Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BF Club Centrum » Onsdagsspel 2019-04-17 [Tävlingsinfo] [PBN]
BF Club Centrum

Onsdagsspel 2019-04-17

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Nord giv
ingen i zon
K2
92
ED93
76532
Dkn
Kkn10764
K10
kn109
E9875
D85
754
ED
10643
E3
kn862
K84

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N88465
S88365
Ö55977
V55977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Gunhild Kibe - Jan Kibe 3NT Ö-2 6 100 14/0
Karin Eriksson - Sture Holm Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V-1 3 50 11/3
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 V-1 7 50 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 2 V+1 7 -140 8/6
Eva Engström - Kerstin Engström Åke Lindström - Leif Persson 4 V= E -420 5/9
Olan Hedström - Bo Byléhn Kirstin Löfgren - Jan Berggren 4 V= E -420 5/9
Said Eliasson - Karin Dahlberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V+1 E -450 1/13
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 V+1 7 -450 1/13

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Öst giv
N-S i zon
kn10987
82
7
D9632
E652
EKkn6
D1082
8
43
D1075
96
EKkn105
KD
943
EKkn543
74

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N55363
S55363
Ö881079
V881079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2 N= 6 110 14/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 V-1 7 50 12/2
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Gunhild Kibe - Jan Kibe 2 V+1 Kn -140 10/4
Eva Engström - Kerstin Engström Åke Lindström - Leif Persson 2 V+2 7 -170 8/6
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 S-3 8 -300 6/8
Olan Hedström - Bo Byléhn Kirstin Löfgren - Jan Berggren 4 Ö= K -420 4/10
Said Eliasson - Karin Dahlberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT V+1 7 -430 2/12
Karin Eriksson - Sture Holm Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2D S-3 K -800 0/14

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Syd giv
Ö-V i zon
K65432
103
65
652
7
Kkn2
EDkn83
K943
Ekn1098
98
K97
kn87
D
ED7654
1042
ED10

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N33553
S33553
Ö10108810
V9107810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3 Ö-1 E 100 14/0
Rune Lind - Reidar Cedersund Olan Hedström - Bo Byléhn 3 S-1 7 -50 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Said Eliasson - Karin Dahlberg 3 S-1 E -50 11/3
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Gunhild Kibe - Jan Kibe 3 S-2 7 -100 6/8
Karin Eriksson - Sture Holm Åke Lindström - Leif Persson 3 N-2 7 -100 6/8
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Eva Engström - Kerstin Engström 3 S-2 7 -100 6/8
Åke Nylén - Sverker Ernback Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 S-3 5 -150 2/12
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3NT V= 10 -600 0/14

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Väst giv
alla i zon
K953
8743
4
E952
ED106
kn10
kn97
K643
kn874
D96
K852
D10
2
EK52
ED1063
kn87

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N981077
S981078
Ö45365
V35365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2 V-2 4 200 12/2
Karin Eriksson - Sture Holm Åke Lindström - Leif Persson 2 V-2 4 200 12/2
Åke Nylén - Sverker Ernback Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 Ö-2 K 200 12/2
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Kirstin Löfgren - Jan Berggren 2 N+1 4 140 7/7
Rune Lind - Reidar Cedersund Olan Hedström - Bo Byléhn 2 S+1 6 140 7/7
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Eva Engström - Kerstin Engström 3 S= 6 110 4/10
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Gunhild Kibe - Jan Kibe 2 V-1 4 100 2/12
Liane Svensson - Birgitta Svensson Said Eliasson - Karin Dahlberg 2NT N-1 Kn -100 0/14

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Nord giv
N-S i zon
KDkn3
Dkn842
D
KD10
85
1065
109763
Ekn8
E942
E97
kn2
7432
1076
K3
EK854
965

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N88999
S88999
Ö45333
V45333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunhild Kibe - Jan Kibe Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT N+1 2 630 14/0
Åke Nylén - Sverker Ernback Eva Engström - Kerstin Engström 3NT N= 2 600 12/2
Said Eliasson - Karin Dahlberg Olan Hedström - Bo Byléhn 2 N+1 2 140 9/5
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 N+1 Kn 140 9/5
Åke Lindström - Leif Persson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 N-1 2 -100 4/10
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Liane Svensson - Birgitta Svensson 2NT S-1 3 -100 4/10
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3NT N-1 2 -100 4/10
Karin Eriksson - Sture Holm Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT S-2 8 -200 0/14

