Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BF Club Centrum » Onsdagsspel 2019-04-10 [Tävlingsinfo] [PBN]
BF Club Centrum

Onsdagsspel 2019-04-10

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Nord giv
ingen i zon
108543
kn73
10643
10
KDkn

Ekn872
EDkn92
E72
8654
D95
864
96
EKD1092
K
K753

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1100
 NT
N00740
S10840
Ö1113597
V1113597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Olan Hedström Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3 N+1 E 170 14.0/0.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 3NT Ö-3 E 150 12.0/2.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Ulla Blanck - Inger Byström 3NT Ö-2 E 100 10.0/4.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Kerstin Engström - Eva Engström 4 Ö-1 E 50 7.0/7.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Leif Persson - Åke Lindström 4 V-1 7 50 7.0/7.0
Solveig Lundström - Maud Ritzen Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 3 V= 3 -110 4.0/10.0
Karin Eriksson - Sture Holm Gunnel Modig - Roger Edholm 3 V+2 Kn -150 2.0/12.0
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 5 Ö+1 E -420 0.0/14.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Öst giv
N-S i zon
E10642
3
1062
Dkn107
K9875
5
984
EK83
Dkn
K9876
KDkn7
95
3
EDkn1042
E53
642

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N76756
S76756
Ö66677
V66677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Dahlberg - Said Eliasson Kerstin Engström - Eva Engström 3 V-4 D 200 14.0/0.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Ulla Blanck - Inger Byström 1NT Ö-1 D 50 9.0/5.0
Solveig Lundström - Maud Ritzen Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 3NT Ö-1 10 50 9.0/5.0
Åke Nylén - Olan Hedström Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3NT V-1 2 50 9.0/5.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 2NT V-1 D 50 9.0/5.0
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2NT V= 7 -120 2.0/12.0
Karin Eriksson - Sture Holm Gunnel Modig - Roger Edholm 1NT Ö+1 E -120 2.0/12.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Leif Persson - Åke Lindström 2NT V= D -120 2.0/12.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Syd giv
Ö-V i zon
E10976
3
104
kn9765
KDkn43
ED
Ekn2
K82
8
Kkn97542
D96
43
52
1086
K8753
ED10

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N75252
S75252
Ö6811711
V6811711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Carin Dahlberg - Said Eliasson 3NT V= 7 -600 14.0/0.0
Solveig Lundström - Maud Ritzen Leif Persson - Åke Lindström 4 V= 6 -620 12.0/2.0
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 Ö+1 2 -650 6.0/8.0
Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström Kerstin Engström - Eva Engström 4 V+1 E -650 6.0/8.0
Karin Eriksson - Sture Holm Lennart Wiklund - Staffan Hedman 5 Ö= 3 -650 6.0/8.0
Åke Nylén - Olan Hedström Gunnel Modig - Roger Edholm 4 V+1 10 -650 6.0/8.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 5 Ö= 5 -650 6.0/8.0
Ulla Blanck - Inger Byström Gunnel Selling - Elisabeth Åström 4 V+2 10 -680 0.0/14.0

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Väst giv
alla i zon
E73
84
D10986
EK8
10642
kn753
E54
65
K985
D10
kn3
D10932
Dkn
EK962
K72
kn74

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N91110810
S8119710
Ö42353
V42353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT N+2 3 660 13.0/1.0
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Carin Dahlberg - Said Eliasson 3NT N+2 9 660 13.0/1.0
Solveig Lundström - Maud Ritzen Leif Persson - Åke Lindström 3NT N+1 3 630 7.0/7.0
Ulla Blanck - Inger Byström Gunnel Selling - Elisabeth Åström 3NT N+1 9 630 7.0/7.0
Åke Nylén - Olan Hedström Gunnel Modig - Roger Edholm 3NT N+1 3 630 7.0/7.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3NT N+1 2 630 7.0/7.0
Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström Kerstin Engström - Eva Engström 3NT N= 2 600 2.0/12.0
Karin Eriksson - Sture Holm Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2NT N+3 10 210 0.0/14.0

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Nord giv
N-S i zon
KDkn4
Ekn9843
K3
7
7
KD75
865
K9832
E93
62
kn94
Ekn654
108652
10
ED1072
D10

