Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Onsdag Partäling med hcp Max 54 par TL Rolf 2019-05-01 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag Partäling med hcp Max 54 par TL Rolf 2019-05-01

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
82
10753
D97
EK32
?
kn1076
kn96
Ekn32
94
?
E3
KD
8654
Dkn876
?
KD954
E842
K10
105

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66987
S66987
Ö77455
V77455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S+2 9 170 28.0/0.0
Milan Korac - Christina Leander Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 S+1 9 140 25.0/3.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Christl Everum - Mary-Ann Persson 2 S+1 9 140 25.0/3.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 1NT N+1 7 120 21.0/7.0
Lars G Svensson - Ulla Lundström Björn Holgersson - Bengt Karlström 1NT N+1 6 120 21.0/7.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S= 9 110 14.0/14.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2 S= 9 110 14.0/14.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 S= 9 110 14.0/14.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 2 S= 9 110 14.0/14.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 S+1 9 110 14.0/14.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT V-2 8 100 8.0/20.0
Ulla Dymling - Gunilla Oredsson Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 2 S-1 9 -50 6.0/22.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Richard Korse - Lena Jönsson 2 S-2 9 -100 2.0/26.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S-2 4 -100 2.0/26.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 N-2 5 -100 2.0/26.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson     - 10.5/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
854
E2
KD1062
Ekn7
#
K93
D76
kn9843
52
#
ED1076
Kkn109
5
D86
#
kn2
8543
E7
K10943

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N108658
S108658
Ö35783
V35783
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S= 3 110 28.0/0.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö-2 Kn 100 24.0/4.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö-2 E 100 24.0/4.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 Ö-2 E 100 24.0/4.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3 Ö-1 E 50 19.0/9.0
Ulla Dymling - Gunilla Oredsson Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 3 Ö-1 E 50 19.0/9.0
Milan Korac - Christina Leander Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 N-1 E -100 15.0/13.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 N-1 E -100 15.0/13.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Richard Korse - Lena Jönsson 2 Ö= E -110 8.0/20.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Christl Everum - Mary-Ann Persson 2 Ö= E -110 8.0/20.0
Lars G Svensson - Ulla Lundström Björn Holgersson - Bengt Karlström 2 Ö= E -110 8.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 2 Ö= E -110 8.0/20.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö= E -110 8.0/20.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 Ö+1 9 -140 1.0/27.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+1 E -140 1.0/27.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson     - 10.5/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
763

86543
EKkn84
#
K98
E109
Kkn9
D1095
#
Ekn4
Kkn7542
E2
76
#
D1052
D863
D107
32

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N56242
S56252
Ö7610810
V8610811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 Ö-1 3 100 24.0/4.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö-1 3 100 24.0/4.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 Ö-1 3 100 24.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-1 3 100 24.0/4.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Lars G Svensson - Ulla Lundström 4 Ö-1 5 100 24.0/4.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Christl Everum - Mary-Ann Persson 3 Ö= D -140 18.0/10.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 Ö+1 5 -170 16.0/12.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Lotta Lundberg - Magnus Wegestål 5D N-3 7 -500 14.0/14.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö= 5 -620 9.0/19.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Peter Moricz - Mats Andersson 4 Ö= 2 -620 9.0/19.0
Milan Korac - Christina Leander Richard Korse - Lena Jönsson 4 Ö= 5 -620 9.0/19.0
Ulla Dymling - Gunilla Oredsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö= 3 -620 9.0/19.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg 3NT V+1 8 -630 4.0/24.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 Ö+1 5 -650 1.0/27.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 4 Ö+1 5 -650 1.0/27.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - 14.6/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Väst giv
alla i zon
#
54
65
642
Ekn10863
#
EKDkn103
43
D103
D2
#
9876
kn8
Ekn98
K75
#
2
EKD10972
K75
94

