Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge Korr 2019-01-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge Korr 2019-01-08

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Nord giv
ingen i zon
E62
KD5
kn105
7532
K1095
Ekn963
E2
K10
kn7
104
D9843
Dkn64
D843
872
K76
E98

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55555
S55555
Ö88887
V88888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V-2 Kn 100 22/0
Jan Berggren - Inger Byström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V-1 5 50 20/2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1 V= 2 -80 18/4
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT Ö= 4 -90 14/8
Arne Mulari - Renate Rhodin Inger Olsson - Ulla Berglund 1NT Ö= 3 -90 14/8
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT V= 3 -90 14/8
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1 N-2 10 -100 10/12
Åke Nylén - Rolf Lindström Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 1 V+1 7 -110 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 V= 5 -110 7/15
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Lilian Mårtensson - Egon Bohman 2NT V= 2 -120 3/19
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2NT Ö= 7 -120 3/19
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Åke Åberg - Bengt Eldered 2NT Ö+1 6 -150 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Öst giv
N-S i zon
D74
E1097
E74
864
E2
kn652
852
EDkn7
K85
K3
K1096
10932
kn10963
D84
Dkn3
K5

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N34565
S34565
Ö109778
V109778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V-2 4 100 22/0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1NT Ö-1 Kn 50 20/2
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V= 4 -90 18/4
Åke Nylén - Rolf Lindström Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 3 V= 4 -110 15/7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V+1 E -110 15/7
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT Ö+1 Kn -120 11/11
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Åke Åberg - Bengt Eldered 1NT Ö+1 3 -120 11/11
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Lilian Mårtensson - Egon Bohman 2 V+2 E -130 6/16
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 V+2 4 -130 6/16
Arne Mulari - Renate Rhodin Inger Olsson - Ulla Berglund 2 V+2 E -130 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 1NT Ö+2 Kn -150 1/21
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT Ö+2 3 -150 1/21

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Syd giv
Ö-V i zon
D109875
E74
EK
K5
kn32
65
D8732
D107
E64
K103
64
kn9642
K
Dkn982
kn1095
E83

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N8811109
S7811109
Ö55233
V55233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Lilian Mårtensson - Egon Bohman 4 S+1 6 450 20/2
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S+1 7 450 20/2
Jan Berggren - Inger Byström Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 S+1 2 450 20/2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N+1 2 430 16/6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S= 3 420 13/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lars Olsson - Kurt Norström 4 N= 2 420 13/9
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 3NT S= 2 400 10/12
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Åke Åberg - Bengt Eldered 2 N+2 6 170 7/15
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Åke Nylén - Rolf Lindström 2 N+2 9 170 7/15
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 6D S-1 8 -100 2/20
Inger Olsson - Ulla Berglund Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT S-2 D -100 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT S-2 3 -100 2/20

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Väst giv
alla i zon
9654
kn5
97
EDkn42
3
E98642
Dkn8643
EK7
K73
E10
109653
Dkn1082
D10
K52
K87

Optimalt kontrakt: 6D N-5 -1400
 NT
N71174
S71174
Ö6121259
V6121259
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 S+1 E 140 22/0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S= D 110 20/2
Inger Olsson - Ulla Berglund Gunnel Sandberg - Christer Hellström 1 V+5 9 -230 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lars Olsson - Kurt Norström 2 V+4 9 -230 16/6
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V+3 9 -230 16/6
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Lilian Mårtensson - Egon Bohman 4 V+2 9 -680 7/15
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V+2 Kn -680 7/15
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 4 V+2 E -680 7/15
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Åke Åberg - Bengt Eldered 4 V+2 E -680 7/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+2 D -680 7/15
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Åke Nylén - Rolf Lindström 4 V+2 E -680 7/15
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4D V+2 4 -1190 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Nord giv
N-S i zon
Kkn1095
97
D93
D65
E84
K5
K1062
Kkn72
763
Ekn6
87
E9843
D2
D108432
Ekn54
10