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Öst giv
Ö-V i zon
2
Kkn982
7432
1074
Ekn74
75
Ekn85
E53
KD3
E103
K9
KDkn98
109865
D64
D106
62

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N00410
S00410
Ö131391113
V131391113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunhild Kibe - Jan Kibe Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT Ö+2 10 -660 14/0
Åke Lindström - Leif Persson Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT Ö+3 6 -690 11/3
Karin Eriksson - Sture Holm Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT Ö+3 10 -690 11/3
Said Eliasson - Karin Dahlberg Olan Hedström - Bo Byléhn 4NT Ö+3 8 -720 5/9
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT Ö+4 5 -720 5/9
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3NT Ö+4 7 -720 5/9
Åke Nylén - Sverker Ernback Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö+4 6 -720 5/9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Staffan Hedman - Lennart Wiklund 6NT Ö+1 5 -1470 0/14

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Syd giv
alla i zon
76
EKD1064
65
D65
K84
kn87
Dkn9
10843
Dkn932
32
10742
kn7
E105
95
EK83
EK92

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N121012812
S121012812
Ö13141
V13141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Said Eliasson - Karin Dahlberg 7 N= Kn 2210 14/0
Karin Eriksson - Sture Holm Liane Svensson - Birgitta Svensson 6NT S+1 3 1470 12/2
Gunhild Kibe - Jan Kibe Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT S+4 4 720 10/4
Eva Engström - Kerstin Engström Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 N+3 9 710 8/6
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Åke Lindström - Leif Persson 4 N+2 D 680 3/11
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N+2 D 680 3/11
Åke Nylén - Sverker Ernback Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 S+2 4 680 3/11
Olan Hedström - Bo Byléhn Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 N+2 9 680 3/11

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Väst giv
ingen i zon
kn
964
985
ED8742
D10853
kn
K1074
kn109
E96
ED852
kn3
K53
K742
K1073
ED62
6

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76544
S76544
Ö66698
V66698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunhild Kibe - Jan Kibe Rune Lind - Reidar Cedersund 2 Ö-3 6 150 14/0
Eva Engström - Kerstin Engström Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2 V= 5 -110 12/2
Åke Nylén - Sverker Ernback Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 V= 9 -140 10/4
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Åke Lindström - Leif Persson 1NT Ö+2 2 -150 5/9
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Said Eliasson - Karin Dahlberg 3 N-3 E -150 5/9
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 S-3 Kn -150 5/9
Olan Hedström - Bo Byléhn Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2NT S-3 10 -150 5/9
Karin Eriksson - Sture Holm Liane Svensson - Birgitta Svensson 1NT Ö+3 2 -180 0/14

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Nord giv
Ö-V i zon
K10764
K106
EK
K105
kn92
8753
kn4
kn843
ED
EDkn
D97653
96
853
942
1082
ED72

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N76786
S75686
Ö47644
V57655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3 N= 3 140 11/3
Rune Lind - Reidar Cedersund Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 N+1 D 140 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 N= 6 140 11/3
Olan Hedström - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 2 N+1 6 140 11/3
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Said Eliasson - Karin Dahlberg 2 N-1 E -50 5/9
Åke Nylén - Sverker Ernback Åke Lindström - Leif Persson 3 N-1 6 -50 5/9
Gunhild Kibe - Jan Kibe Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö= 2 -90 2/12
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2NT N-3 3 -150 0/14

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Öst giv
alla i zon
Ekn4
D98
E72
kn1096
973
Ekn1032
Dkn
ED5
K8
K65
K98
K7432
D10652
74
106543
8

