Kommande tävlingar
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
09/05 Inställd ... Kerstin Strandber
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Albrekts » Fredagsbridgen 2019-05-10 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Albrekts

Fredagsbridgen 2019-05-10

Bricka 1

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Nord giv
ingen i zon
K1096
kn5
10542
987
EDkn4
82
Dkn86
D106
532
ED743
K9
Kkn5
87
K1096
E73
E432

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N55655
S55655
Ö78788
V77778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Gustafsson - Jan Björkman Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 4 V-3 9 150 12.0/2.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 4 Ö-3 7 150 12.0/2.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 4 V-3 9 150 12.0/2.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson 3NT Ö-2 2 100 7.0/7.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson Håkan Björklund - Lasse Sundin 3NT Ö-2 3 100 7.0/7.0
Eva Svensson - Kitty Bertilsson Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 4 Ö-1 9 50 3.0/11.0
Berit Böös - Kia Leckne Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 3NT Ö-1 2 50 3.0/11.0
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 1NT V= 6 -90 0.0/14.0
Hasse Roman - Ylva Roman     - -/6.0

Bricka 2

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Öst giv
N-S i zon
D3
EKkn
K3
K109872
K
9852
Dkn872
kn43
Ekn984
D763
E54
5
107652
104
1096
ED6

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N94468
S94468
Ö49874
V49874
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Gustafsson - Jan Björkman Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 4 N= E 130 14.0/0.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 3 Ö-2 E 100 12.0/2.0
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 2 Ö-1 E 50 10.0/4.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson 2 Ö= E -110 7.0/7.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson Håkan Björklund - Lasse Sundin 2 Ö= 10 -110 7.0/7.0
Eva Svensson - Kitty Bertilsson Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 2 Ö+1 E -140 3.0/11.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 3 Ö= E -140 3.0/11.0
Berit Böös - Kia Leckne Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 4D N-1 E -200 0.0/14.0
Hasse Roman - Ylva Roman     - -/6.0

Bricka 3

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Syd giv
Ö-V i zon
7
kn96
9865
ED873
Ekn1053
7
EKDkn72
4
D8642
E1054

K1062
K9
KD832
1043
kn95

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N51601
S51601
Ö71271212
V71271212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Böös - Kia Leckne Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 V+2 E -680 14.0/0.0
Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 4 V+3 9 -710 9.0/5.0
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren Håkan Björklund - Lasse Sundin 5 V+2 6 -710 9.0/5.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 4 V+3 9 -710 9.0/5.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Eva Svensson - Kitty Bertilsson 4 Ö+3 D -710 9.0/5.0
Hasse Roman - Ylva Roman Bodil Gustafsson - Jan Björkman 6 V= E -1430 3.0/11.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 6 V= E -1430 3.0/11.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll 6 Ö+1 K -1460 0.0/14.0
Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum     - -/6.1

Bricka 4

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Väst giv
alla i zon
kn9
10875
93
ED863
E872
Dkn4
KD542
4
K106543
962
876
7
D
EK3
Ekn10
Kkn10952

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N104947
S105947
Ö38394
V38394
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Eva Svensson - Kitty Bertilsson 3NT S+1 K 630 14.0/0.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll 5D Ö-2 E 500 12.0/2.0
Berit Böös - Kia Leckne Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 5 Ö-2 E 200 10.0/4.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 4 S= 4 130 8.0/6.0
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren Håkan Björklund - Lasse Sundin 5 S-1 E -100 5.0/9.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 5 S-1 E -100 5.0/9.0
Hasse Roman - Ylva Roman Bodil Gustafsson - Jan Björkman 3 Ö+1 E -170 2.0/12.0
Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 5D S-1 K -200 0.0/14.0
Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum     - -/6.1

Bricka 5

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Nord giv
N-S i zon
EKD5
D86
107
E632
9632
E10
53
108754
kn104
K72
EK962
Kkn
87
kn9543
Dkn84
D9

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N56967
S56967
Ö86475
V86475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Björklund - Lasse Sundin Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 3NT N= E 600 14.0/0.0
Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum Hasse Roman - Ylva Roman 3 S= 5 140 9.0/5.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas Donna Diding - Inga-Britt Andréasson 2 N+1 E 140 9.0/5.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Berit Böös - Kia Leckne 2 N+1 E 140 9.0/5.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 2 N+1 E 140 9.0/5.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 2 Ö-1 8 50 4.0/10.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 1NT Ö= 4 -90 2.0/12.0
Bodil Gustafsson - Jan Björkman Eva Svensson - Kitty Bertilsson 4 S-2 9 -200 0.0/14.0
Roger Hedsköld - Kenneth Svensson     - -/7.9

