Kommande tävlingar
19/04 Trosa BS - Guldtävling
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
Rapporterade tävlingar
06/04 Laholms BK - Guldtävling
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-01-10 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-01-10

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
ingen i zon
8
kn8653
764
D1076
EK95
10
E105
EKkn53
10642
EKD942
92
2
Dkn73
7
KDkn83
984

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N35113
S35114
Ö9811129
V9811129
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Urszula Lind - Rune Lind Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT V-2 3 100 15.0/3.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V-2 6 100 15.0/3.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT V-2 8 100 15.0/3.0
Louise Edholm - Roger Edholm Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren 6 Ö-2 K 100 15.0/3.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö-1 K 50 10.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V= 7 -400 8.0/10.0
Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson Kerstin Engström - Eva Engström 4 Ö= K -420 4.0/14.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö= K -420 4.0/14.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V= Kn -420 4.0/14.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Karin Selin - Gunilla Hermansson 3NT V+1 7 -430 0.0/18.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson     - 10.4/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
N-S i zon
E8
kn94
K8763
982
D763
K762
Ekn4
EK
104
ED853
102
10765
Kkn952
10
D95
Dkn43

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N57365
S57375
Ö761068
V761068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V-1 4 50 18.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren 1NT V+1 6 -120 16.0/2.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V+2 7 -150 14.0/4.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V+1 E -170 10.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+2 9 -170 10.0/8.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V+2 E -170 10.0/8.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT V= E -400 6.0/12.0
Urszula Lind - Rune Lind Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 Ö= 5 -420 2.0/16.0
Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson Kerstin Engström - Eva Engström 4 V= 9 -420 2.0/16.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 V= 6 -420 2.0/16.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson     - 10.4/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Syd giv
Ö-V i zon
K10
109
kn9872
K974
E972
Ekn7
43
D863
Dkn83
KD85
K65
kn5
654
6432
ED10
E102

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N89658
S89658
Ö54785
V54785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Urszula Lind - Rune Lind 4 V-3 4 300 18.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 3 V-2 10 200 14.0/4.0
Kerstin Engström - Eva Engström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-2 9 200 14.0/4.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 V-2 9 200 14.0/4.0
Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 V-1 7 100 8.0/10.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT V-1 7 100 8.0/10.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-1 E 100 8.0/10.0
Louise Edholm - Roger Edholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 1 V= 9 -80 4.0/14.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 V+1 4 -140 1.0/17.0
Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 1 V+2 10 -140 1.0/17.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - 7.9/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Väst giv
alla i zon
983
D87
94
87632
EDkn2
54
8753
ED10
764
EK1093
Ekn62
K
K105
kn62
KD10
kn954

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N32111
S32111
Ö911111211
V911111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT V-1 3 100 18.0/0.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V+1 2 -150 16.0/2.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Urszula Lind - Rune Lind 2 Ö+2 D -170 13.0/5.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 Ö+2 K -170 13.0/5.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Lena Andersson - Jan Jacobsson 2NT V+2 8 -180 10.0/8.0
Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 3NT V= 3 -600 8.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V+2 2 -660 4.0/14.0
Kerstin Engström - Eva Engström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V+2 2 -660 4.0/14.0
Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT V+2 2 -660 4.0/14.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+3 2 -690 0.0/18.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - 7.9/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
N-S i zon
10972
932
EKD74
6
kn3
10874
kn5
108752
E
Ekn6
10962
EKkn94
KD8654
KD5
83
D3

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N485106
S485106
Ö95837
V94837
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 4D S= 2 790 18.0/0.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S= 8 620 15.0/3.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 4 N= 10 620 15.0/3.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+2 Kn 170 11.0/7.0
Urszula Lind - Rune Lind Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 S+1 10 170 11.0/7.0
Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö-3 K 150 8.0/10.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson 3 S= Kn 140 6.0/12.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-1 Kn -100 3.0/15.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S-1 7 -100 3.0/15.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Kerstin Engström - Eva Engström 4 Ö= K -130 0.0/18.0
Torsten Stier - Bertil Häggström     - 6.1/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
Ö-V i zon
D98
872
96
K10754
54
109654
D85
kn32
kn102
EKkn3
EK1042
6
EK763
D
kn73
ED98

