180 23.0/3.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Peter Bertheau - Markus Bertheau 1NT N+3 2 180 23.0/3.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Jan Matsson - Kenneth Karlsson 3 Ö-3 9 150 19.0/7.0
Andreas Abragi - Castor Mann Johnny Östberg - Olle Wademark 3 V-3 Kn 150 19.0/7.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3 N= 3 140 16.0/10.0
Hans Kvick - Niklas Warne Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 S+2 8 130 14.0/12.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Niclas Örnerdal - Mårten Howe 2 N+1 6 110 9.0/17.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Eva Andersson - Björn Andersson 2 N+1 5 110 9.0/17.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 2 N= 3 110 9.0/17.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Stefan Andersson - Peter Forsberg 2 S+1 4 110 9.0/17.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Göran Rångevall - Lars Olsson 2 N= 2 90 4.0/22.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 2 V-1 D 50 2.0/24.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 2 N-1 3 -100 0.0/26.0

Bricka 35

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
Ö-V i zon
E108
EK10874
54
EK
Kkn953
5
Ekn10
9872

kn3
D8732
Dkn10543
D7642
D962
K96
6

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N34989
S349910
Ö109232
V109242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Hans Kvick - Niklas Warne 4 N+1 D 450 21.0/5.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 N+1 D 450 21.0/5.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Tomas Brenning - Johan Nilsson 4 N+1 D 450 21.0/5.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Johnny Östberg - Olle Wademark 4 N+1 D 450 21.0/5.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Göran Rångevall - Lars Olsson 4 N+1 D 450 21.0/5.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 4 S+1 6 450 21.0/5.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 4 N= D 420 12.0/14.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Eva Andersson - Björn Andersson 4 N= D 420 12.0/14.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Jan Matsson - Kenneth Karlsson 4 N= D 420 12.0/14.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Stefan Andersson - Peter Forsberg 6 N-1 D -50 8.0/18.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Linnea Edlund - Mats Johansson 6 N-2 D -100 5.0/21.0
Andreas Abragi - Castor Mann Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 4D N-1 D -100 5.0/21.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 4 N-3 D -150 2.0/24.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 2D Ö+1 2 -380 0.0/26.0

Bricka 36

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
alla i zon
8763
1095
EKkn6
64
ED10942
Ekn8
95
103
Kkn
764
D1042
Dkn98
5
KD32
873
EK752

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N78855
S78855
Ö65588
V65588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Stefan Andersson - Peter Forsberg 2 V-1 E 100 25.0/1.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Eva Andersson - Björn Andersson 3 V-1 E 100 25.0/1.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Linnea Edlund - Mats Johansson 3 N-1 K -100 18.0/8.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Hans Kvick - Niklas Warne 3 N-1 K -100 18.0/8.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Tomas Brenning - Johan Nilsson 3 N-1 K -100 18.0/8.0
Andreas Abragi - Castor Mann Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 3 S-1 E -100 18.0/8.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Johnny Östberg - Olle Wademark 3 N-1 K -100 18.0/8.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Kenneth Wallin - Pasi Kallio 2 V= E -110 9.0/17.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Jan Matsson - Kenneth Karlsson 2 V= E -110 9.0/17.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Göran Rångevall - Lars Olsson 2 V= E -110 9.0/17.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 2 V= E -110 9.0/17.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 3 N-2 4 -200 3.0/23.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 3D N-1 D -200 3.0/23.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 4 N-3 K -300 0.0/26.0

Bricka 37

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
N-S i zon
D108
EK7
kn54
ED92
632
1092
976
K1085
Kkn9
kn64
D832
764
E754
D853
EK10
kn3