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N37272
S37272
Ö1061169
V1061169
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3NT Ö-3 5 300 14/0
Rune Lind - Reidar Cedersund Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 V-2 Kn 200 11/3
Olan Hedström - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 4 V-2 Kn 200 11/3
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Said Eliasson - Karin Dahlberg 4 Ö= 4 -130 8/6
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 V+1 Kn -140 6/8
Åke Nylén - Sverker Ernback Åke Lindström - Leif Persson 4 V= Kn -620 4/10
Gunhild Kibe - Jan Kibe Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö+1 2 -630 2/12
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 V+2 9 -680 0/14

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Syd giv
ingen i zon
E96
9543
D63
kn95
73
Ekn72
K974
ED4
K4
K1086
E5
108762
Dkn10852
D
kn1082
K3

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N24262
S24262
Ö1191169
V1191169
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Leif Persson Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2D S= 9 470 14/0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 1 S+2 E 140 12/2
Said Eliasson - Karin Dahlberg Karin Eriksson - Sture Holm 5 Ö-1 10 50 10/4
Eva Engström - Kerstin Engström Rune Lind - Reidar Cedersund 3 S-2 4 -100 8/6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Olan Hedström - Bo Byléhn 4 S-3 6 -150 5/9
Åke Nylén - Sverker Ernback Kirstin Löfgren - Jan Berggren 4 Ö+1 2 -150 5/9
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 V+1 2 -170 2/12
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunhild Kibe - Jan Kibe 4 V= E -420 0/14

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Väst giv
N-S i zon
D52
E108
K632
kn62
E1087
K962
8
9754
kn964
43
EDkn97
108
K3
Dkn75
1054
EKD3

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N97968
S97968
Ö46475
V46475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunhild Kibe - Jan Kibe 3NT N+1 D 630 14/0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT S= 2 600 9/5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT S= 6 600 9/5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT S= 7 600 9/5
Åke Nylén - Sverker Ernback Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3NT N= D 600 9/5
Eva Engström - Kerstin Engström Rune Lind - Reidar Cedersund 2NT N+1 7 150 3/11
Åke Lindström - Leif Persson Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 1NT N+2 7 150 3/11
Said Eliasson - Karin Dahlberg Karin Eriksson - Sture Holm 3 S= 8 140 0/14

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Nord giv
alla i zon
Ekn3
E
kn10932
kn1082
K1064
9765
E8
E53
985
1032
KD76
K94
D72
KDkn84
54
D76

Optimalt kontrakt: 1 Ö= -80
 NT
N76766
S76766
Ö66576
V66576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-3 4 300 14/0
Gunhild Kibe - Jan Kibe Olan Hedström - Bo Byléhn 2 S+1 E 140 12/2
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Åke Lindström - Leif Persson 2 S= E 110 9/5
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Kirstin Löfgren - Jan Berggren 2 S= 4 110 9/5
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Liane Svensson - Birgitta Svensson Pass   6/8
Eva Engström - Kerstin Engström Karin Eriksson - Sture Holm 2NT N-1 4 -100 3/11
Åke Nylén - Sverker Ernback Rune Lind - Reidar Cedersund 2NT N-1 4 -100 3/11
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Said Eliasson - Karin Dahlberg 3NT S-2 4 -200 0/14

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Öst giv
ingen i zon
98754
86
ED102
kn7
62
Kkn104
kn73
ED64
kn103
D9
984
K9832
EKD
E7532
K65
105

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N6108108
S6108108
Ö73533
V73533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 N+2 9 170 10/4
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Åke Lindström - Leif Persson 2 N+2 9 170 10/4
Eva Engström - Kerstin Engström Karin Eriksson - Sture Holm 2 N+2 3 170 10/4
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 N+2 9 170 10/4
Åke Nylén - Sverker Ernback Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N+1 2 170 10/4
Gunhild Kibe - Jan Kibe Olan Hedström - Bo Byléhn 2 S+1 Kn 140 4/10
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Said Eliasson - Karin Dahlberg 3 V= 8 -110 1/13
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Kirstin Löfgren - Jan Berggren 2 V+1 8 -110 1/13

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Syd giv
N-S i zon
93
87
10853
Ekn982
D2
K542
E62
10763
EKkn10874
109
Dkn74
65
EDkn63
K9
KD54