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N498116
S498116
Ö83316
V83316
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 4 N+1 E 650 13.0/1.0
Ulla Blanck - Inger Byström Kerstin Engström - Eva Engström 4 S+1 7 650 13.0/1.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Modig - Roger Edholm 3 N= E 140 10.0/4.0
Leif Persson - Åke Lindström Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 5D V-1 10 100 7.0/7.0
Åke Nylén - Olan Hedström Gunnel Selling - Elisabeth Åström 5 Ö-2 10 100 7.0/7.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Carin Dahlberg - Said Eliasson 4 S-1 8 -100 2.0/12.0
Solveig Lundström - Maud Ritzen Inger Svensson - Jeanette Jensen 4 N-1 E -100 2.0/12.0
Karin Eriksson - Sture Holm Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3 N-1 E -100 2.0/12.0

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Öst giv
Ö-V i zon
652
E2
D10875
652
843
D853
E64
D97
EKD9
1096
92
EKkn3
kn107
Kkn74
Kkn3
1084

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N36334
S36334
Ö971099
V971099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Olan Hedström Gunnel Selling - Elisabeth Åström 2 Ö+1 10 -140 14.0/0.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 1NT Ö+2 Kn -150 10.0/4.0
Solveig Lundström - Maud Ritzen Inger Svensson - Jeanette Jensen 2NT Ö+1 3 -150 10.0/4.0
Leif Persson - Åke Lindström Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 2NT V+1 5 -150 10.0/4.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Carin Dahlberg - Said Eliasson 1NT Ö+3 4 -180 4.0/10.0
Ulla Blanck - Inger Byström Kerstin Engström - Eva Engström 2NT V+2 7 -180 4.0/10.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Modig - Roger Edholm 1NT Ö+3 4 -180 4.0/10.0
Karin Eriksson - Sture Holm Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3NT V+2 4 -660 0.0/14.0

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Syd giv
alla i zon
ED764
K106
3
EKkn2
93
ED98
kn1065
753
K
kn74
EKD82
10864
kn10852
532
974
D9

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N955117
S955117
Ö48724
V48724
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Svensson - Jeanette Jensen 4 N+1 E 650 14.0/0.0
Kerstin Engström - Eva Engström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 N= E 620 10.0/4.0
Leif Persson - Åke Lindström Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 4 N= E 620 10.0/4.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Solveig Lundström - Maud Ritzen 4 N= E 620 10.0/4.0
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 N+2 K 200 5.0/9.0
Ulla Blanck - Inger Byström Gunnel Modig - Roger Edholm 3 N+2 E 200 5.0/9.0
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 N+1 E 170 2.0/12.0
Åke Nylén - Olan Hedström Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 3 Ö-1 Kn 100 0.0/14.0

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Väst giv
ingen i zon
kn1062
E107
1043
843
9
D983
Dkn
K109765
K53
K654
E652
Ekn
ED874
kn2
K987
D2

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N36385
S36385
Ö1061057
V96957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2D S= D 470 14.0/0.0
Åke Nylén - Olan Hedström Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 5NT Ö-4 4 200 12.0/2.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Solveig Lundström - Maud Ritzen 2 S= Kn 110 10.0/4.0
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Svensson - Jeanette Jensen 3 Ö-2 7 100 8.0/6.0
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 V-1 10 50 6.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3 V+1 2 -130 3.0/11.0
Ulla Blanck - Inger Byström Gunnel Modig - Roger Edholm 3 V+1 Kn -130 3.0/11.0
Leif Persson - Åke Lindström Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 2NT Ö+1 7 -150 0.0/14.0

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Nord giv
Ö-V i zon
1075
kn75
EK10982
K
kn62
D8
kn6543
kn103
EK9
E962
D7
9872
D843
K1043

ED654

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78998
S88998
Ö54445
V54445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 3NT N= K 400 14.0/0.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+2 Kn 170 12.0/2.0
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3 N= E 110 9.0/5.0
Leif Persson - Åke Lindström Gunnel Selling - Elisabeth Åström 2 S= D 110 9.0/5.0
Åke Nylén - Olan Hedström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 N= E 90 6.0/8.0
Gunnel Modig - Roger Edholm Kerstin Engström - Eva Engström 3NT S-1 2 -50 3.0/11.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Ulla Blanck - Inger Byström 2 N-1 K -50 3.0/11.0
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Solveig Lundström - Maud Ritzen 3 S-2 8 -100 0.0/14.0

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Öst giv
alla i zon
K632
42
kn52
7653
E10
Kkn9
EK9876
kn9
8754
ED63
103
EK10
Dkn9
10875
D4
D842

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N41141
S41141
Ö81110910
V81110910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Roger Edholm Kerstin Engström - Eva Engström 5 Ö-1 Kn 100 13.0/1.0
Leif Persson - Åke Lindström Gunnel Selling - Elisabeth Åström 4 Ö-1 4 100 13.0/1.0
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3 V+2 2 -150 10.0/4.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Ulla Blanck - Inger Byström 3NT V+1 2 -630 8.0/6.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT Ö+2 6 -660 6.0/8.0
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Solveig Lundström - Maud Ritzen 4 Ö+2 D -680 4.0/10.0
Åke Nylén - Olan Hedström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT V+3 10 -690 1.0/13.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 3NT Ö+3 5 -690 1.0/13.0

