Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-04-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-04-04

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
ingen i zon
76432
K10982
4
85
KD9
63
KD5
kn7643
E85
754
kn8762
E9
kn10
EDkn
E1093
KD102

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65977
S65977
Ö68355
V68355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S+2 9 170 17.0/1.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S+2 9 170 17.0/1.0
Urszula Lind - Rune Lind Laila Näslund - Eva Angestad 1NT S+2 3 150 13.0/5.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT S+2 4 150 13.0/5.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Kerstin Engström - Eva Engström 3 N= E 140 10.0/8.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 1NT S= 9 90 7.0/11.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lars Magnusson - Göran Berggren 1 S+1 5 90 7.0/11.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 S= K 70 4.0/14.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N-1 E -50 2.0/16.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 N-2 6 -100 0.0/18.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - 11.4/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
N-S i zon
Dkn106
kn10
D72
10762
2
D92
EK9654
D54
754
EK87643
kn
kn8
EK983
5
1083
EK93

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N84184
S84184
Ö491046
V491046
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Urszula Lind - Rune Lind Laila Näslund - Eva Angestad 3 S= 2 140 18.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 Ö-1 E 50 15.0/3.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lars Magnusson - Göran Berggren 5 Ö-1 E 50 15.0/3.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S-1 D -100 12.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S-2 2 -200 10.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö= E -420 4.0/14.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 4 Ö= E -420 4.0/14.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö= E -420 4.0/14.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Kerstin Engström - Eva Engström 4 Ö= K -420 4.0/14.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö= E -420 4.0/14.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - 11.4/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn632
42
Kkn
9872
K94
E95
D1065
ED10
D10
1087
E972
Kkn64
875
KDkn63
843
53

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N33553
S33553
Ö10107810
V10107810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT V-1 2 100 17.0/1.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT V-1 3 100 17.0/1.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Urszula Lind - Rune Lind 1NT V= 2 -90 14.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ulla Nilsson - Lena Johansson 2NT V+2 6 -180 12.0/6.0
Laila Näslund - Eva Angestad Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT V= 2 -600 8.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT V= 2 -600 8.0/10.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 3NT V= 2 -600 8.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT V+1 2 -630 2.0/16.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT V+1 2 -630 2.0/16.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Kerstin Engström - Eva Engström 3NT V+1 6 -630 2.0/16.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren     - 9.1/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Väst giv
alla i zon
Dkn72
9752
3
kn1083
1083
ED83
EKD106
6
K4
K4
kn8752
ED52
E965
kn106
94
K974

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N61353
S61353
Ö7129710
V711969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V+3 D -150 18.0/0.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Urszula Lind - Rune Lind 2 V+4 7 -170 16.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 V= Kn -600 11.0/7.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Kerstin Engström - Eva Engström 5 V= 7 -600 11.0/7.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 V= D -600 11.0/7.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 5 V= 10 -600 11.0/7.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lars Magnusson - Göran Berggren 5 V+1 Kn -620 5.0/13.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ulla Nilsson - Lena Johansson 5 V+1 3 -620 5.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT Ö+2 5 -660 1.0/17.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT Ö+2 9 -660 1.0/17.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren     - 9.1/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
N-S i zon
E86
EK7
kn62
8432
Kkn10
kn943
KD97
76
D75432
6
43
KDkn5
9
D10852
E1085
E109

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N89947
S89947
Ö43485
V43485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 S= K 140 18.0/0.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT N+1 2 120 16.0/2.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1NT N= 3 90 14.0/4.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-1 E 50 12.0/6.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Urszula Lind - Rune Lind Pass   10.0/8.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 S-1 9 -100 7.0/11.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Laila Näslund - Eva Angestad 3 S-1 7 -100 7.0/11.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö= E -140 3.0/15.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 Ö= 2 -140 3.0/15.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S-2 7 -200 0.0/18.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist     - -/11.1

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
Ö-V i zon
9843
KD97
K1095
2
75
Ekn
kn32
K108543
K
108632
ED74
D97
EDkn1062
54
86
Ekn6

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N467107
S467107
Ö97634
V97634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S+1 E 450 18.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S= 5 420 15.0/3.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S= E 420 15.0/3.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 S+2 E 200 10.0/8.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Urszula Lind - Rune Lind 1 S+4 E 200 10.0/8.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 S+3 E 200 10.0/8.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 S+1 3 170 5.0/13.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Laila Näslund - Eva Angestad 3 S+1 E 170 5.0/13.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Kerstin Engström - Eva Engström 2 S+1 3 140 2.0/16.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S-1 E -50 0.0/18.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist     - -/11.1

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Syd giv
alla i zon
K32
Dkn85
kn1062
K4
E10864
1073
8
E1073
Dkn9
EK96
975
D85
75
42
EKD43
kn962

