Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Trivselspel Påskbarometer 2019-04-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel Påskbarometer 2019-04-15

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
ingen i zon
943
732
Ekn743
E7
K102
E9
109
Dkn10962
ED
KDkn654
652
83
kn8765
108
KD8
K54

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47474
S47474
Ö95956
V95956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 4 Ö-2 5 100 20.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Eva Angestad - Laila Näslund 3 Ö-1 K 50 17.0/3.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 Ö-1 8 50 17.0/3.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S-2 E -100 14.0/6.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Inger Byström - Christer Hellström 3 Ö= 5 -140 8.0/12.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Andreas Westman - Marie Rylander 3 Ö= 8 -140 8.0/12.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 Ö= 8 -140 8.0/12.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö= K -140 8.0/12.0
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+1 K -140 8.0/12.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+2 4 -200 2.0/18.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg May Åkesson - Liane Svensson 4 Ö= K -420 0.0/20.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren     - -/9.1

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
N-S i zon
D
ED982
D82
EK53
kn8732
10543

kn764
EK1065
K6
964
D102
94
kn7
EKkn10753
98

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N611938
S611938
Ö62493
V62493
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 5 S+1 2 620 20.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Eva Angestad - Laila Näslund 5 S= 2 600 17.0/3.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 S= 7 600 17.0/3.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Inger Byström - Christer Hellström 4 S+1 2 150 14.0/6.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S= 2 130 12.0/8.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Andreas Westman - Marie Rylander 5D Ö-1 E 100 10.0/10.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 Ö-1 E 50 8.0/12.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 5 S-1 2 -100 4.0/16.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg May Åkesson - Liane Svensson 5 S-1 7 -100 4.0/16.0
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5 S-1 7 -100 4.0/16.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3 Ö+1 Kn -170 0.0/20.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren     - -/9.1

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
Ö-V i zon
92
ED10982
95
D104
K8543
7653
842
9
Ekn6
K4
KD10
K7632
D107
kn
Ekn763
Ekn85

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N88757
S88757
Ö55676
V44475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3NT S+2 9 460 20.0/0.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2NT N+2 3 180 18.0/2.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2NT S+1 9 150 16.0/4.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Lars Magnusson - Göran Berggren 2 N+1 10 140 14.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Westin - Ylva Papp 1NT N= 3 90 12.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist May Åkesson - Liane Svensson 2 N-1 3 -50 8.0/12.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 N-1 D -50 8.0/12.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 N-1 K -50 8.0/12.0
Inger Byström - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 3 N-2 3 -100 4.0/16.0
Eva Angestad - Laila Näslund Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT S-3 4 -150 1.0/19.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Andreas Westman - Marie Rylander 2NT S-3 K -150 1.0/19.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson     - -/10.6

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
alla i zon
D10
Kkn72
972
Dkn86
kn743
109
53
EK975
865
65
EKDkn4
1042
EK92
ED843
1086
3

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66976
S66976
Ö67244
V67244
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 S+1 E 650 20.0/0.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Lars Magnusson - Göran Berggren 2 S+3 E 200 18.0/2.0
Inger Byström - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 3 S+1 E 170 16.0/4.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist May Åkesson - Liane Svensson 2 S+1 E 140 8.0/12.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 S+1 E 140 8.0/12.0
Eva Angestad - Laila Näslund Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 S= K 140 8.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Andreas Westman - Marie Rylander 2 S+1 E 140 8.0/12.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Westin - Ylva Papp 3 S= E 140 8.0/12.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Birgitta Svensson - Kerstin Selin 2 S+1 E 140 8.0/12.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S= K 140 8.0/12.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 S-1 3 -100 0.0/20.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson     - -/10.6

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
N-S i zon
Dkn104
D976
kn104
E7
E2
kn43
ED987
543
K9873
EK52
32
96
65
108
K65
KDkn1082