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Syd giv
ingen i zon
E95
EK
10
EK96432
Kkn10
7632
D53
D87
7432
D10954
K764
D86
kn8
Ekn982
kn105

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N1174711
S1175711
Ö16851
V26852
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 6 N= 9 920 13.0/1.0
Ulla Blanck - Inger Byström Carin Dahlberg - Said Eliasson 6 N= 10 920 13.0/1.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT N+3 5 490 10.0/4.0
Gunnel Modig - Roger Edholm Solveig Lundström - Maud Ritzen 3NT N+2 5 460 8.0/6.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Leif Persson - Åke Lindström 4 N+1 D 150 6.0/8.0
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 3 N+1 7 130 3.0/11.0
Åke Nylén - Olan Hedström Kerstin Engström - Eva Engström 3 N+1 10 130 3.0/11.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Karin Eriksson - Sture Holm 5 N-1 5 -50 0.0/14.0

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Väst giv
N-S i zon
Ekn104
kn2
Ekn10953
5
D95
63
KD2
K10984
K8763
E987

E732
2
KD1054
8764
Dkn6

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N410847
S410747
Ö93586
V93586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Karin Eriksson - Sture Holm 3 Ö-3 4 150 14.0/0.0
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 4D Ö-1 8 100 11.0/3.0
Åke Nylén - Olan Hedström Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö-2 8 100 11.0/3.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 Ö-1 K 50 8.0/6.0
Ulla Blanck - Inger Byström Carin Dahlberg - Said Eliasson 4 N-1 E -100 6.0/8.0
Gunnel Modig - Roger Edholm Solveig Lundström - Maud Ritzen 3 Ö= K -140 3.0/11.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Leif Persson - Åke Lindström 2 Ö+1 10 -140 3.0/11.0
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 4 Ö= 8 -420 0.0/14.0

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Nord giv
alla i zon
kn954
102
Ekn106
E54
E1086
ED764
D75
kn

kn853
K983
KD1086
KD732
K9
42
9732

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N34264
S34275
Ö991168
V991168
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Persson - Åke Lindström Carin Dahlberg - Said Eliasson 4 V-1 2 100 13.7/0.3
Åke Nylén - Olan Hedström Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 4 V= 6 -620 11.0/3.0
Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 Ö+1 2 -650 7.0/7.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Kerstin Engström - Eva Engström 4 V+1 10 -650 7.0/7.0
Gunnel Modig - Roger Edholm Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V+2 E -680 1.7/12.3
Solveig Lundström - Maud Ritzen Ulla Blanck - Inger Byström 4 V+2 4 -680 1.7/12.3
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Inger Svensson - Jeanette Jensen     60% 8.4/8.4
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Karin Eriksson - Sture Holm     40% 5.6/5.6

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Öst giv
ingen i zon
Kkn1098
ED5
832
109
76432
kn109432
kn10
E5
6
E54
EDkn8532
D
K87
KD976
K764

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N58665
S58768
Ö74655
V74655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Kerstin Engström - Eva Engström 4 Ö-3 D 150 13.9/0.1
Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3 S= 9 110 11.6/2.4
Solveig Lundström - Maud Ritzen Ulla Blanck - Inger Byström 3 V-2 Kn 100 8.1/5.9
Åke Nylén - Olan Hedström Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 3 Ö-2 D 100 8.1/5.9
Gunnel Modig - Roger Edholm Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 Ö-1 D 50 4.7/9.3
Leif Persson - Åke Lindström Carin Dahlberg - Said Eliasson 4D S-2 9 -300 2.4/11.6
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Inger Svensson - Jeanette Jensen 5D S-3 Kn -500 0.1/13.9
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Karin Eriksson - Sture Holm     A= 7.0/7.0

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Syd giv
N-S i zon
D82
94
kn63
KDkn92
Ekn3
K86
EKD87
53
1075
E52
10542
E84
K964
Dkn1073
9
1076

