Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2019-01-28 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2019-01-28

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Nord giv
ingen i zon
E94
87
KD53
K1095
K53
D9
kn9762
643
876
Ekn32
84
ED72
Dkn102
K10654
E10
kn8

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N98998
S98899
Ö45444
V45444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT N= 2 400 20/0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1NT N+3 2 180 18/2
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 2NT N+1 8 150 13/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 1NT N+2 2 150 13/7
Staffan Hedman - Emil Tibblin Laila Näslund - Eva Angestad 2NT N+1 8 150 13/7
Lena Johansson - Poul Steckhahn Liane Svensson - Gunnel Selling 2NT N+1 7 150 13/7
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Roland Andersson - Lars Hedberg 1NT N+1 7 120 6/14
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 2NT N= 7 120 6/14
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT N+1 2 120 6/14
Lena Andersson - Jan Jacobsson Marie Rylander - Andreas Westman 2NT N-1 8 -50 1/19
Ylva Papp - Kerstin Westin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT N-1 2 -50 1/19

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Öst giv
N-S i zon
D8632
kn105
D5
K43
10
KD42
EKkn104
Ekn6
EKkn7
863
9862
105
954
E97
73
D9872

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N51141
S51242
Ö81210911
V81210911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V-1 3 50 19/1
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 5 V-1 2 50 19/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Roland Andersson - Lars Hedberg 1 V+2 6 -110 16/4
Anita Ivrell - Ingrid Persson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3 V+1 3 -130 13/7
Ylva Papp - Kerstin Westin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1 V+3 3 -130 13/7
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 2NT V+2 3 -180 10/10
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT V= 3 -400 8/12
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 3NT V+1 2 -430 5/15
Lena Johansson - Poul Steckhahn Liane Svensson - Gunnel Selling 3NT V+1 3 -430 5/15
Staffan Hedman - Emil Tibblin Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V+2 3 -460 1/19
Lena Andersson - Jan Jacobsson Marie Rylander - Andreas Westman 3NT V+2 2 -460 1/19

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Syd giv
Ö-V i zon
D1092
KD632
E5
85
E843
105
K963
964
K
Ekn94
10742
EKkn2
kn765
87
Dkn8
D1073

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N53675
S53675
Ö810768
V89768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 V-2 E 200 20/0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Marie Rylander - Andreas Westman 2 Ö-1 8 100 17/3
Staffan Hedman - Emil Tibblin Roland Andersson - Lars Hedberg 2 Ö-1 8 100 17/3
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S-1 9 -50 13/7
Ylva Papp - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S-1 3 -50 13/7
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Laila Näslund - Eva Angestad 2 S-2 10 -100 8/12
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S-2 6 -100 8/12
Lena Andersson - Jan Jacobsson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 1 N-2 E -100 8/12
Liane Svensson - Gunnel Selling Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 1NT V+1 9 -120 3/17
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT Ö+1 3 -120 3/17
Eva Engström - Kerstin Engström Louise Edholm - Roger Edholm 2NT Ö+1 3 -150 0/20

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Väst giv
alla i zon
7643
kn976
743
62
E10
D1084
K852
K84
Kkn9852
532
10
Ekn3
D
EK
EDkn96
D10975

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N67433
S67433
Ö6581010
V6581010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 Ö-1 E 100 20/0
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Laila Näslund - Eva Angestad 3 S-1 E -100 18/2
Liane Svensson - Gunnel Selling Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 2 Ö+1 7 -140 16/4
Staffan Hedman - Emil Tibblin Roland Andersson - Lars Hedberg 2 Ö+2 K -170 12/8
Lena Andersson - Jan Jacobsson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 2 Ö+2 E -170 12/8
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 Ö+1 E -170 12/8
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT V+3 6 -180 8/12
Eva Engström - Kerstin Engström Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= E -620 4/16
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö= E -620 4/16
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 Ö= E -620 4/16
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Marie Rylander - Andreas Westman 3D S-3 E -800 0/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Nord giv
N-S i zon
kn1098
D109642
K
94
764
75
Dkn9862
85
D53
E83
73
KD1032
EK2
Kkn
E1054
Ekn76

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N9712129
S9712129
Ö46112
V46112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 S+2 8 680 20/0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Marie Rylander - Andreas Westman 3NT S+2 8 660 18/2
Eva Engström - Kerstin Engström Ylva Papp - Kerstin Westin 4 S+1 9 650 14/6
Liane Svensson - Gunnel Selling Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N+1 2 650 14/6
Roland Andersson - Lars Hedberg Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 4 S+1 8 650 14/6
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S= 8 620 10/10
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT S= 5 600 8/12
Staffan Hedman - Emil Tibblin Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 N+4 7 230 6/14
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 1NT S+1 6 120 4/16
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S-1 9 -100 1/19
Lena Andersson - Jan Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S-1 8 -100 1/19

