Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2019-03-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2019-03-04

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Nord giv
ingen i zon
3
Kkn10864
43
kn762
Ekn105
ED93
kn72
108
K9762
75
98
EK93
D84
2
EKD1065
D54

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N56735
S56735
Ö766107
V766107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 S= 10 90 14.0/0.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö-1 2 50 11.0/3.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö-1 E 50 11.0/3.0
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3 N-1 E -50 6.0/8.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 S-1 5 -50 6.0/8.0
Andreas Westman - Marie Rylander Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 N-1 E -50 6.0/8.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Eva Angestad - Laila Näslund 3 S-2 E -100 2.0/12.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Poul Steckhahn - Lena Johansson 4D V= 3 -590 0.0/14.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman     - -/9.8

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Öst giv
N-S i zon
EK105
K95
K52
kn53
98
10832
Ekn97
1094
642
E764
64
D862
Dkn73
Dkn
D1083
EK7

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N897109
S897109
Ö54634
V54634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3NT S+3 7 690 14.0/0.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Ingrid Persson - Anita Ivrell 4NT S+1 9 660 11.0/3.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT N+2 2 660 11.0/3.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Eva Angestad - Laila Näslund 4 S+1 9 650 7.0/7.0
Andreas Westman - Marie Rylander Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 S+1 7 650 7.0/7.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT S+1 10 630 4.0/10.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT S= 2 600 2.0/12.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N-1 6 -100 0.0/14.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman     - -/9.8

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Syd giv
Ö-V i zon
D2
EK82
K10864
84
6
97543
kn5
K10653
Kkn953
kn6
D73
E97
E10874
D10
E92
Dkn2

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N79898
S79898
Ö64544
V64544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT S+1 5 430 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT S= 3 400 8.0/6.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Eva Engström - Gun Thuvesson 3NT S= 3 400 8.0/6.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT S= 3 400 8.0/6.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT S= 3 400 8.0/6.0
Louise Edholm - Roger Edholm Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 3NT N= Kn 400 8.0/6.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 2 S= 3 110 2.0/12.0
Andreas Westman - Marie Rylander Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S-2 3 -100 0.0/14.0
Eva Angestad - Laila Näslund     - 7.5/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Väst giv
alla i zon
K95
kn9542
Dkn
765
kn432
K63
E10872
D
E1076
ED
K5
EK1092
D8
1087
9643
kn843

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N21311
S21311
Ö1112101212
V1112101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 6 Ö-1 7 100 14.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 2 Ö+2 D -130 12.0/2.0
Andreas Westman - Marie Rylander Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö= 4 -620 10.0/4.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 Ö+1 7 -650 7.0/7.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 4 Ö+1 3 -650 7.0/7.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT Ö+2 10 -660 4.0/10.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Eva Engström - Gun Thuvesson 4 Ö+2 10 -680 1.0/13.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 Ö+2 10 -680 1.0/13.0
Eva Angestad - Laila Näslund     - 7.5/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Nord giv
N-S i zon
E
109874
E1052
E75
Dkn532
53
Kkn84
kn6
K104
EKkn2
73
KD98
9876
D6
D96
10432

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N36533
S46533
Ö877109
V8781010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 Ö-2 D 100 14.0/0.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö+1 6 -140 8.0/6.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Andreas Westman - Marie Rylander 3 Ö= D -140 8.0/6.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö+1 D -140 8.0/6.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 2 Ö+1 D -140 8.0/6.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 Ö+1 D -140 8.0/6.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1 V+3 E -170 1.0/13.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 2 Ö+2 D -170 1.0/13.0
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist     - -/6.6

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Öst giv
Ö-V i zon
KD7
E10732
10843
5
E62
6
EDkn6
Kkn742
10543
Dkn954
K5
D6
kn98
K8
972
E10983

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N56666
S56666
Ö87677
V87677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT V-2 3 200 13.0/1.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3NT V-2 2 200 13.0/1.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Andreas Westman - Marie Rylander 1D N= D 160 10.0/4.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Eva Angestad - Laila Näslund 3NT V-1 10 100 8.0/6.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö= K -110 6.0/8.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 2NT V= 2 -120 4.0/10.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Emil Tibblin - Staffan Hedman 2NT V+1 K -150 2.0/12.0
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT Ö= K -600 0.0/14.0
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist     - -/6.6

