Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2019-04-29 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2019-04-29

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Nord giv
ingen i zon
32
EDkn1087
K107
D5
KD84
4
D3
kn107432
7
932
Ekn9654
EK8
Ekn10965
K65
82
96

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N23765
S13761
Ö119576
V119576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Agneta Boberg - Jan Berggren 3 N= K 140 16/0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inger Byström - Christer Hellström 2 N= 7 110 14/2
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 N-1 E -50 7/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 N-1 E -50 7/9
Louise Edholm - Roger Edholm Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-1 E -50 7/9
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 N-1 7 -50 7/9
Linda Eklund - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-1 E -50 7/9
Roland Andersson - Lars Hedberg Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3 N-1 K -50 7/9
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö+2 K -150 0/16

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Öst giv
N-S i zon
E532
D107
EKkn7
106
kn7
E9832
D43
875
KD108
54
962
Kkn93
964
Kkn6
1085
ED42

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N89999
S89999
Ö44444
V44444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT N+1 K 630 16/0
Louise Edholm - Roger Edholm Laila Näslund - Eva Angestad 1NT S+2 2 150 13/3
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT S+2 3 150 13/3
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inger Byström - Christer Hellström 2NT N= 5 120 8/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Birgitta Svensson - Kerstin Selin 1NT S+1 2 120 8/8
Linda Eklund - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT S+1 2 120 8/8
Roland Andersson - Lars Hedberg Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 2 N= 3 110 4/12
Kerstin Westin - Ylva Papp Agneta Boberg - Jan Berggren 1NT Ö-1 10 50 2/14
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 N-1 D -100 0/16

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Syd giv
Ö-V i zon
kn643
D8
KD105
1062
D7
Ekn42
972
E753
9852
K1095
64
KDkn
EK10
763
Ekn83
984

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N48475
S48475
Ö85955
V85955
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 S= 2 90 15/1
Roland Andersson - Lars Hedberg Birgitta Svensson - Kerstin Selin 2 S= D 90 15/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 1NT S-1 2 -50 9/7
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Linda Eklund - Ingemar Svensson 2 S-1 E -50 9/7
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 S-1 D -50 9/7
Agneta Boberg - Jan Berggren Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1NT N-1 5 -50 9/7
Lena Johansson - Poul Steckhahn Louise Edholm - Roger Edholm 1NT S-2 2 -100 4/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Byström - Christer Hellström 2 Ö+1 E -140 2/14
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Westin - Ylva Papp 2 N-3 K -150 0/16

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Väst giv
alla i zon
103
kn7642
E85
875
K942
E8
Dkn2
kn432
E75
KD9
K76
EKD10
Dkn86
1053
10943
96

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N23332
S23332
Ö1110101011
V1110101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Byström - Christer Hellström 6NT Ö-1 10 100 14/2
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ingrid Persson - Anita Ivrell 6NT Ö-1 D 100 14/2
Roland Andersson - Lars Hedberg Birgitta Svensson - Kerstin Selin 6NT Ö-1 8 100 14/2
Lena Johansson - Poul Steckhahn Louise Edholm - Roger Edholm 3NT Ö+2 6 -660 6/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3NT Ö+2 6 -660 6/10
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT Ö+2 10 -660 6/10
Eva Engström - Kerstin Engström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT Ö+2 6 -660 6/10
Agneta Boberg - Jan Berggren Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT Ö+2 6 -660 6/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Linda Eklund - Ingemar Svensson 6NT Ö= D -1440 0/16

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Nord giv
N-S i zon
9875
K102
Ekn108
EK
kn43
D8763
D76
D3
D106
E5
42
kn107654
EK2
kn94
K953
982

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N71191111
S71191111
Ö62422
V62422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Ingemar Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N+1 Kn 630 16/0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT N= 6 600 12/4
Kerstin Westin - Ylva Papp Roland Andersson - Lars Hedberg 3NT N= 4 600 12/4
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT N= 4 600 12/4
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2NT N+1 7 150 8/8
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3NT N-1 4 -100 4/12
Agneta Boberg - Jan Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N-1 7 -100 4/12
Inger Byström - Christer Hellström Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N-1 5 -100 4/12
Eva Engström - Kerstin Engström Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT N-3 5 -300 0/16

