Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel barometer 2019-05-16 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel barometer 2019-05-16

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Nord giv
ingen i zon
Kkn76
653
10986
kn10
D
E10987
D75
K975
54
Kkn2
Kkn2
E8432
E109832
D4
E43
D6

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N15173
S15173
Ö1171166
V1171166
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S= K 110 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 S-1 K -50 12.0/2.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 4 S-3 5 -150 9.0/5.0
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-3 E -150 9.0/5.0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 V+1 6 -170 5.0/9.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V+1 6 -170 5.0/9.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Engström - Eva Engström 4 V= K -420 2.0/12.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V+1 6 -450 0.0/14.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - 6.3/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Öst giv
N-S i zon
E107
K97
Dkn8
KDkn7
KD92
ED
10952
984
843
85432
E74
52
kn65
kn106
K63
E1063

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N108889
S108889
Ö35553
V35553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 3NT N+1 2 630 13.0/1.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N+1 4 630 13.0/1.0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT N= 2 600 8.0/6.0
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N= 2 600 8.0/6.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT N= 8 600 8.0/6.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Engström - Eva Engström 2NT N+1 2 150 3.0/11.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ingemar Svensson - Sören Jansson 1NT N+2 4 150 3.0/11.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 V-1 9 50 0.0/14.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - 6.3/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Syd giv
Ö-V i zon
E96
9543
ED109
ED
Kkn543
E
kn862
752
1072
KD108
3
Kkn1094
D8
kn762
K754
863

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47746
S47746
Ö96697
V96697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT N+2 4 150 14.0/0.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N+1 3 140 12.0/2.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT N+1 K 120 10.0/4.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Kerstin Engström - Eva Engström 1 N+2 3 110 7.0/7.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 N= K 110 7.0/7.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 N= Kn 90 4.0/10.0
Laila Näslund - Eva Angestad Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 1NT N-1 4 -50 1.0/13.0
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N-1 3 -50 1.0/13.0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren     - -/7.6

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Väst giv
alla i zon
EKD10874
K32
E3
K
95
Dkn965
kn2
kn1064
63
E1074
K87
ED93
kn2
8
D109654
8752

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N484104
S373104
Ö95835
V95835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N+1 E 650 14.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N= E 620 11.0/3.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Kerstin Engström - Eva Engström 4 N= E 620 11.0/3.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 V-2 K 200 6.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 N+2 7 200 6.0/8.0
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4D V-1 E 200 6.0/8.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N+1 3 170 2.0/12.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N-1 7 -100 0.0/14.0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren     - -/7.6

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Nord giv
N-S i zon
72
EK75
D9
109654
EK853
Dkn92
E1084
D10
84
632
KD8732
kn964
1063
Kkn75
Ekn

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N65557
S65557
Ö78776
V78776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT Ö-4 7 200 14.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT Ö-2 5 100 12.0/2.0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V-1 2 50 9.0/5.0
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 V-1 9 50 9.0/5.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 1 V= 9 -80 6.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V= E -110 3.0/11.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V= 10 -110 3.0/11.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 2 V+1 E -140 0.0/14.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin     - 4.1/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Öst giv
Ö-V i zon
kn52
42
852
E9872
ED973
E73
E6
kn103
8
K5
KDkn943
KD65
K1064
Dkn10986
107
4

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N21631
S21631
Ö111171012
V111171012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö+1 4 -150 14.0/0.0
Kerstin Engström - Eva Engström Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT V+2 2 -660 11.0/3.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V+2 4 -660 11.0/3.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3NT V+3 2 -690 4.0/10.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT Ö+3 10 -690 4.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT Ö+3 8 -690 4.0/10.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT Ö+3 D -690 4.0/10.0
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3NT V+3 2 -690 4.0/10.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin     - 4.1/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Syd giv
alla i zon
Kkn2
10832
42
KD108
754
ED4
109753
E5
ED963
K
KD6
kn943
108
kn9765
Ekn8
762

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N54635
S54634
Ö897108
V897108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V-1 K 100 13.0/1.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö-1 5 100 13.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö= 5 -110 9.0/5.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 Ö= 7 -110 9.0/5.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2NT Ö= 2 -120 6.0/8.0
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö= 5 -140 4.0/10.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 Ö+2 Kn -170 2.0/12.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 4 Ö= 5 -620 0.0/14.0
Kerstin Engström - Eva Engström     - 7.6/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Väst giv
ingen i zon
K9643
K
E964
D87
D87
D832
108532
5
kn105
Ekn9654
7
kn102
E2
107
KDkn
EK9643

Optimalt kontrakt: 6D V-4 800
 NT
N12104117
S12104117
Ö03821
V03821
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 5 S+1 8 420 14.0/0.0
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 S= 2 400 12.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 S+3 2 170 9.0/5.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 3 S+3 8 170 9.0/5.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S+1 2 150 5.0/9.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 S+2 3 150 5.0/9.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 N= E 90 2.0/12.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT S-2 8 -100 0.0/14.0
Kerstin Engström - Eva Engström     - 7.6/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Nord giv
Ö-V i zon
86
Dkn10753
6
K765
kn5
962
Kkn95
E932
EKD10732
8
10732
10
94
EK4
ED84
Dkn84

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N102925
S102925
Ö310396
V310396
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N-1 E -50 12.0/2.0
Kerstin Engström - Eva Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N-1 10 -50 12.0/2.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 N-1 E -50 12.0/2.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö= K -110 8.0/6.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+2 E -170 5.0/9.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö+2 E -170 5.0/9.0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 3 Ö+2 E -200 2.0/12.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö= E -620 0.0/14.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - 5.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Öst giv
alla i zon
2
ED632
43
EK1083
K1095
1095
D972
74
64
K87
Ekn106
Dkn96
EDkn873
kn4
K85
52