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N84624
S84624
Ö586117
V586117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rune Lind - Reidar Cedersund Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 Ö-1 E 50 14/0
Eva Engström - Kerstin Engström Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3 Ö+1 5 -170 9/5
Åke Lindström - Leif Persson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 Ö+1 K -170 9/5
Åke Nylén - Sverker Ernback Said Eliasson - Karin Dahlberg 3 Ö+1 5 -170 9/5
Olan Hedström - Bo Byléhn Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 Ö+1 K -170 9/5
Karin Eriksson - Sture Holm Gunhild Kibe - Jan Kibe 3 Ö+2 K -200 4/10
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 Ö= K -420 1/13
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö= 9 -420 1/13

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Väst giv
Ö-V i zon
K105
109852
D8
1076
96432
kn76
K2
982
ED8
K43
E763
KD3
kn7
ED
kn10954
Ekn54

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N77657
S77656
Ö66786
V66786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 1NT Ö-2 4 200 11/3
Åke Lindström - Leif Persson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 1 Ö-2 7 200 11/3
Åke Nylén - Sverker Ernback Said Eliasson - Karin Dahlberg 1NT Ö-2 5 200 11/3
Olan Hedström - Bo Byléhn Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1NT Ö-2 Kn 200 11/3
Eva Engström - Kerstin Engström Kirstin Löfgren - Jan Berggren 2D S= 2 180 6/8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Liane Svensson - Birgitta Svensson 1 Ö-1 Kn 100 3/11
Karin Eriksson - Sture Holm Gunhild Kibe - Jan Kibe 2NT V-1 4 100 3/11
Rune Lind - Reidar Cedersund Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2 S= 2 90 0/14

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Nord giv
ingen i zon
K10872
86

Kkn10976
E65
D9
Dkn643
853
D3
Ekn72
K10987
ED
kn94
K10543
E52
42

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N72583
S72483
Ö5107510
V5118510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Leif Persson Gunhild Kibe - Jan Kibe 4 Ö-4 4 200 14/0
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Said Eliasson - Karin Dahlberg 5 Ö-1 4 50 12/2
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 N-1 K -50 10/4
Åke Nylén - Sverker Ernback Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 Ö= 4 -110 8/6
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Karin Eriksson - Sture Holm 5 N-3 K -150 6/8
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Rune Lind - Reidar Cedersund 5D N-2 7 -300 3/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Eva Engström - Kerstin Engström 5D N-2 E -300 3/11
Olan Hedström - Bo Byléhn Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT Ö+1 4 -430 0/14

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Öst giv
N-S i zon
K3
Kkn104
E1086
D73
ED10974
7
kn3
E962
8652
D986
4
kn854
kn
E532
KD9752
K10

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N61110510
S61110510
Ö72382
V72382
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT N+1 8 630 12/2
Liane Svensson - Birgitta Svensson Eva Engström - Kerstin Engström 3NT N+1 6 630 12/2
Olan Hedström - Bo Byléhn Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT N+1 2 630 12/2
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingemar Svensson - Renate Rhodin 5 S+1 E 620 8/6
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N= 8 600 6/8
Åke Lindström - Leif Persson Gunhild Kibe - Jan Kibe 3 S+2 7 150 3/11
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Said Eliasson - Karin Dahlberg 6 V-3 10 150 3/11
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 V-1 E 50 0/14

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Syd giv
Ö-V i zon
EK10
ED105
105
ED106
9432
Kkn6
K8
8743
D765
74
E9642
K9
kn8
9832
Dkn73
kn52

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10810610
S1071068
Ö35363
V35363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT N= 2 400 14/0
Åke Nylén - Sverker Ernback Karin Eriksson - Sture Holm 2 N+2 5 170 12/2
Rune Lind - Reidar Cedersund Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 1NT N+2 6 150 9/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2NT N+1 5 150 9/5
Åke Lindström - Leif Persson Said Eliasson - Karin Dahlberg 2 N+1 E 140 6/8
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 1 N+2 7 110 4/10
Eva Engström - Kerstin Engström Olan Hedström - Bo Byléhn 4 N-1 7 -50 2/12
Gunhild Kibe - Jan Kibe Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N-2 5 -100 0/14