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N84945
S84945
Ö48495
V48495
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 S= E 620 28.0/0.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-2 5 200 25.0/3.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg 5 V-2 6 200 25.0/3.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Christl Everum - Mary-Ann Persson 4 V-1 6 100 17.0/11.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V-1 6 100 17.0/11.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 V-1 6 100 17.0/11.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V-1 6 100 17.0/11.0
Ulla Dymling - Gunilla Oredsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V-1 6 100 17.0/11.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 4 V-1 6 100 17.0/11.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V= 5 -140 8.0/20.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V= 6 -140 8.0/20.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Lotta Lundberg - Magnus Wegestål 3 V= 6 -140 8.0/20.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Peter Moricz - Mats Andersson 3 V+1 6 -170 4.0/24.0
Milan Korac - Christina Leander Richard Korse - Lena Jönsson 5D S-1 E -200 1.0/27.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Lars G Svensson - Ulla Lundström 5 S-2 E -200 1.0/27.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - 14.6/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
10987654
D4
ED
76
#
EKkn
EK103
K94
E85
#
32
kn862
108732
D9
#
D
975
kn65
Kkn10432

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N73373
S73373
Ö6910610
V6910610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Christina Leander Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3 V-2 10 100 26.0/2.0
Lars G Svensson - Ulla Lundström Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg 3NT V-2 10 100 26.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3NT V-2 4 100 26.0/2.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Peter Moricz - Mats Andersson 4 Ö-1 D 50 20.0/8.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V-1 4 50 20.0/8.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V-1 4 50 20.0/8.0
Ulla Dymling - Gunilla Oredsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT V= 10 -120 15.0/13.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT V= 10 -120 15.0/13.0
Christl Everum - Mary-Ann Persson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V= E -420 11.0/17.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö= D -420 11.0/17.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT V+1 10 -430 7.0/21.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 3NT V+1 10 -430 7.0/21.0
Richard Korse - Lena Jönsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3D N-2 6 -500 4.0/24.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Rolf Bergström - Christer Löfgren 3D N-3 D -800 1.0/27.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Lotta Lundberg - Magnus Wegestål 3D N-3 6 -800 1.0/27.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog     - -/14.5

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Kkn76
D63
D865
E4
#
E1082

Ekn43
D10852
#
D4
10875
K1097
763
#
953
EKkn942
2
Kkn9

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N441088
S441068
Ö98355
V98355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Zalman Puterman - Maria Tendler Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S+1 8 450 26.0/2.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 E 450 26.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Henrik Swensson - Yvonne Tolf 4 S+1 E 450 26.0/2.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S= 5 420 16.0/12.0
Milan Korac - Christina Leander Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 S= 8 420 16.0/12.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 S= E 420 16.0/12.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 S= 2 420 16.0/12.0
Lars G Svensson - Ulla Lundström Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg 4 S= 8 420 16.0/12.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S= 5 420 16.0/12.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 4 S= 2 420 16.0/12.0
Christl Everum - Mary-Ann Persson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 S+2 8 170 7.0/21.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Lotta Lundberg - Magnus Wegestål 3 S+1 2 170 7.0/21.0
Richard Korse - Lena Jönsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 S-1 5 -50 4.0/24.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Peter Moricz - Mats Andersson 4D S-1 2 -100 1.0/27.0
Ulla Dymling - Gunilla Oredsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S-2 2 -100 1.0/27.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog     - -/14.5

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Syd giv
alla i zon
#
E653
EK5
Kkn9
1093
#
842
972
853
Ekn42
#
KDkn7
63
ED76
K85
#
109
Dkn1084
1042
D76

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N44746
S44746
Ö99697
V99697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 N= K 110 28.0/0.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V-1 E 100 26.0/2.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 1NT N= 7 90 24.0/4.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Lars G Svensson - Ulla Lundström 1NT Ö= 10 -90 22.0/6.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Richard Korse - Lena Jönsson 3 N-1 K -100 13.0/15.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2 N-1 K -100 13.0/15.0
Milan Korac - Christina Leander Karen Nielsen - Thomas Davy 2 N-1 K -100 13.0/15.0
Christl Everum - Mary-Ann Persson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2 S-1 2 -100 13.0/15.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT N-1 K -100 13.0/15.0
Ulla Dymling - Gunilla Oredsson Henrik Swensson - Yvonne Tolf 2 N-1 K -100 13.0/15.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 2 N-1 3 -100 13.0/15.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N-1 K -100 13.0/15.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1NT Ö+2 D -150 4.0/24.0
Peter Moricz - Mats Andersson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S-2 E -200 1.0/27.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 2 N-2 K -200 1.0/27.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson     - -/15.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E95
KD4
73
EK864
#
kn6
1092
Dkn109
10973
#
K108742
65
EK42
D
#
D3
Ekn873
865
kn52

