Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Trivsellördag 2019-03-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivsellördag 2019-03-23

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Nord giv
ingen i zon
E3
Kkn97
E10842
Dkn
K762
ED2
D
K10932
Dkn9
843
Kkn9765
6
10854
1065
3
E8754

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N65655
S65665
Ö77677
V78777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 2 N= 6 110 20/2
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Agneta Danielsson - Hans Selling 2 N= 5 110 20/2
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Carin Risberg - Alfhild Jacobsson 2 N= 6 110 20/2
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 2 V-2 E 100 16/6
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Karin Selin - Hans Gösta Engren 1NT N= 9 90 14/8
Lena Johansson - Ulla Nilsson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 N-1 6 -50 12/10
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N-2 D -100 10/12
Eva Engström - Kerstin Engström Marianne Norström - Inger Olsson 2 Ö= 3 -110 6/16
Elisabeth Åström - Margareta Risell Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V= E -110 6/16
Birgitta Svensson - Inger Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V= D -110 6/16
Maud Ritzen - Inger Eriksson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 N-3 6 -150 2/20
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S-4 D -200 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Öst giv
N-S i zon
kn943
76
kn93
9875
ED765
43
E1072
42
K
Ekn852
K654
EK6
1082
KD109
D8
Dkn103

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N52333
S52333
Ö81110109
V81110109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT Ö-1 D 50 21/1
Birgitta Svensson - Inger Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT Ö-1 3 50 21/1
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Agneta Danielsson - Hans Selling 2 Ö+2 D -130 18/4
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 3 Ö+2 D -150 15/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö+2 2 -150 15/7
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Carin Risberg - Alfhild Jacobsson 2 Ö+2 8 -170 12/10
Eva Engström - Kerstin Engström Marianne Norström - Inger Olsson 3NT Ö= 3 -400 7/15
Maud Ritzen - Inger Eriksson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT Ö= 3 -400 7/15
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 3NT Ö= 9 -400 7/15
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Karin Selin - Hans Gösta Engren 3NT Ö= 3 -400 7/15
Elisabeth Åström - Margareta Risell Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö= 10 -420 2/20
Lena Johansson - Ulla Nilsson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT Ö+1 D -430 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Syd giv
Ö-V i zon
64
D5432
72
EKkn10
Dkn105
7
kn10
D98653
9872
E10
KD9653
4
EK3
Kkn986
E84
72

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N751147
S751147
Ö57172
V57172
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ritzen - Inger Eriksson Agneta Danielsson - Hans Selling 4 S+2 Kn 480 21/1
Birgitta Svensson - Inger Svensson Carin Risberg - Alfhild Jacobsson 4 S+2 5 480 21/1
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Karin Selin - Hans Gösta Engren 4 S+1 5 450 12/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 4 S+1 D 450 12/10
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Elisabeth Åström - Margareta Risell 4 S+1 8 450 12/10
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 S+1 Kn 450 12/10
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 S+1 Kn 450 12/10
Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson 4 S+1 D 450 12/10
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 S+1 D 450 12/10
Lena Johansson - Ulla Nilsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S= 3 400 3/19
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Engström - Kerstin Engström 3NT S= 8 400 3/19
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Norström - Inger Olsson 4 S-1 E -50 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Väst giv
alla i zon
E4
D1054
ED32
Kkn7
865
kn6
1086
ED965
10972
9832
kn
10843
KDkn3
EK7
K9754
2

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N812121212
S812121212
Ö50000
V50000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 6 N+1 Kn 1460 22/0
Birgitta Svensson - Inger Svensson Carin Risberg - Alfhild Jacobsson 6NT N= 7 1440 20/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 3NT N+4 2 720 15/7
Lena Johansson - Ulla Nilsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N+4 10 720 15/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Norström - Inger Olsson 3NT N+4 9 720 15/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Engström - Kerstin Engström 3NT N+4 2 720 15/7
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Karin Selin - Hans Gösta Engren 5NT N+1 2 690 9/13
Maud Ritzen - Inger Eriksson Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT N+3 7 690 9/13
Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson 5 N= 8 600 6/16
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Elisabeth Åström - Margareta Risell 3 N+2 3 150 4/18
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 6 N-1 Kn -100 1/21
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 N-1 Kn -100 1/21