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N53554
S53554
Ö610779
V610779
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+1 9 -110 12.0/2.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Solveig Lundström - Maud Ritzen 2 V+1 K -110 12.0/2.0
Karin Eriksson - Sture Holm Leif Persson - Åke Lindström 3 V= K -110 12.0/2.0
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 V+1 K -130 7.0/7.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Kirstin Löfgren - Jan Berggren 2 V+2 K -130 7.0/7.0
Gunnel Modig - Roger Edholm Inger Svensson - Jeanette Jensen 1NT V+2 K -150 2.0/12.0
Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström Ulla Blanck - Inger Byström 1NT V+2 K -150 2.0/12.0
Åke Nylén - Olan Hedström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 1NT V+2 K -150 2.0/12.0

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Väst giv
Ö-V i zon
EKkn75
1082
E4
1063
1093
EK5
kn102
kn942
8642
kn73
K963
D8
D
D964
D875
EK75

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N98999
S88999
Ö45334
V45334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Roger Edholm Inger Svensson - Jeanette Jensen 3NT N= 3 400 9.0/5.0
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Kerstin Engström - Eva Engström 3NT S= 2 400 9.0/5.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Solveig Lundström - Maud Ritzen 3NT S= E 400 9.0/5.0
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT S= 2 400 9.0/5.0
Karin Eriksson - Sture Holm Leif Persson - Åke Lindström 3NT S= K 400 9.0/5.0
Åke Nylén - Olan Hedström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3NT S= 5 400 9.0/5.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Kirstin Löfgren - Jan Berggren 1 N+2 3 140 2.0/12.0
Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström Ulla Blanck - Inger Byström 3NT N-2 3 -100 0.0/14.0

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Nord giv
ingen i zon
E7654
86
KD1074
5
kn3
D73
E62
EK964
K
EKkn94
kn98
Dkn32
D10982
1052
53
1087

Optimalt kontrakt: 6D N-3 -500
 NT
N16292
S16292
Ö1251148
V1251148
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Leif Persson - Åke Lindström 4 Ö-1 5 50 13.0/1.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Gunnel Modig - Roger Edholm 6 Ö-1 3 50 13.0/1.0
Ulla Blanck - Inger Byström Kirstin Löfgren - Jan Berggren 4D N-1 E -100 10.0/4.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 5 V= E -400 8.0/6.0
Kerstin Engström - Eva Engström Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö+1 3 -450 4.0/10.0
Åke Nylén - Olan Hedström Solveig Lundström - Maud Ritzen 4 Ö+1 2 -450 4.0/10.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Gunnel Selling - Elisabeth Åström 4 Ö+1 8 -450 4.0/10.0
Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 4 Ö+2 D -480 0.0/14.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Öst giv
N-S i zon
D8653
842
104
986
2
K63
EDkn862
kn43
K
Ekn109
K953
ED107
Ekn10974
D75
7
K52

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N21171
S21171
Ö11111167
V11111167
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Olan Hedström Solveig Lundström - Maud Ritzen 2 S= E 110 14.0/0.0
Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson 5 V-1 D 50 10.0/4.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Gunnel Selling - Elisabeth Åström 5 Ö-1 7 50 10.0/4.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 5 V-1 8 50 10.0/4.0
Ulla Blanck - Inger Byström Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3 V+2 5 -150 6.0/8.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Leif Persson - Åke Lindström 5 Ö= 4 -400 2.0/12.0
Kerstin Engström - Eva Engström Karin Eriksson - Sture Holm 5 V= 3 -400 2.0/12.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Gunnel Modig - Roger Edholm 5 V= D -400 2.0/12.0

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Syd giv
Ö-V i zon
kn86
E1092
10854
kn3
D543
D8
Dkn
E9754
102
Kkn763
K92
D86
EK97
54
E763
K102

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N58676
S58676
Ö75766
V75766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Olan Hedström Karin Eriksson - Sture Holm 1 S+1 E 110 14.0/0.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 1NT N= 6 90 12.0/2.0
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Ulla Blanck - Inger Byström 1 S= D 80 10.0/4.0
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Carin Dahlberg - Said Eliasson 1NT N-1 7 -50 6.0/8.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 2 S-1 4 -50 6.0/8.0
Solveig Lundström - Maud Ritzen Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 S-1 D -50 6.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Kirstin Löfgren - Jan Berggren 2NT S-2 3 -100 1.0/13.0
Leif Persson - Åke Lindström Gunnel Modig - Roger Edholm 3 S-2 D -100 1.0/13.0

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Väst giv
alla i zon
E932
E94
kn10853
9
10
kn107
D9764
Dkn86
Kkn874
K86
E
10732
D65
D532
K2
EK54