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N941059
S941059
Ö38384
V38384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Richard Korse - Lena Jönsson 3NT N+4 7 520 28.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 S= D 420 26.0/2.0
Christl Everum - Mary-Ann Persson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3 N= 8 140 24.0/4.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3 N= E 110 21.0/7.0
Ulla Dymling - Gunilla Oredsson Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3 S= Kn 110 21.0/7.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö-1 8 50 16.0/12.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 Ö-1 E 50 16.0/12.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V-1 E 50 16.0/12.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 4 N-1 D -50 12.0/16.0
Milan Korac - Christina Leander Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S-2 Kn -100 8.0/20.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 4 S-2 Kn -100 8.0/20.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-2 Kn -100 8.0/20.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Lars G Svensson - Ulla Lundström 2 Ö= 2 -110 4.0/24.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 Ö+1 Kn -140 2.0/26.0
Peter Moricz - Mats Andersson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3D Ö= 2 -530 0.0/28.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson     - -/15.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
kn1092
EK
kn8
EKkn43
#
E8
10865
K103
D1097
#
KD5
kn742
E974
86
#
7643
D93
D652
52

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N76587
S76587
Ö67756
V67756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars G Svensson - Ulla Lundström 3 S+1 7 170 27.0/1.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 N+3 6 170 27.0/1.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 1 N+2 4 140 22.0/6.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 1 N+2 2 140 22.0/6.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1 N+2 4 140 22.0/6.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N= 4 110 17.0/11.0
Peter Moricz - Mats Andersson Milan Korac - Christina Leander 1 N+2 8 110 17.0/11.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Richard Korse - Lena Jönsson 1 N+1 K 90 13.0/15.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Björn Holgersson - Bengt Karlström 1 N+1 4 90 13.0/15.0
Christl Everum - Mary-Ann Persson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 N= K 70 7.0/21.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1 N= 6 70 7.0/21.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 1 N= 8 70 7.0/21.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 1 N= 6 70 7.0/21.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S-2 3 -100 2.0/26.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Zalman Puterman - Maria Tendler 3 S-3 D -150 0.0/28.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål     - -/17.4

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Öst giv
alla i zon
#
kn10
kn94
kn8
KDkn952
#
K764
KD106
764
E6
#
D853
E8752
D92
4
#
E92
3
EK1053
10873

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N109446
S109446
Ö24886
V22886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 N= E 600 28.0/0.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D V-2 Kn 500 26.0/2.0
Peter Moricz - Mats Andersson Milan Korac - Christina Leander 4 N+1 E 150 24.0/4.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N+1 5 130 21.0/7.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars G Svensson - Ulla Lundström 2 N+2 3 130 21.0/7.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 Ö-1 E 100 17.0/11.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 4 V-1 10 100 17.0/11.0
Christl Everum - Mary-Ann Persson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V+1 Kn -140 11.0/17.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö= K -140 11.0/17.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Björn Holgersson - Bengt Karlström 2 Ö+1 E -140 11.0/17.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 2 Ö+1 E -140 11.0/17.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Richard Korse - Lena Jönsson 3 V+1 K -170 4.0/24.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö+2 E -170 4.0/24.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 Ö+1 E -170 4.0/24.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 V= K -620 0.0/28.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål     - -/17.4

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
Dkn9532
K98
K974
#
8
E63
853
1076432
#
74
1074
Ekn1062
K85
#
EK106
Dkn52
D
EDkn9