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N1111121112
S1111111111
Ö22121
V22121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Peter Ventura - Mårten Gustawsson 3NT N+2 4 660 18.0/8.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 3NT N+2 4 660 18.0/8.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT N+2 3 660 18.0/8.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 3NT N+2 4 660 18.0/8.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Eva Andersson - Björn Andersson 3NT N+2 4 660 18.0/8.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Andreas Abragi - Castor Mann 3NT N+2 4 660 18.0/8.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Johnny Östberg - Olle Wademark 3NT N+2 4 660 18.0/8.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Rångevall - Lars Olsson 3NT N+2 7 660 18.0/8.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Tomas Brenning - Johan Nilsson 3NT N+2 4 660 18.0/8.0
Hans Kvick - Niklas Warne Linnea Edlund - Mats Johansson 3NT N+1 4 630 4.0/22.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 3NT N+1 6 630 4.0/22.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT N+1 Kn 630 4.0/22.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 3NT N+1 4 630 4.0/22.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Jan Matsson - Kenneth Karlsson 3NT N+1 2 630 4.0/22.0

Bricka 38

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
Ö-V i zon
10
D2
EKDkn7
E10842
K62
Ekn10743

D953
Dkn943
K9
9543
kn7
E875
865
10862
K6

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N710447
S810447
Ö42895
V42895
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Jan Matsson - Kenneth Karlsson 5D S= 2 550 26.0/0.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Peter Ventura - Mårten Gustawsson 5 S= 2 400 20.0/6.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 5 N= K 400 20.0/6.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Andreas Abragi - Castor Mann 5 S= E 400 20.0/6.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 5 S= E 400 20.0/6.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Tomas Brenning - Johan Nilsson 5 N= K 400 20.0/6.0
Hans Kvick - Niklas Warne Linnea Edlund - Mats Johansson 4 N+1 K 150 8.0/18.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 3 S+2 2 150 8.0/18.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 N+2 K 150 8.0/18.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 3 N+2 5 150 8.0/18.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Eva Andersson - Björn Andersson 4 S+1 E 150 8.0/18.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Johnny Östberg - Olle Wademark 3 N+2 K 150 8.0/18.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Rångevall - Lars Olsson 3 N+2 K 150 8.0/18.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 5 S-1 2 -50 0.0/26.0

Bricka 39

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
alla i zon
D83
108
K3
EDkn972
E972
K6432
Ekn9
K
Kkn1065
D
D104
8543
4
Ekn975
87652
106

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N87637
S87637
Ö456106
V467106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Rångevall - Lars Olsson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 4 V-3 10 300 25.0/1.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 4 Ö-3 10 300 25.0/1.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Niclas Örnerdal - Mårten Howe 4 Ö-1 9 100 19.0/7.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 4 Ö-1 10 100 19.0/7.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 Ö-1 10 100 19.0/7.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Jan Matsson - Kenneth Karlsson 4 Ö-1 10 100 19.0/7.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Ulf Nohrén - Jonas Engström 2 S-1 K -100 14.0/12.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 3 Ö= 10 -140 12.0/14.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Stefan Andersson - Peter Forsberg 3 Ö+1 10 -170 9.0/17.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 2 Ö+2 10 -170 9.0/17.0
Hans Kvick - Niklas Warne Simon Hult - Mikael Rimstedt 4 V= E -620 3.0/23.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Peter Ventura - Mårten Gustawsson 4 V= 10 -620 3.0/23.0
Eva Andersson - Björn Andersson Johnny Östberg - Olle Wademark 4 Ö= 10 -620 3.0/23.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Andreas Abragi - Castor Mann 4 V= 10 -620 3.0/23.0

Bricka 40

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
ingen i zon
K2
8
D10632
kn10743
96
762
EK854
KD5
EDkn853
EKDkn93

E
1074
1054
kn97
9862

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N54111
S43000
Ö89121212
V89121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Jan Matsson - Kenneth Karlsson 7NT V-2 Kn 100 26.0/0.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Niclas Örnerdal - Mårten Howe 7NT V-1 Kn 50 20.0/6.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 7NT V-1 Kn 50 20.0/6.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 7 Ö-1 6 50 20.0/6.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 7 Ö-1 9 50 20.0/6.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Andreas Abragi - Castor Mann 7 Ö-1 6 50 20.0/6.0
Eva Andersson - Björn Andersson Johnny Östberg - Olle Wademark 4NT V+2 3 -490 14.0/12.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Stefan Andersson - Peter Forsberg 6 Ö= 9 -980 11.0/15.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 6 Ö= 9 -980 11.0/15.0
Hans Kvick - Niklas Warne Simon Hult - Mikael Rimstedt 6NT V= Kn -990 7.0/19.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 6NT V= Kn -990 7.0/19.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Ulf Nohrén - Jonas Engström 6 Ö+1 6 -1010 4.0/22.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Peter Ventura - Mårten Gustawsson 7 Ö= 6 -1510 1.0/25.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 7 Ö= 7 -1510 1.0/25.0