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N35664
S35764
Ö107679
V107679
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3NT V-2 5 100 22/0
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 S-1 10 -100 17/5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 S-1 2 -100 17/5
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S-1 6 -100 17/5
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S-1 E -100 17/5
Jan Berggren - Inger Byström Åke Nylén - Rolf Lindström 3 Ö= 2 -110 11/11
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 Ö= 2 -110 11/11
Inger Olsson - Ulla Berglund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V+2 Kn -130 7/15
Björn Backlund - Anders Jakobsson Åke Åberg - Bengt Eldered 4 Ö= E -130 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S-2 2 -200 4/18
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 S-3 2 -300 2/20
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Lilian Mårtensson - Egon Bohman 4 S-4 6 -400 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Öst giv
Ö-V i zon
9842
kn104
E4
8542
D63
EK8762
976
6
E105
5
K1082
Kkn1073
Kkn7
D93
Dkn53
ED9

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N65556
S65556
Ö77877
V77866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT Ö-2 5 200 21/1
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 V-2 E 200 21/1
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Lilian Mårtensson - Egon Bohman 1NT S+1 E 120 18/4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Åke Åberg - Bengt Eldered 2 V-1 E 100 13/9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 V-1 E 100 13/9
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö-1 D 100 13/9
Jan Berggren - Inger Byström Åke Nylén - Rolf Lindström 3 Ö-1 7 100 13/9
Inger Olsson - Ulla Berglund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT S-2 2 -100 8/14
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 V= E -110 4/18
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 2 V= E -110 4/18
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V= E -110 4/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V+1 E -140 0/22

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Syd giv
alla i zon
D
kn8
Kkn875
96432
kn75
742
962
KDkn5
EK83
K109653
E4
7
109642
ED
D103
E108

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N88467
S88467
Ö54876
V54876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 Ö-2 2 200 21/1
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck 4 Ö-2 10 200 21/1
Åke Nylén - Rolf Lindström Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3 V-1 D 100 17/5
Lars Olsson - Kurt Norström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 Ö-1 E 100 17/5
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö= 8 -110 13/9
Lilian Mårtensson - Egon Bohman Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 Ö= 3 -110 13/9
Inger Olsson - Ulla Berglund Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö+1 10 -140 6/16
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö= 3 -140 6/16
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Jan Berggren - Inger Byström 2 Ö+1 10 -140 6/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Åberg - Bengt Eldered 3 Ö= E -140 6/16
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 Ö+1 E -140 6/16
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2NT N-2 6 -200 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Väst giv
ingen i zon
K6
10964
E3
EKDkn9
1083
D7
KDkn874
65
EDkn97542
EKkn
9
3

8532
10652
108742

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N94822
S94822
Ö484117
V484117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Åberg - Bengt Eldered 5 Ö-1 10 50 21/1
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 5 Ö-1 2 50 21/1
Inger Olsson - Ulla Berglund Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö= 2 -420 15/7
Åke Nylén - Rolf Lindström Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 4 Ö= 8 -420 15/7
Arne Mulari - Renate Rhodin Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 Ö= 2 -420 15/7
Lilian Mårtensson - Egon Bohman Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö= 2 -420 15/7
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö+1 9 -450 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 Ö+1 4 -450 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+1 7 -450 7/15
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö+1 8 -450 7/15
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+2 2 -480 2/20
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck 6D N-3 E -500 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Nord giv
Ö-V i zon
76
kn85
8642
Ekn43
K8
EKD93
E97
K109
Ekn432
106
D10
D865
D1095
742
Kkn53
72

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N24232
S24232
Ö119111011
V118111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 Ö-3 2 300 22/0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT V= E -600 19/3
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT V= 3 -600 19/3
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= E -620 16/6
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT Ö+1 3 -630 10/12
Inger Olsson - Ulla Berglund Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT V+1 4 -630 10/12
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Jan Berggren - Inger Byström 3NT V+1 4 -630 10/12
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V+1 7 -630 10/12
Lilian Mårtensson - Egon Bohman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V+1 4 -630 10/12
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 Ö+1 10 -650 4/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V+2 Kn -660 1/21
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT V+2 2 -660 1/21

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Öst giv
alla i zon
K8
42
K75
EKkn1064
D964
EKkn3
Ekn2
98
E102
10987
10863
75
kn753
D65
D94
D32