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N87101110
S87101110
Ö55222
V55222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 S+2 2 480 28.0/0.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N+1 4 450 15.0/13.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N+1 4 450 15.0/13.0
Richard Korse - Lena Jönsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 N+1 E 450 15.0/13.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Milan Korac - Christina Leander 4 N+1 E 450 15.0/13.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Peter Moricz - Mats Andersson 4 N+1 10 450 15.0/13.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N+1 5 450 15.0/13.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Christl Everum - Mary-Ann Persson 4 N+1 10 450 15.0/13.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 4 N+1 E 450 15.0/13.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 N= E 450 15.0/13.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 5 N= 7 450 15.0/13.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N+1 5 450 15.0/13.0
Lars G Svensson - Ulla Lundström Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 4 N+1 E 450 15.0/13.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N= 4 420 2.0/26.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg 6 N-1 E -50 0.0/28.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf     - 12.1/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
Ekn3
Dkn2
E72
kn732
#
D10852
E73
kn98
104
#
76
1095
K106543
D8
#
K94
K864
D
EK965

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N12712910
S12712910
Ö16131
V16131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N+3 5 690 23.0/5.0
Richard Korse - Lena Jönsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3NT N+3 5 690 23.0/5.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Christl Everum - Mary-Ann Persson 3NT N+3 5 690 23.0/5.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 3NT N+3 5 690 23.0/5.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT N+3 5 690 23.0/5.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg 4NT N+2 3 690 23.0/5.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 S+2 3 680 16.0/12.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+2 5 660 13.0/15.0
Lars G Svensson - Ulla Lundström Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 3NT N+2 5 660 13.0/15.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 N+1 4 620 8.0/20.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Peter Moricz - Mats Andersson 5 N+1 7 620 8.0/20.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 N+1 6 620 8.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3 N+3 7 170 3.0/25.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N+3 6 170 3.0/25.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Milan Korac - Christina Leander 4 N+1 7 150 0.0/28.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf     - 12.1/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Nord giv
alla i zon
#
KD986
kn6
ED10
K84
#
1042
K105
4
Ekn10972
#
E753
ED82
63
D53
#
kn
9743
Kkn98752
6

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N49577
S49577
Ö94755
V94755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3D N+2 3 1070 28.0/0.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Lars G Svensson - Ulla Lundström 3NT N+1 3 630 26.0/2.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT N= 2 600 22.0/6.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3NT N= 6 600 22.0/6.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3NT N= 2 600 22.0/6.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Zalman Puterman - Maria Tendler 2NT Ö-3 Kn 300 18.0/10.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 3 S+2 E 150 15.0/13.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+2 10 150 15.0/13.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 1 N+2 2 140 12.0/16.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 S+1 E 130 10.0/18.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Richard Korse - Lena Jönsson 2NT S= 9 120 8.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Milan Korac - Christina Leander 3 S= 5 110 4.0/24.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S= 5 110 4.0/24.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Holgersson - Bengt Karlström 3 S= E 110 4.0/24.0
Christl Everum - Mary-Ann Persson Peter Moricz - Mats Andersson 3 V+1 10 -130 0.0/28.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg     - -/12.8

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
EKDkn654
52
kn87
2
#
10873
K986
D32
D10
#
2
ED1073
EK54
654
#
9
kn4
1096
EKkn9873

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N74284
S74284
Ö081000
V081000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Karen Nielsen - Thomas Davy 5 Ö-2 E 100 27.0/1.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Lars G Svensson - Ulla Lundström 5 Ö-2 9 100 27.0/1.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Milan Korac - Christina Leander 4 N-1 E -50 20.0/8.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3 N-1 E -50 20.0/8.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Henrik Swensson - Yvonne Tolf 4 N-1 E -50 20.0/8.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Holgersson - Bengt Karlström 3 N-1 E -50 20.0/8.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N-1 E -50 20.0/8.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N-2 E -100 11.0/17.0
Christl Everum - Mary-Ann Persson Peter Moricz - Mats Andersson 4 S-2 6 -100 11.0/17.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N-2 E -100 11.0/17.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 N-2 E -100 11.0/17.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 N-3 3 -150 6.0/22.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Richard Korse - Lena Jönsson 4D N-2 E -300 4.0/24.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 4 Ö= 9 -420 2.0/26.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 5D N-3 E -500 0.0/28.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg     - -/12.8