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Syd giv
alla i zon
E76
E9742
K63
E2
K10
D
EDkn985
kn983
9432
Kkn
42
K10754
Dkn85
108653
107
D6

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N44987
S44987
Ö78355
V99355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 Ö-3 3 300 14.0/0.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 N+2 7 170 11.0/3.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 N+1 4 170 11.0/3.0
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2NT N+1 4 150 8.0/6.0
Louise Edholm - Roger Edholm Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 2 N+1 4 140 6.0/8.0
Eva Angestad - Laila Näslund Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 V-1 E 100 4.0/10.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3 V= E -110 2.0/12.0
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist Andreas Westman - Marie Rylander 3 V+1 E -130 0.0/14.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell     - 5.5/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Väst giv
ingen i zon
kn72
kn10876
63
kn76
10843
52
D104
K543
K5
EKD4
Kkn87
D108
ED96
93
E952
E92

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N44664
S44664
Ö79778
V78778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 1D Ö-3 2 500 14.0/0.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1NT N+3 E 180 12.0/2.0
Eva Angestad - Laila Näslund Poul Steckhahn - Lena Johansson 2NT N+1 6 150 10.0/4.0
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1 N= E 80 8.0/6.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 2 Ö-1 D 50 6.0/8.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 N-2 E -100 4.0/10.0
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist Andreas Westman - Marie Rylander 2 V= E -110 2.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 N-3 E -150 0.0/14.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell     - 5.5/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Nord giv
Ö-V i zon
KD7
10432
7
ED1076
943
KDkn9
9532
kn4
Ekn65
E876
Ekn84
9
1082
5
KD106
K8532

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N105566
S95556
Ö38876
V38876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 3 Ö-2 2 200 14.0/0.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 N+2 9 130 10.0/4.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Eva Angestad - Laila Näslund 4 N= E 130 10.0/4.0
Andreas Westman - Marie Rylander Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 N+1 5 130 10.0/4.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Louise Edholm - Roger Edholm 2 V-1 7 100 6.0/8.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 2 Ö+1 5 -110 4.0/10.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3 Ö= 6 -140 1.0/13.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3 V= 7 -140 1.0/13.0
Eva Engström - Gun Thuvesson     - 5.2/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Öst giv
alla i zon
975
109632
Dkn10
94
Dkn832
K
85
K10532
E4
EDkn84
E9732
D
K106
75
K64
Ekn876

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44534
S44534
Ö99898
V99898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 3NT Ö-2 7 200 13.0/1.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 4 V-2 4 200 13.0/1.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3 Ö-1 4 100 8.0/6.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Eva Angestad - Laila Näslund 4 Ö-1 E 100 8.0/6.0
Andreas Westman - Marie Rylander Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT V-1 9 100 8.0/6.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö= 8 -110 4.0/10.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3NT V= 5 -600 1.0/13.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Louise Edholm - Roger Edholm 3NT V= D -600 1.0/13.0
Eva Engström - Gun Thuvesson     - 5.2/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Syd giv
ingen i zon
D6
KD104
KDkn97
kn7
1094
E6
E54
109842
K75
kn8753
10863
6
Ekn832
92
2
EKD53

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1099910
S1099910
Ö33432
V33433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 3NT N+3 7 490 13.0/1.0
Andreas Westman - Marie Rylander Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3NT N+3 5 490 13.0/1.0
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 3NT N+2 3 460 9.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT N+2 5 460 9.0/5.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT N+1 3 430 4.0/10.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT N+1 3 430 4.0/10.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Eva Angestad - Laila Näslund 3NT N+1 3 430 4.0/10.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 S-1 E -50 0.0/14.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson     - -/8.1

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Väst giv
N-S i zon
E93
D97532
kn3
kn5
10854
Kkn8
87
10764
D76
E
K10952
KD93
Kkn2
1064
ED64
E82

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N771088
S761078
Ö66355
V66355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Gun Thuvesson Eva Angestad - Laila Näslund 4 N= E 620 14.0/0.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1 N+3 9 170 11.0/3.0
Andreas Westman - Marie Rylander Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 1 N+3 D 170 11.0/3.0
Louise Edholm - Roger Edholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö-3 4 150 8.0/6.0
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 2 N+1 K 140 6.0/8.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 2 Ö-2 10 100 4.0/10.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 N-1 K -100 2.0/12.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT S-2 3 -200 0.0/14.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson     - -/8.1