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N85457
S85457
Ö58986
V58986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V-1 E 100 21/1
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 V-1 K 100 21/1
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Åke Åberg - Bengt Eldered 3 N-1 10 -100 15/7
Inger Olsson - Ulla Berglund Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 N-1 10 -100 15/7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N-1 10 -100 15/7
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N-1 7 -100 15/7
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Jan Berggren - Inger Byström 2 Ö+1 D -110 10/12
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V+1 K -140 5/17
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 V+1 E -140 5/17
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 Ö= 2 -140 5/17
Lilian Mårtensson - Egon Bohman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V= E -140 5/17
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 N-2 10 -200 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Syd giv
ingen i zon
Kkn64
93
832
K873
875
Dkn874
kn10
Dkn5
E1093
K65
K54
E94
D2
E102
ED976
1062

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N78566
S78566
Ö65867
V65867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Åberg - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 3 V-2 8 100 22/0
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Lilian Mårtensson - Egon Bohman 3 V-1 2 50 20/2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT N-2 K -100 17/5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Olsson - Ulla Berglund 1NT S-2 4 -100 17/5
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 V= 8 -110 10/12
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V= 4 -110 10/12
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V= 2 -110 10/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 2 Ö= E -110 10/12
Jan Berggren - Inger Byström Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck 2 V= 2 -110 10/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V+1 8 -140 3/19
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 2 V+1 2 -140 3/19
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 V+2 2 -170 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Väst giv
N-S i zon
E6
32
Dkn963
10963
107432
76
1074
E74
K98
Dkn1084
K2
kn85
Dkn5
EK95
E85
KD2

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N11118911
S11118911
Ö22542
V11441
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S+2 7 660 21/1
Åke Åberg - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N+2 10 660 21/1
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+1 2 630 18/4
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3NT S= 7 600 15/7
Björn Backlund - Anders Jakobsson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT S= 6 600 15/7
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 Ö-3 K 150 11/11
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Olsson - Ulla Berglund 2NT N+1 D 150 11/11
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT S= D 120 7/15
Jan Berggren - Inger Byström Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck 2NT S= 4 120 7/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 2 N+1 D 110 4/18
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Lilian Mårtensson - Egon Bohman 3NT S-1 2 -100 1/21
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2NT S-1 7 -100 1/21

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Nord giv
alla i zon
K9
Kkn106
Kkn6
Kkn94
E1052
5
E1093
10863
D863
D832
D74
ED
kn74
E974
852
752

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N64736
S64736
Ö68696
V686106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ulla Berglund Åke Åberg - Bengt Eldered 1NT N= 2 90 20/2
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT N= 2 90 20/2
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N= 3 90 20/2
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT N-1 8 -100 14/8
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT N-1 2 -100 14/8
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT N-1 3 -100 14/8
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 V= 10 -110 10/12
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 2 V+1 4 -140 5/17
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V+1 4 -140 5/17
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jan Berggren - Inger Byström 2 V+1 10 -140 5/17
Lilian Mårtensson - Egon Bohman Lars Olsson - Kurt Norström 2 V+1 10 -140 5/17
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 1NT N-2 2 -200 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Öst giv
ingen i zon
10875
kn
kn9875
E109
kn
K97652
102
Dkn54
D9643
D104
K43
73
EK2
E83
ED6
K862

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N101171010
S101171010
Ö32632
V22632
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 3NT S+1 5 430 20/2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jan Berggren - Inger Byström 3NT S+1 2 430 20/2
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3NT S+1 3 430 20/2
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S= 5 400 16/6
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2NT S+1 2 150 13/9
Lilian Mårtensson - Egon Bohman Lars Olsson - Kurt Norström 2NT S+1 6 150 13/9
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT S+1 6 120 10/12
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S-1 2 -50 8/14
Inger Olsson - Ulla Berglund Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT S-2 5 -100 3/19
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S-2 7 -100 3/19
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S-2 5 -100 3/19
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S-2 2 -100 3/19