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
873
K8
kn10763
754
#
Dkn9
1042
ED9
D962
#
EK65
963
84
Kkn108
#
1042
EDkn75
K52
E3

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47646
S47646
Ö95697
V95697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 1 S+2 2 140 28.0/0.0
Milan Korac - Christina Leander Christl Everum - Mary-Ann Persson 1 S= 2 80 23.0/5.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 1 S= D 80 23.0/5.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1 S= D 80 23.0/5.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Lundström 1 S= D 80 23.0/5.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V-1 K 50 16.0/12.0
Peter Moricz - Mats Andersson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3 V-1 K 50 16.0/12.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT Ö-1 7 50 16.0/12.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Zalman Puterman - Maria Tendler 1 S-1 D -100 12.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Björn Holgersson - Bengt Karlström 2 V+1 K -110 10.0/18.0
Richard Korse - Lena Jönsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 1 Ö+2 E -140 6.0/22.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 Ö+2 E -140 6.0/22.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+1 E -140 6.0/22.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Karen Nielsen - Thomas Davy 1 S-2 D -200 1.0/27.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson Henrik Swensson - Yvonne Tolf 2 S-2 E -200 1.0/27.0
Ulla Dymling - Gunilla Oredsson     - 14.3/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
4
KD108
ED8732
E10
#
E9872
E97
kn10
K74
#
Dkn3
653
K954
kn82
#
K1065
kn42
6
D9653

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N88976
S88976
Ö55466
V55466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-3 E 300 28.0/0.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Karen Nielsen - Thomas Davy 3 V-2 K 200 25.0/3.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2D V-1 E 200 25.0/3.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V-1 E 100 22.0/6.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 2 N= 3 90 19.0/9.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2 N= D 90 19.0/9.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N-1 3 -50 11.0/17.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N-1 D -50 11.0/17.0
Richard Korse - Lena Jönsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N-1 D -50 11.0/17.0
Milan Korac - Christina Leander Christl Everum - Mary-Ann Persson 3 N-1 D -50 11.0/17.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3NT S-1 7 -50 11.0/17.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-1 D -50 11.0/17.0
Peter Moricz - Mats Andersson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 N-2 D -100 2.0/26.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Björn Holgersson - Bengt Karlström 3 N-2 D -100 2.0/26.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Lundström 3 N-2 D -100 2.0/26.0
Ulla Dymling - Gunilla Oredsson     - 14.3/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
E853
D432
kn94
K5
#
Kkn107
5
D105
ED742
#
D962
EK
K63
10863
#
4
kn109876
E872
kn9

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N36834
S36834
Ö97597
V97597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 V-2 3 100 28.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Milan Korac - Christina Leander 4 V-1 3 50 22.0/6.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö-1 Kn 50 22.0/6.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 5 Ö-1 Kn 50 22.0/6.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-1 Kn 50 22.0/6.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 5 Ö-1 Kn 50 22.0/6.0
Richard Korse - Lena Jönsson Christl Everum - Mary-Ann Persson 3 V= 2 -140 16.0/12.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 Ö= Kn -420 7.0/21.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 Ö= Kn -420 7.0/21.0
Peter Moricz - Mats Andersson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 Ö= Kn -420 7.0/21.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö= Kn -420 7.0/21.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 4 Ö= Kn -420 7.0/21.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= 3 -420 7.0/21.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Lotta Lundberg - Magnus Wegestål 4 Ö= E -420 7.0/21.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Lars G Svensson - Ulla Lundström 4 Ö= Kn -420 7.0/21.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg     - 13.9/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
972
2
kn863
Dkn1098
#
K
E10854
D95
K542
#
10863
D976
K4
E63
#
EDkn54
Kkn3
E1072
7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N69486
S69486
Ö74957
V64846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karen Nielsen - Thomas Davy Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= 2 140 28.0/0.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V-2 2 100 24.0/4.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3 V-2 2 100 24.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 Ö-2 7 100 24.0/4.0
Richard Korse - Lena Jönsson Christl Everum - Mary-Ann Persson 3 V-1 9 50 18.0/10.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Milan Korac - Christina Leander 3 V-1 2 50 18.0/10.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 3 V-1 9 50 18.0/10.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S-1 E -100 13.0/15.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 1 S-1 K -100 13.0/15.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Lars G Svensson - Ulla Lundström 2 V= D -110 10.0/18.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3 V= 9 -140 6.0/22.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V= 7 -140 6.0/22.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+1 7 -140 6.0/22.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Lotta Lundberg - Magnus Wegestål 2 Ö+2 E -170 2.0/26.0
Peter Moricz - Mats Andersson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 S-2 E -200 0.0/28.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg     - 13.9/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
872
kn9
984
K9754
#
K943