Bricka 6

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Öst giv
Ö-V i zon
1087
109542
54
984
ED32
Ekn7
8732
Kkn
K54
K83
EKD10
1065
kn96
D6
kn96
ED732

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N41311
S41311
Ö912101212
V912101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 3NT Ö-1 3 100 14.0/0.0
Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum Hasse Roman - Ylva Roman 3NT Ö+2 2 -660 8.0/6.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas Donna Diding - Inga-Britt Andréasson 4NT Ö+1 6 -660 8.0/6.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Berit Böös - Kia Leckne 4NT Ö+1 6 -660 8.0/6.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 3NT Ö+2 2 -660 8.0/6.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 3NT Ö+2 6 -660 8.0/6.0
Bodil Gustafsson - Jan Björkman Eva Svensson - Kitty Bertilsson 5NT Ö+1 7 -690 1.0/13.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 3NT V+3 8 -690 1.0/13.0
Roger Hedsköld - Kenneth Svensson     - -/7.9

Bricka 7

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Syd giv
alla i zon
KD52
Dkn107
KD7
K2
73
E986
9532
E108
E96
542
kn86
kn765
kn1084
K3
E104
D943

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N999109
S999109
Ö44433
V44433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hasse Roman - Ylva Roman Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 3NT N+1 5 630 13.9/0.1
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 4 N= 6 620 9.3/4.7
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 N= 6 620 9.3/4.7
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Lena Mårtensson - Hans Andréasson 4 S= 9 620 9.3/4.7
Roger Hedsköld - Kenneth Svensson Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 3NT N= 6 600 3.6/10.4
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 3NT N= 5 600 3.6/10.4
Eva Svensson - Kitty Bertilsson Berit Böös - Kia Leckne 3NT N-1 5 -100 0.1/13.9
Håkan Björklund - Lasse Sundin Bodil Gustafsson - Jan Björkman 3NT N+1 5 630>a 8.4/8.4
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas     - -/8.6

Bricka 8

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Väst giv
ingen i zon
EK10
K96
765
EKkn10

Dkn1042
K10832
943
D9542
83
kn4
D875
kn8763
E75
ED9
62

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N988119
S988119
Ö45424
V45424
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Hedsköld - Kenneth Svensson Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 3NT N+1 2 430 14.0/0.0
Eva Svensson - Kitty Bertilsson Berit Böös - Kia Leckne 3NT N= 8 400 8.0/6.0
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 3NT N= 4 400 8.0/6.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 3NT N= 5 400 8.0/6.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Lena Mårtensson - Hans Andréasson 3NT N= 7 400 8.0/6.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Bodil Gustafsson - Jan Björkman 3NT N= 2 400 8.0/6.0
Hasse Roman - Ylva Roman Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 3NT N-1 8 -50 2.0/12.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 S-2 D -100 0.0/14.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas     - -/8.6

Bricka 9

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Nord giv
Ö-V i zon
75
kn10
D1093
K8542
KD1062
D6
kn84
E63
kn84
K97542
K5
D10
E93
E83
E762
kn97

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N88446
S88446
Ö55897
V55897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Bodil Gustafsson - Jan Björkman 3 V-2 9 200 14.0/0.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson Eva Svensson - Kitty Bertilsson 2 V-1 9 100 12.0/2.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 2 V= 7 -110 8.0/6.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Hasse Roman - Ylva Roman 2 V= 9 -110 8.0/6.0
Berit Böös - Kia Leckne Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 2 V= 5 -110 8.0/6.0
Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum Lena Mårtensson - Hans Andréasson 2 Ö+1 7 -140 2.0/12.0
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson 2 V+1 9 -140 2.0/12.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 3 V= D -140 2.0/12.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek     - -/5.7

Bricka 10

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Öst giv
alla i zon
kn1095
842
K10953
kn
D42
EKDkn9
kn6
1082
EK8
1076
7
E97653
763
53
ED842
KD4

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N37354
S37354
Ö1061078
V1061078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Bodil Gustafsson - Jan Björkman 5 V-2 K 200 14.0/0.0
Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum Lena Mårtensson - Hans Andréasson 4 V-1 Kn 100 12.0/2.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson Eva Svensson - Kitty Bertilsson 2 Ö+2 5 -130 10.0/4.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 3 V+1 3 -170 6.0/8.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 2 V+2 K -170 6.0/8.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Hasse Roman - Ylva Roman 3 V+1 3 -170 6.0/8.0
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson 4 V= 3 -620 1.0/13.0
Berit Böös - Kia Leckne Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 4 V= Kn -620 1.0/13.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek     - -/5.7