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Öst giv
Ö-V i zon
K83
Kkn763
104
642
D64
D95
53
D10753
105
E1082
D97
Ekn98
Ekn972
4
EKkn862
K

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N5117117
S5117117
Ö82622
V82622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Ingemar Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S+2 3 480 16/0
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S+1 3 450 14/2
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S= 5 420 11/5
Inger Byström - Christer Hellström Laila Näslund - Eva Angestad 4 S= 3 420 11/5
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 1 S+3 10 170 8/8
Kerstin Westin - Ylva Papp Roland Andersson - Lars Hedberg 2 S+2 7 130 5/11
Eva Engström - Kerstin Engström Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 S+2 3 130 5/11
Agneta Boberg - Jan Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+1 3 110 2/14
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 S-2 4 -100 0/16

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Syd giv
alla i zon
10753
kn75
9
KD972
K9
KD932
kn764
105
2
10864
85
Ekn8643
EDkn864
E
EKD1032

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N7116127
S7116127
Ö62714
V62714
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 6 S= K 1430 15/1
Linda Eklund - Ingemar Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 6 S= K 1430 15/1
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S+2 K 680 9/7
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 4 N+2 E 680 9/7
Agneta Boberg - Jan Berggren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S+2 10 680 9/7
Inger Byström - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 4 S+2 K 680 9/7
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Roland Andersson - Lars Hedberg 4 S+1 9 650 3/13
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 S+1 10 650 3/13
Ingrid Persson - Anita Ivrell Emil Tibblin - Staffan Hedman 6 S-1 K -100 0/16

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Väst giv
ingen i zon
ED104
9
K10432
943
kn962
KDkn73
7
D106
3
E8654
Ekn5
EKkn7
K875
102
D986
852

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N16163
S16163
Ö1151269
V1151269
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+2 8 -480 8/8
Ingrid Persson - Anita Ivrell Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö+2 7 -480 8/8
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Roland Andersson - Lars Hedberg 4 Ö+2 5 -480 8/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Westin - Ylva Papp 4 Ö+2 5 -480 8/8
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 4 V+2 E -480 8/8
Linda Eklund - Ingemar Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+2 5 -480 8/8
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 Ö+2 6 -480 8/8
Agneta Boberg - Jan Berggren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö+2 6 -480 8/8
Inger Byström - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö+2 5 -480 8/8

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Nord giv
Ö-V i zon
1054
9
7543
Ekn932
D
E7642
D109
D1064
Kkn9732
5
K862
85
E86
KDkn1083
Ekn
K7

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1051059
S10510510
Ö26383
V26383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S+1 D 450 15/1
Laila Näslund - Eva Angestad Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S+1 D 450 15/1
Inger Byström - Christer Hellström Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S= D 420 12/4
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Ingrid Persson - Anita Ivrell 1 S+3 D 170 10/6
Eva Engström - Kerstin Engström Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3 S= D 140 5/11
Linda Eklund - Ingemar Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 3 S= D 140 5/11
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Kerstin Westin - Ylva Papp 1 S+2 D 140 5/11
Roland Andersson - Lars Hedberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S= D 140 5/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Agneta Boberg - Jan Berggren 4 S-1 D -50 0/16

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Öst giv
alla i zon
ED1074
107
D52
973
95
63
Kkn63
108652
K8
E8542
1084
KDkn
kn632
KDkn9
E97
E4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N56798
S56798
Ö87634
V87634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S= 6 620 16/0
Inger Byström - Christer Hellström Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT S+2 6 150 13/3
Roland Andersson - Lars Hedberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT S+1 6 150 13/3
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Ingrid Persson - Anita Ivrell 1 N+2 K 140 8/8
Laila Näslund - Eva Angestad Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 N+1 K 140 8/8
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Kerstin Westin - Ylva Papp 2 S+1 6 140 8/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Agneta Boberg - Jan Berggren 2 S= 6 110 4/12
Eva Engström - Kerstin Engström Birgitta Svensson - Kerstin Selin 1 Ö-1 E 100 1/15
Linda Eklund - Ingemar Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 1 Ö-1 E 100 1/15