Bricka 41

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
Ö-V i zon
K63
kn652
84
E965
Dkn4
104
ED106
Kkn108
987
KD93
972
D73
E1052
E87
Kkn53
42

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N55665
S56665
Ö87778
V87778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 3 Ö-1 2 100 26.0/0.0
Andreas Abragi - Castor Mann Mickey Maretics - Anette Maretics 1NT S= 2 90 24.0/2.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Hans Kvick - Niklas Warne 1 Ö= 4 -80 21.0/5.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Niclas Örnerdal - Mårten Howe 1 Ö= 4 -80 21.0/5.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 1NT N-2 9 -100 16.0/10.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Tomas Brenning - Johan Nilsson 1NT S-2 10 -100 16.0/10.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 2 N-2 3 -100 16.0/10.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Linnea Edlund - Mats Johansson 2 N-3 2 -150 10.0/16.0
Eva Andersson - Björn Andersson Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 1NT N-3 8 -150 10.0/16.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Jan Matsson - Kenneth Karlsson 1NT N-3 2 -150 10.0/16.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Peter Bertheau - Markus Bertheau 1NT S-4 10 -200 5.0/21.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 1NT N-4 9 -200 5.0/21.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Simon Hult - Mikael Rimstedt 1NTD N-2 9 -300 2.0/24.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Ulf Nohrén - Jonas Engström 1NTRD S-2 10 -600 0.0/26.0

Bricka 42

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
alla i zon
kn3
107
KDkn962
E85
742
kn9642
107
KD7
ED109
D85
853
kn96
K865
EK3
E4
10432

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9106810
S9106810
Ö43653
V43653
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Hans Kvick - Niklas Warne 3NT S+3 2 690 25.0/1.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Tomas Brenning - Johan Nilsson 3NT S+3 2 690 25.0/1.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 3NT S+2 2 660 22.0/4.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Simon Hult - Mikael Rimstedt 3NT S+1 4 630 13.0/13.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Linnea Edlund - Mats Johansson 3NT S+1 2 630 13.0/13.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 3NT S+1 2 630 13.0/13.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Niclas Örnerdal - Mårten Howe 3NT S+1 K 630 13.0/13.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 3NT S+1 4 630 13.0/13.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT S+1 7 630 13.0/13.0
Eva Andersson - Björn Andersson Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 3NT S+1 6 630 13.0/13.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Ulf Nohrén - Jonas Engström 3NT S+1 2 630 13.0/13.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Peter Bertheau - Markus Bertheau 3NT S= 4 600 3.0/23.0
Andreas Abragi - Castor Mann Mickey Maretics - Anette Maretics 3NT S= 3 600 3.0/23.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Jan Matsson - Kenneth Karlsson 2 N+2 3 130 0.0/26.0

Bricka 43

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
ingen i zon
8
7543
764
ED976
EKkn
Dkn1098
D32
kn4
6542
K2
kn95
K1053
D10973
E6
EK108
82

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N77465
S77465
Ö55768
V55768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Hult - Mikael Rimstedt Stefan Andersson - Peter Forsberg 3 N= K 110 26.0/0.0
Eva Andersson - Björn Andersson Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 2 V-2 8 100 24.0/2.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 2 V-1 8 50 15.0/11.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 2 V-1 8 50 15.0/11.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peter Bertheau - Markus Bertheau 2 V-1 8 50 15.0/11.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Peter Ventura - Mårten Gustawsson 2 V-1 8 50 15.0/11.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 V-1 8 50 15.0/11.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Louise Hallqvist - Ylva Johansson 2 V-1 8 50 15.0/11.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 2 V-1 8 50 15.0/11.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Mickey Maretics - Anette Maretics 2 V-1 8 50 15.0/11.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Niclas Örnerdal - Mårten Howe 3 S-2 D -100 6.0/20.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Hans Kvick - Niklas Warne 3 N-3 K -150 3.0/23.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Andreas Abragi - Castor Mann 1NT V+2 6 -150 3.0/23.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Tomas Brenning - Johan Nilsson 1NT V+3 7 -180 0.0/26.0