E7532
ED82
#
65
E1087432
KD10
3
#
EDkn10
KD65
kn6
kn106

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N72445
S74445
Ö69988
V69988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Peter Moricz - Mats Andersson 5 V-3 8 300 28.0/0.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg 4 V-2 Kn 200 26.0/2.0
Richard Korse - Lena Jönsson Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2 V-1 Kn 100 19.0/9.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 V-1 Kn 100 19.0/9.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Milan Korac - Christina Leander 4 Ö-1 6 100 19.0/9.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Lars G Svensson - Ulla Lundström 3NT V-1 4 100 19.0/9.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT V-1 Kn 100 19.0/9.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 4 Ö-1 E 100 19.0/9.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3 N-2 K -100 12.0/16.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö+1 K -110 10.0/18.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 1NT Ö+1 10 -120 8.0/20.0
Christl Everum - Mary-Ann Persson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 Ö+1 6 -140 6.0/22.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 1NT V+2 5 -150 4.0/24.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V= 5 -600 1.0/27.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Björn Holgersson - Bengt Karlström 3NT V= 4 -600 1.0/27.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson     - -/14.2

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K972
KD73
5
10642
#
Dkn103
kn986
10
D853
#
E4
1052
Ekn987632
#
865
E4
KD4
EKkn97

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N96789
S95789
Ö47554
V47554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Peter Moricz - Mats Andersson 5D Ö-3 K 800 28.0/0.0
Lotta Lundberg - Magnus Wegestål Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg 3NT S+2 D 660 26.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S+1 D 630 24.0/4.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Zalman Puterman - Maria Tendler 3D Ö-2 E 500 21.0/7.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Lars G Svensson - Ulla Lundström 3D Ö-2 E 500 21.0/7.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 4 Ö-3 E 300 18.0/10.0
Richard Korse - Lena Jönsson Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3D Ö-1 E 200 15.0/13.0
Christl Everum - Mary-Ann Persson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 Ö-2 E 200 15.0/13.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 3 S+1 10 130 12.0/16.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 Ö-1 E 100 8.0/20.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Milan Korac - Christina Leander 3 Ö-1 E 100 8.0/20.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö-1 E 100 8.0/20.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö= E -110 4.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 N-2 E -200 1.0/27.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Björn Holgersson - Bengt Karlström 4 N-2 E -200 1.0/27.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson     - -/14.2

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn43
642
D9842
K4
#
D975
K7
E5
ED1052
#
1086
Ekn10983
107
96
#
EK2
D5
Kkn63
kn873

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N58353
S58353
Ö85988
V85988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Björn Holgersson - Bengt Karlström 3NT V-3 4 150 28.0/0.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Peter Moricz - Mats Andersson 4 Ö-2 E 100 24.0/4.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lotta Lundberg - Magnus Wegestål 4 Ö-2 E 100 24.0/4.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 4 V-2 2 100 24.0/4.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö-1 E 50 16.0/12.0
Richard Korse - Lena Jönsson Karen Nielsen - Thomas Davy 3 V-1 4 50 16.0/12.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö-1 E 50 16.0/12.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Christl Everum - Mary-Ann Persson 2 V-1 9 50 16.0/12.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 3 V-1 8 50 16.0/12.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Milan Korac - Christina Leander 3 Ö= K -140 10.0/18.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1 V+3 K -170 7.0/21.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö+2 E -170 7.0/21.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg 3 S-2 10 -200 4.0/24.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Henrik Swensson - Yvonne Tolf 4 Ö= E -420 1.0/27.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= E -420 1.0/27.0
Lars G Svensson - Ulla Lundström     - 12.6/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D76
94
E7653
864
#
EK94
732
kn94
E53
#
kn1083
EKDkn8
108
kn7
#
52
1065
KD2
KD1092