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Öst giv
Ö-V i zon
5
KDkn9
ED92
D987
Ekn1098643
4
Kkn3
3
K
E10863
764
K1065
D72
752
1085
Ekn42

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N899510
S899510
Ö23482
V24482
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Poul Steckhahn 4D V-2 K 500 19/1
Staffan Hedman - Emil Tibblin Anneli Sagersten - Erik Danielsson 4D V-2 K 500 19/1
Liane Svensson - Gunnel Selling Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V-2 K 200 16/4
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V-1 K 100 13/7
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Marie Rylander - Andreas Westman 4 V-1 5 100 13/7
Eva Engström - Kerstin Engström Ylva Papp - Kerstin Westin 3 V= 5 -140 7/13
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 3 V= E -140 7/13
Lena Andersson - Jan Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 3 V= K -140 7/13
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 V= K -140 7/13
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V= E -620 2/18
Roland Andersson - Lars Hedberg Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 3D V= 7 -730 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Syd giv
alla i zon
1096
E106
D53
ED76
kn5
Dkn975
Ekn8
952
E82
8
K10742
kn1083
KD743
K432
96
K4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76897
S76897
Ö67546
V67546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Roland Andersson - Lars Hedberg 2 S+3 5 200 20/0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 S+1 D 140 17/3
Laila Näslund - Eva Angestad Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 S= E 140 17/3
Liane Svensson - Gunnel Selling Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-1 E -100 10/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 4 S-1 E -100 10/10
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2NT N-1 2 -100 10/10
Marie Rylander - Andreas Westman Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 4 S-1 D -100 10/10
Ylva Papp - Kerstin Westin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 S-1 E -100 10/10
Eva Engström - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 S-2 E -200 2/18
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3NT N-2 4 -200 2/18
Lena Johansson - Poul Steckhahn Staffan Hedman - Emil Tibblin 1NT N-2 4 -200 2/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Väst giv
ingen i zon
1092
KD2
kn432
Ekn3
EKkn43
Ekn843
E9
5
D75
76
D865
10976
86
1095
K107
KD842

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N76436
S76436
Ö569107
V569107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Anneli Sagersten - Erik Danielsson 4 V-1 K 50 20/0
Eva Engström - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1 V= E -80 18/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 1 V+2 2 -140 14/6
Lena Andersson - Jan Jacobsson Roland Andersson - Lars Hedberg 1 V+2 K -140 14/6
Ylva Papp - Kerstin Westin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 1 V+2 2 -140 14/6
Liane Svensson - Gunnel Selling Louise Edholm - Roger Edholm 1 V+3 K -170 6/14
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1 V+3 E -170 6/14
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 1 V+3 E -170 6/14
Lena Johansson - Poul Steckhahn Staffan Hedman - Emil Tibblin 1 V+3 E -170 6/14
Laila Näslund - Eva Angestad Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1 V+3 2 -170 6/14
Marie Rylander - Andreas Westman Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 1 V+4 3 -200 0/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Nord giv
Ö-V i zon
K8
Dkn87
Dkn
K9843
Dkn1052
K
EK6532
2
E763
94
1098
EDkn5
94
E106532
74
1076

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N50600
S50600
Ö8126127
V8126127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Roland Andersson - Lars Hedberg 3 S-2 E -100 19/1
Louise Edholm - Roger Edholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 S-2 2 -100 19/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S-3 2 -150 16/4
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V+2 D -200 14/6
Eva Engström - Kerstin Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V+1 7 -650 12/8
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V+2 D -680 7/13
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Marie Rylander - Andreas Westman 4 Ö+2 E -680 7/13
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 Ö+2 E -680 7/13
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Laila Näslund - Eva Angestad 4 V+2 D -680 7/13
Liane Svensson - Gunnel Selling Ylva Papp - Kerstin Westin 4 Ö+3 7 -710 2/18
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 5D S-5 E -1100 0/20