Bricka 44

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
N-S i zon
Kkn107
K543
kn92
76
83
Dkn96
E10874
kn5
965
E8
65
ED9843
ED42
1072
KD3
K102

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N55795
S56785
Ö87546
V87546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 3 S= Kn 140 25.0/1.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3 S= Kn 140 25.0/1.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Stefan Andersson - Peter Forsberg 2 S= 3 110 21.0/5.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Tomas Brenning - Johan Nilsson 2 N= 4 110 21.0/5.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peter Bertheau - Markus Bertheau 3 Ö-1 K 50 17.0/9.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Peter Ventura - Mårten Gustawsson 3 Ö-1 K 50 17.0/9.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Andreas Abragi - Castor Mann 3 S-1 Kn -100 13.0/13.0
Eva Andersson - Björn Andersson Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 1NT S-1 4 -100 13.0/13.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Hans Kvick - Niklas Warne 3 Ö+1 2 -130 10.0/16.0
Ulf Nohrén - Jonas Engström Louise Hallqvist - Ylva Johansson 2D Ö= 2 -180 8.0/18.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 3 N-2 6 -200 4.0/22.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 1NT N-2 5 -200 4.0/22.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Niclas Örnerdal - Mårten Howe 4 S-2 Kn -200 4.0/22.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Mickey Maretics - Anette Maretics 1RD Ö+1 3 -430 0.0/26.0

Bricka 45

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
alla i zon
E9
EK87653
105
K10
kn8765
D94
63
843
2
kn10
EKD9842
kn96
KD1043
2
kn7
ED752

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N11610106
S11610106
Ö07111
V07113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mickey Maretics - Anette Maretics Peter Swensson - Mari Lindblom 4 N+2 2 680 26.0/0.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 4 N= E 620 12.0/14.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 N= E 620 12.0/14.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Göran Rångevall - Lars Olsson 4 N= E 620 12.0/14.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 4 N= E 620 12.0/14.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Simon Hult - Mikael Rimstedt 4 S= 6 620 12.0/14.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Linnea Edlund - Mats Johansson 4 N= E 620 12.0/14.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 4 N= E 620 12.0/14.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 S= 3 620 12.0/14.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Hans Kvick - Niklas Warne 4 N= 8 620 12.0/14.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Ulf Nohrén - Jonas Engström 4 N= K 620 12.0/14.0
Eva Andersson - Björn Andersson Andreas Abragi - Castor Mann 4 N= K 620 12.0/14.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Tomas Brenning - Johan Nilsson 4 N= E 620 12.0/14.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 N= E 620 12.0/14.0

Bricka 46

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
ingen i zon
D4
K9852
KDkn8
64
Kkn532
107
105
D953
E9
D43
764
EKkn107
10876
Ekn6
E932
82

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N39855
S39855
Ö93484
V93484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Göran Rångevall - Lars Olsson 3 Ö-3 3 150 26.0/0.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Simon Hult - Mikael Rimstedt 3 S= 10 140 24.0/2.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Linnea Edlund - Mats Johansson 3 S+1 9 130 22.0/4.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 2 S+1 10 110 20.0/6.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Hans Kvick - Niklas Warne 2 V-2 K 100 16.0/10.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Ulf Nohrén - Jonas Engström 2 V-2 K 100 16.0/10.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Louise Hallqvist - Ylva Johansson 2 Ö-2 K 100 16.0/10.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 4 Ö-1 E 50 9.0/17.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 Ö-1 6 50 9.0/17.0
Eva Andersson - Björn Andersson Andreas Abragi - Castor Mann 2 V-1 8 50 9.0/17.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Tomas Brenning - Johan Nilsson 4 Ö-1 E 50 9.0/17.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 3 Ö+1 3 -130 4.0/22.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 Ö+1 7 -140 1.0/25.0
Mickey Maretics - Anette Maretics Peter Swensson - Mari Lindblom 2 Ö+1 8 -140 1.0/25.0