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Nord giv
N-S i zon
D432
D3
K843
EK9
K876
10972
kn109
108
kn1095
864
72
D652
E
EKkn5
ED65
kn743

Optimalt kontrakt: 7 N= 2140
 NT
N111311911
S111311911
Ö10131
V10131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Agneta Danielsson - Hans Selling 6NT N+1 9 1470 22/0
Marianne Norström - Inger Olsson Lena Johansson - Ulla Nilsson 6 N+1 2 1390 20/2
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT N+4 6 720 16/6
Maud Ritzen - Inger Eriksson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT N+4 2 720 16/6
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Karin Selin - Hans Gösta Engren 3NT S+4 6 720 16/6
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Birgitta Svensson - Inger Svensson 3NT N+3 2 690 10/12
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S+3 8 690 10/12
Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N+3 5 690 10/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 3NT N+2 4 660 5/17
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S+2 7 660 5/17
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Eva Engström - Kerstin Engström 3NT S+1 9 630 2/20
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Elisabeth Åström - Margareta Risell 2 S+2 6 170 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Öst giv
Ö-V i zon
106
ED8763
2
9752
EK5
105
E97
Kkn864
D874
K9
KD108
ED10
kn932
kn42
kn6543
3

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N12621
S12621
Ö121171112
V121171112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 6NT Ö-1 3 100 22/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 5 V+1 E -620 18/4
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Elisabeth Åström - Margareta Risell 4 V= 2 -620 18/4
Maud Ritzen - Inger Eriksson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 5 V+1 2 -620 18/4
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö+2 3 -660 14/8
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Maritha Öhlén - Ove Öhlén 5NT Ö+1 3 -690 11/11
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Karin Selin - Hans Gösta Engren 3NT Ö+3 4 -690 11/11
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 4NT Ö+3 3 -720 6/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö+4 3 -720 6/16
Marianne Norström - Inger Olsson Lena Johansson - Ulla Nilsson 4NT Ö+3 6 -720 6/16
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Birgitta Svensson - Inger Svensson 6NT Ö= 4 -1440 1/21
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Agneta Danielsson - Hans Selling 6NT Ö= 3 -1440 1/21

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Syd giv
alla i zon
974
853
104
EKkn65
EKDkn32
D107
K65
8

E964
ED983
D732
10865
Kkn2
kn72
1094

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N51211
S51211
Ö812111211
V812111211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 3 Ö= 5 -110 22/0
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 2 V+2 E -170 20/2
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 V+4 K -230 17/5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Maud Ritzen - Inger Eriksson 2 V+4 E -230 17/5
Marianne Norström - Inger Olsson Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 5 Ö+1 10 -620 14/8
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V+2 E -680 9/13
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Karin Selin - Hans Gösta Engren 4 V+2 E -680 9/13
Eva Engström - Kerstin Engström Birgitta Svensson - Inger Svensson 4 V+2 E -680 9/13
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 V+2 E -680 9/13
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT Ö+3 2 -690 3/19
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3NT Ö+3 2 -690 3/19
Elisabeth Åström - Margareta Risell Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT Ö+4 2 -720 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Väst giv
ingen i zon
KD10
kn53
EK85
E83
E84
KD9842
kn3
kn5
kn97652
E
72
K642
3
1076
D10964
D1097

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N78536
S78536
Ö53775
V53775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Hans Selling 4 S= E 130 21/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Karin Selin - Hans Gösta Engren 4 S= K 130 21/1
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 4 V-2 E 100 18/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 Ö-1 10 50 13/9
Elisabeth Åström - Margareta Risell Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3 Ö-1 9 50 13/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Ulla Nilsson 3 Ö-1 6 50 13/9
Margareta Sandberg - Per Sandberg Maud Ritzen - Inger Eriksson 3 Ö-1 E 50 13/9
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 2 V= E -110 6/16
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 V= E -110 6/16
Marianne Norström - Inger Olsson Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 2 V= E -110 6/16
Eva Engström - Kerstin Engström Birgitta Svensson - Inger Svensson 3 Ö= 7 -140 1/21
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 2 Ö+1 4 -140 1/21

