Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-02-07 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-02-07

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
ingen i zon

E543
EKkn642
D107
K942
KDkn72
3
E32
D108653
10
D10987
6
Ekn7
986
5
Kkn9854

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N107736
S107737
Ö356104
V356104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Göran Berggren - Lars Magnusson 6D V-2 5 300 18/0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 4 S= K 130 16/2
Yvonne Sahlin - Yngve Sandström Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3 N-2 10 -100 11/7
Ulla Nilsson - Lena Johansson Laila Näslund - Eva Angestad 3 N-2 10 -100 11/7
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 N-2 10 -100 11/7
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N-2 10 -100 11/7
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N-3 10 -150 5/13
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 S-3 K -150 5/13
Ingemar Svensson - Sören Jansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N-4 10 -200 2/16
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Thore Wernkvist - Dan Mattsson 5D N-3 10 -500 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
N-S i zon
K4
2
9872
EDkn1084
ED10
Kkn87
K1054
96
kn762
E106
Ekn3
K52
9853
D9543
D6
73

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N52322
S52322
Ö710101010
V810101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Thore Wernkvist - Dan Mattsson 3NT V-3 10 150 17/1
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT Ö-3 3 150 17/1
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö-2 3 100 14/4
Ulla Nilsson - Lena Johansson Laila Näslund - Eva Angestad 4 V-1 E 50 12/6
Anita Ivrell - Ingrid Persson Göran Berggren - Lars Magnusson 2 V= E -90 10/8
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö+1 9 -130 8/10
Ingemar Svensson - Sören Jansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö= 6 -140 5/13
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 3 Ö= 5 -140 5/13
Yvonne Sahlin - Yngve Sandström Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 V+2 E -170 2/16
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT Ö= 3 -400 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Syd giv
Ö-V i zon
3
D1095
kn1054
D543
8754
Ekn83
8732
K
Kkn1062

KD9
Ekn1082
ED9
K7642
E6
976

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N66837
S65837
Ö77496
V77496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Göran Berggren - Lars Magnusson 3 N= 4 140 18/0
Laila Näslund - Eva Angestad Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3 S-1 K -50 15/3
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Urszula Lind - Rune Lind 3 S-1 K -50 15/3
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Yvonne Sahlin - Yngve Sandström 3 S-2 K -100 11/7
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S-2 4 -100 11/7
Thore Wernkvist - Dan Mattsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 S-3 8 -150 8/10
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö+2 E -170 4/14
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö+1 E -170 4/14
Anita Ivrell - Ingrid Persson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2 Ö+2 E -170 4/14
Gunilla Hermansson - Karin Selin Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 Ö= E -620 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Väst giv
alla i zon
EK65
D103
kn3
KD108
D1094
kn974
10652
2
kn872
85
EKD9
964
3
EK62
874
Ekn753

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1161079
S1161079
Ö16262
V16262
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3NT N+1 2 630 18/0
Thore Wernkvist - Dan Mattsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT N= E 600 12/6
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 N= E 600 12/6
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Yvonne Sahlin - Yngve Sandström 3NT N= E 600 12/6
Gunilla Hermansson - Karin Selin Maritha Öhlén - Ove Öhlén 5 S= 5 600 12/6
Anita Ivrell - Ingrid Persson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT N= 6 600 12/6
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 N+3 E 150 3/15
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Urszula Lind - Rune Lind 3 N+2 D 150 3/15
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Göran Berggren - Lars Magnusson 4 S+1 4 150 3/15
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N+1 D 150 3/15

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
N-S i zon
Ekn1098
E
108
D10753
4
KD6432
K32
E82
K732
kn10875
E
K96
D65
9
Dkn97654
kn4