Bricka 47

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
N-S i zon
K83
E6
Kkn102
K987
92
873
E643
10632
kn7
KDkn5
D97
EDkn5
ED10654
10942
85
4

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N567108
S56697
Ö76635
V76635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Edlund - Mats Johansson Göran Rångevall - Lars Olsson 4D V-4 3 800 26.0/0.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 4 N= 3 620 23.0/3.0
Eva Andersson - Björn Andersson Mickey Maretics - Anette Maretics 4 S= E 620 23.0/3.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Andreas Abragi - Castor Mann 2 S+2 4 170 19.0/7.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 N+1 K 170 19.0/7.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Tomas Brenning - Johan Nilsson 2 S+1 3 140 11.0/15.0
Hans Kvick - Niklas Warne Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 2 S+1 3 140 11.0/15.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Johnny Östberg - Olle Wademark 3 S= 3 140 11.0/15.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Peter Ventura - Mårten Gustawsson 3 S= 3 140 11.0/15.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 2 S+1 3 140 11.0/15.0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 2 S+1 2 140 11.0/15.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Peter Swensson - Mari Lindblom 3 Ö-1 8 50 4.0/22.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Peter Bertheau - Markus Bertheau 4 S-1 4 -100 2.0/24.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Ulf Nohrén - Jonas Engström 4 S-2 3 -200 0.0/26.0

Bricka 48

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
Ö-V i zon
D94
642
K84
Dkn108
10
EKD1053
D753
93
Ekn63
kn87
102
E652
K8752
9
Ekn96
K74

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77395
S77395
Ö55948
V55948
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3D S= E 530 26.0/0.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Peter Bertheau - Markus Bertheau 4 V-1 D 100 24.0/2.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Peter Swensson - Mari Lindblom 3 V= 3 -140 22.0/4.0
Hans Kvick - Niklas Warne Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen 3 V+1 D -170 17.0/9.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Göran Rångevall - Lars Olsson 3 Ö+1 2 -170 17.0/9.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 V+2 2 -170 17.0/9.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Ulf Nohrén - Jonas Engström 2 V+2 D -170 17.0/9.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Andreas Abragi - Castor Mann 4 V= D -620 8.0/18.0
Stefan Andersson - Peter Forsberg Johnny Östberg - Olle Wademark 4 V= D -620 8.0/18.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 4 V= D -620 8.0/18.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 4 V= D -620 8.0/18.0
Eva Andersson - Björn Andersson Mickey Maretics - Anette Maretics 4 V= D -620 8.0/18.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Peter Ventura - Mårten Gustawsson 4D V= D -790 2.0/24.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Tomas Brenning - Johan Nilsson 3D V+1 D -930 0.0/26.0

Bricka 49

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
ingen i zon
854
Kkn963
753
kn10
Kkn1062
D8
EK1096
4
973
E10754
kn
D862
ED
2
D842
EK9753

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N74434
S74434
Ö698107
V688106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Mickey Maretics - Anette Maretics 4D V-1 Kn 100 25.9/0.1
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Tomas Brenning - Johan Nilsson 3 Ö-1 E 50 22.7/3.3
Linnea Edlund - Mats Johansson Jan Matsson - Kenneth Karlsson 4 V-1 Kn 50 22.7/3.3
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3 S-2 E -100 19.5/6.5
Hans Kvick - Niklas Warne Andreas Abragi - Castor Mann 3 Ö= E -140 16.2/9.8
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Johnny Östberg - Olle Wademark 3 V= Kn -140 16.2/9.8
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 3 V+1 Kn -170 13.0/13.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 3D S-2 E -300 10.8/15.2
Peter Swensson - Mari Lindblom Eva Andersson - Björn Andersson 4 V= Kn -420 8.7/17.3
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Stefan Andersson - Peter Forsberg 4D S-3 K -500 6.5/19.5
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Ulf Nohrén - Jonas Engström 3D N-6 Kn -1400 2.2/23.8
Göran Rångevall - Lars Olsson Simon Hult - Mikael Rimstedt 3D N-6 Kn -1400 2.2/23.8
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3D N-6 3 -1400 2.2/23.8
Peter Bertheau - Markus Bertheau Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg     A+ 15.6/10.4