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N64446
S64446
Ö68886
V69996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 Ö-3 5 150 20.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kerstin Westin - Ylva Papp 3 Ö-1 K 50 17.0/3.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö-1 K 50 17.0/3.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 S-1 E -100 13.0/7.0
Andreas Westman - Marie Rylander Hans Wiberg - Gudrun Svensson 3 S-1 E -100 13.0/7.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lars Magnusson - Göran Berggren 2 Ö= 10 -110 6.0/14.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 Ö= K -110 6.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 Ö+1 2 -110 6.0/14.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 Ö= K -110 6.0/14.0
Kerstin Engström - Eva Engström May Åkesson - Liane Svensson 2 Ö= K -110 6.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 2 Ö+1 10 -140 0.0/20.0
Inger Byström - Christer Hellström     - 12.0/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
Ö-V i zon
E1084

EKkn74
Kkn103
97
D1087654
62
97
KD65
Ekn93
93
E54
kn32
K2
D1085
D862

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N1011587
S1010587
Ö22853
V22853
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 5D V-3 2 800 20.0/0.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Linda Eklund - Ing-Marie Östman 5D N= E 550 18.0/2.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kerstin Westin - Ylva Papp 5D Ö-2 2 500 16.0/4.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Eva Angestad - Laila Näslund 5 N= E 400 14.0/6.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 Ö-2 2 200 11.0/9.0
Kerstin Engström - Eva Engström May Åkesson - Liane Svensson 5 V-2 E 200 11.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lars Magnusson - Göran Berggren 4 N+1 E 150 8.0/12.0
Andreas Westman - Marie Rylander Hans Wiberg - Gudrun Svensson 4 S= 4 130 6.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 4 Ö-1 2 100 3.0/17.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö-1 8 100 3.0/17.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 N-1 E -50 0.0/20.0
Inger Byström - Christer Hellström     - 12.0/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
alla i zon
654
53
10973
Dkn74
KDkn109
E107
6
6532
8
D9642
kn85
K1098
E732
Kkn8
EKD42
E

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N59568
S59568
Ö84875
V74855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Wiberg - Gudrun Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 S= E 600 20.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 V-2 7 200 18.0/2.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 S= E 130 15.0/5.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1 S+3 9 130 15.0/5.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Louise Edholm - Roger Edholm 2NT S= K 120 12.0/8.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3 S= 9 110 9.0/11.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3 N= 8 110 9.0/11.0
Kerstin Engström - Eva Engström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 S-1 9 -100 6.0/14.0
May Åkesson - Liane Svensson Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT S-2 K -200 2.0/18.0
Eva Angestad - Laila Näslund Margareta Ljunggren - Lars Hedberg 4 S-2 K -200 2.0/18.0
Andreas Westman - Marie Rylander Inger Byström - Christer Hellström 5 N-2 8 -200 2.0/18.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck     - 9.6/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
ingen i zon
K4
E8742
EDkn5
76
D63
kn963
K10976
10
Ekn9752
KD

EKDkn3
108
105
8432
98542

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N25412
S25412
Ö10791210
V11791211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2NT Ö-1 5 50 20.0/0.0
Eva Angestad - Laila Näslund Margareta Ljunggren - Lars Hedberg 1 Ö+4 10 -200 17.0/3.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Birgitta Svensson - Kerstin Selin 1 Ö+4 10 -200 17.0/3.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 Ö= 10 -420 13.0/7.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö= 10 -420 13.0/7.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 Ö= 10 -450 7.0/13.0
May Åkesson - Liane Svensson Lars Magnusson - Göran Berggren 4 Ö+1 10 -450 7.0/13.0
Andreas Westman - Marie Rylander Inger Byström - Christer Hellström 4 Ö+1 10 -450 7.0/13.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö+1 10 -450 7.0/13.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 Ö+2 10 -480 1.0/19.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö+2 10 -480 1.0/19.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck     - 9.6/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
Ö-V i zon
9872
kn82
D876
ED
kn54
E97
K43
K853
10
D63
Ekn109
109642
EKD63
K1054
52
kn7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N46898
S46898
Ö97445
V97445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 S+1 3 450 20.0/0.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S= 3 420 18.0/2.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3 S+1 E 170 13.0/7.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ulla Nilsson - Ingemar Svensson 2 S+2 3 170 13.0/7.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 S+2 E 170 13.0/7.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lars Magnusson - Göran Berggren 2 S+2 5 170 13.0/7.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Angestad - Laila Näslund 2 S+1 4 140 6.0/14.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 S= 4 140 6.0/14.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Inger Byström - Christer Hellström 3 S= E 140 6.0/14.0
May Åkesson - Liane Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S= 5 110 2.0/18.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Andreas Westman - Marie Rylander 3NT S-1 2 -50 0.0/20.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman     - -/8.4