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Syd giv
N-S i zon

E7542
KD865
D105
KD1054
kn109
Ekn4
83
E873
KD8
107
Kkn42
kn962
63
932
E976

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N78634
S68634
Ö64697
V74799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Åke Nylén - Rolf Lindström 4 Ö-2 E 100 22/0
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V-1 K 50 17/5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V-1 E 50 17/5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 4 V-1 E 50 17/5
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V-1 E 50 17/5
Åke Åberg - Bengt Eldered Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V= K -140 11/11
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 Ö= 7 -140 11/11
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 V+1 5 -170 7/15
Lilian Mårtensson - Egon Bohman Inger Olsson - Ulla Berglund 3 V+1 8 -170 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 4 V= K -420 3/19
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Berggren - Inger Byström 4 V= E -420 3/19
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Arne Mulari - Renate Rhodin 4D V= E -590 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Väst giv
Ö-V i zon
E3
kn5
K75
EKD754
987
107643
E
kn962
D52
92
Dkn10963
108
Kkn1064
EKD8
842
3

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N118111212
S118111212
Ö14200
V14200
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT N+3 9 490 21/1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3NT N+3 D 490 21/1
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 4 S+2 E 480 18/4
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Åke Nylén - Rolf Lindström 4 S+1 7 450 16/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N+1 D 430 8/14
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N+1 D 430 8/14
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+1 3 430 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Berggren - Inger Byström 3NT S+1 D 430 8/14
Lilian Mårtensson - Egon Bohman Inger Olsson - Ulla Berglund 3NT N+1 D 430 8/14
Åke Åberg - Bengt Eldered Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N+1 9 430 8/14
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT S+1 3 430 8/14
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT N= D 400 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Nord giv
ingen i zon
K109
Ekn9643
ED8
8
D4
10872
754
10953
E7632
KD5
62
Kkn4
kn85

Kkn1093
ED762

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N101210910
S101210910
Ö31343
V31333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Jan Berggren - Inger Byström 4D N= E 590 22/0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT N+2 2 460 19/3
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N+2 2 460 19/3
Lars Olsson - Kurt Norström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT N+1 2 430 14/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lilian Mårtensson - Egon Bohman 3NT N+1 6 430 14/8
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT S+1 D 430 14/8
Inger Olsson - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 2 N+1 E 140 9/13
Björn Backlund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Renate Rhodin 3 N= E 140 9/13
Åke Nylén - Rolf Lindström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 N-1 6 -50 5/17
Åke Åberg - Bengt Eldered Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N-1 6 -50 5/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 4 S-2 6 -100 1/21
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 N-2 E -100 1/21

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Öst giv
N-S i zon
K10863
103
73
E962
kn4
EKD76
KD5
1054
ED952
842
1096
kn8
7
kn95
Ekn842
KD73

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N87355
S87355
Ö561088
V561088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Åberg - Bengt Eldered Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V-3 7 150 22/0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V-1 7 50 20/2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 V= 7 -110 18/4
Inger Olsson - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 2 V+1 10 -140 12/10
Björn Backlund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V+1 7 -140 12/10
Lars Olsson - Kurt Norström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 V+1 3 -140 12/10
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 V+1 7 -140 12/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 V= 7 -140 12/10
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Jan Berggren - Inger Byström 2 V+2 7 -170 4/18
Åke Nylén - Rolf Lindström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 V+2 7 -170 4/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 2 V+2 7 -170 4/18
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lilian Mårtensson - Egon Bohman 2 S-3 E -300 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Syd giv
Ö-V i zon
742
E42
EK1042
E4
865
kn9765
5
D1095
EKkn10
8
D98763
72
D93
KD103
kn
Kkn863

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N98989
S98989
Ö45454
V45454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3NT N= 7 400 18/4
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S= 5 400 18/4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S= 5 400 18/4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT N= 9 400 18/4
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N= 3 400 18/4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 1NT N+1 8 120 12/10
Inger Olsson - Ulla Berglund Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 S= 3 110 10/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lilian Mårtensson - Egon Bohman 3NT N-2 6 -100 5/17
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Inger Byström 4 S-2 5 -100 5/17
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck 3NT N-2 10 -100 5/17
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 N-2 8 -100 5/17
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Åke Åberg - Bengt Eldered 4 S-3 5 -150 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Väst giv
alla i zon
Kkn10
D4
Kkn9732
96
2
10973
ED10654
D10
97543
Kkn652