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Syd giv
ingen i zon
kn76
kn86
kn9873
73
D
54
D652
EK9642
84
D109732
E104
kn10
EK109532
EK
K
D85

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N454105
S454105
Ö98934
V98934
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Inger Byström - Christer Hellström 4 S= E 420 14/2
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 4 S= 5 420 14/2
Eva Engström - Kerstin Engström Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S= E 420 14/2
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 S+2 E 200 9/7
Agneta Boberg - Jan Berggren Laila Näslund - Eva Angestad 1 S+4 E 200 9/7
Ingrid Persson - Anita Ivrell Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S+1 E 170 4/12
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 S+3 4 170 4/12
Roland Andersson - Lars Hedberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 S+1 5 170 4/12
Linda Eklund - Ingemar Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S-1 K -50 0/16

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Väst giv
N-S i zon
102
9862
E9632
kn7
KDkn75
Kkn5
1074
103
E96
D3
Kkn5
ED984
843
E1074
D8
K652

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N35533
S35533
Ö9871010
V9761010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Inger Byström - Christer Hellström 1NT Ö+2 4 -150 14/2
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 2NT V+1 2 -150 14/2
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT Ö+2 4 -150 14/2
Ingrid Persson - Anita Ivrell Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT Ö= 5 -400 10/6
Eva Engström - Kerstin Engström Kerstin Westin - Ylva Papp 4 Ö= E -420 7/9
Linda Eklund - Ingemar Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö= E -420 7/9
Roland Andersson - Lars Hedberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö+1 7 -430 4/12
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö+1 8 -450 1/15
Agneta Boberg - Jan Berggren Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 4 -450 1/15

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Nord giv
alla i zon
kn87
5
EK1064
kn742
KD9
E873
kn853
K9
E10642
K96
7
D1085
53
Dkn1042
D92
E63

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N67436
S67436
Ö767107
V76797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3 V-1 E 100 15/1
Agneta Boberg - Jan Berggren Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö-1 D 100 15/1
Linda Eklund - Ingemar Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 1NT V+1 4 -120 12/4
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö+1 D -140 6/10
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö+1 E -140 6/10
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 Ö+2 D -140 6/10
Inger Byström - Christer Hellström Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 Ö+1 D -140 6/10
Roland Andersson - Lars Hedberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö+1 D -140 6/10
Lena Johansson - Poul Steckhahn Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö+2 D -170 0/16

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Öst giv
ingen i zon
K965
Kkn
kn84
ED42
D3
ED7
E6
Kkn10653
kn2
1093
K1097532
9
E10874
86542
D
87

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N548115
S548115
Ö69326
V69426
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Eva Engström - Kerstin Engström 4D V-3 5 500 16/0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Laila Näslund - Eva Angestad 4 N= 9 420 14/2
Inger Byström - Christer Hellström Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT V-4 2 200 12/4
Kerstin Westin - Ylva Papp Birgitta Svensson - Kerstin Selin 5 Ö-3 E 150 10/6
Roland Andersson - Lars Hedberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 V-2 6 100 8/8
Agneta Boberg - Jan Berggren Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö-1 7 50 6/10
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= 7 -90 4/12
Lena Johansson - Poul Steckhahn Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 V= 5 -110 2/14
Linda Eklund - Ingemar Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö+2 8 -150 0/16

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Syd giv
N-S i zon
D64
kn6532
E106
94
EKkn
E987
D4
E853
1098
D104
Kkn97
Dkn6
7532
K
8532
K1072