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
alla i zon
K
D
EK108653
K842
98543
E
92
E10965
Ekn62
105432
kn4
73
D107
Kkn9876
D7
Dkn

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N8109510
S8109510
Ö53483
V53483
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Lars Magnusson - Göran Berggren 3 N+2 7 150 20.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Angestad - Laila Näslund 3 N+1 7 130 18.0/2.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Andreas Westman - Marie Rylander 2 N= E 110 16.0/4.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 S-1 E -100 8.0/12.0
May Åkesson - Liane Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 N-1 E -100 8.0/12.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3 N-1 3 -100 8.0/12.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ulla Nilsson - Ingemar Svensson 5 N-1 E -100 8.0/12.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Inger Byström - Christer Hellström 4 N-1 E -100 8.0/12.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 5 N-1 E -100 8.0/12.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S-1 E -100 8.0/12.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 S-2 9 -200 0.0/20.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman     - -/8.4

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
ingen i zon
852
E1042
752
kn103
K63
K985
kn
EKD82
Dkn94
D763
1098
75
E107
kn
EKD643
964

Optimalt kontrakt: 4NTD S-2 -300
 NT
N38348
S38348
Ö951095
V951095
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 V-1 2 50 19.0/1.0
Kerstin Engström - Eva Engström Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 V-1 2 50 19.0/1.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Hans Wiberg - Gudrun Svensson 3 S-1 E -50 16.0/4.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Louise Edholm - Roger Edholm 2 V+1 7 -140 11.0/9.0
May Åkesson - Liane Svensson Eva Angestad - Laila Näslund 3 V= E -140 11.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 2 V+1 2 -140 11.0/9.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Andreas Westman - Marie Rylander 3 Ö= E -140 11.0/9.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+2 7 -170 5.0/15.0
Inger Byström - Christer Hellström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö+1 E -170 5.0/15.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 V= 2 -420 1.0/19.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Lars Hedberg 4 V= 7 -420 1.0/19.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson     - 12.0/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
N-S i zon
10754
65
D
ED10972
D92
D93
K76
K865
K83
E8742
Ekn83
3
Ekn6
Kkn10
109542
kn4

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N85475
S85475
Ö58968
V58968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3 Ö-2 4 100 20.0/0.0
May Åkesson - Liane Svensson Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö-1 10 50 16.0/4.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö-1 4 50 16.0/4.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Hans Wiberg - Gudrun Svensson 3 Ö-1 Kn 50 16.0/4.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 1NT V= E -90 12.0/8.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+1 10 -140 8.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Lars Hedberg 2 Ö+1 E -140 8.0/12.0
Inger Byström - Christer Hellström Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 Ö+1 10 -140 8.0/12.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+1 Kn -170 2.0/18.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Andreas Westman - Marie Rylander 2 Ö+2 E -170 2.0/18.0
Kerstin Engström - Eva Engström Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3 Ö+1 4 -170 2.0/18.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson     - 12.0/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
alla i zon
954
Ekn
E106
Dkn1086
EDkn8
K3
D953
K72
K1063
1054
K42
943
72
D98762
kn87
E5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76966
S76966
Ö66375
V66476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Westman - Marie Rylander Ulla Nilsson - Ingemar Svensson 2 S+3 2 200 20.0/0.0
Inger Byström - Christer Hellström Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 S+1 E 170 18.0/2.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Eva Angestad - Laila Näslund 2 S+1 E 140 16.0/4.0
May Åkesson - Liane Svensson Kerstin Westin - Ylva Papp 2 Ö-1 7 100 13.0/7.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 2 Ö-1 6 100 13.0/7.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT V= 10 -90 10.0/10.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Louise Edholm - Roger Edholm 2 Ö= E -110 7.0/13.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Birgitta Svensson - Kerstin Selin 2 V= E -110 7.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1 V+2 E -140 2.0/18.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Hans Wiberg - Gudrun Svensson 1 Ö+2 E -140 2.0/18.0
Kerstin Engström - Eva Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö+1 E -140 2.0/18.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn     - -/9.6