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Nord giv
Ö-V i zon
kn2
54
ED76
K8632
EK10754
109
853
Ekn
D63
D73
K104
D1095
98
EKkn862
kn92
74

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78946
S78946
Ö64486
V64486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Karin Selin - Hans Gösta Engren 4 V-3 5 300 21/1
Margareta Sandberg - Per Sandberg Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg 4 V-3 5 300 21/1
Eva Engström - Kerstin Engström Elisabeth Åström - Margareta Risell 4 Ö-2 4 200 18/4
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Agneta Danielsson - Hans Selling 3 S= E 140 16/6
Lena Johansson - Ulla Nilsson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 V-1 5 100 12/10
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-1 5 100 12/10
Marianne Norström - Inger Olsson Maud Ritzen - Inger Eriksson 2 V-1 5 100 12/10
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 S-2 E -100 8/14
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 2 V= E -110 5/17
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 2 V= 5 -110 5/17
Birgitta Svensson - Inger Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-3 E -150 2/20
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 V+1 4 -170 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Öst giv
alla i zon
Ekn10874

kn75
KDkn4
96
KD54
EK103
872
32
E1032
8642
E63
KD5
kn9876
D9
1095

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N856107
S856107
Ö46736
V47736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 N= 8 620 21/1
Birgitta Svensson - Inger Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N= E 620 21/1
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 N+2 8 170 9/13
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 3 N+1 3 170 9/13
Eva Engström - Kerstin Engström Elisabeth Åström - Margareta Risell 2 N+2 E 170 9/13
Lena Johansson - Ulla Nilsson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 N+1 E 170 9/13
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Agneta Danielsson - Hans Selling 3 N+1 E 170 9/13
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Karin Selin - Hans Gösta Engren 3 N+1 6 170 9/13
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 2 N+2 2 170 9/13
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N+2 8 170 9/13
Marianne Norström - Inger Olsson Maud Ritzen - Inger Eriksson 2 N+2 E 170 9/13
Margareta Sandberg - Per Sandberg Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg 2 N+2 E 170 9/13

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Syd giv
ingen i zon
873
Kkn108
9852
Dkn
kn1092
ED653
D6
K6
64
974
kn43
107432
EKD5
2
EK107
E985

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N9108910
S91081010
Ö43533
V43533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N+1 9 430 20/2
Lena Johansson - Ulla Nilsson Birgitta Svensson - Inger Svensson 3NT N+1 9 430 20/2
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 3NT N+1 4 430 20/2
Eva Engström - Kerstin Engström Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 3NT S= 3 400 16/6
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson 2 S+2 6 170 14/8
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Karin Selin - Hans Gösta Engren 2 S+1 E 140 11/11
Maud Ritzen - Inger Eriksson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S+1 E 140 11/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Elisabeth Åström - Margareta Risell 1 S+1 5 110 7/15
Agneta Danielsson - Hans Selling Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S= E 110 7/15
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 S-1 D -50 3/19
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Marianne Norström - Inger Olsson 4 S-1 E -50 3/19
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 4 S-2 E -100 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Väst giv
N-S i zon
kn842
D52
K63
E64
D3
EK
9872
D10985
E976
1097
EDkn
K32
K105
kn8643
1054
kn7

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N22532
S22532
Ö11118911
V11118911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Ulla Nilsson Birgitta Svensson - Inger Svensson 2NT V-1 2 50 22/0
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 3 V= 3 -110 20/2
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 1NT V+1 2 -120 18/4
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Karin Selin - Hans Gösta Engren 2 V+3 6 -150 14/8
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Marianne Norström - Inger Olsson 3 V+2 3 -150 14/8
Agneta Danielsson - Hans Selling Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+3 Kn -150 14/8
Eva Engström - Kerstin Engström Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 3NT Ö= 4 -400 9/13
Maud Ritzen - Inger Eriksson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V= 3 -400 9/13
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT V+1 3 -430 4/18
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Elisabeth Åström - Margareta Risell 3NT V+1 2 -430 4/18
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson 3NT Ö+1 5 -430 4/18
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö+2 3 -460 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Nord giv
alla i zon
65
9542
K73
E1097
7
D63
9654
kn8642
EKD10942
kn
ED2
53
kn83
EK1087
kn108
KD