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N68888
S57778
Ö64555
V64555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Selling - Elisabeth Åström Carin Dahlberg - Said Eliasson 2 Ö-3 E 300 14.0/0.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 1 N+2 E 140 12.0/2.0
Leif Persson - Åke Lindström Gunnel Modig - Roger Edholm 2 N= 2 90 10.0/4.0
Åke Nylén - Olan Hedström Karin Eriksson - Sture Holm 2 Ö= 2 -90 8.0/6.0
Kerstin Engström - Eva Engström Kirstin Löfgren - Jan Berggren 2NT S-1 10 -100 5.0/9.0
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Ulla Blanck - Inger Byström 2 N-1 7 -100 5.0/9.0
Solveig Lundström - Maud Ritzen Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 N-2 7 -200 1.0/13.0
Inger Svensson - Jeanette Jensen Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 2NT S-2 10 -200 1.0/13.0

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Nord giv
N-S i zon
EDkn
K1086
D983
kn7
63
E753
EK10
8432
K1098
Dkn942
62
96
7542

kn754
EKD105

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N810487
S810487
Ö43955
V43955
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Solveig Lundström - Maud Ritzen 3NT N+1 9 630 14.0/0.0
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Gunnel Selling - Elisabeth Åström 4D Ö-2 E 300 12.0/2.0
Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Said Eliasson 2NT N= 9 120 9.0/5.0
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Gunnel Modig - Roger Edholm 2NT N= 10 120 9.0/5.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Leif Persson - Åke Lindström 3NT N-1 10 -100 5.0/9.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N-1 4 -100 5.0/9.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Inger Svensson - Jeanette Jensen 3NT N-2 2 -200 1.0/13.0
Åke Nylén - Olan Hedström Ulla Blanck - Inger Byström 3NT S-2 K -200 1.0/13.0

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Öst giv
Ö-V i zon
10
Kkn10943
E93
K103
E32
D8
652
EDkn52
KD87
E52
K104
764
kn9654
76
Dkn87
98

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N47864
S47864
Ö96576
V96579
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Olan Hedström Ulla Blanck - Inger Byström 4 Ö-3 7 300 14.0/0.0
Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Said Eliasson 3 Ö-2 7 200 12.0/2.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 3 N= 7 140 10.0/4.0
Kirstin Löfgren - Jan Berggren Gunnel Selling - Elisabeth Åström 2 N= 7 110 7.0/7.0
Kerstin Engström - Eva Engström Solveig Lundström - Maud Ritzen 2 N= 7 110 7.0/7.0
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Gunnel Modig - Roger Edholm 4 Ö-1 7 100 4.0/10.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Inger Svensson - Jeanette Jensen 5 N-2 7 -100 2.0/12.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Leif Persson - Åke Lindström 3 Ö+1 6 -130 0.0/14.0

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Syd giv
alla i zon
kn84
Dkn5
KD10963
D
K962
1062
5
EK852
D3
743
E872
10964
E1075
EK98
kn4
kn73

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N49986
S49986
Ö83453
V83453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N= 10 600 13.0/1.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Gunnel Selling - Elisabeth Åström 3NT S= E 600 13.0/1.0
Gunnel Modig - Roger Edholm Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 1NT N+3 2 180 10.0/4.0
Kerstin Engström - Eva Engström Inger Svensson - Jeanette Jensen 3 S+1 5 170 8.0/6.0
Ulla Blanck - Inger Byström Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 S+1 E 140 6.0/8.0
Solveig Lundström - Maud Ritzen Kirstin Löfgren - Jan Berggren 2 N+2 7 130 4.0/10.0
Åke Nylén - Olan Hedström Leif Persson - Åke Lindström 3 N-1 D -100 2.0/12.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT S-2 5 -200 0.0/14.0

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.10

Väst giv
ingen i zon
D10432
ED
Ekn1052
6
E65
K653
96
Ekn72
kn8
kn982
D874
K83
K97
1074
K3
D10954

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N7106119
S7106119
Ö53724
V63724
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Roger Edholm Sven-Åke Olsson - Rolf Lindström 2 N+2 4 170 10.0/4.0
Birgitta Olsson - Viktoria Einarsson Karin Eriksson - Sture Holm 2 N+2 2 170 10.0/4.0
Solveig Lundström - Maud Ritzen Kirstin Löfgren - Jan Berggren 3 N+1 4 170 10.0/4.0
Ulla Blanck - Inger Byström Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 N+1 2 170 10.0/4.0
Åke Nylén - Olan Hedström Leif Persson - Åke Lindström 2 N+2 9 170 10.0/4.0
Kerstin Engström - Eva Engström Inger Svensson - Jeanette Jensen 3 N= K 140 3.0/11.0
Carin Dahlberg - Said Eliasson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 N= 3 140 3.0/11.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Gunnel Selling - Elisabeth Åström 2 V-1 E 50 0.0/14.0