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
ingen i zon
K
1052
E108532
875
1087
ED983
96
KD6
Ekn96
K764
Dkn
E93
D5432
kn
K74
kn1042

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N68354
S68354
Ö751087
V751087
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Eva Angestad - Laila Näslund 2 V+2 K -170 20.0/0.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3NT Ö= 2 -400 17.0/3.0
Inger Byström - Christer Hellström Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT Ö= 2 -400 17.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö= Kn -420 9.0/11.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= 4 -420 9.0/11.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ulla Nilsson - Ingemar Svensson 4 V= K -420 9.0/11.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 4 Ö= Kn -420 9.0/11.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V= E -420 9.0/11.0
Kerstin Engström - Eva Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V= E -420 9.0/11.0
May Åkesson - Liane Svensson Kerstin Westin - Ylva Papp 4 Ö+1 Kn -450 1.0/19.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Hans Wiberg - Gudrun Svensson 4 Ö+1 Kn -450 1.0/19.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn     - -/9.6

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
N-S i zon
kn986
D872
K87
E3
K10743
96
43
Dkn95
52
EK103
E10965
104
ED
kn54
Dkn2
K8762

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N76767
S76767
Ö67666
V67666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT S+1 3 120 20.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren May Åkesson - Liane Svensson 1NT N= 5 90 18.0/2.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Louise Edholm - Roger Edholm 2 Ö-1 4 50 16.0/4.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Angestad - Laila Näslund 1NT S-1 3 -100 11.0/9.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2NT S-1 3 -100 11.0/9.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT S-1 7 -100 11.0/9.0
Kerstin Engström - Eva Engström Birgitta Svensson - Kerstin Selin 2NT N-1 5 -100 11.0/9.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Kerstin Westin - Ylva Papp 2NT S-2 4 -200 5.0/15.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Inger Byström - Christer Hellström 2NT N-2 5 -200 5.0/15.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Andreas Westman - Marie Rylander 2NT S-3 4 -300 1.0/19.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N-3 E -300 1.0/19.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin     - 8.5/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
Ö-V i zon
KDkn10
EK74
62
EKD
875
kn109
EKD5
kn95
9642
D8532
kn
1086
E3
6
1098743
7432

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10981010
S10981010
Ö24523
V24523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren May Åkesson - Liane Svensson 3NT N+1 6 430 18.0/2.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N+1 2 430 18.0/2.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3NT N+1 2 430 18.0/2.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Angestad - Laila Näslund 3NT S= 2 400 11.0/9.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Inger Byström - Christer Hellström 3NT N= Kn 400 11.0/9.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N= 2 400 11.0/9.0
Kerstin Engström - Eva Engström Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3NT N= 2 400 11.0/9.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Andreas Westman - Marie Rylander 1 N+3 Kn 170 6.0/14.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Kerstin Westin - Ylva Papp 2NT N+1 Kn 150 3.0/17.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Louise Edholm - Roger Edholm 2NT N+1 2 150 3.0/17.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1 N+2 2 140 0.0/20.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin     - 8.5/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
ingen i zon
1053
Kkn4
Kkn3
Dkn106
84
ED10
E96
98752
EKkn9
87632
87
K4
D762
95
D10542
E3