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Väst giv
alla i zon
K10
kn10642
KD
KD86
kn3
73
Ekn108752
107
9762
KD5
964
kn94
ED854
E98
3
E532

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N116111111
S116111111
Ö16222
V16222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Karin Eriksson - Sture Holm 4 N+2 5 680 14/0
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 N+1 9 650 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 N+1 4 650 11/3
Åke Lindström - Leif Persson Said Eliasson - Karin Dahlberg 4 N= 9 620 8/6
Eva Engström - Kerstin Engström Olan Hedström - Bo Byléhn 2 S+3 10 200 4/10
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 V-2 K 200 4/10
Gunhild Kibe - Jan Kibe Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 N+2 6 200 4/10
Rune Lind - Reidar Cedersund Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N-1 9 -100 0/14

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Nord giv
N-S i zon
D53
K
EDkn753
kn83
EK8
Dkn
K1042
10542
107642
8753
6
976
kn9
E109642
98
EKD

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N101111811
S101111811
Ö31040
V31040
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Leif Persson Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 S+2 E 680 14/0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT N+1 9 630 12/2
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Eva Engström - Kerstin Engström 4 S= E 620 10/4
Said Eliasson - Karin Dahlberg Gunhild Kibe - Jan Kibe 3NT N= 2 600 8/6
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 S+3 E 200 6/8
Åke Nylén - Sverker Ernback Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 S+1 E 170 4/10
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Karin Eriksson - Sture Holm 3 Ö-3 E 150 2/12
Rune Lind - Reidar Cedersund Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT N-1 4 -100 0/14

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Öst giv
Ö-V i zon
KD1092
102
86
Dkn75
Ekn4
D764
KDkn94
6
653
K85
752
10984
87
Ekn93
E103
EK32

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1078108
S1078108
Ö36533
V36523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4D V-3 D 800 14/0
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT S+1 Kn 430 12/2
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Karin Eriksson - Sture Holm 1NT S= K 90 10/4
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Eva Engström - Kerstin Engström 3NT S-1 K -50 5/9
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT S-1 K -50 5/9
Rune Lind - Reidar Cedersund Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 S-1 K -50 5/9
Said Eliasson - Karin Dahlberg Gunhild Kibe - Jan Kibe 3NT S-1 2 -50 5/9
Åke Lindström - Leif Persson Liane Svensson - Birgitta Svensson 2NT Ö= Kn -120 0/14

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Syd giv
alla i zon
ED876
1094
D10
Dkn9
542
D73
964
K1073
K10
652
Kkn753
652
kn93
EKkn8
E82
E84

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N86999
S76999
Ö57334
V57334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Bo Byléhn Åke Lindström - Leif Persson 3NT S+1 3 630 14/0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 S= 3 620 10/4
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 S= 6 620 10/4
Said Eliasson - Karin Dahlberg Eva Engström - Kerstin Engström 4 S= 3 620 10/4
Rune Lind - Reidar Cedersund Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S= 6 600 6/8
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 N+2 3 200 4/10
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 5 N-2 6 -200 1/13
Åke Nylén - Sverker Ernback Gunhild Kibe - Jan Kibe 3NT S-2 3 -200 1/13

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.17

Väst giv
ingen i zon
83
Dkn10
E653
kn765
109654
8
kn7
EK983
ED7
K654
KD84
D2
Kkn2
E9732
1092
104

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N46746
S46746
Ö97697
V97697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 5D Ö-3 7 500 14/0
Åke Nylén - Sverker Ernback Gunhild Kibe - Jan Kibe 3NT Ö-3 10 150 12/2
Rune Lind - Reidar Cedersund Karin Eriksson - Sture Holm 3NT Ö-2 2 100 10/4
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 V-1 D 50 6/8
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 Ö-1 E 50 6/8
Said Eliasson - Karin Dahlberg Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö-1 E 50 6/8
Olan Hedström - Bo Byléhn Åke Lindström - Leif Persson 2 Ö+1 E -140 2/12
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 V+1 E -170 0/14