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N1032103
S1032103
Ö2101033
V2101033
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Louise Edholm - Roger Edholm 4D S= 10 590 18.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 4 S= 5 420 16.0/2.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+2 4 170 11.0/7.0
Urszula Lind - Rune Lind Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 S+1 D 170 11.0/7.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 3 N+1 D 170 11.0/7.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Kerstin Engström - Eva Engström 3 S+1 4 170 11.0/7.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson 3 N+2 E 150 6.0/12.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Lena Johansson 1 S+2 5 140 4.0/14.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S= 5 110 2.0/16.0
Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö-1 E 100 0.0/18.0
Torsten Stier - Bertil Häggström     - 6.1/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Syd giv
alla i zon
E85
kn2
EK754
E85
Kkn32
9654
96
D92
10
EKD10873
D10
kn103
D9764

kn832
K764

Optimalt kontrakt: 6D V-4 1100
 NT
N10125106
S10125106
Ö31825
V31825
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Torsten Stier - Bertil Häggström 5D Ö-3 D 800 18.0/0.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4D Ö-2 4 500 16.0/2.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö-2 8 200 13.0/5.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Kerstin Engström - Eva Engström 4 Ö-2 2 200 13.0/5.0
Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-1 4 100 8.0/10.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö-1 Kn 100 8.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Urszula Lind - Rune Lind 3 Ö-1 4 100 8.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö= 7 -110 4.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 4 S-2 4 -200 1.0/17.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren 1NT N-2 E -200 1.0/17.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - 11.3/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Väst giv
ingen i zon
D843
kn1075
72
1072
E75
D62
Kkn965
98
1092
83
ED83
Dkn64
Kkn6
EK94
104
EK53

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N76886
S76886
Ö67457
V67457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren 3 S= Kn 140 17.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Urszula Lind - Rune Lind 2 S+1 9 140 17.0/1.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Kerstin Engström - Eva Engström 1 S+1 E 110 13.0/5.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1 S+1 5 110 13.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Torsten Stier - Bertil Häggström 1 S= 6 70 10.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 1 S-1 E -50 5.0/13.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT S-1 6 -50 5.0/13.0
Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N-1 E -50 5.0/13.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ulla Nilsson - Lena Johansson 2NT S-1 6 -50 5.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V= Kn -110 0.0/18.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - 11.3/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
Ö-V i zon
K9853
K2
KD
10962
E
kn64
kn106542
D73
D742
E7
E973
K84
kn106
D109853
8
Ekn5

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N64785
S64785
Ö69558
V69558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 2 S= D 110 18.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT S-1 4 -50 13.0/5.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 N-1 E -50 13.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 N-1 E -50 13.0/5.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S-1 E -50 13.0/5.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 N-2 E -100 8.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö= 9 -110 6.0/12.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö+1 E -130 2.0/16.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren 3 Ö+1 8 -130 2.0/16.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson 2 Ö+2 E -130 2.0/16.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström     - 9.6/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
alla i zon
1063
D7
kn98763
E7
KDkn987
K9
102
kn92
542
1083
E4
D10654
E
Ekn6542
KD5
K83

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N6111167
S6111167
Ö72273
V72273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren 4 S+1 K 650 16.0/2.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson 4 S+1 K 650 16.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S+1 K 650 16.0/2.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S= K 620 12.0/6.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 S+2 7 200 9.0/9.0
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 S+2 10 200 9.0/9.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 3 S+1 K 170 6.0/12.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 N+2 5 150 4.0/14.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 2 S+1 K 140 2.0/16.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V= D -110 0.0/18.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström     - 9.6/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Syd giv
ingen i zon
KDkn1052
83
104
1072
6
Kkn976
kn7
EKDkn8
E4
1052
ED9832
64
9873
ED4
K65
953

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N22272
S22272
Ö11111167
V11111167
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V-1 K 50 18.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Urszula Lind - Rune Lind 4 N-2 4 -100 16.0/2.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V= K -140 14.0/4.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V+1 K -150 11.0/7.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson 4 N-3 2 -150 11.0/7.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V= 10 -420 6.0/12.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V= K -420 6.0/12.0
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V= K -420 6.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren 4 V+1 K -450 1.0/17.0
Kerstin Engström - Eva Engström Laila Näslund - Eva Angestad 4 V+1 K -450 1.0/17.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 9.7/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Väst giv
N-S i zon
E10743
kn8
K8654
4
95
1097
kn10
EKD632
Dkn
EKD52
9
109875
K862
643
ED732
kn

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N1102102
S1102102
Ö1021033
V1021033
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 V-1 E 50 18.0/0.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 S-1 7 -100 16.0/2.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Urszula Lind - Rune Lind 4 V= 6 -130 13.0/5.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V= 5 -130 13.0/5.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö+3 E -170 10.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 S-2 E -200 7.0/11.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson 3 Ö+2 Kn -200 7.0/11.0
Kerstin Engström - Eva Engström Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö+4 Kn -230 4.0/14.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren 5 V+1 6 -420 2.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 Ö+1 Kn -450 0.0/18.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 9.7/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
alla i zon
EK10
76432
D62
kn3
D65
K8
108
KD8754
kn9872
E5
EK93
62
43
Dkn109
kn754
E109