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N78588
S78588
Ö65855
V65755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inger Byström - Christer Hellström 4 Ö-2 E 100 19.0/1.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö-2 2 100 19.0/1.0
May Åkesson - Liane Svensson Hans Wiberg - Gudrun Svensson 1NT V-1 D 50 15.0/5.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö-1 E 50 15.0/5.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Pass   9.0/11.0
Andreas Westman - Marie Rylander Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Pass   9.0/11.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Pass   9.0/11.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Linda Eklund - Ing-Marie Östman Pass   9.0/11.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Louise Edholm - Roger Edholm 1 Ö+1 2 -110 3.0/17.0
Kerstin Engström - Eva Engström Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö= E -110 3.0/17.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Kerstin Westin - Ylva Papp 2 Ö+1 E -140 0.0/20.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg     - 9.0/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
N-S i zon
kn542
D1073
Ekn2
73
KD863
E5
1065
KD5

K962
KD843
E1042
E1097
kn84
97
kn986

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N32453
S32453
Ö10119810
V10119810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Westman - Marie Rylander Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 Ö-2 8 100 20.0/0.0
Kerstin Engström - Eva Engström Eva Angestad - Laila Näslund 6 Ö-1 E 50 18.0/2.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Margareta Ljunggren - Lars Hedberg 3 Ö+1 Kn -130 16.0/4.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inger Byström - Christer Hellström 3NT V= 4 -400 12.0/8.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT V= 7 -400 12.0/8.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3NT V= 3 -400 12.0/8.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Louise Edholm - Roger Edholm 3NT Ö+1 3 -430 8.0/12.0
May Åkesson - Liane Svensson Hans Wiberg - Gudrun Svensson 3NT Ö+2 10 -460 4.0/16.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT Ö+2 6 -460 4.0/16.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT Ö+2 8 -460 4.0/16.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT V+3 2 -490 0.0/20.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg     - 9.0/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
Ö-V i zon
K87643
kn96
8
E65
E52
ED
Ekn1075
D94
kn9
K8732
D963
K8
D10
1054
K42
kn10732

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N51161
S51161
Ö7111078
V7111078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3NT V-3 7 300 19.0/1.0
Eva Angestad - Laila Näslund Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT V-3 4 300 19.0/1.0
Inger Byström - Christer Hellström May Åkesson - Liane Svensson 4 Ö-1 D 100 16.0/4.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 V+3 8 -230 14.0/6.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Emil Tibblin - Staffan Hedman 3D N-3 K -500 12.0/8.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Andreas Westman - Marie Rylander 3NT V= 7 -600 10.0/10.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö= 10 -620 8.0/12.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V+1 E -650 6.0/14.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ulla Nilsson - Ingemar Svensson 4 V+2 8 -680 2.0/18.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Margareta Ljunggren - Lars Hedberg 4 Ö+2 D -680 2.0/18.0
Kerstin Engström - Eva Engström Louise Edholm - Roger Edholm 4 V+2 8 -680 2.0/18.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin     - 8.6/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
alla i zon
kn9
K1097
10983
Ekn5
K10
kn52
EKkn765
87
ED87654
E8

D1094
32
D643
D42
K632

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N55633
S53603
Ö8871010
V8871010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT Ö-3 4 300 20.0/0.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö+2 2 -170 18.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 4 Ö= 2 -620 13.0/7.0
Eva Angestad - Laila Näslund Kerstin Westin - Ylva Papp 4 Ö= 4 -620 13.0/7.0
Hans Wiberg - Gudrun Svensson Lars Magnusson - Göran Berggren 4 Ö= 3 -620 13.0/7.0
Inger Byström - Christer Hellström May Åkesson - Liane Svensson 4 Ö= 3 -620 13.0/7.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö+1 4 -650 4.0/16.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Andreas Westman - Marie Rylander 4 Ö+1 3 -650 4.0/16.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ulla Nilsson - Ingemar Svensson 4 Ö+1 2 -650 4.0/16.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Margareta Ljunggren - Lars Hedberg 4 Ö+1 2 -650 4.0/16.0
Kerstin Engström - Eva Engström Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö+1 2 -650 4.0/16.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin     - 8.6/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
N-S i zon
kn97543
5
kn87
KDkn
ED1062
72
K10963
E
8
KD643
E
1098765
K
Ekn1098
D542
432