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N22342
S22342
Ö10910911
V10910911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Christer Hellström Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 1NT Ö+1 2 -120 16/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Engström - Kerstin Engström 1NT Ö+2 2 -150 14/2
Laila Näslund - Eva Angestad Roland Andersson - Lars Hedberg 3NT V= 2 -400 11/5
Linda Eklund - Ingemar Svensson Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT Ö= 2 -400 11/5
Emil Tibblin - Staffan Hedman Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V+1 4 -430 4/12
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Louise Edholm - Roger Edholm 3NT Ö+1 2 -430 4/12
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT Ö+1 2 -430 4/12
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö+1 2 -430 4/12
Agneta Boberg - Jan Berggren Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT V+1 3 -430 4/12

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Väst giv
Ö-V i zon
543
E98
Ekn864
E9
EKD
K2
KD97
7532
87
Dkn764
1052
D64
kn10962
1053
3
Kkn108

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N76687
S76687
Ö66656
V66656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Roland Andersson - Lars Hedberg 2 V-3 E 300 15/1
Inger Byström - Christer Hellström Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3 Ö-3 Kn 300 15/1
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Louise Edholm - Roger Edholm 2NT V-2 4 200 12/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Engström - Kerstin Engström 2 S= K 110 10/6
Emil Tibblin - Staffan Hedman Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V-1 E 100 7/9
Agneta Boberg - Jan Berggren Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT V-1 6 100 7/9
Linda Eklund - Ingemar Svensson Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 N-2 8 -100 4/12
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 V= E -110 2/14
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kerstin Westin - Ylva Papp 1NT V+1 6 -120 0/16

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Nord giv
ingen i zon

ED108
kn3
Kkn108542
EK96
kn4
E1074
ED7
Dkn752
97653
D
93
10843
K2
K98652
6

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N96525
S97535
Ö457108
V458108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 N+1 D 130 16/0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö-2 K 100 13/3
Inger Byström - Christer Hellström Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 Ö-2 6 100 13/3
Eva Engström - Kerstin Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 N-1 D -50 10/6
Agneta Boberg - Jan Berggren Emil Tibblin - Staffan Hedman 4D N-1 D -100 8/8
Kerstin Westin - Ylva Papp Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö= 6 -140 6/10
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Linda Eklund - Ingemar Svensson 5D N-2 D -300 4/12
Roland Andersson - Lars Hedberg Louise Edholm - Roger Edholm 3NT V= 10 -400 2/14
Ingrid Persson - Anita Ivrell Laila Näslund - Eva Angestad 5D S-3 E -500 0/16

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Öst giv
N-S i zon
E543
Kkn8
4
D6532
97
D64
Kkn10753
E7
K82
10952
6
Kkn984
Dkn106
E73
ED982
10

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77798
S77798
Ö65545
V65545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S= 10 620 16/0
Roland Andersson - Lars Hedberg Louise Edholm - Roger Edholm 3 V-4 2 200 14/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 N+1 6 140 11/5
Eva Engström - Kerstin Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 N+1 6 140 11/5
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N-1 6 -100 7/9
Inger Byström - Christer Hellström Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 S-1 E -100 7/9
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Linda Eklund - Ingemar Svensson 3NT S-2 4 -200 4/12
Ingrid Persson - Anita Ivrell Laila Näslund - Eva Angestad 4 S-3 E -300 1/15
Agneta Boberg - Jan Berggren Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT S-3 4 -300 1/15

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Syd giv
Ö-V i zon
K84
9743
D
ED865
D9
E865
EK42
Kkn3
1073
KD2
kn103
10742
Ekn652
kn10
98765
9

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N76586
S76586
Ö67646
V67656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-3 K 300 16/0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Linda Eklund - Ingemar Svensson 2 S= E 110 14/2
Laila Näslund - Eva Angestad Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 V-1 D 100 11/5
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 V-1 D 100 11/5
Eva Engström - Kerstin Engström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N-1 K -50 8/8
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Louise Edholm - Roger Edholm 1NT V+2 8 -150 4/12
Inger Byström - Christer Hellström Kerstin Westin - Ylva Papp 1NT V+2 6 -150 4/12
Roland Andersson - Lars Hedberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT V+2 5 -150 4/12
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Emil Tibblin - Staffan Hedman 1NT V+3 5 -180 0/16