EK5
ED86
E8
8
kn87432

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N85365
S85365
Ö571077
V571078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 Ö-3 8 300 22/0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S= D 110 20/2
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö-1 E 100 17/5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö-1 8 100 17/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck 2 V= 9 -90 14/8
Inger Olsson - Ulla Berglund Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 Ö= 8 -110 12/10
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3 Ö= 8 -140 9/13
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Åke Åberg - Bengt Eldered 2 Ö+1 8 -140 9/13
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö+2 8 -170 6/16
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Åke Nylén - Rolf Lindström 4D S-2 10 -500 4/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lilian Mårtensson - Egon Bohman 4 Ö= 8 -620 2/20
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 2D N-3 K -800 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Nord giv
N-S i zon
Dkn84
KDkn752
10
K2
E963
6
D952
E983
105
9843
E876
kn75
K72
E10
Kkn43
D1064

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N761099
S761099
Ö57343
V57343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT S+2 3 660 21/1
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT S+2 8 660 21/1
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N= E 620 13/9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 N= E 620 13/9
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Lilian Mårtensson - Egon Bohman 4 N= 5 620 13/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 N= 10 620 13/9
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= 10 620 13/9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck 4 N= E 620 13/9
Inger Olsson - Ulla Berglund Jan Berggren - Inger Byström 4 N-1 10 -100 4/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 4 N-1 7 -100 4/18
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT S-1 5 -100 4/18
Lars Olsson - Kurt Norström Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 4 N-2 10 -200 0/22

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Öst giv
Ö-V i zon
E10
KD3
1042
D10853
kn97543
92
Ekn85
E
KD86
kn85
KD93
kn4
2
E10764
76
K9762

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N103936
S103936
Ö393105
V393105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Åke Åberg - Bengt Eldered 2 Ö+1 2 -110 22/0
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= 5 -620 12/10
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 4 V= K -620 12/10
Lars Olsson - Kurt Norström Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 4 Ö= E -620 12/10
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V= 8 -620 12/10
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Lilian Mårtensson - Egon Bohman 4 V= K -620 12/10
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V= K -620 12/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 V= 3 -620 12/10
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö= 7 -620 12/10
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck 4 Ö= E -620 12/10
Inger Olsson - Ulla Berglund Jan Berggren - Inger Byström 4 V+1 8 -650 2/20
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4D V= K -790 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Syd giv
alla i zon
982
K1082
76
K973
6
Dkn753
EK84
1085
Ekn1043
E6
D93
Ekn4
KD75
94
kn1052
D62

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N43344
S43344
Ö910999
V9101099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Lilian Mårtensson - Egon Bohman 3NT Ö-2 6 200 22/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT Ö-1 2 100 18/4
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT Ö-1 2 100 18/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-1 2 100 18/4
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Inger Olsson - Ulla Berglund 2NT Ö= 7 -120 14/8
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 Ö+1 7 -140 12/10
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT Ö= 2 -600 7/15
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö= 5 -600 7/15
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö= 5 -600 7/15
Arne Mulari - Renate Rhodin Lars Olsson - Kurt Norström 3NT Ö= 2 -600 7/15
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 3NT Ö+1 7 -630 1/21
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT Ö+1 K -630 1/21

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.08

Väst giv
ingen i zon
kn1076
9
Ekn43
K1083
9
K108
D965
EDkn74
854
Dkn65
K1087
65
EKD32
E7432
2
92

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N758118
S758118
Ö57525
V57525
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N+1 5 450 21/1
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 4 S+1 8 450 21/1
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 S= D 420 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S= E 420 16/6
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 S= E 420 16/6
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Inger Olsson - Ulla Berglund 3 S+3 8 230 12/10
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 S+3 9 200 9/13
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Åke Åberg - Bengt Eldered 2 S+3 6 200 9/13
Åke Nylén - Rolf Lindström Lilian Mårtensson - Egon Bohman 3 S+1 6 170 5/17
Agneta Danielsson - Anna Greta Bäck Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 S+2 5 170 5/17
Arne Mulari - Renate Rhodin Lars Olsson - Kurt Norström 2 S= 9 110 2/20
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jan Berggren - Inger Byström 4D S-1 9 -100 0/22