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Nord giv
alla i zon
kn2
Kkn109532
73
84
E83
E6
Dkn9865
D7
KD107654
8
42
kn109
9
D74
EK10
EK6532

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 500
 NT
N1041145
S1041145
Ö39298
V39298
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 5D N= K 850 12.0/2.0
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 5D N= K 850 12.0/2.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 5D N= K 850 12.0/2.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 N= 4 650 5.0/9.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 N+1 K 650 5.0/9.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Poul Steckhahn - Lena Johansson 5 N= K 650 5.0/9.0
Andreas Westman - Marie Rylander Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 5 N= K 650 5.0/9.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö+1 2 -170 0.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - 8.1/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Öst giv
ingen i zon
ED102
84
43
kn7642
kn963
Kkn963
D5
E8
874
10
Kkn76
KD1093
K5
ED752
E10982
5

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68877
S68877
Ö75566
V75566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 2 S+1 E 140 13.0/1.0
Andreas Westman - Marie Rylander Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 2 S+1 E 140 13.0/1.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S-1 E -50 9.0/5.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 S-1 E -50 9.0/5.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 N-2 K -100 4.0/10.0
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3D S-1 E -100 4.0/10.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT N-2 3 -100 4.0/10.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 4 S-4 E -200 0.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - 8.1/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Syd giv
N-S i zon
Ekn
kn74
kn8532
Kkn6
7
KD9632
KD104
75
KD10964
1085
6
E32
8532
E
E97
D10984

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N88457
S88457
Ö44866
V44866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Andreas Westman - Marie Rylander 4 Ö-1 2 50 13.0/1.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 V-1 6 50 13.0/1.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Pass   10.0/4.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 2 V= E -110 8.0/6.0
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 2 V+1 E -140 4.0/10.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 2 V+1 E -140 4.0/10.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3 V= E -140 4.0/10.0
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Angestad - Laila Näslund 2 V+2 E -170 0.0/14.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström     - 8.6/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Väst giv
Ö-V i zon
KD
Ekn
Dkn43
KD1097

K10873
10982
Ekn84
86542
D952
K5
53
Ekn10973
64
E76
62

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N895119
S995119
Ö13811
V43811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 4 S+1 7 450 14.0/0.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 4 S= E 420 9.0/5.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Andreas Westman - Marie Rylander 4 N= 5 420 9.0/5.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 4 S= 7 420 9.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Angestad - Laila Näslund 4 S= 10 420 9.0/5.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 4 S-1 10 -50 2.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 S-1 10 -50 2.0/12.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT N-1 2 -50 2.0/12.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström     - 8.6/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Nord giv
ingen i zon
108542
Kkn5
E106
96
Dkn76
D974
543
EK
K9
E108632
98
kn54
E3

KDkn72
D108732

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N910477
S910477
Ö33966
V33966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 5D N= E 550 14.0/0.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Eva Angestad - Laila Näslund 2 S+3 7 150 12.0/2.0
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö-2 7 100 9.0/5.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 4 Ö-2 E 100 9.0/5.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Eva Engström - Gun Thuvesson 4 V-1 E 50 6.0/8.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ingemar Svensson - Renate Rhodin 5 S-1 E -50 4.0/10.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 Ö= K -140 2.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 5 S-3 4 -150 0.0/14.0
Andreas Westman - Marie Rylander     - 7.7/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Öst giv
N-S i zon
K10873
8
E9732
kn9
E9542
63
K865
ED

EKD7
D4
10875432
Dkn6
kn109542
kn10
K6

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N16561
S16561
Ö1278711
V1278711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö= Kn -130 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 3 Ö+2 Kn -150 12.0/2.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3 Ö+3 Kn -170 10.0/4.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2NT N-2 E -200 8.0/6.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Eva Engström - Gun Thuvesson 5 Ö= 2 -400 6.0/8.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö+2 Kn -460 4.0/10.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Eva Angestad - Laila Näslund 3NT V+3 8 -490 1.0/13.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 3NT Ö+3 2 -490 1.0/13.0
Andreas Westman - Marie Rylander     - 7.7/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Syd giv
Ö-V i zon
4
107432
10982
E62
63
KDkn9
K
D109753
EKDkn1085
65
7
Kkn4
972
E8
EDkn6543
8