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N67283
S67283
Ö761158
V761158
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 N= E 110 18/0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 N-3 E -300 16/2
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö= 5 -420 14/4
Thore Wernkvist - Dan Mattsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V+1 E -450 7/11
Yvonne Sahlin - Yngve Sandström Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 4 -450 7/11
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö+1 5 -450 7/11
Göran Berggren - Lars Magnusson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 5 V= E -450 7/11
Gunilla Hermansson - Karin Selin Urszula Lind - Rune Lind 4 V+1 E -450 7/11
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 Ö+1 5 -450 7/11
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V+2 8 -480 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
Ö-V i zon

EK8
kn105
EKDkn1085
kn109632
93
974
63
854
1074
ED8
9742
EKD7
Dkn652
K632

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N121112912
S121112912
Ö02040
V02040
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 6NT S+1 Kn 1020 18/0
Thore Wernkvist - Dan Mattsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 6 S+1 9 1010 14/4
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 6 S+1 10 1010 14/4
Anita Ivrell - Ingrid Persson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 6 S+1 6 1010 14/4
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 6 N= E 920 10/8
Gunilla Hermansson - Karin Selin Urszula Lind - Rune Lind 3NT S+4 Kn 520 8/10
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S+3 Kn 510 5/13
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 S+3 Kn 510 5/13
Yvonne Sahlin - Yngve Sandström Laila Näslund - Eva Angestad 5 N= 4 400 2/16
Göran Berggren - Lars Magnusson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 S-1 9 -50 0/18

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Syd giv
alla i zon
94
kn854
E109874
D
1073
E96
kn
Ekn10973
D862

KD6532
842
EKkn5
KD10732

K65

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N581197
S571197
Ö75233
V75233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Sahlin - Yngve Sandström Thore Wernkvist - Dan Mattsson 4 S+1 E 650 13/5
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S+1 Kn 650 13/5
Göran Berggren - Lars Magnusson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S+1 E 650 13/5
Urszula Lind - Rune Lind Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S+1 Kn 650 13/5
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 S+1 E 650 13/5
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S+1 Kn 650 13/5
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 4 S= Kn 620 4/14
Ingemar Svensson - Sören Jansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S= Kn 620 4/14
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 N= E 620 4/14
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 S+2 Kn 200 0/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Väst giv
ingen i zon
D87
D
Kkn73
kn8752
1042
kn1087
D42
D94
Kkn
K9432
1098
K103
E9653
E65
E65
E6

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N9106118
S9106118
Ö32623
V32623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 1NT N+4 2 210 17/1
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT N+4 4 210 17/1
Göran Berggren - Lars Magnusson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S+2 9 170 11/7
Urszula Lind - Rune Lind Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S+2 Kn 170 11/7
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 S+1 7 170 11/7
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S+2 7 170 11/7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 1 S+2 4 140 5/13
Ingemar Svensson - Sören Jansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 S+1 Kn 140 5/13
Yvonne Sahlin - Yngve Sandström Thore Wernkvist - Dan Mattsson 2 S= Kn 110 2/16
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT N= 2 90 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
Ö-V i zon
K10932
E8
EK853
3
E
D9532
1076
Ekn86
D875
kn764
2
10942
kn64
K10
Dkn94
KD75

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N610498
S610498
Ö73844
V73844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT S+2 2 460 18/0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N+1 2 150 16/2
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 N= 2 140 14/4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Yvonne Sahlin - Yngve Sandström 4 N= 5 130 12/6
Thore Wernkvist - Dan Mattsson Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-1 2 -50 7/11
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N-1 4 -50 7/11
Urszula Lind - Rune Lind Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N-1 6 -50 7/11
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N-1 2 -50 7/11
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ulla Nilsson - Lena Johansson 5 N-2 2 -100 1/17
Göran Berggren - Lars Magnusson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 N-2 2 -100 1/17

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
alla i zon
102
Ekn9632
D1087
5
Dkn97
854
5
kn9432
EK8543
7