Bricka 50

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
N-S i zon
Dkn87
2
D1095
EKD8
E62
ED97
E2
kn753
543
kn105
kn764
1064
K109
K8643
K83
92

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N89797
S89798
Ö54635
V54635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Åsa Andersson - Jörgen Lundberg 2 S+1 E 140 26.0/0.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 1NT N+1 3 120 24.0/2.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Mickey Maretics - Anette Maretics 1NT V-2 K 100 22.0/4.0
Hans Kvick - Niklas Warne Andreas Abragi - Castor Mann 1NT V-1 K 50 13.0/13.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Jan Matsson - Kenneth Karlsson 1NT V-1 E 50 13.0/13.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Johnny Östberg - Olle Wademark 1NT V-1 E 50 13.0/13.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Simon Hult - Mikael Rimstedt 1NT V-1 E 50 13.0/13.0
Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist Stefan Andersson - Peter Forsberg 1NT V-1 D 50 13.0/13.0
Peter Swensson - Mari Lindblom Eva Andersson - Björn Andersson 1NT V-1 E 50 13.0/13.0
Pierre Carbonnier - Patric Holmberg Louise Hallqvist - Ylva Johansson 1NT V-1 E 50 13.0/13.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Kenneth Wallin - Pasi Kallio 1NT V-1 E 50 13.0/13.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Ulf Nohrén - Jonas Engström 2 N-1 3 -100 2.0/24.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Tomas Brenning - Johan Nilsson 3NT N-1 3 -100 2.0/24.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 2 S-1 5 -100 2.0/24.0

Bricka 51

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Syd giv
Ö-V i zon
K
6532
EDkn75
753
kn953
D9874
K3
K4
E102
kn10
1094
E10982
D8764
EK
862
Dkn6

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N78678
S78678
Ö64655
V64655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Kvick - Niklas Warne Mickey Maretics - Anette Maretics 1NT N+3 2 180 26.0/0.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Peter Swensson - Mari Lindblom 1NT N+2 10 150 24.0/2.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Louise Hallqvist - Ylva Johansson 1NT S+1 4 120 15.0/11.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Ulf Nohrén - Jonas Engström 1NT N+1 9 120 15.0/11.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Andreas Abragi - Castor Mann 1NT N+1 9 120 15.0/11.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Göran Rångevall - Lars Olsson 1NT N+1 9 120 15.0/11.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Peter Bertheau - Markus Bertheau 1NT N+1 9 120 15.0/11.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Stefan Andersson - Peter Forsberg 1NT N+1 2 120 15.0/11.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 1NT N+1 9 120 15.0/11.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 1NT N+1 2 120 15.0/11.0
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 1NT N= 9 90 3.0/23.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Jan Matsson - Kenneth Karlsson 1NT N= 10 90 3.0/23.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Linnea Edlund - Mats Johansson 2 S= K 90 3.0/23.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Eva Andersson - Björn Andersson 1NT N= 3 90 3.0/23.0

Bricka 52

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Väst giv
alla i zon
106
D9832
6
KD742
83
EK4
E832
E1063
7542
7
Kkn1054
kn98
EKDkn9
kn1065
D97
5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N64975
S64975
Ö79458
V79458
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Ventura - Mårten Gustawsson Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 2D N+1 7 870 26.0/0.0
Johnny Östberg - Olle Wademark Peter Bertheau - Markus Bertheau 3D N= 8 730 24.0/2.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Jan Matsson - Kenneth Karlsson 2 S+2 E 170 22.0/4.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Louise Hallqvist - Ylva Johansson 2 N+1 5 140 15.0/11.0
Hans Kvick - Niklas Warne Mickey Maretics - Anette Maretics 2 N+1 4 140 15.0/11.0
Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg Göran Rångevall - Lars Olsson 2 N+1 7 140 15.0/11.0
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Linnea Edlund - Mats Johansson 3 N= 10 140 15.0/11.0
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 2 N+1 3 140 15.0/11.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Eva Andersson - Björn Andersson 2 N+1 8 140 15.0/11.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson 2 S= E 110 8.0/18.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Andreas Abragi - Castor Mann 1NT V-1 2 100 6.0/20.0
Krister Ahlesved - Ola Rimstedt Peter Swensson - Mari Lindblom 4 N-1 8 -100 4.0/22.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Stefan Andersson - Peter Forsberg 2 V+1 10 -110 2.0/24.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Ulf Nohrén - Jonas Engström 4D N-1 10 -200 0.0/26.0