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N45346
S45346
Ö97877
V97777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT Ö-3 2 150 20.0/0.0
Eva Angestad - Laila Näslund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2NT V-2 4 100 17.0/3.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3NT Ö-2 2 100 17.0/3.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 V-1 K 50 14.0/6.0
Kerstin Engström - Eva Engström Kerstin Westin - Ylva Papp 2 V= 5 -110 12.0/8.0
May Åkesson - Liane Svensson Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 2 Ö+1 2 -140 8.0/12.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+1 K -140 8.0/12.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Ulla Nilsson - Ingemar Svensson 2 V+1 5 -140 8.0/12.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Andreas Westman - Marie Rylander 2 Ö+2 2 -170 4.0/16.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Hans Wiberg - Gudrun Svensson 2 S-2 7 -200 2.0/18.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Inger Byström - Christer Hellström 3NT V= 5 -400 0.0/20.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - 11.2/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
Ö-V i zon
E54
1087
E10643
72
D10872
D
Kkn7
E1043
Kkn9
Ekn52
D
Dkn985
63
K9643
9852
K6

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N26523
S26523
Ö11781110
V11781110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 V= 4 -140 20.0/0.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+2 E -200 18.0/2.0
May Åkesson - Liane Svensson Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 5 Ö= 9 -600 16.0/4.0
Eva Angestad - Laila Näslund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 V= 7 -620 14.0/6.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Inger Byström - Christer Hellström 3NT V+1 8 -630 12.0/8.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Hans Wiberg - Gudrun Svensson 4 V+1 E -650 6.0/14.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Andreas Westman - Marie Rylander 4 V+1 E -650 6.0/14.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 V+1 7 -650 6.0/14.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Ulla Nilsson - Ingemar Svensson 4 V+1 E -650 6.0/14.0
Kerstin Engström - Eva Engström Kerstin Westin - Ylva Papp 4 V+1 2 -650 6.0/14.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT V+2 4 -660 0.0/20.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - 11.2/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
alla i zon
KDkn76
5
D62
K1082
3
KD9873
E8
ED63
E109854
kn4
kn953
7
2
E1062
K1074
kn954

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N87465
S87465
Ö55968
V55968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Christer Hellström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V-3 K 300 20.0/0.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-2 K 200 18.0/2.0
May Åkesson - Liane Svensson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 V-1 K 100 12.0/8.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT Ö-1 2 100 12.0/8.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V-1 K 100 12.0/8.0
Eva Angestad - Laila Näslund Hans Wiberg - Gudrun Svensson 3 V-1 K 100 12.0/8.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V-1 K 100 12.0/8.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 Ö= K -110 6.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm Andreas Westman - Marie Rylander 2 V+1 K -140 4.0/16.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Lars Magnusson - Göran Berggren 3 V+1 Kn -170 2.0/18.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 V= D -620 0.0/20.0
Kerstin Engström - Eva Engström     - 9.2/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
ingen i zon
E973
K87632

D108
10652
Dkn4
E83
975

E1095
KD962
EKkn3
KDkn84

kn10754
642

Optimalt kontrakt: 3NTD V-1 100
 NT
N33594
S13582
Ö79848
V79848
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 Ö-4 Kn 200 20.0/0.0
May Åkesson - Liane Svensson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 S+1 E 170 18.0/2.0
Ulla Nilsson - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö-3 K 150 16.0/4.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Lars Magnusson - Göran Berggren 4 Ö-1 K 50 14.0/6.0
Inger Byström - Christer Hellström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 N-2 E -100 12.0/8.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 Ö+2 4 -130 8.0/12.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö= K -130 8.0/12.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 Ö+1 K -130 8.0/12.0
Eva Angestad - Laila Näslund Hans Wiberg - Gudrun Svensson 2NT Ö+2 Kn -180 4.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm Andreas Westman - Marie Rylander 2 N-5 E -250 2.0/18.0
Margareta Ljunggren - Lars Hedberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT V+2 2 -460 0.0/20.0
Kerstin Engström - Eva Engström     - 9.2/-