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Öst giv
alla i zon
KD10

107643
D10962
95
K873
ED95
K85
Ekn763
9652
8
Ekn4
842
EDkn104
Kkn2
73

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N56433
S55433
Ö769910
V7791010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 V-3 9 300 20/0
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 Ö-2 7 200 18/2
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-1 3 100 16/4
Eva Engström - Kerstin Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT V= 2 -90 14/6
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Roland Andersson - Lars Hedberg 1NT N-1 3 -100 12/8
Louise Edholm - Roger Edholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 Ö= 3 -110 10/10
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Marie Rylander - Andreas Westman 2 Ö+2 E -170 8/12
Liane Svensson - Gunnel Selling Ylva Papp - Kerstin Westin 2NT V+2 9 -180 6/14
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT N-2 6 -200 4/16
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S-3 5 -300 1/19
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Laila Näslund - Eva Angestad 1NT N-3 3 -300 1/19

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Syd giv
ingen i zon
652
D1043
K2
E843
kn73
Kkn875
Dkn43
2
D98
E962
9
Kkn1065
EK104

E108765
D97

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N89598
S79598
Ö54845
V54845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 V-3 2 150 20/0
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S+1 2 140 18/2
Laila Näslund - Eva Angestad Roland Andersson - Lars Hedberg 2 S+2 2 130 16/4
Liane Svensson - Gunnel Selling Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 S+1 2 110 11/9
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S+1 7 110 11/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ylva Papp - Kerstin Westin 2 S= 2 110 11/9
Lena Johansson - Poul Steckhahn Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S= 2 110 11/9
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 1NT N= 10 90 6/14
Eva Engström - Kerstin Engström Marie Rylander - Andreas Westman 3 V-1 K 50 4/16
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 2 S-1 2 -50 2/18
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2NT N-2 8 -100 0/20

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Väst giv
N-S i zon
9762
K105
D105
E74

Ekn872
E9432
kn62
Ekn53
D943
kn86
93
KD1084
6
K7
KD1085

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95597
S105597
Ö37833
V37833
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 4 S= E 620 19/1
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 4 S= 7 620 19/1
Liane Svensson - Gunnel Selling Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 S+2 E 170 15/5
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S+2 E 170 15/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 3 S= E 140 12/8
Laila Näslund - Eva Angestad Roland Andersson - Lars Hedberg 3 N= 4 110 10/10
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 V-1 E 50 8/12
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S-1 E -100 5/15
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ylva Papp - Kerstin Westin 3 S-1 E -100 5/15
Eva Engström - Kerstin Engström Marie Rylander - Andreas Westman 3D S-1 E -200 1/19
Lena Johansson - Poul Steckhahn Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S-2 E -200 1/19

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Nord giv
alla i zon
E5
975
EK85
ED109
KD3
Kkn
kn762
Kkn74
10762
102
D103
8652
kn984
ED8643
94
3

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N9911911
S9911911
Ö44242
V44242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S+1 K 650 15/5
Anita Ivrell - Ingrid Persson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N+1 3 650 15/5
Staffan Hedman - Emil Tibblin Louise Edholm - Roger Edholm 4 N+1 2 650 15/5
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N+1 3 650 15/5
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Eva Engström - Kerstin Engström 4 N+1 6 650 15/5
Marie Rylander - Andreas Westman Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N+1 2 650 15/5
Roland Andersson - Lars Hedberg Anneli Sagersten - Erik Danielsson 4 N= 6 620 8/12
Liane Svensson - Gunnel Selling Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 N+2 D 170 6/14
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ylva Papp - Kerstin Westin 2NT N+1 10 150 4/16
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 N+1 2 140 2/18
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N-1 2 -100 0/20

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Öst giv
ingen i zon
ED
Dkn7
E109842
D5
10952
1096
K6
9876
K876
E52
kn5
Ekn32
kn43
K843
D73
K104

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N7101078
S79978
Ö63353
V63353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Rylander - Andreas Westman Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT N+1 6 430 20/0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S+2 9 170 18/2
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Eva Engström - Kerstin Engström 1NT N+2 6 150 16/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ylva Papp - Kerstin Westin 3 N+1 6 130 11/9
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Laila Näslund - Eva Angestad 2 N+2 E 130 11/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 N+2 2 130 11/9
Staffan Hedman - Emil Tibblin Louise Edholm - Roger Edholm 3 N+1 E 130 11/9
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 N= E 110 4/16
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N= 3 110 4/16
Roland Andersson - Lars Hedberg Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 N+1 E 110 4/16
Liane Svensson - Gunnel Selling Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö-2 3 100 0/20

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Syd giv
N-S i zon
10976
10973
EK
KD4
KD8
Ekn4
D1098
1052
E543
D86
2
Ekn986
kn2
K52
kn76543
73