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N311736
S311736
Ö92694
V92694
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Engström - Gun Thuvesson 5 S= 3 400 13.0/1.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ing-Marie Östman - Linda Eklund 5 S= 3 400 13.0/1.0
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Renate Rhodin 5 Ö-2 8 200 7.0/7.0
Louise Edholm - Roger Edholm Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 5 Ö-2 E 200 7.0/7.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 5 Ö-2 6 200 7.0/7.0
Andreas Westman - Marie Rylander Eva Angestad - Laila Näslund 7 Ö-2 E 200 7.0/7.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 Ö= E -620 1.0/13.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 4 Ö= 3 -620 1.0/13.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin     - 5.6/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Väst giv
alla i zon
K74
9832
EK5
983
109832
106
kn
EKDkn6
Ekn6
Ekn75
D9873
7
D5
KD4
10642
10542

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N35535
S35535
Ö988108
V987108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Engström - Gun Thuvesson 3NT V-1 3 100 13.0/1.0
Louise Edholm - Roger Edholm Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3NT Ö-1 D 100 13.0/1.0
Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1 V+2 E -140 9.0/5.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 V+1 4 -140 9.0/5.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 2NT V+1 9 -150 6.0/8.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 V= E -620 3.0/11.0
Andreas Westman - Marie Rylander Eva Angestad - Laila Näslund 4 V= E -620 3.0/11.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 4 Ö+1 D -650 0.0/14.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin     - 5.6/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Nord giv
N-S i zon
D4
32
D96543
kn73
E832
K1065
72
1096
Kkn76
EDkn87
Ekn
54
1095
94
K108
EKD82

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N88323
S88323
Ö5510118
V5510118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Lena Johansson Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3 Ö= K -140 14.0/0.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Angestad - Laila Näslund 3 Ö+1 E -170 10.0/4.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3 Ö+1 E -170 10.0/4.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 Ö+1 E -170 10.0/4.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3 Ö+2 E -200 6.0/8.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö= D -420 2.0/12.0
Louise Edholm - Roger Edholm Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 Ö= E -420 2.0/12.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 4 Ö= E -420 2.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund     - -/6.0

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Öst giv
Ö-V i zon
872
82
Dkn965
D92
103
EK7654
K1074
kn
KDkn65
D93
E8
E63
E94
kn10
32
K108754

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N64111
S64111
Ö7912119
V7912119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 V+2 D -200 14.0/0.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Angestad - Laila Näslund 4 Ö= 3 -620 12.0/2.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 4 V+2 2 -680 5.0/9.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 Ö+2 8 -680 5.0/9.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö+2 3 -680 5.0/9.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 4 V+2 D -680 5.0/9.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 4 Ö+2 D -680 5.0/9.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 V+2 D -680 5.0/9.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund     - -/6.0

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Syd giv
alla i zon
D4
E1075
94
K10843
10965
D6
7632
D97
EK732
9
EDkn1085
5
kn8
Kkn8432
K
Ekn62

Optimalt kontrakt: 6D S-2 -500
 NT
N1021012
S1021012
Ö1112112
V1112112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 4 S+1 10 650 13.0/1.0
Andreas Westman - Marie Rylander Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 4 S+1 7 650 13.0/1.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Louise Edholm - Roger Edholm 4 S= 2 620 8.0/6.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 S= 5 620 8.0/6.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 S= 10 620 8.0/6.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Eva Angestad - Laila Näslund 3 S+1 6 170 4.0/10.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 N= 5 140 2.0/12.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 5D S-1 7 -200 0.0/14.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson     - -/7.5

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.04

Väst giv
ingen i zon
kn97
Dkn64
K42
1092
842
K732
985
kn83
K106
E85
E63
E764
ED53
109
Dkn107
KD5

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N78887
S78887
Ö65555
V65555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 S= 3 140 14.0/0.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1NT S+1 2 120 11.0/3.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 1NT S+1 9 120 11.0/3.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Louise Edholm - Roger Edholm 1NT Ö-2 D 100 6.0/8.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Eva Angestad - Laila Näslund 1NT Ö-2 3 100 6.0/8.0
Andreas Westman - Marie Rylander Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 1NT Ö-2 D 100 6.0/8.0
Eva Engström - Gun Thuvesson Hans Gösta Engren - Thore Wernkvist 2 S= 2 90 2.0/12.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 N-1 4 -50 0.0/14.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson     - -/7.5