EKD876
6
KD10
EKkn96432
10

Optimalt kontrakt: 7D S-2 -500
 NT
N1111011
S1111011
Ö1200120
V1200120
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Anita Ivrell - Ingrid Persson 6 S= D 1370 18/0
Urszula Lind - Rune Lind Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 S= 9 600 16/2
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Gunilla Hermansson - Karin Selin 6 S-1 9 -100 14/4
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö+1 E -650 12/6
Thore Wernkvist - Dan Mattsson Laila Näslund - Eva Angestad 5 Ö+1 10 -680 8/10
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ulla Nilsson - Lena Johansson 5 Ö+1 K -680 8/10
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 Ö+1 K -680 8/10
Lena Andersson - Jan Jacobsson Yvonne Sahlin - Yngve Sandström 5D Ö+1 E -1050 4/14
Göran Berggren - Lars Magnusson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 6 Ö= E -1430 2/16
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 6D Ö= E -1540 0/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Syd giv
ingen i zon
D87
104
106532
D94
K92
K953
EK7
EK2
43
Ekn82
984
10865
Ekn1065
D76
Dkn
kn73

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N35253
S35263
Ö1081079
V1081079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Thore Wernkvist - Dan Mattsson 3NT V-3 2 150 18/0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT V-2 2 100 16/2
Yvonne Sahlin - Yngve Sandström Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö-1 5 50 11/7
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V-1 7 50 11/7
Laila Näslund - Eva Angestad Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V-1 7 50 11/7
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V-1 8 50 11/7
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1NT V= D -90 5/13
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT V= D -90 5/13
Anita Ivrell - Ingrid Persson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2NT V= 2 -120 2/16
Urszula Lind - Rune Lind Göran Berggren - Lars Magnusson 4 V= 7 -420 0/18

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Väst giv
N-S i zon
542
K106
Kkn65
954
EK10763
94
3
E872
Dkn9
8732
872
D63
8
EDkn5
ED1094
Kkn10

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N6111056
S6111056
Ö62384
V62384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 S= E 600 18/0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N+2 D 150 15/3
Anita Ivrell - Ingrid Persson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S+1 E 150 15/3
Yvonne Sahlin - Yngve Sandström Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S= E 130 8/10
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Thore Wernkvist - Dan Mattsson 4 S= E 130 8/10
Laila Näslund - Eva Angestad Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 N+1 D 130 8/10
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S= K 130 8/10
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 N+1 Kn 130 8/10
Urszula Lind - Rune Lind Göran Berggren - Lars Magnusson 3 V-1 6 50 2/16
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Maritha Öhlén - Ove Öhlén 5 S-1 E -100 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
alla i zon
D83
Ekn972
E4
kn106
Kkn965
84
9
E8752
E42
103
KDkn852
D3
107
KD65
10763
K94

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N54946
S53946
Ö89496
V89496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 N+1 E 140 14/4
Göran Berggren - Lars Magnusson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 2 N+1 K 140 14/4
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Urszula Lind - Rune Lind 2 N+1 3 140 14/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 N= E 140 14/4
Gunilla Hermansson - Karin Selin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 N+1 E 140 14/4
Poul Steckhahn - Christer Hellström Yvonne Sahlin - Yngve Sandström 3 V-1 E 100 7/11
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V-1 Kn 100 7/11
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N-1 E -100 4/14
Ulla Nilsson - Lena Johansson Thore Wernkvist - Dan Mattsson 2 V= E -110 2/16
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 3 V= E -140 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
ingen i zon
D543
Ekn
976
K952
Kkn92
K6432
4
kn107
8
1098
Dkn853
E643
E1076
D75
EK102
D8