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N45734
S45734
Ö975109
V975109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Gunilla Hermansson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö-2 D 200 17.0/1.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ingemar Svensson - Sören Jansson 2NT V-2 7 200 17.0/1.0
Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö-1 D 100 13.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö-1 D 100 13.0/5.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 Ö= D -110 9.0/9.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Kerstin Engström - Eva Engström 2 Ö= E -110 9.0/9.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Torsten Stier - Bertil Häggström 2 Ö+1 D -140 6.0/12.0
Urszula Lind - Rune Lind Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V+2 2 -150 4.0/14.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson 2 Ö+2 E -170 1.0/17.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö+1 D -170 1.0/17.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg     - 8.8/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
ingen i zon
76
Dkn6
6
Ekn96532
EKD82
97
EKDkn85
kn109
E1043
42
K874
543
K852
10973
D10

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N81401
S81411
Ö51281212
V51291212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Kerstin Engström - Eva Engström 6 Ö-2 10 100 18.0/0.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V+4 E -190 16.0/2.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V+3 6 -230 14.0/4.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 V+1 E -420 12.0/6.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V+2 6 -480 10.0/8.0
Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö+3 8 -490 8.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson 4 V+3 E -510 4.0/14.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Torsten Stier - Bertil Häggström 5 V+2 E -510 4.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V+3 E -510 4.0/14.0
Urszula Lind - Rune Lind Laila Näslund - Eva Angestad 6 V+1 E -1010 0.0/18.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg     - 8.8/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Syd giv
N-S i zon
83
kn52
ED432
E95
E10762
D1094
7
D106
K4
EK87
kn85
Kkn82
Dkn95
63
K1096
743

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N37246
S37246
Ö961197
V961197
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N= 4 90 18.0/0.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö-1 9 50 16.0/2.0
Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren Torsten Stier - Bertil Häggström 2 Ö+1 6 -140 13.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 3 Ö= 3 -140 13.0/5.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V+1 8 -170 9.0/9.0
Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö+1 10 -170 9.0/9.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 Ö= 6 -420 3.0/15.0
Kerstin Engström - Eva Engström Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 Ö= K -420 3.0/15.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 Ö= D -420 3.0/15.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Urszula Lind - Rune Lind 4 Ö= 6 -420 3.0/15.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - -/9.8

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Väst giv
Ö-V i zon
K9
74
KD9872
D93
EDkn10864
Ekn863
3
53
K5
Ekn64
E10842
72
D1092
105
Kkn765

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N65212
S65212
Ö77111210
V7711129
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Urszula Lind - Rune Lind 3 V= 9 -140 18.0/0.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V+1 K -170 16.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V+3 4 -230 14.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V= 7 -620 11.0/7.0
Kerstin Engström - Eva Engström Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 V= 4 -620 11.0/7.0
Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 4 V+1 2 -650 5.0/13.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V+1 7 -650 5.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 V+1 7 -650 5.0/13.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 4 V+1 K -650 5.0/13.0
Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren Torsten Stier - Bertil Häggström 4 V+2 K -680 0.0/18.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - -/9.8

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
ingen i zon
984
EDkn
kn943
752
kn10
K10872
K6
kn863
KD3
964
D107
KD109
E7652
53
E852
E4

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N69697
S69697
Ö74645
V74645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V-3 9 150 18.0/0.0
Kerstin Engström - Eva Engström Torsten Stier - Bertil Häggström 2 S= 3 110 14.0/4.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 S= 2 110 14.0/4.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 S= 3 110 14.0/4.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Laila Näslund - Eva Angestad 3 V-1 4 50 7.0/11.0
Urszula Lind - Rune Lind Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-1 5 50 7.0/11.0
Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 2 Ö-1 E 50 7.0/11.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 V-1 4 50 7.0/11.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö= 5 -90 1.0/17.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö= 5 -90 1.0/17.0
Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren     - 7.8/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
N-S i zon
8
Dkn9763
D985
kn6
K6432
E8
K107
D107
Ekn5
542
E4
K8432
D1097
K10
kn632
E95

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N37734
S37734
Ö106699
V106699
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Torsten Stier - Bertil Häggström 2 N= 5 110 17.0/1.0
Marianne Nyberg - Barbro Hegrelius Jonson Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 2 N= E 110 17.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V= Kn -110 14.0/4.0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö+2 K -130 12.0/6.0
Urszula Lind - Rune Lind Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+1 6 -140 10.0/8.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ulla Nilsson - Lena Johansson 2NT Ö+1 2 -150 8.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Laila Näslund - Eva Angestad 2 V+2 6 -170 6.0/12.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT Ö+2 3 -180 4.0/14.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT Ö= 2 -400 2.0/16.0
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V= Kn -420 0.0/18.0
Carl Lindqvist - Hans Gösta Engren     - 7.8/-