Bricka 53

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Nord giv
N-S i zon
842
D
764
ED8763
109
98632
K
K9542
K5
EK1074
EDkn3
kn10
EDkn763
kn5
109852

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N54284
S54284
Ö871059
V75946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Brenning - Johan Nilsson Linnea Edlund - Mats Johansson 5D V-2 2 300 26.0/0.0
Andreas Abragi - Castor Mann Stefan Andersson - Peter Forsberg 6 Ö-2 E 100 24.0/2.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Peter Ventura - Mårten Gustawsson 5 Ö-1 E 50 22.0/4.0
Eva Andersson - Björn Andersson Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 4 Ö= E -420 20.0/6.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 Ö+1 10 -450 11.0/15.0
Hans Kvick - Niklas Warne Peter Swensson - Mari Lindblom 4 Ö+1 10 -450 11.0/15.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 Ö+1 10 -450 11.0/15.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Mickey Maretics - Anette Maretics 4 V+1 8 -450 11.0/15.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Ulf Nohrén - Jonas Engström 4 Ö+1 10 -450 11.0/15.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 5 Ö= 10 -450 11.0/15.0
Göran Rångevall - Lars Olsson Johnny Östberg - Olle Wademark 4 Ö+1 4 -450 11.0/15.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 5 Ö= 2 -450 11.0/15.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 4D N-2 K -500 1.0/25.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 5D N-2 K -500 1.0/25.0

Bricka 54

Svenska Bridgeförbundet, Uppsala, Upplands BF, Sverige 2019.10.13

Öst giv
Ö-V i zon
9
K
Kkn752
Dkn9863
54
E8642
D63
EK5
EKD10832
93
98
72
kn76
Dkn1075
E104
104

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N99533
S99533
Ö447108
V447108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Rångevall - Lars Olsson Johnny Östberg - Olle Wademark 5D V-1 2 200 26.0/0.0
Hans Kvick - Niklas Warne Peter Swensson - Mari Lindblom 5 V-1 2 100 24.0/2.0
Åsa Andersson - Jörgen Lundberg Mickey Maretics - Anette Maretics 3 Ö+1 10 -170 21.0/5.0
Tomas Brenning - Johan Nilsson Linnea Edlund - Mats Johansson 3 Ö+1 10 -170 21.0/5.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Ulf Nohrén - Jonas Engström 5D S-2 E -300 12.0/14.0
Simon Hult - Mikael Rimstedt Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 5D S-2 5 -300 12.0/14.0
Peter Bertheau - Markus Bertheau Johan Grönkvist - Mikael Grönkvist 5D N-2 K -300 12.0/14.0
Jörgen Claesson - Håkan Gabrielsen Peter Ventura - Mårten Gustawsson 5D S-2 5 -300 12.0/14.0
Andreas Abragi - Castor Mann Stefan Andersson - Peter Forsberg 5D S-2 5 -300 12.0/14.0
Eva Andersson - Björn Andersson Krister Ahlesved - Ola Rimstedt 5D S-2 5 -300 12.0/14.0
Jesper Rundin - Björn Alenfalk Pierre Carbonnier - Patric Holmberg 5D S-2 5 -300 12.0/14.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 Ö= D -620 4.0/22.0
Niclas Örnerdal - Mårten Howe Kenneth Wallin - Pasi Kallio 5D S-4 5 -800 2.0/24.0
Jan Matsson - Kenneth Karlsson Joakim Nordlindh - Daniel Gullberg 5D S-6 5 -1400 0.0/26.0