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Väst giv
alla i zon
K765
854
D73
Ekn8
kn1043
ED3
864
KD2
E82
Kkn92
Kkn105
106
D9
1076
E92
97543

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N64344
S63344
Ö791098
V791099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Linda Eklund - Ingemar Svensson 4 Ö-2 9 200 14/2
Laila Näslund - Eva Angestad Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 Ö-2 3 200 14/2
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingrid Persson - Anita Ivrell 2NT V-2 4 200 14/2
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Emil Tibblin - Staffan Hedman 2NT V-1 5 100 9/7
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö-1 2 100 9/7
Eva Engström - Kerstin Engström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V= 3 -110 6/10
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Louise Edholm - Roger Edholm 1NT Ö+3 10 -180 4/12
Inger Byström - Christer Hellström Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT V= 8 -600 1/15
Roland Andersson - Lars Hedberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT Ö= 5 -600 1/15

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Nord giv
N-S i zon
D982
ED84
E1096
4
Ekn64
K105

EDkn765
K75
kn632
KD52
98
103
97
kn8743
K1032

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N48444
S58454
Ö85879
V95999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö-2 E 100 16/0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö-1 2 50 11/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 V-1 E 50 11/5
Louise Edholm - Roger Edholm Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 V-1 4 50 11/5
Agneta Boberg - Jan Berggren Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3 V-1 2 50 11/5
Roland Andersson - Lars Hedberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V+1 4 -110 6/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V= E -130 4/12
Eva Engström - Kerstin Engström Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö+2 3 -170 2/14
Linda Eklund - Ingemar Svensson Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT Ö+1 3 -430 0/16

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Öst giv
Ö-V i zon
KD1042
542
Dkn
Ekn4
E8
K107
K932
K1087
kn97653
D9
107
653

Ekn863
E8654
D92

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N791068
S791068
Ö64365
V54365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 S+1 3 450 16/0
Louise Edholm - Roger Edholm Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 S= E 420 13/3
Inger Byström - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S= E 420 13/3
Roland Andersson - Lars Hedberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 S= 7 110 10/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT N-1 3 -50 7/9
Agneta Boberg - Jan Berggren Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3NT N-1 3 -50 7/9
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S-2 E -100 3/13
Linda Eklund - Ingemar Svensson Kerstin Westin - Ylva Papp 2NT N-2 6 -100 3/13
Eva Engström - Kerstin Engström Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N-3 6 -150 0/16

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Syd giv
alla i zon
653
43
D82
ED652
E84
Kkn6
K107
kn1084
D102
E9872
E63
93
Kkn97
D105
kn954
K7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N76475
S76475
Ö66968
V66868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Engström - Kerstin Engström 1NT V-1 5 100 16/0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 1NT V= 2 -90 14/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inger Byström - Christer Hellström 3NT S-1 6 -100 12/4
Roland Andersson - Lars Hedberg Ingrid Persson - Anita Ivrell 1NT V+1 2 -120 10/6
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö+1 9 -140 7/9
Linda Eklund - Ingemar Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 Ö+1 7 -140 7/9
Kerstin Westin - Ylva Papp Emil Tibblin - Staffan Hedman 1NT V+2 5 -150 4/12
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö+1 9 -170 2/14
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Agneta Boberg - Jan Berggren 4 Ö= 7 -620 0/16

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.29

Väst giv
ingen i zon
Ekn3
Dkn862
432
104
42
10753
E109
E976
109865
E9
kn8
8532
KD7
K4
KD765
KDkn

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N68979
S68979
Ö64354
V64354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Engström - Kerstin Engström 3NT S+1 6 430 16/0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Agneta Boberg - Jan Berggren 3NT S= 4 400 11/5
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3NT S= 3 400 11/5
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N= 9 400 11/5
Linda Eklund - Ingemar Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT S= 6 400 11/5
Kerstin Westin - Ylva Papp Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT S-1 6 -50 5/11
Roland Andersson - Lars Hedberg Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT S-1 7 -50 5/11
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S-2 4 -100 2/14
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inger Byström - Christer Hellström 2NT V= 6 -120 0/16