Bricka 11

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Syd giv
ingen i zon

Ekn643
10982
10962
932
KD109852

753
EKD10875
7
K4
EKD
kn64

EDkn7653
kn84

Optimalt kontrakt: 7D S-3 -500
 NT
N510213
S510213
Ö72101210
V729115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Hasse Roman - Ylva Roman 6 Ö-1 6 50 13.0/1.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 4 V-1 10 50 13.0/1.0
Roger Hedsköld - Kenneth Svensson Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 4 Ö+1 E -450 10.0/4.0
Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum Håkan Björklund - Lasse Sundin 5 Ö+1 E -480 6.0/8.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Eva Svensson - Kitty Bertilsson 4 Ö+2 E -480 6.0/8.0
Berit Böös - Kia Leckne Lena Mårtensson - Hans Andréasson 4 Ö+2 E -480 6.0/8.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 6 Ö= E -980 1.0/13.0
Bodil Gustafsson - Jan Björkman Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 6 Ö= E -980 1.0/13.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro     - -/8.6

Bricka 12

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Väst giv
N-S i zon
kn10
E963
K10972
Dkn
98542
D5
kn4
K532
63
kn72
D865
10874
EKD7
K1084
E3
E96

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N911121011
S911121011
Ö42132
V42132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Hedsköld - Kenneth Svensson Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 6 S= 8 1430 12.0/2.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Hasse Roman - Ylva Roman 6 S= 9 1430 12.0/2.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Eva Svensson - Kitty Bertilsson 6 S= 9 1430 12.0/2.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 3NT S+2 2 660 8.0/6.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 4 N+1 6 650 6.0/8.0
Bodil Gustafsson - Jan Björkman Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 3NT S+1 4 630 4.0/10.0
Berit Böös - Kia Leckne Lena Mårtensson - Hans Andréasson 5NT S-1 Kn -100 2.0/12.0
Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum Håkan Björklund - Lasse Sundin 6 S-3 Kn -300 0.0/14.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro     - -/8.6

Bricka 13

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Nord giv
alla i zon
10863
987
K93
K64
EDkn92
ED3
62
D105
K4
Kkn
EDkn854
Ekn8
75
106542
107
9732

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N10200
S10200
Ö1213111313
V1213111313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 3NT Ö+2 2 -660 14.0/0.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 V+2 9 -680 12.0/2.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Bodil Gustafsson - Jan Björkman 3NT Ö+3 4 -690 9.0/5.0
Berit Böös - Kia Leckne Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 3NT V+3 3 -690 9.0/5.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 3NT V+4 9 -720 6.0/8.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 6NT Ö= 5 -1440 4.0/10.0
Hasse Roman - Ylva Roman Lena Mårtensson - Hans Andréasson 6NT V+1 7 -1470 1.0/13.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 6NT V+1 9 -1470 1.0/13.0
Eva Svensson - Kitty Bertilsson     - 5.6/-

Bricka 14

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Öst giv
ingen i zon
K2
D632
10632
KD10
754
K5
K875
9875
E103
94
EDkn4
Ekn42
Dkn986
Ekn1087
9
63

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N44986
S44985
Ö99457
V99457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Björklund - Lasse Sundin Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 3 S+1 5 170 14.0/0.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 1NT Ö-3 8 150 12.0/2.0
Hasse Roman - Ylva Roman Lena Mårtensson - Hans Andréasson 2 N+1 9 140 10.0/4.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Bodil Gustafsson - Jan Björkman 1NT Ö-1 8 50 8.0/6.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 S-1 7 -50 6.0/8.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 1NT Ö+1 D -120 3.0/11.0
Berit Böös - Kia Leckne Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 1NT Ö+1 7 -120 3.0/11.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 2 Ö+2 D -130 0.0/14.0
Eva Svensson - Kitty Bertilsson     - 5.6/-

Bricka 15

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Syd giv
N-S i zon
D972
10943
K94
62
1085
D62
kn76
kn1098
EK3
EK85
1052
D53
kn64
kn7
ED83
EK74