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N25533
S25533
Ö11781010
V11781010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT V-1 7 50 20/0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT Ö= 2 -90 18/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 Ö+1 Kn -130 15/5
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Louise Edholm - Roger Edholm 2 V+2 E -130 15/5
Laila Näslund - Eva Angestad Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö+1 7 -140 12/8
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Roland Andersson - Lars Hedberg 2NT V+1 6 -150 9/11
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ylva Papp - Kerstin Westin 2NT V+1 10 -150 9/11
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 1NT V+3 6 -180 5/15
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT V+2 3 -180 5/15
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 1 N-2 2 -200 2/18
Marie Rylander - Andreas Westman Liane Svensson - Gunnel Selling 3NT V= 10 -400 0/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Väst giv
Ö-V i zon
D654
1072
Ekn4
987
kn102
kn98654
875
4
87
ED
D9632
Ekn62
EK93
K3
K10
KD1053

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N1177911
S1177911
Ö25622
V24622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Eva Engström - Kerstin Engström 4 N+1 E 450 19/1
Marie Rylander - Andreas Westman Liane Svensson - Gunnel Selling 4 N+1 D 450 19/1
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ylva Papp - Kerstin Westin 4 N= 8 420 16/4
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anita Ivrell - Ingrid Persson 5 S= 5 400 14/6
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Louise Edholm - Roger Edholm 3 S+2 5 200 12/8
Lena Andersson - Jan Jacobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+2 4 170 10/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 S+3 8 150 7/13
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S+3 8 150 7/13
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 2 S+2 8 130 3/17
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 2 S+2 5 130 3/17
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Roland Andersson - Lars Hedberg 2 S= 5 90 0/20

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Nord giv
ingen i zon
8643

EKD862
1087
Ekn5
kn97653

6532
D1092
EK842
97
D4
K7
D10
kn10543
EKkn9

Optimalt kontrakt: 6D S-1 -100
 NT
N811233
S1111253
Ö221183
V221183
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 5 S+1 Kn 420 20/0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Anneli Sagersten - Erik Danielsson 5 N= E 400 18/2
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 6D Ö-1 E 100 16/4
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Ylva Papp - Kerstin Westin 5 Ö-1 E 50 14/6
Lena Andersson - Jan Jacobsson Louise Edholm - Roger Edholm 5 N-1 E -50 11/9
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Liane Svensson - Gunnel Selling 5 S-1 6 -50 11/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Marie Rylander - Andreas Westman 5 Ö= E -450 5/15
Roland Andersson - Lars Hedberg Eva Engström - Kerstin Engström 5 Ö= E -450 5/15
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5 Ö= E -450 5/15
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Staffan Hedman - Emil Tibblin 5 Ö= E -450 5/15
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4D Ö+1 E -690 0/20

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Öst giv
N-S i zon
kn986
652
D103
kn42
73
E1087
K874
1085
1054
D93
962
E973
EKD2
Kkn4
Ekn5
KD6

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N88798
S88798
Ö55645
V55645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3NT S+1 7 630 20/0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 4 S= E 620 18/2
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT S= 7 600 13/7
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S= 7 600 13/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Marie Rylander - Andreas Westman 3NT S= 7 600 13/7
Roland Andersson - Lars Hedberg Eva Engström - Kerstin Engström 3NT S= 4 600 13/7
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Ylva Papp - Kerstin Westin 2NT S+2 E 180 8/12
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Liane Svensson - Gunnel Selling 3NT S-1 7 -100 5/15
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S-1 4 -100 5/15
Lena Andersson - Jan Jacobsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-2 5 -200 2/18
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 N-3 4 -300 0/20

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Syd giv
Ö-V i zon
3
Dkn986
Kkn64
854
Ekn42
E432
E753
K
KD96
10
109
Dkn9763
10875
K75
D82
E102

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N25722
S25722
Ö1075118
V1075118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Liane Svensson - Gunnel Selling 4 Ö-2 2 200 20/0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö-1 2 100 18/2
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 Ö= E -140 16/4
Anita Ivrell - Ingrid Persson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 3 Ö+2 5 -150 14/6
Marie Rylander - Andreas Westman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+2 D -200 12/8
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö+4 E -230 10/10
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Roland Andersson - Lars Hedberg 4 Ö= 5 -620 8/12
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 3NT V+1 6 -630 6/14
Eva Engström - Kerstin Engström Anneli Sagersten - Erik Danielsson 4 V+1 3 -650 2/18
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö+1 E -650 2/18
Ylva Papp - Kerstin Westin Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö+1 E -650 2/18

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Väst giv
alla i zon
KD5
D10986
D9
ED7
6
7
1087432
kn9543
kn83
Kkn52
EKkn
K86
E109742
E43
65
102