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N65844
S65844
Ö77588
V77588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson 4 Ö-2 K 200 22/0
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Marianne Norström - Inger Olsson 4 Ö-1 E 100 17/5
Eva Engström - Kerstin Engström Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 4 Ö-1 K 100 17/5
Maud Ritzen - Inger Eriksson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 Ö-1 E 100 17/5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 4 Ö-1 K 100 17/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3 Ö= E -140 7/15
Lena Johansson - Ulla Nilsson Elisabeth Åström - Margareta Risell 3 Ö= E -140 7/15
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Birgitta Svensson - Inger Svensson 3 Ö= E -140 7/15
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg 2 Ö+1 E -140 7/15
Agneta Danielsson - Hans Selling Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö= 3 -140 7/15
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Carin Risberg - Alfhild Jacobsson 3 Ö= K -140 7/15
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Karin Selin - Hans Gösta Engren 3 Ö+1 K -170 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Öst giv
ingen i zon
EKD72
95
E
Dkn863
kn84
84
Kkn74
K1097
105
Dkn1072
D532
54
963
EK63
10986
E2

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N1178129
S1178129
Ö25513
V25513
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Marianne Norström - Inger Olsson 3NT S+3 10 490 22/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 N+2 5 480 17/5
Lena Johansson - Ulla Nilsson Elisabeth Åström - Margareta Risell 4 N+2 2 480 17/5
Maud Ritzen - Inger Eriksson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 N+2 4 480 17/5
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Carin Risberg - Alfhild Jacobsson 4 N+2 5 480 17/5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 3NT N+2 2 460 12/10
Eva Engström - Kerstin Engström Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 4 N+1 2 450 9/13
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Karin Selin - Hans Gösta Engren 4 N+1 D 450 9/13
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Birgitta Svensson - Inger Svensson 4 N= D 420 5/17
Agneta Danielsson - Hans Selling Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N= 5 420 5/17
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson 3NT S= 10 400 2/20
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg 2 N+3 10 200 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Syd giv
N-S i zon
72
9
K9754
kn10873
kn4
EK76542
D3
65
E109863
10
Ekn106
E9
KD5
Dkn83
82
KD42

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N75326
S75326
Ö5710117
V5710107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Hans Gösta Engren Eva Engström - Kerstin Engström 4D V-2 Kn 300 22/0
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V-2 Kn 100 20/2
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Marianne Norström - Inger Olsson 4 V-1 7 50 17/5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 3 V-1 Kn 50 17/5
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 V= Kn -140 11/11
Lena Johansson - Ulla Nilsson Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 3 V= Kn -140 11/11
Maud Ritzen - Inger Eriksson Birgitta Svensson - Inger Svensson 3 Ö= 2 -140 11/11
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Elisabeth Åström - Margareta Risell 3 V= 4 -140 11/11
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3NT Ö= 2 -400 6/16
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V= 9 -420 2/20
Margareta Sandberg - Per Sandberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V= Kn -420 2/20
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 Ö= K -420 2/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Väst giv
Ö-V i zon
87
1062
8762
ED105
Ekn63
kn73
1094
972
1095
984
D5
Kkn863
KD42
EKD5
EKkn3
4

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N91211910
S81211910
Ö41143
V41143
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Elisabeth Åström - Margareta Risell 3NT S+2 Kn 460 22/0
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S+1 E 450 19/3
Karin Selin - Hans Gösta Engren Eva Engström - Kerstin Engström 4 S+1 E 450 19/3
Maud Ritzen - Inger Eriksson Birgitta Svensson - Inger Svensson 3NT N+1 3 430 16/6
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Marianne Norström - Inger Olsson 4 S= 10 420 13/9
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 S= E 420 13/9
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S+3 E 200 10/12
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Agneta Danielsson - Hans Selling 1 S+3 3 170 8/14
Lena Johansson - Ulla Nilsson Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 5 N-1 E -50 3/19
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 4 N-1 E -50 3/19
Margareta Sandberg - Per Sandberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S-1 3 -50 3/19
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 S-1 10 -50 3/19