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N96998
S96998
Ö46445
V46445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 3NT S= 2 600 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S+2 4 170 12.0/2.0
Kerstin Engström - Eva Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S= 7 110 9.0/5.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S= D 110 9.0/5.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT S-2 2 -200 6.0/8.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S-3 2 -300 2.0/12.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT S-3 2 -300 2.0/12.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 4 S-3 10 -300 2.0/12.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - 5.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Syd giv
ingen i zon
10
Kkn
kn982
1076532
D75
E108432
7
ED9
K832
965
ED103
kn4
Ekn964
D7
K654
K8

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N77353
S77353
Ö6610810
V661089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 V= 10 -140 14.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V+2 10 -170 7.0/7.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+2 10 -170 7.0/7.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V+2 10 -170 7.0/7.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3 V+1 10 -170 7.0/7.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+2 10 -170 7.0/7.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+1 10 -170 7.0/7.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 4 V= 10 -420 0.0/14.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander     - -/5.6

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Väst giv
N-S i zon
104
953
63
KD9754
D87
764
Kkn1097
kn3
Ekn3
EKDkn8
E852
2
K9652
102
D4
E1086

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N81152
S81152
Ö5121177
V5121167
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 Ö+2 D -170 14.0/0.0
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 Ö+4 D -230 12.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Engström - Eva Engström 2 Ö+5 10 -260 10.0/4.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö+2 2 -480 4.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö+2 4 -480 4.0/10.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö+2 9 -480 4.0/10.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 4 Ö+2 D -480 4.0/10.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+2 D -480 4.0/10.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander     - -/5.6

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Nord giv
alla i zon
KD5
K103
D104
Ekn52
104
E76
kn92
KD873
Ekn9
982
EK87653
87632
Dkn54

10964

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N83795
S72683
Ö510548
V510548
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö-1 4 100 13.0/1.0
Kerstin Engström - Eva Engström Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 4 Ö-1 D 100 13.0/1.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 1NT N-1 E -100 9.0/5.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 1NT N-1 E -100 9.0/5.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 Ö+1 Kn -110 5.0/9.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö= 4 -110 5.0/9.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö+2 8 -130 1.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 Ö+1 10 -130 1.0/13.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - -/7.1

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Öst giv
ingen i zon
KDkn86
kn3
kn1073
E8
3
E109
KD65
D9763
1075
D7542
84
1052
E942
K86
E92
Kkn4

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N6971010
S7971010
Ö64633
V64633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 4 S+1 K 450 13.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 S+1 6 450 13.0/1.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Laila Näslund - Eva Angestad 4 S= K 420 6.0/8.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S= E 420 6.0/8.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 S= E 420 6.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 4 S= E 420 6.0/8.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S= 3 420 6.0/8.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT S= 6 400 0.0/14.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - -/7.1

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Syd giv
N-S i zon
kn1097
Kkn6542
92
K
K6
E83
K1086
D764
842
9
E753
kn10532
ED53
D107
Dkn4
E98

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N44877
S44977
Ö98354
V98354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S= 6 620 11.0/3.0
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N= 3 620 11.0/3.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Kerstin Engström - Eva Engström 4 S= 6 620 11.0/3.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 S= 8 620 11.0/3.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 2NT S= 8 120 6.0/8.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S-1 E -100 3.0/11.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Laila Näslund - Eva Angestad 4 S-1 3 -100 3.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT S-2 6 -200 0.0/14.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson     - 7.6/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Väst giv
Ö-V i zon
K932
Dkn92
832
98
106
E865
KD1075
K2
E54
43
64
E107543
Dkn87
K107
Ekn9
Dkn6

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N34655
S34665
Ö108768
V108768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 S= 10 140 14.0/0.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S= D 110 12.0/2.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 1NT Ö-1 8 100 8.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 V-1 9 100 8.0/6.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Kerstin Engström - Eva Engström 1NT Ö-1 7 100 8.0/6.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 N-1 6 -50 4.0/10.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N-2 4 -100 2.0/12.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Laila Näslund - Eva Angestad 1NT Ö+2 D -150 0.0/14.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson     - 7.6/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Nord giv
ingen i zon
kn987
10854
102
D53
106532
E
K84
K982
KD
63
D653
Ekn764
E4
KDkn972
Ekn97
10

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N34955
S34955
Ö108486
V108486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 S= 2 140 14.0/0.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Laila Näslund - Eva Angestad 4 V-2 4 100 11.0/3.0
Kerstin Engström - Eva Engström Ingemar Svensson - Sören Jansson 5D Ö-1 E 100 11.0/3.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 5 Ö-1 E 50 8.0/6.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S-1 8 -50 5.0/9.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S-1 2 -50 5.0/9.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S-2 2 -100 2.0/12.0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö= E -130 0.0/14.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren     - 7.4/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.16

Öst giv
N-S i zon
Dkn753
943
D
E842
E92
D7
754
KD763
86
EKkn652
EK92
kn
K104
108
kn10863
1095

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N24262
S24262
Ö891079
V891079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 4 Ö-2 4 100 14.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö-1 4 50 12.0/2.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 Ö+1 4 -140 10.0/4.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö+2 10 -170 8.0/6.0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+4 Kn -230 6.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 Ö+1 4 -450 3.0/11.0
Kerstin Engström - Eva Engström Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö+1 4 -450 3.0/11.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+2 8 -480 0.0/14.0
Liane Svensson - Hans Gösta Engren     - 7.4/-