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68786
S68786
Ö65655
V65655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Svensson - Kitty Bertilsson Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 2 Ö-3 E 150 14.0/0.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson Berit Böös - Kia Leckne 2 V-2 2 100 11.0/3.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 2 V-2 7 100 11.0/3.0
Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 1NT S= Kn 90 6.0/8.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Bodil Gustafsson - Jan Björkman 1NT S= Kn 90 6.0/8.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Hasse Roman - Ylva Roman 1NT S= Kn 90 6.0/8.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Lena Mårtensson - Hans Andréasson 2 V-1 7 50 2.0/12.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 1NTD S-1 Kn -200 0.0/14.0
Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson     - 8.1/-

Bricka 16

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Väst giv
Ö-V i zon
10
862
Kkn1052
Dkn73
D9653
EK1094
D
104
E84
Dkn
863
E9862
Kkn72
753
E974
K5

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N58336
S58336
Ö85997
V85997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 1NT Ö-2 7 200 12.0/2.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson Berit Böös - Kia Leckne 4 V-2 D 200 12.0/2.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 3 V-2 D 200 12.0/2.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Bodil Gustafsson - Jan Björkman 3 Ö= E -110 8.0/6.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 3 V= D -140 5.0/9.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Hasse Roman - Ylva Roman 2 V+1 D -140 5.0/9.0
Eva Svensson - Kitty Bertilsson Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 4 V= D -620 1.0/13.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Lena Mårtensson - Hans Andréasson 4 V= 8 -620 1.0/13.0
Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson     - 8.1/-

Bricka 17

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Nord giv
ingen i zon
kn109
942
Dkn104
kn96
E7
EKD75
K765
E10
8643
kn83
E82
K84
KD52
106
93
D7532

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N53243
S53243
Ö71011810
V71011810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Hedsköld - Kenneth Svensson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 4 V= Kn -420 10.0/4.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll 4 V= D -420 10.0/4.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Hasse Roman - Ylva Roman 4 V= D -420 10.0/4.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 4 V= D -420 10.0/4.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 V= Kn -420 10.0/4.0
Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson Eva Svensson - Kitty Bertilsson 3NT V+1 10 -430 3.0/11.0
Berit Böös - Kia Leckne Bodil Gustafsson - Jan Björkman 3NT V+1 D -430 3.0/11.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 4 V+1 D -450 0.0/14.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson     - -/6.5

Bricka 18

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Öst giv
N-S i zon
E
ED95
ED4
K10762
kn9876
Kkn7
875
E9
K432
832
9632
kn8
D105
1064
Kkn10
D543

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N121012911
S121012911
Ö13141
V13141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Hasse Roman - Ylva Roman 3NT S+2 7 660 13.0/1.0
Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson Eva Svensson - Kitty Bertilsson 3NT S+2 Kn 660 13.0/1.0
Roger Hedsköld - Kenneth Svensson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 3NT S+1 7 630 6.0/8.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll 3NT S+1 7 630 6.0/8.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 3NT S+1 7 630 6.0/8.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 3NT S+1 6 630 6.0/8.0
Berit Böös - Kia Leckne Bodil Gustafsson - Jan Björkman 3NT S+1 6 630 6.0/8.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 5 N= 3 600 0.0/14.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson     - -/6.5

Bricka 19

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Syd giv
Ö-V i zon
97
D1086
E5
E8542
86
Kkn5
kn972
kn1097
EKD1053
42
D643
D
kn42
E973
K108
K63

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N84946
S84946
Ö58487
V58487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Böös - Kia Leckne Hasse Roman - Ylva Roman 2 Ö-1 K 100 14.0/0.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas Bodil Gustafsson - Jan Björkman 3 N-1 E -50 12.0/2.0
Eva Svensson - Kitty Bertilsson Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 3 N-2 E -100 8.0/6.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 4 N-2 K -100 8.0/6.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 3 S-2 8 -100 8.0/6.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson Donna Diding - Inga-Britt Andréasson 2 Ö= 3 -110 4.0/10.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll 3 Ö= E -140 1.0/13.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 2 Ö+1 3 -140 1.0/13.0
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren     - -/5.9

Bricka 20

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Väst giv
alla i zon
9853
EDkn8
E64
K3
62
432
kn973
E864
EDkn10
K1097
82
Dkn7
K74
65
KD105
10952