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Nord giv
ingen i zon
K1094
10654
KD4
73
E2
97
E73
KD8542
763
D3
kn1098652
E
Dkn85
EKkn82

kn1096

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N63998
S63998
Ö79345
V79345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Birgitta Svensson - Inger Svensson 5D S= E 650 22/0
Agneta Danielsson - Hans Selling Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 S+1 E 450 19/3
Karin Selin - Hans Gösta Engren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S+1 E 450 19/3
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 4 S= K 420 16/6
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S+2 E 200 14/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Marianne Norström - Inger Olsson 2 S+1 K 140 11/11
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Carin Risberg - Alfhild Jacobsson 2 S+1 2 140 11/11
Eva Engström - Kerstin Engström Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 Ö-2 E 100 6/16
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 Ö-2 E 100 6/16
Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 V-2 4 100 6/16
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 S-1 E -50 2/20
Maud Ritzen - Inger Eriksson Elisabeth Åström - Margareta Risell 3 Ö= E -110 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Öst giv
N-S i zon
Dkn10865
EK10
964
4
7
96532
Dkn75
EK7
EK9432
4
K1083
63

Dkn87
E2
Dkn109852

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N94756
S94756
Ö38577
V38577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 S+1 7 130 18/4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S+1 7 130 18/4
Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg Lena Johansson - Ulla Nilsson 3 S+1 7 130 18/4
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Carin Risberg - Alfhild Jacobsson 2 S+2 5 130 18/4
Karin Selin - Hans Gösta Engren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S= 7 130 18/4
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Birgitta Svensson - Inger Svensson 4 V-2 4 100 12/10
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö-1 D 50 10/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Marianne Norström - Inger Olsson 3 S-1 7 -100 6/16
Eva Engström - Kerstin Engström Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 S-1 7 -100 6/16
Maud Ritzen - Inger Eriksson Elisabeth Åström - Margareta Risell 2 N-1 4 -100 6/16
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 2 N-3 4 -300 1/21
Agneta Danielsson - Hans Selling Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT N-3 3 -300 1/21

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Syd giv
Ö-V i zon
EK1054
103
9864
84
92
D7654
72
EK72
kn83
EK8
Kkn103
1065
D76
kn92
ED5
Dkn93

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68586
S67586
Ö75856
V75856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Marianne Norström - Inger Olsson 4 V-2 8 200 22/0
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 1NT S+1 2 120 20/2
Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson Maud Ritzen - Inger Eriksson 2 N= E 110 17/5
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N= E 110 17/5
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3 V-1 E 100 14/8
Lena Johansson - Ulla Nilsson Karin Selin - Hans Gösta Engren 1NT S-1 4 -50 11/11
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Elisabeth Åström - Margareta Risell 2 N-1 E -50 11/11
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT Ö= 6 -90 8/14
Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 1 V+1 4 -110 6/16
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Birgitta Svensson - Inger Svensson 2 V+1 E -140 3/19
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 V+1 E -140 3/19
Agneta Danielsson - Hans Selling Eva Engström - Kerstin Engström 3NT S-3 4 -150 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Väst giv
alla i zon
KD3
D1032
kn105
965
E108754
K974
87
8
kn2
85
ED
EKDkn742
96
Ekn6
K96432
103

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N37633
S37633
Ö1057910
V105699
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Ulla Nilsson Karin Selin - Hans Gösta Engren 6 Ö-2 E 200 22/0
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-1 10 100 19/3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Marianne Norström - Inger Olsson 4 V-1 3 100 19/3
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö= 9 -130 16/6
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 Ö+2 3 -150 14/8
Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg Elisabeth Åström - Margareta Risell 4 S-2 E -200 12/10
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Birgitta Svensson - Inger Svensson 5 Ö= 9 -600 6/16
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 Ö= 3 -600 6/16
Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 5 Ö= 9 -600 6/16
Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson Maud Ritzen - Inger Eriksson 5 Ö= E -600 6/16
Agneta Danielsson - Hans Selling Eva Engström - Kerstin Engström 5 Ö= 4 -600 6/16
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT V+1 2 -630 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Nord giv
N-S i zon
1043
75
Ekn62
kn1097
75
KD6
75
KD8653
EK96
1082
1093
E42
Dkn82
Ekn943
KD84