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N58436
S58436
Ö849107
V859107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V-2 2 200 17.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Urszula Lind - Rune Lind 3 Ö-2 E 200 17.0/1.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S+1 3 110 13.0/5.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S+1 E 110 13.0/5.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 V-1 5 100 10.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Bertil Häggström - Torsten Stier 1 V+1 2 -110 8.0/10.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2NT Ö= D -120 6.0/12.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 V+2 4 -140 2.0/16.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Kerstin Engström - Eva Engström 2 Ö+1 E -140 2.0/16.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 V+1 K -140 2.0/16.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin     - 9.1/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Väst giv
ingen i zon
E9743
7654
8763
Kkn5
82
EKkn
D10953
D102
10
D10542
K764
86
EKDkn93
9
Ekn82

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N441178
S441178
Ö98255
V99255
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 5D V-3 E 500 18.0/0.0
Laila Näslund - Eva Angestad Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S+1 E 450 16.0/2.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S= E 420 13.0/5.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Kerstin Engström - Eva Engström 4 S= E 420 13.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Urszula Lind - Rune Lind 3 S+2 E 200 8.0/10.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Bertil Häggström - Torsten Stier 2 S+3 E 200 8.0/10.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S+2 E 200 8.0/10.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1 S+3 E 170 4.0/14.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 Ö-1 E 50 2.0/16.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5D S-1 E -100 0.0/18.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin     - 9.1/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
Ö-V i zon
E4
75
EK109
K8743
K76
ED2
8543
Ekn10
Dkn10832
98
6
9652
95
Kkn10643
Dkn72
D

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N59935
S59935
Ö63497
V63497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S= E 420 18.0/0.0
Laila Näslund - Eva Angestad Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S+2 E 170 15.0/3.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Kerstin Engström - Eva Engström 3 S+1 E 170 15.0/3.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Urszula Lind - Rune Lind 2 S+1 7 140 12.0/6.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S= Kn 110 10.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S-1 E -50 8.0/10.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Bertil Häggström - Torsten Stier 2NT N-2 D -100 5.0/13.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 3 N-2 9 -100 5.0/13.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 Ö+2 D -170 2.0/16.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N-4 10 -200 0.0/18.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - -/8.5

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
alla i zon
ED107
E3
E8743
83
K532
kn97
102
E1054
64
108642
K965
97
kn98
KD5
Dkn
KDkn62

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N111091111
S101091111
Ö23422
V23422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT S+2 4 660 15.0/3.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S+2 E 660 15.0/3.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S+2 4 660 15.0/3.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Urszula Lind - Rune Lind 3NT S+2 2 660 15.0/3.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N+1 5 650 10.0/8.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Kerstin Engström - Eva Engström 3NT S+1 2 630 8.0/10.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Bertil Häggström - Torsten Stier 3 N+1 Kn 170 4.0/14.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 N+2 6 170 4.0/14.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 2 N+2 9 170 4.0/14.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 6NT S-2 5 -200 0.0/18.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - -/8.5

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Syd giv
ingen i zon
kn8742
963
93
kn73
D10
EK108752
D102
10
EK
Dkn4
K7654
984
9653

Ekn8
EKD652

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N1032104
S1032104
Ö391136
V391136
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lars Magnusson - Göran Berggren 3 V+2 Kn -200 18.0/0.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 V= Kn -420 14.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V= Kn -420 14.0/4.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 V= 9 -420 14.0/4.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Bertil Häggström - Torsten Stier 4 V+1 3 -450 5.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 4 V+1 9 -450 5.0/13.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 V= Kn -450 5.0/13.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V+1 3 -450 5.0/13.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Kerstin Engström - Eva Engström 4 V+1 9 -450 5.0/13.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Urszula Lind - Rune Lind 4 V+1 9 -450 5.0/13.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - -/9.6

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Väst giv
N-S i zon
D54
kn74
KD97
D85
kn3
983
832
Ekn1042
EK109
102
Ekn54
973
8762
EKD65
106
K6

Optimalt kontrakt: 2D V-1 100
 NT
N45866
S45766
Ö87576
V87576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 S+1 10 140 14.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+1 Kn 140 14.0/4.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 N+1 3 140 14.0/4.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Urszula Lind - Rune Lind 2 S+1 Kn 140 14.0/4.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lars Magnusson - Göran Berggren 2 S+1 E 140 14.0/4.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Bertil Häggström - Torsten Stier 2 S= 10 110 7.0/11.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S= 2 110 7.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 3 S-1 Kn -100 3.0/15.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 3 S-1 2 -100 3.0/15.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Kerstin Engström - Eva Engström 4 S-2 2 -200 0.0/18.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - -/9.6