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N4410109
S44999
Ö99334
V99334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Kerstin Westin Lena Andersson - Jan Jacobsson 4D N= E 790 20/0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Roland Andersson - Lars Hedberg 4 S= 7 620 18/2
Laila Näslund - Eva Angestad Liane Svensson - Gunnel Selling 5D V-2 E 500 16/4
Staffan Hedman - Emil Tibblin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 N+2 E 170 13/7
Marie Rylander - Andreas Westman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N+2 E 170 13/7
Eva Engström - Kerstin Engström Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 N+1 E 140 8/12
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Louise Edholm - Roger Edholm 2 N+1 8 140 8/12
Anita Ivrell - Ingrid Persson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 2 N+1 E 140 8/12
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT Ö-1 E 100 4/16
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 4 N-1 E -100 2/18
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö= E -110 0/20

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Nord giv
N-S i zon
4
86542
953
E1085
Dkn863
Kkn7
K1062
2
109752
ED109
E7
K6
EK
3
Dkn84
Dkn9743

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N86536
S86536
Ö478107
V478107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 5 Ö-1 3 50 20/0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö+1 3 -170 16/4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 Ö+2 D -170 16/4
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö+1 D -170 16/4
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 4 S-2 3 -200 12/8
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö= 3 -420 5/15
Liane Svensson - Gunnel Selling Roland Andersson - Lars Hedberg 4 Ö= D -420 5/15
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 4 V= E -420 5/15
Staffan Hedman - Emil Tibblin Marie Rylander - Andreas Westman 4 Ö= D -420 5/15
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= 3 -420 5/15
Ylva Papp - Kerstin Westin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 Ö= D -420 5/15

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Öst giv
Ö-V i zon
852
kn10976
KDkn7
3
D6
KD4
E5
EKD1054
EK74
E85
10642
kn6
kn1093
32
983
9872

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N03210
S03210
Ö1310101213
V1310101213
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 V+2 K -150 20/0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 2 V+5 K -190 17/3
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 3 V+4 Kn -190 17/3
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+3 Kn -690 14/6
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 5NT Ö+2 3 -720 11/9
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3NT Ö+4 Kn -720 11/9
Liane Svensson - Gunnel Selling Roland Andersson - Lars Hedberg 6NT Ö+1 9 -1470 5/15
Staffan Hedman - Emil Tibblin Marie Rylander - Andreas Westman 6NT V+1 K -1470 5/15
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 6NT V+1 K -1470 5/15
Ylva Papp - Kerstin Westin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 6NT V+1 K -1470 5/15
Anita Ivrell - Ingrid Persson Laila Näslund - Eva Angestad 7NT V= K -2220 0/20

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Syd giv
alla i zon
E865
kn8
ED94
E85
32
E5
K87
976432
KD7
D109
kn532
KD10
kn1094
K76432
106
kn

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N46996
S46996
Ö86446
V96446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Roland Andersson - Lars Hedberg 2 N+1 2 140 16/4
Staffan Hedman - Emil Tibblin Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 3 N= 3 140 16/4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 S= 2 140 16/4
Louise Edholm - Roger Edholm Ylva Papp - Kerstin Westin 2 N+1 2 140 16/4
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 N= 7 140 16/4
Liane Svensson - Gunnel Selling Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 N= K 110 6/14
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Laila Näslund - Eva Angestad 2 S= 3 110 6/14
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 N= 2 110 6/14
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Eva Engström - Kerstin Engström 2 N= K 110 6/14
Marie Rylander - Andreas Westman Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 2 N= K 110 6/14
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N-2 Kn -200 0/20

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.28

Väst giv
ingen i zon
KD64
EK852
1086
3
10973
kn943
kn
8762
kn852

EK9742
K94
E
D1076
D53
EDkn105

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N8710711
S7710711
Ö55152
V45142
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 N+1 K 450 20/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Laila Näslund - Eva Angestad 4 N= E 420 11/9
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N= E 420 11/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Roland Andersson - Lars Hedberg 4 N= E 420 11/9
Staffan Hedman - Emil Tibblin Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 4 N= E 420 11/9
Lena Andersson - Jan Jacobsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N= E 420 11/9
Louise Edholm - Roger Edholm Ylva Papp - Kerstin Westin 4 N= E 420 11/9
Marie Rylander - Andreas Westman Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 4 N= E 420 11/9
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 N= E 420 11/9
Liane Svensson - Gunnel Selling Anneli Sagersten - Erik Danielsson 5 Ö-5 5 250 2/18
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Eva Engström - Kerstin Engström 5 N-1 E -50 0/20