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N49776
S49876
Ö94567
V94567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 S+1 7 110 20/2
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Marianne Norström - Inger Olsson 3 N= E 110 20/2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S= K 110 20/2
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Birgitta Svensson - Inger Svensson 2 Ö-1 8 50 15/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V-1 7 50 15/7
Eva Engström - Kerstin Engström Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3 S-1 K -100 11/11
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Lena Johansson - Ulla Nilsson 3 S-1 6 -100 11/11
Maud Ritzen - Inger Eriksson Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 2 V+1 7 -110 6/16
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 V+1 5 -110 6/16
Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg 3 V= 5 -110 6/16
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Elisabeth Åström - Margareta Risell 3 S-2 8 -200 1/21
Karin Selin - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 3 S-2 7 -200 1/21

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Öst giv
Ö-V i zon
D42
103
Dkn765
K103
K63
D7542
984
D7
87
K8
E103
Ekn8642
Ekn1095
Ekn96
K2
95

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N56686
S56686
Ö86756
V86756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Elisabeth Åström - Margareta Risell 3 S= 7 140 21/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 S+1 7 140 21/1
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S= 7 110 18/4
Eva Engström - Kerstin Engström Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 S-1 D -50 12/10
Maud Ritzen - Inger Eriksson Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg 3 S-1 D -50 12/10
Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson Birgitta Svensson - Inger Svensson 3 S-1 D -50 12/10
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S-1 D -50 12/10
Karin Selin - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 2 S-1 D -50 12/10
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Marianne Norström - Inger Olsson 2 S-2 7 -100 4/18
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Agneta Danielsson - Hans Selling 2 S-2 E -100 4/18
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Lena Johansson - Ulla Nilsson 3 S-2 D -100 4/18
Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg 4 S-3 D -150 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Syd giv
alla i zon
Dkn4
kn4
KDkn102
K62
1053
KD8762
5
D105
K76
103
E964
kn843
E982
E95
873
E97

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N8106910
S8106910
Ö53733
V53733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Svensson - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S= 5 620 22/0
Elisabeth Åström - Margareta Risell Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson 3 S+2 5 200 20/2
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 3 S+1 5 170 18/4
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Marianne Norström - Inger Olsson 2 N+3 10 150 16/6
Lena Johansson - Ulla Nilsson Agneta Danielsson - Hans Selling 3 N+1 10 130 14/8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 S= 5 110 12/10
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1 V-1 10 100 9/13
Karin Selin - Hans Gösta Engren Maud Ritzen - Inger Eriksson 2 V-1 K 100 9/13
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Linda Eklund - Ing-Marie Östman Pass   6/16
Eva Engström - Kerstin Engström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S-1 K -100 3/19
Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg 4 N-1 10 -100 3/19
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT S-2 K -200 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.23

Väst giv
ingen i zon
KD9
653
E
Dkn10854
Ekn107653
kn8
76
93

E10742
D109542
E2
842
KD9
Kkn83
K76

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N857610
S856610
Ö37673
V37573
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Ulla Berglund Lisbeth Ågren - Rolf Karlsson 4 N= E 130 22/0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3 N= E 110 19/3
Karin Selin - Hans Gösta Engren Maud Ritzen - Inger Eriksson 3 N= E 110 19/3
Carin Risberg - Alfhild Jacobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 V-2 E 100 12/10
Eva Engström - Kerstin Engström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 V-2 E 100 12/10
Lena Johansson - Ulla Nilsson Agneta Danielsson - Hans Selling 3 V-2 D 100 12/10
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Marianne Norström - Inger Olsson 2 V-2 E 100 12/10
Elisabeth Elfwing - Eva Lindberg Kerstin Sjölén - Margareta Vikberg 3 Ö-2 E 100 12/10
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 V-1 E 50 5/17
Elisabeth Åström - Margareta Risell Ann-Marie Norbäck - Said Eliasson 3 Ö-1 3 50 5/17
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 S-2 E -100 1/21
Birgitta Svensson - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5D N-1 E -100 1/21