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
alla i zon
5
KD3
Kkn9543
kn108
Ekn7632
E7
ED7
72
KD94
10965
8
ED95
108
kn842
1062
K643

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N47513
S46513
Ö858119
V9681210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+2 Kn -200 18.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 V+1 Kn -650 8.0/10.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 V+1 K -650 8.0/10.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V+1 K -650 8.0/10.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V+1 K -650 8.0/10.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V+1 4 -650 8.0/10.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V+1 3 -650 8.0/10.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Kerstin Engström - Eva Engström 4 V+1 Kn -650 8.0/10.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V+1 Kn -650 8.0/10.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V+1 K -650 8.0/10.0
Urszula Lind - Rune Lind     - 8.9/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
ingen i zon
1053
D983
ED10
1087
2
105
K862
EDkn943
EKDkn7
EKkn74
kn97
9864
62
543
K652

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N32223
S32223
Ö1011101010
V1011111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 Ö-1 2 50 18.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 Ö+2 5 -170 16.0/2.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 Ö+2 2 -200 14.0/4.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö= 5 -400 12.0/6.0
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+1 8 -430 9.0/9.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT Ö+1 2 -430 9.0/9.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö+1 2 -450 6.0/12.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT V+2 E -460 3.0/15.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT V+2 7 -460 3.0/15.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö+2 5 -480 0.0/18.0
Urszula Lind - Rune Lind     - 8.9/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Syd giv
N-S i zon
Kkn965
93
1042
K107
E10
EK762
D63
Ekn5
873
D104
EK7
9842
D42
kn85
kn985
D63

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N34363
S34363
Ö10910710
V10910710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Bertil Häggström - Torsten Stier 3 V= 5 -110 18.0/0.0
Urszula Lind - Rune Lind Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V+1 5 -170 16.0/2.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N-2 E -200 14.0/4.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 3NT Ö= 8 -400 12.0/6.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V= 9 -420 9.0/9.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Laila Näslund - Eva Angestad 4 V= 5 -420 9.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT Ö+1 5 -430 4.0/14.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT V+1 6 -430 4.0/14.0
Kerstin Engström - Eva Engström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT V+1 5 -430 4.0/14.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V+1 6 -450 0.0/18.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - -/7.4

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn1043
EKkn
K74
92
9762
1076
E3
Ekn53
E8
D83
D9862
KD6
K5
9542
kn105
10874

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N44574
S44574
Ö88667
V88667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 1 N+1 D 110 17.0/1.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Laila Näslund - Eva Angestad 1 N+1 2 110 17.0/1.0
Urszula Lind - Rune Lind Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 Ö-1 K 100 10.0/8.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT V-1 3 100 10.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 Ö-1 K 100 10.0/8.0
Poul Steckhahn - Emil Tibblin Bertil Häggström - Torsten Stier 2 V-1 D 100 10.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 Ö-1 K 100 10.0/8.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1 N= 6 80 4.0/14.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö= K -90 1.0/17.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 2 Ö= K -90 1.0/17.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - -/7.4

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
ingen i zon
106
E85
986
KD985
5
kn32
Kkn432
10632
Dkn74
KD64
E7
kn74
EK9832
1097
D105
E

Optimalt kontrakt: 1 N= 80
 NT
N65575
S65575
Ö67746
V67746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Lars Magnusson - Göran Berggren 2 S+1 5 140 17.0/1.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S+1 2 140 17.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Emil Tibblin 2 S= 10 110 14.0/4.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S-1 Kn -50 9.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1 S-1 Kn -50 9.0/9.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S-1 Kn -50 9.0/9.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Laila Näslund - Eva Angestad 2 S-1 3 -50 9.0/9.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Urszula Lind - Rune Lind 2 S-2 Kn -100 3.0/15.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Kerstin Engström - Eva Engström 2 S-2 2 -100 3.0/15.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 4 S-4 Kn -200 0.0/18.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - 7.0/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
N-S i zon
Dkn643
7652
4
K64
10
Kkn98
872
Dkn872
9872
E
K53
E10953
EK5
D1043
EDkn1096

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N48998
S48986
Ö93443
V93433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Lars Magnusson - Göran Berggren 2 S+1 10 140 18.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Laila Näslund - Eva Angestad 2 S= D 110 16.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Kerstin Engström - Eva Engström 2 S= 10 90 14.0/4.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö-1 E 50 12.0/6.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Urszula Lind - Rune Lind 3 N-1 E -100 7.0/11.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Emil Tibblin 3 S-1 10 -100 7.0/11.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 3 N-1 E -100 7.0/11.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 S-1 D -100 7.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N-2 E -200 1.0/17.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N-2 E -200 1.0/17.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - 7.0/-