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N8107108
S8107108
Ö53634
V53634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Thore Wernkvist - Dan Mattsson 4 S= 4 420 18/0
Göran Berggren - Lars Magnusson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT S= 9 400 16/2
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N+1 E 140 14/4
Gunilla Hermansson - Karin Selin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2NT S= 9 120 12/6
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 2 N= 10 110 10/8
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 S-1 4 -50 6/12
Poul Steckhahn - Christer Hellström Yvonne Sahlin - Yngve Sandström 4 S-1 4 -50 6/12
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Urszula Lind - Rune Lind 4 S-1 4 -50 6/12
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S-2 4 -100 1/17
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S-2 4 -100 1/17

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Syd giv
N-S i zon
E765

D983
EKD108
103
KD10843
kn1062
7
kn94
Ekn976
E54
96
KD82
52
K7
kn5432

Optimalt kontrakt: 7D V-4 800
 NT
N1264126
S1264126
Ö16914
V16914
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N+2 E 680 17/1
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S+2 K 680 17/1
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 5 N+1 E 620 13/5
Gunilla Hermansson - Karin Selin Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 N+1 E 620 13/5
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Thore Wernkvist - Dan Mattsson 2 S+3 7 200 10/8
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 5 V-1 E 50 7/11
Göran Berggren - Lars Magnusson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 Ö-1 K 50 7/11
Urszula Lind - Rune Lind Maritha Öhlén - Ove Öhlén 2 V+1 E -140 3/15
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 V= E -140 3/15
Ingemar Svensson - Sören Jansson Yvonne Sahlin - Yngve Sandström 4 Ö= Kn -420 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Väst giv
Ö-V i zon
983
1065
KD7
9764
E742
D94

Kkn10832
D65
E72
1098632
D
Kkn10
Kkn83
Ekn54
E5

Optimalt kontrakt: 2NTD S-1 -100
 NT
N56756
S56757
Ö86685
V85575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Urszula Lind - Rune Lind Maritha Öhlén - Ove Öhlén 1NT S+1 10 120 18/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 1NT S= 8 90 16/2
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Thore Wernkvist - Dan Mattsson 1NT S-1 8 -50 13/5
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N-1 D -50 13/5
Göran Berggren - Lars Magnusson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 V= 10 -90 10/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Yvonne Sahlin - Yngve Sandström 1NT S-2 2 -100 7/11
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT S-2 Kn -100 7/11
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V+2 6 -130 4/14
Gunilla Hermansson - Karin Selin Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT S-3 2 -150 2/16
Poul Steckhahn - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT S-5 2 -250 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
ingen i zon
EK1072
D103
KD8
92
965
852
kn42
E1064

K974
10973
KDkn53
Dkn843
Ekn6
E65
87

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N688118
S688118
Ö75522
V75522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thore Wernkvist - Dan Mattsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N+1 K 450 15/3
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Yvonne Sahlin - Yngve Sandström 4 N+1 K 450 15/3
Ulla Nilsson - Lena Johansson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 N+1 Kn 450 15/3
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N+1 K 450 15/3
Laila Näslund - Eva Angestad Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 N= K 420 6/12
Urszula Lind - Rune Lind Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N= K 420 6/12
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 N= K 420 6/12
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N= K 420 6/12
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 N= K 420 6/12
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Göran Berggren - Lars Magnusson 3 N+1 K 170 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
N-S i zon
D64
E
E6
EK108743
E953
kn962
974
D9
kn10872
4
Dkn1085
kn6
K
KD108753
K32
52

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N12711712
S12711712
Ö16161
V16161
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 6 N= 10 1370 18/0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Yvonne Sahlin - Yngve Sandström 3NT N+3 10 690 16/2
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S+2 3 680 14/4
Laila Näslund - Eva Angestad Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S+1 E 650 9/9
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 S= 9 650 9/9
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Göran Berggren - Lars Magnusson 4 S+1 E 650 9/9
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S+1 9 650 9/9
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Maritha Öhlén - Ove Öhlén 5 N+1 4 620 4/14
Urszula Lind - Rune Lind Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 S+1 9 170 2/16
Thore Wernkvist - Dan Mattsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 S-1 4 -100 0/18