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N88435
S88435
Ö55998
V55998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 K 100 23.0/5.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Christl Everum - Mary-Ann Persson 4 Ö-1 5 100 23.0/5.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Zalman Puterman - Maria Tendler 4 Ö-1 K 100 23.0/5.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Milan Korac - Christina Leander 4 V-1 E 100 23.0/5.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-1 K 100 23.0/5.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Björn Holgersson - Bengt Karlström 4 Ö-1 5 100 23.0/5.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V= 8 -140 14.0/14.0
Richard Korse - Lena Jönsson Karen Nielsen - Thomas Davy 3 Ö= K -140 14.0/14.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 Ö= K -140 14.0/14.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg 3 V+1 9 -170 8.0/20.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Henrik Swensson - Yvonne Tolf 2 V+2 9 -170 8.0/20.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 2 Ö+2 K -170 8.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Peter Moricz - Mats Andersson 4 V= 4 -620 2.0/26.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lotta Lundberg - Magnus Wegestål 4 V= 9 -620 2.0/26.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson 4 Ö= K -620 2.0/26.0
Lars G Svensson - Ulla Lundström     - 12.6/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Syd giv
alla i zon
#
109643
32
E543
64
#
E2
E87
1096
D10983
#
kn5
KDkn9
Kkn72
Kkn2
#
KD87
10654
D8
E75

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N35384
S35384
Ö108857
V108857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT Ö-2 K 200 26.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö-2 7 200 26.0/2.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT Ö-2 K 200 26.0/2.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 2 N+1 K 140 22.0/6.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Milan Korac - Christina Leander 2 N= K 110 20.0/8.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 4 N-1 K -100 18.0/10.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Christl Everum - Mary-Ann Persson 2 Ö= K -110 16.0/12.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Henrik Swensson - Yvonne Tolf 2NT Ö+1 K -150 13.0/15.0
Lars G Svensson - Ulla Lundström Lotta Lundberg - Magnus Wegestål 1NT V+2 4 -150 13.0/15.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT Ö+2 7 -180 10.0/18.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT Ö+1 7 -630 6.0/22.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3NT Ö+1 6 -630 6.0/22.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT Ö+1 7 -630 6.0/22.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+2 7 -660 1.0/27.0
Peter Moricz - Mats Andersson Richard Korse - Lena Jönsson 3NT Ö+2 4 -660 1.0/27.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg     - 12.1/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2019.05.01

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
Dkn8
D4
D1084
KD85
#
E53
kn753
kn7
E632
#
K106
EK92
EK32
kn10
#
9742
1086
965
974

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N33132
S33132
Ö9911910
V109121010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-1 K 50 28.0/0.0
Peter Moricz - Mats Andersson Richard Korse - Lena Jönsson 1NT Ö+3 10 -180 26.0/2.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V= K -420 18.0/10.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Milan Korac - Christina Leander 4 V= D -420 18.0/10.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 V= K -420 18.0/10.0
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Christl Everum - Mary-Ann Persson 4 V= D -420 18.0/10.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Henrik Swensson - Yvonne Tolf 4 Ö= 5 -420 18.0/10.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Dymling - Gunilla Oredsson 4 Ö= 2 -420 18.0/10.0
Björn Holgersson - Bengt Karlström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö= 6 -420 18.0/10.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 Ö+1 9 -450 7.0/21.0
Lars G Svensson - Ulla Lundström Lotta Lundberg - Magnus Wegestål 4 V+1 K -450 7.0/21.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V+1 8 -450 7.0/21.0
Ulla Hellqvist - Hanna Söderberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V+1 5 -450 7.0/21.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT Ö+2 2 -460 2.0/26.0
Johan Erlandsson - Bengt Emanuelsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 4 Ö+2 6 -480 0.0/28.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg     - 12.1/-