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N78777
S78777
Ö65656
V65656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 2 V-3 E 300 14.0/0.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 2NT S= 3 120 12.0/2.0
Kjell Öberg - Georgios Faltsetas Bodil Gustafsson - Jan Björkman 1 V-1 9 100 10.0/4.0
Eva Svensson - Kitty Bertilsson Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 1NT S= 6 90 7.0/7.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson Donna Diding - Inga-Britt Andréasson 1NT S= 4 90 7.0/7.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll 3 N-1 D -100 3.0/11.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 2 S-1 6 -100 3.0/11.0
Berit Böös - Kia Leckne Hasse Roman - Ylva Roman 2NT N-3 Kn -300 0.0/14.0
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren     - -/5.9

Bricka 21

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Nord giv
N-S i zon
E
KD873
D10654
43
109
kn1042
kn92
EKD2
KDkn42
E9
83
kn876
87653
65
EK7
1095

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N39856
S39856
Ö84586
V84586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren Lena Mårtensson - Hans Andréasson 1NT S+2 10 150 14.0/0.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Eva Svensson - Kitty Bertilsson 3 N= E 110 12.0/2.0
Bodil Gustafsson - Jan Björkman Donna Diding - Inga-Britt Andréasson 1NT V-1 K 50 8.0/6.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 1NT V-1 5 50 8.0/6.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 1NT V-1 D 50 8.0/6.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Hasse Roman - Ylva Roman 3 Ö= E -110 3.0/11.0
Berit Böös - Kia Leckne Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 3 Ö= E -110 3.0/11.0
Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 2 Ö+1 6 -140 0.0/14.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson     - -/6.5

Bricka 22

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Öst giv
Ö-V i zon
652
3
KD5
kn98743
kn874
Ekn65
72
1062
K109
98742
E1096
D
ED3
KD10
kn843
EK5

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N119579
S1195710
Ö24852
V24852
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren Lena Mårtensson - Hans Andréasson 3NT N+2 9 460 12.0/2.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 3NT N+2 9 460 12.0/2.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Eva Svensson - Kitty Bertilsson 3NT S+2 5 460 12.0/2.0
Bodil Gustafsson - Jan Björkman Donna Diding - Inga-Britt Andréasson 3NT N+1 9 430 7.0/7.0
Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 3NT N+1 9 430 7.0/7.0
Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 2NT S+2 4 180 4.0/10.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Hasse Roman - Ylva Roman 1 S+1 7 90 1.0/13.0
Berit Böös - Kia Leckne Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 1 S+1 7 90 1.0/13.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson     - -/6.5

Bricka 23

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Syd giv
alla i zon
2
EK752
Ekn9
E1094
KDkn76
kn
KD3
K852
104
D10643
87542
kn
E9853
98
106
D763

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N96888
S96888
Ö46454
V46455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson 3 V-3 K 300 14.0/0.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 2 N+1 Kn 140 11.0/3.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Hasse Roman - Ylva Roman 2 N+1 10 140 11.0/3.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 2 N= 10 110 7.0/7.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 3 N= 10 110 7.0/7.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 2 N-1 10 -100 2.0/12.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Eva Svensson - Kitty Bertilsson 3 N-1 4 -100 2.0/12.0
Berit Böös - Kia Leckne Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 2 N-1 10 -100 2.0/12.0
Bodil Gustafsson - Jan Björkman     - 6.1/-

Bricka 24

BK Albrekts, Sverige 2019.05.10

Väst giv
ingen i zon
E1054
K2
109642
52
863
kn654
K5
kn843
Dkn97
ED93
D
EKD10
K2
1087
Ekn873
976

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N38344
S38344
Ö95999
V95999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Marzanna Baczynska - Monica Söderbaum 5 V-2 5 100 14.0/0.0
Britt-Marie Warborn - Sonia Bånghäll Eva Svensson - Kitty Bertilsson 5 Ö-1 10 50 12.0/2.0
Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson Inger Carlsson - Elsbeth Lundgren 3 S-1 4 -50 10.0/4.0
Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Ingegerd Peterson - Ulla-Karin Ericsson 4 V= 10 -420 4.0/10.0
Lena Mårtensson - Hans Andréasson Kjell Öberg - Georgios Faltsetas 4 V= 10 -420 4.0/10.0
Donna Diding - Inga-Britt Andréasson Hasse Roman - Ylva Roman 4 V= 6 -420 4.0/10.0
Håkan Björklund - Lasse Sundin Tage Ericsson - Gunvor Bengtsson 4 Ö= E -420 4.0/10.0
Berit Böös - Kia Leckne Roger Hedsköld - Kenneth Svensson 4 Ö= E -420 4.0/10.0
Bodil Gustafsson - Jan Björkman     - 6.1/-